PowerPress 6.0 - en to da_DK translation catalogue (1341 entries)

en: Subscribe to Podcast
da_DK: Tilmelding til Podcast

en: Display subscribe to podcast links.
da_DK: Vis links til at tilmelde sig podcast.

en: Title:
da_DK: Titel:

en: Select Podcast Type:
da_DK: Vælg podcast-type:

en: Default Podcast
da_DK: Standardpodcast

en: Podcast Channel
da_DK: Podcastkanal

en: Category Podcasting
da_DK: Kategori-podcasting

en: Feed Slug:
da_DK: Feedkorttitel:

en: Category ID:
da_DK: Kategori-ID:

en: Your server must either have the php.ini setting 'allow_url_fopen' enabled or have the PHP cURL library installed in order to continue.
da_DK: Din server skal enten have php.ini indstillingen 'allow_url_fopen' aktiveret eller have cURL-biblioteket til PHP installeret for at kunne fortsætte.

en: Media URL exceeded redirect limit of %d (fopen).
da_DK: Medie-URL overskred grænsen for redirect på %d (fopen).

en: Unable to obtain host name from URL.
da_DK: Kan ikke finde værtsnavn i URL.

en: Unable to obtain  host name from the URL:
da_DK: Kan ikke finde værtsnavn i URL'en:

en: The requested URL returned error code 404, file not found.
da_DK: Den ønskede URL returnerede fejlkoden 404, fil ikke fundet.

en: The requested URL returned error code %d
da_DK: Den ønskede URL returnerede fejlkoden %d

en: Unable to obtain media size from web server.
da_DK: Kan ikke få størrelse på mediet fra webserveren.

en: Unable to save media information to temporary directory.
da_DK: Kan ikke gemme information om mediet i den midlertidige mappe.

en: Unable to connect to host:
da_DK: Kan ikke etablere forbindelse til vært:

en: Media URL exceeded redirect limit of %d (cURL in safe mode).
da_DK: Medie-URL overskred grænsen for redirect på %d (cURL i safe mode).

en: Media URL exceeded redirect limit of %d (cURL).
da_DK: Medie-URL overskred grænsen for redirect på %d (cURL).

en: Unable to obtain HTTP %d redirect URL.
da_DK: Kan ikke få redirect-URL for HTTP %d.

en: Unable to obtain media size from server.
da_DK: Kan ikke få størrelse på medie fra serveren.

en: Unable to create temporary file for checking media information.
da_DK: Kan ikke oprette midlertidig fil til tjekning af information om medie.

en: Unable to download media.
da_DK: Kan ikke downloade medie.

en: Retrieving file info:
da_DK: <span title="retrieving file info">Information om fil, der skal hentes:</span>

en: PowerPress is unable to detect media information.
da_DK: PowerPress kan ikke hente information om medie.

en: Plugin '%s' has included a different version of the GetID3 library located in %s
da_DK: Pluginnet '%s' har inkluderet en anden version af GetID3-biblioteket placeret i %s

en: Another plugin has included a different version of the GetID3 library located in %s
da_DK: Et andet plugin har inkluderet en anden version af GetID3-biblioteket placeret i %s

en: Another plugin has included a different version of the GetID3 library.
da_DK: Et andet plugin har inkluderet en anden version af GetID3-biblioteket

en: Error occurred downloading media file.
da_DK: Der forekom en fejl under download af mediefil.

en: Downloaded media file is empty.
da_DK: Downloadet mediefil er tom.

en: Media URL reporting incorrect content type: %s
da_DK: Medie-URL rapporterer om forkert indholdstype: %s

en: Access Denied
da_DK: Adgang nægtet

en: Authorization Failed
da_DK: Adgangstilladelse mislykkedes

en: Unauthorized
da_DK: Ingen adgangstilladelse

en: Blubrry PowerPress Player
da_DK: Blubrry PowerPress-afspiller

en: Player Not Available
da_DK: Afspiller ikke tilgængelig

en: Best viewed with
da_DK: Vises bedst med

en: Windows Media Player plugin for Firefox
da_DK: Windows Media Player-plugin for Firefox

en: Open in New Window
da_DK: Åbn i nyt vindue

en: E-Book PDF
da_DK: E-bog som PDF

en: Unable to retrieve media information.
da_DK: Kan ikke hente information om medie.

en: TRACK
da_DK: SPOR

en: Subscribe on iTunes
da_DK: Tilmeld på iTunes

en: Subscribe via RSS
da_DK: Tilmelding via RSS

en: More Subscribe Options
da_DK: Flere tilmeldingsindstillinger

en: Subscribe:
da_DK: Tilmeld:

en: Subscribe to
da_DK: Tilmelding til

en: on iTunes
da_DK: på iTunes

en: via Email
da_DK: via e-mail

en: BeyondPod for Android
da_DK: BeyondPod til Android

en: Or subscribe with your favorite app by using the address below
da_DK: Eller tilmeld dig med din favoritapp på nedenstående adresse

en: Duration
da_DK: Varighed

en: Play in new window
da_DK: Afspil i nyt vindue

en: Play
da_DK: Afspil

en: Embed
da_DK: Indsæt

en: Read
da_DK: Læs

en: The redirect entered is not recongized as a supported statistics redirect service.
da_DK: Den indtastede redirect genkendes ikke som en understøttet statistisk redirect-service.

en: Are you sure you wish to continue with this redirect url?
da_DK: Er du sikker på, at du ønsker at fortsætte med denne redirect-URL?

en: Blubrry PowerPress Settings
da_DK: Blubrry PowerPress-indstillinger

en: Advanced Mode
da_DK: Avancerede funktioner

en: Switch to simplified Default Mode
da_DK: Skift til den forenklede Standardfunktion

en: Welcome
da_DK: Velkommen

en: Basic Settings
da_DK: Grundindstillinger

en: Services & Stats
da_DK: Tjenester & Statistik

en: Media Appearance
da_DK: Medieudseende

en: Artwork
da_DK: Illustration

en: You must delete all of the Podcast Channels to disable this option.
da_DK: Du skal slette alle Podcast-kanaler for at deaktivere denne indstilling.

en: Advanced Options
da_DK: Avancerede indstillinger

en: Audio Player Options
da_DK: Audioafspiller-indstillinger

en: Select from 7 different web based audio players.
da_DK: Vælg blandt syv forskellige webbaserede audioafspillere.

en: configure audio player
da_DK: konfigurér audioafspiller

en: Video Player Options
da_DK: Videoafspiller-indstillinger

en: Select from 4 different web based video players.
da_DK: Vælg blandt fire forskellige webbaserede videoafspillere.

en: configure video player
da_DK: konfigurér videoafspiller

en: Custom Podcast Channels
da_DK: Brugerdefinerede podcastkanaler

en: Manage multiple media files and/or formats to one blog post.
da_DK: Håndtér flere mediefiler og/eller formater i et blogindlæg.

en: feature will appear in left menu when enabled
da_DK: Funktion vises i venstre menu, når aktiveret

en: configure podcast channels
da_DK: konfigurér podcastkanaler

en: Manage podcasting for specific categories.
da_DK: Administrér postcasting for specifikke kategorier.

en: configure podcast categories
da_DK: konfigurér postcastkategorier

en: Meta Marks
da_DK: Meta-mærkater

en: Add additional meta information to your media for syndication.
da_DK: Tilføj flere meta-informationer til dine medier til brug for syndikering.

en: feature will appear in episode entry box
da_DK: funktion vises i episodeindtastningspanelet

en: Taxonomy Podcasting
da_DK: Taksonomi-podcasting

en: Feature sponsored by
da_DK: Feature sponsoret af

en: Manage podcasting for specific taxonomies.
da_DK: Håndtér podcasting for specifikke taksonomier.

en: configure taxonomy podcasting
da_DK: konfigurér taksonomipodcasting

en: Post Type Podcasting
da_DK: Indlægstype-podcasting

en: Manage multiple media files and/or formats to specific post types.
da_DK: Håndtér flere mediefiler og/eller formater for specifikke indlægstyper.

en: configure post type podcasting
da_DK: konfigurér indlægstype-postcasting

en: PowerPress Playlist Player
da_DK: PowerPress Afspilningslisteafspiller

en: Create playlists for your podcasts.
da_DK: Opret spillelister for dine podcasts.

en: learn more
da_DK: lær mere

en: Looking for Support, Consulting or Custom Development?
da_DK: Har du brug for support, rådgivning eller udvikling?

en: Blubrry offers a variety of options, free and paid, to assist you with your podcasting and Internet media needs. Whether you need your theme customized for podcasting or you want consulting on what video format is best for your audience, we have the staff and knowledge to assist.
da_DK: Blubrry tilbyder en vifte af muligheder, både gratis og mod betaling, som kan hjælpe dig med dine behov inden for podcasting og internetmedier. Hvad enten du har brug for at få dit tema tilpasset til podcasting, eller du har brug for rådgivning om, hvilket format der passer dit publikum, kan du altid få hjælp hos os af medarbejdere, der ved, hvad de snakker om.

en: Learn More about Blubrry Support Options
da_DK: Læs mere om supportmulighederne hos Blubrry

en: Like The Plugin?
da_DK: Kan du lide dette plugin?

en: This plugin is great, don't you think? If you like the plugin we'd be ever so grateful if you'd give it your support. Here's how:
da_DK: Dette plugin er fremragende, synes du ikke? Hvis du kan lide pluginnet, så vil vi være utrolig taknemmelig, hvis du vil støtte det. Det kan du gøre ved at:

en: Rate this plugin 5 stars in the %s.
da_DK: Bedøm dette plugin med fem stjerner i %s.

en: WordPress Plugins Directory
da_DK: WordPress' pluginmappe

en: Tell the world about PowerPress by writing about it on your blog
da_DK: Fortæl verden om PowerPress ved at skrive om det på din blog

en: I'm podcasting with Blubrry PowerPress (http://blubrry.com/powerpress/) #powerpress #wordpress
da_DK: <span title="I'm podcasting with">Jeg podcaster med</span> Blubrry PowerPress (http://blubrry.com/powerpress/) #powerpress #wordpress

en: I podcast with Blubrry PowerPress
da_DK: Jeg podcaster med Blubrry PowerPress

en: Send us feedback
da_DK: Send os feedback

en: we love getting suggestions for new features!
da_DK: Vi elsker at få forslag til nye funktioner!

en: Episode Entry Options
da_DK: Indstillinger for indtastning af episode

en: Podcast Entry Box
da_DK: <span title="Podcast Entry Box">Podcast-indtastningspanel</span>

en: Configure your podcast episode entry box with the options that fit your needs.
da_DK: Konfigurér indtastningspanelet for dine podcastepisoder med de indstillinger, der svarer til dine behov.

en: Media URL
da_DK: URL til mediefilen

en: Specify URL to episode's media file
da_DK: Angiv URL til episodens mediefil

en: Media File Size and Duration
da_DK: Mediefilstørrelse og -varighed

en: Specify episode's media file size and duration
da_DK: Angiv mediefilstørrelse og -varighed for episoden

en: Embed Field
da_DK: Felt til indsættelse af kode

en: Enter embed code from sites such as YouTube
da_DK: Indtast indlejringskode fra sites som YouTube

en: Replace Player with Embed
da_DK: Erstat afspiller med indsat kode

en: Do not display default player if embed present for episode.
da_DK: Vis ikke standardafspiller, hvis denne episode har et indsat medie.

en: Display Player and Links Options
da_DK: Vis indstillinger for afspiller og links

en: No Player & Links Option
da_DK: Ingen indstillinger for afspiller og links

en: Disable media player and links on a per episode basis
da_DK: Deaktivér medieafspiller og links episode for episode

en: - or -
da_DK: - eller -

en: No Player Option
da_DK: Ingen afspillerindstilling.

en: Disable media player on a per episode basis
da_DK: Deaktivér medieafspiller episode for episode

en: No Links Option
da_DK: Ingen linkindstilling.

en: Disable media links on a per episode basis
da_DK: Deaktivér medielinks episode for episode

en: Poster Image
da_DK: Plakatbillede

en: Specify URL to poster artwork specific to each episode
da_DK: Angiv URL til plakatkunst specifik for hver episode

en: Player Width and Height
da_DK: Bredde og højde på afspiller

en: Customize player width and height on a per episode basis
da_DK: Tilpas afspillers bredde og højde episode for episode

en: iTunes Subtitle Field
da_DK: <span title="iTunes Subtitle Field">Felt med iTunes-undertitel</span>

en: Leave unchecked to use the first 250 characters of your blog post
da_DK: Skal ikke krydses af, hvis du vil bruge de første 250 tegn i blogindlægget

en: iTunes Summary Field
da_DK: <span title="iTunes Summary Field">Felt med iTunes-resumé</span>

en: Leave unchecked to use your blog post
da_DK: Skal ikke krydses af, hvis du vil bruge dit blogindlæg

en: iTunes Author Field
da_DK: <span title="iTunes Author Field">Felt med iTunes-forfatter</span>

en: Leave unchecked to the post author name
da_DK: Skal ikke krydses af, hvis du vil bruge forfatternavn fra indlæg

en: iTunes Explicit Field
da_DK: <span title="iTunes Explicit Field">Felt med iTunes-oplysninger om "direkte sprog m.m." ("explicit")</span>

en: Leave unchecked to use your feed's explicit setting
da_DK: Skal ikke krydses af, hvis du vil bruge feedets konkrete indstillinger

en: iTunes Episode Image Field
da_DK: Felt til iTunes-episodebillede

en: Leave unchecked to use the image embedded into your media files.
da_DK: Skal ikke krydses af, hvis du vil bruge billedet i dine mediefiler.

en: iTunes Closed Captioned
da_DK: iTunes-undertekster

en: Leave unchecked if you do not distribute closed captioned media
da_DK: Lad stå tomt, hvis du ikke ikke anvender medier med undertekster

en: iTunes Order
da_DK: iTunes-rækkefølge

en: Override the default ordering of episodes on the iTunes podcast directory
da_DK: Tilsidesæt episodestandardrækkefølgen i iTunes' podcastkatalog

en: If conflicting values are present the iTunes directory will use the default ordering.
da_DK: Hvis der findes modstridende værdier, vil iTunes-kataloget bruge standardrækkefølgen.

en: This feature only applies to the default podcast feed and Custom Podcast Channel feeds added by PowerPress.
da_DK: Denne funktion anvendes kun på standard-podcastfeedet og brugeroprettede podcastkanalfeeds tilføjet af PowerPress.

en: Feature Episode in iTunes
da_DK: Fremhæv episode på iTunes

en: Display selected episode at top of your iTunes Directory listing
da_DK: Vis valgte episoder øverst på din liste i iTunes-kataloget

en: All other episodes will be listed following the featured episode.
da_DK: Alle andre episoder vil blive vist efter de fremhævede episoder.

en: Features Not Supported by PowerPress
da_DK: Funktionerne ikke understøttet af PowerPress

en: USE THE FOLLOWING SETTINGS AT YOUR OWN RISK.
da_DK: BRUG DE FØLGENDE INDSTILLINGER PÅ EGEN RISIKO.

en: iTunes Block
da_DK: iTunes-blokering

en: Prevent episodes from appearing in iTunes. Feature only applies to iTunes, episodes will still appear in other directories and applications
da_DK: Forhindr episoder i at blive vist på iTunes. Funktionen er kun relevant for iTunes, episoder vil stadig blive vist i andre kataloger og programmer

en: NOTE: An invalid entry into any of the iTunes fields may cause problems with your iTunes listing. It is highly recommended that you validate your feed using feedvalidator.org everytime you modify any of the iTunes fields listed above.
da_DK: BEMÆRK: En ugyldig indtastning i bare én af iTunes-felterne kan give problemer med <span title="iTunes Listing">iTunes-katalogiseringen af dine podcasts</span>. Det anbefales varmt, at du validerer dit feed på feedvalidator.org, hver gang du ændrer i en af de iTunes-felter, der findes ovenfor.

en: Show Advanced Episode Entry Settings
da_DK: Vis avancerede indstillinger for indtastning af episode

en: Default Media URL
da_DK: Standard-URL for medier

en: e.g. http://example.com/mediafolder/
da_DK: f.eks. http://eksempel.dk/mediemappe/

en: URL above will prefix entered file names that do not start with 'http://'. URL above must end with a trailing slash. You may leave blank if you always enter the complete URL to your media when creating podcast episodes.
da_DK: URL'en ovenfor sættes foran filnavne, som ikke begynder med 'http://'. URL'en ovenfor skal ende med en skråstreg. Du behøver ikke udfylde feltet, hvis du altid indtaster hele URL'en til din mediefil, når du opretter podcastepisoder.

en: File Size Default
da_DK: Standard for filstørrelse

en: Auto detect file size
da_DK: Autobestem filstørrelse

en: User specify
da_DK: Brugerangivelse

en: specify default file size option when creating a new episode
da_DK: Angiv standardindstilling for filstørrelse, når der oprettes ny episode

en: Duration Default
da_DK: Standard for <span title="duration">varighed</span>

en: Auto detect duration
da_DK: Aflæs længde automatisk

en: Not specified (not recommended)
da_DK: Ikke angivet (anbefales ikke)

en: specify default duration option when creating a new episode
da_DK: Angiv standardindstilling for <span title="duration">varighed</span>, når der oprettes en ny episode

en: Auto Add Media
da_DK: Tilføj automatisk medie

en: Disabled (default)
da_DK: Deaktiveret (standard)

en: First media link found in post content
da_DK: Første medielink i indlægsindholdet

en: Last media link found in post content
da_DK: Sidste medielink i indlægsindholdet

en: When enabled, the first or last media link found in the post content is automatically added as your podcast episode.
da_DK: Når aktiveret, tilføjes det første eller det sidste medielink i blogindlægget automatisk som podcast-episode.

en: NOTE: Use this feature with caution. Links to media files could unintentionally become podcast episodes.
da_DK: BEMÆRK: Brug denne funktion med forsigtighed. Links til mediefiler kunne ende som podcast-episoder ved et uheld.

en: WARNING: Episodes created with this feature will <u>not</u> include Duration (total play time) information.
da_DK: ADVARSEL: Episoder oprettet med denne funktion indeholder <u>ikke</u> information om <span title="duration">varighed</span> (spilletid i alt).

en: Disable Warnings
da_DK: Deaktivér advarsler

en: No (default)
da_DK: Nej (standard)

en: Yes
da_DK: Ja

en: Disable warning messages displayed in episode entry box. Errors are still displayed.
da_DK: Deaktivér de advarselsbeskeder, der vises i episodeindtastningsfeltet. Fejl vises fortsat.

en: Podcast Permalinks
da_DK: Podcast-permalinks

en: Default WordPress Behavior
da_DK: <span title="Default WordPress Behavior">WordPress' standardopførsel</span>

en: Match Feed Name to Page/Category
da_DK: Match feednavn til side/kategori

en: When configured, %s/podcast/ is matched to page/category named 'podcast'.
da_DK: Når konfigureret, matches %s/podcast/ til side/kategori med navnet 'podcast'.

en: PodPress Options
da_DK: PodPress-indstillinger

en: PodPress Episodes
da_DK: PodPress-episoder

en: Ignore
da_DK: Ignorér

en: Include in Posts and Feeds
da_DK: Inkludér i indlæg og feeds

en: includes podcast episodes previously created in PodPress
da_DK: inkluderer podcast-episoder, som tidligere er oprettet i PodPress

en: PodPress Stats Archive
da_DK: Arkiv med PodPress-statistik

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Display
da_DK: Vis

en: display archive of old PodPress statistics
da_DK: vis arkiv over gammel PodPress-statistik

en: iTunes Listing Information
da_DK: <span title="iTunes Listing Information">Information om iTunes-katalogisering af dine podcasts</span>

en: iTunes Subscription URL
da_DK: <span title="iTunes Subscription URL">URL til tegning af iTunes-abonnement</span>

en: e.g. %s
da_DK: fx %s

en: Click the following link to %s.
da_DK: Klik på det følgende link til %s.

