Administration - en to mk translation catalogue (2241 entries)

en: Introducing a modern new&nbsp;design
mk: Воведување на нов модерен дизајн

en: Modern aesthetic
mk: Модерна естетика

en: The new WordPress dashboard has a fresh, uncluttered design that embraces clarity and simplicity.
mk: Новата WordPress работна табла има нов дизајн кој вклучува едноставност и чистина.

en: Clean typography
mk: Чиста типографија

en: The Open Sans typeface provides simple, friendly text that is optimized for both desktop and mobile viewing. It&#8217;s even open source, just like WordPress.
mk: Open Sans нуди едноставен, пријателски текст кој е оптимизиран за десктоп и мобилно прегледување. Тој е со отворен код, исто како WordPress.

en: Refined contrast
mk: Прочистен контраст

en: We think beautiful design should never sacrifice legibility. With superior contrast and large, comfortable type, the new design is easy to read and a pleasure to navigate.
mk: Ние мислиме дека убавиот дизајн никогаш не смее да ја жртвува читливоста. Со одличен контраст и голем, комфортен вид, новиот дизајн е лесен за читање и задоволство е да се навигира низ него.

en: WordPress on every&nbsp;device
mk: WordPress на секој уред

en: We all access the internet in different ways. Smartphone, tablet, notebook, desktop &mdash; no matter what you use, WordPress will adapt and you&#8217;ll feel right at home.
mk: Сите ние имаме пристап до интернет на различни начини. Паметни телефони, компјутерски таблети, нотбуци, десктоп... Без разлика што користете, WordPress ќе се адаптира според тоа како вие се чувствувате.

en: High definition at high&nbsp;speed
mk: Висока дефиниција со висока брзина

en: WordPress is sharper than ever with new vector-based icons that scale to your screen. By ditching pixels, pages load significantly faster, too.
mk: WordPress со новите векторски иконки кои се прилагодуваат за вашиот екран, е поостар од било кога. Со отстранување на пикселите, сстраниците се вчитуваат многу побрзо.

en: Pick a color
mk: Изберете боја

en: We&#8217;ve included eight color schemes so you can pick your favorite. Choose from any of them below to change it instantly.
mk: Ние вметнавме осум шеми со боја, па можете да ја изберете вашата омилена. Изберете било која од понудените и одма ќе ви бидат прикажани промените.

en: To change your color scheme later, just <a href="%1$s">visit your profile</a>.
mk: За да ја промените бојата на панелот, само <a href="%1$s">посетете го вашиот профил</a>.

en: Refined theme management
mk: Прочистен менаџмент со теми

en: The new themes screen lets you survey your themes at a glance. Or want more information? Click to discover more. Then sit back and use your keyboard&#8217;s navigation arrows to flip through every theme you&#8217;ve got.
mk: Новиот екран со теми ви овозможува брзо да ги погледнете вашите теми. Или пак сакате повеќе информации? Кликнете за да откриете повеќе. Потоа седнете и користете ја вашата тастатура а да навигирате низ сите теми кои ги имате.

en: Smoother widget experience
mk: Подобро искуство со виџетите

en: Drag-drag-drag. Scroll-scroll-scroll. Widget management can be complicated. With the new design, we&#8217;ve worked to streamline the widgets&nbsp;screen.
mk: Влечи-влечи-влечи. Скролај-скролај-скролај. Менаџирањето со виџети може да биде комплицирано. Со новиот дизајн, ние работевме на аеродинамичноста на екранот за виџети.

en: Have a large monitor? Multiple widget areas stack side-by-side to use the available space. Using a tablet? Just tap a widget to add it.
mk: Имате голем монитор? Повеќето сектори за виџет се собираат еден до еден за да го искористат слободниот простор. Користете таблет? Само кликнете на виџетот за да го додадете.

en: Twenty Fourteen, a sleek new magazine&nbsp;theme
mk: Twenty Fourteen, нова дотерана магазинска тема

en: Turn your blog into a&nbsp;magazine
mk: Претворете го вашиот блог во магазин

en: Create a beautiful magazine-style site with WordPress and Twenty Fourteen. Choose a grid or a slider to display featured content on your homepage. Customize your site with three widget areas or change your layout with two page templates.
mk: Создадете прекрасен веб-сајт со магазински стил со WordPress и Twenty Fourteen. Изберете мрежа или слајдер за прикажување на ударната содржина на вашата почетна страница. Уредете го вашиот веб-сајт со три сектори за виџети или променете го распоредот со двостраничен темплејт.

en: With a striking design that does not compromise our trademark simplicity, Twenty Fourteen is our most intrepid default theme yet.
mk: Со впечатлив дизајн кој не ја компромизира нашата трејдмарк едноставност, Twenty Fourteen е нашата бестрашна стандардна тема досега.

en: Keeping your site up to date is important for your site&#8217;s security, and makes the internet a safer place for you and your readers.
mk: Одржувањето на вашиот веб-сајт со најновите технологии е важно за безбедноста на вашиот веб-сајт, а со тоа го прави и интернетот побезбедно место за вас и вашите читатели.

en: Search installed themes...
mk: Пребарувај инсталирани теми...

en: If an update is available, you&#8127;ll see a notification appear in the Toolbar and navigation menu.
mk: Доколку имате достапна надградба, ќе добиете известување во лентата со алатки и навигационото мени.

en: <strong>WordPress</strong> &mdash; Updating your WordPress installation is a simple one-click procedure: just <strong>click on the &#8220;Update Now&#8221; button</strong> when you are notified that a new version is available.
mk: <strong>WordPress</strong> &mdash; Надградувањето на вашиот WordPress е многу едноставна процедура со еден клик. Само <strong>кликнете на копчето „Надгради сег”</strong> кога ќе добиете известување дека е достапна нова верзија.

en: In most cases, WordPress will automatically apply maintenance and security updates in the background for you.
mk: Најчесто, WordPress автоматски ќе ги надгради промените за ажурирање и безбедност.

en: <strong>Translations</strong> &mdash; The files translating WordPress into your language are updated for you whenever any other updates occur. But if these files are out of date, you can <strong>click the &#8220;Update Translations&#8221;</strong> button.
mk: <strong>Преводи</strong> &mdash; Датотеките кои го преведуваат WordPress на вашиот јазик се надградуваат кога ќе дојде некоја друга надградба. Но, доколку датотеките не се долго време ажурирани,  <strong>кликнете на копчето „Надгради преводи”</strong>.

en: On this screen, you can update to the latest version of WordPress, as well as update your themes and plugins from the WordPress.org repositories.
mk: Преку овој екран, вие можете да направите надградба на најновата верзија на WordPress, како и да ги надградите вашите теми и додатоци.

en: <strong>Themes and Plugins</strong> &mdash; To update individual themes or plugins from this screen, use the checkboxes to make your selection, then <strong>click on the appropriate &#8220;Update&#8221; button</strong>. To update all of your themes or plugins at once, you can check the box at the top of the section to select all before clicking the update button.
mk: <strong>Теми и додатоци</strong> &mdash; За да надградите индивидуална тема или додаток од овој скрин, користете ги коцките се селектирање, потоа <strong>кликнете на соодветното „Надгради” копче</strong>. За да ги надградите сите теми или додатоци наеднаш, можете да ја селектирате коцката најгоре, со тоа што ќе се селектираат сите теми или додатоци.

en: Welcome to WordPress&nbsp;%s
mk: Добре дојдовте на  WordPress&nbsp;%s

en: Thank you for updating to WordPress %s, the most beautiful WordPress&nbsp;yet.
mk: Ви благодариме што надградивте на WordPress %s, најубавиот WordPress досега.

en: If you would like to see more themes to choose from, click on the &#8220;Add New&#8221; button and you will be able to browse or search for additional themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. Themes in the WordPress.org Theme Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
mk: Доколку сакате да видете повеќе теми, кликнете на копчето „Додади нова”, при што ќе можете да пребарувате низ теми од <a href="%s" target="_blank">официјалниот WordPress директориум</a>. Темите во WordPress.org директориумот се дизајнирани и развиени од трети страни и се компатабилни со лиценците кои WordPress ги користи. И да, тие се бесплатни!

en: Fixed Layout
mk: Фиксиран распоред

en: Fluid Layout
mk: Флуиден распоред

en: Responsive Layout
mk: Репонсизвен распоред

en: %s Post | %s Posts
mk[0]: %s Напис
mk[1]: %s Написи

en: %s Page | %s Pages
mk[0]: %s Страница
mk[1]: %s Страници

en: %s Comment | %s Comments
mk[0]: %s Коментар
mk[1]: %s Коментари

[ctx: comments]
en: %s in moderation | %s in moderation
mk[0]: %s чека модерирање
mk[1]: %s чека модерирање

en: %s MB Space Allowed
mk: %s MB Дозволен простор

en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
mk: %1$s MB (%2$s%%) Искористен простор

en: Theme Details
mk: Детали за темата

en: When this setting is in effect, a reminder is shown in the At a Glance box of the Dashboard that says, &#8220;Search Engines Discouraged,&#8221; to remind you that your site is not being crawled.
mk: Кога ова поставување е вклучено, се покажува известување во коцката за брз преглед во вашиата работна табела. Стои порака дека пребарувачите не ја собираат содржината од вашиот веб-сајт.

en: At a Glance
mk: Брз поглед

[ctx: theme]
en: Active:
mk: Активна:

en: Accessibility Ready
mk: Спремна пристапност

en: This is a child theme of %s.
mk: Ова е дете тема на %s.

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
mk: Овој екран се користи за управување на вашите инсталирани теми. Освен стандардните теми кои се вклучени во вашата WordPress инсталација, има и теми кои се дизајнирани и создадени од трети лица.

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
mk: Задржете го курсорот или кликнете за да ги видите копчињата Активирај и Прегледај

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
mk: Кликнете на темата за да го видите нејзиното име, верзија, автор, опис, тагови и линкот Избриши

en: Click Customize for the current theme or Live Preview for any other theme to see a live preview
mk: Кликнете на Прилагоди за тековната тема или на Прегледај за која било друга тема, за да ја прегледате во живо

en: The current theme is displayed highlighted as the first theme.
mk: Прикажаната тековна тема е истакната како прва тема.

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
mk: Кликнете или задржете со курсорот врз која било тема, а потоа кликнете на копчето Прегледај за да ја прегледате и да ги промените нејзините поставки одделно на цел екран. Исто така копчето Прегледај можете да го најдете на крајот на екранот, заедно со деталите за темата. Секој инсталирана тема може да биде прегледана и прилагодена на овој начин.

en: The theme being previewed is fully interactive &mdash; navigate to different pages to see how the theme handles posts, archives, and other page templates. The settings may differ depending on what theme features the theme being previewed supports. To accept the new settings and activate the theme all in one step, click the Save &amp; Activate button above the menu.
mk: Темата која ја прегледувате е целостно интерактивен &mdash, разгледајте неколку страници за да видите како изгледаат постовите, архивите и другите шаблони на страницата за дадената тема. Поставките можат да бидат различни во зависност од тоа какви функции има темата која во моментот ја прегледувате. За да ги прифатите новите поставки и да ја активирате темата во еден чекор, кликнете на Зачувај &amp; и кликнете на копчето Активирај кое е наоѓа менито.

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
mk: При преглед на помали екрани, вие можете да ја искористите иконката Скриј, која се наоѓа на дното на панелот од левата страна. Тоа ќе го сокрие панелот, давајќи ви место да го прегледате вашиот вебсајт со новата тема. За да го вратите панелот назад, повторно кликнете на иконката Скриј.

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
mk: За да активирате еден додаток, повлечете кон страничката лента и кликнете на него. За да деактивирате еден додаток и да ги избришете неговите поставки, повлечето го назад.

en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
mk[0]: Рејтинг %1$s, базиран на рејтинг %2$s
mk[1]: Рејтинг %2$s, базиран на рејтинзи %2$s

en: %s rating
mk: Рејтинг %s

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the frontend or the dashboard for that site.
mk: Овој екран на корисникот му ги прикажува сите веб-сајтови во оваа мрежа и овозможува избирање на примарен веб-сајт. Тие може да ги користат врските под секој веб-сајт за да ја посетат нивната насловна страница или работната табла за тој веб-сајт.

en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
mk: Грешка при враќање назад: [%1$s] %2$s

en: Error: [%1$s] %2$s
mk: Грешка: [%1$s] %2$s

en: The following plugins were successfully updated:
mk: Следните додатоци беа успешно надградеби:

en: The following themes were successfully updated:
mk: Следните теми беа успешно надградени:

en: The following translations were successfully updated:
mk: Следните преводи беа успешно надградени:

en: The following plugins failed to update:
mk: Следните додатоци не успееа да бидат надградени:

en: The following themes failed to update:
mk: Следните теми не успееа да бидат надградени:

en: The following translations failed to update:
mk: Следните преводи не успееа да бидат надградени:

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
mk: Не успеав да ја испратам формата. Ве молам освежете ја страницата и обидете се повторно.

en: <strong>Screen Options</strong> - Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
mk: <strong>Опции на екран</strong> - Користете го јазичето „Опции на екран” за да изберете кои коцки во работната табла ќе ви се прикажуваат.

en: <strong>Site Content</strong> - Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
mk: <strong>Содржина на веб-сајтот</strong> - Ја прикажува сумарната содржина на вашиот веб-сајт и идентификува која тема и верзија на WordPress ја користите.

en: <strong>Activity</strong> - Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
mk: <strong>Активност</strong> - Ги прикажува најавените написи, скоро објавени написи и последните коментари на вашите написи.

en: <strong>Quick Draft</strong> - Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 5 most recent draft posts you've started.
mk: <strong>Брз нацрт</strong> - Ви овозможува да создадете нов пост и да го зачувате како нацрт. Исто така, прикажува врски до последните 5 нацрти кои сте ги започнале.

en: <strong>WordPress News</strong> - Latest news from the official WordPress project, the <a href="http://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>, and popular and recent plugins.
mk: <strong>WordPress Новости</strong> - Последните новости од официјалниот WordPress проект, <a href="http://planet.wordpress.org/">WordPress Планетата</a> и популарните и најнови додатоци.

en: <strong>WordPress News</strong> - Latest news from the official WordPress project, the <a href="http://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>.
mk: <strong>WordPress Новости</strong> - Последните новости од официјалниот WordPress проект, <a href="http://planet.wordpress.org/">WordPress Планетата</a>.

en: Oops, you don&#8217;t have access to add new drafts.
mk: Упс, вие немате дозвола да додадете нов нацрт.

en: Are you sure you want to delete this theme?
    
    Click 'Cancel' to go back, 'OK' to confirm the delete.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа тема?
    
    Кликнете „Откажи” за да се вратите назад, „ОК” за да потврдите.

en: Add New Theme
mk: Додади нова тема

[ctx: Add new theme]
en: Add New
mk: Додади нова

en: Update Available
mk: Достапна е надградба

en: Close overlay
mk: Отстрани ја прекривката

en: Show previous theme
mk: Прикажи претходна тема

en: Show next theme
mk: Прикажи следна тема

en: Add Widget
mk: Додади виџет

en: Activity
mk: Активност

en: WordPress site: %s
mk: WordPress веб-сајт: %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
mk: УСПЕШНО: WordPress беше успешно надграден на %s

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
mk: НЕУСПЕШНО: WordPress не успеа да биде надграден на %s

en: SUCCESS: %s
mk: УСПЕШНО: %s

en: FAILED: %s
mk: НЕУСПЕШНО: %s

en: [%s] There were failures during background updates
mk: [%s] Се појавија неколку грешки при надградувањето во позадина

en: [%s] Background updates have finished
mk: [%s] Надградбите во позадина завршија

en: UPDATE LOG
mk: ЛОГ ОД НАДГРАДБИ

en: Quick Draft
mk: Брз нацрт

en: WordPress News
mk: WordPress новости

en: WordPress %1$s running %2$s theme.
mk: WordPress %1$s работи на темата %2$s.

en: What&#8217;s on your mind?
mk: Што имате на памет?

[ctx: drafts]
en: View all
mk: Види ги сите

en: Drafts
mk: Нацрти

en: Publishing Soon
mk: Се објавуваат наскоро

en: Recently Published
mk: Претходно објавени

en: No activity yet!
mk: Сѐ уште нема активност!

en: See %s more&hellip;
mk: Види %s повеќе&hellip;

en: Today
mk: Денес

en: Tomorrow
mk: Утре

en: Popular Plugin
mk: Популарен додаток

en: Manage Uploads
mk: Менаџирај прикачувања

en: The update cannot be installed because we will be unable to copy some files. This is usually due to inconsistent file permissions.
mk: Надградбата не може да биде инсталирана, бидејќи нема да можеме да ископираме неколку датотеки. Тоа се случува при неконзистентни пермисии на датотеките.

en: WordPress %s is also now available.
mk: WordPress %s е, исто така, достапен.

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update WordPress to version %2$s.
mk: Вашиот веб-сајт %1$s доживеа критична грешка додека се обидуваше да биде надграден на WordPress %2$s.

en: Your site was running version %s.
mk: Вашиот веб-сајт работи на верзијата %s.

en: Update Translations
mk: Надгради преводи

en: Updating translations for %1$s (%2$s)&#8230;
mk: Ажурирам преводи за %1$s (%2$s)&#8230;

en: Translations for %s
mk: Преводи за %s

en: [%1$s] Your site has updated to WordPress %2$s
mk: [%1$s] Вашиот веб-сајт беше надграден на WordPress %2$s

en: [%1$s] WordPress %2$s is available. Please update!
mk: [%1$s] WordPress %2$s е достапмен. Ве молиме надградете!

en: [%1$s] URGENT: Your site may be down due to a failed update
mk: [%1$s] ИТНО: Вашиот веб-сајт може да биде недостапен поради неуспешно ажурирање

en: Howdy! Your site at %1$s has been updated automatically to WordPress %2$s.
mk: Поздрав! Вашиот веб-сајт на %1$s беше автоматски надграден на WordPress %2$s.

en: No further action is needed on your part.
mk: Не се потребни дополнителни акции од ваша страна.

en: For more on version %s, see the About WordPress screen:
mk: За повеќе за верзијата %s, погледнете ја страницата „За WordPress”:

en: Please update your site at %1$s to WordPress %2$s.
mk: Ве молиме надградете го вашиот веб-сајт %1$s на WordPress %2$s.

en: We tried but were unable to update your site automatically.
mk: Се обидовме, меѓутоа не успеавме да го ажуриравме вашиот веб-сајт автоматски.

en: Updating is easy and only takes a few moments:
mk: Надградувањето е лесно и ќе ви одземе само неколку минути:

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update to the latest version of WordPress, %2$s.
mk: Вашиот веб-сајт %1$s доживеа критична грешка додека се обидуваше да биде надграден на WordPress, %2$s.

en: This means your site may be offline or broken. Don't panic; this can be fixed.
mk: Ова значи дека вашиот веб-сајт или е офлајн или настанала некаква грешка. Не паничете! Ова може да се среди.

en: Please check out your site now. It's possible that everything is working. If it says you need to update, you should do so:
mk: Ве молиме проверете го вашиот веб-сајт сега. Можно е сѐ да работи. Доколку пишува дека треба да надградите, тоа треба да го сторите:

en: Keeping your site updated is important for security. It also makes the internet a safer place for you and your readers.
mk: Одржувањето на вашиот веб-сајт на најновата верзија е важно за безбедноста. Исто така, тоа го прави интернетот побезбедно место за вас и вашите читатели.

en: If you experience any issues or need support, the volunteers in the WordPress.org support forums may be able to help.
mk: Доколку имате некакви проблеми или ви е отребна поддршка, волонтерите на WordPress.org форумот за поддршка може да ви помогнат.

en: You also have some plugins or themes with updates available. Update them now:
mk: Исто така, имате неколку додатоци или теми кои треба да се надградата. Надградете ги сега:

en: The WordPress Team
mk: Тимот на WordPress

en: We have some data that describes the error your site encountered.
mk: Ние имаме неколку податоци кои ги објаснуваат грешките на вашиот веб-сајт.

en: Your hosting company, support forum volunteers, or a friendly developer may be able to use this information to help you:
mk: Вашата хостинг компанија, волонтерите на форумот за поддршка или некој пријателски настроен развивач може да ги искористи овие информации за да ви помогне:

en: Error code: %s
mk: Код за грешка: %s

en: ERROR: %s
mk: ГРЕШКА: %s

en: This content is currently locked.
mk: Оваа содржина во моментот е заклучена.

en: If you take over, %s will be blocked from continuing to edit.
mk: Доколку преземете контрола, %s ќе биде овевозможен да продолжи да уредува.

en: If you need to re-install version %s, you can do so here or download the package and re-install manually:
mk: Доколку ви е потребно да ја реинсталирате верзијата %s, тоа можете да го сторите со преземање на пакетот и менуално реинсталирање на истиот:

en: Future security updates will be applied automatically.
mk: Понатамошните безбедносни надградби ќе бидат применувани автоматски.

en: Translations
mk: Преводи

en: Your translations are all up to date.
mk: Вие го користете најновиот превод.

en: Some of your translations are out of date.
mk: Некои од вашите преводи не се ажурирани подолго време.

en: Some of your translations need updating. Sit tight for a few more seconds while we update them as well.
mk: Некои од вашите преводи треба да се ажурираат. Почекајте неколку секунди додека ги ажурираме.

en: The translation is up to date.
mk: Вие го користите најновиот превод.

en: Downloading translation from <span class="code">%s</span>&#8230;
mk: Преземам превод од <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Translation update failed.
mk: Ажурирањето на преводот не успеа.

en: Translation updated successfully.
mk: Преводот е ажуриран успешно.

en: Updating theme: %s
mk: Надградувам тема: %s

en: Updating plugin: %s
mk: Надградувам додаток: %s

en: There is not enough free disk space to complete the update.
mk: Немате доволно слободен простор за да се заврши надградбата.

en: Comment must be manually approved
mk: Коментарите мора да бидат менуално одобрувани

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
mk: Големините подолу ја дефинираат максималната димензија во пиксели која се користи при додавање на нови слики во Мултимедиската библиотека.

en: By default WordPress uses web <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s which have question marks and lots of numbers in them; however, WordPress offers you the ability to create a custom URL structure for your permalinks and archives. This can improve the aesthetics, usability, and forward-compatibility of your links. A <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">number of tags are available</a>, and here are some examples to get you started.
mk: Стандардно, WordPress користи <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>а кои имаат прашалници и многу бројки во нив. Како и да е, WordPress овозможува и создавање на сопствена URL структура за вашите постојани врски и архиви. Со тоа може да се подобри естетиката, корисноста и понатамошната компатабилност на вашите врски. <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">Неколку ознаки се достапни</a>, а овде има и неколку примери за старт.

en: Upgrading to a newer version of the same theme will override changes made here. To avoid this, consider creating a <a href="%s" target="_blank">child theme</a> instead.
mk: Надградувањето на нова верзија на темата ќе ги пребрише сите промени направени овде. За да го елиминирате тоа, користете <a href="%s" target="_blank">дете теми</a>.

en: Create a brand new user and add them to this site.
mk: Создадете нов корисник и додадете го на овој веб-сајт.

en: Dear user,
    
    You recently requested to have the administration email address on
    your site changed.
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
mk: Почитуван кориснику,
    
    Вие побаравте да ја променете администраторската адреса за е-пошта на вашиот веб-сајт
    Доколку тоа е точно, на следниот линк можете да ја промените:
    ###ADMIN_URL###
    
    Можете слободно да ја игнорирате оваа порака доколку не сте повикале таква акција.
    
    Овој и-мејл е испратен од ###EMAIL###
    
    Поздрав, ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Looking for %1$s in %2$s
mk: Барам %1$s во %2$s

en: The language pack is missing either the <code>.po</code> or <code>.mo</code> files.
mk: Недостасува пакетот за превод, <code>.po</code> или <code>.mo</code> датотеките.

en: Attempting to roll back to previous version.
mk: Се обидува да врати назад на претходната верзија.

en: Due to an error during updating, WordPress has rolled back to your previous version.
mk: Поради грешка при надградувањето, WordPress се врати назад на вашата претходната верзија.

en: Updating to WordPress %s
mk: Надградувам на WordPress %s

en: The checksum of the file (%1$s) does not match the expected checksum value (%2$s).
mk: Checksum вредноста на датотеката (%1$s) не се совпаѓа со очекуваната вредност на checksum на датотеката (%2$s).

en: This password will not be stored on the server.
mk: Лозинката нема да биде зачувана на овој сервер.

en: File size:
mk: Големина на датотеката:

en: Preparing to install the latest version&#8230;
mk: Се подготвувам да ја инсталирам последната верзија&#8230;

en: Copying the required files&#8230;
mk: Ги копирам потребните датотеки&#8230;

en: Please provide a valid username.
mk: Ве молам внесете валидно корисничко име.

en: The username you provided has invalid characters.
mk: Вашето корисничко име содржи невалидни карактери.

en: Your passwords do not match. Please try again.
mk: Вашите лозинки не се совпаѓаат. Ве молиме, обидете се повторно.

en: You must provide an email address.
mk: Треба да внесете имејл адреса.

en: Sorry, that isn&#8217;t a valid email address. Email addresses look like <code>username@example.com</code>.
mk: За жал ова не валидна имејл адреса. Тие изгледаат вака <code>username@example.com</code>.

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
mk: Ваша тема не подржува менија, но вие можете да ги користите страничните колони, додавајќи свое мени како додаток во колоната со <a href="%s">Додатоци</a>

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the custom menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the Documentation link to the side.
mk: Менијата можат да бидат прикажани на места, дефинирани од вашата тема, или да се додаваат во страничната колона со додатокот Сопствено мени <a href="%1$s">додатоци</a> на екранот. Доколку вашата тема нема поддршка за сопствени менија (основните теми %2$s и %3$s имаат), вие можете да додадете таква, од документацијата кој се наоѓа од страната.

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
mk: <strong>Со кликнување на стрелката на десната страна на било кој елемент од менито</strong> во уредувачот ќе се појави стандардна група на поставки. Дополнителните поставки, како: однесувањето на линкот, CSS класи и опис на линковите се вклучуваат и исклучуваат од секцијата "Поставки на екранот".

en: IP address:
mk: IP адреса:

en: Category added.
mk: Категоријата е додадена.

en: Category deleted.
mk: Категоријата е избришана.

en: Category updated.
mk: Категоријата е ажурирана.

en: Category not added.
mk: Категоријата не е додадена.

en: Category not updated.
mk: Категоријата не е ажурирана.

en: Categories deleted.
mk: Категорите се избришани.

en: Tag added.
mk: Тагот е додаден.

en: Tag deleted.
mk: Тагот е избришан.

en: Tag updated.
mk: Тагот е ажуриран.

en: Tag not added.
mk: Тагот не е додаден.

en: Tag not updated.
mk: Тагот не е ажуриран.

en: Tags deleted.
mk: Таговите се избришани.

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
mk[0]: %s постот не е ажуриран, некој во моментот го уредува.
mk[1]: %s постовите не се ажурирани, некој во моментот ги уредува.

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
mk[0]: %s постот е трајно избришан.
mk[1]: %s постовите се трајно избришани.

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
mk[0]: %s постот е преместен во ѓубре.
mk[1]: %s постовите се преместени во ѓубре.

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
mk[0]: %s постот е вратен од ѓубре.
mk[1]: %s постовите се вратени од ѓубре.

en: %s page updated. | %s pages updated.
mk[0]: %s страницата е ажурирана.
mk[1]: %s страниците се ажурирани.

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
mk[0]: %s страницата не е ажурирана, некој во моментот ја уредува.
mk[1]: %s страниците не се ажурирани, некој во моментот ги уредува.

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
mk[0]: %s страницата е трајно избришана.
mk[1]: %s страниците се трајно избришани.

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
mk[0]: %s страницата е преместена во ѓубре.
mk[1]: %s страниците се преместени во ѓубре.

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
mk[0]: %s страницата е вратена од ѓубре.
mk[1]: %s страниците се вратени од ѓубре.

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
mk: Споредувајте две различни верзии со <strong>селектирање на „Споредете две верзии““</strong>.

en: Compare Revisions
mk: Спореди верзии

en: View, compare, and restore other versions of this content on the improved revisions screen.
mk: Прегледувајте, споредувајте и и враќајте ги останатите верзии од содржината со подобрениот екран за верзии.

en: Edit Lock
mk: Клуч за одржување

en: Someone else is editing this. No need to refresh; the lock will disappear when they&#8217;re done.
mk: Некој веќе го уредува ова. Нема потреба од освежување, откако личноста ќе заврши, клучот ќе исчезне.

en: Compare any two revisions
mk: Споредба помеѓу две верзии

en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
mk: "%1$s" од %2$s на %3$s.

en: "%1$s" from %2$s.
mk: "%1$s" од %2$s.

en: "%1$s" by %2$s.
mk: "%1$s" од %2$s.

en: Your site is configured to keep only the last %s revisions.
mk: Вашиот сајт е поставен да чува само %s верзии.

en: Revisions: %s
mk: Верзии: %s

[ctx: revisions]
en: Browse
mk: Прелистувај

en: Autosave by %s
mk: Автоматски зачувано од %s

en: Current Revision by %s
mk: Моментална верзија од %s

en: Restore This Autosave
mk: Врати на оваа автоматско зачувување

en: Revision by %s
mk: Верзија од %s

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you&#8217;re reconnected.
mk: <strong>Изгубивте конекција.</strong> Зачувувањето е оневозможено додека не се поврзите повторно.

en: We&#8217;re backing up this post in your browser, just in case.
mk: За секој случај, ние правиме бекап на овој напис во вашиот прелистувач.

en: Sorry, something went wrong. The requested comparison could not be loaded.
mk: Извинете, нешто тргна наопаку. Бараната споредба не може да се вчита.