en: Publish a Podcast on iTunes
da_DK: Udgiv en podcast på iTunes

en: iTunes will email your Subscription URL to the <em>iTunes Email</em> entered below when your podcast is accepted into the iTunes Directory.
da_DK: iTunes vil sende en e-mail med tilmeldings-URL&#39;en til den <em>iTunes-e-mail</em>, der er indtastet nedenfor, så snart din podcast er accepteret af iTunes og optaget i <span title="iTunes Podcast Directory">podcastoversigten</span>.

en: Recommended feed to submit to iTunes:
da_DK: Anbefalet feed til indsendelse af podcast til iTunes:

en: Integrate Blubrry Services
da_DK: Integrér Blubrry-tjenester

en: Track your podcast downloads with Blubrry's <a href="%s" target="_blank">FREE Basic Statistics</a> or <a href="%s" target="_blank">Professional Media Statistics</a>.
da_DK: Få statistik for dine podcastdownloads med Blubrrys <a href="%s" target="_blank">FREE Basic Statistics</a> eller <a href="%s" target="_blank">Professional Media Statistics</a>.

en: Upload and publish podcast media directly from your blog with <a href="%s" target="_blank">Blubrry Media Hosting</a>.
da_DK: Upload og udgiv podcastmedier direkte fra din blog med <a href="%s" target="_blank">Blubrry Media Hosting</a>.

en: Click here to configure Blubrry Statistics and Hosting services
da_DK: Klik her for at konfigurere BluBrrys Statistik og Hosting-tjenester

en: Statistics are not implemented correctly on this blog. Please click the button above to re-configure your services.
da_DK: Statistik er ikke implementeret korrekt på denne blog. Klik venligst på knappen ovenover for at rekonfigurere dine tjenester.

en: Enabled!
da_DK: Aktiveret!

en: Blubrry Statistics Enabled!
da_DK: Blubrry Statistics aktiveret!

en: Blubrry Statistics and Media Hosting Enabled!
da_DK: Blubrry Statistics og Media Hosting aktiveret!

en: Recently upgraded to Blubrry Hosting?
da_DK: Har du lige opgraderet til Blubrry Hosting?

en: Click here to enter your account information.
da_DK: Klik her for at indtaste dine kontooplysninger.

en: Need a reliable host for your podcast media?
da_DK: Har du brug for en stabil host til dine podcastmedier?

en: Blubrry Media Hosting packages start at $12.
da_DK: Blubrry Media Hosting packages fås fra $12.

en: Learn More
da_DK: Få mere at vide

en: Measure your audience for <strong>free</strong> and add more detailed
da_DK: Mål dit publikum <strong>gratis</strong> og få mere detaljerede

en: reporting for only $5 per month.
da_DK: rapportering for kun $5 om måneden.

en: Remove Statistics from WordPress Dashboard
da_DK: Fjern Statistics fra WordPress&#39; kontrolpanel

en: Media Statistics
da_DK: Mediestatistik

en: Enter your Redirect URL issued by your media statistics service provider below.
da_DK: Indtast den Redirect-URL, som du har fået af serviceleverandøren af din medie statistik, nedenfor.

en: Redirect URL 1
da_DK: Redirect-URL 1

en: Add Another Redirect
da_DK: Tilføj endnu en redirect

en: Redirect URL 2
da_DK: Redirect-URL 2

en: Redirect URL 3
da_DK: Redirect-URL 3

en: Default Podcast (podcast)
da_DK: Standardpodcast (podcast)

en: Media Appearance Settings
da_DK: Indstillinger for medieudseende

en: Enable PowerPress Media Players and Links
da_DK: Aktivér PowerPress-medieafspillere og -link

en: default
da_DK: standard

en: PowerPress will add media players and links to your site.
da_DK: PowerPress vil tilføje medieafspillere og links til dit site.

en: Disable PowerPress Media Players and Links
da_DK: Deaktivér PowerPress-medieafspillere og -link

en: PowerPress will <u>not</u> add any media players or media links to your site. PowerPress will only be used to add podcasting support to your feeds.
da_DK: PowerPress vil <u>ikke</u> tilføje medieafspillere og links til dit site. PowerPress vil kun blive brugt til at tilføje podcasting-understøttelse til dine feeds.

en: Blog Posts and Pages
da_DK: Blogindlæg og sider

en: Display Media & Links
da_DK: Vis medie & links

en: Below page content
da_DK: Under sideindhold

en: Player and media links will appear <u>below</u> your post and page content.
da_DK: Afspiller og medielinks bliver vist <u>under</u> indholdet på dine indlæg og sider.

en: Above page content
da_DK: Over sideindhold

en: Player and media links will appear <u>above</u> your post and page content.
da_DK: Afspiller og medielinks bliver vist <u>over</u> indholdet på dine indlæg og sider.

en: Disable
da_DK: Deaktivér

en: Player and media links will <u>NOT</u> appear in your post and page content. Media player and links can be added manually by using the <i>shortcode</i> below.
da_DK: Afspiller og medielinks bliver <u>IKKE</u> vist i indholdet på dine indlæg og sider. Medieafspiller og links kan tilføjes manuelt med <i>kortkoderne</i> nedenfor.

en: Display media / links in:
da_DK: Vis medie/links i:

en: WordPress Excerpts
da_DK: WordPress-uddrag

en: e.g. search results
da_DK: f.eks. søgeresultater

en: Media Player
da_DK: Medieafspiller

en: Display Player
da_DK: Vis afspiller

en: Detected mobile and tablet devices use an HTML5 player with a fallback link to download the media.
da_DK: Enheder, der bestemmes som mobile eller som tablets, bruger en HTML5-afspiller med mulighed for at falde tilbage på et link til download af mediet.

en: Media Links
da_DK: Medielinks

en: Display Play in new Window Link
da_DK: Vis "Afspil i nyt vindue"-link

en: Display Download Link
da_DK: Vis downloadlink

en: Include file size
da_DK: Medtag filstørrelse

en: Include file size and duration
da_DK: Medtag filstørrelse og varighed

en: Display Player Embed Link
da_DK: Vis link til indsættelse af afspiller

en: Include embed in feeds
da_DK: Medtag indsat medie i feeds

en: Embed option works with the MediaElement.js Media Player for audio and video, Flow Player Classic for audio and HTML5 Video player for video.
da_DK: Indlejringsmuligheden fungerer med MediaElement.js Media Player for audio og video, Flow Player Classic for audio, og HTML5 Videoafspiller for video.

en: Subscribe Links
da_DK: Tilmeldingslinks

en: Display subscribe links below player and media links.
da_DK: Vis tilmeldingslinks under afspiller og medielinks.

en: (leave blank for default)
da_DK: (Hvis du ønsker standardværdier, skal du ikke udfylde feltet)

en: Having Issues?
da_DK: Problemer?

en: No, everything is working
da_DK: Nej, alt virker

en: Yes, please try to fix
da_DK: Ja, prøv venligst at løse problemet

en: Use this option if you are having problems with the players not appearing on some or all of your pages.
da_DK: Brug denne indstilling, hvis du har problemer med, at afspillerne ikke vises på nogle af eller på alle dine sider.

en: If the above option fixes the player issues, then you most likely have a conflicting theme or plugin activated. You can verify your theme is not causing the problem by testing your site using the latest default WordPress theme (twentyfourteen). For plugins, disable them one by one until the player re-appears, which indicates the last plugin deactivated caused the conflict.
da_DK: Hvis indstillingen ovenfor løser problemet med afspilleren, er der formentlig en konflikt med et af de temaer eller plugins, du har installeret. Du kan sikre dig, at dit tema ikke skaber problemet, ved at teste dit site med WordPress&#39; seneste standardtema (twentyfourteen). Plugins kan du teste ved at deaktivere dem ét for ét, indtil afspilleren vises igen. Det er formentlig det sidst deaktiverede plugin, der skaber konflikten.

en: Play in New Window Settings
da_DK: Indstillinger for afspilning i nyt vindue

en: New Window Width
da_DK: Brede på nyt vindue

en: Width of new window (leave blank for 420 default)
da_DK: Bredde på nyt vindue (udfyldes feltet ikke, bruges 420 som standard)

en: New Window Height
da_DK: Højde på nyt vindue

en: Height of new window (leave blank for 240 default)
da_DK: Højde på nyt vindue (udfyldes feltet ikke, bruges 240 som standard)

en: Do not factor in scroll bars
da_DK: Medregn ikke scrollbars

en: By default, PowerPress adds to the width and height above to compensate for possible vertical and horizontal scroll bars. Check this option if you do not want PowerPress to compensate for browser scroll bars.
da_DK: Som standard lægger PowerPress til til bredden og højden ovenfor for at kompensere for mulige scrollbars vertikalt og horisontalt. Sæt kryds her, hvis du ikke ønsker, at PowerPress skal tage højde for browserne scrollbars.

en: Media Format Settings
da_DK: Medieformatindstillinger

en: AAC Audio (.m4a)
da_DK: AAC-audio (.M4A)

en: Use Flow Player Classic / HTML5 Audio player
da_DK: Brug Flow Player Classic / HTML5-audioafspiller

en: Leave this option unchecked if you want m4a chapter markers, images and information displayed.
da_DK: Sæt ikke noget kryds, hvis du ønsker kapitelmarkører, billeder og information i M4A vist.

en: When unchecked, m4a will be played with the quicktime video embed. Video player width/height settings apply.
da_DK: Når uafkrydset, afspilles M4A som indsat QuickTime-video. Indstillingerne for videoafspillers bredde/højde anvendes.

en: Subscribe Page
da_DK: Tilmeldingsside

en: Add a link to a page to explain to your audience how to subscribe to your podcast.
da_DK: Tilføj et link til en side for at forklare dit publikum, hvordan de abonnerer på dit podcast.

en: The following link will be added to the Subscribe on iTunes and Subscribe via RSS links below the player.
da_DK: Det følgende link vil blive tilføjet til linkene Tilmelding i iTunes og Tilmelding via RSS under afspilleren.

en: Subscribe Page ID:
da_DK: ID på tilmeldingsside:

en:  - or -
da_DK:  - eller -

en: Subscribe Page URL:
da_DK: URL til tilmeldingsside:

en: (If subscribe page is not hosted on this site)
da_DK: (Hvis tilmeldingssiden ikke er hostet på dette site)

en: Create a subscribe page from Template
da_DK: Opret en tilmeldingsside ud fra skabelon

en: Creates a page from a template with the [powerpress_subscribe] shortcode. We encourage you to edit this page in your own words. Depending on your SEO stratigy, you may want to configure the meta robots content to noindex.
da_DK: Opretter en side fra en skabelon med [powerpress_subscribe]-kortkoden. Vi opfordrer dig til at redigere denne side med dine egne ord. Afhængig af din SEO-strategi ønsker du måske også at sætte meta robots content til noindex

en: Learn more about the PowerPress Subscribe Page
da_DK: Få mere at vide om PowerPress&#39; tilmeldingsside

en: Subscribe Page Link Label:
da_DK: Etiket for link til tilmeldingsside:

en: Default: More Subscribe Options
da_DK: Standard: Flere tilmeldingsindstillinger

en: PowerPress Shortcodes
da_DK: PowerPress-kortkoder

en: PowerPress Player Shortcode
da_DK: PowerPress Afspiller-kortkode

en: The Player shortcode is used to position your media presentation (player and download links) exactly where you want within your post or page content.
da_DK: Afspiller-kortkoden bruges til at placere din mediepræsentation (afspiller og downloadlinks) nøjagtigt, hvor du ønsker det, i indholdet i dit indlæg eller på din side.

en: Please visit the %s page for additional options.
da_DK: Gå til %s-siden for flere indstillinger.

en: Note: When specifying a URL to media in the powerpress shortcode, only the player is included. The Media Links will <u>NOT</u> be included since there is not enough meta information to display them.
da_DK: BemærK: Når man skal angive en URL til et medier i en PowerPress-kortkode, inkluderes kun afspilleren. Medielinkene vil <u>IKKE</u> blive inkluderet, fordi der ikke er nok meta-informationer til at vise dem.

en: PowerPress Playlist Shortcode
da_DK: PowerPress Afspilningsliste-kortkode

en: Enable PowerPress Playlist Player
da_DK: Aktivér PowerPress&#39; afspilningslisteafspiller

en: The Playlist shortcode is used to display a player with a playlist of your podcast episodes. It utilizes the default playlist built into WordPress.
da_DK: Afspilningsliste-kortkoden bruges til at vise en afspiller med en afspilningsliste med dine podcastepisoder. Det bruger standardafspilningslisten indbygget i WordPress.

en: PowerPress Subscribe Shortcode
da_DK: PowerPress Tilmeldingskortkoder

en: The Subscribe shortcode is used to display a subscribe to podcast widget for your podcast. It is intended for use on a custom subscribe page. See the Subscribe Page section below for more details.
da_DK: Tilmeldings-kortkoden bruges til at vise en podcasttilmeldingswidget for din podcast. Det er beregnet til at bruges på en brugerdefineret tilmeldingsside. Se sektionen Tilmeldingsside nedenfor for flere detaljer.

en: Blubrry PowerPress and Community Podcast
da_DK: Blubrry PowerPress- og Community-podcasts

en: Remove from dashboard
da_DK: Fjern fra kontrolpanel

en: Highlighted Topics
da_DK: Fremhævede emner

en: T.V. Settings
da_DK: TV-indstillinger

en: Parental Rating
da_DK: Aldersgrænser

en: A parental rating is used to display your content on %s applications available on Internet connected TV's. The TV Parental Rating applies to both audio and video media.
da_DK: Aldersgrænserne bruges til (ikke) at vise dit indhold på %s-applikationer på tv&#39;er, der er sluttet til internettet. Aldersgrænserne anvendes for både audio- og videomedier.

en: No rating specified
da_DK: Aldersgrænse ikke angivet

en: Children of all ages
da_DK: Børn i alle aldre

en: Children 7 years and older
da_DK: Børn på syv år og derover

en: Children 7 years and older [fantasy violence]
da_DK: Børn på 7 år og derover (fiktionsvold)

en: General audience
da_DK: For alle

en: Parental guidance suggested
da_DK: Forældrevejledning foreslås

en: May be unsuitable for children under 14 years of age
da_DK: Kan være uegnet for børn under 14 år

en: Mature audience - may be unsuitable for children under 17
da_DK: Modent publikum &ndash; kan være uegnet for børn under 17

en: Whether animated or live-action, the themes and elements in this program are specifically designed for a very young audience, including children from ages 2-6. These programs are not expected to frighten younger children.  Examples of programs issued this rating include Sesame Street, Barney & Friends, Dora the Explorer, Go, Diego, Go! and The Backyardigans.
da_DK: Uanset om der er tale om tegnefilm eller almindelige film, er temaerne og de enkelte dele i dette program specielt lavet til et meget ungt publikum, inkl. børn i alderen 2-6 år. Disse programmer forventes ikke at skræmme små børn. Eksempler på programmer med denne aldersgrænse er Sesamgade, Barney & Venner, Dora Udforskeren m.fl.

en: These shows may or may not be appropriate for some children under the age of 7. This rating may include crude, suggestive humor, mild fantasy violence, or content considered too scary or controversial to be shown to children under seven. Examples include Foster's Home for Imaginary Friends, Johnny Test, and SpongeBob SquarePants.
da_DK: Disse udsendelser kan i visse tilfælde være egnede for nogle børn under 7-års-alderen. Film i denne kategori kan indeholde rå, antydende humor, mild vold i fiktionsfilm, eller indhold, der vurderes til at være for skræmmende eller kontroversiel til at blive vist for børn under 7. Eksempler er Fosters hjem for fantasivenner, Johnny Test og SpongeBob SquarePants.

en: When a show has noticeably more fantasy violence, it is assigned the TV-Y7-FV rating. Action-adventure shows such Pokemon series and the Power Rangers series are assigned a TV-Y7-FV rating.
da_DK: Hvis en film har betydeligt mere fiktionsvold, får det en TV-Y7-FV-bedømmelse. Aktioneventyrfilm som Pokemon og Power Rangers hører til denne kategori.

en: Although this rating does not signify a program designed specifically for children, most parents may let younger children watch this program unattended. It contains little or no violence, no strong language and little or no sexual dialogue or situation. Networks that air informational, how-to content, or generally inoffensive content.
da_DK: Selv om denne kategori ikke omfatter programmer lavet specielt til børn, kan de fleste forældre lade deres yngre børn se disse programmer uden opsyn. De indeholder ingen eller næsten ingen vold, kun ordentligt sprog og ingen eller kun få seksuelle dialoger eller situationer. Eksempler er faktaprogrammer, konkret vejledninger eller udsendelser, der generelt ikke er anstødelige.

en: This rating signifies that the program may be unsuitable for younger children without the guidance of a parent. Many parents may want to watch it with their younger children. Various game shows and most reality shows are rated TV-PG for their suggestive dialog, suggestive humor, and/or coarse language. Some prime-time sitcoms such as Everybody Loves Raymond, Fresh Prince of Bel-Air, The Simpsons, Futurama, and Seinfeld  usually air with a TV-PG rating.
da_DK: Denne kategori betyder, at programmet kan være uegnet for yngre børn, hvis ikke forældrene vejleder dem. Mange forældre vil ønske at se det sammen med deres yngre børn. Gameshows og reality tv får denne aldersgrænse på grund af deres vovede dialoger og humor og/eller råt sprog. Nogle situationskomedier (sitcoms) som fx Alle elsker Raymond, Rap Fyr i L.A., The Simpsons, Futurama og Seinfeld har normalt denne aldersgrænse.

en: Parents are strongly urged to exercise greater care in monitoring this program and are cautioned against letting children of any age watch unattended. This rating may be accompanied by any of the following sub-ratings:
da_DK: Forældre opfordres indtrængende til at udvise større påpasselighed og holde øje med dette program og advares mod at lade børn se det uanset deres alder. Denne aldersgrænse kan suppleres af en af de følgende underkategorier:

en: A TV-MA rating means the program may be unsuitable for those below 17. The program may contain extreme graphic violence, strong profanity, overtly sexual dialogue, very coarse language, nudity and/or strong sexual content. The Sopranos is a popular example.
da_DK: En TV-MA-bedømmelse betyder, at programmet kan være uegnet for dem under 17. Programmet kan indeholde ekstrem udpenslet vold, stærke bandeord, utilslørede seksuelle dialoger, meget råt sprog, nøgenhed og/eller direkte seksuel kontakt. Sopranos er et populært eksempel.

en: Artwork and Images
da_DK: Illustrationer og billeder

en: iTunes Image
da_DK: iTunes-billede

en: Required
da_DK: Påkrævet

en: iTunes image must be at least 1400 x 1400 pixels in .jpg or .png format. iTunes image must not exceed 2048 x 2048 pixels and must use RGB color space.
da_DK: iTunes-billedet skal være mindst 1400 × 1400 pixels i JPG- eller PNG-format. iTunes-billede må ikke overstige 2048 × 2048 pixels og skal anvende RGB-farverummet.

en: Example
da_DK: Eksempel

en: A square 1400 x 1400 pixel image in .jpg format is recommended.
da_DK: Et kvadratisk billede på 1400×1400px i JPG-format anbefales.

en: This image is for your listing on the iTunes podcast directory and may also be used by other directories like Blubrry. It is not the artwork that is displayed during episode playback. That artwork needs to be saved into the media file in the form of tags (ID3 tags for mp3) following the production of the media file.
da_DK: Dette billede anvendes i dine lister i iTunes-podcastkataloget og anvendes måske af andre kataloger som fx Blubrry. Det er ikke det billede, der vises under afspilning af episoden. Et sådant billede skal gemmes i mediefilen i form af tags (ID3-tags, hvis det drejer sig om MP3), når mediefilen er genereret.

en: Note: If you change the iTunes image without changing the file name it may take some time (days or even months) for iTunes to update the image in the iTunes Podcast Directory.
da_DK: Bemærk: Hvis du ændrer iTunes-billedet uden at ændre filnavnet, kan der gå nogen tid (dage eller endog måneder), før iTunes opdaterer billedet i dets podcastkatalog.

en: Please contact %s if you are having issues with your image changes not appearing in iTunes.
da_DK: Kontakt venligst %s, hvis du har problemer med, at dine billedændringer ikke vises på iTunes.

en: iTunes Support
da_DK: iTunes-support

en: Upload new image
da_DK: Upload nyt billede

en: Using this option should update your image on iTunes within 24 hours
da_DK: Bruger du denne indstilling, skulle dit billede på iTunes blive opdateret inden for 24 timer

en: Choose file
da_DK: Vælg fil

en: Also use as RSS image
da_DK: Brug også som RSS-billede

en: iTunes Episode Image
da_DK: iTunes-episodebillede

en: Use iTunes image above
da_DK: Brug iTunes-billede ovenfor.

en: Use the program iTunes image above as your iTunes episode image.
da_DK: Brug programmets iTunes-billede ovenfor som din episodebillede i iTunes.

en: NOTE: You must still save artwork into your media files to guarantee your artwork is displayed during playback.
da_DK: BEMÆRK: Du skal stadig gemme illustrationer i dine mediefiler for at være sikker på, at dine illustrationer vises under afspilning.

en: RSS2 Image
da_DK: RSS2-billede

en: Recommendation: Use iTunes image
da_DK: Anbefaling: Brug iTunes-billede

en: Place the URL to the RSS image above.
da_DK: Indtast URL&#39;en til RSS-billedet ovenfor.

en: RSS image should be at least 88 pixels wide and at least 31 pixels high in either .gif, .jpg and .png format.
da_DK: RSS-billedet bør mindst være 88 pixels bred og mindst 31 pixels høj i enten GIF-, JPG- eller PNG-format.

en: A square image that is 300 x 300 pixel or larger in .jpg format is recommended.
da_DK: Et kvadratisk billede, som er 300 x 300 pixel eller større, i JPG-format, anbefales.

en: Category Name
da_DK: Kategorinavn

en: Slug
da_DK: Kort titel

en: Feed URL
da_DK: Feed-URL

en: Category Podcasting adds custom podcast settings to specific blog category feeds, allowing you to organize episodes by topic.
da_DK: Kategoribaseret podcasting tilføjer brugerdefinerede podcast-indstillinger til de enkelte kategoribaserede blogfeeds, så du kan organisere episoder efter emne.

en: If you are looking to organize episodes by file or format, please use %s.
da_DK: Hvis du ønsker at organisere episoder efter filnavne eller -formater, så brug %s.

en: Edit "%s"
da_DK: Redigér "%s"

en: Edit
da_DK: Redigér

en: You are about to remove podcast settings for category feed '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da_DK: Du er ved at fjerne podcast-indstillinger for kategorifeedet '%s'
      'Annullér' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Visit %s
da_DK: Besøg %s

en: Validate Feed
da_DK: Validér feed

en: Add Podcast Settings to existing Category Feed
da_DK: Tilføj podcast-indstillinger til eksisterende kategorifeed

en: Category
da_DK: Kategori

en: Select Category
da_DK: Vælg kategori

en: Add Podcast Settings to Category Feed
da_DK: Tilføj podcast-indstillinger til kategorifeed

en: Example Usage
da_DK: Eksempler på brug

en: Example 1: You have a podcast that covers two topics that sometimes share same posts and sometimes do not. Use your main podcast feed as a combined feed of both topics 	and use category feeds to distribute topic specific episodes.
da_DK: Eksempel 1: Du har en podcast, som dækker to emner, der sommetider omfatter de samme indlæg, sommetider ikke. Brug din hovedpodcastfeed som en kombineret feed med begge emner 	og brug kategorifeeds til at distribuere episoder inden for de enkelte emner.

en: Example 2: You want to use categories to keep episodes separate from each other. Each category can be used to distribute separate podcasts with the main podcast feed combining all categories to provide a network feed.
da_DK: Eksempel 2: Du ønsker at bruge kategorier til at holde episoder adskilt fra hinanden. Hver kategori kan bruges til at distribuere separate podcasts, mens hovedpodcastfeedet leverer et netværksfeed, der kombinerer alle kategorier.

en: Name
da_DK: Navn

en: Episodes
da_DK: Episoder

en: Custom podcast Channels allow you to associate multiple media files and/or formats to one blog post.
da_DK: Brugerdefinerede podcastkanaler giver dig mulighed for at samle flere mediefiler og/eller formater i et blogindlæg.

en: If you are looking to organize episodes by topic, please use %s.
da_DK: Hvis du ønsker at organisere episoder efter emne, skal du bruge %s.

en: Category Podcast Feeds
da_DK: Kategoribaserede podcastfeeds

en: default channel
da_DK: Standardkanal

en: You are about to delete feed '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da_DK: Du er ved at slette feedet '%s'
      'Annullér' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: Delete
da_DK: Slet

en: Note: The default channel "Podcast" is currently using global PowerPress settings. Click %s to customize the default "Podcast" channel.
da_DK: Bemærk: Standard-podcastkanalen bruger i øjeblikket globale WordPress-indstillinger. Klik %s for at tilpasse standard-podcastkanalen.

en: Add Podcast Channel
da_DK: Tilføj podcastkanal

en: Feed Name
da_DK: Navn på feed

en: The name is used for use within the administration area only.
da_DK: Navnet bruges kun i kontrolpanelet.

en: Feed Slug
da_DK: Kort titel for feed

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
da_DK: Den korte titel er den url-venlige udgave af navnet. Det er normalt skrevet med ene små bogstaver og indeholder kun bogstaver, tal og bindestreger.

en: Example 1: You want to distribute both an mp3 and an ogg version of your podcast. Use the default podcast channel for your mp3 media and create a custom channel for your ogg media.
da_DK: Eksempel 1: Du ønsker at distribuere både en MP3- og en OGG-version af din podcast. Brug standard-podcastkanalen til dine MP3-medier og opret en brugerdefineret kanal til dine OGG-medier.

en: Example 2: You have a video podcast with multiple file formats. Use the default podcast channel for the main media that you want to appear on your blog (e.g. m4v). Create additional channels for the remaining formats (e.g. wmv, mov, mpeg).
da_DK: Eksempel 2: Du har en videopodcast i flere filformater. Brug standard-podcastkanalen for hovedmediet, du ønsker, der skal vises på din blog (fx M4V). Opret ekstra kanaler til de resterende formater (fx WMV, MOV og MPEG).

en: Example 3: You create two versions of your podcast, a 20 minute summary and a full 2 hour episode. Use the default channel for your 20 minute summary episodes and create a new custom channel for your full length episodes.
da_DK: Eksempel 3: Du laver to versioner af dit podcast: et sammendrag på 20 minutter og en fuld episode på to timer. Brug standardkanalen for episoderne med dine 20-minutters sammendrag og opret en ny brugerdefineret kanal til episoden i fuld længde.

en: Wait a sec! This feature is only available to Blubrry Podcast Community members. Join our community to get %s and access to other valuable %s.
da_DK: Vent et øjeblik! Denne funktion er kun tilgængelig for medlemmer af Blubrry Podcast Community. Meld dig ind og få %s og adgang til andre værdifulde %s.

en: Free Podcast Statistics
da_DK: Gratis podcaststatistik

en: Services
da_DK: tjenester

en: Our %s integrated PowerPress makes podcast publishing simple. Check out the %s on our exciting three-step publishing system!
da_DK: Vores PowerPress, som integrerer %s, har gjort det let at udgive podcasts. Tjek %s om vores spændende publiceringssystem i tre trin!

en: Video
da_DK: videon

en: Error: A network or authentication error occurred. To verify your account, click the link &quot;click here to configure Blubrry Statistics and Hosting services&quot; found in the %s tab.
da_DK: Fejl: Der skete en netværks- eller autentificeringsfejl. For at bekræfte din konto skal du klikke på linket &quot;klik her for at konfigurere Blubrry Statistics and Hosting services&quot; i fanen %s.

en: Services &amp; Statistics</a>
da_DK: Tjenester & Statistik</a>

en: Blubrry Media statistics
da_DK: Blubrrys mediestatistik

en: more
da_DK: mere

en: Apple iTunes podcast specifications for show artwork have changed! Your iTunes image should now be 1400 x 1400 in jpg format.
da_DK: Apple iTunes' podcastspecifikationer for omslagsbillede er ændret! Dit iTunes-billede bør nu være 1400 x 1400 i JPG-format.

en: Learn more about iTunes podcasting changes
da_DK: Læs mere om ændringer i iTunes-podcasting

en: Due to concerns of possible security exploits, the 1 Pixel Out Audio Player has been removed from PowerPress.
da_DK: På grund af mulige sikkerhedsproblemer er 1 Pixel Out Audio Player fjernet fra PowerPress.

en: The 1 Pixel Out player is back! The security concerns have been addressed in this latest version.
da_DK: 1 Pixel Out-afspilleren er tilbage! Sikkerhedsproblemerne er blevet fikset i den seneste version.

en: Dismiss
da_DK: Afvis

en: Blubrry PowerPress Notice - February 2013
da_DK: Blubrrys PowerPress-besked - Februar 2013

en: Blubrry Podcast Statistics
da_DK: Blubrrys poodcaststatistik

en: Step 1
da_DK: Trin 1

en: Fill out the settings on this page
da_DK: Udfyld indstillingerne på denne side

en: Step 2
da_DK: Trin 2

en: Create a blog post with an episode
da_DK: Opret et blogindlæg med en episode

en: Need Help?
da_DK: Brug for hjælp?

en: Step 3
da_DK: Trin 3

en: Submit your feed to iTunes and other podcast directories
da_DK: Indsæt dit feed til iTunes og andre podcast-registre

en: Default Mode
da_DK: Standardfunktion

en: Switch to Advanced Mode
da_DK: Skift til Avanceret funktion

en: Podcast Settings
da_DK: Podcast-indstillinger

en: Program Title
da_DK: Programtitel

en: leave blank to use blog title
da_DK: Udfyldes ikke, hvis du vil bruge blogtitel

en: Blog title:
da_DK: Blogtitel:

en: Your web server supports the PHP cURL library.
da_DK: Din webserver understøtter cURL-biblioteket for PHP.

en: Your web server is also configured with the php.ini setting 'allow_url_fopen' enabled, but the cURL library takes precedence.
da_DK: Din webserver er også konfigureret med php.ini-indstillingen 'allow_url_fopen' slået til, men cURL-biblioteket har forrang.

en: Warning: Both php.ini settings 'safe_mode' and 'open_basedir' will prevent the cURL library from following redirects in URLs.
da_DK: Advarsel: Både php.ini-indstillingerne 'safe_mode' og 'open_basedir' forhindrer cURL-biblioteket i at følge URL-redirects.

en: Warning: The php.ini setting 'safe_mode' will prevent the cURL library from following redirects in URLs.
da_DK: Advarsel: php.ini-indstillingen 'safe_mode' forhindrer cURL-biblioteket i at følge URL-redirects.

en: Warning: The php.ini setting 'open_basedir' will prevent the cURL library from following redirects in URLs.
da_DK: Advarsel: php.ini-indstillingen 'open_basedir' forhindrer cURL-biblioteket i at følge URL-redirects.

en: Your web server is configured with the php.ini setting 'allow_url_fopen' enabled.
da_DK: Din webserver er konfigureret med php.ini-indstillingen 'allow_url_fopen' aktiveret.

en: Your server must either have the php.ini setting 'allow_url_fopen' enabled or have the PHP cURL library installed in order to detect media information.
da_DK: Din server skal enten have php.ini-indstillingen 'allow_url_fopen' aktiveret eller have cURL-biblioteket til PHP installeret for at kunne aflæse medieinformation.

en: The problem with 'Detecting Media Information' above needs to be resolved for this test to continue.
da_DK: Problemet med 'Aflæsning af information om medier' ovenfor skal løses, for at denne test kan fortsætte.

en: Your web server supports secure HTTPS connections.
da_DK: Din webserver understøtter sikre HTTPS-forbindelser.

en: Your web server's cURL library does not support secure HTTPS connections.
da_DK: Din webservers cURL-bibliotek understøtter ikke sikre HTTPS-forbindelser.

en: Pinging iTunes requires the PHP OpenSSL library to be installed.
da_DK: For at kunne pinge iTunes skal <span title="PHP OpenSSL library">OpenSSL-biblioteket for PHP</span> være installeret.

en: Your server requires the php.ini setting 'file_uploads' enabled in order to upload podcast artwork.
da_DK: Din server kræver, at php.ini-indstillingen 'file_uploads' er aktiveret, for at der kan uploades podcast-illustrationer.

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
da_DK: Kunne ikke oprette mappen %s. Er overmappen skrivbar for serveren?

en: PowerPress is unable to write to the %s directory.
da_DK: PowerPress kan ikke skrive til %s-mappen.

en: You are able to upload and save artwork images for your podcasts.
da_DK: Du kan uploade og gemme billeder med illustrationer til dine podcasts.

en: An error occurred obtaining the uploads directory from WordPress.
da_DK: En fejl forekom i forsøget på at aflæse navnet på uploads-mappen i WordPress.

en: Your version of PHP (%s) is OK!
da_DK: Din version af PHP (%s) er OK!

en: Your version of PHP (%s) is OK, though PHP 5.4 or newer is recommended.
da_DK: Din version af PHP (%s) er OK, men PHP 5.4 eller nyere anbefales.

en: Your version of PHP (%s) will work, but PHP 5.4 or newer is recommended.
da_DK: Din version af PHP (%s) vil fungere, men PHP 5.4 eller nyere anbefales.

en: Your scripts have no limit to the amount of memory they can use.
da_DK: Dine skripts har ingen begrænsninger på, hvor meget hukommelse de må bruge.

en: You are using %d%% (%.01fM of %.01dM) of available memory.
da_DK: Du bruger %d%% (%.01fM af %.01dM) af den tilgængelige hukommelse.

en: You are using %d%% (%.01fM of %dM) of available memory. Versions of PHP 5.2 or newer will give you a more accurate total of memory usage.
da_DK: Du bruger %d%% (%.01fM af %dM) den tilgængelige hukommelse. PHP 5.2 eller nyere versioner vil give dig mere en mere præcis opgørelse over hukommelsesforbruget.

en: Your scripts have a total of %dM.
da_DK: Dine skripts kan højst bruge %dM.

en: Warning:
da_DK: Advarsel:

en: We recommend that you have at least %dM (4M more that what is currently used) or more memory to accomodate all of your installed plugins.
da_DK: Vi anbefaler, at du som minimum har %dM (4M mere, end hvad der bruges for øjeblikket) eller mere hukommelse, så alle dine installerede plugins kan køre.

en: Error:
da_DK: Fejl:

en: No temporary directory available.
da_DK: Der er ingen mappe til midlertidige filer tilgængelig.

en: Temporary directory %s is writable.
da_DK: Mappen for midlertidige filer %s er skrivbar.

en: Temporary directory %s is not writable.
da_DK: Mappe til midlertidige filer %s er ikke skrivbar.

en: Diagnostic results sent to %s.
da_DK: Diagnostiske resultater sendt til %s.

en: Blog Title:
da_DK: Blogtitel:

en: Blog URL:
da_DK: URL til blog

en: WordPress Version:
da_DK: WordPress-version:

en: WordPress MU Version:
da_DK: WordPress MU-Version:

en: Safe node:
da_DK: Safe mode:

en: Important PowerPress Settings
da_DK: Vigtige WordPress-indstillinger

en: PowerPress version:
da_DK: WordPress-version:

en: episode box file size/duration fields:
da_DK: Felter til filstørrelse og varighed i episodepanel:

en: yes
da_DK: ja

en: no
da_DK: nej

en: Podcasting capability:
da_DK: Podcasting-rettigheder:

en: Enabled
da_DK: aktiveret

en: Feed capability:
da_DK: Feedrettigheder:

en: Category Podcasting:
da_DK: Kategoribaseret podcasting:

en: Podcast Channels:
da_DK: Podcastkanaler:

en: Additional Player Options:
da_DK: Flere indstillinger for afspiller:

en: Detecting Media Information
da_DK: Aflæsning af information om medier

en: success:
da_DK: succes:

en: warning:
da_DK: advarsel:

en: curl:
da_DK: cURL:

en: message:
da_DK: besked:

en: message 2:
da_DK: besked 2:

en: Uploading Artwork
da_DK: Uploadning af illustrationer

en: writable:
da_DK: skrivbar:

en: System Information
da_DK: Systeminformation

en: temp directory:
da_DK: <span title="temp directory">mappe til midlertidige filer</span>

en: message 3:
da_DK: besked 3:

en: Active Plugins
da_DK: Aktive plugins

en: Relative Path:
da_DK: Relativ sti:

en: Web Site:
da_DK: Website:

en: Blubrry PowerPress diagnostic results for %s
da_DK: Diagnostiske resultater for Blubrry PowerPress på %s

en: Success
da_DK: Succes

en: Failed
da_DK: Mislykkedes

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: Blubrry PowerPress Diagnostics
da_DK: Blubrrys PowerPress-diagnosticering

en: The Diagnostics page checks to see if your server is configured to support all of the available features in Blubrry PowerPress.
da_DK: PowerPress-diagnosticering tjekker, om din server er konfigureret, så den understøtter alle de tilgængelige funktioner i Blubrry PowerPress.

en: Diagnostics Email Message
da_DK: E-mail-besked med diagnostiske oplysninger

en: The following test checks to see if your web server can make connections with other web servers to obtain file size and media duration information. The test checks to see if either the PHP cURL library is installed or the php.ini setting 'allow_url_fopen' enabled.
da_DK: De følgende test tjekker, om din webserver kan etablere forbindelse med andre webservere og hente informationer om filstørrelse og <span title="media duration">medievarighed</span>. Testen tjekker, enten om cURL-biblioteket til PHP er installeret, eller om php.ini-indstillingen 'allow_url_fopen' er aktiveret.

en: If you are still having problems detecting media information, check with your web hosting provider if there is a firewall blocking your server.
da_DK: Hvis du stadig har problemer med at aflæse information om medier, så tjek med din leverandøren af din webserver, at der ikke er en firewall, der blokerer for din server.

en: Contact your web hosting provider with the information above.
da_DK: Kontakt din leverandør af webserver med oplysningerne ovenfor.

en: Pinging iTunes
da_DK: Pingning af iTunes

en: The following test checks to see that your web server can make connections with Apple's secure ping server.
da_DK: Den følgende test tjekker, om din webserver kan etablere forbindelse med <span title="Apple's secure ping server">Apples sikre ping-server</span>.

en: The following test checks to see that you can upload and store files on your web server.
da_DK: Den følgende test tjekker, om du kan uploade og gemme filer på din webserver.

en: The following test checks your version of PHP, memory usage and temporary directory access.
da_DK: Den følgende test tjekker versionen af din PHP, hukommelsesbrug og adgang til mappen for midlertidige filer.