[ctx: Background Attachment]
en: Attachment
mk: Додаток

en: You can proportionally scale the original image. For best results the scaling should be done before performing any other operations on it like crop, rotate, etc. Note that images can only be scaled down, not up.
mk: Вие можете пропорционално да ја скалирате оригиналната слика. За најдобар резултат, скалирањето би требало да го направите пред да кратите, ротирате и слично. Имајте на ум дека сликите може да бидат скалирани само надолу.

en: Repeat New Password
mk: Повторете ја новата лозинка

en: Repeat Password
mk: Повторете ја лозинката

en: Add menu items from the column on the left.
mk: Додади елемент во менито од колоната на левата страна.

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. You may automatically install plugins from the <a href="%1$s">WordPress Plugin Directory</a> or upload a plugin in .zip format via <a href="%2$s">this page</a>.
mk: Додатоците ја прошируваат функционалноста на WordPress. Вие можете автоматски да инсталирате додатоци од <a href="%1$s">WordPress директориумот со додатоци</a> или да го прикачете додатокот во .zip формат од <a href="%2$s">оваа страница</a>.

en: The package contains no files.
mk: Овој пакет не содржи датотеки.

en: The theme contains no files.
mk: Темата не содржи датотеки.

en: An error occurred while updating %1$s: <strong>%2$s</strong>
mk: Настана грешка при надоградувањето на %1$s: <strong>%2$s</strong>

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
mk: За да навигирате помеѓу ревизии, <strong>повлечете го слајдерот налево или надесно</strong> или <strong>користете ги копчињата за следно и претходно</strong>.

en: Loading&hellip;
mk: Вчитувам...

en: Error in moving to trash.
mk: Грешка при преместувањето во корпа.

en: Error in restoring from trash.
mk: Грешка при враќањето од корпа.

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
mk: Елементот што се обидувате да го префрлите во корпа не постои.

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
mk: Елементот што се обидувате да го вратите од корпа не постои.

en: This item has already been deleted.
mk: Елементот веќе е избришан.

en: Drag each item into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
mk: Повлечете ги елементите во распоред по кој вие сакате. Кликнете на стрелката од десната страна за да ви се отворат опциите за поставување.

en: If you haven&#8217;t yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
mk: Доколку сѐ уште немате создадено мени, <strong>кликнете на „создади ново мени“</strong> за да започнете.

en: This screen is used for managing your content revisions.
mk: Овој екран се користи за менаџирање со ревизиите на вашата содржина.

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
mk: Ревизиите се зачувани копии од вашите написи или страници, кои периодично се создаваат како што ја менувате вашата содржина. Црвениот текст на лево означува дека содржината е избришана, додека зелениот е содржината што е додадена.

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
mk: Од овој екран можете да прегледувате, споредувате и враќате ревизии:

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
mk: За да ја вратите верзијата, <strong>кликнете Врати ја оваа верзија</strong>.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Revisions Management</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Менаџмент на верзии</a>

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
mk: До:

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
mk: Од:

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
mk: Претходно

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
mk: Следно

en: Menu locations updated.
mk: Локациите за мени се ажурирани.

en: %1$s by %2$s.
mk: %1$s од %2$s.

en: Released: %d.
mk: Објавено: %d.

en: Track %1$s of %2$s.
mk: Следи го %1$s од %2$s.

en: Track %1$s.
mk: Следи %1$s.

en: Genre: %s.
mk: Жанр: %s.

en: Year:
mk: Година:

en: Genre:
mk: Жанр:

en: Bitrate:
mk: Битрејт:

en: Audio Format:
mk: Аудио формат:

en: Audio Codec:
mk: Аудио кодек:

en: Saving revision...
mk: Зачувувам верзија...

en: Your latest changes were saved as a revision.
mk: Вашите последни промени беа зачувани како верзија.

en: This screen is used for managing your custom navigation menus.
mk: Овој екран се користи за менаџирање со вашите сопствени навигациони менија.

en: From this screen you can:
mk: Од овој екран вие можете да:

en: Create, edit, and delete menus
mk: Создадете, уредете и бришете менија

en: Add, organize, and modify individual menu items
mk: Додади, организирај и уредувај индивидуални менија

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
mk: Коцката за менаџмент на менија на врвот од екранот се користи за да се знае кое мени е отворено во уредувачот.

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the drop down and click Select</strong>
mk: За да уредете веќе постоечко мени, <strong>изберете мени од паѓачката листа и кликнете Избери</strong>

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
mk: Вие можете да назначувате локации во темата на индивидуални менија со <strong>избирање на соодветните поставувања</strong> на дното од уредувачот за менија. За да назначете менија на сите локации во темите, <strong>посетете го јазичето за менаџирање на локации</strong> на врвот од екранот.

en: Menu Management
mk: Менаџмент на менија

en: Each custom menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
mk: Секое соствено мени може да се состои од врски до страници, категории, сопствени URL адреси или останат вид на содржина. Елементи во менијата се додаваат со избирање на соодветниот елемент од колоната на левата страна.

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
mk: Додадете еден или повеќе елементи наеднаш со <strong>селектирање на полињата одма до името на мнеито</strong> и потоа кликнете Додади во менито

en: To add a custom link, <strong>expand the Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
mk: За да додадете сопствена врска, <strong>проширете ја секцијата за врски, внесете URL адреса и наслов, и на крај кликнете на Додади во мени</strong>

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
mk: За да ги реорганизирате елементите во менито, <strong>повлечете и оставете ги елементите со вашето глувче или користете ја вашата тастатура</strong>.

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
mk: Избришете елемент од менито <strong>со проширување и кликање на избриши</strong>

en: Editing Menus
mk: Уредување на менијата

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
mk: Овој екран се користи за глобално распоредување на менијата на локации кои се дефинирани од вашата тема.

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s drop down.</strong> When you&#8217;re finished, <strong>click Save Changes</strong>
mk: За да поставите мени на една или повеќе локации во темата, <strong>изберете мени од секоја локацијаа за мени</strong>. Откакоќе завршите, <strong>кликнете да ги зачувате поставувањата</strong>.

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
mk: За да уредите мени кое е додадено на некоја локација, <strong>кликнете на „Уреди“</strong>

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
mk: За да додадете ново мени, наместо да го назначите постоечкото, <strong>кликнете на „Користи ново мени“</strong>. Вашето ново мени ќе биде автоматски поставено на темата.

en: Edit Menus
mk: Уреди менија

en: Manage Locations
mk: Менаџирај локации

en: Theme Location
mk: Локација на темата

en: Assigned Menu
mk: Доделено мени

en: Select a Menu
mk: Изберете мени

[ctx: menu]
en: Edit
mk: Уреди

[ctx: menu]
en: Use new menu
mk: Користи ново мени

en: Restore This Revision
mk: Врати ја оваа верзија

en: Move up one
mk: Помести за едно нагоре

en: Move down one
mk: Помести за едно надолу

en: Move to the top
mk: Помести на врв

en: Move under %s
mk: Помести под %s

en: Move out from under %s
mk: Извади од %s

en: Under %s
mk: Под %s

en: Out from under %s
mk: Извадено од %s

en: %1$s. Menu item %2$d of %3$d.
mk: %1$s. Елемент %2$d од %3$d.

en: %1$s. Sub item number %2$d under %3$s.
mk: %1$s. Број на под-елементот %2$d под %3$s.

en: Capabilities
mk: Способности

en: Denied: %s
mk: Одбиено: %s

en: Move
mk: Премести

en: Up one
mk: Едно нагоре

en: Down one
mk: Едно надолу

en: To the top
mk: На врв

en: Menu Structure
mk: Структура на менито

en: Menu Settings
mk: Поставувања за мени

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
mk: Бекапот на овој напис во вашиот прелистувач е различен од верзијата подолу.

en: Restore the backup.
mk: Врати го бекапот.

en: Post restored successfully.
mk: Написот беше успешно вратен.

en: Undo.
mk: Врати.

en: Draft created on %1$s at %2$s
mk: Нацрт создаден на  %1$s во %2$s

en: %s has taken over and is currently editing.
mk: %s презема и уредува во моментот.

en: Take over
mk: Превземи

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
mk: Вие не можете да го префрлите овој елемент во кантата. %s го уредува во моментот.

en: Edit your menu below, or <a href="%s">create a new menu</a>.
mk: Уредете го менито подолу или <a href="%s">создадете ново мени</a>.

en: Select a menu to edit:
mk: Изберете мени за уредување:

en: or <a href="%s">create a new menu</a>.
mk: или <a href="%s">создади ново мени</a>.

en: Thank you for Updating! Please visit the <a href="%s">Upgrade Network</a> page to update all your sites.
mk: Ви благодариме за надградбата! Ве молиме посетете ја страницата <a href="%s">Надгради мрежа</a> за да ги надградите сите ваши сајтови.

en: All right, sparky! You&#8217;ve made it through this part of the installation. WordPress can now communicate with your database. If you are ready, time now to&hellip;
mk: Вие успешно го поминавте овој дел од инсталацијата. WordPress сега може да комуницира со базата на податоци. Доколку сте спремни, време е сега да &hellip;

en: sub item
mk: под-елемент

en: Link Text
mk: Текст врска

en: <strong>%1$s</strong> has been updated.
mk: <strong>%1$s</strong> беше ажуриран.

en: Selected menus have been successfully deleted.
mk: Избраните менија беа успешно избришани.

en: -- Select --
mk: -- Избери --

en: Menu 1
mk: Мени 1

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag each item into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
mk: Уредете го вашето стандардно мени со додавање или бришење на елементи. Со влечење распоредете го секој елемент каде што сакате. Кликнете на „Создади мени“ за да ги зачувате промените.

en: Give your menu a name above, then click Create Menu.
mk: Дадете му име на вашето мини, па кликнете Создади мени.

en: Auto add pages
mk: Автоматски додади ги страниците

en: Automatically add new top-level pages to this menu
mk: Автоматски додавај нови страници на врвното ниво од оваа мени

en: Theme locations
mk: Локации во темата

en: (Currently set to: %s)
mk: (Моментално поставено на: %s)

en: The Documentation menu below the editor lists the PHP functions recognized in the plugin file. Clicking Look Up takes you to a web page about that particular function.
mk: Менито со документација подолу ги содржи сите PHP функции кои се препознаени во оваа датотека на додатокот. Со кликање на „Прегледај“ ќе отидете на страница со сите информации за таа функција.

en: Look Up
mk: Погледни

en: For PHP files, you can use the Documentation dropdown to select from functions recognized in that file. Look Up takes you to a web page with reference material about that particular function.
mk: За PHP датотеките, можете да го користите паѓачкото мени за документација кое ги содржи сите функции во датотеката. Со кликање на „Прегледај“ ќе бидете пренасочени на страница која ги содржи сите информации за избраната функција.

en: %s is currently editing
mk: %s уредува во моментот.

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
mk: Вие можете да прикачувате и вметнувате мултимедијални датотеки со кликање на копчето „Додади мултимедија“. Таму имате можност да изберете слики или датотеки кои веќе се прикачени во мултимедијалната библиотека или да прикачите нови, и да ги вметнете во вашиот напис или страница. За да создадете галерија, селектирајте ги сликите кои сакате таа да ги содржи и кликнете на „Создади нова галерија“.

en: You can also embed media from many popular websites including Twitter, YouTube, Flickr and others by pasting the media URL on its own line into the content of your post/page. Please refer to the Codex to <a href="http://codex.wordpress.org/Embeds">learn more about embeds</a>.
mk: Вие, исто така, можете да вметнувате мултимедијална содржина од популарните веб-сајтови како Twitter, YouTube, Flickr, ... со едноставно пастирање на URL адресата. Повеќе за вметнувањето можете да прочитате на <a href="http://codex.wordpress.org/Embeds">страницата за документација</a>.

en: New Media Manager
mk: Нов мултимедијален менаџер

en: Uploading files and creating image galleries has a whole new look. Check it out!
mk: Прикачувањето на датотеки и создавањето на галерија со фотографии доби нов изглед. Погледнете!

en: Image rotation is not supported by your web host.
mk: Ротирањето на слика не е поддржано од вашиот веб прелистувач.

en: If you are looking to use the link manager, please install the <a href="%s">Link Manager</a> plugin.
mk: Доколку сакате да го користите менаџерот на врски, ве молиме инстлирајте го додатокот - <a href="%s">Менаџер на врски</a>.

en: Manage <a href="%1$s">widgets</a> or <a href="%2$s">menus</a>
mk: Менаџирај ги <a href="%1$s">елементите</a> / <a href="%2$s">менијата</a>

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
mk: За да користите слика за позадина, едноставно прикачете или изберете слика од мултимедијалната библиотека. Вие можете да изберете да се прикажува дел од сликата или да ја намалите според димензиите.

en: Don&#8217;t forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you&#8217;re done!
mk: Не заборавајте да кликнете на „Зачувај ги промените“, откако ќе завршите!

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
mk: Полето за наслов и големото поле за уредување се фиксирани, но останатите полиња можете слободно да ги разместување. Коритете го јазичето за „Опции за екран“ за да сокриете или прикажете повеќе полиња, како и во колку колони (1 или 2) да бидат прикажани истите.

en: Inserting Media
mk: Вметнувам мултимедија

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
mk: Неколку коцки на овој екран содржат поставувања за како ќе биде објавена вашата содржина, вклучувајќи:

en: <strong>Format</strong> - Post Formats designate how your theme will display a specific post. For example, you could have a <em>standard</em> blog post with a title and paragraphs, or a short <em>aside</em> that omits the title and contains a short text blurb. Please refer to the Codex for <a href="http://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descriptions of each post format</a>. Your theme could enable all or some of 10 possible formats.
mk: <strong>Формат</strong> - Типот на написи одлучува како ќе биде прикажан специфичен вид на напис. Како на пример, вие можете да имате <em>стандарден</em> блог напис со наслов и параграфи, или краток <em>останат</em> напис кој содржи наслов и краток текст. Посетете ја кодекс страницата за посебен <a href="http://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">опис за сите типови на написи</a>. Вашата тема може да ги поддржува сите од 10-те можни формати.

en: Publish Settings
mk: Поставувања за објавување

en: <strong>Parent</strong> - Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
mk: <strong>Родител</strong> - Категориите, за разлика од ознаките, може да имаат хиерархија. Вие можете да имате „Џез“ категорија, и како под-категории на истата да имате „Бибоп“ и „Голем бенд“. Целосно по ваша желба. За да создадете под-категорија, само изберете некоја категорија од менито „Родител“.

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
mk: Кога правите промена на темите, постојат неколку поставувања на елементи кои може да доведат до конфликт. Доколку направите промена на темата и видите дека ви недостасуваат елементите, одете подолу на оваа страниа за да ги видите неактивните елементи.

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> instead.
mk: Вие користите прикачувач за повеќе датотеки. Имате проблем? Пробајте го <a href="%1$s" target="%2$s">прикачувачот од прелистувач</a>.

[ctx: media item]
en: Edit
mk: Уреди

[ctx: color]
en: Default: %s
mk: Стандардно: %s

[ctx: column name]
en: Uploaded to
mk: Прикачено на

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
mk: Прикачената датотека не е валидна слика. Ве молиме обидете се повторно.

en: Choose a Background Image
mk: Изберете слика за позадина

en: Choose a Custom Header
mk: Избетере сопствена слика за заглавие

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
mk: Можете да изберете боја за позадина со притискање на копечето Изберете боја и да внесете легитимна HTML хексадецимална вредност, на пример &#8220;#ff0000&#8221 за црвена, или пак да изберете боја со помош на алатката за одбирање бои.

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
mk: Во делот за текст на заглавје кој се наоѓа на оваа страна, можете да изберете да прикажете текст или да го скриете. Можете да изберете боја на текстот со притискање на копчето за Избор на боја и да внесете легитимна HTML хексадецимална вредност, на пример &#8220;#ff0000&#8221 за црвена, или пак да изберете боја со помош на алатката за одбирање бои.

en: Theme Customizer Options
mk: Опции за прилагодување на тема

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the checkbox next to &#8220;Discourage search engines from indexing this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen. Note that your privacy is not complete; your site is still visible on the web.
mk: Можете да изберете дали ќе дозволите вашата страна да биде пребарувана од роботи, пинг услуги или пајаци. Доколку не сакате тие сервиси да ја пребаруваат вашата страна, притиснете на обележувачот веднаш до &#8220; Обесхрабрете ги интернет пребарувачите од индексирање на оваа страна&#8221, и притиснете на копчето Зачувај ги промените на дното на екранот. Внимавајте дека вашата приватност не е комплетирана и вашата страна е се уште видлива на мрежата.

en: More Actions
mk: Повеќе акции

en: Turn comments on or off
mk: Вклучи или исклучи ги коментарите

en: Learn more about getting started
mk: Прочитајте повеќе пред да започнете

en: File URL:
mk: URL на датотеката:

en: In the <strong>In Response To</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If the bubble is gray, you have moderated all comments for that post. If it is blue, there are pending comments. Clicking the bubble will filter the comments screen to show only comments on that post.
mk: Во колоната <strong>Како одговор на</strong> има три елементи. Текстот е името на написот за кој што се однесува коментарот и линкови за уредувач на написот за тој внос. Линкот на Погледни напис води кон написот на вашата страна. Малото балонче со број го покажува бројот на одобрени коментари кои се однесуваат на написот. Доколку балончето е сиво, сте ги модерирале сите коментари за тој напис. Ако е сино, постојат коментари кои не се модерирани. Со пристискање на балончето ќе се филтрираат сите коментари за да се прикажат само оние кои се однесуваат на тој напис.

en: Used: %1$s%% of %2$s
mk: Искористено: %1$s%% од %2$s

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
mk: ID #%1$s: %2$s <strong>Моменталниот корисник нема да биде избришан.</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be removed.</strong>
mk: ID #%1$s: %2$s <strong>Моменталниот корисник нема да биде избришан.</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>You don't have permission to remove this user.</strong>
mk: ID #%1$s: %2$s <strong>Немате дозвола да го отстраните овој корисник.</strong>

en: Please select an option.
mk: Ве молам изберете опција.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address is already used.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Адресата за е-пошта е веќе во употреба.

en: $image needs to be an WP_Image_Editor object
mk: $image е потребно да биде WP_Image_Editor објект

en: Use WP_Image_Editor::rotate
mk: Користи WP_Image_Editor::rotate

en: Use WP_Image_Editor::flip
mk: Користи WP_Image_Editor::flip

en: The privacy options group has been removed. Use another settings group.
mk: Групата на опции за заштита на приватноста е отстранета. Користете други групи на поставувања.

en: WordPress is not notifying any <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%s">visibility settings</a>.
mk: WordPress не известува никакви <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">сервиси за надградување</a> бидејќи такви се вашите <a href="%s">поставувања за видливост</a>.

en: Search Engines Discouraged
mk: Пребарувачите се оневозможени

en: Welcome to WordPress!
mk: Добредојде на WordPress!

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
mk: Ние собравме неколку врски што може да ви помогнат да започнете:

en: Get Started
mk: Започни!

en: or, <a href="%s">change your theme completely</a>
mk: или, <a href="%s">промени го изгледот, целосно</a>.

en: Next Steps
mk: Следни чекори

en: Edit your front page
mk: Уредете ја вашата почетна страница

en: Add additional pages
mk: Додади дополнителни страници

en: Add a blog post
mk: Додади блог напис

en: Write your first blog post
mk: Напишете го вашиот прв блог напис

en: Add an About page
mk: Додади „За“ страница

en: View your site
mk: Прегледај го веб-сајтот

en: Uploaded on: <b>%1$s</b>
mk: Прикачено на: <b>%1$s</b>

en: If you have marked plugins as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
mk: Доколку имате означено омилени додатоци на WordPress.org, истите ќе можете да ги најдете овде.

en: Your WordPress.org username:
mk: Вашето WordPress.org корисничко име:

en: Get Favorites
mk: Земи омилени

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
mk: Групата со опции - „%s“, беше избришана. Користете друга група со поставувања.

en: Welcome to WordPress %1$s. You will be redirected to the About WordPress screen. If not, click <a href="%2$s">here</a>.
mk: Добредојде во WordPress %1$s. Вие ќе бидете пренасочени на страницата „За WordPress“. Доколку не бидете пренасочени, кликнете <a href="%2$s">овде</a>.

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum numbers of posts to display and whether to show full text or a summary.
mk: Исто така, вие можете да го контролирате приказот на вашата содржина во RSS канали, вклучувајќи поставување на максималниот број на написи за прикажување или дали сакате да се прикажува само исечок, или целиот текст.

en: Search Engine Visibility
mk: Видливост кај пребарувачите

en: Allow search engines to index this site
mk: Дозволи им на пребарувачите да го индексираат овој веб-сајт

en: Discourage search engines from indexing this site
mk: Оневозможи им на пребарувачите да го индексираат овој веб-сајт

en: It is up to search engines to honor this request.
mk: Пребарувачите одлучуваат дали ќе го опслужат вашето барање.

en: If you know what you&#8217;re looking for, Search is your best bet. The Search screen has options to search the WordPress.org Plugin Directory for a particular Term, Author, or Tag. You can also search the directory by selecting popular tags. Tags in larger type mean more plugins have been labeled with that tag.
mk: Доколку не знаете што барате, Пребарувај е вашиот најдобар облог. Екранот за пребарување има опции да го пребарувате директориумот со WordPress додатоци според специфичен термин, автор или ознака. Исто така, директориумот можете да го пребарувате според популарни ознаки. Ознаките со поголем фонт значи дека има повеќе додатоци кои ја користат таа ознака.

en: You can also browse a user&#8217;s favorite plugins, by using the Favorites link in the upper left of the screen and entering their WordPress.org username.
mk: Исто така, можете да ги пребарувате омилените додатоци на корисниците. Преку врската „Омилени“ можете да пристапите до корисничките омилени додатоци.

en: If you want to install a plugin that you&#8217;ve downloaded elsewhere, click the Upload link in the upper left. You will be prompted to upload the .zip package, and once uploaded, you can activate the new plugin.
mk: Доколку сакате да инсталирате додаток што го имате преземено од некој трет сајт, кликнете на врската „Прикачи“ и изберете ја .zip датотеката од новиот додаток што сакате да го користите.

en: Below you should enter your database connection details. If you&#8217;re not sure about these, contact your host.
mk: Подолу треба да ги внесете вашите информации за поврзување со базата на податоци. Доколку не ги знаете, контактирајте го вашиот хостинг провајдер.

en: Sorry, but I can&#8217;t write the <code>wp-config.php</code> file.
mk: Жалам, но не можам да заишувам во <code>wp-config.php</code>.

en: After you&#8217;ve done that, click &#8220;Run the install.&#8221;
mk: Откако ќе завршите, кликнете на „Инсталирај“.

en: Settings saved and theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
mk: Поставувањата се зачувани и темата е активирана. <a href="%s">Посетете ја страницата</a>

en: This <a href="%1$s">child theme</a> requires its parent theme, %2$s.
mk: На оваа <a href="%1$s">под-тема</a> и е потребна родителската тема, %2$s.

en: This screen allows you to edit four fields for metadata in a file within the media library.
mk: Овој екран ви овозможува да уредите четри полиња на мета податоци во библиотеката со медиа датотеки.

[ctx: Plugin Installer]
en: Favorites
mk: Омилени

en: Flexible Header
mk: Флексибилно заглавје

en: Attribute all posts to:
mk: Припишете ги сите написи на:

en: Delete all posts.
mk: Избриши ги сите написи.

en: What should be done with posts owned by this user? | What should be done with posts owned by these users?
mk[0]: Што треба да се направи со написите кои се во сопственост на овој корисник?
mk[1]: Што треба да се направи со написите кои се во сопственост на овие корисници?

en: To install the theme so you can preview it with your site&#8217;s content and customize its theme options, click the "Install" button at the top of the left-hand pane. The theme files will be downloaded to your website automatically. When this is complete, the theme is now available for activation, which you can do by clicking the "Activate" link, or by navigating to your Manage Themes screen and clicking the "Live Preview" link under any installed theme&#8217;s thumbnail image.
mk: За да инсталирате тема така што ќе можете да ја прегледате како истата ќе изгледа на вашиот веб-сајт и да ја уредувате, кликнете на копчето „Инсталирај“. Темата ќе биде преземена и истата ќе можете да ја активирате.

en: The <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> of your site (UTF-8 is recommended)
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">Кодирањето на карактерите</a> на вашиот веб-сајт (Препорачливо е UTF-8)

[ctx: widget]
en: Add
mk: Додади

[ctx: widget]
en: Edit
mk: Уреди

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
    
    <blockquote>Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my blog. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)</blockquote>
    
    ...or something like this:
    
    <blockquote>The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.</blockquote>
    
    As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
mk: Ова е страница за пример. Ова се разликува од блог напис, бидејќи стои на едно место и е прикажува во навигацијата. Многу луѓе започнуваат со страница „За мене“ со која се претставуваат пред својата публика. Таа може да содржи нешто како ова:
    <br />
    <blockquote>Здраво! Јас сум тој и тој, ме интересира тоа и тоа, бла бла...</blockquote>
    <br />
    Како нов WordPress корисник, би можеле да ја посетите <a href="%s">вашата работна табла</a> за да ја уредите или избришате оваа страница.

en: Hi, this is a comment.
    To delete a comment, just log in and view the post&#039;s comments. There you will have the option to edit or delete them.
mk: Здраво, ова е коментар.
    За да го избришете овој коментар, амо најавете се погледнете ги коментарите на написите. Таму ќе имате опција да го уредите или избришете.

en: Search by tag
mk: Пребарувај според ознака

en: Search by author
mk: Пребарувај по автор

en: Search by keyword
mk: Пребарувај по клучен збор

en: Type of search
mk: Вид на пребарување

en: Screen Options Tab
mk: Јазиче за опции на екранот

en: Contextual Help Tab
mk: Јазиче за помош

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
mk: Жалам, но вие го имате искористено вашиот простор. Ве молам, избришете некои датотеки за да прикачете нови.

en: Sorry, you have used all of your storage quota of %s MB.
mk: Жалам, вие го искористивте вашиот простор за складирање од %s MB.

en: Select comment
mk: Избери коментар

en: Select %s
mk: Избери %s

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
mk: Ознаките може селективно да бидат претворени во категории со помош на <a href="%s">претварачот на ознаки во категории</a>.

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
mk: Вие можете да ги бришете категориите за врски преку менито за групни акции, но тоа не ги бриши врските во таа категорија. Наместо тоа, тие се префрлаат во стандардната категорија за врски.

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and Text modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box:
mk: Создавањето на страница е многу слично со создавање на напис, и екраните може да биде уредуван на истиот начин.

en: <strong>Post editor</strong> - Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and Text. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The Text mode allows you to enter HTML along with your post text. Line breaks will be converted to paragraphs automatically. You can insert media files by clicking the icons above the post editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in Text mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular post editor.
mk: <strong>Уредувач на напис</strong> - Напишете ја содржината на вашиот напис. Постојат два модеи на уредување: Визуелно и Текст. Изборот можете да го направите од јазичињата на десниот агол од полето за пишување. Визуелниот мод ви дава WYSIWYG уредувач. Со кликање на последната иконка во редицата можете да добиете повеќе контроли. Текстуалниот мод ви овозможува да уредувате HTML додека пишување. Новите редови ќе бидат автоматски претворени во параграфи. За додавање на мултимедијални датотеки кликнете на иконките над уредувачот. 
    Исто така, можете да активирате и екранот за пишување без пречки (втората од крај иконка во првиот ред) или копчето за цел екран во Текстуалниот мод (последна иконка во редицата).

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
mk: Вие можете да изберете слика која ќе се прикажува на врвот на вашиот веб-сајт со прикачување на истата од вашиот компјутер или избирање од мултимедијалната библиотека. Откако ќе ја изберете сликата, вие ќе можете истата да ја приспособите според потребите.

en: Main content
mk: Главна содржина

en: Skip to main content
mk: Оди на главната содржина

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
mk: Вие можете да поставите сопствена слика како заглавие на вашиот веб-сајт. Едноставно, прикачете ја сликата, скратете ја и вашето заглавие ќе биде променето. Алтернативно, можете да користете и некоја веќе прикачена слика преку мултимедијалната библиотека.

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
mk: Скокни го кратењето. Објави ја сликата како

en: You are previewing %s
mk: Вие ја прегледувате: %s

en: Select Image
mk: Изберете слика

en: Or choose an image from your media library:
mk: или изберете слика од вашата мултимедијална библиотека:

en: Choose Image
mk: Избери слика

en: Click the Live Preview links in the Available Themes list below to customize and preview another theme before activating it.
mk: Кликнете на „Прегледај“ врската за да ја видите темата пред да ја активирате.

en: Customize %s
mk: Уреди - %s

en: Collapse
mk: Собери

en: New Feature: Choose Image from Library
mk: Нова можност: Избирање на слика од библиотеката

en: Want to use an image you uploaded earlier? Select it from your media library instead of uploading it again.
mk: Сакате да ја користите сликата што претходно ја прикачивте? Изберете ја од мултимедијалната библиотека, наместо да ја прикачувате повторно.

en: New Feature: Customizer
mk: Нова можност: Уредувач

en: Click Customize to change the header, background, title and menus of the current theme, all in one place.
mk: Кликнете „Уреди“ за да го промените заглавието, позадината, насловот и менијата на моменталната тема. Сè на едно место.

en: If you don&#8217;t want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
mk: Доколку не сакате да се прикажува слика за заглавие, кликнете на „Избриши ја сликата за заглавие“ и кликнете на „Зачувај ги промените“.

en: You attempted to edit an item that isn&#8217;t an attachment. Please go back and try again.
mk: Вие се обидовте да уредите некој елемент што е прилог. Ве молам, вратете се назад и обидете се повторно.

[ctx: plugin]
en: Installed
mk: Инсталиран

en: This theme is already installed and is up to date
mk: Оваа тема е веќе инсталирана и надградена

[ctx: theme]
en: Installed
mk: Инсталирана

en: Once you have generated a list of themes, you can preview and install any of them. Click on the thumbnail of the theme you&#8217;re interested in previewing. It will open up in a full-screen Preview page to give you a better idea of how that theme will look.
mk: Откако ќе ја генерирате листата на теми, вие можете да прегледате и инсталирате било која од нив. Со кликање на сликичката на темата што сакате да ја прегледате. Со тоа, ќе ви се појави нова страница во која ќе можете да го прегледате вашиот веб-сајт и да видите подобро како тој ќе изгледа со таа тема.

en: Previewing and Installing
mk: Прегледување и инсталирање

en: Previewing and Customizing
mk: Прегледување и уредување

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the multi-file uploader</a>.
mk: Вие го користите вградениот прикачувач на датотеки од прелистувач. WordPress прикачувачот вклучува прикачување на повеќе датотеки и „повлечи и остави“ можност. <a href="#">Промени на прикачувачот на повеќе датотеки</a>.

en: Preview %s
mk: Прегледај: %s

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
mk: Категориите имаат хиерархија, што значи дека може да имаме под-категории. Ознаките немаат хиерархија и тие не може да бидат вгнездувани.

en: Live Preview
mk: Преглед во живо

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
mk: Овој екран се користи за менување на заглавието од вашата тема.

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
mk: Вие можете да изберете некоја од стандардните слики за заглавие или да прикачете некои ваши. Исто така, можете да изберете како да се прикажува насловот и описот на вашиот веб-сајт.

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you&#8217;d like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
mk: Некои теми доаѓаат со сопствени слики за заглавие. Доколку видите дека се прикажуваат повеќе слики, изберете една што најмногу ви се допаѓа и кликнете на „Зачувај ги промените“.

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
mk: Доколку вашата тема има повеќе од една слика за заглавие или имате прикачено повеќе слики за заглавие, вие имате опција да изберете WordPress да ги прикажува по случаен избор на секое отварање на страницата. Означете го „Прикажи по случаен избор“ за да ја овозможите оваа опција.

en: For most themes, the header text is your Site Title and Tagline, as defined in the <a href="%1$s">General Settings</a> section.
mk: За повеќето теми, текстот во заглавие е вашиот наслов или опис, дефинирани во <a href="%1$s">Општи поставувања</a>.

en: Configuration Error
mk: Грешка во конфигурацијата

en: Your <code>wp-config.php</code> file has an empty database table prefix, which is not supported.
mk: Вашата <code>wp-config.php</code> датотека нема префикс за табелата на базата на податоци, што не е поддржано.

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
mk: Врати се на <strong>Прикачувачот од прелистувач</strong> со кликање на врската под полето за повлечи и остави.

en: User deleted. | %s users deleted.
mk[0]: Корисникот е избришан.
mk[1]: %s корисници се избришани.

en: New user created. <a href="%s">Edit user</a>
mk: Беше создаден нов корисник. <a href="%s">Уреди го корисникот</a>

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
mk: Не можете да копирате датотеки. Најверојатно немате доволно простор.

en: Search for themes by keyword.
mk: Пребарувај теми според клучен збор.

en: Find a theme based on specific features.
mk: Пронајди тема според специфична функција.

en: This theme is broken.
mk: Оваа тема е расипана.

en: Version:
mk: Верзија:

en: Set as background
mk: Постави како позадина

en: Set as header
mk: Постави како заглавје

en: Customize &#8220;%s&#8221;
mk: Уреди &#8220;%s&#8221;

en: Edit comment
mk: Уреди коментар

en: Restore
mk: Врати

en: Actions
mk: Акции

en: Collapse Sidebar
mk: Собери

en: Media
mk: Мултимедија

en: Add
mk: Додади

en: Edit Link
mk: Уреди врска

en: Keyword
mk: Клучен збор

en: This theme requires a parent theme. Checking if it is installed&#8230;
mk: На оваа тема и е потребна родителската тема. Проверувам дали е инсталирана&#8230;

en: Preparing to install <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;
mk: Се подготвувам да инсталирам <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;

en: The parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>, is currently installed.
mk: Родителската тема, <strong>%1$s %2$s</strong>, е веќе инсталирана.

en: Successfully installed the parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>.
mk: Успешно беше инсталирана родителската тема, <strong>%1$s %2$s</strong>.

en: <strong>The parent theme could not be found.</strong> You will need to install the parent theme, <strong>%s</strong>, before you can use this child theme.
mk: <strong>Родителската тема не беше пронајдена.</strong> Вие треба да ја инсталирате родителската тема, <strong>%s</strong>, пред да почнете да ја користите дете-темата.

en: Header Text
mk: Текст во заглавие

en: Show header text with your image.
mk: Прикажи го заглавието со текст и слика.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" %5$s>update now</a>.
mk: Постои нов верзија на %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">Види ги деталите за верзијата %3$s</a> или <a href="%4$s" %5$s>наградете сега</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">update now</a>.
mk: Постои нова верзија на %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Види ги деталите за верзијата %4$s</a> или <a href="%5$s">надградете сега</a>.

en: By %s.
mk: Од %s.

en: Add comment
mk: Додади коментар

en: Add new Comment
mk: Додади нов коментар

en: Add Comment
mk: Додади коментар

en: Broken Theme:
mk: Расипана тема:

en: Broken <span class="count">(%s)</span> | Broken <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Расипана <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Расипани <span class="count">(%s)</span>

en: Light
mk: Светла

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from comment and trackback spam</strong>. It keeps your site protected from spam even while you sleep. To get started: 1) Click the "Activate" link to the left of this description, 2) <a href="http://akismet.com/get/?return=true">Sign up for an Akismet API key</a>, and 3) Go to your Akismet configuration page, and save your API key.
mk: Користен од повеќе од милион корисници, Akismet е најдобриот начин да го <strong>заштити вашиот блог од спам коментари</strong>. Тој го штити вашиот веб-сајт дури и кога спиете. За да започнете: 1) Кликнете на „Активирај“ врската која се наоѓа лево од описот, 2) <a href="http://akismet.com/get/?return=true">Зачленете се за да добиете Akismet API клуч</a>, и 3) Одете на вашата страница за <a href="admin.php?page=akismet-key-config">поставување на Akismet</a>, и зачувајте го вашиот API клуч.

en: This is not just a plugin, it symbolizes the hope and enthusiasm of an entire generation summed up in two words sung most famously by Louis Armstrong: Hello, Dolly. When activated you will randomly see a lyric from <cite>Hello, Dolly</cite> in the upper right of your admin screen on every page.
mk: Ова не е само додаток, тој ја симболизира желбата и ентузијазмот на целата генерација сумирана во два зборови на добро познатиот Луис Армостронг: Hello, Dolly. Кога ќе го активирате овој додаток, ќе видите рандом текст од <cite>Hello, Dolly</cite> во десниот горен агол.

en: Matt Mullenweg
mk: Мет Муленвег

en: Show on screen
mk: Прикажи на екран

en: <strong>Welcome</strong> - Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
mk: <strong>Добредојде</strong> - Прикажува врски до некои од најкористените работи кога се поставува еден нов веб-сајт

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
mk: Достапна е нова верзија на %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Погледнете ги деталите за верзијата %4$s</a>. <em>Нe е достапно автоматско надградување за оваа тема.</em>

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
mk: Добредојде

en: Images should be at least <strong>%1$d pixels</strong> wide.
mk: Сликите мора да бидат најмалку <strong>%1$d пиксели</strong> широки.

en: Suggested height is <strong>%1$d pixels</strong>.
mk: Препорачана должина е <strong>%1$d пиксели</strong>.

en: Images should be at least <strong>%1$d pixels</strong> tall.
mk: Сликата треба да биде најмалку <strong>%1$d пиксели</strong> висока.

[ctx: Howdy]
en: Welcome
mk: Добредојде

en: Suggested width is <strong>%1$d pixels</strong>.
mk: Препорачана ширина е <strong>%1$d пиксели</strong>.

en: I'm sure I want to permanently disable my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
mk: Сигурен сум дека трајно сакам да го избришам мојот веб-сајт и свесен сум дека никогаш нема да го користам %s.

en: Delete My Site Permanently
mk: Избриши го мојот веб-сајт

en: Delete My Site
mk: Избриши го мојот сајт

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
mk: Запомни, откако ќе го избришете вашиот веб-сајт, тој не може да биде вратен.

en: I'm sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
mk: Жалам, но врската на која кликнавте е застарена. Ве молам, изберете некоја друга опција.

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
mk: Ви благодариме што го користевте %s, вашиот веб-сајт беше избришан. Среќен пат и се надеваме дека повторно ќе се сретнеме.

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
mk: Доколку не сакате да го користите повеќе вашиот веб-сајт „%s“, вие можете да го избришете користејќи ја формата подолу. Откако ќе кликнете на, <strong>Избриши го мојот веб-сајт</strong>, вие ќе добиете мејл со врска во него. Кликнете на таа врска за да го избришете.

en: You do not have sufficient permissions to delete this site.
mk: Вие немате доволно дозвола за да го избришете овој веб-сајт.

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
mk: Ви благодариме. Ве молам, проверете ја вашата е-пошта за врската и потврдете го вашето барање. Вашиот веб-сајт нема да биде избришан додека не кликнете на таа врска.

en: Dear User,
    You recently clicked the 'Delete Site' link on your site and filled in a
    form on that page.
    If you really want to delete your site, click the link below. You will not
    be asked to confirm again so only click this link if you are absolutely certain:
    ###URL_DELETE###
    
    If you delete your site, please consider opening a new site here
    some time in the future! (But remember your current site and username
    are gone forever.)
    
    Thanks for using the site,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###
mk: Почитуван кориснику,
    Вие побаравте вашиот веб-сајт да биде избришан.
    Доколку тоа е точно, потврдете го тој чекор со кликање на врската:
    ###URL_DELETE###
    
    Доколку го избришете вашиот веб-сајт, ве молам, некогаш разгледајте ја можноста
    за отварање на нов веб-сајт, повторно! (Но, запомнете - вашиот веб-сајт и корисничко име
    се избришани засекогаш.)
    
    Ви блгодариме што го користевте веб-сајтот,
    Со почит, вебмастерот на 
    ###SITE_NAME###

en: This file is too big. Files must be less than %1$s KB in size.
mk: Оваа датотека е преголема. Датотеките мора да бидат помали од %1$s KB.

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
mk: Вие го искористивте вашиот простор за складирање. Ве молам, избришете некои датотеки пред да започнете со прикачување.

en: Back
mk: Назад

en: [%s] New Admin Email Address
mk: [%s] Нова адреса за е-пошта на Администраторот

en: Dear user,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
mk: Почитуван кориснику,
    
    Вие побаравте промена на вашата адреса за е-пошта.
    Доколку тоа е точно, ве молам кликнете на следната врска за да ја промените:
    ###ADMIN_URL###
    
    Во спротивно, можете да ја игнорирате или избришете оваа порака.
    Овој мејл беше испратен до ###EMAIL###
    
    Со почит,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
mk: Вашата адреса за е-пошта, сè уште не е ажурирана. Ве молиме проверете го вашете сандаче на %s за потврден мејл.

en: [%s] New Email Address
mk: [%s] Нова адреса за е-пошта

en: Network Disable
mk: Оневозможи мрежа

en: Sorry, you must delete files before you can upload any more.
mk: Жалам, вие морате да ги избришете датотеките пред да можете да прикачувате повеќе.

en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Овозможено <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Овозможени <span class="count">(%s)</span>

en: Theme
mk: Тема

en: You do not appear to have any themes available at this time.
mk: Вие немате достапни теми во овој момент.

en: No themes found.
mk: Нема пронајдено теми.

en: Visit Dashboard
mk: Посети ја работната табла

en: Your Sites
mk: Ваши сајтови

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
mk: Доколку случајно пристапивте до оваа страница и сакавте да го посетите вашиот веб-сајт, еве неколку кратенки кои може да ви помогнат да се снајдете.

[ctx: user]
en: Not Spam
mk: Не е спам

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Оневозможено <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Оневозможени <span class="count">(%s)</span>

en: Open this theme in the Theme Editor
mk: Отвори ја оваа тема во уредувачот за теми

en: Disable this theme
mk: Оневозможи ја оваа тема

en: Enable this theme
mk: Овозможи ја оваа тема

[ctx: user]
en: Mark as Spam
mk: Означи како спам

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
mk: Вие се обидовте да пристапите до работната табла на "%1$s", но немате дозвола. Доколку мислите дека би требало да имате дозвола до работната табла на "%1$s", ве молам, контактирајте го администраторот на мрежата.

en: MB (Leave blank for network default)
mk: MB (Остави празно за стандардно)

en: Visit theme homepage
mk: Посети го веб-сајтот на темата

en: View Site
mk: Прегледај го сајтот

en: Super Admin <span class="count">(%s)</span> | Super Admins <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Супер Админ <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Супер Админи <span class="count">(%s)</span>

en: Primary Site
mk: Примарен сајт

en: Visit Theme Site
mk: Посети го сајтот на темата

en: Delete this theme
mk: Избриши ја темата

en: Site Upload Space Quota
mk: Простор за складирање на веб-сајтот

en: Disable
mk: Оневозможи

en: Not enough space to upload. %1$s KB needed.
mk: Немате доволно простор. Потребни се %1$s KB.

en: English
mk: Англиски

en: You must be a member of at least one site to use this page.
mk: Вие мора да сте член на еден веб-сајт за да пристапите до оваа страница.

en: Global Settings
mk: Општи поставувања

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Documentation on My Sites</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Документација за „Мои сајтови“</a>

en: You do not have sufficient permissions to view this page.
mk: Вие немате дозвола да ја видите оваа страница.

en: The primary site you chose does not exist.
mk: Примарниот сајт што го избравте не постои.

en: Up until WordPress version 3.0, what is now called a Multisite Network had to be installed separately as WordPress MU (multi-user).
mk: До WordPress 3.0, тоа што сега се нарекува Мулти-сајтна мрежа, требаше да биде инсталирана посебно како WordPress MU (multi-user).

en: Sorry, I need a wp-config-sample.php file to work from. Please re-upload this file from your WordPress installation.
mk: Жалам, потребна ми е датотеката wp-config-sample.php за да работам. Ве молам, прикачете ја оваа датотека од вашата WordPress инсталација.

en: The file 'wp-config.php' already exists. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
mk: Датотеката  „wp-config.php“ Веќе постои. Доколку сакате да ја ресетирате вашата конфигурација, ве молам избришете ја. Можете да се обидете да ја <a href='%s'>инсталирате сега</a>.

en: The file 'wp-config.php' already exists one level above your WordPress installation. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='install.php'>installing now</a>.
mk: Датотеката „wp-config.php“ веќе постои едно ниво над вашата WordPress инсталација. Доколку сакате да ресетирате некој елемент од конфигурацијата, ве молам избришете ја старата. Можете да се обидете да <a href='install.php'>инсталирате сега</a>.

en: WordPress &rsaquo; Setup Configuration File
mk: WordPress &rsaquo; Поставување на конфигурација

en: Welcome to WordPress. Before getting started, we need some information on the database. You will need to know the following items before proceeding.
mk: Добредојде на WordPress. Пред да започнете, нам ни се потребни некои информации за базата на податоци. Вие ќе морате да ги напишете, пред да продолжиме понатаму.

en: Database name
mk: Име на базата на податоци

en: Database username
mk: Корисничко име на базата на податоци

en: Database password
mk: Лозинка за базата на податоци

en: Database host
mk: Хост на базата на податоци

en: Table prefix (if you want to run more than one WordPress in a single database)
mk: Префикс за табелата (доколку сакате да користите повеќе WordPress сајтови во една база на податоци)

en: Let&#8217;s go!
mk: Да одиме!

en: Database Name
mk: Име на базата на податоци

en: The name of the database you want to run WP in.
mk: Името на базата на податоци на која сакате да работи WP.

[ctx: example username]
en: username
mk: корисничко име

en: Your MySQL username
mk: Вашето MySQL корисничко име

[ctx: example password]
en: password
mk: лозинка

en: &hellip;and your MySQL password.
mk: &hellip;и Вашата MySQL лозинка.

en: Database Host
mk: Хост на базата на податоци

en: You should be able to get this info from your web host, if <code>localhost</code> does not work.
mk: Вие би требало да ги добиете овие информации од вашиот хостинг провајдер, доколку <code>localhost</code> не работи.

en: Table Prefix
mk: Префикс на табелата

en: If you want to run multiple WordPress installations in a single database, change this.
mk: Доколку сакате да користите повеќе WordPress инсталации во една база на податоци, променете го ова.

en: You can create the <code>wp-config.php</code> manually and paste the following text into it.
mk: Вие можете да го создадете <code>wp-config.php</code> самите и да го додадете овој код внатре.

en: Run the install
mk: Инсталирај

en: To allow use of this page to automatically repair database problems, please add the following line to your <code>wp-config.php</code> file. Once this line is added to your config, reload this page.
mk: За да овозможите оваа страница автоматски да ги поправа проблемите со базата на податоци, додадете ја следната линија во вашата <code>wp-config.php</code> датотека. Откако ќе биде додадена во вашата конфигурација, превчитајте ја оваа страница.

en: No comments awaiting moderation.
mk: Нема коментари што чекаат да бидат модерирани.

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
mk: Лог со промени

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
mk: Останати белешки

[ctx: Plugin installer section title]
en: FAQ
mk: ЧПП

[ctx: Plugin installer section title]
en: Installation
mk: Инсталација

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
mk: Опис

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
mk: Слики

en: If you just want to get an idea of what&#8217;s available, you can browse Featured, Popular, and Newest plugins by using the links in the upper left of the screen. These sections rotate regularly.
mk: Доколку сакате да добиете идеја за тоа што е достапноо, секогаш можете да ги прелистувате популарните и најновите додатоци со врските кои се наоѓаат на левата-горна страна од екранот. Податоците редовно се ажурираат.

en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s here. For example, using <code>topics</code> as your category base would make your category links like <code>http://example.org/%stopics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
mk: Доколку сакате, вие можете да напишете сопствена структура <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>-то на вашите категории или ознаки. Како на пример, користејќи го <code>наслови</code> како база на категориите, врската до истата може да биде <code>http://example.org/%sнаслови/uncategorized/</code>. Доколку го оставите полето празно, ќе се користат стандардните псотавувања.

en: You should update your web.config now.
mk: Вие би требало да го ажурирате web.config.

en: You are about to delete this link '%s'
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
mk: Вие ќе ја избришете оваа врска: '%s'
    „Откажи“ за стопирање, или „ОК“ за бришење.

en: Plugin Homepage &#187;
mk: Веб-сајт на додатокот &#187;

en: Failed to repair the %1$s table. Error: %2$s
mk: Не успеав да ја поправам табелата - %1$s. Грешка: %2$s

en: Standard time begins on: <code>%s</code>.
mk: Стандардното време започнува на: <code>%s</code>.

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you don&#8217;t want the user to receive a welcome email.
mk: Новите корисници ќе добијат е-пошта со известување дека се зачленети на Вашиот сајт. Оваа порака ја содржи и нивната лозинка. Селектирајте го оваа поле доколку не сакате корисникот да добие е-пошта.

en: The plugin generated %d characters of <strong>unexpected output</strong> during activation. If you notice &#8220;headers already sent&#8221; messages, problems with syndication feeds or other issues, try deactivating or removing this plugin.
mk: Овој додаток генерираше %d карактери од <strong>неочекуван излез</strong> за време на активирањето. Доколку забележете „header already sent“ порака, проблемот со фидот или други проблеми, обидете се со деактивирање или бришење на тој додаток.

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
mk: Со ажурирање на оваа тема ќе ви бидат избришани сите направени промени. „Откажи“ за да прекинете, „Во ред“ за да продолжите.

en: You can filter the list of users by User Role using the text links in the upper left to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
mk: Вие можете да ја филтрирате листата на корисници според нивните улоги, користејќи ја врската горе лево за да ги прикажете сите корисници, администраторите, уредниците, авторите, соработниците или претплатените корисници. Стандардниот поглед ги прикажува сите корисници.

en: You are using a development version of WordPress. You can update to the latest nightly build automatically or download the nightly build and install it manually:
mk: Вие користите развојна верзија на WordPress. Можете автоматски да надградите на најновата nightly build верзија или самите да ја преземете и инсталирате менуално.

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
mk: Постојат незачувани промени кои ќе бидат изгубени. „Во ред“ за да продолжете, „Откажи“ за да се вратите на уредувачот за слики.

en: In previous versions of WordPress, all importers were built-in. They have been turned into plugins since most people only use them once or infrequently.
mk: Во претходните верзии на WordPress, сите увезувачи беа вградени. Тие сега се претворени во додатоци, бидејќи голем дел од корисниците не ги користеа често.

en: The active theme is broken. Reverting to the default theme.
mk: Активната тема е уништена. Ја враќам стандардната тема...

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
mk: Сликата не може да биде отворена. Ве молам вратете се назад и обидете се повторно.

en: The %1$s table is not okay. It is reporting the following error: %2$s. WordPress will attempt to repair this table&hellip;
mk: Табелата: %1$s не е во ред, и ја јавува следната грешка: %2$s. WordPress ќе се обиде да ја поправи оваа табела&hellip;

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
mk: Постои автоматски зачувана верзија од овој напис што е понова од моменталната. <a href="%s">Прегледај ја автоматски зачуваната верзија</a>.

en: Repairs complete. Please remove the following line from wp-config.php to prevent this page from being used by unauthorized users.
mk: Поправката е завршена. Ве молам избришете ја следната линија од wp-config.php за да забраните понатамошно користење на страницата од други корисници.

en: WordPress can automatically look for some common database problems and repair them. Repairing can take a while, so please be patient.
mk: WordPress може автоматски да бара проблеми со базата на податоци и да ги поправи. Поправката може да потрае, па бидете трпеливи.

en: WordPress can also attempt to optimize the database. This improves performance in some situations. Repairing and optimizing the database can take a long time and the database will be locked while optimizing.
mk: WordPress исто така, може да ја оптимизира базата на податоци. Ова го подобрува перформансот во некои ситуации. Поправањето и оптимизирање на базата на податоци може да потрае и базата на податоци нема да биде достапна за кратко време.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
mk: Внесете ја адресата за е-пошта или корисничкото име на корисникот на мрежата за да го поканите на овој сајт. Корисникот ќе добие е-пошта преку која ќе треба да ја потврди поканата.

en: An avatar is an image that follows you from weblog to weblog appearing beside your name when you comment on avatar enabled sites. Here you can enable the display of avatars for people who comment on your site.
mk: Аватар е сликичка која ве следи од сајт до сајт и се појавува покрај вашето име кога коментарите. Овде можете да го овозможите прикажувањето на аватари за луѓето кои ќе коментираат на вашиот веб-сајт.

en: <strong>Warning:</strong> Making changes to active plugins is not recommended. If your changes cause a fatal error, the plugin will be automatically deactivated.
mk: <strong>Предупредување:</strong> Правењето измени на веќе активни додатоци не е препорачливо. Доколку промените предизвикаат грешка, додатокот ќе биде автоматски деактивиран.

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
mk: Внесете ја адресата за е-пошта на веќе постоечки корисник на оваа мрежа за да го поканите на вашиот веб-сајт. Таа личност ќе добие мејл со покана која мора да ја потврди.

en: Contributing Developers
mk: Заедница

en: Show Toolbar when viewing site
mk: Прикажи лента со алатки при прегледување на сајтот

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
mk[0]: Во <strong>верзијата %1$s</strong> беше откриен сигурносен проблем и беше поправена %2$s грешка.
mk[1]: Во <strong>верзијата %1$s</strong> беше откриен сигурносен проблем и беа поправени %2$s грешки.

en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
mk: За повеќе информации, погледнете ги <a href="%s">белешките за изданието</a>.

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
mk[0]: Во <strong>верзијата %1$s</strong> беа откриени неколку сигурносни проблеми и беше поправена %2$s грешка.
mk[1]: Во <strong>верзијата %1$s</strong> беа откриени неколку сигурносни проблеми и беа поправени %2$s грешки.

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
mk[0]: Во <strong>верзијата %1$s</strong> беше откриена %2$s грешка.
mk[1]: Во <strong>верзијата %1$s</strong> беа откриени %2$s грешки.

en: Welcome to your WordPress Dashboard! This is the screen you will see when you log in to your site, and gives you access to all the site management features of WordPress. You can get help for any screen by clicking the Help tab in the upper corner.
mk: Добредојдовте на Вашата WordPress работна табла! Ова е страицата која ќе ви се отвори кога ќе се најавите на Вашиот сајт и имате пристап до сите функции кои ги нуди WordPress. Во јазичето „Помош“ кое се наоѓа во горниот десен агол можете да ја добиете бараната помош.

en: Maintenance and Security Release | Maintenance and Security Releases
mk[0]: Сигурносно и издание за одржување
mk[1]: Сигурносни и изданија за одржување

en: What&#8217;s New
mk: Што е ново

en: Security Release | Security Releases
mk[0]: Сигурносно издание
mk[1]: Сигурносни изданија

en: Maintenance Release | Maintenance Releases
mk[0]: Издание за одржување
mk[1]: Изданија за одржување

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues.
mk[0]: Во <strong>верзијата %1$s</strong> беше откриен еден сигурносен проблем.
mk[1]: Во <strong>верзијата %1$s</strong> беа откриени неколку сигурносни проблеми.

en: This screen allows you to choose your default permalink structure. You can choose from common settings or create custom URL structures.
mk: Преку овој екран можете да ја изберете основната структура на трајните врски. Можете да изберете од вообичаените поставувања или пак, да создадете структури на URL по Ваш избор.

en: Return to Updates
mk: Врати се на Надградби

en: Welcome to WordPress %1$s. <a href="%2$s">Learn more</a>.
mk: Добредојдовте во WordPress %1$s. <a href="%2$s">Дознајте повеќе</a>.

en: Adding Categories
mk: Додавање на категории

en: Adding Tags
mk: Додавање на ознаки

en: Troubleshooting
mk: Решавање на проблеми

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
mk: Вие можете да прикачувате мултимедијални датотеки без создавање на нов напис. Ова ви овозможува прикачување на датотеки кои ќе може да се користат надвор од содржината на написи или страници. Постојат три начини за прикачување на датотеки:

en: You must assign a password to the new user, which they can change after logging in. The username, however, cannot be changed.
mk: Морате да му назначите лозинка на новиот корисник, која ќе може да си ја промени по пријавувањето. Корисничкото име, сепак, не може да биде променето.

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
mk: Ако сакате да ги претворите Вашите категории во ознаки (или обратно), користете го <a href="%s">претворачот на категории и ознаки</a>, достапен преку екранот &quot;Внеси&quot;.

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
mk: Штом ќе завршите, не заборавајте да кликнете на копчето &quot;Додади нов корисник&quot;, најдолу на овој екран.

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
mk: Откако ќе ја зачувате преземаната датотеки, вие можете да ја вметнете функцијата во некој друг WordPress сајт и да ја увезете целата содржина од овој веб-сајт.

en: Screen Display
mk: Приказ на екран

en: Attaching Files
mk: Качување на датотеки

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
mk: Еве основен преглед на различните улоги на корисници и дозволите што се однесуваат на секоја од нив:

en: User Roles
mk: Улоги на корисници

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
mk: За да додадете нов корисник на Вашиот сајт, пополнете ја формата на овој екран и кликнете на копчето &quot;Додади нов корисник&quot; на дното.

en: Moderating Comments
mk: Модерирање на коментари

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
mk: Претплатниците можат да читаат коментари, да коментираат, да добиваат билтени итн. но, не можат да создаваат содржини на сајтот.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
mk: Ако увезувачот што Ви е потребен не е наведен овде, <a href="%s">пребарајте низ директориумот со додатоци</a>, за да видите дали постои таков увезувач.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected posts at once. To remove a post from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
mk: Кога користите групно уредување, вие можете да ги промените мета податоците (категории, автор, итн...) за сите избрани написи. За да отстранете напис од групното уредување, само кликнете на „х“ до неговото име.

en: Available Actions
mk: Достапни команди

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
mk: Авторите можат да објавуваат записи, да ги уредуваат нивните записи и да прикачуваат датотеки.

en: How to Update
mk: Како да надградувате

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
mk: Преку овој екран имате пристап до сите Ваши написи. Можете да го измените изгледот на овој екран, за да одговара на Вашиот начин на работа.

en: You can also edit or move multiple posts to the trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
mk: Вие, исто така, можете да уредувате повеќе или да префрлите повее написи во корпата. Изберете ги написите користејќи го полето за штиклирање, а потоа изберете ја акцијата од менито за групна акција.

en: Adding Plugins
mk: Додавање на додатоци

en: Screen Content
mk: Содржина на екран

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
mk: Можете да го прилагодите приказот на содржината на овој екран, на неколку начини:

en: Adding Themes
mk: Додавање на теми

en: Delete brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their posts. You can also delete multiple users at once by using Bulk Actions.
mk: Избриши ќе ве одведе на екранот за потврда на бришење на корисниците.

en: Remove allows you to remove a user from your site. It does not delete their posts. You can also remove multiple users at once by using Bulk Actions.
mk: Бришењето ви овозможува да избришете корисник од вашиот веб-сајт. Тоа не ги бриши написите на корисникот. Исто така, можете да изберете и повеќе корисници со помош на групните акции.

en: Permalinks are the permanent URLs to your individual pages and blog posts, as well as your category and tag archives. A permalink is the web address used to link to your content. The URL to each post should be permanent, and never change &#8212; hence the name permalink.
mk: Постојаните врски се постојано URL до индивидуални страници и блог написи, како и до вашите категории и ознаки. Постојана врска е веб адресата со која се пристапува до вашата содржина. URL адресата со секој напис треба да биде постојана и никогаш да не се променува.

en: Many people choose to use &#8220;pretty permalinks,&#8221; URLs that contain useful information such as the post title rather than generic post ID numbers. You can choose from any of the permalink formats under Common Settings, or can craft your own if you select Custom Structure.
mk: Многу луѓе избираат да користат „убави постојани врски“ кои содржат корисни информации како наслов на написот, наместо генеричкиот ID на напист. Вие можете да изберете еден од форматите за постојани врски или да користете сопствена структура.

en: Common Settings
mk: Вообичаени поставувања

en: Custom Structures
mk: Структури по избор

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
mk: Прикачувањето на датотеки ви овозможува да изберете директориум и патека за зачувување на прикачените датотеки.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
mk: Вие можете да испраќате содржина на повеќе различни начини: овој екран ги покрива поставувањата за сите од нив. Секцијата на врвот го контролира уредувачот во работната табла, додека останатите контроли ги покриваат ектерните методи за објавување. За повеќе информации за овие методи, користете ја врската за документација.

en: Installing themes on Multisite can only be done from the Network Admin section.
mk: Инсталирање на теми на повеќе кориснички сајт може да се изврши само преку Мрежната админ страна.

en: If you want site visitors to be able to register themselves, as opposed to by the site administrator, check the membership box. A default user role can be set for all new users, whether self-registered or registered by the site admin.
mk: Ако сакате посетителите да можат да се регистрираат, со што не би се согласил веб-администраторот, означете го полето за активирање на зачленувањето. За сите нови корисници, само-регистрирани или регистрирани од веб-администраторот, може да се постави основен кориснички профил.

en: Post Via Email
mk: Објавуање преку е-пошта

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
mk: Доколку сакате, WordPress автоматски ќе известува разни сервиси, за Вашите нови написи.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they won&#8217;t all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
mk: Овој екран нуди повеќе опции за контролирање на менаџирањето и прикажувањето на коментарите и врските во вашите написи/страници. Многу повеќе, што дури не ги ни собира овде! :) Користете ја документацијата за повеќе информации.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
mk: Покрај останатите работи, Вие можете да ја промените вашата лозинка, овозможите кратенките од тастатурата, променете бојата на администраторскиот панел, и да го исклучите визуелниот уредувач. Вие можете да ја скриете лентата со алатки (екс. админ лента) од почетната страна на сајтот, но не може да биде оневозможена на админ страницата.

en: Inactive Sidebar (not used)
mk: Неактивна странична лента (не се користи)

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
mk: Оваа странична лента повеќе не е достапна и не се прикажува никаде на Вашиот веб-сајт. За целосно да ја избришете, отстранете ги сите подолни елементи.