en: WordPress Version %s
da_DK: WordPress version %s

en: Contact your web hosting provider to inquire how to increase the PHP memory limit on your web server.
da_DK: Kontakt leverandøren af din webserver og find ud af, hvordan man øger <span title="PHP memory limit">PHP's hukommelsesbegrænsning</span> på din webserver.

en: Email Results
da_DK: E-mail resultater

en: Send the results above to the specified Email address.
da_DK: Send resultaterne ovenfor til e-mail-adressen angivet nedenfor.

en: Email
da_DK: E-mail

en: Include list of active plugins in diagnostics results.
da_DK: Inkludér liste over aktive plugins i de diagnostiske resultater.

en: Albanian
da_DK: Albansk

en: Arabic
da_DK: Arabisk

en: Arabic (Saudi Arabia)
da_DK: Arabisk (Saudi-Arabien)

en: Arabic (Egypt)
da_DK: Arabisk (Egypten)

en: Arabic (Algeria)
da_DK: Arabisk (Algeriet)

en: Arabic (Tunisia)
da_DK: Arabisk (Tunesien)

en: Arabic (Yemen)
da_DK: Arabisk (Yemen)

en: Arabic (Jordan)
da_DK: Arabisk (Jordan)

en: Arabic (Kuwait)
da_DK: Arabisk (Kuwait)

en: Arabic (Bahrain)
da_DK: Arabisk (Bahrain)

en: Basque
da_DK: Baskisk

en: Belarusian
da_DK: Hviderussisk

en: Bulgarian
da_DK: Bulgarsk

en: Catalan
da_DK: Katalansk

en: Chinese (Simplified)
da_DK: Kinesisk (forsimplet)

en: Chinese (Traditional)
da_DK: Kinesisk (traditionel)

en: Croatian
da_DK: Kroatisk

en: Czech
da_DK: Tjekkisk

en: Danish
da_DK: Dansk

en: Dutch
da_DK: Nederlandsk

en: Dutch (Belgium)
da_DK: Nederlandsk (Belgien)

en: Dutch (Netherlands)
da_DK: Nederlandsk (Nederlandene)

en: English
da_DK: Engelsk

en: English (Australia)
da_DK: Engelsk (Australien)

en: English (Belize)
da_DK: Engelsk (Belize)

en: English (Canada)
da_DK: Engelsk (Canada)

en: English (Ireland)
da_DK: Engelsk (Irland)

en: English (Jamaica)
da_DK: Engelsk (Jamaica)

en: English (New Zealand)
da_DK: Engelsk (New Zealand)

en: English (Phillipines)
da_DK: Engelsk (Filippinerne)

en: English (South Africa)
da_DK: Engelsk (Sydafrika)

en: English (Trinidad)
da_DK: Engelsk (Trinidad)

en: English (United Kingdom)
da_DK: Engelsk (Storbritannien)

en: English (United States)
da_DK: Engelsk (USA)

en: English (Zimbabwe)
da_DK: Engelsk (Zimbabwe)

en: Estonian
da_DK: Estisk

en: Faeroese
da_DK: Færøsk

en: Finnish
da_DK: Finsk

en: French
da_DK: Fransk

en: French (Belgium)
da_DK: Fransk (Belgien)

en: French (Canada)
da_DK: Fransk (Canada)

en: French (France)
da_DK: Fransk (Frankrig)

en: French (Luxembourg)
da_DK: Fransk (Luxemburg)

en: French (Monaco)
da_DK: Fransk (Monaco)

en: French (Switzerland)
da_DK: Fransk (Schweiz)

en: Galician
da_DK: Galicisk

en: Gaelic
da_DK: Gælisk

en: German
da_DK: Tysk

en: German (Austria)
da_DK: Tysk (Østrig)

en: German (Germany)
da_DK: Tysk (Tyskland)

en: German (Liechtenstein)
da_DK: Tysk (Liechtenstein)

en: German (Luxembourg)
da_DK: Tysk (Luxemburg)

en: German (Switzerland)
da_DK: Tysk (Schweiz)

en: Greek
da_DK: Græsk

en: Hawaiian
da_DK: Hawaiiansk

en: Hebrew
da_DK: Hebraisk

en: Hungarian
da_DK: Ungarsk

en: Icelandic
da_DK: Islandsk

en: Indonesian
da_DK: Indonesisk

en: Irish
da_DK: Irsk

en: Italian
da_DK: Italiensk

en: Italian (Italy)
da_DK: Italiensk (Italien)

en: Italian (Switzerland)
da_DK: Italiensk (Schweiz)

en: Japanese
da_DK: Japansk

en: Korean
da_DK: Koreansk

en: Macedonian
da_DK: Makedonsk

en: Norwegian
da_DK: Norsk

en: Polish
da_DK: Polsk

en: Portuguese
da_DK: Portugisisk

en: Portuguese (Brazil)
da_DK: Portugisisk (Brasilien)

en: Portuguese (Portugal)
da_DK: Portugisisk (Portugal)

en: Romanian
da_DK: Rumænsk

en: Romanian (Moldova)
da_DK: Rumænsk (Moldova)

en: Romanian (Romania)
da_DK: Rumænsk (Rumænien)

en: Russian
da_DK: Russisk

en: Russian (Moldova)
da_DK: Russisk (Moldova)

en: Russian (Russia)
da_DK: Russisk (Rusland)

en: Serbian
da_DK: Serbisk

en: Slovak
da_DK: Slovakisk

en: Slovenian
da_DK: Slovensk

en: Spanish
da_DK: Spansk

en: Spanish (Argentina)
da_DK: Spansk (Argentina)

en: Spanish (Bolivia)
da_DK: Spansk (Bolivia)

en: Spanish (Chile)
da_DK: Spansk (Chile)

en: Spanish (Colombia)
da_DK: Spansk (Colombia)

en: Spanish (Costa Rica)
da_DK: Spansk (Costa Rica)

en: Spanish (Dominican Republic)
da_DK: Spansk (Dominikansk Republik)

en: Spanish (Ecuador)
da_DK: Spansk (Ecuador)

en: Spanish (El Salvador)
da_DK: Spansk (El Salvador)

en: Spanish (Guatemala)
da_DK: Spansk (Guatemala)

en: Spanish (Honduras)
da_DK: Spansk (Honduras)

en: Spanish (Mexico)
da_DK: Spansk (Mexico)

en: Spanish (Nicaragua)
da_DK: Spansk (Nicaragua)

en: Spanish (Panama)
da_DK: Spansk (Panama)

en: Spanish (Paraguay)
da_DK: Spansk (Paraguay)

en: Spanish (Peru)
da_DK: Spansk (Peru)

en: Spanish (Puerto Rico)
da_DK: Spansk (Puerto Rico)

en: Spanish (Spain)
da_DK: Spansk (Spanien)

en: Spanish (Uruguay)
da_DK: Spansk (Uruguay)

en: Spanish (Venezuela)
da_DK: Spansk (Venezuela)

en: Swedish
da_DK: Svensk

en: Swedish (Finland)
da_DK: Svensk (Finland)

en: Swedish (Sweden)
da_DK: Svensk (Sverige)

en: Turkish
da_DK: Tyrkisk

en: Ukranian
da_DK: Ukrainsk

en: Feed Settings
da_DK: Feed-indstillinger

en: Podcast (default)
da_DK: Podcast (standard)

en: Podcast Settings for Category: %s
da_DK: Podcast-opsætning for kategori: %s

en: Podcast Settings for Taxonomy Term: %s
da_DK: Podcast-opsætning for taksonomiterm: %s

en: Podcast Settings for Post Type %s with slug %s
da_DK: Podcast-opsætning for indlægstypen %s med korttitlen %s

en: iTunes Settings
da_DK: iTunes-indstillinger

en: Other Settings
da_DK: Andre indstillinger

en: Configure your custom podcast feed.
da_DK: Konfigurér dit brugerdefinerede postcastfeed

en: Configure your category feed to support podcasting.
da_DK: Konfigurér dit kategorifeed, så det understøtter podcasting.

en: WARNING: You must create at least one podcast episode for your podcast feed to be valid.
da_DK: ADVARSEL: Du skal oprette mindst en podcastepisode, hvis dit podcastfeed skal være gyldigt.

en: Podcast Feeds
da_DK: Podcastfeeds

en: Enhance Feeds
da_DK: <span title="Enhance feed">Udvid feedfunktionalitet</span>

en: Enhance All Feeds
da_DK: <span title="Enhance all feeds">Udvid feedfunktionalitet for alle feeds</span>

en: Recommended
da_DK: Anbefalet

en: Adds podcasting support to all feeds
da_DK: Tilføjer podcastingsupport til alle feeds

en: Allows for Category Podcasting
da_DK: Tillad kategoribaseret podcasting

en: Visitors may subscribe to your categories as a podcast
da_DK: Besøgende må tilmelde sig din kategorier som podcast

en: Allows for Tag/Keyword Casting
da_DK: Giver mulighed for tags-/nøgleord-udsendelser

en: Visitors may subscribe to your tags as a podcast
da_DK: Besøgende må tilmelde sig dine tags som podcast

en: Enhance Main Feed Only
da_DK: <span title="Enhance main feed only">Udvid kun feedfunktionalitet for hovedfeed</span>

en: Adds podcasting support to your main feed only
da_DK: Tilføjer kun podcastingsupport til dit hovedfeed

en: Do Not Enhance Feeds
da_DK: <span title="Do not Enhance feeds">Udvid ikke feedfunktionalitet</span>

en: Feed Settings below will only apply to your podcast channel feeds
da_DK: Feedindstillingerne nedenfor anvendes kun på dine postcastede kanalfeeds

en: Special Podcast only Feed
da_DK: Specielt feed kun for podcasts

en: validate
da_DK: Validér

en: Edit Podcast Channel
da_DK: Redigér podcastkanal

en: edit
da_DK: redigér

en: These are podcast only feeds suitable for submission podcast directories such as iTunes.
da_DK: Disse feeds er kun for podcasts og er beregnet til at indberette podcasts til podcastkataloger som iTunes.

en: Note: We do not recommend submitting your main site feed to podcast directories such as iTunes. iTunes and many other podcast directories work best with feeds that do not have regular blog posts mixed in.
da_DK: Note: Vi anbefaler ikke at indsende dit sites hovedfeed til podcast-kataloger som iTunes. iTunes og mange andre podcast-kataloger fungerer bedst med feeds, som ikke blandes med almindelige blogindlæg.

en: Feed Discovery
da_DK: Automatisk opdagelse af feeds

en: Include podcast feed links in HTML headers.
da_DK: Inkludér links til podcastfeeds i HTML-headers.

en: Adds "feed discovery" links to your web site's headers allowing web browsers and feed readers to auto-detect your podcast feeds.
da_DK: Tilføjer links til "automatisk opdagelse af dine feeds" til dit websites headers, så webbrowsere og feedlæsere kan finde adressen på dine podcastfeeds automatisk.

en: Feed Information
da_DK: Feedinformation

en: WARNING: This feed is password protected, it cannot be accessed by public services such as feedvalidator.org or the iTunes podcast directory.
da_DK: ADVARSEL: Dette feed er kodeordsbeskyttet; der er ikke tilgang for offentlige tjenester så som feedvalidator.org eller iTunes-podcastkataloget.

en: Feed settings below only apply to the podcast only feed:
da_DK: Feedindstillingerne nedenfor anvendes udelukkende på feeds med kun podcasts:

en: Feed Title (Show Title)
da_DK: Feedtitel (Visningstitel)

en: leave blank to use default category title
da_DK: Udfyldes ikke, hvis du vil bruge standard-kategorititel

en: Default Category title:
da_DK: Standard-kategorititel:

en: SEO Suggestion: The show title is very important.
da_DK: SEO-forslag: Showtitlen er meget vigtig.

en: Feed Description
da_DK: Feedbeskrivelse

en: leave blank to use category description
da_DK: udfyldes det ikke, bruges kategoribeskrivelse

en: leave blank to use blog description
da_DK: udfyldes det ikke, bruges blogbeskrivelse

en: Feed Landing Page URL
da_DK: <span title="Feed Landing Page URL">URL til side, hvor feed skal lande</span>

en: leave blank to use category page
da_DK: Udfyld ikke, hvis du vil bruge kategoriside

en: leave blank to use home page
da_DK: Udfyldes ikke, hvis du vil bruge Hjem-side

en: Category page URL
da_DK: URL til kategoriside

en: FeedBurner Feed URL
da_DK: URL for Feedburner-feed

en: Recommendation: leave blank
da_DK: Anbefaling: lad stå tomt

en: leave blank to use built-in feed
da_DK: udfyldes ikke, hvis du vil bruge det indbyggede feed

en: NOTE: FeedBurner is not required for podcasting.
da_DK: NOTE: FeedBurner kræves ikke til podcasting.

en: No support is available from blubrry if you are using Feedburner or other feed hosted services.
da_DK: Du kan ikke få support hos Blubrry, hvis du bruger FeedBurner eller får dit feed hostet hos andre udbydere.

en: Learn more about FeedBurner and Podcasitng
da_DK: Læs mere om FeedBurner og Podcasting

en: Use this option to redirect this feed to a hosted feed service such as FeedBurner.
da_DK: Brug denne indstilling til at videresende dette feed til en hostet feedservice så som FeedBurner.

en: We recommend that you disable FeedBurner SmartCast when using FeedBurner with PowerPress.
da_DK: Vi anbefaler, at du deaktiverer FeedBurner SmartCast, når du bruger FeedBurner med PowerPress.

en: Bypass Redirect URL
da_DK: <span title="bypass redirect url">Omgå redirect-URL</span>

en: Show the most recent
da_DK: Vis de seneste

en: episodes / posts per feed (leave blank to use blog default
da_DK: episoder/indlæg per feed (hvis det ikke udfyldes, bruges blogstandard

en: Note: Setting above applies only to podcast channel feeds
da_DK: Bemærk: Indstillingen overfor anvendes kun på podcastede kanalfeeds

en: WARNING: Setting this value larger than 10 may cause feed timeout errors and delay podcast directory listings from updating.
da_DK: ADVARSEL: Sætter du denne værdi til højere end 10, kan det forårsage feed-timeoutfejl og forsinke opdatering af listerne i podcastkataloger.

en: Feed Episode Maximizer
da_DK: Feed-episodepresser

en: The latest 10 episodes in feed will remain as normal. The remaining 11+ older episodes in feed will have only the bare essential tags in order to maximize the number of episodes in the feed.
da_DK: De seneste 10 episoder i feedet vil forblive uændret. De resterende 11+ ældre episoder i feedet vil kun blive tagget med de mest nødvendige tags, så der kan vises flest mulige episoder i feedet.

en: NOTE: This feature may allow you to enter a larger value for the "Show the most recent" setting above. You must make sure that your feed does not exceed 512KB (1/2 MB) in size.
da_DK: BEMÆRK: Denne funktion kan tillade dig at indtaste en større værdi for "Vis de seneste"-indstillingen ovenfor. Du skal sikre dig, at dit feed ikke overstiger 512KB (1/2 MB) i størrelse.

en: Feed Language
da_DK: Feedsprog

en: Blog Default Language
da_DK: Bloggens standardsprog

en: Blog Default
da_DK: Blogstandard

en: Caching Debug Comments
da_DK: Caching af debugkommentarer

en: Allow WP Super Cache or W3 Total Cache to add HTML Comments to the bottom of your feeds
da_DK: Tillad WP Super Cache eller W3 Total Cache at tilføje HTML-kommentarer i bunden af dine feeds

en: Recommended unchecked
da_DK: Anbefaling: kryds ikke af

en: iTunes is known to have issues with feeds that have HTML comments at the bottom.
da_DK: Det er velkendt, at iTunes har problemer med feeds, som har HTML-kommentarer i bunden.

en: NOTE: This setting should only be enabled for debugging purposes.
da_DK: BEMÆRK: Slå kun denne funktion til, hvis og så længe du skal debugge.

en: Basic Show Information
da_DK: Grundlæggende informationer om udsendelserne

en: Location
da_DK: Sted

en: optional
da_DK: valgfri

en: e.g. Cleveland, Ohio
da_DK: fx Cleveland, Ohio

en: Episode Frequency
da_DK: Udgivelsesfrekvens for episoderne

en: e.g. Weekly
da_DK: fx ugentligt

en: Redirect URL
da_DK: Redirect-URL

en: Note: Category Media Redirect URL is applied to category feeds and pages only. The redirect will also apply to single pages if this is the only category associated with the blog post.
da_DK: Bemærk: <span title="Category Media Redirect URL">Kategoribaserede medieomdirigerings-URL&#39;er</span> anvendes kun for kategorifeeds og -sider. <span title="the redirect">Omdirigeringen</span> anvendes også på enkelt-sider, hvis det er den eneste kategori, der er knyttet til blogindlægget.

en: Note: Media Redirect URL is applied to this podcast feed only. The redirect will NOT apply to pages.
da_DK: Bemærk: Media Redirect URL anvendes kun på dette postcastfeed. Omdirigeringen anvendes IKKE på sider.

en: When specified, this will be the only media statistics redirect applied to this podcast channel.
da_DK: Når angivet, er dette den eneste mediestatistik-redirect, der anvendes på denne podcast-kanal.

en: When specified, this will be the only media statistics redirect applied to this podcast post type.
da_DK: Når angivet, er dette den eneste mediestatistik-redirect, der anvendes på denne podcast-indlægstype.

en: Episode Entry Box
da_DK: Episodepanel

en: Background Color
da_DK: Baggrundsfarve

en: leave blank for default
da_DK: Udfyldes ikke, hvis du vil bruge standard

en: Use a distinctive background color for this podcast channel's episode box.
da_DK: Brug en særlig baggrundsfarve for episodepanelet til denne podcastede kanal.

en: Password Protect Podcast Channel
da_DK: Kodeordsbeskyt podcastkanal

en: Require visitors to have membership to your blog in order to gain access to this channel's Premium Content.
da_DK: Kræv, at besøgende skal være medlemmer på din blog, hvis de skal have adgang til denne kanals betalingsindhold.

en: Protect Content
da_DK: Beskyt indhold

en: Require user to be signed-in to access feed.
da_DK: Kræv, at bruger er logget ind for at få adgang til feedet.

en: User must have the following capability
da_DK: Bruger skal have den følgende rettighed

en: None
da_DK: Ingen

en: Sign In
da_DK: Log på

en: Use default label, are you sure?
da_DK: Brug standardetiket, er du sikker?

en: Unauthorized Label
da_DK: <span title="Unauthorized Label - Oversættelse usikker">Etiket for manglende adgangstilladelse</span>

en: Use default label
da_DK: Brug standardetiket

en: Protected Content
da_DK: Beskyttet indhold

en: Use a custom label
da_DK: Brug standardetiket

en: Add sign in link to message
da_DK: Tilføj log på-link til indholdet

en: Label above appears in place of the in-page player and links when the current signed-in user does not have access to the protected content.
da_DK: Etiketten ovenfor vises i stedet for en afspiller og links på siden, når den aktuelle indloggede bruger ikke har adgang til det beskyttede indhold.

en: This feature is not available for the default podcast channel.
da_DK: Denne funktion er ikke tilgængelig for standardpodcastkanalen.

en: Custom Post Types
da_DK: Brugerdefinerede indlægstyper

en: Set whether all post types or a specific custom post type may use this podcast channel. Custom post type must be of type 'Posts'. Other post types such as 'Pages' or 'Categories' do not apply.
da_DK: Angiv, hvorvidt alle indlægstyper eller kun en bestemt indlægstype må bruge denne podcastkanal. En brugerdefineret indlægstype skal være af typen 'Indlæg'. Andre indlægstyper som 'Sider' eller 'Kategorier' kan ikke anvendes.