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
mk: <strong>Влечете ги и спуштете ги</strong> Вашите датотеки во подолната зона. Дозволено е влечење и спуштање на повеќе датотеки одеднаш.

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
mk: Со кликање на <strong>Избери датотеки</strong> ќе се отвори прозор од кој можете да изберете датотеки од Вашиот компјутер. Со избирање на <strong>Отвори</strong> ќе се активира лента со процесот на прикачување.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
mk: Вие можете да создавате групи од врски со користење на категориите за врски. Категориите за врски мора да имаат уникатно име и овие категории се разликуваат од категориите кои се користат за написи.

en: Removing and Reusing
mk: Отстранување и повторно користење

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there&#8217;s no relationship from one tag to another.
mk: Вие можете да додавате клучни зборови на Вашите написи, користејќи <strong>ознаки</strong>. За разлика од категориите, ознаките немаат хиерархија, што значи дека ознаките немаат поврзаност меѓу себе.

en: Missing Widgets
mk: Елементи што недостасуваат

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the Bulk Actions.
mk: Вие можете да ги уредувате коментарите на сличен начин како што ги уредувате написите и останатата содржина. Овој екран може да се уредува на ист начин како и останатите, а коментарите можете да ги модерирате и со користење на групните акции.

en: In the <strong>Author</strong> column, in addition to the author&#8217;s name, email address, and blog URL, the commenter&#8217;s IP address is shown. Clicking on this link will show you all the comments made from this IP address.
mk: Во <strong>авторската</strong> колона, до името на авторот, адресата за е-пошта, и неговиот веб-сајт, е прикажана IP адресата на коментаторот. Со кликање на врската ќе ви се прикажат сите коментари напишано од таа IP адреси.

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
mk: Врските во лентата со алатки на врвот од екранот ја поврзува вашата работна табла и вашиот веб-сајт, и нуди пристап до вашиот профил и корисни WordPress информации.

en: Deleting Links
mk: Бришење на врски

en: Hovering over a row reveals action links: Edit, Delete Permanently, and View. Clicking Edit or on the media file&#8217;s name displays a simple screen to edit that individual file&#8217;s metadata. Clicking Delete Permanently will delete the file from the media library (as well as from any posts to which it is currently attached). View will take you to the display page for that file.
mk: Со носење на курсурот над некоја редица, се отвараат врските за: Уреди, Трајно избриши и Прегледај. Со кликање на „Уреди“ ќе ви се отвори мултимедијалната датотека на посебна страница со сите свои информации. „Трајно избриши“ ќе ја избрише датотеката од мултимедијалната библиотека (како и од сите написи во кои е вметната), додека „Прегледај“ ќе ве одведи на страницата за прикажување на датотеката.

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
mk: Менаџирањето на странии е многу слично со менаџирање на написи, и екраните може да бидат уредувани на истиот начин.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk Actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
mk: Исто така, можете да ги превземете истите видови на акција.

en: If a media file has not been attached to any post, you will see that in the Attached To column, and can click on Attach File to launch a small popup that will allow you to search for a post and attach the file.
mk: Доколку мултимедијалната датотека не е прикачена на некој напис, ќе забележете дека во колоната „Прикачено“, со кликње на „Прикачи датотека“ ќе ви се отвори мало прозорче кое ќе ви овозможи да ги пребарувате написи и да ја прикачете датотеката.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
mk: Сите датотеки што ги имате прикачено се излистани во мултимедијалната библиотека, со најново прикачените датотеки на врвот. За да го уредувате овој екран, кликнете на „Опции за екран“ јазичето која се наоѓа десно на врвот.

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
mk: Страниците се слични со написите во тоа што имаат наслов, содржина и се асоцирани со мета податоци, но се разликуваат по тоа што тие не се дел од хронолошкиот блог стрим. Страниците не се категоризирани и означени, но имаат некоја хиерархија.

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
mk: Многу луѓе користат кратенки од тастатурата, за побрзо да ги модерираат нивните коментари. Дознајте повеќе преку страничната врска.

en: In the <strong>Comment</strong> column, above each comment it says &#8220;Submitted on,&#8221; followed by the date and time the comment was left on your site. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site. Hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
mk: Во колоната <strong>Коментари</strong>, над секој коментар стои „Испратено на ...“. Со кликање на датумот/време ќе бидете одведени директно на коментарот на вашиот веб-сајт. Со носење на курсурот врз тој текст, ќе добиете опции за одобрување, одговарање (или одобрување), брзо уредувње, уредување, означи како спам или да го фрлите во канта.

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
mk: Врските може да бидат разделени во категории, различни од категориите што се користат за Вашите написи.

en: <a href="%s">Learn more about WordPress %s</a>.
mk: <a href="%s">Дознајте повеќе за WordPress %s</a>.

en: Managing Pages
mk: Менаџирање на страници

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
mk: Вие можете да сокриете/прикажете колони според вашите потреби и со помош на „Опции за екран“ јазичето да одлучите колку корисници да се прикажуваат.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
mk: <strong>Прегледот</strong> ќе ви прикаже како Вашиот нацрт напис ќе изгледа кога ќе биде објавен. Прегледот ќе ве префрли на Вашиот сајт за да видите како ќе изгледа Вашиот напис. Која врска ќе биде достапна зависи од статусот на Вашиот напис.

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
mk: Со носење на курсурот врз редот на корисници ќе ви ги прикаже врските за акции кои се дозволени за уредување на корисниците. Вие можете да ги извршите следните акции:

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
mk: <strong>Ѓубре</strong> ги бриши Вашите написи од оваа листа и ги префрла во ѓубрето, од каде што подоцна можете перманентно да го избришете.

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
mk: <strong>Брзо уредување</strong> ви нуди вгнезден пристап до содржината на Вашиот напис и ви дозволува да ги уредувате детаљите на написот без да го напуштите овој екран.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
mk: <strong>Уреди</strong> ќе Ве одведи на екранот за уредување на овој напис. До истата страница можете да пристапите и со кликање на насловот на написот.

en: Edit takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
mk: „Уреди“ ќе ве одведи на профилната страница на корисникот преку која можете да ги менувате неговите податоци. Исто така, до таму можете да пристапите и со кликање на корисничкото име.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
mk: Вие можете да ги видите сите написи од некој корисник со кликање на бројот под „Написи“ колоната.

en: Welcome to WordPress %s
mk: Добредојдовте во WordPress %s

en: Go to Dashboard &rarr; Home
mk: Оди во работната табла &rarr; Дома

en: Return to Dashboard &rarr; Updates
mk: Врати се на работната табла &rarr; Ажурирања

en: WordPress is created by a worldwide team of passionate individuals.
mk: WordPress е создаден од тим на страстни индивидуалци од целиот свет.

en: We&#8217;ve combined the admin bar and the old Dashboard header into one persistent toolbar. Hover over the toolbar items to see what&#8217;s new.
mk: Ние ги комбиниравме админ лентата и старото заглавие на работната табла во една квалитетна лента со алатки. Одете врз елементот во менито за да видите што е ново.

en: New Feature: Saving Widgets
mk: Нови можности: Зачувување на елементи

en: Network Admin is now located in the My Sites menu.
mk: Мрежниот администратор сега е лоциран во менито „Мои сајтови“.

en: If you change your mind and revert to your previous theme, we&#8217;ll put the widgets back the way you had them.
mk: Доколку се предомислите и ја вратите претходната тема, ние ќе ги вратиме елементите како што ги имавте распоредено кога ја користевте таа тема.

en: New Feature: Toolbar
mk: Нова функција: Лента со алатки

en: Core Developers
mk: Развивачи на јадрото

en: Customize Your Site
mk: Прилагодете го Вашиот сајт

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
mk: Вашиот прелистувач има некои лимити за прикачување на големи датотеки преку прикачувачот за повеќе датотеки. Ве молам, користете го прикачувачот на прелистувачот за датотеки поголеми од 100MB

en: Profile updated.
mk: Профилот е ажуриран.

en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
mk: Здраво,
    
    Вие бевте поканети да се приклучите на '%1$s' во
    %2$s како улога на %3$s.
    
    Ве молам, кликнете на следната врска за да ја потврдите оваа покана:
    %4$s

en: Core Developer
mk: Водечки развивачи

en: The package could not be installed.
mk: Пакетот не може да биде инсталиран.

en: The plugin contains no files.
mk: Додатокот не содржи датотеки.

en: No valid plugins were found.
mk: Не беа најдени валидни додатоци.

en: The theme is missing the <code>style.css</code> stylesheet.
mk: На темата и недостасува каскадниот стил <code>style.css</code>.

en: The theme is missing the <code>index.php</code> file.
mk: На темата и недостасува датотеката <code>index.php</code>.

en: The <code>style.css</code> stylesheet doesn't contain a valid theme header.
mk: Каскадниот стил <code>style.css</code> не содржи правилно заглавие.

en: Attachment Post URL
mk: URL до прилогот

[ctx: admin menu]
en: All Links
mk: Сите врски

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
mk: или

en: Drop files here
mk: Остави ги датотеките овде

en: %s plugins
mk: %s додатоци

en: %s plugin
mk: %s додаток

en: Successfully optimized the %s table.
mk: Успешно ја оптимизирав табелата %s.

en: Failed to optimize the %1$s table. Error: %2$s
mk: Не успеав да ја оптимизирам табелата %1$s. Грешка: %2$s

en: Successfully repaired the %s table.
mk: Успешно ја поправив табелата %s.

en: The %s table is already optimized.
mk: Табелата %s е веќе оптимизирана.

en: The %s table is okay.
mk: Табелата %s е во ред.

en: View version %1$s details
mk: Види ги деталите за верзијата %1$s

en: Install the Tumblr importer to import posts &amp; media from Tumblr using their API.
mk: Инсталирајте го увезувачот на Tumblr, за да увезете написи и мултимедија од Tumblr, користејќи го нивното API.

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
mk: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Надградете го %2$s</a> или научете како да <a href="%3$s" class="browse-happy-link">прелистувате среќни</a>

en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
mk: Намали ги сликите за да одговараат со одбраните димензии во %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).

en: Audio, Video, or Other File
mk: Аудио, видео или друга датотека

en: Insert media from another website
mk: Внеси мултимедија од друг веб-сајт

en: <strong>ERROR</strong>: options page not found.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: ја нема страницата со опции.

en: <strong>ERROR:</strong> There was an error connecting to the server, Please verify the settings are correct.
mk: <strong>ГРЕШКА:</strong> Имаше грешка при поврзувањето со серверот, па проверете дали се точни прилагодувањата.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
mk: ГРЕШКА: одговарате на коментар на нацрт.

en: ERROR: please type a comment.
mk: ГРЕШКА: Ве молам внесете коментар.

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
mk: Менито на левата страна нуди врски до сите административни страници, со под-менија кои се прикажуваат кога ќе отидете со курсурот над главното мени. Вие можете да го минимизирате менито со кликање на стрелката за собирање која се наоѓа на дното.

en: <strong>Drag and Drop</strong> - To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
mk: <strong>Повлечи и остави</strong> - За да ги преуредите коцките, повлечете и оставете ги со кликање на насловот на секоја од коцката.

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
mk: За да ја прилагодите Работната табла на Вашиот начин на работа, можете да ги користите подолните контроли. Истото можете да го правите и на најголем дел од останатите администрациски екрани.

en: Overview
mk: Преглед

en: Updates %s
mk: Надградби %s

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
mk: Резултати од пребарувањето за „%s“

en: You can&#8217;t give users that role.
mk: Вие не можете да им ја доделите на корисниците таа улога.

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Надградби <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Надградби <span class="count">(%s)</span>

en: Click to view entire list of files which will be deleted
mk: Кликни за да ги видиш сите датотеки кои ќе бидат избришани

en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em>
mk: <strong>%1$s</strong> од <em>%2$s</em>

en: Caution:
mk: Внимание:

en: Add New User
mk: Додади нов корисник

[ctx: users per page (screen options)]
en: Users
mk: Корисници

en: You do not have sufficient permissions to manage options for this site.
mk: Вие немате доволно дозволи за да ги менаџирате опциите за овој веб-сајт.

[ctx: plugin editor]
en: Editor
mk: Уредувач

en: Installed Plugins
mk: Инсталирани додатоци

en: Confirm Deletion
mk: Потврди бришење

en: Deactivate
mk: Деактивирај

en: Version %s
mk: Верзија %s

en: By %s
mk: Од %s

en: User added.
mk: Корисникот е додаден.

en: View
mk: Види

en: Super Admin
mk: Супер Админ

en: You can&#8217;t remove users.
mk: Вие не можете да бришете корисници.

en: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
mk: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Форум за поддршка</a>

en: Changed roles.
mk: Улогите се променети.

en: User removed from this site.
mk: Корисникот е избришан од овој сајт.

en: Search Users
mk: Пребарувај корисници

en: Add Existing User
mk: Додади постоечки корисник

en: Role
mk: Улога

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

en: For more information:
mk: За повеќе информации:

[ctx: user]
en: Add New
mk: Додади нов

[ctx: theme editor]
en: Editor
mk: Уредувач

en: Delete
mk: Избриши

en: All Users
mk: Сите корисници

en: Attributes
mk: Атрибути

en: Install
mk: Инсталирај

en: Plugins %s
mk: Додатоци %s

en: Delete Site
mk: Избриши го сајтот

en: About Pages
mk: За страниците

en: Customizing This Display
mk: Менување на овој приказ

en: Title and Post Editor
mk: Наслов и уредувач

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentation on Tags</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Документација за ознаки</a>

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
mk: Забелешка: Ниедна од овие опции не го блокира пристапот до Вашиот сајт &mdash; Интернет пребарувачите одлучуваат како ќе постапат по ова барање.

en: Post name
mk: Име на написот

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
mk: напис-за-пример

[ctx: sample permalink base]
en: archives
mk: архиви

en: This importer is not installed. Please install importers from <a href="%s">the main site</a>.
mk: Овој увезувач не е инсталиран. Ве молам, инсталирајте ги увезувачите од <a href="%s">официјалниот сајт</a>.

en: E-mail Address
mk: Адреса за е-пошта

en: Site Language
mk: Јазик на сајтот

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
mk: Известувај ги блоговите кои се линкувани во овој артикл

en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
mk: Здраво,
    
    Бевте поканети да се приклучите на '%1$s' на
    %2$s во улога на %3$s.
    Ако не сакате да се приклучите на овој сајт, Ве молам
    игнорирајте ја оваа порака. Оваа покана ќе истече за неколку денови.
    
    За да ја активирате Вашата сметка, Ве молам кликнете ја следнава врска:
    %%s

en: Full Width Template
mk: Нацрт за цел екран

en: Post Formats
mk: Тип на напис

en: Featured Images
mk: Главни слики

en: Featured Image Header
mk: Заглавие на главна слика

en: It looks like you're using an old version of <a href='%s'>%s</a>. For the best WordPress experience, please update your browser.
mk: Изгледа дека користите стара верзија од <a href='%s'>%s</a>. За најдоброто искуство со WordPress, Ве молам надградете го Вашиот прелистувач.

en: It looks like you're using an insecure version of <a href='%s'>%s</a>. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
mk: Изгледа дека користите небезбедна верзија од <a href='%s'>%s</a>. Користењето на застарен прелистувач го прави вашиот компјутер небезбеден. За најдоброто искуство со WordPress, Ве молам надградете го Вашиот прелистувач.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
mk: Има неколку невалидни врски во менито. Ве молам проверете ги или избришете ги.

en: %s (Invalid)
mk: %s (невалиден)

[ctx: plugin name]
en: Name
mk: Име

[ctx: term name]
en: Name
mk: Име

[ctx: meta name]
en: Name
mk: Име

en: [%s] Your site invite
mk: [%s] Покана за Вашиот веб-сајт

[ctx: theme name]
en: Name
mk: Име

[ctx: link name]
en: Name
mk: Име

en: Icon Design
mk: Дизајн на икони

en: You can find additional themes for your site by using the Theme Browser/Installer on this screen, which will display themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. These themes are designed and developed by third parties, are available free of charge, and are compatible with the license WordPress uses.
mk: Дополнителни теми за Вашиот веб-сајт можете да најдете со користење на прелистувачот/поставувачот на теми на оваа страница, кој ќе прикажува теми од <a href="%s" target="_blank">директориумот со теми на WordPress.org</a>. Овие теми се дизајнирани и развиени од трети лица, бесплатни се, и се компатибилни со лиценцата што ја користи WordPress.

en: Re-install Now
mk: Реинсталирај сега

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
mk: Датотеката која сакате да ја прикачете го поминува максимумот на тежина поставен во php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
mk: Датотеката која сакате да ја прикачите го поминува максимумот на тежина специфиран во HTML формата.

en: If your bookmarks toolbar is hidden: copy the code below, open your Bookmarks manager, create new bookmark, type Press This into the name field and paste the code into the URL field.
mk: Доколку Вашата лента со ознаки е сокриен: копирајте го кодот подолу, отворете го Вашиот менаџер на ознаки, создадете нова ознака. Во полето за име напишете Press This, а кодот пастирајте го во полето за URL.

en: Core Committer
mk: Извршувач на јадрото

en: Guest Committer
mk: Гостински извршувач

en: External Libraries
mk: Надворешни библиотеки

en: Add:
mk: Додади:

en: Add Photos
mk: Додади слики

en: Available Tools
mk: Достапни алатки

en: Network Setup
mk: Мрежни поставувања

en: User Experience Lead
mk: Водач на кориснички искуства

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
mk: Македонски преведувачи

en: WordPress grows when people like you tell their friends about it, and the thousands of businesses and services that are built on and around WordPress share that fact with their users. We&#8217;re flattered every time someone spreads the good word, just make sure to <a href="%s">check out our trademark guidelines</a> first.
mk: WordPress расте само доколку луѓето како вас ги информираат своите пријатели за него и ако илијадници бизниси и сервиси изградени на WordPress го споделат тој факт со своите корисници. Ние секогаш се осеќаме поласкано кога некој ќе каже добро за WordPress, само пред тоа ве молиме да ги проверите <a href="%s">нашите правила за заштитниот знак</a>

en: Every plugin and theme in WordPress.org&#8217;s directory is 100%% GPL or a similarly free and compatible license, so you can feel safe finding <a href="%1$s">plugins</a> and <a href="%2$s">themes</a> there. If you get a plugin or theme from another source, make sure to <a href="%3$s">ask them if it&#8217;s GPL</a> first. If they don&#8217;t respect the WordPress license, we don&#8217;t recommend them.
mk: Секој додаток и тема во WordPress.org директориумот е 100%% GPL или слична слобода и компатибилна лиценца, па можете да се осеќате безбедно наоѓајќи <a href="%1$s">додатоци</a> и <a href="%2$s">теми</a>. Доколку додатокот или темата ја имате земено од друг извор, не заборавајте да ги <a href="%3$s">прашате дали е издадено под GPL лиценца</a>. Ако не ја почитуваат WordPress лиценцата, не ви ги препорачуваме.

en: WordPress is Free and open source software, built by a distributed community of mostly volunteer developers from around the world. WordPress comes with some awesome, worldview-changing rights courtesy of its <a href="%s">license</a>, the GPL.
mk: WordPress е слобоен софтвер со отворен код, изграден од заедницата со волонтери од целиот свет. WordPress доаѓа со некои супер правила кои ќе го променат погледот на светот кон GPL <a href="%s">лиценцата</a>.

en: Lead Developer
mk: Водечки развивач

en: Developer
mk: Развивач

en: Extended Core Team
mk: Проширена јадрена екипа

en: Want to see your name in lights on this page? <a href="%s">Get involved in WordPress</a>.
mk: Сакате да го видете Вашето име на оваа страница? <a href="%s">Вклучете се во развојот на WordPress</a>.

en: Credits
mk: Заслуги

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
mk: Деактивирај

en: Cofounder, Project Lead
mk: Соосновач, Водач на проекти

en: Internationalization
mk: Интернациолизација

en: Core Contributors to WordPress %s
mk: Соработник во развојот на јадрото на WordPress %s

en: Recent Rockstars
mk: Скорешни ѕвезди

en: All Comments
mk: Сите коментари

en: WordPress is created by a <a href="%1$s">worldwide team</a> of passionate individuals. <a href="%2$s">Get involved in WordPress</a>.
mk: WordPress е создаден од тим на ентизујасти <a href="%1$s">од целиот свет</a>. <a href="%2$s">Вклучете се во развојот на WordPress</a>.

en: Project Leaders
mk: Водачи на проекти

en: Designer
mk: Дизајнер

en: You have the freedom to run the program, for any purpose.
mk: Имате слобода да ја користите програмата за било каква намена.

en: You have access to the source code, the freedom to study how the program works, and the freedom to change it to make it do what you wish.
mk: Имате пристап до изворниот код, слобода да изучите како работи програмата, и слобода да правите какви промени сакате.

en: You have the freedom to redistribute copies of the original program so you can help your neighbor.
mk: Имате дозвола да делите дупликати од изворната програма за да им помогнете на Вашите комшии.

en: You have the freedom to distribute copies of your modified versions to others. By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes.
mk: Имате дозвола да делите дупликаци од Вашата изменета верзија. Правејќи го ова можете да и дадете шанса на целата заедница да добие корист од Вашите промени.

en: You are using an insecure browser!
mk: Вие користите небезбеден прелистувач!

en: Your browser is out of date!
mk: Вашиот прелистувач е застарен!

en: Don&#8217;t you wish all software came with these freedoms? So do we! For more information, check out the <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.
mk: Дали некогаш сте посакале сиот софтвер да доаѓа со ваква слобода? Тоа го сакаме и ние! За повеќе информации погледнете ја страницата на <a href="http://www.fsf.org/">Фондацијата Слободен Софтвер</a>

en: Freedoms
mk: Слободи

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
mk: Вие можете да користите еден од овие кул заглавие или да изберете по случаен избор за секоја страница.

en: If you don&lsquo;t want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
mk: Доколку не сакате да прикачете сопствена слика, Вие можете да изберете еден од овие кул заглавиа, или да се прикажува едно по случаен избор.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
mk: Вие можете да изберете едно од претходните заглавиа, или да прикажете некое по случаен избор.

en: Collapse menu
mk: Собери го менито

en: Files in the <code>%s</code> directory are executed automatically.
mk: Датотеките во директориумот: <code>%s</code> се извршуваат автоматски.

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
mk: <strong>Случајно:</strong> Прикажи различна слика за секоја страница.

en: Uploaded Images
mk: Прикачени слики

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Uploading Media Files</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Документација за прикачување мултимедија датотеки</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Documentation on User Profiles</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Документација за кориснички профили</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentation on Permalinks Settings</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Документација за постојани врски</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Categories</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Документација за категории</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Link Categories</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Документација за категории за врски</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Documentation on Widgets</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Документација за елементи</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentation on Menus</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Документација за менија</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Documentation on Edit Media</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Документација за уредување на мултимедија</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Documentation on Editing Pages</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Документација за уредување на страници</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Documentation on Media Library</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Документација за мултимедиската библиотека</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Documentation on Tools</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Документација за алатки</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Header</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Документација за сопствено заглавие</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentation on Export</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Документација за извезување</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Documentation on General Settings</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Документација за општи поставувања</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentation on Media Settings</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Документација за мултимедија</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Updating WordPress</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Документација за надградување на WordPress</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Writing and Editing Posts</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Документација за пишување и уредување на написи</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentation on Comments</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Документација за коментари</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Users</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Документација за уредување на корисници</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentation on Discussion Settings</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Документација за коментари</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Creating Links</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Документација за создавање врски</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentation on Reading Settings</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Документација за читање</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Installing Plugins</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Документација за инсталирање додатоци</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Posts</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Документација за уредување написи</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentation on Dashboard</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Документација за работна табла</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentation on Editing Plugins</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Документација за уредување на додатоци</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Background</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Документација за сопствена позадина</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentation on Import</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Документација за увезување</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Pages</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Документација за уредување на страници</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Pages</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Документација за додавање нови страници</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentation on Writing Settings</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Документација за пишување</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Links</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Документација за уредување на врски</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Users</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Документација за додавање нови корисници</a>

en: Layout
mk: Изглед

en: Save failed
mk: Зачувувањето не успеа

en: You have specified this user for deletion: | You have specified these users for deletion:
mk[0]: Вие ќе го избришете овој корисник:
mk[1]: Вие ќе ги избришете овие корисници:

en: &larr; Back to Users
mk: &larr; Назад до Корисници

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
mk: %1$s од %2$s

en: %s Page Template
mk: %s Нацрт на страница

en: Post Format:
mk: Форматирање:

en: This plugin may be active on other sites in the network. | These plugins may be active on other sites in the network.
mk[0]: Додатокот може да биде активен на други сајтови во мрежата.
mk[1]: Додатоците може да бидат активни на други сајтови во мрежата.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
mk: Вие не можете да го избришете овој додаток додека тој е активен на главниот сајт.

en: Default Post Format
mk: Стандарден формат на написи

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да го надградете овој сајт.

[ctx: user]
en: Add Existing
mk: Додади постоечка

[ctx: user]
en: Add New User
mk: Додади нов корисник

en: Add New User
mk: Додади нов корисник

en: Add Existing User
mk: Додади постоечки корисник

en: Any edits to files from this screen will be reflected on all sites in the network.
mk: Било какви промени од овој екран ќе бидат направени за сите сајтови во мрежата.

[ctx: user]
en: Add Existing User
mk: Додади постоечки корисник

en: Press This is a bookmarklet that makes it easy to blog about something you come across on the web. You can use it to just grab a link, or to post an excerpt. Press This will even allow you to choose from images included on the page and use them in your post. Just drag the Press This link on this screen to your bookmarks bar in your browser, and you&#8217;ll be on your way to easier content creation. Clicking on it while on another website opens a popup window with all these options.
mk: „Притисни го ова“ е ознака која го олеснува блогирањето. Оваа опција може да ја користите само да земете линк, или да запишете некој извадок. „Притисни го ова“ дури ви овозможува и да додадете слики или било какви мултимедијални фајлови. Само зачувајте го линкот на „Притисни го ова“ во листата на ознаки на вашиот прелистувач, и ќе бидете на чекор до создавање на побрза содржина.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Documentation on Writing Plugins</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Документација за пишување додатоци</a>

en: The boxes on your Dashboard screen are:
mk: Коцките на екранот на работната табла се:

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
mk: На екранот се прикажани сите кориснички групи. Сите имат една од петте дефинирани улоги поставени од администраторот: Администратор, Уредник, Автор, Соработник, и Претплатник.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Documentation on Using Permalinks</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Документација за користење на постојаните врски</a>

en: If you want to make changes but don&#8217;t want them to be overwritten when the plugin is updated, you may be ready to think about writing your own plugin. For information on how to edit plugins, write your own from scratch, or just better understand their anatomy, check out the links below.
mk: Доколку правите промени но не сакате да се снимат врз постоечкиот додаток, и размислувате за самите да почнете да кодирате додаток. За повеќе информации посетете ги линковите подолу.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descriptions of Roles and Capabilities</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Документација за улоги и способности</a>

en: sample-page
mk: primer-stranica

en: Sample Page
mk: Пример страница

en: Retro (Generated)
mk: Ретро (Генериран)

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> or <a href="%2$s">install</a> more themes.
mk: Вие имате овозможено само една тема за овој сајт. Посетете го мрежниот админ за да <a href="%1$s">овозможите</a> или <a href="%2$s">инсталирате</a> повеќе теми.

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> more themes.
mk: Вие имате овозможено само една тема за овој сајт. Посетете го мрежниот админ за да <a href="%1$s">овозможите</a> повеќе теми.

en: Super admin privileges cannot be removed because this user has the network admin email.
mk: Супер админ привилегиите не може да бидат избришано бидејќи овој корисник е мрежен администратор.

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress.org Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
mk: Можете да имате инсталирате една тема моментално. Живејте малце! Вие можете да изберете повеќе од 1,000 бесплатни теми од WordPress.org директориумот во било кое време: Само кликнете на јазичето <a href="%s">Инсталирај теми</a>

en: One or more database tables are unavailable. To allow WordPress to attempt to repair these tables, press the &#8220;Repair Database&#8221; button. Repairing can take a while, so please be patient.
mk: Една или повеќе табели од базата на податоци се недостапни. За да му овозможите на WordPress да ги поправи тие табели, претиснете „Поправи база на податоци“. Поправката може да потрае, па бидете трпеливи.

en: Visual Editor RTL Stylesheet
mk: RTL стил за визуелен уредувач

en: This child theme inherits templates from a parent theme, %s.
mk: Оваа дете тема го користи нацртот од родителската тема, %s.

en: This is a file in your current parent theme.
mk: Ова е датотека од Вашата родителска тема.

en: Network Enable
mk: Мрежата е овозможена

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
mk: Настана грешка. Ве молам превчитајте ја страницата и бидете се повторно.

en: Your WordPress database has been successfully updated!
mk: Вашата WordPress база на податоци беше успешно надградена.

en: Update WordPress Database
mk: Надгради ја WordPress базата на податоци

en: You are about to install WordPress %s <strong>in English (US).</strong> There is a chance this update will break your translation. You may prefer to wait for the localized version to be released.
mk: Вие ќе го инсталирате WordPress %s <strong>на англиски (US).</strong> Постојат шанси при надградбата да настанат грешки во проведот. Можеби би било подобро да чекате да излезе локализирана верзија.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
mk: Процесот на надградба може да потрае, па бидете трпеливи.

en: WordPress &rsaquo; Update
mk: WordPress &rsaquo; Надградба

en: Update Complete
mk: Надградбата е завршена

en: Database Update Required
mk: Потребна е надградба на базата на податоци

en: WordPress has been updated! Before we send you on your way, we have to update your database to the newest version.
mk: WordPress беше надграден! Пред да ве пратиме на Вашето место, потребно е да ја надградите базата на податоци.

en: No Update Required
mk: Нема потреба од надградба

en: Plugin updated successfully.
mk: Додатокот беше успешно надграден.

en: Update Theme
mk: Надгради тема

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
mk: Достапна е нова верзија за %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">Види ги деталите за верзијата %3$s</a>. <em>Автоматска надградба не е достапна.</em>

en: Plugin update failed.
mk: Надградбата на додатокот беше неуспешна.

en: Theme update failed.
mk: Надградбата на темата беше неуспешна.

en: Theme updated successfully.
mk: Темата беше успешно надградена.

en: Update Plugin
mk: Надгради додаток

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
mk: Достапна е нова верзија за %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">Види ги деталите за верзијата %3$s</a>. <em>Автоматска надградба не е достапна.</em>

en: Update package not available.
mk: Нема достапен пакет за надградба.

en: Date range:
mk: Од-до датум:

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus and custom posts.
mk: Ова ќе ги содржи сите написи, страници, коментари, сопствени полиња, термини, навигациски менија и сопствени написи.

en: Choose what to export
mk: Изберете што да увезете

en: Authors:
mk: Автори:

en: All content
mk: Цела содржина

[ctx: themes]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
mk: Жалам, овој тип на датотеки е забранет поради безбедносни причини.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">More information</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Повеќе информаци</a>

[ctx: column name]
en: In Response To
mk: Како одговор на

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
mk: Испратено на <a href="%1$s">%2$s во %3$s</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Documentation on Comment Spam</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Документација за спам коментари</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Documentation on Keyboard Shortcuts</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Документација за кратенки на тастатура</a>

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
mk: Секцијата со достапни елементи ги содржи сите елементи со кои располагате. Откако ќе го поставите елементот во страничната лента, тој ќе се отвори за да го конфигурирате. Откако ќе го конфигурирате елементот, кликнете на копчето „Зачувај“ и тој ќе биде поставен на Вашиот сајт. За бришење, кликнете на „Избриши“.

en: Remember to click Update Media to save metadata entered or changed.
mk: Не заборавајте да кликнете „Ажурирај мултимедија“ за да ги зачувате промените.

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
mk: Забележете дека ја исечувате сликата откако ќе кликнете на неа и ја развлекувате раменката за да го изберете саканиот дел. Откако ќе завршите, кликнете на Зачувај.

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
mk: За сликите само, можете да кликнете на „Уреди“ под сликичката за да го продолжите уредувачот за слики со иконки за кратење, ротирање или обраќање на сликата.

en: This screen allows you to edit five fields for metadata in a file within the media library.
mk: Овој екран ви овозможува да измените пет полиња за информациите во датотеката преку мултимедиската датотека.

en: E-mail or Username
mk: Е-пошта или корисничо име

en: Add the user without sending them a confirmation email.
mk: Додади го овој корисник без испраќање на е-пошта за потврда.

en: Search Installed Themes
mk: Пребарувај инсталирани теми

en: Enable this theme for all sites in this network
mk: Направи ја оваа тема достапна за сите сајтови во мрежата

en: <strong>Please Note:</strong> Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using <a href="%s">child themes</a> for modifications.
mk: <strong>Забелешка:</strong> Сите промени кои ќе ги направите на датотеките на темата ќе бидат изгубени. Препорачливо е да користите <a href="%s">деца теми</a> за уредување.

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Леплив <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Лепливи <span class="count">(%s)</span>

en: Please select one or more plugins to update.
mk: Ве молам изберете еден или повеќе додатоци за надградба.

en: Please select one or more themes to update.
mk: Ве молам изберете една или повеќе теми за надградба.

en: Last checked on %1$s at %2$s.
mk: Последна проверка на %1$s г. во %2$s часот.

en: Check Again
mk: Провери повторно

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
mk: Процесот на надградба започнува. Овој процес ќе потрае, па бидете трпеливи.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Документација за форматирање на времето</a>.

en: You&rsquo;re using the auto-generated password for your account. Would you like to change it to something easier to remember?
mk: Вие користите автоматски генерирана лозинка. Дали би сакале да ја промените?

en: RTL Language Support
mk: RTL јазична поддршка

en: Editor Style
mk: Стил на уредувачот

en: Front Page Posting
mk: Објавување на почетна

en: Translation Ready
mk: Преводот е готов

en: You are not allowed to edit this comment.
mk: Вие немате дозвола да го уредите овој коментар.

en: To perform the requested action, WordPress needs to access your web server.
mk: За да ја завршите побараната акција, на WordPress му е потребен пристап до Вашиот сервер.

en: Current page
mk: Моментална страница

en: Go to the previous page
mk: Оди на претходна станица

en: Go to the next page
mk: Оди на следната страница

en: Go to the last page
mk: Оди на последната страница

en: 1 item | %s items
mk[0]: 1 елемент
mk[1]: %s елементи

en: No matching users were found.
mk: Нема совпаѓања.

en: No themes match your request.
mk: Нема совпаѓања.

en: Go to the first page
mk: Оди на првата страница

en: Search Sites
mk: Пребарувај сајтови

en: Create a New User
mk: Создади нов корисник

en: You have %1$s and %2$s.
mk: Вие имате %1$s и %2$s.

en: %s site | %s sites
mk[0]: %s сајт
mk[1]: %s сајтови

en: %s user | %s users
mk[0]: %s корисник
mk[1]: %s корисници

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">back up your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
mk: <strong>Важно:</strong> пред правење надградба, Ве молам направете <a href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">резервна копија од Вашата база на податоци и датотеки</a>. За помош околу надградбите, посете ја страницата <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> од WordPress Codex.

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
mk: (Регистрирањето беше оневозможено. Само корисниците на овој сајт може да коментират.)

en: You can update to <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatically or download the package and install it manually:
mk: Вие можете да ја надградите вашата верзија до <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> автоматски или да го превземете пакетот и да го инсталирате рачно:

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. By default, this email will also contain their password. Uncheck the box if you don&#8217;t want the password to be included in the welcome email.
mk: Новите корисници ќе добијат е-пошта со известување дека биле додадени како корисници на Вашиот сајт. Стандардно, оваа пораката ја содржи нивната лозинка. Отштиклирајте го полето доколку не сакате лозинката да им биде испратена по е-пошта.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a>.
mk: Достапна е нова верзија за %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">Повеќе детали за %3$s овде</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>.
mk: Достапна е нова верзија за %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Повеќе детали за %4$s овде</a>.

en: Go to themes page
mk: Оди на страницата со теми

en: Go to plugins page
mk: Оди на страницата со додатоци

en: Go to WordPress Updates page
mk: Оди на страницата за WordPress надградби

en: %s (Pending)
mk: %s (Во мирување)

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
mk: Кликнете „Зачувај мени“ за мениата што се во чекање да се објават.

en: Storage Space
mk: Простор за складирање

en: Create a New Site
mk: Создади нов сајт

[ctx: plugins per page (screen options)]
en: Plugins
mk: Додатоци

[ctx: items per page (screen options)]
en: Media items
mk: Мултимедиски елементи

[ctx: comments per page (screen options)]
en: Comments
mk: Коментари

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
mk: Сликите со големина од <strong>%1$d  x %2$d пиксели</strong> ќе бидат користени без измени.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Documentation on Adding New Themes</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Документација за додавање нови теми</a>

en: Crop and Publish
mk: Исечи и објави

en: You can find additional plugins for your site by using the <a href="%1$s">Plugin Browser/Installer</a> functionality or by browsing the <a href="%2$s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a> directly and installing new plugins manually. To manually install a plugin you generally just need to upload the plugin file into your <code>/wp-content/plugins</code> directory. Once a plugin has been installed, you can activate it here.
mk: Дополнителни додатоци за Вашиот сајт можете да најдете користејќи го <a href="%1$s">Прелистувачот/Инсталерот на додатоци</a> или пребарувајќи го <a href="%2$s" target="_blank">WordPress директориумот на додатоци</a> директно и инсталирате додатоците менуално. За мануелна инсталација, треба да го качите додатокот во Вашиот <code>/wp-content/plugins</code> директориум. Кога додатокот ќе биде инсталиран можете да го активарате од овде.

en: XFN stands for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
mk: XFN стои за <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, кое е опцинално. WordPress овозможува да генерирате XFN карактеристики за да се покаже како вие сте настроени спрема авторите/основачите на сајтот кој го линкувате.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Documentation on Managing Plugins</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Документација за менаџирање на додатоци</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Documentation on Template Tags</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Документација за ознаки на нацрти</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Documentation on Editing Files</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Документација за уредување на датотеки</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Documentation on Using Themes</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Документација за користење на теми</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Documentation on Theme Development</a>
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Документација за развој на теми</a>

en: FTP Password
mk: FTP лозинка

en: FTP Username
mk: FTP корисничко име

en: FTP/SSH Password
mk: FTP/SSH лозинка

en: FTP/SSH Username
mk: FTP/SSH корисничко име

en: You can choose what&#8217;s displayed on the front page of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static home page, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the front page, and the other will be where your posts are displayed.
mk: Може да изберете што да биде прикажано на главната страна на вашиот сајт. Тоа може да бидат записи (класичен блог), или статична страница. За да поставиш статична страница, прво потребно е да создадеш две <a href="%s">Страници</a>. Една ќе биде почетна страница, додека другата ќе биде кадешто ќе се објавуват написите.

en: The Optional fields let you customize the &#8220;category&#8221; and &#8220;tag&#8221; base names that will appear in archive URLs. For example, the page listing all posts in the &#8220;Uncategorized&#8221; category could be <code>/topics/uncategorized</code> instead of <code>/category/uncategorized</code>.
mk: Опционалните полиња ти овозможуват да додадеш сопствени имиња за адресите за &#8220;category&#8221; и &#8220;tag.&#8221; На пример, архивата со написи во категоријата &#8220;некатегоризирано&#8221; може да биде <code>/naslovi/nekategorizirano</code> наместо <code>/category/uncategorized</code>.

en: The following themes are installed but incomplete. Themes must have a stylesheet and a template.
mk: Следните теми се инсталирани, но не се целосни. Темите мора да имаат каскадни страници за дизајн и нацрт.

en: When you assign multiple categories or tags to a post, only one can show up in the permalink: the lowest numbered category. This applies if your custom structure includes <code>%category%</code> or <code>%tag%</code>.
mk: Кога е избереш повеќе категории или тагови на некој пост, само еден може да се појави во трајниот линк: категоријата со помал број. Ова се однесува на сопствената структура вклучувајќи  %category% или %tag%.

en: If you pick an option other than Default, your general URL path with structure tags, terms surrounded by <code>%</code>, will also appear in the custom structure field and your path can be further modified there.
mk: Доколку избереш друга опција, URL структурата ќе се појави во полето за сопствена структура и ќе може да го уредиш од таму.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
mk: Многу теми прикажуваат некои елементи во страничната лента се додека не ја уредите Вашата странична елемента и истите автоматски се заменат. Откако ќе ја направите Вашата прва промена на елемент, ќе можете да ги вратите старите елементи со нивно избирање од полето „Достапни елементи“.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
mk: Доколку сакате да го избришете овој елемент, но да ги зачувате поставките, само повлечете го во „Неактивни елементи“. Вие ќе можете да го вратите во било кое време. Ова е посебно корисно кога се префрлувате на теми со повеќе и различни локации за елементи.

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
mk: За да додадете нов корисник на Вашиот сајт, кликнете на „Додади нов“ на врвот од страницата или „Додади нов“ од менито за корисници.

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
mk: Вие можете да ја поставите максималната тежина на сликите кои ќе бидат вметнати во написите; Вие исто така можете да вметнете слики и со оригинални димензии.

en: Most themes display the site title at the top of every page, in the title bar of the browser, and as the identifying name for syndicated feeds. The tagline is also displayed by many themes.
mk: Повеќето теми го прикажуваат насловот на сајтот на врвот од страницата, во лентата на прелистувачот, како и во фидовите. Исто така и слоганот се прикажува во повеќе теми.

en: <strong>Order</strong> - Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
mk: <strong>Редослед</strong> - Вообичаено, страниците се подредени по азбучен ред, но можете да ставите и број за да го дефинирате редоследот по кој ќе се појавуваат.

en: You can Upload a theme manually if you have already downloaded its ZIP archive onto your computer (make sure it is from a trusted and original source). You can also do it the old-fashioned way and copy a downloaded theme&#8217;s folder via FTP into your <code>/wp-content/themes</code> directory.
mk: Вие и самите можете да си прикачите тема од вашиот компјутер во .zip архива. Исто така можете истото да го сторите и со прикачување на папката од темата преку FTP во <b>/wp-content/themes</b>.

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
mk: Вашиот профил содржи информации за вас (Вашата "сметка") како и лични опции поврзани со користењето на WordPress.

en: Pages are similar to Posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest Pages under other Pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of Pages.
mk: Страниците се слични со написите во тоа што имат наслов, содржина, и слични метаподатоци, но тие се различни по тоа што не се дел од хронологичниот блог стрим, слично на перманентни записи. Страниците не се категоризирани или содржат клучни зборови, но може да имат хиерархија. Исто така, мже да користите и под-страници кои ќе се појавуват во паѓачко мени.

en: <strong>Send Trackbacks</strong> - Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
mk: <strong>Испрати следење</strong> - Следењата се начин да го известиш блог системот дека имаш поставено линк до него. Напиши ја URL адресата до која сакаш да испратиш следење. Доколку линкуваш до друг WordPress сајт, тој автоматски ќе биде известен. Во тој случај, оваа поле не е задолжително.

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
mk: Соработниците може да пишуваат и да ги уредуваат сопствените написи, но не и да ги објавуваат или да прикачуваат мултимедијални датотеки.

en: Administrators have access to all the administration features.
mk: Администраторите имаат целосен пристап до сите функции.

en: You can use the editor to make changes to any of your plugins&#8217; individual PHP files. Be aware that if you make changes, plugins updates will overwrite your customizations.
mk: Можете да го користите уредувачот за да ги уредувате датотеките на додатокот. Бидете внимателни при уредувањето.

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
mk: Овде можете да додавате врски кои ќе бидат прикажани на вашиот сајт, кои обично се додаваат користејќи  <a href="%s">Елементи</a>. Стандардно се внесени неколку врски до WordPress заедницата.

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
mk: Доколку избришете врска, таа ќе биде трајно отстранета, затоа што за врските сè уште не постои функцијата „ѓубре“.

en: Don&#8217;t forget to click on the Save Changes button when you are finished.
mk: Не заборавај да кликнеш „Зачувај ги промените“ кога ќе завршиш.

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
mk: Може да ја уредиш својата тема без менување на кодот, со едноставно користење на сопствените позадини. Твојата позадина може да биде слика или боја.

en: <strong>Slug</strong> - The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
mk: <strong>Оддел</strong> - Одделот е URL форматирана верзија на името. Вообичаено име само мали букви, бројки и цртички.

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
mk: Исто така можете да пишувате написи со <a href="%s">Притисни ја оваа ознака</a>.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
mk: Вашето корисничко име не може да биде променето, но можете да ги користите останатите полиња за да го внеете вашето вистинско име или надимак, и да изберете кое сакате да се прикажува.

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
mk: Задолжителните полиња се означени; останатите се по избор. Информациите за корисникот ќе бидат прикажани доколку вашата тема го овозможува тоа.

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
mk: Изберете „Ажурирај го профилот“ откако ќе завршите.

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
mk: Уредниците може да објавуваат написи, уредуваат сопствените и написите од останатите.

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
mk: Исто така, од овој екран користејќи го статусното поле, Вие можете да го менувате и времето на коментарот.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
mk: Вие можете да ги уредувате коментарите на корисниците. Ова е корисно за да го известиш коментаторот доколку направил некоја грешка.

en: Enter menu name here
mk: Внесете име на менито

en: UTC means Coordinated Universal Time.
mk: UTC значи Координирано Универзално Време

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
mk: Полињата на овој екран ги отврдуваат некои од основните на поставувањата на вашиот сајт.

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
mk: Овој екран ги содржи опциите за прикажување на вашата содржина.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
mk: Мора да кликнете на „Зачувај ги промените“ откако ќе завршите со поставувањата.

en: The WordPress URL and the Site URL can be the same (example.com) or different; for example, having the WordPress core files (example.com/wordpress) in a subdirectory instead of the root directory.
mk: WordPress URL адресата и адресата на ајтот можат да бидат исти (example.com) или различни; како на пример, WordPress датотеките да ги имате во под-директориум (example.com/wordpress), наместо во главниот директориум.

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you don&#8217;t use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
mk: Полињата за име на врската, веб-сајт, и опис имаат фиксирани позиции, додека останатите може да се поместуваат со „влечи и остави“. Исто така полињата кои не ги користите можете да ги сокриете во „Опции за екран“ јазичето, или да ги зголемите со кликање на насловот на полето.

en: While your site is being updated, it will be in maintenance mode. As soon as your updates are complete, your site will return to normal.
mk: Додека Вашиот сајт се надградува, тој ќе биде во режим на одржување. Откако Вашите надградувања ќе завршат, Вашиот сајт ќе биде вратен во нормала.

en: Your plugins are all up to date.
mk: Сите додатоци се надградени.

en: You have the latest version of WordPress.
mk: Вие ја користите најновата верзија на WordPress.

en: Your themes are all up to date.
mk: Вашите теми се надградени.

en: An updated version of WordPress is available.
mk: Достапна е нова верзија на WordPress.

en: Original: %s
mk: Оригинално: %s

en: Function Name&hellip;
mk: Име на функцијата&hellip;

en: Activate importer
mk: Активирај увезувач

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
mk: На овој екран можете да додавате и уредувате врски со пополнување на потребните информации. Само полињата за адресата на веб-сајтот и името се задолжителни.

en: Return to Importers
mk: Врати се на увезувачите

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
mk: Активирај додаток &amp; Вклучи увезувач

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
mk: Категориите можат да бидат претворени во ознаки со користење на <a href="%s">претворачот на категории во ознаки</a>.

[ctx: nav menu front page title]
en: Home: %s
mk: Почетна: %s

en: ERROR:
mk: ГРЕШКА:

en: The <strong>%s</strong> importer is invalid or is not installed.
mk: Увезувачот <strong>%s</strong> е невалиден или не е инсталиран.

en: Page Attributes
mk: Својства на страница

en: Need help? Use the Help tab in the upper right of your screen.
mk: Потреба ви е помош? Користете го јазичето „Помош“ на десната страна на врвот од екранот.

en: This screen lists links to plugins to import data from blogging/content management platforms. Choose the platform you want to import from, and click Install Now when you are prompted in the popup window. If your platform is not listed, click the link to search the plugin directory for other importer plugins to see if there is one for your platform.
mk: На екранот се прикажани сите врски до додатоците за вршење на увоз на податоци од други платформи за блогирање и пишување. Изберете ја платформата од која сакате да извршите увоз и кликнете на копчето „Инсталирај“. Доколку Вашата платформа не е на листата, искористете ја формата за пребарување.

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
mk: Откако ќе се генерира, Вашата WXR датотека ќе може да биде увезена во друг WordPress сајт или друга платформа.

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
mk: Вие можете да го уредите изгледот на страницата користејќи го јазичето „Опции за екран“ и/или паѓачките филтри над табелата со врски.

en: Choose a plugin to edit from the menu in the upper right and click the Select button. Click once on any file name to load it in the editor, and make your changes. Don&#8217;t forget to save your changes (Update File) when you&#8217;re finished.
mk: Од менито изберете го додатокот што сакате да го уредувате и кликнете на копчето „Избери“. Кликнете еднаш на некоја датотека и содржината ќе биде прикажана во уредувачот, со што ќе можете да ги направите вашите промени. Откако ќе завршите, не заборавајте да ажурирате.

en: Most of the time, plugins play nicely with the core of WordPress and with other plugins. Sometimes, though, a plugin&#8217;s code will get in the way of another plugin, causing compatibility issues. If your site starts doing strange things, this may be the problem. Try deactivating all your plugins and re-activating them in various combinations until you isolate which one(s) caused the issue.
mk: Поголем дел од времето, додатоците работат одлично со самиот WordPress и останатите додатоци. Понекогаш, доаѓа до компликации помеѓу самите додатоци што го нарушува серверот. Доколку Вашиот сајт почна да се однесува чудно, тоа може да биде проблемот. Обидете се со деактивирање на сите Ваши додатоци и ре-активирање на еден по еден.

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
mk: Елементите може да се користат повеќе пати. На секој елемент можете да му дадете име со кое ќе биде прикажан на сајтот, но тоа не е задолжително.

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
mk: Овозможувањето на режимот за пристап, преку јазичето „Опции за екран“ Ви овозможува да ги користите „Додади“ и „Уреди“ копчињата наместо повлечи и остави.

en: You can use the Theme Editor to edit the individual CSS and PHP files which make up your theme.
mk: Можете да го користите уредувачот за теми за да уредувате посебни CSS и PHP датотеки кои се користат во темата.

en: Begin by choosing a theme to edit from the dropdown menu and clicking Select. A list then appears of all the template files. Clicking once on any file name causes the file to appear in the large Editor box.
mk: Започнете со избирање на тема од паѓачкото мени и кликнете „Избери“. Потоа ќе се појави листа со сите нацрти. Со избирање на името на датотеката ќе ви се појави содржината во полето за уредување.

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
mk: Елементите се независни секции со содржина кои можат да бидат поставени во било која елементирана локација во Вашата тема (обично наречени странични ленти). За да ја пополните вашата странична лента со елементи, влечете и оставете го елементот во саканата позиција.

en: You can Search for themes by keyword, author, or tag, or can get more specific and search by criteria listed in the feature filter. Alternately, you can browse the themes that are Featured, Newest, or Recently Updated. When you find a theme you like, you can preview it or install it.
mk: Вие можете да пребарувате теми користејќи клучни зборови, автор, или ознаки, или да бидете повеќе специфични и да изберете критериум за пребарување. Како замена, можете да ги листате постоечките, најновите и скоро ажурираните теми. Откако ќе најдете тема која ви се допаѓа, можете да ја прегледате и/или инсталирате.

en: <strong>Advice:</strong> think very carefully about your site crashing if you are live-editing the theme currently in use.
mk: <strong>Совет:</strong> Бидете внимателни при менувањето на темата која ја користите во моментот.

en: After typing in your edits, click Update File.
mk: Откако ќе завршите со промените, кликнете на „Зачувај ги промените“.

en: (no parent)
mk: (нема родител)

en: <strong>Template</strong> - Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
mk: <strong>Нацрт</strong> - Некои теми имаат соптвени нацрти кои можете да ги користите на различни страници и имаат дополнителни карактеристики или изгледи.

en: <strong>Parent</strong> - You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
mk: <strong>Родител</strong> - Страниците можете да ги организирате хиерархиски. Како на пример, можете да имате страниза „За мене“ која како под-страници ќе ги има „Мојата животна приказна“ и „Моето куче“. Нема ограничувања за длабочината на вгнездување на страниците.

en: All updates have been completed.
mk: Сите надградби беа завршени.

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
mk: Кога додавате ознака од оваа страница, треба да ги пополните следните полиња:

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
mk: Вие можете да користите категории за да дефинирате секции н групи со поврзани написи. Стандардната категорија е „Некатегоризирано“, се додека Вие не ја промените од менито <a href="%s">Пишување</a>

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
mk: Што е разликата помеѓу категориите и ознаките? Нормално, ознаките се клучни зборови кои идентификуваат важни информации во Вашиот напис (имиња, предмети, и сл.) кои можеби и не се среќаваат во други написи, додека категориите се секции во кои се групирани написите.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
mk: Вие можете да го промените изгледот на екранот користејќи го јазичето „Опции за екран“ и да поставите колку елементи да се прикажуваат на екран, и да прикажете/сокриете колони.

en: <strong>Description</strong> - The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
mk: <strong>Опис</strong> - Описот по стандард не се прикажува, но има теми кои го прикажуваат.

en: <strong>Name</strong> - The name is how it appears on your site.
mk: <strong>Име</strong> - Името како ќе биде прикажано на Вашиот сајт.

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
mk: Кога додавате нова категорија, потребно е да ги пополнете следните полиња:

en: You can narrow the list by file type/status using the text link filters at the top of the screen. You also can refine the list by date using the dropdown menu above the media table.
mk: Вие можете да ја разгледувате листата според типот/статусот користејќи ја врската за филтри на врвот од екранот. Листата можете да ја разгледувате и според датум.

en: Default Images
mk: Стандардни слики

en: Crop Header Image
mk: Исечи слика за заглавје

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе ја избрише Вашата слика за заглавје. Прилагодувањата нема да може да бидат вратени.

en: Remove Header Image
mk: Избриши ја сликата за заглавје

en: Reset Image
mk: Ресетирај слика

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе ја врати оригиналната слика за заглавје. Прилагодувањата нема да може да бидат вратени.

en: Restore Original Header Image
mk: Врати ја оригиналната слика за заглавје

en: Text Color
mk: Боја на текст

en: Image Upload Error
mk: Грешка при прикачување на слика

en: You need Javascript to choose a part of the image.
mk: Потребно ви е JavaScript за да изберете дел од сликата.

en: A yellow row means the comment is waiting for you to moderate it.
mk: Жолтата редица значи дека коментарот чека да биде модериран.

en: Edit this item
mk: Уреди го овој напис

en: Edit this item inline
mk: Уреди го овој напис на самото место

en: Restore this item from the Trash
mk: Врати го овој елемент од ѓубрето

en: Move this item to the Trash
mk: Премести го овој елемент во ѓубрето

en: Delete this item permanently
mk: Избриши трајно

en: Allow comments.
mk: Дозволи коментари.

en: Install the LiveJournal importer to import posts from LiveJournal using their API.
mk: Инсталирајте го LiveJournal увезувачот за да увезите написи од LiveJournal користејќи го нивното API.

en: Return to WordPress Updates
mk: Врати се на WordPress надградбите

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
mk: <strong>Објави</strong> - Поставувањата за објавување на овој напис можете да ги поставите во полето „Објави“. За повеќе опции за статус, видливост и објави (веднаш), кликнете на Уреди. Видливоста вклучува опции за заштита на написот со лозинка и опција за написот да биде на врвот. Објави (веднаш) Ви овозможува да го поставите времето за објавување на написот, со што можете да наместите написот да биде објавен подоцна.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
mk: <strong>Главна слика</strong> - Оваа опција ви овозможува да додадете слика на написот без да ја вметнете во него. Ова е посебно корисно доколку темата користи сликички на почетната страница.

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
mk: <strong>Наслов</strong> - Внесете го насловот на написот. Откако ќе го напишете насловот, во полето под него можете да го уредите линкот за пристапување.

en: <strong>Discussion</strong> - You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
mk: <strong>Коментирање</strong> - Можете да ги исклучите/вклучите коментарите и пинговите, и доколку написот има коментари, истите ќе можете да ги модерирате од овде.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
mk: Вие можете да ја уредите листата такашто ќе се прикажуваат само написи од одредена категорија или месец кој можете да го изберете од менијата над листата со написи. Кликнете на копчето за филтрирање откако ќе го извршите избирање. Исто така можете да користите автори, категории и ознаки.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
mk: Вие можете да ги видите написите во едноставна листа со наслов или со извадок. Тоа можете да го промените со избирање на иконката во десната страна над листата со написи.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
mk: Од јазичето „Опции за екран“ Вие можете да сокриете/прикажете колони базирани на Вашите потреби и да одлучите колку написи ќе се прикажуваат на листата.

en: You can filter the list of posts by post status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed posts. The default view is to show all posts.
mk: Вие можете да ја филтрирате листата со написи според нивниот статус, да ги видите сите написи, само објавените написи, нацртите, или написите во ѓубре. Стандардниот преглед ги прикажува сите написи.