en: Custom Post Type
da_DK: Brugerdefinerede indlægstype

en: All Post Types (default)
da_DK: Alle indlægstyper (standard)

en: Use the default setting if you do not understand custom post types.
da_DK: Brug standardindstillingen, hvis du ikke forstår brugerdefinerede indlægstyper.

en: Appearance Settings
da_DK: Indstillinger for udseende

en: Disable Player
da_DK: Deaktivér afspiller

en: Do not display web player or links for this podcast.
da_DK: Vis ikke webafspiller eller links for denne podcast.

en: iTunes Program Subtitle
da_DK: iTunes-programundertitel

en: iTunes Program Summary
da_DK: iTunes-programresumé

en: Your summary may not contain HTML and cannot exceed 4,000 characters in length.
da_DK: Dit resumé må ikke indeholde HTML og må højst fylde 4000 tegn.

en: iTunes Episode Summary
da_DK: iTunes-episoderesumé

en: Optimize iTunes Summary from Blog Posts
da_DK: Optimér iTunes-resumé fra blogindlæg

en: Creates a friendlier view of your post/episode content by converting web links and images to clickable links in the iTunes application.
da_DK: Opretter en mere brugervenlig visning af dit indlægs/din episodes indhold ved at konvertere weblinks og -billeder til klikbare links i iTunes-programmet.

en: iTunes Program Keywords
da_DK: <span title="iTunes Program Keywords">iTunes-programnøgleord</span>

en: Feature Deprecated by Apple. Keywords above are for your reference only.
da_DK: Funktion udfaset af Apple. Nøgleordene ovenfor tjener kun til reference for dig selv.

en: iTunes Category
da_DK: <span title="iTunes Category">iTunes-kategori</span>

en: The category above is where you will appear when browsing iTunes.
da_DK: Kategorien ovenfor angiver, hvor du vil blive vist, når man browser på iTunes.

en: iTunes Category 2
da_DK: <span title="iTunes Category 2">iTunes-kategori 2</span>

en: SEO Suggestion: Select a second category.
da_DK: SEO-forslag: Vælg en kategori mere.

en: iTunes Category 3
da_DK: <span title="iTunes Category 3">iTunes-kategori 3</span>

en: SEO Suggestion: Select a third category.
da_DK: SEO-forslag: Vælg en tredje kategori.

en: iTunes Explicit
da_DK: iTunes-<span title="eksplicit - upassende indhold">Eksplicit</span>

en: No - display nothing
da_DK: Nej &ndash; vis intet

en: Yes - explicit content
da_DK: Ja &ndash; <span title="explicit content - upassende indhold">eksplicit indhold</span>

en: Clean - no explicit content
da_DK: Ikke-upassende &ndash; <span title="no explicit content - upassende indhold">intet eksplicit indhold</span>

en: iTunes Author Name
da_DK: iTunes&#39; forfatternavn

en: Use blog post author's name for individual episodes.
da_DK: Brug indlægsforfatters navn som forfatter til individuelle episoder.

en: SEO Suggestion: Include talent names and slogans not mentioned in the show title.
da_DK: SEO-forslag: Medtag kunstnernavne og slogans, der ikke er nævnt i showtitlen.

en: iTunes Email
da_DK: iTunes-e-mail

en: iTunes will email this address when your podcast is accepted into the iTunes Directory.
da_DK: iTunes vil e-maile til denne adresse, når dit podcast er optaget i <span title="iTunes Podcast Directory">iTunes' podcastoversigt</span>.

en: iTunes New Feed URL
da_DK: <span title="iTunes New Feed URL">URL til nyt iTunes-feed</span>

en: Set iTunes New Feed URL
da_DK: Sæt ny feed-URL for iTunes

en: The iTunes New Feed URL option works primarily for Apple's iTunes application only, and should only be used if you are unable to implement a HTTP 301 redirect.
da_DK: Funktionen Nyt iTunes-feed URL fungerer først og fremmest kun med Apples iTunes-program og bør kun bruges, hvis du ikke kan sætte en HTTP 301-redirect op.

en: A 301 redirect will route <u>all podcast clients including iTunes</u> to your new feed address.
da_DK: En 301-redirect viderestiller <u>alle podcastprogrammer inkl. iTunes</u> til din nye feedadresse.

en: Learn more:
da_DK: Få mere at vide:

en: Changing Your Podcast RSS Feed Address (URL)
da_DK: Ændring af RSS-feedadresse (URL) for dine podcasts

en: WARNING: Changes made here are permanent. If the New Feed URL entered is incorrect, you will lose subscribers and will no longer be able to update your listing in the iTunes Store.
da_DK: ADVARSEL: De ændringer, du laver her, er permanente. Hvis den URL'en for dit nye feed er forkert, vil du miste abonnenter og vil ikke længere være i stand til at opdatere <span title="your listing in the iTunes store">iTunes-katalogiseringen af dine podcasts</span> i iTunes-butikken.

en: DO NOT MODIFY THIS SETTING UNLESS YOU ABSOLUTELY KNOW WHAT YOU ARE DOING.
da_DK: ÆNDR IKKE PÅ DENNE INDSTILLING, MED MINDRE DU ER 100 % SIKKER PÅ, HVAD DU ER VED AT GØRE.

en: Apple recommends you maintain the %s tag in your feed for at least two weeks to ensure that most subscribers will receive the new New Feed URL.
da_DK: Apple anbefaler, at du beholder %s-tagget i dit feed i mindst to uger, så du sikrer dig, at så mange abonnenter som muligt får den nye feed-URL.

en: Main RSS2 feed
da_DK: Hovedfeed i RSS2-format

en: %s category feed
da_DK: Kategorifeed for %s

en: %s taxonomy term feed
da_DK: Taksonomitermfeed for %s

en: The New Feed URL value below will be applied to the %s (%s).
da_DK: Værdien for den nye feed-URL nedenfor vil blive anvendt på %s (%s).

en: New Feed URL
da_DK: URL til nyt feed

en: Leave blank for no New Feed URL
da_DK: Udfyldes kun, hvis du ikke vil angive en ny feed-URL

en: More information regarding the iTunes New Feed URL is available here.
da_DK: Flere informationer om iTunes' ny feed-URL findes her.

en: Please activate the 'Custom Podcast Channels' Advanced Option to set the new-feed-url for your podcast only feed (%s)
da_DK: Aktivér venligst avancerede indstillinger for 'Brugerdefinerede podcastede kanaler' for at angive ny-feed-url&#39;en for feedet udelukkende med podcasts (%s)

en: Please navigate to the 'Custom Podcast Channels' section to set the new-feed-url for your podcast only feed (%s)
da_DK: Gå venligst til sektionen med 'Brugerdefinerede podcastede kanaler' for at angive ny-feed-url&#39;en for feedet udelukkende med podcasts (%s)

en: Feeds affected
da_DK: Feeds omfattet

en: Prevent the entire podcast from appearing in the iTunes Podcast directory.
da_DK: Forhindr hele episoden i at blive vist i iTunes-podcastkataloget.

en: iTunes Complete
da_DK: iTunes-ophør

en: Indicate the completion of a podcast. iTunes will no longer update your listing in the iTunes Podcast directory.
da_DK: Angiv, at en podcast er afsluttet. iTunes opdaterer ikke længere din liste i iTunes-podcastkataloget.

en: %d URLs updated successfully.
da_DK: %d URL'er opdateret med succes.

en: %d URLs were not updated.
da_DK: %d URL#&39;er blev ikke opdateret.

en: Nothing specified to find.
da_DK: Der blev ikke angivet noget at finde.

en: WARNING: Please backup your database before proceeding. Blubrry PowerPress is not responsible for any lost or damaged data resulting from this Find and Replace tool.
da_DK: ADVARSEL: Tag venligst en sikkerhedskopi, inden du fortsætter. Blubrry PowerPress er ikke ansvarlig for tabte eller ødelagte data, som denne Find og erstat-funktion måtte medføre.

en: WARNING: Verification prevents changes if the URL entered is invalid.\n\nAre you sure you do not want to verify the URLs?
da_DK: ADVARSEL: Bekræftelse forhindrer ændringer, hvis URL&#39;en er ugyldig.\n\nEr du sikker på, at du ikke vil bekræfte URL&#39;en?

en: WARNING: You are about to make permanent changes to your database.\n\nAre you sure you wish to continue?
da_DK: ADVARSEL: Du skal til at lave permanente ændringer i din database.\n\nEr du sikker på, du vil fortsætte?

en: Find and Replace Episode URLs
da_DK: Find og erstat i episode-URL&#39;er

en: Find and replace complete or partial segments of media URLs. Useful if you move your media to a new web site or service.
da_DK: Find og erstat hele eller dele af medie-URL&#39;er. Kan bruges, hvis du flytter dine medier til et nyt website eller udbyder.

en: Find in URL
da_DK: Find i URL

en: Modify
da_DK: Ændr

en: Replace with
da_DK: Erstat med

en: Preview Changes
da_DK: Preview ændringer

en: Change Results
da_DK: <span title="Change Results">Resultat efter ændringer</span>

en: Found %d results with "%s"
da_DK: Fandt %d resultater med "%s

en: Edit Post
da_DK: Redigér indlæg

en: Found
da_DK: Fundet

en: Replace
da_DK: Erstat

en: test link
da_DK: Test-link

en: Find and Preview Changes
da_DK: Find og preview ændringer

en: Commit Changes
da_DK: Commit ændringer

en: Verify URLs
da_DK: Bekræft ULR&#39;er

en: Does not change URL if invalid
da_DK: Ændrer ikke URL, hvis ugyldig

en: PowerPress Tools
da_DK: PowerPress-værktøjer

en: We recommend using the %s plugin to backup your database before using this Find and Replace tool.
da_DK: Vi anbefaler, at du bruger %s-pluginnet til at tage sikkerhedskopi af din database, førend du bruger denne Find og erstat-funktion.

en: Blubrry Media Statistics
da_DK: Blubrrys mediestatistik

en: You do not have sufficient permission to manage options.
da_DK: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at ændre indstillinger.

en: Close
da_DK: Luk

en: You do not have sufficient permission to view media statistics.
da_DK: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at se mediestatistikken.

en: You do not have sufficient permission to disable this option.
da_DK: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at deaktivere denne indstilling.

en: Select Media
da_DK: Vælg medie

en: Blubrry Media Hosting icon will no longer be displayed when editing posts and pages.
da_DK: Blubrry Media Hosting-ikonet vises ikke længere, når indlæg og sider redigeres.

en: You do not have sufficient permission to upload media.
da_DK: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at uploade medier.

en: Wait a sec! This feature is only available to Blubrry Media Podcast Hosting customers.
da_DK: Vent et øjeblik! Denne funktion er kun tilgængelig for Podcast Hosting-kunder hos Blubrry Media.

en: An unknown error occurred deleting media file.
da_DK: En ukendt fejl opstod i forsøget på at slette mediefil.

en: Are you sure you want to delete this media file?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne mediefil?

en: Media hosting service expired on %s.
da_DK: Mediehostingtjenesten udløb den %s.

en: Media hosting service will expire on %s.
da_DK: Mediehostingtjenesten udløber den %s.

en: Renew Media Hosting Service
da_DK: Forny mediehostingtjeneste

en: Error
da_DK: Fejl

en: Incorrect sign-in email address or password.
da_DK: E-mailadressen eller kodeordet, du ville logge ind med, er ikke det rigtige.

en: Verify your account entered under Services and Statistics settings then try again.
da_DK: Tjek, at du har indtastet den rigtige konto under indstillinger for Services og statistik, og prøv så igen.

en: Unable to connect to service.
da_DK: Kan ikke etablere forbindelse til vært.

en: Upload Media File
da_DK: Upload mediefil

en: Select from media files uploaded to blubrry.com
da_DK: Vælg blandt mediefiler, der er uploadet til blubrry.com

en: Last 20 Published media files
da_DK: Seneste 20 udgivne mediefiler

en: Published on
da_DK: Udgivet den

en: Select
da_DK: Vælg

en: Publishing space available: %s of (%s %%) of %s/month quota.
da_DK: Udgivelsesplads til rådighed: %s af (%s %%) af %s/månedlig kvote.

en: You have %s publish space available.
da_DK: Du har %s offentlig plads tilbage.

en: No-Fault Hosting: You may upload a media file up to %s in size and be within the No-Fault maximum (25%% more than your %s quota).
da_DK: No-Fault Hosting: Du kan uploade en mediefil på op til %s i størrelse og holde dig inden for No-Fault maximum (25%% mere end din %s kvote).

en: Your quota will reset on %s.
da_DK: Din kvote vil blive nulstillet den %s.

en: Publishing Space Available: Unlimited (Professional Hosting)
da_DK: Udgivelsesplads tilgængelig: Ubegrænset (professionel hosting)

en: Publishing Space Available: Account has expired
da_DK: Udgivelsesplads tilgængelig: Konto udløbet

en: currently not available
da_DK: pt. ikke tilgængelig

en: Unable to find podcasts for this account.
da_DK: Kunne ikke finde denne kontos podcasts.

en: You must select a program to continue.
da_DK: Du skal vælge et program for at kunne fortsætte.

en: Please select your podcast program to continue.
da_DK: Vælg venligst dit podcastprogram for at kunne fortsætte.

en: No podcasts for this account are listed on blubrry.com.
da_DK: Denne konto har ingen podcasts listet på blubrry.com.

en: Verify your account settings then try again.
da_DK: Bekræft dine kontoindstillinger og prøv igen.

en: Authentication failed.
da_DK: <span title="authentication">Brugerbekræftelse</span> mislykkedes.

en: Click Here For Help
da_DK: Klik her for hjælp

en: Blubrry Services Integration
da_DK: Blubrrys service-integration

en: Settings Saved Successfully!
da_DK: Indstillinger gemt!

en: Blubrry User Name (Email)
da_DK: Blubrry-brugernavn (e-mail)

en: Blubrry Password
da_DK: Blubrry-adgangskode

en: Select Blubrry Program
da_DK: Vælg Blubrry-program

en: Select Program
da_DK: Vælg program

en: Save
da_DK: Gem

en: Cancel
da_DK: Annullér

en: Remove Blubrry Services Integration, are you sure?
da_DK: Fjern Blubrry-serviceintegration &ndash; Er du sikker?

en: This feature is available to Blubrry Hosting users only.
da_DK: Denne funktion er kun tilgængelig for brugere af Blubrry Hosting.

en: Unable to obtain upload session.
da_DK: Kunne ikke etablere upload-session.

en: Upload Complete
da_DK: Upload fuldført

en: File
da_DK: Fil

en: WordPress
da_DK: PowerPress

en: Modify existing podcast episode
da_DK: Redigér eksisterende podcastepisode

en: Podcast episode will be removed from this post upon save
da_DK: Podcastepisode vil blive fjernet fra dette indlæg, når det gemmes

en: Browse Media File
da_DK: Gennemse for mediefil

en: Browse Media Files
da_DK: Gennemse for mediefiler

en: Verify URL
da_DK: Bekræft URL

en: Verify Media
da_DK: Tjek medie

en: Checking Media
da_DK: Tjekker medie

en: Media file hosted by blubrry.com.
da_DK: Mediefil hostet af blubrry.com

en: Remove Blubrry.com hosted media file
da_DK: Fjern mediefil hostet på Blubrry.com

en: remove
da_DK: fjern

en: Link to Media hosted on Blubrry.com
da_DK: Link til medier hostet på Blubrry.com

en: Upload Media File to your Blubrry.com account
da_DK: Upload mediefil til din Blubrry.com-konto

en: Don't have Blubrry Podcast Media Hosting?
da_DK: Har du ikke Blubrry Podcast Media Hosting?

en: Video is HD (720p/1080i/1080p)
da_DK: Video er HD (720p/1080i/1080p)

en: Do not display player and media links
da_DK: Vis ikke afspiller og medielinks

en: Do not display player
da_DK: Vis ikke afspiller

en: Do not display media links
da_DK: Vis ikke medielinks

en: Alt WebM URL
da_DK: Alternativ WebM-URL

en: For HTML5 Video fallback, enter an alternative WebM media URL above. (optional)
da_DK: For HTML5-afspiller med mulighed for at falde tilbage til downloadlink, indtast en URL til en alternativ WebM-medie ovenfor. (valgfri)

en: Episode Title
da_DK: Episodetitel

en: Custom episode title for feed
da_DK: Brugerdefineret episodetitel for feed

en: SEO Suggestion: Use the blog post title for search engine optimization and use this title for iTunes search.
da_DK: SEO-forslag: Brug blogindlæggets titel til SEO og brug denne titel til iTunes-søgning.

en: File Size
da_DK: Filstørrelse

en: Specify
da_DK: Angiv

en: in bytes
da_DK: i bytes

en: Auto detect duration (mp3's only)
da_DK: Autobestem <span title="duration">varighed</span> (kun MP3-filer)

en: Not specified
da_DK: Ikke-angivet

en: e.g. http://example.com/path/to/image.jpg
da_DK: f.eks. http://eksempel.dk/sti/til/billede.jpg

en: Select Poster Image
da_DK: Vælg plakatbillede

en: Poster image for video (m4v, mp4, ogv, webm, etc..)
da_DK: Plakatbillede for video (m4v, mp4, ogv, webm, osv.)

en: Player Size
da_DK: Afspillerstørrelse

en: Width
da_DK: Bredde

en: Height
da_DK: Højde

en: Media Embed
da_DK: <span title="media embed">Indsættelse af medie</span>

en: iTunes Keywords
da_DK: <span title="iTunes keywords">iTunes-nøgleord</span>

en: iTunes Subtitle
da_DK: <span title="iTunes subtitle">iTunes-undertitel</span>

en: Your subtitle may not contain HTML and cannot exceed 250 characters in length. Leave blank to use the first 250 characters of your excerpt, or blog post if no excerpt is set.
da_DK: Din undertitel må ikke indeholde HTML og må ikke overstige 250 tegn i længden. Er feltet tomt, anvendes de første 250 tegn af dit uddrag, eller af blogindlægget, hvis der ikke er noget uddrag.

en: SEO Suggestion: Write something concise and compelling that includes keywords not mentioned in the episode title.
da_DK: SEO-forslag: Skriv noget præcist og overbevisende, som medtager nøgleord, der ikke er nævnt i episodetitlen.

en: iTunes Summary
da_DK: iTunes-resumé

en: Your summary may not contain HTML and cannot exceed 4,000 characters in length. Leave blank to use your blog post.
da_DK: Dit resumé må ikke indeholde HTML, og længden må ikke overskride 4.000 tegn. Dit blogindlæg bruges, hvis du ikke udfylder feltet.

en: iTunes Author
da_DK: <span title="iTunes author">iTunes-forfatter</span>

en: Leave blank to use post author name.
da_DK: Navnet på indlæggets forfatter bruges, hvis du ikke udfylder feltet.

en: SEO Suggestion: Include talent names and slogans not mentioned in the episode title.
da_DK: SEO-forslag: Medtag kunstnernavne og slogans, som ikke er nævnt i episodetitlen.

en: Use feed's explicit setting
da_DK: Brug feedets konkrete indstillinger

en: no - display nothing
da_DK: nej &ndash; vis intet

en: yes - explicit content
da_DK: Ja &ndash; <span title="explicit content - upassende indhold">eksplicit indhold</span>

en: clean - no explicit content
da_DK: ren - ingen "direkte sprog m.m.

en: iTunes CC
da_DK: iTunes-undertekster (CC)

en: No Closed Captioning
da_DK: Ingen undertekster

en: Yes, Closed Captioned media
da_DK: Ja, medier med undertekster

en: Feature Episode
da_DK: Fremhæv episode

en: Episode will appear at the top of your episode list in the iTunes directory.
da_DK: Episode vil blive vist øverst i din episodeliste i iTunes-kataloget.

en: No
da_DK: Nej

en: Yes, Block episode from iTunes
da_DK: Ja, blokér episoder på iTunes

en: Select iTunes Image
da_DK: Vælg iTunes-billede

en: Select poster image from your computer.
da_DK: Vælg billede med plakat på din computer.

en: Add Meta Mark
da_DK: Tilføj meta-mærkater

en: An error occurred.
da_DK: Der skete en fejl.

en: Operation timed out.
da_DK: Processen fik timeout.

en: AJAX Error
da_DK: AJAX-fejl

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Delete row, are you sure?
da_DK: Slet række, er du sikker?

en: Position
da_DK: Placering

en: Value
da_DK: Værdi

en: You must have a blubrry Podcast Hosting account to continue.
da_DK: Du skal have en blubrry Podcast Hosting account for at kunne fortsætte.

en: Unknown error occurred decoding results from server.
da_DK: Ukendt fejl opstod i forsøget på at afkode resultater fra serveren.

en: Blubrry Migrate Media Error
da_DK: Blubrry-overførsel-af-medier-fejl

en: Episodes updated successfully.
da_DK: Episoder opdateret med succes.

en: No episoded updated.
da_DK: Ingen episoder opdateret.

en: %d media files added to migration queue.
da_DK: %d mediefiler tilføjet til overførselskøen.

en: %d media files were already added to migration queue.
da_DK: %d mediefiler var allerede tilføjet til overførselskøen.

en: Migrate Media to your Blubrry Podcast Media Hosting Account
da_DK: Overfør medier til din Blubrry Podcast Media Hosting Account

en: Select Media to Migrate
da_DK: Vælg medier til overførsel

en: No media found to migrate
da_DK: Ingen medier fundet til overførsel

en: mp3 audio files
da_DK: MP3-lydfiler

en: m4a audio files
da_DK: M4A-lydfiler

en: mp4 video files
da_DK: MP4-videofiler

en: m4v video files
da_DK: M4V-videofiler

en: media hosted by Blubrry
da_DK: medier hostet af Blubrry

en: Other media formats
da_DK: Andre medieformater

en: (%d found)
da_DK: (%d fundet)

en: Request Migration
da_DK: Anmod om overførsel

en: Migrate Media
da_DK: Overfør medier

en: List of requested media
da_DK: Liste over medier, der er sendt forespørgsel om

en: %d files requested
da_DK: %d filforespørgsler sendt

en: %d files in queue
da_DK: %d filer i kø

en: %d migrated files available
da_DK: %d overførte filer tilgængelig

en: %d skipped
da_DK: %d sprunget over

en: %d failed
da_DK: %d mislykkedes

en: %d episodes updated
da_DK: %d episoder opdateret

en: Migration Status
da_DK: Status på overførsel

en: Episode Updated
da_DK: Episode opdateret

en: Requested
da_DK: Forespørgsel sendt

en: Completed
da_DK: Fuldført

en: Skipped
da_DK: Sprunget over

en: Update Episodes Now
da_DK: Opdater episoder nu

en: Update your Episodes
da_DK: Opdatér dine episoder

en: We recommend using the %s plugin to backup your database before proceeding.
da_DK: Vi anbefaler, at du bruger %s-pluginnet til at tage backup af din database, inden du fortsætter.

en: Update Episodes
da_DK: Opdater episoder

en: %d urls failed verification.
da_DK: %d URL&#39;er klarede ikke verifikation

en: %d migrated files found on this site.
da_DK: %d overførte filer fundet på dette site.

en: %d episodes already updated with new URLs.
da_DK: % d episoder allerede opdateret med nye ULR&#39;er.

en: Migrate all of your media to Blubrry with only a few clicks.
da_DK: Overfør alle dine medier til Blubrry med kun få klik.

en: Don't have a blubrry podcast hosting account?
da_DK: Har du ikke en blubrry podcast hosting account?

en: Wait for media to migrate
da_DK: Vent på, at medier overføres

en: %d files migrated
da_DK: %d filer overført

en: %d files failed
da_DK: %d filer mislykkedes

en: %d files skipped
da_DK: %d filer sprunget over

en: Refresh
da_DK: Genindlæs

en: Migration status last updated
da_DK: Status på overførsel senest opdateret

en: Please sign into blubrry.com to review media that failed to migrate.
da_DK: Log venligst ind på blubrry.com for at gennemgå mediefiler, der ikke kunne overførsel.

en: Migration can take a while, please be patient. Please contact support if you do not see results within 48 hours. You may repeat these steps if additional episdoes have been added after to starting migration.
da_DK: Overførsel kan tage nogen tid, så vær venligst tålmodig. Kontakt support, hvis du ikke ser resultater inden for 48 timer. Du kan gentage disse trin, hvis der er tilføjet episoder, efter at overførslen påbegyndtes.

en: HTTP return code
da_DK: HTTP's <span title="HTTP return code">svarkode</span>

en: Error importing %s for blog post %s:
da_DK: Fejl under import af %s knyttet til blogindlægget %s:

en: Episode %s for blog post %s imported to feed %s.
da_DK: Episode %s knyttet til blogindlægget %s importeret til feedet %s.

en: Duration of each mp3 detected.
da_DK: <span title="duration">Varighed</span> for hver MP3 aflæst.

en: Imported %d episode(s).
da_DK: Importerede %d episode(r).

en: Found %d error(s).
da_DK: Fandt %d fejl.

en: Date
da_DK: Dato

en: No Import
da_DK: Ingen import

en: Podcast Feed (default)
da_DK: Podcastfeed (standard)

en: We found blog posts that have as many as %d media files. You may need to create %d more Custom Feed%s in order to import all of the media.
da_DK: Vi fandt blogindlæg, som har helt op til %d mediefiler. Du vil være nødt til at oprette %d flere brugerdefinerede feed%s for at kunne importere alle disse mediefiler.

en: Sorry, you may only select one media file per post per feed.
da_DK: Beklager, men du kan kun vælge én mediefil per indlæg per feed.

en: Select "No Import" option for all media files?
da_DK: Vælg indstillingen "Ingen import" for alle mediefiler?

en: Import Episodes
da_DK: Importér episoder

en: No episodes found to import.
da_DK: Der blev ikke fundet episoder, der kunne importeres.

en: Select the media file under each feed for each episode you wish to import.
da_DK: Vælge mediefilerne under hvert feed for hver episode du ønsker at importere.

en: present
da_DK: findes

en: imported
da_DK: importeret

en: Importable episodes highlighted in %s with asterisks *.
da_DK: Episoder, der kan importeres, er fremhævet i %s med asteriskerne *.

en: red
da_DK: rød

en: Select Only:
da_DK: Vælg kun:

en: Types of media found:
da_DK: Medietyper fundet:

en: There are %s media files that can be imported with a total of %d blog post podcast episodes.
da_DK: Der er %s mediefiler, som kan importeres, med i alt %d podcastepisoder knyttet til blogindlæggene.

en: Detect duration for mp3 media. (expect script to take a while with this option)
da_DK: Aflæs <span title="duration">varighed</span> for MP3-medier. (Forvent, at det tager nogen tid, når denne indstilling er valgt)

en: Filter Results
da_DK: Filtrering af resultater

en: Include Only
da_DK: Inkludér kun

en: leave blank for all media
da_DK: udfyldes ikke, hvis alle medier skal medtages

en: Specify the file extensions to include separated by commas (e.g. mp3, m4v).
da_DK: Angiv filtyperne, der skal inkluderes, adskilt af kommaerne (fx MP3, M4V).

en: Filter Episodes
da_DK: Filtrér episoder

en: Update services added successfully.
da_DK: Updatetjenester tilføjet med succes.

en: No update services selected to add.
da_DK: Du valgte ikke nogen updatetjenester til at blive tilføjet.

en: Google Blog Search
da_DK: Google Blogsøgning

en: Add Update services / Ping Sites
da_DK: Tilføj updatetjenester/pingsites

en: Notify the following Update Services / Ping Sites when you create a new blog post / podcast episode.
da_DK: Giv de følgende updatetjenester/pingsites besked, når du opretter et nyt blogindlæg/podcastepisode

en: Update Blog Searvices
da_DK: Opdatér blogtjenester

en: Select the blog service you would like to notify.
da_DK: Vælg de blogtjenester, du gerne vil give besked.

en: Update Podcast Searvices
da_DK: Opdatér podcasttjenester

en: Select the podcasting service you would like to notify.
da_DK: Vælg de podcastingtjenester, du gerne vil give besked.

en: You can manually add ping services by going to the to the "Update Services" section found in the <b>WordPress Settings</b> &gt; <b>Writing</b> page.
da_DK: Du kan selv tilføje pingtjenester ved at gå til "Opdateringstjenester" under <b>Skrivning</b> i <b>WordPress' Indstillinger</b>.

en: Add Selected Update Services
da_DK: Tilføj valgte updatetjenester

en: MediaElement.js is an open source HTML5 audio and video player that supports both audio (mp3, m4a and oga) and video (mp4, m4v, webm, ogv and flv) media files. It includes all the necessary features for playback including a play/pause button, scroll-able position bar, elapsed time, total time, mute button and volume control.
da_DK: MediaElement.js is an open source HTML5 audio and video player that supports both audio (mp3, m4a and oga) and videomediefiler (mp4, m4v, webm, ogv and flv) media files. It includes all the necessary features for playback including a play/pause button, scroll-able position bar, elapsed time, total time, mute button and volume control.

en: MediaElement.js is the default player in Blubrry PowerPress because it is HTML and CSS based, meets accessibility standards including WebVTT, and will play in any browser using either HTML5, Flash or Silverlight for playback.
da_DK: MediaElement.js er standardafspilleren i Blubrry PowerPress, fordi den er baseret på HTML og CSS, overholder tilgængelighedsstandarder inkl. WebVTT og fungerer i alle browsere, der bruger HTML5, Flash eller Silverlight til afspilning.

en: Activate Plugin
da_DK: Aktivér plugin

en: Install Plugin
da_DK: Installér plugin

en: VideoJS is a HTML5 JavaScript and CSS video player with fallback to Flash.
da_DK: VideoJS er en videoafspiller, der anvender HTML5, JavaScript og CSS, med brug af Flash som alternativ.

en: The %s must be installed and activated in order to enable this feature.
da_DK: %s skal være installeret og aktiveret, hvis du vil aktivere denne funktion.

en: Blubrry PowerPress Player Options
da_DK: Indstillinger for Blubrry PowerPress' afspiller

en: Select the media player you would like to use.
da_DK: Vælg den medieafspiller, du ønsker at bruge.

en: MediaElement.js Media Player (default)
da_DK: MediaElement.js Media Player (standard)

en: Activate and Configure Now
da_DK: Aktivér og konfigurér nu

en: HTML5 Video Player
da_DK: HTML5-videafspiller

en: HTML5 Video is an element introduced in the latest HTML specification (HTML5) for the purpose of playing videos.
da_DK: HTML5 Video er et element introduceret i den seneste HTML-specifikation (HTML5) til afspilning af videoer.

en: HTML5 Audio Player
da_DK: HTML5-audioafspiller

en: HTML5 audio is an element introduced in the latest HTML specification (HTML5) for the purpose of playing audio.
da_DK: HTML5 audio er et element introduceret i den seneste HTML-specifikation (HTML5) til afspilning af lyd.

en: NOTICE: Flash based players are no longer recommended. We highly recommend picking an HTM5 based player.
da_DK: BEMÆRK: Flashbaserede afspillere anbefales ikke længere. Vi anbefaler stærkt, at du vælger en HTML5-baseret afspiller.

en: 1 Pixel Out Audio Player is a popular customizable audio (mp3 only) flash player. Features include an animated play/pause button, scroll-able position bar, elapsed/remaining time, volume control and color styling options.
da_DK: 1 Pixel Out Audio Player er en populær audioflashafspiller, der kan tilpasses (understøtter kun MP3). Funktionerne inkluderer en animeret afspil/pause-knap, en forløbsbjælke, hvor man selv kan flytte forløbsikonet, forløbet tid, tid tilbage og volumenkontrol. Desuden er der indstillinger, så man kan tilpasse farverne.

en: Click 'Save Changes' to activate and configure selected player.
da_DK: Klik 'Gem ændringer' for at aktivere og konfigurere valgte afspiller.

en: Configure Player
da_DK: Konfigurér afspiller

en: Select a different audio player
da_DK: Vælg en anden audioafspiller

en: Select a different video player
da_DK: Vælg en anden videoafspiller

en: Select a different mobile player
da_DK: Vælg en anden mobilafspiller

en: Set defaults, are you sure?\n\nAll of the current settings will be overwritten!
da_DK: Sæt standardværdier, er du sikker?\n\nAlle de aktuelle indstillinger vil blive overskrevet!

en: Configure the 1 pixel out Audio Player
da_DK: Konfigurér 1 Pixel Out Audio Player

en: Preview of Player
da_DK: Forhåndsvisning af afspiller

en: Set Defaults
da_DK: Sæt standardværdier

en: Progress Bar
da_DK: Forløbsbjælke

en: Volume Button
da_DK: Volumenknap

en: Play / Pause Button
da_DK: Afspil/Pause-knap

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Page Background Color
da_DK: Baggrundsfarve på side

en: leave blank for transparent
da_DK: Hvis du ønsker gennemsigtig, så udfyld ikke

en: Player Background Color
da_DK: Baggrundsfarve for afspiller

en: Width (in pixels)
da_DK: Bredde (i pixels)

en: width of the player. e.g. 290 (290 pixels) or 100%
da_DK: bredde på afspilleren. Fx 290 (290 pixels) eller 100%

en: Right-to-Left
da_DK: Højre-mod-venstre

en: switches the layout to animate from the right to the left
da_DK: skifter layoutet, så animering foregår fra højre mod venstre

en: Loading Bar Color
da_DK: Bjælkefarve under indlæsning

en: Text Color
da_DK: Tekstfarve

en: Text In Player
da_DK: Tekst i afspiller

en: Enter '%s' to display track name from mp3. Only works if media is hosted on same server as blog.
da_DK: Indtast '%s' for at hente MP3-oplysninger og vise navn på nummeret. Virker kun, hvis mediefilerne hostes på samme server som bloggen.

en: Play Animation
da_DK: Afspilningsanimation

en: if no, player is always open
da_DK: hvis nej, er afspiller altid åben

en: Display Remaining Time
da_DK: Vis resterende spilletid

en: if yes, shows remaining track time rather than elapsed time (default: no)
da_DK: hvis ja, vises resterende spilletid på nummeret i stedet for forløbet tid (standard: nej)

en: Buffering Time
da_DK: Buffertid

en: No buffering
da_DK: Brug ikke buffer

en: Default (5 seconds)
da_DK: Standard (5 sekunder)

en: 10 seconds
da_DK: 10 sekunder

en: 15 seconds
da_DK: 15 sekunder

en: 20 seconds
da_DK: 20 sekunder

en: 30 seconds
da_DK: 30 sekunder

en: 60 seconds
da_DK: 60 sekunder

en: buffering time in seconds
da_DK: buffertid i sekunder

en: Progress Bar Background
da_DK: Baggrund for forløbsbjælke

en: Progress Bar Color
da_DK: Farve for forløbsbjælke

en: Progress Bar Border
da_DK: Ramme for forløbsbjælke

en: Volume Button Settings
da_DK: Indstillinger for volumenknap

en: Initial Volume
da_DK: Startvolumen

en: initial volume level (default: 60)
da_DK: Niveau for startvolumen (standard: 60)

en: Volumn Background Color
da_DK: Baggrundsfarve på volumen

en: Speaker Icon Color
da_DK: Farve på højtalerikon

en: Volume Icon Background
da_DK: Baggrund for volumenikon

en: Volume Slider Color
da_DK: Farve på volumenglider

en: Play / Pause Button Settings
da_DK: Indstillinger for afspil/pause-knap

en: Play/Pause Background Color
da_DK: Baggrundsfarve for Afspil/Pause

en: Play/Pause Hover Color
da_DK: <span title="hover">Mus over</span>-farve for Afspil/Pause

en: Play/Pause Icon Color
da_DK: Farve på Afspil/Pause-ikon

en: Play/Pause Icon Hover Color
da_DK: <span title="hover">Mus over</span>-farve for Afspil/Pause ikon

en: Configure HTML5 Audio Player
da_DK: Konfigurér HTML5-audioafspiller

en: Play Icon
da_DK: Afspil-ikon

en: Place the URL to the play icon above.
da_DK: Indtast URL&#39;en til afspil-ikonet ovenfor.

en: Leave blank to use default play icon image.
da_DK: Udfyldes ikke, hvis du vil bruge billedfilen med standard-afspil-ikonet.

en: Configure MediaElement.js Audio Player
da_DK: Konfigurér MediaElement.js-audioafspiller

en: Max Width
da_DK: Maks. bredde

en: Width of Audio mp3 player (leave blank for max width)
da_DK: Bredde på Audio-MP3-afspiller (maks. bredde anvendes, hvis tom)

en: MediaElement.js Player has no additional settings at this time.
da_DK: MediaElement.js-afspilleren har pt. ikke flere indstillinger.

en: Width of Audio mp3 player (leave blank for 320 default)
da_DK: Bredde på MP3-audioafspiller (udfyldes feltet ikke, bruges 320 som standard)

en: Configure HTML5 Video Player
da_DK: Konfigurér HTML5-videoafspiller

en: Configure VideoJS
da_DK: Konfigurér VideoJS

en: VideoJS Settings
da_DK: VideoJS-indstillinger

en: Apply specific CSS styling to your Video JS player.
da_DK: Anvend specifik CSS-styling på din VideoJS-afspiller.

en: Configure MediaElement.js Player
da_DK: Konfigurér MediaElement.js Player

en: Common Video Settings
da_DK: Almindelige videoindstillinger

en: The following video settings apply to the video player above as well as to classic video &lt;embed&gt; formats such as Microsoft Windows Media (.wmv), QuickTime (.mov) and RealPlayer.
da_DK: De følgende videoindstillinger anvendes på videoafspilleren ovenfor så vel som på klassiske formater for indsatte videoer som fx Microsoft Windows Media (.wmv), QuickTime (.mov) og RealPlayer.

en: Player Width
da_DK: Bredde på afspiller

en: Width of player (leave blank for default width)
da_DK: Bredde på afspiller (maks. bredde anvendes, hvis tom)

en: Player Height
da_DK: Højde på afspiller

en: Height of player (leave blank for default height)
da_DK: Højde på afspilleren (udfyldes ikke for standardhøjde)

en: Width of player (leave blank for 400 default)
da_DK: Bredde på afspiller (udfyldes feltet ikke, bruges 400 som standard)

en: Height of player (leave blank for 225 default)
da_DK: Højde på afspiller (udfyldes feltet ikke, bruges 225 som standard)

en: Default Poster Image
da_DK: Standardbillede for plakater

en: Place the URL to the poster image above.
da_DK: Indtast URL&#39;en til plakatbilledet ovenfor.

en: Image should be at minimum the same width/height as the player above. Leave blank to use default black background image.
da_DK: Billedet bør have mindst samme bredde/højde som afspilleren ovenfor. Den sorte standardbaggrundsbillede anvendes, hvis feltet er tomt.

en: Include play icon over poster image when applicable
da_DK: Medtag Afspil-ikon oven på plakatbilledet, når passende

en: Use poster image, player width and height above for audio (Flow Player only)
da_DK: Brug plakatbillede og afspillerbredde og -højde ovenfor for audio (kun Flow Player)

en: Video Play Icon
da_DK: Videoafspilningsikon

en: Image should 60 pixels by 60 pixels. Leave blank to use default play icon image.
da_DK: Billedet bør være på 60 &times; 60 pixels. Udfyldes ikke, hvis du som afspil-ikon ønsker at bruge standardbilledet.

en: Player activated successfully.
da_DK: Afspiller blev aktiveret med succes.

en: Audio Player settings saved successfully.
da_DK: Indstillinger for audioafspiller gemt med succes.

en: Archive of PodPress Stats
da_DK: Arkiv med PodPress-statistik

en: Displaying %d - %d of %d total
da_DK: Viser %d - %d af %d i alt

en: Total
da_DK: I alt

en: first
da_DK: første

en: prev
da_DK: forr

en: next
da_DK: næste

en: last
da_DK: sidste

en: Unable to detect PodPress media URL setting. Using the PowerPress setting "Default Media URL" (%s) instead.
da_DK: Kunne ikke aflæse indstilling for PodPress-medie-URL. Bruger i stedet PowerPress-indstillingen "Standard-URL for medier (%s)"

en: Unable to detect PodPress media URL setting. Please set the "Default Media URL" setting in PowerPress to properly import podcast episodes.
da_DK: Kunne ikke aflæse indstilling for PodPress-medie-URL. Sæt venligst PowerPress-indstillingen for "Standard-URL for medier", så det bliver muligt at importere podcastepisoder.

en: Error decoding PodPress data for post "%s"
da_DK: Fejl under afkodning af PodPress-data for indlægget "%s"

en: PodPress data deleted from database successfully. (%d database records removed)
da_DK: PodPress-data blev slettet fra databasen med succes. (%d databaseposter blev fjernet)

en: Podpress Episode "%s" for blog post "%s" imported to feed "%s"
da_DK: PodPress-episoden "%s" for blogindlægget "%s" blev importeret til feedet "%s"

en: If you are unsure about importing your PodPress data, try the option under Basic Settings titled 'PodPress Episodes' and set to 'Include in posts and feeds'.
da_DK: Hvis du er usikker på, hvordan dine PodPress-data importeres, så prøv indstillingen 'PodPress-episoder' under Grundindstillinger og sæt den til 'Inkludér i indlæg og feeds'.

en: Once you feel comfortable with PowerPress, you can use this screen to import your PodPress data.
da_DK: Når du føler dig hjemme i PowerPress, kan du bruge denne skærm til at importere dine PodPress-data.

en: PodPress Import Log
da_DK: Log over PodPress-import

en: Imported %d PodPress episode(s).
da_DK: Importerede %d PodPress-episode(r).

en: We found blog posts that have %d media files. You will need to create %d more Custom Feed%s in order to continue.
da_DK: Vi fandt blogindlæg, som har %d mediefiler. Du er nødt til at oprette yderligere %d brugerfeed%s for at kunne fortsætte.

en: Import PodPress Episodes
da_DK: Importér PodPress-episoder

en: No PodPress episodes found to import.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen PodPress-episoder, som kunne importeres.

en: Select Only
da_DK: Vælg kun

en: There are %d PodPress media files that can be imported.
da_DK: Der er %d PodPress-mediefiler, som kan importeres.

en: There are no PodPress episodes found to import.
da_DK: Der er ingen PodPress-episoder, der kan importeres.

en: We found blog posts that have %d media files.
da_DK: Vi fandt blogindlæg, som har %d mediefiler.

en: You will need to create %d Podcast Channels to continue.
da_DK: Du skal oprette %d postcastkanaler for at fortsætte.

en: Blubrry PowerPress does not allow you to include multiple media files for one feed item (blog post).
da_DK: Blubrry PowerPress tillader dig ikke at inkludere flere mediefiler for et enkelt feed (blogindlæg).

en: This is because each podcatcher handles multiple enclosures in feeds differently. iTunes will download the first enclosure that it sees in the feed ignoring the rest.
da_DK: Det skyldes, at de forskellige podcast-læsere håndtere flere <span title="enclosures in feeds">indsatte mediefiler i feeds</span> forskelligt.

en: Other podcatchers and podcasting directories either pick up the first enclosure or the last in each post item.
da_DK: Andre programmer og kataloger, som henter eller viser podcasts vælger enten den første <span title="enclosure">indsatte mediefiler</span> eller den sidste i hvert blogindlæg.

en: This inconsistency combined with the fact that Dave Winer does not recommend multiple enclosures (%s) and FeedValidator.org (%s) recommendation against it is why Blubrry PowerPress does not support them.
da_DK: Denne inkonsistens, kombineret med den kendsgerning, at Dave Winer ikke anbefaler flere <span title="enclosures">indsatte mediefiler</span> (%s), og FeedValidator.org (%s) fraråder dem, gør, at Blubrry PowerPress ikke understøtter dem.

en: As a alternative, PowerPress allows you to create additional %s to associate additional media files in a blog post to specific feed channels.
da_DK: Alternativt lader PowerPress dig oprette flere %s for at knytte yderligere mediefiler i et blogindlæg til separate feedkanaler.

en: You will need to create %d additional Podcast Channels in order to continue.
da_DK: Du skal oprette %d ekstra postcastkanaler for at fortsætte.

en: (leave blank for all media)
da_DK: udfyldes feltet ikke, vises alle medier

en: specify the file extensions to include separated by commas (e.g. mp3, m4v).
da_DK: angiv filtyperne, der skal medtages, adskilt af kommaer (fx MP3, M4V).

en: Feed Title
da_DK: Feed-titel

en: Post Type
da_DK: Indlægstype

en: Post Type Podcasting adds custom podcast settings to specific Post Type feeds.
da_DK: Indlægstypebaseret podcasting tilføjer brugerdefinerede podcast-indstillinger til specifikke indlægstypefeeds.

en: You are about to remove podcast settings for Post Type '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da_DK: Du er ved at fjerne podcast-indstillinger for indlægstypen '%s'
      'Annullér' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: Add Podcasting to a custom Post Type
da_DK: Tilføj podcasting til brugerdefineret indlægtype

en: Select Post Type
da_DK: Vælg indlægstype

en: Add Podcasting to Post Type
da_DK: Tilføj podcasting til indlægstype

en: Podcasting SEO
da_DK: Podcasting-SEO

en: Enable features to help with podcasting search engine optimization (SEO). The following options can assist your web and podcasting SEO strategies.
da_DK: Aktivér funktioner, der hjælper med podcasting-søgemaskineoptimering (SEO). De følgende indstillinger kan hjælpe dig med SEO-strategier for web og podcasting.

en: Episode Titles
da_DK: Episodetitler

en: Specify custom episode titles for podcast feeds.
da_DK: Angiv brugerdefinerede episodetitler for podcastfeeds.

en: Feed episode title replaces post title (default)
da_DK: Feedepisodetitel erstatter indlægstitel (standard)

en: Feed episode title prefixes post title
da_DK: Feedepisodetitel tilføjet foran indlægstitel

en: Feed episode title appended to post title
da_DK: Feedepisodetitel tilføjet til indlægstitel

en: Append show title to episode titles.
da_DK: Tilføj showtitel til episodetitel.

en: Example based on options selected above:
da_DK: Eksempel baseret på indstillinger valgt nedenfor:

en: Blog Post Title
da_DK: Titel på blogindlæg

en: Custom Episode Title
da_DK: Brugerdefineret episodetitel

en: Show Title
da_DK: Visningstitel

en: Schema.org audio objects in microdata format.
da_DK: Schema.org audio objects i microdata-format.

en: Schema.org video objects in microdata format.
da_DK: Schema.org video objects i microdata-format.

en: iTunes SEO Guidance
da_DK: iTunes-SEO-vejledning

en: Enable and highlight features that help with iTunes SEO.
da_DK: Aktiver og fremhæv funktioner, der hjælper med iTunes-SEO.

en: Highlight fields for iTunes SEO
da_DK: Fremhæver iTunes-SEO-felter

en: Enables iTunes Subtitle field
da_DK: Aktivér iTunes&#39; undertitelfelt

en: Enables iTunes Author field
da_DK: Aktivér iTunes&#39; forfatterfelt

en: Enables Enhanced iTunes Summary feature
da_DK: Aktivér funktionen Udvidet iTunes-resumé

en: MP3 Tags
da_DK: MP3-tags

en: Blubrry Hosting users can configure how to have the service write their MP3 ID3 Tags before publishing episodes.
da_DK: Blubrry Hosting-brugere kan konfigurere, hvordan de have tjenesten til at skrive deres MP3-ID3-tags, inden episoderne udgives.

en: ID3 tags contain useful information (title, artist, album, year, etc...) about your podcast as well as an image for display during playback in most media players.
da_DK: ID3-tags indeholder nyttig information (title, kunstner, album, år, osv.) om podcastet samt et billede, der vises under afspilning i de fleste medieafspillere.

en: Please visit the %s section of the %s to learn more about MP3 ID3 tags.
da_DK: Se i %s-sektionen af %s for at lære mere om MP3 ID3-tags.

en: ID3 Tags and media meta data
da_DK: ID3-tags og medie-metadata

en: Write Tags
da_DK: Skrivning af tags

en: You must configure your Blubrry Services Account in the Blubrry PowerPress > Basic Settings page in order to utilize this feature.
da_DK: Du skal konfigurere din Blubrry Services-konto i Blubrry PowerPress&#39; Grundindstillinger for at kunne bruge denne funktion.

en: Use Blubrry Hosting services to write MP3 ID3 tags to your media.
da_DK: Brug Blubrry Hosting-tjenesterne til at skrive MP3-ID3-tags ind i dine mediefiler.

en: Title Tag
da_DK: Titel-tag

en: Use blog post title
da_DK: Brug titel på blogindlæg

en: Artist Tag
da_DK: Kunstner-tag

en: Use Feed Talent Name
da_DK: Brug feedets talentnavn

en: Album Tag
da_DK: Album-tag

en: Use blog title
da_DK: Brug blogtitel

en: Genre Tag
da_DK: Genre-tag

en: Use genre 'Podcast'
da_DK: Brug genren 'Podcast'

en: Year Tag
da_DK: År-tag

en: Use current year
da_DK: Brug aktuelle år

en: Track Tag
da_DK: Nummer-tag

en: Do not specify track number
da_DK: Angiv ikke sporets nummer

en: Composer Tag
da_DK: Komponist-tag

en: Copyright Tag
da_DK: Copyright-tag

en: Use &copy; Talent Name
da_DK: Brug &copy; Talentnavn

en: URL Tag
da_DK: URL-tag

en: Use main blog URL
da_DK: Brug bloggens hoved-URL

en: Coverart Tag
da_DK: Coverbillede-tag

en: Do not add a coverart image.
da_DK: Tilføj ikke et coverbillede.

en: Place the URL to the Coverart image above. e.g. http://mysite.com/images/coverart.jpg
da_DK: Indtast URL&#39;en til coverbilledet ovenfor. Fx http://mitdomaene.dk/billeder/cover.jpg

en: Coverart images may be saved as either .gif, .jpg or .png images of any size, though 300 x 300 or 600 x 600 in either png or jpg format is recommended.
da_DK: Coverbilleder kan gemmes som enten GIF-, JPG- eller PNG-billeder i enhver størrelse, men det er bedst med 300 x 300 eller 600 x 600 i enten PNG- eller JPG-format.

en: Click here to use your current iTunes image.
da_DK: Klik her for at bruge dit aktuelle iTunes-billede.

en: (value entered increments every episode)
da_DK: (den værdi, du indtaster, forøges for hver episode)

en: Term Name
da_DK: Navn på term

en: Taxonomy
da_DK: Taksonomi

en: Taxonomy Podcasting adds custom podcast settings to specific taxonomy feeds.
da_DK: Taksonomibaseret podcasting tilføjer brugerdefinerede podcast-indstillinger til de enkelte taksonomibaserede feeds.

en: You are about to remove podcast settings for taxonomy '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da_DK: Du er ved at fjerne podcast-indstillinger for taksonomien '%s'
      'Annullér' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: Add Podcasting to Existing Taxonomy Term
da_DK: Tilføj podcasting til eksisterende taksonomiterm

en: Step 1 - Select Taxonomy
da_DK: Trin 1 - Vælg taksonomi

en: Select Taxonomy
da_DK: Vælg taksonomi

en: Select Taxonomy Term
da_DK: Vælg taksonomiterm

en: Step 2 - Select Taxonomy Term
da_DK: Trin 2 - Vælg term for taksonomi

en: Select Term
da_DK: Vælg term

en: Add Podcast Settings to Term
da_DK: Tilføj podcast-indstillinger til term

en: Useful utilities and tools.
da_DK: Nyttige utilities og værktøjer.

en: Podcasting Resources
da_DK: Podcastingressourcer

en: Everything you need to know about podcasting.
da_DK: Alt, hvad du har brug for at vide om podcasting.

en: Learn more about PowerPress and Blubrry services.
da_DK: Få mere at vide om PowerPress og Blubrrys tjenester.

en: Get support for your podcast!
da_DK: Få support til din podcast!

en: Blubrry Forum
da_DK: Blubrry-forum

en: Interact with other podcasters, search the archive, or ask questions.
da_DK: Interagér med andre podcastere, søg i arkiverne, eller stil dine spørgsmål.

en: Import Settings
da_DK: Importér indstillinger

en: Import PodPress settings, are you sure?\n\nExisting PowerPress settings will be overwritten.
da_DK: Importér PodPress-indstillinger, er du sikker?\n\nEksisterende PowerPress-indstillinger vil blive overskrevet.

en: Import PodPress Settings
da_DK: Importér PodPress-indstillinger

en: Import settings from PodPress into PowerPress.
da_DK: Importér indstillinger fra PodPress til PowerPress.

en: Import Podcasting plugin settings, are you sure?
da_DK: Importér indstillinger for Podcasting-plugins, er du sikker?

en: Existing PowerPress settings will be overwritten.
da_DK: Eksisterende PowerPress-indstillinger vil blive overskrevet.

en: Import TSG's Podcasting Plugin Settings
da_DK: Importér TSG&#39; Podcasting Plugin-indstillinger

en: Import settings from the plugin "Podcasting Plugin by TSG" into PowerPress.
da_DK: Importér indstillinger fra pluginnet "Podcasting Plugin by TSG" til PowerPress.

en: Note: Episodes created using the plugin "Podcasting Plugin by TSG" do not require importing.
da_DK: Bemærk: Episoder oprettet med pluginnet "Podcasting Plugin by TSG" kræver ikke import.

en: Import PodPress created episodes to PowerPress.
da_DK: Importér episoder oprettet i PodPress til PowerPress.

en: Import from other Blogging Platform
da_DK: Importér fra andet <span title=blogging platform">blogsystem</span>

en: (media linked in blog posts)
da_DK: (mediefiler, som der linkes til i blogindlæg)

en: Import from podcast episodes from blogging platforms such as Movable Type/Blogger/Joomla/TypePad (and most other blogging systems) to PowerPress.
da_DK: Importér podcastepisoder fra blogsystemer som Movable Type/Blogger/Joomla/TypePad (og de fleste andre blogsystemer) til PowerPress.

en: Add Update Services
da_DK: Tilføj updatetjenester

en: Add Update Services / Ping Sites
da_DK: Tilføj updatetjenester/pingsites

en: (notify podcast directories when you publish new episodes)
da_DK: (giv besked til <span title="podcast directories">podcastkataloger</span>)

en: Add Update Services / Ping Sites geared towards podcasting.
da_DK: Tilføj updatetjenester/pingsites specialiseret i podcasting.

en: Find and Replace Media
da_DK: Find og erstat mediefiler

en: Find and Replace for Episode URLs
da_DK: Find og erstat episode-URL&#39;er

en: User Capabilities
da_DK: Brugerrettigheder

en: Remove PowerPress Podcasting Capabilities for User Role Management
da_DK: Fjern PowerPress-podcasting-rettigheder fra håndtering af brugerroller

en: Podcasting capability allows administrators, editors and authors access to create and configure podcast episodes. 
    	Only administrators will be able to view media statistics from the WordPress Dashboard. Contributors, subscribers and other
    	custom users will not have access to create podcast episodes or view statistics from the dashboard. Due to this feature's
    	complexity, it is not supported by Blubrry.com.
da_DK: Podcasting-rettigheder giver administratorer, redaktører og forfattere adgang til at oprette og indstille podcastepisoder. \tKun administratorer kan se statistik for mediefiler i WordPress-kontrolpanelet. Bidragydere, abonnenter og andre
    	brugere har ikke adgang til at oprette podcastepisoder eller se statistik i kontrolpanelet. Da denne funktion
    	er temmelig kompleks, understøttes den ikke af Blubrry.com.

en: Add PowerPress Podcasting Capabilities for User Role Management
da_DK: Tilføj PowerPress-podcasting-rettigheder til håndtering af brugerroller

en: Adding podcasting capability will allow administrators, editors and authors access to create and configure podcast episodes. 
    	Only administrators will be able to view media statistics from the WordPress Dashboard. Contributors, subscribers and other
    	custom users will not have access to create podcast episodes or view statistics from the dashboard. Due to this feature's
    	complexity, it is not supported by Blubrry.com.
da_DK: Tilføjelse af Podcasting-rettigheder giver administratorer, redaktører og forfattere adgang til at oprette og indstille podcastepisoder. 
    	Kun administratorer kan se statistik for mediefiler i WordPress-kontrolpanelet. Bidragydere, abonnenter og andre
    	brugere har ikke adgang til at oprette podcastepisoder eller se statistik i kontrolpanelet. Da denne funktion
    	er temmelig kompleks, understøttes den ikke af Blubrry.com.

en: Remove Password Protection Capabilities for Control of Which Users can Access Your Podcasts
da_DK: Fjern <span title="password protection capabilities">kodeordsbeskyttelsesrettigheder</span>, der giver mulighed for at kontrollere, hvilke brugere der kan få adgang til dine podcasts

en: Also kown as Premium Content
da_DK: Også kendt som <span title="premium content">betalingsindhold</span>

en: To use this feature, go to %s and create a new custom podcast channel. In the Edit Podcast Channel page, click the last tab labeled 'Other Settings'. Place a check in the box labled 'Protect Content' and then click 'Save Changes'.
da_DK: Hvis du vil bruge denne funktion, skal du gå til %s og oprette en ny brugerdefineret podcastkanal. På siden Redigér Podcastkanal, skal du klikke på den sidste fane med etiketten "Andre indstillinger". Markér i afkrydsningsfeltet med etiketten 'Beskyt indhold' og klik så på 'Gem ændringer'.

en: Podcast Channels
da_DK: Podcastkanaler

en: Password protection capabilities for custom podcast channel feeds lets you control who can listen and view your 
    		podcast. This feature allows you to password-protect custom podcast channels by adding a new role called "Premium 
    		Subscriber." Only users with the "Premium Subscriber" role have access to your password protected custom podcast
    		channels. Due to this feature's complexity, it is not supported by Blubrry.com.
da_DK: Kodeordsbeskyttelsesrettigheder for brugerdefinerede podcastkanalfeeds lader dig kontrollere, hvem der kan høre og se din 
    		podcast. Denne funktion lader dig kodeordsbeskytte brugerdefinerede podcastkanaler ved at tilføje en ny rolle kaldet "<span title="premium subscriber">Betalingsabonnent</span>"
    		Kun brugere med denne rolle har adgang til dine kodeordsbeskyttede podcastkanaler.
    		Fordi denne funktion er temmelig kompleks, understøttes den ikke af Blubrry.com.

en: Add Password Protection Capabilities for Control of Which Users can Access Your Podcasts
da_DK: Tilføj <span title="password protection capabilities">kodeordsbeskyttelsesrettigheder</span>, der giver mulighed for at kontrollere, hvilke brugere der kan få adgang til dine podcasts

en: Adding password protection capabilities for custom podcast channel feeds lets you control who can listen and view your 
    		podcast. This feature allows you to password-protect custom podcast channels by adding a new role called "Premium 
    		Subscriber." Only users with the "Premium Subscriber" role have access to your password protected custom podcast
    		channels. Due to this feature's complexity, it is not supported by Blubrry.com.
da_DK: Tilføjelse af kodeordsbeskyttelsesrettigheder for brugerdefinerede podcastkanalfeeds lader dig kontrollere, hvem der kan høre og se din 
    		podcast. Denne funktion lader dig kodeordsbeskytte brugerdefinerede podcastkanaler ved at tilføje en ny rolle kaldet "<span title="premium subscriber">Betalingsabonnent</span>"
    		Kun brugere med denne rolle har adgang til dine kodeordsbeskyttede podcastkanaler.
    		Fordi denne funktion er temmelig kompleks, understøttes den ikke af Blubrry.com.

en: What are Roles and Capabilities?
da_DK: Hvad er <span title="roles">roller</span> og <span title="capabilities">rettigheder</span>

en: The WordPress %s feature gives the blog owner the ability to control what users can and 
    			cannot do in the blog. You will most likely need a roles and capabilities plugin such as %s, %s, or %s
    			to take advantage of these features. Due to this feature's complexity, it is not supported by Blubrry.com.
da_DK: WordPress %s-funktion giver blogejeren mulighed for at kontrollere, hvad brugerne kan og 
    			ikke kan gøre på bloggen. Du vil mest sandsynligt have brug for et plugin, der kan administrere
    			roller og rettigheder, så som %s, %s eller %s, for at gøre brug af disse funktioner.
    			Fordi denne funktion er ret kompleks, understøttes den ikke af Blubrry.com.

en: Roles and Capabilities
da_DK: Roller og <span title="capabilities">rettigheder</span>

en: Update Plugins Cache
da_DK: Opdatér plugins-cachen

en: Clear Plugins Update Cache
da_DK: Ryd cache med pluginopdateringsoplysninger

en: The list of plugins on the plugins page will cache the plugin version numbers for up to 24 hours. Click the link above to clear the cache to get the latest versions of plugins listed on your %s page.
da_DK: Listen med plugins på Plugins-siden cacher pluginversionsnumrene i op til 24 timer. Klik på linket ovenfor for at rydde cachen og hente de seneste versioner af de plugins, der er med i listen på din %s-side.

en: Translations
da_DK: Oversættelser

en: Translate PowerPress to your language
da_DK: Oversæt PowerPress til dit sprog

en: Diagnostics
da_DK: Fejlfinding

en: Diagnose Your PowerPress Installation
da_DK: Fejlfind din PowerPress-installation

en: Another podcasting plugin has been detected, PowerPress is currently disabled.
da_DK: Der findes et andet podcastingplugin, så PowerPress er deaktiveret for øjeblikket.

en: Blubrry PowerPress requires Wordpress version 3.0 or greater.
da_DK: Blubrry PowerPress kræver WordPress version 3.0 eller nyere.

en: The WP OS FLV plugin is not compatible with Blubrry PowerPress.
da_DK: WP OS FLV-pluginnet er ikke kompatibelt med Blubrry PowerPress.

en: Error saving iTunes image
da_DK: Fejl i forsøg på at gemme iTunes-billede

en: An error occurred saving the iTunes image on the server.
da_DK: En fejl skete i forsøget på at gemme iTunes-billedet på serveren.

en: Local folder: %s; File name: %s
da_DK: Lokal mappe: %s; Filnavn: %s

en: Invalid iTunes image
da_DK: Ugyldigt iTunes-billede

en: Image must be in RGB color space (CMYK is not supported).
da_DK: Billede skal være i RGB-farveformat (CMYK understøttes ikke).

en: Image must be square, 1400 x 1400 is the required minimum size.
da_DK: Billedet skal være kvadratisk, 1400 × 1400 er den fornødne mindstestørrelse.

en: Image is too small, 1400 x 1400 is the required minimum size.
da_DK: Billedet er for lille, 1400 x 1400 er den fornødne mindstestørrelse.

en: Image is too large, 2048 x 2048 is the maximum size allowed.
da_DK: Billedet er for stort, 2048 × 2048 er den maksimale tilladte størrelse.

en: Error saving RSS image
da_DK: Fejl i forsøg på at gemme RSS-billede

en: An error occurred saving the RSS image on the server.
da_DK: En fejl skete i forsøget på at gemme RSS-billedet på serveren.

en: Invalid RSS image
da_DK: Ugyldigt RSS-billede

en: Error saving Coverart image
da_DK: Fejl i forsøg på at gemme coverillustration

en: An error occurred saving the coverart image on the server.
da_DK: En fejl skete i forsøget på at gemme coverillustrationen på serveren.

en: Invalid Coverat image
da_DK: Ugyldigt coverbillede

en: Error saving Poster image
da_DK: Fejl i forsøg på at gemme posterbillede

en: An error occurred saving the poster image on the server.
da_DK: En fejl skete i forsøget på at gemme posterbilledet på serveren.

en: Invalid poster image
da_DK: Ugyldigt plakatbillede

en: Error saving Play image
da_DK: Fejl i forsøg på at gemme Afspil-billede

en: An error occurred saving the play image on the server.
da_DK: En fejl forekom i forsøget på at gemme afspilningsbilledet på serveren.

en: Invalid play icon image
da_DK: Ugyldigt afspil-ikon-billede

en: Error saving Video Play icon image
da_DK: En fejl skete i forsøget på at gemme Videoafspilningsikonet

en: An error occurred saving the Video Play icon image on the server.
da_DK: En fejl forekom i forsøget på at gemme videoafspilningsikonbilledet på serveren.

en: Invalid play icon image size
da_DK: Ugyldig afspil-ikon-billedstørrelse

en: Coverart image updated successfully.
da_DK: Coverbillede opdateret med succes.

en: Blubrry Hosting Error (updating coverart)
da_DK: Blubrry Hosting-fejl (under opdatering af coverbillede)

en: An error occurred updating the coverart with your Blubrry Services Account.
da_DK: Det skete en fejl, da coverbilledet skulle opdateres med din Blubrry Services-konto.

en: Coverart Image was not uploaded to your Blubrry Services Account. It will NOT be added to your mp3s.
da_DK: Coverbilledet blev ikke uploadet til din Blubrry Services-konto. Det vil IKKE blive tilføjet til dine MP3-filer.

en: Blubrry PowerPress settings saved.
da_DK: Blubrry PowerPress-indstillinger gemt.

en: Blubrry PowerPress Channel settings saved.
da_DK: Blubrry PowerPress-kanalindstillinger gemt.

en: Blubrry PowerPress Category Podcasting  settings saved.
da_DK: Indstillingerne for Blubrry PowerPress&#39; kategoripodcasting blev gemt.

en: Blubrry PowerPress Taxonomy Podcasting settings saved.
da_DK: Indstillingerne for Blubrry PowerPress&#39; taksonomipodcasting blev gemt.

en: Blubrry PowerPress Post Type Podcasting settings saved.
da_DK: Indstillingerne for Blubrry PowerPress&#39; indlægstype-podcasting blev gemt.

en: ATTENTION: You must configure your Blubrry Services in the Blubrry PowerPress &gt; Basic Settings page in order to utilize this feature.
da_DK: BEMÆRK: Du skal konfigurere dine Blubrry Services i Blubrry PowerPress under Grundindstillinger for at kunne bruge denne funktion.

en: Blubrry PowerPress MP3 Tag settings saved.
da_DK: Blubrry PowerPress&#39; MP3-tags-indstillinger blev gemt.

en: Feed slug "%s" is not valid.
da_DK: Feed-<span title="feed slug">korttitel</span> "%s" er ikke gyldig.

en: Feed slug "%s" is not available.
da_DK: <span title="feed slug">Feed-URL&#39;en</span> "%s" er ikke tilgængelig.

en: Podcast Feed "%s" added, please configure your new feed now.
da_DK: Podcastfeedet "%s" blev tilføjet. Konfigurér venligst dit nye feed nu.

en: You must select a category to continue.
da_DK: Du skal vælge en kategori for at kunne fortsætte.

en: You must select a term to continue.
da_DK: Du skal vælge en term for at kunne fortsætte.

en: Error obtaining term information.
da_DK: Fejl i forsøget på at hente terminformation.

en: Please configure your category podcast feed now.
da_DK: Konfigurér venligst dit kategoripodcastfeed nu.

en: Please configure your taxonomy podcast now.
da_DK: Konfigurér venligst dit taksonomipodcast nu.

en: Post Type is invalid.
da_DK: Indlægstype er ugyldig.

en: Feed slug "%s" already exists.
da_DK: Feedkorttitel for "%s" eksisterer allerede.

en: Podcast "%s" added, please configure your new podcast.
da_DK: Podcast "%s" blev tilføjet. Konfigurér venligst din nye podcast nu.

en: Error obtaining category information.
da_DK: Fejl i forsøget på at hente kategoriinformation.

en: Cannot delete default podcast feed.
da_DK: Kan ikke slette standardpodcastfeed.

en: Cannot delete feed. Feed contains %d episode(s).
da_DK: Kan ikke slette feed. Feedet indeholder %d episode(r).

en: Feed deleted successfully.
da_DK: Feed slettet med succes.

en: Removed podcast settings for category feed successfully.
da_DK: Fjernede podcastindstillinger for kategorifeeds med succes.

en: Removed podcast settings for term successfully.
da_DK: Fjernede podcastindstillinger for term med succes.

en: Removed podcast settings for post type successfully.
da_DK: Fjernede podcastindstillinger for indlægstype med succes.

en: Podpress settings imported successfully.
da_DK: Podpress-indstillinger blev importeret med succes.

en: No Podpress settings found.
da_DK: Ingen Podpress-indstillinger fundet.

en: Settings imported from the plugin "Podcasting" successfully.
da_DK: Indstillingerne fra pluginnet "Podcasting" blev importeret med succes.

en: No settings found for the plugin "Podcasting".
da_DK: Der blev ikke fundet nogen indstillinger for pluginnet "Podcasting".

en: PowerPress Roles and Capabilities added to WordPress Blog.
da_DK: PowerPress-roller og rettigheder blev tilføjet til din WordPress-blog.

en: PowerPress Roles and Capabilities removed from WordPress Blog
da_DK: PowerPress-roller og rettigheder blev fjernet fra din WordPress-blog

en: Premium Subscriber
da_DK: <span title="premium subscriber">Betalingsabonnent</span>

en: Podcast Password Protection Capabilities for Custom Channel Feeds added successfully.
da_DK: Podcastkodeordsbeskyttelsesrettigheder for brugerdefinerede kanalfeeds blev tilføjet med succes.

en: Podcast Password Protection Capabilities for Custom Channel Feeds removed successfully.
da_DK: Podcastkodeordsbeskyttelsesrettigheder for brugerdefinerede kanalfeeds blev fjernet med succes.

en: Plugins Update Cache cleared successfully. You may now to go the %s page to see the latest plugin versions.
da_DK: Cachen over pluginopdateringer blev tømt med succes. Du kan nu gå til %s-siden for at se de seneste pluginversioner.

en: Manage Plugins
da_DK: Plugins

en: Podcast Episode
da_DK: Podcastepisode

en: Podcast Episode (default)
da_DK: Podcastepisode (standard)

en: Podcast Episode for Custom Channel
da_DK: Podcastepisode for brugerdefineret kanal

en: PowerPress Settings
da_DK: PowerPress-indstillinger

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Migrate to Blubrry Podcast Media Hosting
da_DK: Overfør til Blubrry Podcast Media Hosting

en: PowerPress Podcasting SEO
da_DK: PowerPress Podcasting-SEO

en: PowerPress Audio Player Options
da_DK: Indstillinger for PowerPress-audioafspiller

en: Audio Player
da_DK: Audioafspiller

en: PowerPress Video Player Options
da_DK: Indstillinger for PowerPress-videoafspiller

en: Video Player
da_DK: Videoafspiller

en: PowerPress Custom Podcast Channels
da_DK: PowerPress&#39; brugerdefinerede podcastkanaler

en: PowerPress Category Podcasting
da_DK: PowerPress-kategoripodcasting

en: PowerPress Taxonomy Podcasting
da_DK: PowerPress-taksonomipodcasting

en: PowerPress Post Type Podcasting
da_DK: PowerPress-indlægstypepodcasting

en: PodPress Stats
da_DK: PodPress-statistik

en: PowerPress MP3 Tags
da_DK: PowerPress-MP3-tags

en: Tools
da_DK: Værktøj

en: Unable to determine content type of media (e.g. audio/mpeg). Verify file extension is correct and try again.
da_DK: Kunne ikke bestemme mediefilens indholdstype (fx audio/MPEG). Tjek, at filtypen er korrekt og prøv igen.

en: Unable to obtain size of media.
da_DK: Kunne ikke hente størrelse på mediefil.

en: WARNING: Changes made here are permanent. If the New Feed URL entered is incorrect, you will lose subscribers and will no longer be able to update your listing in the iTunes Store.\n\nDO NOT MODIFY THIS SETTING UNLESS YOU ABSOLUTELY KNOW WHAT YOU ARE DOING.\n\nAre you sure you want to continue?
da_DK: ADVARSEL: De ændringer, du laver her, er permanente. Hvis den URL'en for dit nye feed er forkert, vil du miste abonnenter og vil ikke længere være i stand til at opdatere <span title="your listing in the iTunes store">iTunes-katalogiseringen af dine podcasts</span> i iTunes-butikken.\n\nLAD VÆRE AT ÆNDRE PÅ DENNE INDSTILLING, MEDMINDRE DU VED MED FULD SIKKERHED, HVAD DU ER VED AT GØRE.\n\nEr du sikker på, at du ønsker at fortsætte?

en: Unknown error occurred creating subscribe page.
da_DK: Ukendt fejl opstod i forsøget på at oprette tilmeldingsside.

en: Unknown ajax error occurred creating subscribe page.
da_DK: Ukendt ajax fejl opstod under oprettelse af tilmeldingsside.

en: Media URL contains characters that may cause problems for some clients. For maximum compatibility, only use letters, numbers, dash - and underscore _ characters only.
da_DK: Medie-URL&#39;en indeholder tegn, som kan give problemer for nogle programmer. Hvis flest muligt skal kunne bruge mediefilerne, skal du nøjes med bogstaver, tal, bindestregen - og understregningstegnet _.

en: PowerPress will not accept media URLs starting with https://.<br />Not all podcatching (podcast downloading) applications support secure http.<br />Please enter a different URL beginning with http://.
da_DK: PowerPress kan ikke bruge medie-URL&#39;er, der begynder med https://.<br />Ikke alle programmer, der henter podcasts (podcast-downloadere) understøtter sikker http.<br />Indtast venligst en anden URL, der begynder med http://.

en: Media URL should not start with https://.<br />Not all podcatching (podcast downloading) applications support secure http.<br />By using https://, you may limit the size of your audience.
da_DK: Medie-URL&#39;er bør ikke begynde med https://.<br />Ikke alle programmer, der henter podcasts (podcast-downloadere) understøtter sikker http.<br />Ved at bruge https:// begrænser du størrelsen af dit publikum.

en: Media verified successfully.
da_DK: Mediefil bekræftet med succes.

en: Unknown error occurred while checking Media URL.
da_DK: Der skete en ukendt fejl under forsøget på at tjekke medie-URL.

en: Are you sure you want to remove this media file?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne denne mediefil?

en: You must enter a Media URL in order to save Media Embed.
da_DK: Du skal indtaste en medie-URL for at kunne gemme Medieindlejring.

en: Unknown error occurred looking up media information.
da_DK: Der skete en ukendt fejl i forsøget på at hente information om mediet.

en: Error occurred downloading subscribe page template.
da_DK: Der skete en fejl i forsøget på at downloade en skabelon for tilmeldingsside.

en: Error occurred creating subscribe page.
da_DK: Der skete en fejl i forsøget på at at oprette tilmeldingsside.

en: Edit Blubrry PowerPress Podcast Settings
da_DK: Redigér Blubrry PowerPress&#39; podcastindstillinger

en: Add Blubrry PowerPress Podcasting Settings
da_DK: Tilføj Blubrry PowerPress&#39; podcastindstillinger

en: Add Podcasting
da_DK: Tilføj podcasting

en: Enable Category Podcasting
da_DK: Aktivér kategoripodcasting

en: if you would like to add specific podcasting settings to your blog categories.
da_DK: Hvis du vil tilføje specifikke podcastindstilling til dine blogkategorier.

en: PowerPress Category Podcasting is enabled. Select 'Add Podcasting' to add podcasting settings. Select <u>Podcast Settings</u> to edit existing podcast settings.
da_DK: PowerPress&#39; kategoripodcasting er aktiveret. Vælg 'Tilføj podcasting' for at tilføje indstillinger for podcasting. Vælg <u>Podcast-indstillinger</u> for at redigere eksisterende podcast-indstillinger.

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Blubrry PowerPress and related Resources
da_DK: Ressourcer for Blubrry PowerPress m.m.

en: Resources
da_DK: Ressourcer

en: Follow Blubrry on Twitter
da_DK: Følg Blubrry på Twitter

en: Bad Request
da_DK: Forespørgsel fejlagtigt formet

en: Unauthorized (Check that your username and password are correct)
da_DK: Ikke godkendt (tjek, at dit brugernavn og adgangskode er korrekte)

en: Payment Required
da_DK: Betaling påkrævet

en: Forbidden
da_DK: Forbudt

en: Not Found
da_DK: Ikke fundet

en: Blubrry Hosting Error (publish)
da_DK: Blubrry Hosting-fejl (udgivelse)

en: Error occurred obtaining enclosure content type.
da_DK: Det skete en fejl i forsøget på at hente indholdstype for <span title="enclosure">indsat fil</span>.

en: Blubrry Hosting Error (media info)
da_DK: Blubrry Hosting-fejl (mediefilsinfo)

en: Blubrry Hosting Error (media info): An error occurred publishing media %s.
da_DK: Blubrry Hosting-fejl (mediefilsinfo): Der skete en fejl i forsøget på at udgive mediefilen %s.

en: Display Error
da_DK: Visningsfejl

en: An error occurred publishing media '%s'.
da_DK: Der skete en fejl i forsøget på at udgive mediefilen '%s'.

en: Unknown error ocurred.
da_DK: Der er sket en ukendt fejl.

en: Error occurred writing MP3 ID3 Tags.
da_DK: Der skete en fejl under forsøget på at skrive MP3-ID3-tags.

en: Error occurred obtaining media information.
da_DK: Det skete en fejl i forsøget på at hente medieinformation.

en: Warning, the Media URL %s contains %d redirects.
da_DK: Advarsel, mediefilens URL %s indeholder %d redirects (viderestillinger).

en: PowerPress Warnings Explained
da_DK: Forklaring på PowerPress&#39; advarsler

en: Warning, Media URL %s
da_DK: Advarsel, medie-URL %s

en: Error occurred obtaining media file size.
da_DK: Fejl under aflæsning af mediefilens størrelse.

en: Error, HTTP
da_DK: Fejl, HTTP

en: Unable to obtain file size of media file.
da_DK: Kunne ikke aflæse filstørrelsen på mediefilen.

en: new!
da_DK: ny!

en: Error occurred retrieving news.
da_DK: Der skete en fejl under forsøget på at hente nyheder.

en: Error occurred retrieving highlighted items.
da_DK: Fejl under hentning af det fremhævede.