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
mk: Приказот на страницата можете да го уредите на неколку начини:

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
mk: Со носење на стрелката врз редицата на написот ќе Ви бидат прикажани врски за уредување на Вашиот напис. Можете да ги изведите следните акции:

en: Search Installed Plugins
mk: Барај инсталирани додатоци

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
mk: Вашата тема не поддржува навигациони менија или елементи.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload due to an error
mk: &#8220;%s&#8221; не успеа да се прикачи поради грешка

en: Categories and Tags Converter
mk: Претворувач на категории и ознаки

en: Install the category/tag converter to convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
mk: Инсталирај го претворувачот на категории и ознаки за да ги претворите моменталните категории во ознаки или ознаките во категории.

en: There is a pending change of your e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
mk: Се чека одобрување за промена на Вашата е-пошта во <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Откажи</a>

en: Most Recent
mk: Скорешни

en: End Date
mk: Краен датум

en: Start Date
mk: Почетен датум

en: Install the WordPress importer to import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
mk: Инсталирајте го WordPress увозникот за да увезете написи, страници, коментари, сопствени полиња, категории, и ознаки од WordPress изнесена датотека.

en: Install the RSS importer to import posts from an RSS feed.
mk: Инсталирајте го WordPress увозникот за да увезете написи, страници, коментари, сопствени полиња, категории, и ознаки од WordPress изнесена датотека.

en: Install the blogroll importer to import links in OPML format.
mk: Инсталирајте го WordPress увозникот за да увезете написи, страници, коментари, сопствени полиња, категории, и ознаки од WordPress изнесена датотека.

en: Install the Movable Type importer to import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
mk: Инсталирајте го Movable Type увозникот за да увезете написи и коментари од Movable Type или TypePad блог.

en: Install the Blogger importer to import posts, comments, and users from a Blogger blog.
mk: Инсталирајте го Blogger увозникот за да увезете написи, коментари, и корисници од Blogger блог.

en: Install importer
mk: Инсталирај увозник

[ctx: site]
en: Mark as Spam
mk: Означи како спам

[ctx: Theme stylesheets in theme editor]
en: Styles
mk: Стилови

[ctx: Plugin Installer]
en: Tag
mk: Ознака

[ctx: Theme Installer]
en: Tag
mk: Ознака

[ctx: verb]
en: Clear
mk: Исчисти

[ctx: Taxonomy Description]
en: Description
mk: Опис

[ctx: Taxonomy Slug]
en: Slug
mk: Оддел

[ctx: Taxonomy Name]
en: Name
mk: Име

[ctx: Taxonomy Parent]
en: Parent
mk: Родител

[ctx: adjective]
en: Pending
mk: Во мирување

[ctx: comment]
en: Mark as Spam
mk: Означи како спам

en: Remove Background Image
mk: Избриши слика за позадина

en: Comments on &#8220;%s&#8221;
mk: Коментари на &#8220;%s&#8221;

en: The Walker class named <strong>%s</strong> does not exist.
mk: „The Walker“ именуваната класа <strong>%s</strong> не постои.

en: Show advanced menu properties
mk: Прикажи напредни својства на мени

en: You have version %1$s installed. Update to %2$s.
mk: Вие ја имате инсталирано верзијата %1$s.Надградете на %2$s.

[ctx: nav menu home label]
en: Home
mk: Почетна

en: Enable
mk: Овозможи

[ctx: site]
en: Registered
mk: Регистриран

[ctx: site]
en: Not Spam
mk: Не е спам

[ctx: user]
en: Registered
mk: Регистриран

[ctx: verb; site]
en: Archive
mk: Архива

[ctx: site]
en: Spam
mk: Спам

[ctx: comment]
en: Not Spam
mk: Не е спам

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе ја врати оригиналната слика за позадина. Нема да можете да ги вратите прилагодувањата.

en: Create Menu
mk: Создади мени

en: Your new WordPress site has been successfully set up at:
    
    %1$s
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: %2$s
    Password: %3$s
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The WordPress Team
    http://wordpress.org/
mk: Вашиот нов WordPress сајт беше успешно поставен на:
    
    %1$s
    
    Сега можете да се најавите на администраторската сметка користејќи ги следните информации:
    
    Корисничко име: %2$s
    Лозинка: %3$s
    
    Се надеваме дека ќе уживате во Вашиот веб-сајт. Ви благодариме!
    
    --Тимот на WordPress
    http://wordpress.org/

en: WordPress Blog
mk: Блог на WordPress

en: &mdash; No role for this site &mdash;
mk: &mdash; Нема улога за овој сајт &mdash;

en: Use Press This to clip text, images and videos from any web page. Then edit and add more straight from Press This before you save or publish it in a post on your site.
mk: Користете го „Притиснете го ова“ за да прикачете текст, слики и видеа од било кој веб-сајт. Потоа уредете го и зачувајте или објавете го во напис на Вашиот сајт.

en: Remove Users from Site
mk: Избриши ги корисниците од сајтот

en: You are not allowed to create posts or drafts on this site.
mk: Вие немате дозвола да создавате написи или нацрти на овој веб-сајт.

en: Custom site deleted message.
mk: Сопствена порака за избришан сајт.

en: Custom site suspended message.
mk: Сопствена порака за суспендиран сајт.

en: Custom site inactive message.
mk: Сопствена порака за неактивен сајт.

en: No sites found.
mk: Нема пронајдено сајтови.

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using <a href="http://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">pingbacks</a>, no other action necessary.
mk: Следењата се начин на известување на блог системите дека сте се поврзале со нив. Ако се поврзате со други WordPress сајтови тие ќе бидат автоматски известени користејќи <a href="http://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">пингувања</a>

en: You are not allowed to create pages on this site.
mk: Вие немате дозвола да создавате страници на овој веб-сајт.

en: My Site
mk: Мојот сајт

en: New WordPress Site
mk: Нов WordPress сајт

en: You do not have sufficient permissions to update themes for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да надградувате теми на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to update plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да надградувате додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to install themes on this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да инсталирате теми на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да уредувате нацрти на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да активирате додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to install plugins on this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да инсталирате додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да деактивирате додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to delete plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да бришете додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to add links to this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да додавате врски на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to edit the links for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да уредувате врски на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да изнесувате содржина од овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to import content in this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да увезувате содржина на овој веб-сајт.

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
mk: Доколку имате написи или коментари во друг систем, WordPress може да ги увези во Вашиот сегаш сајт. За да започнете, изберете систем од кој сакате да извршите увоз:

en: There are no plugins installed on this site.
mk: Нема инсталирано додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to edit plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да уредувате додатоци на овој веб-сајт.

en: No items.
mk: Нема елементи.

en: Menu Name
mk: Име на менито

en: CSS Classes
mk: CSS класи

en: Navigation Label
mk: Етикета за навигација

en: The installer attempted to contact a random hostname (<code>%1$s</code>) on your domain.
mk: Инсталерот се обиде да контактира рандом име на хост (<code>%1$s</code>) на Вашиот домен.

en: Usernames can have only alphanumeric characters, spaces, underscores, hyphens, periods and the @ symbol.
mk: Корисничките имиња можат да содржат само букви, празни места, долни црти, бројки, точки и @ симболот.

en: Move down
mk: Помести надолу

en: The menu item has been successfully deleted.
mk: Елементот од менито беше успешно избришан.

en: Move up
mk: Помести нагоре

en: Try again
mk: Обидете се повторно

en: Please provide a custom field name.
mk: Ве молам внесете име на сопственото поле.

en: Display Options
mk: Опции за приказ

en: You have specified these users for removal:
mk: Овие корисници се обележани за бришење:

en: User deletion is not allowed from this screen.
mk: Бришењето на корисници не е дозволено од оваа страница.

en: You can&#8217;t delete that user.
mk: Не можете да го избришете тој корисник.

en: Confirm Removal
mk: Потврди го бришењето

en: There are no valid users selected for removal.
mk: Не се избрани валидни корисници за бришење.

en: You can't remove the current user.
mk: Не можете да го избришете моменталниот корисник.

en: Other users have been removed.
mk: Останатите корисници беа избришани.

en: %1$s updated successfully.
mk: %1$s е надграден успешно.

en: Show Details
mk: Прикажи детали

en: Hide Details
mk: Сокриј детали

en: Yes, take me to my profile page
mk: Да, одведи ме на мојот профил

en: Your chosen password.
mk: Вашата избрана лозинка.

en: No thanks, do not remind me again
mk: Не благодарам, не ме потсетувајте

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
mk: Вие немате дозвола да го преместите овој елемент од ѓубрето.

en: Error in deleting.
mk: Настана грешка при бришењето.

en: Error in restoring from Trash.
mk: Настана грешка при вадење од ѓубрето.

en: You are not allowed to restore this item from the Trash.
mk: Вие немате дозвола да го извадите овој елемент од ѓубрето.

en: Error in moving to Trash.
mk: Настана грешка при преместување во ѓубрето.

en: %s comment restored from the Trash | %s comments restored from the Trash
mk[0]: %s коментар изваден од ѓубрето
mk[1]: %s коментари извадени од ѓубрето

en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
mk[0]: %s коментар преместен во ѓубрето.
mk[1]: %s коментари преместени во ѓубрето.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
mk: Вие немате дозвола да го преместите овој елемент во ѓубрето.

en: The following themes have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Themes&#8221;.
mk: Достапна е нова верзија за следните теми. Изберете ги тие што сакате да ги надградите и кликнете &#8220;Надгради теми&#8221;.

en: User has been added to your site.
mk: Корисникот беше успешно создаден.

en: That user is already a member of this site.
mk: Овој корисник е веќе член на овој веб-сајт.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
mk: Поканата е испратена до членот преку е-пошта. Врската за потврда мора да биде посетена од корисникот за членството да биде активирано.

en: The following plugins have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Plugins&#8221;.
mk: Достапни се нови верзии за следните додатоци. Означете ги тие што сакате да ги надградете и кликнете „Надгради додатоци“.

en: The <code>%1$s</code> setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See http://codex.wordpress.org/Settings_API
mk: <code>%1$s</code> е нерегистрирано поставување. Нерегистрираните поставувања се неодобриви. Погледнете http://codex.wordpress.org/Settings_API

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе ја избрише сликата за позадина. Прилагодувањата нема да може да бидат вратени.

en: You did not select an item for editing.
mk: Вие немате избрано елемент за уредување.

en: Only the current theme is available to you. Contact the %s administrator for information about accessing additional themes.
mk: Само моменталната тема е достапна. Контактирајте го %s администраторот за информации околу пристапот до останатите теми.

en: Author Template
mk: Нацрт за авторот

en: Visual Editor Stylesheet
mk: Визуелен уредувач

en: Tag Template
mk: Нацрт за ознака

en: Page saved.
mk: Страницата е зачувана.

en: This plugin is already installed and is up to date
mk: Овој додаток е веќе инсталиран и надграден

en: More information about %s
mk: Повеќе информации за %s

en: Update Now
mk: Надгради сега

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
mk: Дај му супер админ привилегии на овој член на Мрежниот сајт.

en: Important:
mk: Важно:

en: This user has super admin privileges.
mk: Овој корисник има супер админ привилегии.

en: Remove featured image
mk: Избриши главна слика

en: Featured Image
mk: Главна слика

en: Update to version %s
mk: Надгради на верзија %s

en: You are about to archive the site %s.
mk: Вие ќе го архивирате овој веб-сајт: %s.

en: You are about to unspam the site %s.
mk: Вие ќе го отстранете овој веб-сајт од спам листата: %s.

en: You are about to mark the site %s as spam.
mk: Вие ќе го означете веб-сајтот „%s“ како спам.

en: You are about to delete the site %s.
mk: Вие ќе го избришете овој веб-сајт: %s.

en: You are about to unarchive the site %s.
mk: Вие ќе го одархивирате овој веб-сајт: %s.

en: You cannot modify this Taxonomy.
mk: Вие не можете да ја уредувате оваа страница.

en: items
mk: елементи

en: Usernames cannot be changed.
mk: Корисничките имиња не можат да бидат променети.

en: The menu has been successfully deleted.
mk: Менито беше успешно избришано.

en: Your site is asking search engines not to index its content
mk: Вашиот сајт ги прашува преарувачите да не ја индексираат неговата содржина.

en: You do not have sufficient permissions to manage plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола за да менаџирате со додатоците на овој сајт.

en: Enter the address here if you want your site homepage <a href="http://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">to be different from the directory</a> you installed WordPress.
mk: Внесете ја адресата овде ако сакате Вашата почетна страница на сајтот <a href="http://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">да биде во различен директориум</a> од тој каде што е инсталиран WordPress.

en: In a few words, explain what this site is about.
mk: Во неколку зборови, објаснете за што е наменет сајтот.

en: Site Visibility
mk: Видливост на веб-сајтот

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
mk: Различна група на опции беше избришана. Користете друга група со поставувања.

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
mk: Описот ќе биде прикажен во менито доколку темата го поддржува тоа.

en: You do not have sufficient permissions to modify unregistered settings for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да ги менувате нерегистрираните поставувања за овој веб-сајт.

en: There is a pending change of the admin e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
mk: Има едно побарување за промена на администраторската е-пошта во <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Откажи</a>

en: Title Attribute
mk: Својства за наслов

en: Link Target
mk: Цел на врска

en: CSS Classes (optional)
mk: CSS класи (опционално)

en: Save Menu
mk: Зачувај мени

en: A password will be automatically generated for you if you leave this blank.
mk: Лозинката ќе биде автоматски генерирана доколку оваа поле го оставите празно.

en: Password, twice
mk: Лозинката, двапати

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
mk: Надградувам тема %1$s (%2$d/%3$d)

en: You must provide a domain name.
mk: Вие мора да внесете име на домен.

en: You must provide a name for your network of sites.
mk: Вие мора да внесете за мрежата на вашиот сајт.

en: The network already exists.
mk: Мрежата веќе постои.

en: You must provide a valid e-mail address.
mk: Вие мора да внесете валидна адреса за е-пошта.

en: This resulted in an error message: %s
mk: Причина за грешката: %s

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
mk: Сеуште може да го користите сајтот, но под-домените кои ги создадовте нема да бидат пристапливи. Доколку ги знаете DNS адресите, игнорирај ја оваа порака.

en: Notice:
mk: Забелешка:

en: Get Shortlink
mk: Земи кратка врска

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
mk: Надградувам додаток %1$s (%2$d/%3$d)

en: The update of %1$s failed.
mk: Надградбата на %1$s не успеа.

en: The password you chose during the install.
mk: Лозинката која ја избравте при инсталацијата.

en: User already exists. Password inherited.
mk: Корисникот веќе постои. Лозинката е наследена.

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
mk: Вие не можете да надградите, бидејќи <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> бара MySQL верзија %2$s или понова. Вие ја користите верзијата %3$s.

en: WordPress updated successfully
mk: WordPress е надграден успешно

en: Update WordPress
mk: Надгради WordPress

en: Update Plugins
mk: Надгради додатоци

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
mk: Вие не можете да надградете, бидејќи <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> бара PHP верзија %2$s или понова. Вие ја користите верзијата %3$s.

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
mk: Вие не можете да надградете, бидејќи <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> бара PHP верзија %2$s или понова и MySQL верзија %3$s или понова. Вие користите PHP %4$s и MySQL %5$s.

en: WordPress Updates
mk: WordPress надградби

en: Edit Menu Item
mk: Уреди елемент од менито

en: This address is used for admin purposes. If you change this we will send you an e-mail at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
mk: Оваа адреса се користи за администраторски намени. Доколку ја промените ќе Ви биде испратено е-пошта со новата адреса за потврда. <strong>Новата адреса нема да биде активна се додека не ја одобрите.</strong>

en: Daylight saving time begins on: <code>%s</code>.
mk: Летното сметање на времето започнува на: <code>%s</code>.

en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em> (will also <strong>delete its data</strong>)
mk: <strong>%1$s</strong> од <em>%2$s</em> (ќе бидат <strong>избришани и неговите податоци</strong>)

en: You are about to remove the following plugin: | You are about to remove the following plugins:
mk[0]: Вие ќе го избришете следниот додаток:
mk[1]: Вие ќе ги избришете следните додатоци:

en: Delete Plugin | Delete Plugins
mk[0]: Избриши додаток
mk[1]: Избриши додатоци

en: Are you sure you wish to delete these files and data?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете овие датотеки и податоци?

en: Yes, Delete these files and data
mk: Да, избриши ги овие датотеки и податоци

en: Requires <code>%s</code> in <code>wp-config.php</code>.
mk: Бара <code>%s</code> во <code>wp-config.php</code>.

en: Inactive:
mk: Неактивни:

en: Go to Dashboard
mk: Отвори работна табла

en: Please enter a valid menu name.
mk: Ве молам внесете валидно име за мени.

en: Delete Menu
mk: Избриши мени

en: Menu Item
mk: Елемент на мени

en: View All
mk: Сите

en: Add to Menu
mk: Додади во мени

en: This timezone is currently in daylight saving time.
mk: Оваа временска зона моментално е во летно сметање на времето.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
mk: Оваа временска зона не го гледа летното сметање на времето.

en: Drop-ins <span class="count">(%s)</span> | Drop-ins <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Напреден <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Напредни <span class="count">(%s)</span>

en: Executed before Multisite is loaded.
mk: Извршено пред да се прочита Мулти-сајтот.

en: Custom maintenance message.
mk: Сопствена порака за режим на одржување.

en: Custom install script.
mk: Сопствена инсталирана скрипта.

en: Custom database error message.
mk: Сопствена порака за грешка во базата на податоци.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
mk: Датотеката е празна. Прикачете нешто повеќе материјално.

en: Install %s
mk: Инсталирај %s

en: Custom database class.
mk: Сопствена класа на база на податоци.

en: Advanced caching plugin.
mk: Напреден додаток за кеширање.

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> не може да биде инсталиран бидејќи е потребен MySQL %2$s или понова. Вашата верзија е %3$s.

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
mk: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> не може да биде инсталиран бидејќи е потребно PHP %2$s или понова. Вие ја користите верзијата %3$s.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! Please notify the site administrator.
mk: Достапен е <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> ! Известете го администраторот.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! <a href="%2$s">Please update now</a>.
mk: Достапен е <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a>! <a href="%2$s">Ве молам надградете сега</a>.

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
mk:  <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> не може да биде инсталирам бидејќи се потребни: PHP верзија %2$s или понова и MySQL %3$s или понова. Вие користите PHP %4$s и MySQL %5$s.

en: You are about to activate the site %s
mk: Вие ќе го активирате овој веб-сајт: %s

en: You are about to deactivate the site %s
mk: Вие ќе го деактивирате овој веб-сајт: %s

en: This comment is currently marked as spam.
mk: Овој коментар е означен како спам.

en: Moderate Comment
mk: Модерирај го коментарот

en: This comment is currently approved.
mk: Овој коментар сега е одобрен.

en: This comment is already approved.
mk: Овој коментар е веќе одобрен.

en: This comment is currently in the Trash.
mk: Овој коментар во моментов е во ѓубрето.

en: Repeat
mk: Повтори

en: This comment is already in the Trash.
mk: Овој коментар е веќе во ѓубрето.

en: View Trash
mk: Види ѓубре

en: This comment is already marked as spam.
mk: Овој коментар е веќе означен како спам.

en: Screen Options
mk: Опции за екран

en: Screen Layout
mk: Изглед на екранот

en: Number of Columns:
mk: Број на колони:

en: Feature Filter
mk: Филтер на опции

en: Tan
mk: Светло кафена

en: Dark
mk: Темна

en: One Column
mk: Една колона

en: Two Columns
mk: Две колона

en: Three Columns
mk: Три колона

en: Four Columns
mk: Четири колони

en: Left Sidebar
mk: Лева странична лента

en: Right Sidebar
mk: Десна странична лента

en: Features
mk: Можности

en: Custom Colors
mk: Сопствени бои

en: Theme Options
mk: Опции за теми

en: Threaded Comments
mk: Коментари во нишка

en: Sticky Post
mk: Леплив напис

en: Microformats
mk: Микро формати

en: Subject
mk: Наслов

en: Holiday
mk: Одмор

en: Photoblogging
mk: Фото блогирање

en: Seasonal
mk: Сезонски

en: Find Themes
mk: Најди теми

en: Install a theme in .zip format
mk: Инсталирај тема во .zip формат.

en: If you have a theme in a .zip format, you may install it by uploading it here.
mk: Ако имате тема во .zip формат, можете да ја инсталирате со качување тука.

en: Details
mk: Детали

en: Theme Install
mk: Инсталација на теми

en: Version: %s
mk: Верзија: %s

en: Unable to locate WordPress theme directory.
mk: Неуспеав да го најдам директориумот за теми на Wordpress.

en: Could not fully remove the theme %s.
mk: Не можам целосно да ја отстранат темата %s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
mk: WordPress %1$s не може да биде ажуриран затоа што се потребни: PHP верзија %2$s или понова и MySQL верзија %3$s или понова. Вие имате PHP верзија %4$s и MySQL верзија %5$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
mk: WordPress %1$s не може да биде ажуриран затоа што е потребен PHP верзија %2$s. Вие имате верзија %3$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
mk: WordPress %1$s не може да биде ажуриран затоа што е потребен MySQL верзија %2$s или понова и верзија. Вие имате верзија %3$s.

en: Verifying the unpacked files&#8230;
mk: Ги проверувам откапуваните датотеки&#8230;

en: The update could not be unpacked
mk: Ажурирањето не може да се отпакува

en: Upgrading database&#8230;
mk: Надградувам база на податоци&#8230;

en: You are using a development version (%1$s). Cool! Please <a href="%2$s">stay updated</a>.
mk: Користите развојна верзија (%1$s). Кул! Ве молам <a href="%2$s">ажурирајте навремено</a>.

en: <a href="%1$s">Get Version %2$s</a>
mk: <a href="%1$s">Преземи верзија %2$s</a>

en: You are using <span class="b">WordPress %s</span>.
mk: Вие користите <span class="b">WordPress %s</span>.

en: Update to %s
mk: Ажурирај на %s

en: Latest
mk: Најновa

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
mk: Автоматизираното ажурирање на WordPress заврши неуспешно - <a href="%s">обидете се поврторно да ја ажурурате вашата верзија</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
mk: Автоматизираното ажурирање на WordPress заврши неуспешно! Ве молимe известете го администраторот.

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
mk: <strong><em>Забележете ја лозинката</em></strong>! Ова е <em>случајна</em> лозинка која е генерирана само за вас.

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
mk: Некатегоризирано

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
mk: Добредојдовте во WordPress. Ова е Вашиот прв напис. Уредете или избришете го, потоа започнете со блогирање!

en: Hello world!
mk: Здраво Свету!

[ctx: Default post slug]
en: hello-world
mk: Здраво Свету!

en: Mr WordPress
mk: Г-дин. WordPress

en: <strong>ERROR</strong>: You entered your new password only once.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Вашата новата лозинката ја внесовте само еднаш.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your password.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молиме внесете ја Вашата лозинката.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your password twice.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молиме внесете ја лозинката двапати.

en: <strong>ERROR</strong>: Passwords may not contain the character "\".
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Лозинката не смее да го содржи знакот."\".

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter the same password in the two password fields.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молиме внесете ја истата лозинка во двете полиња за лозинка.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an e-mail address.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молиме внесете адреса за е-пошта.

en: No matching users were found!
mk: Нема пронајдени корисници кои се совпаѓаат!

en: WordPress &rsaquo; Installation
mk: Ажурирај WordPress &raquo; Инсталација

en: User Name
mk: Корисничко име

en: User(s) already exists.
mk: Корисникот веќе постои.

en: Your E-mail
mk: Вашата е-пошта

en: Double-check your email address before continuing.
mk: Пред да продолжите повторно проверете ја Вашата адреса за е-поштата.

en: Install WordPress
mk: Инсталирај WordPress

en: Insufficient Requirements
mk: Недоволни барања

en: Welcome to the famous five minute WordPress installation process! You may want to browse the <a href="%s">ReadMe documentation</a> at your leisure. Otherwise, just fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to using the most extendable and powerful personal publishing platform in the world.
mk: Добредојдовте на познатата пет-минутна инсталација на WordPress! Можеби ќе сакате да ја прочитате <a href="%s">ПрочитајМе документацијата</a>. Во спротивно, внесете ги бараните информации и ќе бидете на пат да ја искористите најпроширливата и најмоќна платформа за лично објавување во светот.

en: Information needed
mk: Потребни се информации

en: Please provide the following information. Don&#8217;t worry, you can always change these settings later.
mk: Ве молиме поднесете ги бараните информации. Не грижете се, подоцна ќе можете да ги измените.

en: Success!
mk: Успешно!

en: WordPress has been installed. Were you expecting more steps? Sorry to disappoint.
mk: WordPress е инсталиран. Очекувавте повеќе чекори? Се извинуваме на разочарувањето.

en: Add New Link
mk: Додади нова врска

[ctx: link]
en: Add New
mk: Додади нова

en: %s link deleted. | %s links deleted
mk[0]: %s врсја е избришана.
mk[1]: %s врски се избришани.

en: Search Links
mk: Врски за пребарување

en: Visit %s
mk: Посети %s

en: No links found.
mk: Нема пронајдени врски.

en: XML error: %1$s at line %2$s
mk: XML грешка: %1$s на линијата %2$s

en: Link not found.
mk: Врската не е пронајдена.

en: WordPress &rsaquo; Database Repair
mk: WordPress &rsaquo; Поправка на базата на податоци

en: Some database problems could not be repaired. Please copy-and-paste the following list of errors to the <a href="%s">WordPress support forums</a> to get additional assistance.
mk: Некои проблеми со базата на податоци не може да бидат поправени. Ве молам ископирајте ја следната листа на грешки и испратете ја на <a href="%s">WordPress форумите за поддржка</a> to за да добиете дополнителна помош.

en: Repair Database
mk: Поправи ја базата на податоци

en: Repair and Optimize Database
mk: Поправи и оптимизирај база на податоци

en: Upload New Media
mk: Внеси нова мултимедијална датотека

en: You are not allowed to edit this attachment.
mk: Не Ви е дозволено да го уредувате овој прилог.

en: You attempted to edit an attachment that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
mk: Се обидовте да уредувате прилог којa не постои. Да не е избришанa?

en: You can&#8217;t edit this attachment because it is in the Trash. Please move it out of the Trash and try again.
mk: Неможете да го уредите додатокот бидејќи тој е во кантата. Извадете го од кантата и обидте се повторно.

en: Media attachment updated.
mk: Мултимедискиот прилогот е ажуриран.

en: Update Media
mk: Ажурирај мултимедија

en: Library
mk: Библиотека

[ctx: file]
en: Add New
mk: Додади новa

en: Comments %s
mk: Коментари %s

en: Appearance
mk: Изглед

[ctx: plugin]
en: Add New
mk: Додади нов

en: Profile
mk: Профил

en: Your Profile
mk: Мој профил

en: Tools
mk: Алатки

[ctx: settings screen]
en: General
mk: Општо

en: Writing
mk: Пишување

en: Reading
mk: Читање

en: Privacy
mk: Приватност

en: Permalinks
mk: Постојани врски

en: Multisite support is not enabled.
mk: Поддршката за повеќе сајтови не е овозможена.

en: Domain
mk: Домен

en: Last Updated
mk: Последен пат ажурирано

en: Archived
mk: Архивирано

en: Mature
mk: За возрасни

en: Deleted
mk: Избришано

en: Unarchive
mk: Одархивирај

en: Visit
mk: Посети

en: Never
mk: Никогаш

en: Only showing first 5 users.
mk: Ги покажува само првите 5 корисници.

en: More
mk: Повеќе

en: Update Themes
mk: Надгради теми

en: No users found.
mk: Нема пронајдено корисници.

en: Discussion Settings
mk: Поставувања за дискусија

en: Default article settings
mk: Стандардни поставувања за написи

en: These settings may be overridden for individual articles.
mk: Овие поставувања може да се менуваат за посебни написи.

en: Other comment settings
mk: Други поставувања за коментари

en: Comment author must fill out name and e-mail
mk: Авторот на коментарот мора да пополни име и е-пошта

en: Users must be registered and logged in to comment
mk: Корисниците мора да се регистрирани и пријавени за да коментираат

en: Automatically close comments on articles older than %s days
mk: Автоматски оневозможи ги коментарите на написите постари од %s дена.

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
mk: Овозможи нанижани (вгнездени) коментари со длабочина %s  нивоа

en: last
mk: последен

en: first
mk: прв

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
mk: Разделете ги коментарите на повеќе страници со %1$s коментари на по страница и %2$s стандардно прикажани страници

en: older
mk: постари

en: newer
mk: понови

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
mk: Коментарите треба да се прикажат со %s коментари на врвот на секоја страница

en: E-mail me whenever
mk: Секогаш испраќајте ми е-пошта

en: Anyone posts a comment
mk: Кога некој ќе прати коментар

en: A comment is held for moderation
mk: Кога коментар е задржан за модерација

en: Before a comment appears
mk: Пред да се појави коментарот

en: Comment author must have a previously approved comment
mk: Авторот на коментарот мора претходно да има одобрен коментар

en: Comment Moderation
mk: Модерација на коментар

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
mk: Чувај го коментарот во листата за модерирање ако содржи повеќе од %s врски. (Вообичаена карактеристика а спам коментарите е голем број на врски.)

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
mk: Кога коментарот содржи некој од овие зборови во својата содржина: име, URL, е-пошта или IP, тој ќе биде задржан во <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated"> листата за модерирање</a> Внесувајте по еден збор или IP во линија. Пребарувањето се врши по дел од збор, па ако имаме внесено "press" тогаш и зборот "WordPress" ќе биде пронајден.

en: Comment Blacklist
mk: Црна листа на коментари

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be marked as spam. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
mk: Кога коментарот содржи некој од овие зборови во својата содржина: име, URL, е-пошта или IP, тој ќе биде задржан во листата за модерирање. Внесувајте по еден збор или IP во линија. Пребарувањето се врши по дел од збор, па ако имаме внесено "press" тогаш и зборот "WordPress" ќе биде пронајден.

en: Avatars
mk: Аватари

en: Avatar Display
mk: Приказ на аватари

en: Show Avatars
mk: Прикажи аватари

en: Maximum Rating
mk: Максимален рејтинг

en: G &#8212; Suitable for all audiences
mk: G&#8212; Пригодно за целата публика

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
mk: PG  Веројатно навредливо, воовичаено се користи за публика со старост над 13 години

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
mk: R &#8212; Наменето за публика со старост над 17 години

en: X &#8212; Even more mature than above
mk: X &#8212; Наменето за возрасни

en: Default Avatar
mk: Стандарден аватар

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their e-mail address.
mk: За корисниците без сопствен аватар, можете да прикажувате генеричко лого или генериран аватар врз база на нивната адреса за е-пошта.

en: Blank
mk: Празно

en: Identicon (Generated)
mk: Identicon (генериран)

en: Wavatar (Generated)
mk: Wavatar (генериран)

en: MonsterID (Generated)
mk: MonsterID (генериран)

en: General Settings
mk: Општи поставувања

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
mk: Оваа адреса се користи само за административни намени.

en: Membership
mk: Членство

en: Anyone can register
mk: Секој може да се регистрира

en: New User Default Role
mk: Стандарден кориснички профил за нов корисник

en: Timezone
mk: Временска зона

en: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> time is <code>%s</code>
mk: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> времето е <code>%s</code>

en: Local time is <code>%1$s</code>
mk: Локалното време е <code>%1$s</code>

en: Choose a city in the same timezone as you.
mk: Изберете град во иста  временска зона како Вашата.

en: This timezone is currently in standard time.
mk: Оваа зона моментално е во зимско сметање на времето

en: Custom:
mk: Сопствено:

en: Week Starts On
mk: Седмицата почнува во

en: Media Settings
mk: Поставувања за мултимедија

en: Image sizes
mk: Големини на слики

en: Thumbnail size
mk: Големина на сликичка

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
mk: Исечи ја сликичка на зададените димензии (вообичаено сликичките се пропорционални)

en: Medium size
mk: Средна големина

en: Max Width
mk: Макс. ширина

en: Max Height
mk: Макс. висина

en: Large size
mk: Голема

en: Embeds
mk: Вгнездување

en: Uploading Files
mk: Внесување датотеки

en: Store uploads in this folder
mk: Зачувувај ги внесените датотеки во оваа папка

en: Default is <code>wp-content/uploads</code>
mk: Стандардната е <code>wp-content/uploads</code>

en: Full URL path to files
mk: Целосна URL патека до датотеките

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
mk: Конфигурирањето на ова е опционално, стандардно треба да е празно

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
mk: Организирај ги внесените датотеки во папки чии имиња се базирани на месецот и годината

en: Permalink Settings
mk: Поставувања за постојани врски

en: Permalink structure updated. Remove write access on web.config file now!
mk: Структурата на постојаните врски е ажурирана. Сега отстранете го пристапот за запишување на датотеката web.config!

en: You should update your .htaccess now.
mk: Веднаш треба да ја ажурирате Вашата датотека .htaccess.

en: Permalink structure updated.
mk: Структурата на постојаните врски е ажурирана.

en: Day and name
mk: Ден и име

en: Month and name
mk: Месец и име

en: Numeric
mk: Нумерички

en: Custom Structure
mk: Сопствена структура

en: Optional
mk: Опционално

en: Category base
mk: База на категориите

en: Tag base
mk: База на ознаки

en: If your <code>web.config</code> file were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this rule inside of the <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> element in <code>web.config</code> file.
mk: Ако во Вашиот <code>web.config</code> е поставено дека може да се <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">запишуваат датотеки</a> ова можеме да го правиме автоматски, но не можe, па еве ги mod_rewrite правилата што треба да ги имате во Вашата<code>.htaccess</code> датотека. Кликнете во полето и притиснете <kbd>CTRL + a</kbd> за да ги изберете сите.

en: If you temporarily make your <code>web.config</code> file writable for us to generate rewrite rules automatically, do not forget to revert the permissions after rule has been saved.
mk: Ако привремено дозволите запишување во датотеката <code>web.config</code> за да можеме автоматски да изгенерираме правила за пребришување, не заборавајте да ја тргнете таа дозвола откако ќе завршите со оваа операција.

en: If the root directory of your site were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Create a new file, called <code>web.config</code> in the root directory of your site. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this code into the <code>web.config</code> file.
mk: Ако во Вашиот <code>web.config</code> е поставено дека може да се <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">запишуваат датотеки</a> ова можеме да го правиме автоматски, но не можe, па еве ги mod_rewrite правилата што треба да ги имате во Вашата<code>.htaccess</code> датотека. Кликнете во полето и притиснете <kbd>CTRL + a</kbd> за да ги изберете сите.

en: If you temporarily make your site&#8217;s root directory writable for us to generate the <code>web.config</code> file automatically, do not forget to revert the permissions after the file has been created.
mk: Ако привремено дозволите запишување во датотеката <code>web.config</code> за да можеме автоматски да изгенерираме правила за пребришување, не заборавајте да ја тргнете таа дозвола откако ќе завршите со оваа операција.

en: If your <code>.htaccess</code> file were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
mk: Ако во Вашиот <code>.htaccess</code> е поставено дека може да се <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">запишуваат датотеки</a> ова можеме да го правиме автоматски, но не можe, па еве ги mod_rewrite правилата што треба да ги имате во Вашата<code>.htaccess</code> датотека. Кликнете во полето и притиснете <kbd>CTRL + a</kbd> за да ги изберете сите.

en: Reading Settings
mk: Поставувања за читање

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
mk: <a href="%s">Статична страница</a> (изберете подолу)

en: Front page: %s
mk: Насловна страница: %s

en: Posts page: %s
mk: Страница на написот: %s

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
mk: <strong>Предувпредување:</strong> овие страници не треба да бидат исти!

en: Blog pages show at most
mk: Блог страниците прикажуваат најмногу

en: posts
mk: написи

en: Syndication feeds show the most recent
mk: Фидовите ги прикажуваат најсвежите

en: For each article in a feed, show
mk: За секој напис во фидот прикажи

en: Full text
mk: Цел текст

en: Summary
mk: Резиме

en: Encoding for pages and feeds
mk: Кодна страница за страниците и фидовите

en: Writing Settings
mk: Поставувања за пишување

en: Formatting
mk: Форматирање

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
mk: Претвори ги иконите за емоции како <code>:-)</code> и <code>:-P</code> во слики, при прикажување

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
mk: WordPress би требало автоматски да го поправа погрешно вгнездениот XHTML

en: Default Post Category
mk: Стандардна категорија за написи

en: Default Link Category
mk: Стандардна категорија за врски

en: Post via e-mail
mk: Испрати преку е-пошта

en: To post to WordPress by e-mail you must set up a secret e-mail account with POP3 access. Any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret. Here are three random strings you could use: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.
mk: За да испратите нешто во WordPress преку е-пошта мора да поставите тајна сметка за е-пошта со POP3 пристап. Секоја примена порака на оваа адреса ќе биде објавена, па затоа таа мора да се чува во строга тајност. Еве Ви три случајно генерирани низи што можете да ги користите: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.

en: Mail Server
mk: Сервер за пошта

en: Port
mk: Порта

en: Login Name
mk: Име за пријавување

en: Default Mail Category
mk: Стандардна категорија за написи испратени по пошта

en: Update Services
mk: Сервиси за ажурирање

en: When you publish a new post, WordPress automatically notifies the following site update services. For more about this, see <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> on the Codex. Separate multiple service <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s with line breaks.
mk: Кога објавувате нов напис, WordPress автоматски ги информира следните сервиси на интернет страницата. За повеќе прочитајте <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Сервиси за ажурирање</a> во Codex. Повеќекратните сервисни URL-а одвојте ги во повеќе линии.

en: All Settings
mk: Сите поставувања

en: Edit Plugins
mk: Уреди додатоци

en: No such file exists! Double check the name and try again.
mk: Не постои таква датотека! Повторно проверете го името и обидете се повторно.

en: Files of this type are not editable.
mk: Неможете да ги уредувате датотеките од овој тип.

en: File edited successfully.
mk: Датотеката е успешно уредена.

en: This plugin has been deactivated because your changes resulted in a <strong>fatal error</strong>.
mk: Додатокот беше деактивиран поради тоа што вашите промени предизвикаа<strong>фатална грешка</strong>.

en: Editing <strong>%s</strong> (active)
mk: Уредувам <strong>%s</strong> (активно)

en: Browsing <strong>%s</strong> (active)
mk: Разгледување на <strong>%s</strong> (активно)

en: Editing <strong>%s</strong> (inactive)
mk: Уредувам <strong>%s</strong> (неактивно)

en: Browsing <strong>%s</strong> (inactive)
mk: Разгледување на <strong>%s</strong> (неактивно)

en: Select plugin to edit:
mk: Изберете додаток за уредување:

en: Plugin Files
mk: Датотеки со додатоци

en: Documentation:
mk: Документација:

en: Update File and Attempt to Reactivate
mk: Ажурирај датотека и реактивирај

en: Update File
mk: Ажурирај датотека

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
mk: Пред да ги зачувате промените, мора да овозможите запишување во датотеката. За повеќе информации, посетете го <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a>.

[ctx: Plugin Installer]
en: Featured
mk: Постоечки

[ctx: Plugin Installer]
en: Popular
mk: Популарни

[ctx: Plugin Installer]
en: Newest
mk: Најнови

en: Are you sure you wish to delete these files?
mk: Дали навистина сакате да ги избришете овие датотеки?

en: Yes, Delete these files
mk: Да, избриши ги овие датотеки

en: No, Return me to the plugin list
mk: Не, врати ме на листата со додатоци

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. Once a plugin is installed, you may activate it or deactivate it here.
mk: Додатоците ја прошируваат функционалноста на  Wordpress. Откако ќе биде инсталиран додатокот можете да го активирате или деактивирате тука.

en: If something goes wrong with a plugin and you can&#8217;t use WordPress, delete or rename that file in the <code>%s</code> directory and it will be automatically deactivated.
mk: Ако нешто тргне наопаку со некој додаток и не можете да го користите WordPress, избришете ја или преименувајте ја таа датотека во папката <code>%s</code> и тој ќе биде деактивиран автоматски.

en: The plugin <code>%s</code> has been <strong>deactivated</strong> due to an error: %s
mk: Додатокот <code>%s</code> е <strong>деактивиран</strong> поради грешката: %s

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
mk: Додатокот не може да се активира затоа што предизвика <strong>фатална грешка</strong>.

en: Plugin could not be deleted due to an error: %s
mk: Додатокот не може да се избрише поради грешката: %s

en: The selected plugins have been <strong>deleted</strong>.
mk: Избраните додатоци се <strong>избришани</strong>.

en: Plugin <strong>activated</strong>.
mk: Додатокот е <strong>активиран</strong>.

en: Selected plugins <strong>activated</strong>.
mk: Избраните додатоци се <strong>активирани</strong>.

en: Plugin <strong>deactivated</strong>.
mk: Додатокот е <strong>деактивиран</strong>.

en: Selected plugins <strong>deactivated</strong>.
mk: Избраните додатоци се <strong>деактивирани</strong>.

en: No out of date plugins were selected.
mk: Нема избрано додатоци кои не се надградени.

en: Deactivate this plugin
mk: Деактивирај го овој додаток

en: Network Deactivate
mk: Деактивирај мрежа

en: Activate this plugin for all sites in this network
mk: Активирај го овој додаток за сите сајтови во мрежата

en: Network Activate
mk: Активирај мрежа

en: Open this file in the Plugin Editor
mk: Отвори ја оваа датотека во уредувачот за додатоци

en: Delete this plugin
mk: Избриши го овој додаток

en: Visit plugin site
mk: Посети ја страницата на додатокот

en: Clear List
mk: Исчисти листа

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Активен <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Активни <span class="count">(%s)</span>

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Скоро активиран <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Скоро активирани <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Неактивен <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Неактивни <span class="count">(%s)</span>

en: No plugins found.
mk: Нема пронајдено додатоци.

en: You do not appear to have any plugins available at this time.
mk: Изгледа дека во моментов немате ниту еден активен додаток.

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
mk: Вие се обидовте да уредите елемент што не постои. Можеби бил избришан?

en: You are not allowed to edit this item.
mk: Вие немате дозвола да го уредувате овој елемент.

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
mk: Вие не можете да го уредите овој елемент бидејќи е во ѓубрето. Вратете го и обидете се повторно.

en: Unknown post type.
mk: Непознат тип на напис.

en: Embed Code
mk: Вгнезди код.

en: Insert Video
mk: Вметни видео

en: Click to insert.
mk: Кликнете за да вменете.

en: Unable to retrieve images or no images on page.
mk: Неможам да ги примам сликите или нема слики на страницата.

en: click images to select
mk: Кликнете на сликите за да ги изберете

en: Add from URL
mk: Додади од URL

en: Your post has been saved.
mk: Вашиот напис е зачуван.

en: View post
mk: Види напис

en: Close Window
mk: Затвори прозорец

en: Insert an Image
mk: Вметни слика

en: Embed a Video
mk: Вгнезди видео

en: via
mk: преку

en: Compare Revisions of &#8220;%1$s&#8221;
mk: Спореди верзии на &#8220;%1$s&#8221;

en: Tags:
mk: Ознаки:

en: Edit Themes
mk: Уреди теми

en: The requested theme does not exist.
mk: Бараната тема не постои.

en: Select theme to edit:
mk: Изберете тема за уредување:

en: Templates
mk: Нацрти

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
mk: Упс, не постои таква датотека! Повторно проверете го името и обидете се повторно, благодариме.

[ctx: Theme Installer]
en: Featured
mk: Популарни

[ctx: Theme Installer]
en: Newest
mk: Најнови

[ctx: Theme Installer]
en: Recently Updated
mk: Скоро ажурирани

en: New theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
mk: Активирана е нова тема. <a href="%s">Види ја страницата</a>

en: Theme deleted.
mk: Темата е избришана.

en: Current Theme
mk: Тековна тема

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
mk: Ќе ја избришете темата '%s'
      'Откажи' за стопирање, 'Во ред' за бришење.

en: Broken Themes
mk: Оштетени теми

en: Press This is a bookmarklet: a little app that runs in your browser and lets you grab bits of the web.
mk: Притисни тука е аплет за означување: мала прпграма која работи во Вашиот прелистувач и Ви овозможува да соберете делови од веб страниците.

en: Drag-and-drop the following link to your bookmarks bar or right click it and add it to your favorites for a posting shortcut.
mk: Извлечете ја следната врска во Вашата лента за обележувачи или кликнете со десното копче и додадете ја во Вашите омилени за да креирате кратенка.

en: Download nightly build
mk: Преземање на дневната развојна верзија.

en: Download %s
mk: Преземање на %s

en: Hide this update
mk: Сокриј го ова ажурирање

en: Bring back this update
mk: Врати го ова ажурирање

en: This localized version contains both the translation and various other localization fixes. You can skip upgrading if you want to keep your current translation.
mk: Оваа локализирана верзија содржи преводи и други локализациски поправки. Можете да го прескокнете надградувањето ако сакате да го користите тековниот превод.

en: Show hidden updates
mk: Прикажи ги скриените ажурирања

en: Hide hidden updates
mk: Сокриј ги скриените ажурирања

en: Compatibility with WordPress %1$s: 100%% (according to its author)
mk: Компатибилност со WordPress %1$s: 100%% (според авторот)

en: Compatibility with WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "works" votes out of %4$d total)
mk: Компатибилност со WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d гласови "работи" од вкупно %4$d)

en: Compatibility with WordPress %1$s: Unknown
mk: Компатибилност со WordPress %1$s: Непозната

en: Installation Failed
mk: Инсталацијата не успеа

en: Plugin Reactivation
mk: Реактивираање на додаток

en: Plugin reactivated successfully.
mk: Додатокот е реактивиран успешно.

en: Plugin failed to reactivate due to a fatal error.
mk: Додатокот не може да се реактивира затоа што предизвика фатална грешка.

en: Installing Plugin: %s
mk: Го инсталирам додатокот: %s

en: Upload Plugin
mk: Качи додаток

en: Installing Plugin from uploaded file: %s
mk: Инсталирам додаток од качена датотека: %s

en: Installing Theme: %s
mk: Инсталирам тема: %s

en: Upload Theme
mk: Качи тема

en: Installing Theme from uploaded file: %s
mk: Инсталирам тема од качена датотека: %s

en: Your WordPress database is already up-to-date!
mk: Вашата база на податоци за WordPress e веѓе ажурирана на последната верзија.

en: %s queries
mk: %s барања

en: %s seconds
mk: %s секунди

en: You are not allowed to scan for lost attachments.
mk: Не Ви е дозволено да барате изгувени прилози.

en: You are not allowed to move this post to the trash.
mk: Не Ви е дозволено да го преместите овој напис во кантата.

en: You are not allowed to move this post out of the trash.
mk: Не Ви е дозволено да го извадите овој напис од кантата.

en: You are not allowed to delete this post.
mk: Не Ви е дозволено да го избришете овој напис.

en: Reattached %d attachment. | Reattached %d attachments.
mk[0]: Повторно %d додаден прилог.
mk[1]: Повторно %d додадени прилози.

en: Media attachment permanently deleted. | %d media attachments permanently deleted.
mk[0]: Мултимедијалниот прилог е трајно избришан.
mk[1]: %d мултимедијалните прилози се трајно избришани.

en: Media attachment moved to the trash. | %d media attachments moved to the trash.
mk[0]: Мултимедијалниот прилог е преместен во ѓубрето.
mk[1]: %d мултимедијаните прилози се преместени во ѓубрето.

en: Media attachment restored from the trash. | %d media attachments restored from the trash.
mk[0]: Мултимедијалниот прилог е вратен од ѓубрето.
mk[1]: %d мултимедијалните прилози се вратени од ѓубрето.

en: Media permanently deleted.
mk: Мултимедиската датотека е трајно избришана.

en: Error saving media attachment.
mk: Грешка при зачувување на мултимедијалниот прилог.

en: Media moved to the trash.
mk: Мултимедијалната додтека е преместена во кантата.

en: Media restored from the trash.
mk: Мултимедијалната датотека е вратена од кантата.

[ctx: uploaded files]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

[ctx: detached files]
en: Unattached <span class="count">(%s)</span> | Unattached <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Неактивен <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Неактивни <span class="count">(%s)</span>

[ctx: uploaded files]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Канта <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Канта <span class="count">(%s)</span>

en: Attach to a post
mk: Прикачен за напис

en: Scan for lost attachments
mk: Барај изгубени прилози

en: Edit User
mk: Уреди корисник

en: Use https
mk: Користи

en: Always use https when visiting the admin
mk: Секогаш користи       кога пристапуваш до делот за администрација

en: You do not have permission to edit this user.
mk: Немате дозволи да го уредите овој корисник.

en: User updated.
mk: Корисникот е ажуриран.

en: Personal Options
mk: Лични опции

en: Visual Editor
mk: Визуелен уредувач

en: Disable the visual editor when writing
mk: Оневозможи го визуелниот уредувач при пишување

en: Admin Color Scheme
mk: Палета на бои за администраторскиот интерфејс

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
mk: Овозможи кратенки за тастатура за модерирање на коментари.

en: First Name
mk: Име

en: Last Name
mk: Презиме

en: Nickname
mk: Прекар

en: Display name publicly as
mk: Прикажи го името јано како

en: Contact Info
mk: Koнтакт

en: About Yourself
mk: За Вас

en: About the user
mk: За корисникот

en: Biographical Info
mk: Биографија

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
mk: Споделете малку биографски податоци за да го дополнат Вашиот профил. Ова може да се прикаже јавно.

en: New Password
mk: Нова лозинка

en: If you would like to change the password type a new one. Otherwise leave this blank.
mk: Ако сакате да ја смените лозинката внесете ја новата, во спротивно оставете го ова поле празно.

en: Type your new password again.
mk: Внесете ја Вашата нова лозинка повторно.

en: Additional Capabilities
mk: Дополнителни можности

en: Update Profile
mk: Ажурирај профил

en: Update User
mk: Ажурирај корисник

en: [%s] Joining confirmation
mk: [%s] Потврда за приклучување

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
mk: Поканата е испратена до новиот корисник. Врската за потврда мора да биде кликната за членството да биде активирано.

en: Send Password?
mk: Испраќање на лозинка

en: Send this password to the new user by email.
mk: Испрати ја оваа лозинка на новиот корисник по е-пошта.

en: Skip Confirmation Email
mk: Прескокни потврда по е-пошта

en: You can&#8217;t edit that user.
mk: Не можете да го уредувате тој корисник

en: You can&#8217;t delete users.
mk: Можете да бришете корисници.

en: Delete Users
mk: Избриши корисници

en: There are no valid users selected for deletion.
mk: Нема избрани валидни корисници за бришење.

en: New user created.
mk: Креиран е нов корисник

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
mk: Тековната корисничка група мора да има можност за уредување.

en: Other user roles have been changed.
mk: Другите кориснички профили се изменети.

en: You can&#8217;t delete the current user.
mk: Не може да го избришете тековниот корисник.

en: Other users have been deleted.
mk: Другите корисници се избришани.

en: Change role to&hellip;
mk: Смени профил на&hellip;

en: Change
mk: Промени

en: Inactive Widgets
mk: Неактивни елементи

en: The theme you are currently using isn&#8217;t widget-aware, meaning that it has no sidebars that you are able to change. For information on making your theme widget-aware, please <a href="http://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">follow these instructions</a>.
mk: Ја гледате оваа порака бидејќи Вашата тема нема поддршка за контроли, што значи дека нема странична лента која можете да ја менувате. За да дознаете како да ја направите Вашата тема да поддржува контроли, прочитајте го ова <a href="http://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">упатство</a>.

en: Widget %s
mk: Елемент %s

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
mk: Изберете ги заедно страничната лента за елементот и позицијата на елементот на таа странична лента.

en: Position
mk: Позиција

en: Save Widget
mk: Зачувај елементи

en: Changes saved.
mk: Промените се зачувани.

en: Error while saving.
mk: Грешка при зачувување.

en: Error in displaying the widget settings form.
mk: .решка при прикажување на формата со поставувањата на елементите,

en: Available Widgets
mk: Достапни елементи

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
mk: Довлечете ги елементите тука за да ги отстраните од страничната лента, но да ги задржите нивните поставувања.

en: Categories:
mk: Категории:

en: Permanently Delete Comment
mk: Трајно избриши коментар

en: You are about to approve the following comment:
mk: Ќе го одобрите следниов коментар:

en: Approve Comment
mk: Дозволи коментари

en: Unknown action.
mk: Непознато дејство

en: Custom Background
mk: Сопствена позадина

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
mk: Позадината е ажурирана. <a href="%s">Посетете го сајтот</a> за да видите како изгледа.

en: Choose an image from your computer:
mk: Изберете слика од Вашиот компјутер:

en: Custom Header
mk: Сопствено заглавие

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
mk: Заглавјето е ажурирано. <a href="%s">Посетете го сајтот</a> за да видите како изгледа.

en: Image Processing Error
mk: Грешка при процесирање на сликата

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
mk: Изберете го делот од сликата што сакате да го користите како заглавие.

en: You do not have permission to customize headers.
mk: Вие немате дозвола да го уредувате заглавјето.

en: Edit &#8220;%s&#8221;
mk: Уреди со &#8220;%s&#8221;

en: Trash
mk: Канта

en: View &#8220;%s&#8221;
mk: Поглед &#8220;%s&#8221;

en: Unpublished
mk: Необјавено

en: %s from now
mk: %s од сега

en: (Unattached)
mk: (Отстранет)

en: Attach
mk: Прикачи

en: %s pending
mk: %s преостанати

en: No media attachments found.
mk: Не се пронајдени мултимедијални прилози.

en: %s comment approved | %s comments approved
mk[0]: %s коментар е дозволен
mk[1]: %s коментари се дозволени

en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
mk[0]: %s коментар е обележан како спам
mk[1]: %s коментари се обележани како спам

en: %s comment restored from the spam | %s comments restored from the spam
mk[0]: %s коментар е вратен од спам листата
mk[1]: %s коментари се вратени од спам листата

en: %s comment permanently deleted | %s comments permanently deleted
mk[0]: %s коментар е трајно избришан
mk[1]: %s коментари се трајно избришани.

[ctx: comments]
en: All | All
mk[0]: Сите
mk[1]: Сите

en: Pending <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span> | Pending <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>
mk[0]: Чека <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>
mk[1]: Чекаат <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>

en: Approved | Approved
mk[0]: Одобрени
mk[1]: Одобрени

en: Spam <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span> | Spam <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span>
mk[0]: Спам <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span>
mk[1]: Спам <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span>

en: Trash <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span> | Trash <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>
mk[0]: Канта <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>
mk[1]: Канта <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>

en: Search Comments
mk: Пребарај коментари

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
mk: Прикажувам %s&#8211;%s од %s

en: Bulk Actions
mk: Групни дејства

en: Unapprove
mk: Не одобрувај

en: Approve
mk: Одобри

en: Move to Trash
mk: Премести во канта

en: Show all comment types
mk: Прикажи ги сите типови на коментари

en: Pings
mk: Пингувања

en: Filter
mk: Филтер

en: Empty Spam
mk: Испразни спам

en: Empty Trash
mk: Испразни канта

en: No comments found.
mk: Нема пронајдено коментари.

en: Post updated. <a href="%s">View post</a>
mk: Написот е ажуриран. <a href="%s">Види го написот</a>

en: Custom field updated.
mk: Сопственото поле е ажурирано

en: Custom field deleted.
mk: Сопствените полиња се избришани.

en: Post updated.
mk: Написот е ажуриран

en: Post restored to revision from %s
mk: Написот е вратен на верзија од %s

en: Post published. <a href="%s">View post</a>
mk: Написот е објавен. <a href="%s">Види ја страницата</a>

en: Post saved.
mk: Написот е зачуван

en: Post submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview post</a>
mk: Написот е испратен. <a target="_blank" href="%s">Прегледај го написот</a>

en: Post scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview post</a>
mk: Написот е закажан за: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Прегледај го написот</a>

en: Post draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview post</a>
mk: Нацртот за написот е ажуриран. <a target="_blank" href="%s">Види го написот</a>

en: Page updated. <a href="%s">View page</a>
mk: Страницата е ажурирана. <a href="%s">Види страница</a>

en: Page updated.
mk: Страницата е ажурирана.

en: Page restored to revision from %s
mk: Страницата е вратен на верзија од %s

en: Page published. <a href="%s">View page</a>
mk: Страницата е објавена. <a href="%s">Види страница</a>

en: Page submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview page</a>
mk: Страницата е испратена. <a target="_blank" href="%s">Прегледај страница</a>

en: Page scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview page</a>
mk: Страницата е закажана за: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Прегледај ја страницата</a>

en: Page draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview page</a>
mk: Нацртот за страницата е ажуриран. <a target="_blank" href="%s">Види страница</a>

en: Send Trackbacks
mk: Испрати следења

en: Custom Fields
mk: Сопствени полиња

en: Discussion
mk: Дискусија

en: Slug
mk: Оддел

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
mk: Последно уредено од %1$s на %2$s во %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
mk: Последно уредување на %1$s г. во %2$s часот

en: View Comment
mk: Види коментар

en: Submitted on: <b>%1$s</b>
mk: Испратено на: <b>%1$s</b>

en: Update Comment
mk: Ажурирај коментар

en: Name:
mk: Име:

en: E-mail (%s):
mk: Е-пошта (%s):

en: send e-mail
mk: испрати е-пошта

en: E-mail:
mk: Е-пошта:

en: visit site
mk: посети ја страницата

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
mk: Врската е ULR форматирана верзија на името. Вообичаено има само мали букви, а содржи само букви, бројки и цртички

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
mk: Описите не се стандардно видливи, но некои теми може да ги прикажуваат.

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
mk: <a href="%s">Врска</a> / Уреди врска

en: Update Link
mk: Ажурирај врска

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
mk: <a href="%s">Врски</a> / Додади нова врска

en: Link Relationship (XFN)
mk: Поврзаност со врската (XFN)

en: Link added.
mk: Врската е додадена.

en: Example: Nifty blogging software
mk: Пример: Прекрасен софтвер за блогирање

en: Web Address
mk: Веб адреса

en: Example: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; don&#8217;t forget the <code>http://</code>
mk: Пример: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; не заборавајте да додадете <code>http://</code>

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
mk: Ова ќе се појави доколку некој помине со глувчето врз врска од Вашата листа со блогови или опционално под врската.

en: The name is how it appears on your site.
mk: Името е како ќе биде прикажан на Вашиот сајт.

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
mk: Категориите за разлика од ознаките можат да бидат организирани хиерархиски. Можете да имате категорија Џез и во неа други категории на пример Bebop и Big band. Хиерархијата можете да ја правите опционално, по слободен избор.

en: Item added.
mk: Елементот е додаден.

en: Item deleted.
mk: Елементот е избришан.

en: Item updated.
mk: Елементот е ажуриран.

en: Item not added.
mk: Елементот не е додаден.

en: Items deleted.
mk: Елементите се избришани.

en: <strong>Note:</strong><br />Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the category <strong>%s</strong>.
mk: <strong>Забелешка:</strong><br />Со бришење на категорија, не се бришат и написите од таа категорија, тие само ќе бидат вратени во категоријата <strong>%s</strong>.

en: You are not allowed to delete this item.
mk: Вие немате дозвола да го избришете овој елемент.

en: %s post updated. | %s posts updated.
mk[0]: Aжуриран e %s  напис.
mk[1]: Aжурирани сe %s  написи.

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Мој <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Мои <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

en: Show all dates
mk: Прикажи ги сите датуми

en: View all categories
mk: Види ги сите категории

en: List View
mk: Поглед како листа

en: Excerpt View
mk: Поглед  на извадокот

en: Export
mk: Изнеси

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
mk: Кога ќе го кликнете долното копче WordPress ќе креира XML датотека која можете да ја зачувате на Вашиот компјутер.

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
mk: Овој формат, кој го нарекуваме WordPress eXtended RSS или WXR, ќе ги содржи сите ваши написи, коментари, соопствени полиња, категории и ознаки.

en: Download Export File
mk: Преземи ја датотеката за изнесување

en: No importers are available.
mk: Нема достапни внесувачи.

en: Continue
mk: Продолжи

en: Posts
mk: Написи

en: Movable Type and TypePad
mk: Movable Type и TypePad

en: Blogroll
mk: Блогови

en: Could not update link in the database
mk: Не може да се ажурира врската во базата на податоци

en: Could not insert link into the database
mk: Не може да се внесе врската во базата на податоци

en: Changing to %s
mk: Промена на %s

en: Found %s
mk: Пронајдени %s

en: The ftp PHP extension is not available
mk: Проширувањето на PHP за FTP не е достапно

en: FTP hostname is required
mk: FTP име на хост е задолжително

en: FTP username is required
mk: FTP корисничко име е задолжително

en: FTP password is required
mk: FTP лозинка е задолжителна

en: Failed to connect to FTP Server %1$s:%2$s
mk: Неуспеав да се поврзам со FTP серверот %1$s:%2$s

en: Username/Password incorrect for %s
mk: Неточно корисничко име/лозинка за %s

en: The ssh2 PHP extension is not available
mk: Проширувањето на PHP за SSH2 не е достапно

en: The ssh2 PHP extension is available, however, we require the PHP5 function <code>stream_get_contents()</code>
mk: Проширувањето на PHP за SSH2 е достапно но потребна ни е и функцијата <code>stream_get_contents()</code>

en: SSH2 hostname is required
mk: SSH2 име на хост е задолжително

en: SSH2 username is required
mk: SSH2 корисничко име е задолжително

en: SSH2 password is required
mk: SSH2 лозинка е задолжителна

en: Failed to connect to SSH2 Server %1$s:%2$s
mk: Неуспеав да се поврзам со SSH2 серверот %1$s:%2$s

en: Public and Private keys incorrect for %s
mk: Јавниот и приватниот клуч за %s се неточни

en: Unable to perform command: %s
mk: Неможам да ја извршам наредбата: %s

en: Invalid Data provided.
mk: Внесени се невалидни податоци.

en: Could not access filesystem.
mk: Не можам да пристапам на датотечниот систем.

en: Filesystem error.
mk: Грешка во системот за датотеки.

en: Unable to locate WordPress Root directory.
mk: Неуспеав да го најдам директориумот на Wordpress.

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
mk: Неуспеав да го најдам директориумот со содржини на Wordpress (wp-content).

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
mk: Неуспеав да го најдам директориумот за додатоци на Wordpress.

en: Unable to locate WordPress Theme directory.
mk: Неуспеав да го најдам директориумот за теми на Wordpress.

en: Unable to locate needed folder (%s).
mk: Неуспеав да го најдам потребниот директориум (%s).

en: Download failed.
mk: Преземањето неуспеа.

en: Installing the latest version&#8230;
mk: Ја инсталирам најновата верзија&#8230;

en: Destination folder already exists.
mk: Одредишната папка веќе постои.

en: Could not create directory.
mk: Не можам да креирам директориум.

en: Incompatible Archive.
mk: Некомпатабилна архива.

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
mk: Овозможувам режим на одржување&#8230;

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
mk: Оневозможувам режим на одржување&#8230;

en: The plugin is at the latest version.
mk: Ова е последната верзија од овој додаток.

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
mk: Преземам надградба од <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
mk: Ја отпакувам надградбата&#8230;

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
mk: Ја бришам старата верзија на додатокот&#8230;

en: Could not remove the old plugin.
mk: Не успеав да ја отстранам старата верзија на додатокот.

en: Install package not available.
mk: Пакетот за инсталација не е достапен.

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
mk: Преземам пакет за инсталирање од <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
mk: Го отпакувам пакетот&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
mk: Го инсталирам додатокот&#8230;

en: Plugin install failed.
mk: Инсталирањето на додатокот не успеа.

en: Plugin installed successfully.
mk: Додатокот е успешно инсталиран.

en: The theme is at the latest version.
mk: Ова е последната верзија од оваа тема.

en: Removing the old version of the theme&#8230;
mk: Ја бришам старата верзија на темата&#8230;

en: Could not remove the old theme.
mk: Не успеав да ја отстранам старата верзија на темата.

en: Installing the theme&#8230;
mk: Ја инсталирам темата&#8230;

en: Theme install failed.
mk: Инсталирањето на темата не успеа.

en: Theme installed successfully.
mk: Темата е инсталирана успешно.

en: WordPress is at the latest version.
mk: Ова е последната верзија на WordPress.

en: Could not copy files.
mk: Не можам да ги ископирам датотеките.

en: Activate this plugin
mk: Активирај го овој додаток

en: Activate Plugin
mk: Активирај додаток

en: Return to Plugins page
mk: Врати се на страницата со додатоци

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
mk: Успешно е инсталиран додатокот <strong>%s %s</strong>.

en: Return to Plugin Installer
mk: Врати се на страницата за инсталирање на додатоци

en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
mk: Успешно е инсталирана темата <strong>%1$s %2$s</strong>.

en: Preview &#8220;%s&#8221;
mk: Преглед &#8220;%s&#8221;

en: Activate &#8220;%s&#8221;
mk: Активирај &#8220;%s&#8221;

en: Return to Theme Installer
mk: Врати се на инсталирачот на теми

en: Themes page
mk: Страница со теми

en: Return to Themes page
mk: Врати се на страницата со теми

en: Please select a file
mk: Ве молиоме изберете датотека

en: The uploaded file could not be moved to %s.
mk: Внесената датотека не може да биде преместена во %s.

en: Right Now
mk: Веднаш

en: Other WordPress News
mk: Останати вести за WordPress

en: View all
mk: Види ги сите

en: Configure
mk: Конфигурирај

en: Press This
mk: Притисни тука

en: Submit for Review
mk: Испрати на ревизија

en: Approve this comment
mk: Дозволи го овој коментар

en: Unapprove this comment
mk: Забрани го овој коментар

en: Reply to this comment
mk: Одговори на овој коментар

en: Mark this comment as spam
mk: Обележи го овој коментар како спам

[ctx: verb]
en: Spam
mk: Спам

en: Move this comment to the trash
mk: Премести го овој коментар во кантата

[ctx: verb]
en: Trash
mk: Канта

en: From %1$s on %2$s%3$s
mk: Од %1$s на %2$s%3$s

en: [Pending]
mk: [Чекаат]

[ctx: dashboard]
en: %1$s on %2$s
mk: %1$s на %2$s

en: Loading&#8230;
mk: Вчитувам&#8230;

en: This widget requires JavaScript.
mk: Елементот бара JavaScript.

en: Main Index Template
mk: Главен нацрт за индекс

en: RTL Stylesheet
mk: RTL страница за стилови

en: Popup Comments
mk: Нацрт за скокачки коментари

en: Footer
mk: Подножје

en: Category Template
mk: Нацрт за категорија

en: Page Template
mk: Нацрт за страница

en: Search Results
mk: Резултати од пребарувањето

en: Search Form
mk: Форма за пребарување

en: Single Post
mk: Единечен напис

en: 404 Template
mk: Нацрт 404

en: Links Template
mk: Нацрт за врски

en: Theme Functions
mk: Функции за теми

en: Attachment Template
mk: Нацрт за прилози

en: Image Attachment Template
mk: Нацрт за прилози со слики

en: Video Attachment Template
mk: Нацрт за прилози со видеа

en: Audio Attachment Template
mk: Нацрт за прилози со аудио

en: Application Attachment Template
mk: Нацрт за прилози со апликации

en: my-hacks.php (legacy hacks support)
mk: my-hacks.php (подршка за наследени хакувања)

en: .htaccess (for rewrite rules )
mk: .htaccess (за правила за пребришување)

en: Comments Template
mk: Нацрт за коментари

en: Popup Comments Template
mk: Нацрт за скокачки коментари

en: Sorry, can&#8217;t edit files with &#8220;..&#8221; in the name. If you are trying to edit a file in your WordPress home directory, you can just type the name of the file in.
mk: Жалам, не можам да уредувам датотеки со ".." во нивното име. Ако пробувате да уредите датотека во Вашиот домашен директориум на WordPress, можeте само да го напишете името на датотеката во него.

en: The uploaded file exceeds the <code>upload_max_filesize</code> directive in <code>php.ini</code>.
mk: Прикачената датотека ја надминува големината дефнирана со директивата <code>upload_max_filesize</code> во <code>php.ini</code>.

en: The uploaded file exceeds the <em>MAX_FILE_SIZE</em> directive that was specified in the HTML form.
mk: Внесената датотека ја надминува вредноста дефнирана со директивата <em>MAX_FILE_SIZE</em> чија вредност е запишана во HTML формуларот.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
mk: Внесената датотека е внесена делумно.

en: No file was uploaded.
mk: Датотеката не е внесена.

en: Missing a temporary folder.
mk: Недостасува привремената папка.

en: Failed to write file to disk.
mk: Неуспешно запишување на датотеката на диск.

en: File upload stopped by extension.
mk: Запрено е качувањето на датотеката поради несоодветна наставка.

en: Invalid form submission.
mk: Невалидни податоци во формуларот.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
mk: Датотеката е празна. Ве молам качете нешто покорисно. Оваа грешка може да се појави и кога качувањето на датотеки е оневозможено во php.ini или вредноста на променливата post_max_size е помала од вредноста на upload_max_filesize. во php.ini.

en: Specified file failed upload test.
mk: Избраната датотека не го помина тестот за качување на серверот.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini.
mk: Датотеката е празна. Ве молам качете нешто покорисно. Оваа грешка може да се појави и кога качувањето на датотеки е оневозможено во php.ini.

en: Specified file does not exist.
mk: Додатотеката не постои.

en: Invalid URL Provided.
mk: Внесена е невалидна URL адреса.

en: Could not create Temporary file.
mk: Не можам да создадам привремена датотека.

en: Could not retrieve file from archive.
mk: Не можам да ѝ пристапам на датотеката од архивата.

en: Could not extract file from archive.
mk: Не можам да ја издвојам датотеката од архивата.

en: Could not copy file.
mk: Не можам да ја копирам датотеката.

en: Empty archive.
mk: Празна архива.

en: Connection Information
mk: Информации за поврзување

en: Hostname
mk: Хост

en: Authentication Keys
mk: Клучеви за автентикација

en: Public Key:
mk: Јавен клуч:

en: Private Key:
mk: Приватeн клуч:

en: Enter the location on the server where the keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.
mk: Внесете ја локацијата на серверот каде што се наоѓаат клучевите. Ако е потребна лозинка, внесете ја во горното поле.

en: Connection Type
mk: Тип на врска

en: Proceed
mk: Продолжи

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
mk: Податоците за сликата не постојат. Ве молам качете ја сликата повторно.

en: Crop
mk: Отсечи

en: Rotate counter-clockwise
mk: Ротирај во насока спротивна од стрелките на часовникот

en: Rotate clockwise
mk: Ротирај во насока на стрелките на часовникот

en: Flip vertically
mk: преврти по вертикала

en: Flip horizontally
mk: Преврти хоризонтално

en: Scale Image
mk: Промени големина

en: Original dimensions %s
mk: Оригинална големина %s

en: Restore Original Image
mk: Врати ја оригиналната слика

en: Discard any changes and restore the original image.
mk: Откажете ги сите промени и вратете ја сликата во оригиналната состојба.

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
mk: Претходно уредените копии од сликата нема да бидат избришани.

en: Restore image
mk: Врати слика

en: Image Crop
mk: Отсекување на слика

en: (help)
mk: (помош)

en: The image can be cropped by clicking on it and dragging to select the desired part. While dragging the dimensions of the selection are displayed below.
mk: За да го одберете саканиот дел од сликата кој сакате го отсечете кликнете и влечете  Додека влечете димензиите на избраниот дел се прикажуваат подолу.

en: Keyboard Shortcuts
mk: Кратенки за тастатура

en: Crop Aspect Ratio
mk: Исечи пропорционален избор

en: You can specify the crop selection aspect ratio then hold down the Shift key while dragging to lock it. The values can be 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc. If there is a selection, specifying aspect ratio will set it immediately.
mk: Пропорционалниот избор можете да го направите со влечење додека го држите притиснато копчето Shift. Вредностите може да бидат 1:1 (квадрат), 4:3, 16:9 и сл. Ако веќе сте направиле некој избор, веднаш ќе се постави пропорционалниот избор

en: Crop Selection
mk: Отсечи избор

en: Once started, the selection can be adjusted by entering new values (in pixels). Note that these values are scaled to approximately match the original image dimensions. The minimum selection size equals the thumbnail size as set in the Media settings.
mk: Кога ќе започнете, изборот може да се прилагодува со внесување на нови вредности (во пиксели). Овие вредности се прилагодени за приближно да се совпаднат со оригиналната големина на сликата. Минималната големина се совпаѓа со големината подесена за малите сликичко во проставувањата за Мултимедијални датотеки.

en: Aspect ratio:
mk: Пропорционален избор:

en: Selection:
mk: Избор:

en: Thumbnail Settings
mk: Поставувања за мали сликички

en: The thumbnail image can be cropped differently. For example it can be square or contain only a portion of the original image to showcase it better. Here you can select whether to apply changes to all image sizes or make the thumbnail different.
mk: Малата сликичка може да биде отсечена и на друг начин. На пример: може да биде квадрат или да содржи само дел од оригиналната слика за да се прикажат поважните работи. Овде можете да изберете дали да се применат промените на сите слики или да направите различни мали сликички.

en: Current thumbnail
mk: Тековна мала сликичка

en: Apply changes to:
mk: Примени промени на:

en: All image sizes
mk: Сите големини на слики

en: All sizes except thumbnail
mk: Сите големини освен малите сликички

en: Cannot load image metadata.
mk: Не може да се вчитаат мета податоците за сликата.

en: Cannot save image metadata.
mk: Неможе да се зачуваат мета податоците за сликата.

en: Image metadata is inconsistent.
mk: Мета податоците за сликата се неконзистентни.

en: Image restored successfully.
mk: Сликата е вратена успешно.

en: Unable to create new image.
mk: Не успеа креирањето на нова слика.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
mk: Настана грешка при зачувување на намалената слика. Ве моиме превчитајте ја страницата и обидете се повторно.

en: Nothing to save, the image has not changed.
mk: Нема што да се зачува, сликата не е изменета.

en: Unable to save the image.
mk: Не успеа зачувувањето на сликата.

en: Image saved
mk: Сликата е зачувана.

en: From Computer
mk: Од компјутер

en: From URL
mk: Од URL

en: Gallery
mk: Галерија

en: Gallery (%s)
mk: Галерија (%s)

en: Uploads
mk: Качени датотеки

en: File URL
mk: URL за датотека

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
mk: Текст за сликата, на пример "The Mona Lisa"

en: Empty Title filled from filename.
mk: Празен наслов пополнет од името на датотеката.

en: Order
mk: Подредување

en: Location of the uploaded file.
mk: Локација на качената датотека.

en: Show
mk: Прикажи

en: Hide
mk: Сокриј

en: File name:
mk: Име на датотека:

en: File type:
mk: Тип на датотека:

en: Upload date:
mk: Датум на качувањето:

en: Dimensions:
mk: Димензии:

en: Insert into Post
mk: Внеси во напис

en: You are about to delete <strong>%s</strong>.
mk: Ќе ја избришете <strong>%s</strong>.

en: Add media files from your computer
mk: Додадете мултимедијални датотеки од Вашиот компјутер

en: Save all changes
mk: Зачувај ги сите промени

en: All Tabs:
mk: Сите јазичиња:

en: Sort Order:
mk: Редослед на подредување:

en: Ascending
mk: Растечки

en: Descending
mk: Опаѓачки

en: Link thumbnails to:
mk: Поврзи ги сликичите со:

en: Image File
mk: Датотека со слика

en: Order images by:
mk: Подреди ги сликите по:

en: Menu order
mk: Распоред во менијата

en: Date/Time
mk: Датум/Време

en: Random
mk: Случаен

en: Order:
mk: Подредување:

en: Gallery columns:
mk: Галерија колони:

en: Update gallery settings
mk: Ажурирај ги поставувањата на галеријата

en: Search Media
mk: Барај мултимедија

en: All Types
mk: Сите типови

en: Filter &#187;
mk: Филтри

en: Image Caption
mk: Наслов на слика

en: Link Image To:
mk: Врска на сликата до:

en: Link to image
mk: Врска до сликата

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
mk: Текст за врска, на пример "Ransom Demands (PDF)"

en: Preview Changes
mk: Прегледај ги промените

en: Status:
mk: Статус:

en: Visibility:
mk: Видливост:

en: Password protected
mk: Заштитено со лозинка

en: Stick this post to the front page
mk: Закачи го овој напис на почетната страница

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>
mk: Закажано за: <b>%1$s</b>

en: Published on: <b>%1$s</b>
mk: Објавено на: <b>%1$s</b>

en: Publish <b>immediately</b>
mk: Објави <b>веднаш</b>

en: Schedule for: <b>%1$s</b>
mk: Закажано за: <b>%1$s</b>

en: Publish on: <b>%1$s</b>
mk: Објавено на <b>%1$s</b>

en: Most Used
mk: Најчесто користени

en: + Add New Category
mk: + Додади нова категорија

en: New category name
mk: Име на категоријата

en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="http://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">Learn more about manual excerpts.</a>
mk: Извадоците се опционален краток текст за содржината на написите кој можете да го користите во Вашите теми. <a href="http://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">Дознајте повеќе за рачните извадоци.</a>

en: Already pinged:
mk: Веќе е пингувано:

en: Send trackbacks to:
mk: Испрати следења на:

en: Separate multiple URLs with spaces
mk: Оддели ги повеќекратните URL-а со празни места

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">use in your theme</a>.
mk: Сопствените полиња можат да се користат за додавање на дополнителни мета податоци на написите што можете да ги <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">користите во Вашите теми</a>.

en: Allow <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
mk: Дозволи <a href="%s" target="_blank">следења и пингувања</a> на оваа страница.

en: Show comments
mk: Прикажи коментари

en: Parent
mk: Родител

en: Main Page (no parent)
mk: Главна страница (нема родител)

en: Default Template
mk: Стандардна тема

en: Visit Link
mk: Врска за посета

en: Keep this link private
mk: Чувај ја оваа врска како приватна

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
mk: Ќе ја избришете оваа врска '%s'
     'Откажи' за стопирање, 'Во ред' за бришење.

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
mk: <code>_blank</code> &mdash; нов прозорец или јазиче.

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
mk: <code>_top</code> &mdash; моментален прозорец или јазиче, без рамки.

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
mk: <code>_none</code> &mdash; во истиот прозорец или јазиче.

en: Choose the target frame for your link.
mk: Изберете ја одредишната рамка за Вашата врска.

en: rel:
mk: поврзаност:

en: identity
mk: идентитет

en: another web address of mine
mk: уште една моја веб адреса

en: friendship
mk: пријателство

en: contact
mk: контакт

en: acquaintance
mk: познавање

en: friend
mk: пријател

en: none
mk: ниту еден

en: physical
mk: физички

en: met
mk: запознаен(а)

en: professional
mk: професионално

en: co-worker
mk: соработник

en: colleague
mk: колега

en: geographical
mk: географски

en: co-resident
mk: со-жител

en: neighbor
mk: сосед

en: family
mk: семејство

en: child
mk: дете

en: kin
mk: роднина

en: parent
mk: родител

en: sibling
mk: брат/сестра

en: spouse
mk: сопруга

en: romantic
mk: романтичар

en: muse
mk: муза

en: crush
mk: лом

en: date
mk: момче / девојка

en: sweetheart
mk: срцка

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
mk: Ако врските се со некоја личност, во горната форма можете да го дефинирате Вашиот однос со таа личност. Ако сакате да дознаете нешто повеќе за оваа идеја проверете го <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.

en: Image Address
mk: Адреса на слика

en: RSS Address
mk: RSS адреса

en: Notes
mk: Белешки

en: Rating
mk: Рангирање

en: (Leave at 0 for no rating.)
mk: (Без ранг, оставете 0.)

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
mk: Немате доволно дозволи за да пристапите на оваа страна.

en: Popular tags
mk: Популарни ознаки

en: You may also browse based on the most popular tags in the Plugin Directory:
mk: Исто така можете да прелистувате врз база на најпопуларните ознаки во директориумот со додатоци:

en: Search Plugins
mk: Пребарај додатоци

en: Install a plugin in .zip format
mk: Инсталирај додаток во .zip формат.

en: If you have a plugin in a .zip format, you may install it by uploading it here.
mk: Доколку имате додаток вo .zip формат, можете да го инсталирате со прикачување.

en: Plugin zip file
mk: zip датотека со додатокот

en: Install Now
mk: Инсталирај сега

en: No plugins match your request.
mk: Нема додатоци што се совпаѓаат со Вашето барање.

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
mk[0]: (базирано на %s рејтинг)
mk[1]: (базирано на %s рејтинзи)

en: Plugin Install
mk: Инсталација на додатоци

en: Install Update Now
mk: Инсталирај понова верзија сега

en: Newer Version (%s) Installed
mk: Инсталирана е понова верзија (%s)

en: Latest Version Installed
mk: Инсталирана е последната верзија

en: Author:
mk: Автор:

en: Last Updated:
mk: Последно ажурирање:

en: Requires WordPress Version:
mk: Потребен е WordPress верзија:

en: %s or higher
mk: %s или понова

en: Compatible up to:
mk: Компатибилна е заклучно со:

en: Downloaded:
mk: Преземено:

en: %s time | %s times
mk[0]: еднаш
mk[1]: %s пати

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
mk: Страница со додатоци за WordPress.org  &#187;

en: Average Rating
mk: Среден рејтинг

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
mk: <strong>Предупредување:</strong> Овој додаток <strong>не е тестиран</strong> со Вашата тековна верзија на WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
mk: <strong>Предупредување:</strong> Овој додаток не е обележан како<strong>компатибилен</strong> со Вашата верзија на WordPress.

en: The <code>%1$s</code> plugin header is deprecated. Use <code>%2$s</code> instead.
mk: Заглавјето на додатокот <code>%1$s</code> е неодобриво. Користете <code>%2$s</code>.

en: Visit plugin homepage
mk: Посетете ја домашната страница за додатоци

en: The plugin generated unexpected output.
mk: Додатокот генерираше неочекуван излез.

en: One of the plugins is invalid.
mk: Еден од додатоците е невалиден.

en: Could not fully remove the plugin(s) %s.
mk: Не можам целосно да го избришам додатокот %s.

en: Invalid plugin path.
mk: Невалидна патека за додаток.

en: Plugin file does not exist.
mk: Додатокот не постои

en: The plugin does not have a valid header.
mk: Додаток нема валидно заглавје.

en: You are not allowed to edit pages as this user.
mk: Не Ви е дозволено да уредувате страници.

en: You are not allowed to edit posts as this user.
mk: Не Ви е дозволено да уредувате написи.

en: You are not allowed to edit pages.
mk: Не Ви е дозволено да уредувате страници.

en: You are not allowed to edit posts.
mk: Не Ви е дозволено да уредувате овој написи.

en: Auto Draft
mk: Авто нацрт

en: Click to edit this part of the permalink
mk: Кликнете за да го уредите овој дел од постојаната врска

en: Temporary permalink. Click to edit this part.
mk: Привремена трајна врска. Кликнете за да го уредите овој дел.

en: Permalink:
mk: Постојана врска:

en: Change Permalinks
mk: Измени постојани врски

en: Preview not available. Please save as a draft first.
mk: Прегледот не е достапен. Ве молам прво зачувајте како нацрт.

en: Just another WordPress site
mk: Уште еден WordPress сајт

en: Just another %s site
mk: Уште еден %s сајт

[ctx: User role]
en: Administrator
mk: Администратор

[ctx: User role]
en: Editor
mk: Уредник

[ctx: User role]
en: Author
mk: Автор

[ctx: User role]
en: Contributor
mk: Соработник

[ctx: User role]
en: Subscriber
mk: Претплатник

en: Welcome to <a href="SITE_URL">SITE_NAME</a>. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
mk: Добредојдовте на <a href="SITE_URL">SITE_NAME</a>. Ова е Вашиот прв напис. Уредете го или избришете го, па потоа започнете со блогирање!

en: Warning! Wildcard DNS may not be configured correctly!
mk: Опомена! Wildcard DNS можеби не е конфигурирано точно!

en: Quick Edit
mk: Брзо уредување

en: Quick&nbsp;Edit
mk: Брзо&nbsp;уредување

[ctx: column name]
en: Title
mk: Наслов

[ctx: column name]
en: File
mk: Датотека

[ctx: column name]
en: Date
mk: Датум

[ctx: column name]
en: Comment
mk: Коментар

en: Relationship
mk: Поврзаност

en: Visible
mk: Видлива

en: Bulk Edit
mk: Групно уредување

en: &mdash; No Change &mdash;
mk: &mdash; Без промени &mdash;

en: &ndash;OR&ndash;
mk: &mdash; ИЛИ &mdash;

en: Allow
mk: Дозволи

en: Do not allow
mk: Не дозволувај

en: Allow Comments
mk: Дозволи коментари

en: Allow Pings
mk: Дозволи пингувања

en: Sticky
mk: Лепливо

en: Not Sticky
mk: Не лепливо

en: Make this post sticky
mk: Направи го овој напис како леплив

en: Missed schedule
mk: Промашен распоред

en: Last Modified
mk: Последна промена

en: View posts by this author
mk: Прегледај ги написите од овој автор

en: In reply to <a href="%1$s">%2$s</a>.
mk: Одговор на <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Reply to Comment
mk: Одговори на коментар

en: Submit Reply
mk: Испрати одговор

en: Comment by %s moved to the trash.
mk: Коментарот од %s е преместен во кантата.

en: Comment by %s marked as spam.
mk: Кометарот од %s е обележан како спам

en: Value
mk: Вредност

en: Key
mk: Клуч

en: Add New Custom Field:
mk: Додади ново сопствено поле:

en: Enter new
mk: Внеси ново

en: Add Custom Field
mk: Додади сопствено поле

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
mk: Пред да ја кажите Вашата датотека за внесување, треба да ја поправите следната грешка:

en: Choose a file from your computer:
mk: Изберете датотека од Вашиот компјутер

en: Maximum size: %s
mk: Максимална големина: %s

en: Upload file and import
mk: Качи и Внеси датотека

en: Click to toggle
mk: Кликнете за помена

en: Find Posts or Pages
mk: Најди написи или страници

en: Install Plugins
mk: Инсталирај додатоци

en: Install Themes
mk: Инсталирај теми

en: Manage Themes
mk: Менаџирај теми

[ctx: post state]
en: Pending
mk: Во мирување

en: Enable accessibility mode
mk: Овозможи режим за пристапност

en: Disable accessibility mode
mk: Оневозможи режим за пристапност

en: Comment %d does not exist
mk: Коментарот %d не постои.

en: You did not enter a category name.
mk: Не внесовте име на категорија.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
mk: Жалам, мора да се пријавите за да одговорите на коментар.

en: Please provide a custom field value.
mk: Ве молам внесете вредност за сопственото поле.

en: User <a href="#%s">%s</a> added
mk: Додаден е корисникот <a href="#%s">%s</a>

en: Draft saved at %s.
mk: Нацртот е зачуван во %s.

en: Someone
mk: Некој

en: You are not allowed to edit this page.
mk: Не Ви е дозволено да ја уредувате оваа страница.

en: You are not allowed to edit this post.
mk: Не Ви е дозволено да го уредувате овој напис.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
mk: Зачувувањето е оневозможено: во моментов %s ја уредува оваа страница.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
mk: Зачувување е оневозможено: %s моментално го уредува написот.

en: Item not updated.
mk: Елементот не е ажуриран.

en: Date
mk: Датум

en: Status
mk: Статус

en: Scheduled
mk: Закажани написи

en: Thank you for creating with <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>.
mk: Ви благодариме што креирате со <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>.

en: Invalid plugin page
mk: Невалидна страница за додатоци

en: Cannot load %s.
mk: %s не може да се вчита.

en: You are not allowed to import.
mk: Не Ви е дозволено да внесувате.

en: Import
mk: Внеси

en: Edit Comment
mk: Уреди коментар

en: Oops, no comment with this ID.
mk: Упс, нема коментари со овој идентитет.

en: Go back
mk: Оди назад

en: You are not allowed to edit comments on this post.
mk: Не Ви е дозволено да уредувате коментари на овој напис.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
mk: Овој коментар е во кантата. Доколку сакате да го уредите, Ве молам преместете го надвор од неа.

en: You are about to mark the following comment as spam:
mk: Следниов коментар ќе го обележите како спам:

en: Spam Comment
mk: Спам коментар

en: You are about to move the following comment to the Trash:
mk: Ќе го префрлите следниот коментар во кантата:

en: Trash Comment
mk: Коментари во кантата

en: You are about to delete the following comment:
mk: Ќе го избришете следниов коментар:
