Administration - en to th translation catalogue (2240 entries)

en: Introducing a modern new&nbsp;design
th: นำเสนอการออกแบบใหม่ที่ทันสมัย

en: Modern aesthetic
th: ความสวยงามที่ทันสมัย

en: The new WordPress dashboard has a fresh, uncluttered design that embraces clarity and simplicity.
th: หน้าควบคุมใหม่ของเวิร์ดเพรส มีการออกแบบที่สดใหม่ แยกออกเป็นส่วน ซึ่งได้ผนึกรวมความชัดเจนและความเรียบง่ายเข้าไว้ด้วยกัน

en: Clean typography
th: ตัวอักษรที่ดูสะอาดตา

en: The Open Sans typeface provides simple, friendly text that is optimized for both desktop and mobile viewing. It&#8217;s even open source, just like WordPress.
th: แบบตัวอักษร Open Sans นั้นเรียบง่ายเป็นมิตรและยังแสดงผลได้ดีกับคอมตั้งโต๊ะหรือโทรศัพท์มือถือ  มันยังฟรี เหมือนกับเวิร์ดเพรส

en: Refined contrast
th: การตัดกันเป็นอย่างดี

en: We think beautiful design should never sacrifice legibility. With superior contrast and large, comfortable type, the new design is easy to read and a pleasure to navigate.
th: เราคิดว่าการออกแบบที่สวยงามไม่ควรแลกมาด้วยความชัดเจนที่เสียไป  ดังนั้นด้วยสีที่ตัดกันและขนาดที่ใหญ่  ทั้งยังสะดวกสบาย  รูปแบบใหม่ทำให้เราอ่านได้ง่ายและสนุกขึ้นในการใช้งาน

en: WordPress on every&nbsp;device
th: เวิร์ดเพรสบนทุก ๆ อุปกรณ์

en: We all access the internet in different ways. Smartphone, tablet, notebook, desktop &mdash; no matter what you use, WordPress will adapt and you&#8217;ll feel right at home.
th: เราสามารถเข้าถึงอินเตอร์เนทได้หลากหลายวิธี  สมาร์ทโฟน แทบเลต โน๊ตบุ๊ค คอมตั้งโต๊ะ &mdash; ไม่ว่าคุณจะใช้อุปกรณ์ใด  เวิร์ดเพรสจะปรับตัวเข้ากับมัน และคุณก็จะรู้สึกคุ้นเคยกับมันเป็นอย่างดี

en: High definition at high&nbsp;speed
th: ความละเอียดสูงที่ความเร็วสูง

en: WordPress is sharper than ever with new vector-based icons that scale to your screen. By ditching pixels, pages load significantly faster, too.
th: เวิร์ดเพรสนั้นคมชัดกว่าที่เคยเป็นมาด้วยไอคอนแบบเวคเตอร์แบบใหม่ที่จะปรับขนาดเข้ากับขนาดหน้าจอของคุณ โดยการปรับส่วนพิกเซล การโหลดหน้าเว็บก็รวดเร็วขึ้นด้วย

en: Pick a color
th: เลือกสี

en: We&#8217;ve included eight color schemes so you can pick your favorite. Choose from any of them below to change it instantly.
th: เราได้รวมเฉดสีแปดเฉดเพื่อที่คุณจะได้เลือกสีที่คุณชื่นชอบ  เลือกจากรายชื่อด้านล่างเพื่อเปลี่ยนมันในทันที

en: To change your color scheme later, just <a href="%1$s">visit your profile</a>.
th: เพื่อเปลี่ยนเฉดสีของคุณภายหลัง  เพียง <a href="%1$s">เยี่ยมชมข้อมูลส่วนตัวของคุณ</a>

en: Refined theme management
th: การจัดการ theme ที่พัฒนาขึ้น

en: The new themes screen lets you survey your themes at a glance. Or want more information? Click to discover more. Then sit back and use your keyboard&#8217;s navigation arrows to flip through every theme you&#8217;ve got.
th: หน้าจอ theme ใหม่ ช่วยให้คุณสำรวจ theme ของคุณในทันที หรือต้องการข้อมูลเพิ่มเติม?  กดเพื่อค้นหาเพิ่ม  แล้วนั่งลงใช้ลูกศรบนคีย์บอร์ดของคุณ  เพื่อดูทุก ๆ theme ที่คุณมี

en: Smoother widget experience
th: การใช้งาน widget ที่ราบรื่นขึ้น

en: Drag-drag-drag. Scroll-scroll-scroll. Widget management can be complicated. With the new design, we&#8217;ve worked to streamline the widgets&nbsp;screen.
th: ลาก-ลาก-ลาก เลื่อน-เลื่อน-เลื่อน การจัดการ widget สามารถซับซ้อนได้  ด้วยรูปแบบใหม่ เราได้ทำให้มันทำงานได้ดีขึ้นกับหน้าจอ widget

en: Have a large monitor? Multiple widget areas stack side-by-side to use the available space. Using a tablet? Just tap a widget to add it.
th: หน้าจอของคุณใหญ่หรือไม่? พื้นที่ widget แบบหลายส่วนที่นำมารวมกันด้านข้างเพื่อใช้พื้นที่ว่าง   ใช้งานแทบเลตอยู่หรือไม่?  ถ้าใช้ เพียงแตะ widget เพื่อเพิ่มมัน

en: Twenty Fourteen, a sleek new magazine&nbsp;theme
th: Twenty Fourteen, theme ใหม่ในรูปแบบนิตยสารที่สวยงาม

en: Turn your blog into a&nbsp;magazine
th: เปลี่ยนเว็บบล็อกของคุณเป็นเว็บรูปแบบนิตยสาร

en: Create a beautiful magazine-style site with WordPress and Twenty Fourteen. Choose a grid or a slider to display featured content on your homepage. Customize your site with three widget areas or change your layout with two page templates.
th: สร้างเว็บรูปแบบนิตยสารที่สวยงามด้วยเวิร์ดเพรส และ Twenty Fourteen  เลือกแบบตารางหรือตัวเลื่อนเพื่อแสดงบทความเด่นบนหน้าหลักของเว็บคุณ  ปรับแต่งเว็บของคุณด้วยพื้นที่ widget สามส่วน หรือเปลี่ยนรูปแบบของคุณด้วยเทมเพลตแบบสองหน้า

en: With a striking design that does not compromise our trademark simplicity, Twenty Fourteen is our most intrepid default theme yet.
th: ด้วยการออกแบบที่ยอมเยี่ยมจนดูเหมือนจะไม่เข้ากับสโลแกนเรื่องความเรียบง่ายของเรา   Twenty Fourteen เป็น theme ค่าเริ่มต้นของเราที่ฉีกแนวมากที่สุด

en: Keeping your site up to date is important for your site&#8217;s security, and makes the internet a safer place for you and your readers.
th: ทำให้เว็บคุณทันสมัยอยู่เสมอเป็นเรื่องสำหรับสำหรับความปลอดภัยของเว็บคุณ  และทำให้อินเตอร์เนทเป็นสถานที่ปลอดภัยมากขึ้นสำหรับคุณและผู้อ่านของคุณ

en: Search installed themes...
th: ค้นหา themes ที่ติดตั้งแล้ว...

en: If an update is available, you&#8127;ll see a notification appear in the Toolbar and navigation menu.
th: ถ้ามีการอัปเดตใหม่เกิดขึ้น  คุณจะเห็นคำเตือนแสดงอยู่ในแถบเครื่องมือและเมนูนำทาง

en: <strong>WordPress</strong> &mdash; Updating your WordPress installation is a simple one-click procedure: just <strong>click on the &#8220;Update Now&#8221; button</strong> when you are notified that a new version is available.
th: <strong>เวิร์ดเพรส</strong> &mdash; อัปเดตการติดตั้งเวิร์ดเพรสนั้นเป็นขั้นตอนกดปุ่มง่าย ๆ ครั้งเดียว: เพียง <strong>กดที่ปุ่ม &#8220;อัปเดตตอนนี้&#8221; </strong> เมื่อคุณได้รับการเตือนว่ามีรุ่นใหม่ออกมา

en: In most cases, WordPress will automatically apply maintenance and security updates in the background for you.
th: ในกรณีส่วนใหญ่ เวิร์ดเพรสจะทำการบำรุงรักษาและการอัปเดตความปลอดภัยทางเบื้องหลังให้คุณอัตโนมัติ

en: <strong>Translations</strong> &mdash; The files translating WordPress into your language are updated for you whenever any other updates occur. But if these files are out of date, you can <strong>click the &#8220;Update Translations&#8221;</strong> button.
th: <strong>การแปล</strong> &mdash; ไฟล์การแปลเวิร์ดเพรสเข้าสู่ภาษาของคุณจะถูกอัปเดตให้คุณเมื่อมีการอัปเดตใด ๆ เกิดขึ้น แต่ถ้าไฟล์เหล่านี้ล้าสมัยไปแล้ว คุณสามารถ<strong> กดปุ่ม &#8220;อัปเดตการแปล &#8221;</strong>

en: On this screen, you can update to the latest version of WordPress, as well as update your themes and plugins from the WordPress.org repositories.
th: บนหน้าจอนี้ คุณสามารถอัปเดตไปยังเวิร์ดเพรสรุ่นล่าสุด  และยังสามารถอัปเดต theme และ ปลั๊กอินของคุณจากที่เก็บไฟล์ของ Wordpress.org

en: <strong>Themes and Plugins</strong> &mdash; To update individual themes or plugins from this screen, use the checkboxes to make your selection, then <strong>click on the appropriate &#8220;Update&#8221; button</strong>. To update all of your themes or plugins at once, you can check the box at the top of the section to select all before clicking the update button.
th: <strong>Themes และปลั๊กอิน</strong> &mdash; เพื่ออัปเดตแต่ละ themes หรือแต่ละปลั๊กอินจากหน้าจอนี้  ใช้กล่องเช็คเพื่อทำการเลือกของคุณ แล้ว <strong>กดที่ปุ่ม &#8220;อัปเดต&#8221; </strong> เพื่ออัปเดต themes หรือปลั๊กอินทั้งหมดของคุณทันที  คุณสามารถเลือกที่กล่องด้านบนของส่วน เพื่อเลือกทั้งหมดก่อนที่จะกดปุ่มอัปเดต

en: Welcome to WordPress&nbsp;%s
th: ยินดีต้อนรับสู่เวิร์ดเพรส %s

en: Thank you for updating to WordPress %s, the most beautiful WordPress&nbsp;yet.
th: ยินดีต้อนรับสู่เวิร์ดเพรส %s เวิร์ดเพรสที่สวยงามที่สุดในตอนนี้

en: If you would like to see more themes to choose from, click on the &#8220;Add New&#8221; button and you will be able to browse or search for additional themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. Themes in the WordPress.org Theme Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
th: ถ้าคุณต้องการที่จะดู theme มากขึ้นเพื่อเลือก  กดที่ปุ่ม &#8220;เพิ่มใหม่&#8221; และคุณจะสามารถดู  หรือค้นหา themes เพิ่มเติมจาก <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme ไดเรกทอรี</a> Themes ใน WordPress.org Theme ไดเรกทอรี  ถูกออกแบบและพัฒนาโดยบุคคลภายนอก  และเข้าได้กับลิขสิทธิ์แบบเดียวกับที่เวิร์ดเพรสใช้  และใช่แล้ว  มันฟรี

en: Fixed Layout
th: รูปแบบตายตัว

en: Fluid Layout
th: รูปแบบยืดหยุ่น

en: Responsive Layout
th: รูปแบบตอบสนองผู้ใช้

en: %s Post | %s Posts
th[0]: %s เรื่อง

en: %s Page | %s Pages
th[0]: %s หน้า

en: %s Comment | %s Comments
th[0]: %s ความเห็น

[ctx: comments]
en: %s in moderation | %s in moderation
th[0]: %s อยู่ระหว่างการตรวจสอบ

en: %s MB Space Allowed
th: %s MB ขนาดที่อนุญาต

en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
th: %1$s MB (%2$s%%) ขนาดที่ใช้ไป

en: Theme Details
th: รายละเอียด Theme

en: When this setting is in effect, a reminder is shown in the At a Glance box of the Dashboard that says, &#8220;Search Engines Discouraged,&#8221; to remind you that your site is not being crawled.
th: เมื่อการตั้งค่านี้มีผล  คำเตือนจะแสดงในกล่อง"ในพริบตา" ของหน้าควบคุม ที่จะบอกว่า &#8220; ไม่สนับสนุน Search Engines &#8221; เพื่อเตือนให้คุณรู้ว่าเว็บของคุณจะไม่ถูกเก็บข้อมูลโดย SE

en: At a Glance
th: ในพริบตา

[ctx: theme]
en: Active:
th: เปิดใช้งาน:

en: Accessibility Ready
th: พร้อมด้วยการเข้าถึง

en: This is a child theme of %s.
th: นี่เป็น theme ลูกของ %s

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
th: หน้าจอนี้ใช้เพื่อจัดการ theme ที่ติดตั้งแล้วของคุณ  นอกเหนือจาก theme ค่าเริ่มต้นที่อยู่ในการติดตั้งเวิร์ดเพรสของคุณ  theme ที่ออกแบบและพัฒนาโดยผู้พัฒนาอื่น

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
th: ลากเม้าส์ไปบนหรือแตะเพื่อดูการเปิดใช้และปุ่มดูก่อนแบบเหมือนจริง

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
th: กดบน theme เพื่อดูชื่อ theme, รุ่น, ผู้เขียน, คำอธิบาย, ป้ายกำกับ และลิงก์ลบ

en: Click Customize for the current theme or Live Preview for any other theme to see a live preview
th: กดปรับแต่งสำหรับ theme ปัจจุบัน หรือดูก่อนแบบเสมือนจริง สำหรับ theme ใด ๆ เพื่อดูก่อนแบบเสมือนจริง

en: The current theme is displayed highlighted as the first theme.
th: theme ปัจจุบันถูกแสดงแบบเด่นเหมือนเป็น theme แรก

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
th: แตะหรือลากผ่านเหนือ theme ใด ๆ แล้วกดปุ่มดูแบบเสมือนจริง เพื่อดูแบบเสมือนจริงของ theme นั้นและเปลี่ยนตัวเลือก theme ในแบบที่แยกกันต่างหาก   การดูแบบเต็มจอ  คุณยังสามารถค้นหาปุ่มการดูแบบเสมือนจริงที่ด้านล่างของหน้าจอรายละเอียด theme   theme ใด ๆ ที่ติดตั้งแล้วสามารถดูก่อนและปรับแต่งในวิธีนี้

en: The theme being previewed is fully interactive &mdash; navigate to different pages to see how the theme handles posts, archives, and other page templates. The settings may differ depending on what theme features the theme being previewed supports. To accept the new settings and activate the theme all in one step, click the Save &amp; Activate button above the menu.
th: theme ที่ถูกดูก่อนจะสามารถตอบสนองได้เต็มที่ &mdash; สามารถไปยังหน้าอื่นๆ เพื่อดูว่า theme ได้จัดการกับเรื่อง คลังเก็บ และรูปแบบหน้าอื่น ๆ อย่างไร  การตั้งค่าอาจจะต่างไปขึ้นอยู่กับ ลักษณะพิเศษของ theme ที่การดูก่อนสนับสนุน  เพื่อยอมรับการตั้งค่าใหม่และเปิดใช้ theme ทั้งหมดในหนึ่งขั้นตอน  กดปุ่มบันทึกและเปิดใช้เหนือเมนูนี้

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
th: เมื่อดูก่อนบนหน้าจอเล็ก คุณสามารถใช้ปุ่มซ่อน ที่ส่วนล่างของพื้นที่ด้านซ้าย   นี่จะเป็นการซ่อนพื้นที่  ให้คุณมีพื้นที่ดูก่อนเว็บไซต์คุณมากขึ้นใน theme ใหม่  เพื่อนำพื้นที่ส่วนนี้กลับมา  กดที่ปุ่มซ่อนอีกครั้ง

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
th: เพื่อเปิดใช้ widget ลากมันไปยังด้านข้างหรือกดมัน   การปิดการใช้งาน  widget หรือลบการตั้งค่ามัน  ให้ลากมันกลับไป

en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
th[0]: %1$s การจัดเรทอิงกับ %2$s การจัดเรท

en: %s rating
th: %s การจัดเรท

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the frontend or the dashboard for that site.
th: หน้าจอนี้แสดงเว็บทั้งหมดของผู้ใช้แต่ละคนในเครือข่ายนี้  และยังอนุญาตให้ผู้ใช้นั้นตั้งค่าเว็บหลัก  พวกเขาสามารถใช้ลิงก์ภายใต้แต่ละเว็บไซต์เพื่อเยี่ยมชมหน้าแรกหรือหน้าควบคุมสำหรับเว็บนั้น

en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
th: Rollback ผิดพลาด: [%1$s] %2$s

en: Error: [%1$s] %2$s
th: ผิดพลาด: [%1$s] %2$s

en: The following plugins were successfully updated:
th: อัปเดตปลั๊กอินเหล่านี้สำเร็จแล้ว

en: The following themes were successfully updated:
th: อัปเดต themes เหล่านี้สำเร็จแล้ว

en: The following translations were successfully updated:
th: อัปเดตคำแปลเหล่านี้สำเร็จแล้ว

en: The following plugins failed to update:
th: ล้มเหลวในการอัปเดตปลั๊กอินเหล่านี้

en: The following themes failed to update:
th: ล้มเหลวในการอัปเดต themes เหล่านี้

en: The following translations failed to update:
th: ล้มเหลวในการอัปเดตคำแปลเหล่านี้

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
th: ไม่สามารถส่งฟอร์มนี้ได้  โปรดโหลดหน้าใหม่และลองอีกครั้ง

en: <strong>Screen Options</strong> - Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
th: <strong>ตัวเลือกหน้าจอ</strong> - ใช้แถบตัวเลือกหน้าจอเพื่อเลือกกล่องหน้าปัดควบคุมไหนที่จะแสดง

en: <strong>Site Content</strong> - Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
th: <strong>เนื้อหาเว็บไซต์</strong> - แสดงบทสรุปของเนื้อหาบนเว็บไซต์ของคุณและระบุ theme และรุ่นของเวิร์ดเพรสที่คุณกำลังใช้งานอยู่

en: <strong>Activity</strong> - Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
th: <strong>กิจกรรม</strong> - แสดงเรื่องที่กำลังมาตามตารางเวลา เรื่องที่เผยแพร่เร็ว ๆ นี้ และความเห็นล่าสุดบนเรื่องของคุณและอนุญาตให้คุณจัดการพวกมัน

en: <strong>Quick Draft</strong> - Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 5 most recent draft posts you've started.
th: <strong>ฉบับร่างอย่างเร็ว</strong> - อนุญาตคุณให้สร้างเรื่องใหม่และบันทึกเป็นฉบับร่าง  และยังแสดงลิงก์ไปยัง ฉบับร่างล่าสุด 5 ความที่คุณได้ทำไว้

en: <strong>WordPress News</strong> - Latest news from the official WordPress project, the <a href="http://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>, and popular and recent plugins.
th: <strong>ข่าวสารเวิร์ดเพรส</strong> - ข่าวสารล่าสุดจากโปรเจคทางการของเวิร์ดเพรส <a href="http://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a> และปลั๊กอินยอดนิยมและล่าสุด

en: <strong>WordPress News</strong> - Latest news from the official WordPress project, the <a href="http://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>.
th: <strong>ข่าวสารเวิร์ดเพรส</strong> - ข่าวสารล่าสุดจากโปรเจคทางการของเวิร์ดเพรส <a href="http://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>

en: Oops, you don&#8217;t have access to add new drafts.
th: ขอโทษครับ คุณไม่มีสิทธิในการเพิ่มฉบับร่างใหม่

en: Are you sure you want to delete this theme?
    
    Click 'Cancel' to go back, 'OK' to confirm the delete.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ที่จะลบ theme นี้?
    
    กด 'ยกเลิก' เพื่อกลับไป 'ตกลง' เพื่อยืนยันการลบ

en: Add New Theme
th: เพิ่ม Theme ใหม่

[ctx: Add new theme]
en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: Update Available
th: อัปเดตที่มีอยู่

en: Close overlay
th: ปิดการทับ

en: Show previous theme
th: แสดง theme ก่อนหน้า

en: Show next theme
th: แสดง theme ถัดไป

en: Add Widget
th: เพิ่ม Widget

en: Activity
th: กิจกรรม

en: WordPress site: %s
th: เว็บไซต์เวิร์ดเพรส: %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
th: สำเร็จ: อัปเดตเวิร์ดเพรสไปยัง %s สำเร็จแล้ว

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
th: ล้มเหลว: ล้มเหลวในการอัปเดตเวิร์ดเพรสไปยัง %s

en: SUCCESS: %s
th: สำเร็จ: %s

en: FAILED: %s
th: ล้มเหลว: %s

en: 
    BETA TESTING?
    =============
    
    This debugging email is sent when you are using a development version of WordPress.
    
    If you think these failures might be due to a bug in WordPress, could you report it?
     * Open a thread in the support forums: http://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Or, if you're comfortable writing a bug report: http://core.trac.wordpress.org/
    
    Thanks! -- The WordPress Team
th: 
    ทดสอบรุ่นทดลอง?
    =============
    
    อีเมล์ฉบับนี้ถูกส่งมาเมื่อคุณกำลังใช้งานรุ่นทดลองของเวิร์ดเพรส
    
    ถ้าคุณคิดว่าความล้มเหลวเหล่านี้เป็นข้อผิดพลาดในเวิร์ดเพรส  คุณสามารถรายงานมันได้อย่างไร?
     * เปิดกระทู้ใหม่ในฟอรั่มสนับสนุน: http://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * หรือ ถ้าคุณอยากเขียนรายงานข้อผิดพลาด: http://core.trac.wordpress.org/
    
    ขอบคุณครับ! -- ทีมงานเวิร์ดเพรส

en: [%s] There were failures during background updates
th: [%s] มีความผิดพลาดระหว่างการอัปเดตเบื้องหลัง

en: [%s] Background updates have finished
th: [%s] อัปเดตเบื้องหลังเสร็จแล้ว

en: UPDATE LOG
th: อัปเดต LOG

en: Quick Draft
th: ฉบับร่างอย่างเร็ว

en: WordPress News
th: ข่าวสารเวิร์ดเพรส

en: WordPress %1$s running %2$s theme.
th: เวิร์ดเพรส %1$s กำลังใช้งาน theme %2$s

en: What&#8217;s on your mind?
th: คุณกำลังคิดถึงอะไรอยู่?

[ctx: drafts]
en: View all
th: ดูทั้งหมด

en: Drafts
th: ฉบับร่าง

en: Publishing Soon
th: จะเผยแพร่เร็ว ๆ นี้

en: Recently Published
th: เผยแพร่ล่าสุด

en: No activity yet!
th: ยังไม่มีกิจกรรมใด ๆ

en: See %s more&hellip;
th: ดู %s เพิ่มเติม&hellip;

en: Today
th: วันนี้

en: Tomorrow
th: พรุ่งนี้

en: Popular Plugin
th: ปลั๊กอินยอดนิยม

en: Manage Uploads
th: จัดการการอัปโหลด

en: The update cannot be installed because we will be unable to copy some files. This is usually due to inconsistent file permissions.
th: การอัปเดตไม่สามารถติดตั้งได้เพราะว่าเราไม่สามารถคัดลอกบางไฟล์  ปัญหานี่ส่วนใหญ่เกิดจากการอนุญาตไฟล์ที่ไม่สมบูรณ์

en: WordPress %s is also now available.
th: เวิร์ดเพรส รุ่น %s พร้อมให้อัปเกรดแล้ว

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update WordPress to version %2$s.
th: เว็บของคุณที่ %1$s ได้พบกับความล้มเหลวที่สำคัญระหว่างทำพยายามอัปเดตเวิร์ดเพรสไปยังรุ่น %2$s

en: Your site was running version %s.
th: เว็บของคุณกำลังใช้งานรุ่น %s

en: Update Translations
th: อัปเดตการแปล

en: Updating translations for %1$s (%2$s)&#8230;
th: อัปเดตการแปลสำหรับ %1$s (%2$s)&#8230;

en: Translations for %s
th: การแปลสำหรับ %s

en: [%1$s] Your site has updated to WordPress %2$s
th: [%1$s] เว็บของคุณได้อัปเดตมายังเวิร์ดเพรสรุ่น %2$s

en: [%1$s] WordPress %2$s is available. Please update!
th: [%1$s] เวิร์ดเพรสรุ่น %2$s พร้อมแล้ว  โปรดอัปเดต!

en: [%1$s] URGENT: Your site may be down due to a failed update
th: [%1$s] ฉุกเฉิน: เว็บของคุณอาจจะใช้งานไม่ได้เนื่องจากการอัปเดตล้มเหลว

en: Howdy! Your site at %1$s has been updated automatically to WordPress %2$s.
th: สวัสดีครับ  เว็บของคุณที่ %1$s ถูกอัปเดตอัตโนมัติมายังเวิร์ดเพรสรุ่น %2$s

en: No further action is needed on your part.
th: ไม่ต้องทำสิ่งใด ๆ อีกในส่วนของคุณ

en: For more on version %s, see the About WordPress screen:
th: สำหรับรายละเอียดเพิ่มเติมบนรุ่น %s ดูหน้าจอเกี่ยวกับเวิร์ดเพรส:

en: Please update your site at %1$s to WordPress %2$s.
th: โปรดอัปเดตเว็บของคุณที่ %1$s มายังเวิร์ดเพรสรุ่น %2$s

en: We tried but were unable to update your site automatically.
th: เราพยายามแล้วแต่ไม่สามารถอัปเดตเว็บของคุณโดยอัตโนมัติได้

en: Updating is easy and only takes a few moments:
th: การอัปเดตนั้นง่ายและใช้เวลาเพียงชั่วครู่เท่านั้น

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update to the latest version of WordPress, %2$s.
th: เว็บของคุณที่ %1$s พบกับความล้มเหลวที่สำคัญ ขณะพยายามอัปเดตไปยังรุ่นล่าสุดของเวิร์ดเพรส %2$s

en: This means your site may be offline or broken. Don't panic; this can be fixed.
th: นี่หมายถึงเว็บของคุณอาจจะไม่ได้ออนไลน์หรือใช้งานไม่ได้  อย่าตกใจ  สิ่งนี้สามารถแก้ไขได้

en: Please check out your site now. It's possible that everything is working. If it says you need to update, you should do so:
th: โปรดตรวจเว็บของคุณตอนนี้  มันเป็นไปได้ที่ทุกอย่างทำงานปกติ  ถ้ามันบอกว่าคุณต้องทำการอัปเดต  คุณก็ควรจะทำมัน:

en: Keeping your site updated is important for security. It also makes the internet a safer place for you and your readers.
th: อัปเดตเว็บคุณอยู่เสมอนั้นสำคัญสำหรับความปลอดภัย  ช่วยทำให้อินเตอร์เนทเป็นที่ที่ปลอดภัยสำหรับคุณและผู้อ่านของคุณ

en: If you experience any issues or need support, the volunteers in the WordPress.org support forums may be able to help.
th: ถ้าคุณเจอปัญหาอะไรหรือต้องการความช่วยเหลือ  มีอาสาสมัครอยู่ที่ฟอรั่มสนับสนุนของ WordPress.org  ที่จะอาจจะช่วยคุณได้

en: You also have some plugins or themes with updates available. Update them now:
th: คุณยังมีบางปลั๊กอินหรือ theme ที่มีการอัปเดตพร้อมแล้ว  อัปเดตพวกมันตอนนี้:

en: The WordPress Team
th: ทีมเวิร์ดเพรส

en: We have some data that describes the error your site encountered.
th: เรามีบางข้อมูลที่อธิบายความผิดพลาดที่เว็บของคุณเจออยู่

en: Your hosting company, support forum volunteers, or a friendly developer may be able to use this information to help you:
th: โฮสท์ของคุณ,อาสาสมัครฟอรั่มช่วยเหลือ หรือผู้พัฒนาที่เป็นมิตรอาจจะใช้ข้อมูลนี้เพื่อช่วยเหลือคุณ

en: Error code: %s
th: โค้ดผิดพลาด: %s

en: ERROR: %s
th: ผิดพลาด: %s

en: This content is currently locked.
th: บทความนี้ถูกล็อคในขณะนี้

en: If you take over, %s will be blocked from continuing to edit.
th: ถ้าคุณยึดเรื่องนี้ %s จะถูกปิดกั้นจากการแก้ไข

en: If you need to re-install version %s, you can do so here or download the package and re-install manually:
th: ถ้าคุณต้องติดตั้งรุ่น %s อีกครั้ง  คุณสามารถทำได้ที่นี่หรือดาวน์โหลดแพคเกจและติดตั้งอีกครั้งด้วยตัวเอง

en: Future security updates will be applied automatically.
th: การอัปเดตความปลอดภัยในอนาคตจะถูกนำมาใช้โดยอัตโนมัติ

en: Translations
th: การแปล

en: Your translations are all up to date.
th: คำแปลทั้งหมดของคุณทันสมัยแล้ว

en: Some of your translations are out of date.
th: คำแปลบางอย่างของคุณนั้นล้าสมัย

en: Some of your translations need updating. Sit tight for a few more seconds while we update them as well.
th: บางส่วนของการแปลของคุณต้องการการอัปเดต  โปรดรอสักสองสามวินาทีระหว่างที่เราอัปเดตพวกมัน

en: The translation is up to date.
th: การแปลปรับปรุงจนถึงรุ่นล่าสุดแล้ว

en: Downloading translation from <span class="code">%s</span>&#8230;
th: กำลังดาวน์โหลดการแปลจาก <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Translation update failed.
th: อัปเดตการแปลล้มเหลว

en: Translation updated successfully.
th: อัปเดตการแปลสำเร็จแล้ว

en: Updating theme: %s
th: กำลังอัปเดต theme: %s

en: Updating plugin: %s
th: กำลังอัปเดตปลั๊กอิน: %s

en: There is not enough free disk space to complete the update.
th: ไม่มีพื้นที่เพียงพอสำหรับการอัปเดต

en: Comment must be manually approved
th: ความเห็นต้องถูกอนุมัติโดยมือ

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
th: ขนาดที่อยู่ในรายชื่อด้านล่างกำหนด ขนาดใหญ่สุดในพิกเซลที่จะใช้เมื่อเพิ่มรูปภาพไปยังคลังไฟล์สื่อ

en: By default WordPress uses web <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s which have question marks and lots of numbers in them; however, WordPress offers you the ability to create a custom URL structure for your permalinks and archives. This can improve the aesthetics, usability, and forward-compatibility of your links. A <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">number of tags are available</a>, and here are some examples to get you started.
th: โดยค่าเริ่มต้น เวิร์ดเพรสจะใช้ <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> เว็บที่มีเครื่องหมายคำถามและตัวเลข  อย่างไรก็ตาม  เวิร์ดเพรสยังได้เสนอการปรับแต่งโครงสร้าง สำหรับลิงก์ถาวรและคลังเก็บของคุณ นี่สามารถพัฒนาความสวยงาม การใช้งานและส่งต่อความเข้ากันได้ของลิงก์ของคุณ <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">การใช้งานลิงก์ถาวร</a> และนี่คือตัวอย่างที่ช่วยให้คุณเริ่มใช้งานได้

en: Upgrading to a newer version of the same theme will override changes made here. To avoid this, consider creating a <a href="%s" target="_blank">child theme</a> instead.
th: การอัปเกรดไปยังรุ่นที่ใหม่กว่าของ theme เดียวกันจะเขียนทับการเปลี่ยนแปลงที่นี่  เพื่อหลีกเลี่ยงสิ่งนี้  โปรดพิจารณาการสร้าง <a href="%s" target="_blank">theme ลูก</a> แทนที่

en: Create a brand new user and add them to this site.
th: สร้างผู้ใช้ใหม่และเพิ่มพวกเขาไปยังเว็บไซต์นี้

en: Dear user,
    
    You recently requested to have the administration email address on
    your site changed.
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
th: ถึงผู้ใช้,
    
    คุณเพิ่งได้ร้องขอที่จะมีที่อยู่อีเมล์ผู้ควบคุมบน
    การเปลี่ยนแปลงเว็บไซต์ของคุณ
    ถ้าสิ่งนี้ถูกต้อง โปรดกดที่ลิงก์ด้านล่างเพื่อเปลี่ยนแปลงมัน:
    ###ADMIN_URL###
    
    คุณสามารถเมินเฉยและลบอีเมล์นี้ได้ถ้าคุณไม่ต้องการที่จะ
    ทำสิ่งนี้
    
    อีเมล์นี้ถูกส่งไปที่ ###EMAIL###
    
    ด้วยความนับถือ,
    ทั้งหมดที่ ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Looking for %1$s in %2$s
th: กำลังดูสำหรับ %1$s ใน %2$s

en: The language pack is missing either the <code>.po</code> or <code>.mo</code> files.
th: ไม่มีไฟล์ภาษา  ทั้งไฟล์ <code>.po</code> หรือ <code>.mo</code>

en: Attempting to roll back to previous version.
th: กำลังพยายามย้อนกลับไปยังรุ่นก่อนหน้า

en: Due to an error during updating, WordPress has rolled back to your previous version.
th: เกี่ยวกับความผิดพลาดระหว่างการอัปเดต  เวิร์ดเพรสได้ย้อนกลับไปยังรุ่นก่อนหน้าของคุณ

en: Updating to WordPress %s
th: กำลังอัปเดตไปยังเวิร์ดเพรสรุ่น %s

en: WordPress %s
th: เวิร์ดเพรสรุ่น %s

en: The checksum of the file (%1$s) does not match the expected checksum value (%2$s).
th: การตรวจสอบของไฟล์ (%1$s) ไม่ตรงกันกับค่าการตรวจสอบที่คาดไว้ (%2$s)

en: This password will not be stored on the server.
th: รหัสผ่านนี้จะไม่ถูกเก็บบนเซิร์ฟเวอร์

en: File size:
th: ขนาดไฟล์:

en: Preparing to install the latest version&#8230;
th: กำลังเตรียมที่จะติดตั้งรุ่นล่าสุด&#8230;

en: Copying the required files&#8230;
th: กำลังคัดลอกไฟล์ที่ต้องการ&#8230;

en: Please provide a valid username.
th: โปรดให้ชื่อผู้ใช้ที่ใช้งานได้

en: The username you provided has invalid characters.
th: ชื่อผู้ใช้ที่คุณให้มามีตัวอักษรที่ใช้งานไม่ได้

en: Your passwords do not match. Please try again.
th: รหัสผ่านของคุณไม่ตรงกัน  โปรดลองใหม่อีกครั้ง

en: You must provide an email address.
th: คุณต้องให้ที่อยู่อีเมล์

en: Sorry, that isn&#8217;t a valid email address. Email addresses look like <code>username@example.com</code>.
th: ขอโทษครับ  นี่ไม่ใช่ที่อยู่อีเมล์ที่ใช้งานได้  ที่อยู่อีเมล์ต้องคล้ายแบบนี้ <code>username@example.com</code>

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
th: theme ของคุณไม่ได้เขียนมาเพื่อสนับสนุนเมนู  แต่คุณสามารถใช้พวกมันได้ในด้านข้างโดยเพิ่ม widget เมนูปรับแต่งบนหน้าจอ <a href="%s">Widgets</a>

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the custom menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the Documentation link to the side.
th: เมนูสามารถแสดงในพื้นที่ที่กำหนดโดย theme ของคุณ  หรือแม้แต่ใช้ในด้านข้างโดยการเพิ่ม widget &#8220;เมนูปรับแต่ง&#8221; บนหน้าจอ <a href="%1$s">Widgets</a> ถ้า theme ของคุณไม่สนับสนุนคำสั่งเมนูปรับแต่ง (themes ค่าเริ่มต้น %2$s และ %3$s สนับสนุน) คุณสามารถเรียนรู้การเพิ่มการสนับสนุนโดยทำตามลิงก์คู่มือไปยังด้านข้าง

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
th: <strong>การกดลูกศรที่อยู่ด้านขวาของรายการเมนูใด ๆ</strong> ในตัวแก้ไขจะเผยกลุ่มมาตรฐานของการตั้งค่า   การตั้งค่าที่เพิ่มขึ้นอย่างเช่นลิงก์เป้าหมาย CSS classes ลิงก์ความสัมพันธ์และคำอธิบายลิงก์สามารถเปิดใช้และปิดใช้งานในแทบหน้าจอตัวเลือก

en: Category added.
th: เพิ่มหมวดหมู่แล้ว

en: Category deleted.
th: ลบหมวดหมู่แล้ว

en: Category updated.
th: อัปเดตหมวดหมู่แล้ว

en: Category not added.
th: หมวดหมู่ยังไม่ถูกเพิ่ม

en: Category not updated.
th: หมวดหมู่ยังไม่ถูกอัปเดต

en: Categories deleted.
th: ลบหมวดหมู่แล้ว

en: Tag added.
th: เพิ่มป้ายกำกับแล้ว

en: Tag deleted.
th: ลบป้ายกำกับแล้ว

en: Tag updated.
th: อัปเดตป้ายกำกับแล้ว

en: Tag not added.
th: ป้ายกำกับไม่ถูกเพิ่ม

en: Tag not updated.
th: ป้ายกำกับไม่ถูกอัปเดต

en: Tags deleted.
th: ลบป้ายกำกับแล้ว

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
th[0]: %s เรื่องไม่ถูกอัปเดต  มีบางคนกำลังแก้ไขมันอยู่

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
th[0]: ลบ %s เรื่องอย่างถาวรแล้ว

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
th[0]: ย้าย %s เรื่องไปถังขยะแล้ว

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
th[0]: กู้คืน %s เรื่องจากถังขยะ

en: %s page updated. | %s pages updated.
th[0]: อัปเดต %s หน้า

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
th[0]: %s หน้าไม่ถูกอัปเดต มีบางคนกำลังแก้ไขมันอยู่

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
th[0]: ลบ %s หน้าอย่างถาวรแล้ว

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
th[0]: ย้าย %s หน้าไปถังขยะแล้ว

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
th[0]: กู้คืน %s หน้าจากถังขยะ

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
th: เปรียบเทียบสองรุ่นที่ต่างกันโดย <strong>การเลือกเปรียบเทียบกล่องสองรุ่นใด ๆ</strong> ไว้ที่ด้านข้าง

en: Compare Revisions
th: เปรียบเทียบรุ่น

en: View, compare, and restore other versions of this content on the improved revisions screen.
th: ดู เปรียบเทียบ และกู้คืนรุ่นอื่นของบทความนี้บนหน้าจอรุ่นที่พัฒนาขึ้น

en: Edit Lock
th: แก้ไขการล็อค

en: Someone else is editing this. No need to refresh; the lock will disappear when they&#8217;re done.
th: มีคนอื่นกำลังแก้ไขสิ่งนี้  ไม่มีความจำเป็นต้องรีเฟรช  การล็อคจะหายไปเมื่อพวกเขาแก้ไขเสร็จแล้ว

en: Compare any two revisions
th: เปรียบเทียบระหว่างสองรุ่น

en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
th: "%1$s" จาก %2$s โดย %3$s

en: "%1$s" from %2$s.
th: "%1$s" จาก %2$s

en: "%1$s" by %2$s.
th: "%1$s" โดย %2$s

en: "%s".
th: "%s"

en: Your site is configured to keep only the last %s revisions.
th: เว็บของคุณได้ถูกปรับให้เก็บไว้เพียง %s รุ่นหลังสุด

en: Revisions: %s
th: รุ่น: %s

[ctx: revisions]
en: Browse
th: เรียกดู

en: Autosave by %s
th: บันทึกอัตโนมัติโดย %s

en: Current Revision by %s
th: รุ่นปัจจุบันโดย %s

en: Restore This Autosave
th: กู้คืนบันทึกอัตโนมัตินี้

en: Revision by %s
th: รุ่นโดย %s

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you&#8217;re reconnected.
th: <strong>การเชื่อมต่อหลุดไป</strong> ไม่สามารถบันทึกการเปลี่ยงแปลงได้จนกว่าคุณจะเชื่อมต่ออีกครั้ง

en: We&#8217;re backing up this post in your browser, just in case.
th: เราจะสำรองข้อมูลของเรื่องนี้ในเบราว์เซอร์ของคุณ  เฉพาะกรณีนี้

en: Sorry, something went wrong. The requested comparison could not be loaded.
th: ขอโทษครับ มีบางสิ่งผิดปกติ  การเปรียบเทียบที่ร้องขอไม่สามารถโหลดได้

[ctx: Background Attachment]
en: Attachment
th: ไฟล์แนบ

en: You can proportionally scale the original image. For best results the scaling should be done before performing any other operations on it like crop, rotate, etc. Note that images can only be scaled down, not up.
th: คุณสามารถย่อขนาดรูปภาพต้นแบบอย่างเหมาะสม  สำหรับการแสดงผลที่ดีที่สุด  การย่อภาพควรจะทำก่อนการทำสิ่งอย่างอื่นเช่น  การตัดภาพ  การหมุนภาพหรืออื่น ๆ  โปรดจำว่ารูปภาพสามารถย่อลงได้  แต่ไม่สามารถขยายได้

en: Repeat New Password
th: ใส่รหัสผ่านใหม่อีกครั้ง

en: Repeat Password
th: ใส่รหัสผ่านอีกครั้ง

en: Add menu items from the column on the left.
th: เพิ่มรายการเมนูจากคอลัมน์ทางด้านซ้าย

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. You may automatically install plugins from the <a href="%1$s">WordPress Plugin Directory</a> or upload a plugin in .zip format via <a href="%2$s">this page</a>.
th: ปลั๊กอินช่วยขยายและเพิ่มความสามารถของเวิร์ดเพรส  คุณอาจจะติดตั้งปลั๊กอินอัตโนมัติจาก <a href="%1$s">ไดเรกทอรีเวิร์ดเพรสปลั๊กอิน</a> หรืออัปโหลดปลั๊กอินในรูปแบบไฟล์ .zip ผ่านทาง <a href="%2$s">หน้านี้</a>

en: The package contains no files.
th: แพคเกจไม่มีไฟล์ใด ๆ อยู่

en: The theme contains no files.
th: theme นี้ไม่มีไฟล์ใดเลย

en: An error occurred while updating %1$s: <strong>%2$s</strong>
th: มีความผิดพลาดเกิดขึ้นในขณะกำลังอัปเดต %1$s: <strong>%2$s</strong>

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
th: เพื่อการดูระหว่างรุ่นปรับปรุง <strong>ให้ลากตัวจัดการสไลเดอร์จไปทางซ้ายหรือขวา</strong> หรือ <strong>ใช้ปุ่มก่อนหน้าหรือปุ่มถัดไป</strong>

en: Loading&hellip;
th: กำลังโหลดข้อมูล&hellip;

en: Error in moving to trash.
th: มีความผิดพลาดขณะกำลังย้ายไปถังขยะ

en: Error in restoring from trash.
th: มีความผิดพลาดในการกู้คืนจากถังขยะ

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
th: รายการที่คุณพยายามย้ายไปถังขยะไม่มีอยู่แล้ว

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
th: รายการที่คุณพยายามกู้คืนจากถังขยะไม่มีอยู่แล้ว

en: This item has already been deleted.
th: รายการนี้ได้ถูกลบแล้ว

en: Drag each item into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
th: ลากแต่ละรายการมาในลำดับที่คุณต้องการ  กดที่ลูกศรที่ด้านขวาของรายการเพื่อแสดงตัวเลือกในการปรับแต่งเพิ่มเติม

en: If you haven&#8217;t yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
th: ถ้าคุณยังไม่ได้สร้างเมนูใดเลย <strong>กดที่สร้างลิงก์เมนูใหม่</strong> เพื่อเริ่มสร้างเมนู

en: This screen is used for managing your content revisions.
th: หน้าจอนี้ใช้สำหรับจัดการเนื้อหารุ่นต่าง ๆ ของคุณ

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
th: รุ่นปรับปรุงคือสำเนาที่บันทึกของเรื่องหรือหน้าของคุณ  ซึ่งถูกสร้างขึ้นในแต่ละครั้งจากการอัปเดตเนื้อหาของคุณ  ตัวหนังสือสีแดงทางด้านซ้ายแสดงเนื้อหาที่ถูกลบออก  และตัวอักษรสีเขียวทางด้านขวาแสดงเนื้อหาที่ถูกเพิ่มเข้าไป

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
th: จากหน้าจอนี้คุณสามารถตรวจสอบ เปรียบเทียบและกู้คืนรุ่นปรับปรุง

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
th: เพื่อกู้คืนรุ่นปรับปรุง <strong>กดกู้คืนรุ่นปรับปรุงนี้</strong>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Revisions Management</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">จัดการรุ่นปรับปรุง</a>

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
th: ถึง:

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
th: จาก:

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
th: ก่อนหน้า

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
th: ถัดไป

en: Menu locations updated.
th: อัปเดตที่อยู่เมนู

en: %1$s by %2$s.
th: %1$s โดย %2$s.

en: Released: %d.
th: ออกมาตอน: %d.

en: Track %1$s of %2$s.
th: ตามรอย %1$s ของ %2$s

en: Track %1$s.
th: ตามรอย %1$s

en: Genre: %s.
th: ประเภท: %s

en: Year:
th: ปี:

en: Genre:
th: ประเภท:

en: Bitrate:
th: บิทเรท:

en: Audio Format:
th: รูปแบบไฟล์เสียง

en: Audio Codec:
th: codec ไฟล์เสียง:

en: Saving revision...
th: กำลังบันทึกรุ่นปรับปรุง...

en: Your latest changes were saved as a revision.
th: การเปลี่ยนแปลงครั้งล่าสุดของคุณจะถูกบันทึกเป็นรุ่นปรับปรุง

en: This screen is used for managing your custom navigation menus.
th: หน้าจอนี้ใช้สำหรับจัดการเมนูนำทางปรับแต่งของคุณ

en: From this screen you can:
th: จากหน้าจอนี้คุณสามารถ:

en: Create, edit, and delete menus
th: สร้าง แก้ไขและลบเมนู

en: Add, organize, and modify individual menu items
th: เพิ่ม จัดเรียงและปรับแต่งแต่ละรายการเมนู

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
th: กล่องจัดการเมนูที่อยู่ด้านบนของหน้าจอถูกใช้เพื่อควบคุมเมนูใด ๆ ที่เปิดในตัวแก้ไขด้านล่าง

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the drop down and click Select</strong>
th: การแก้ไขเมนูที่มีอยู่ <strong>เลือกเมนูจากดรอปดาวน์และกดเลือก</strong>

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
th: คุณสามารถมอบหมายที่อยู่ theme ให้กับแต่ละเมนูโดย <strong>การเลือกการตั้งค่าที่ต้องการ</strong> ที่ด้านล่างของเมนูแก้ไข เพื่อมอบหมายเมนูไปยังที่อยู่ theme ทั้งหมดทันที <strong>เยี่ยมชมแถบจัดการที่อยู่</strong> ที่ด้านบนของหน้าจอ

en: Menu Management
th: จัดการเมนู

en: Each custom menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
th: แต่ละเมนูปรับแต่งจะประกอบด้วย หลาย ๆ ลิงก์ไปยังหน้า หมวดหมู่ URLs ที่ปรับแต่งตามต้องการหรือ ชนิดเนื้อหาอื่น  ลิงก์เมนูจะถูกเพิ่มโดยการเลือกรายการจากกล่องขยายในคอลัมน์ซ้ายมือด้านล่าง

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
th: เพิ่มหนึ่งหรือหลายรายการทันทีโดย <strong>การเลือก เช็คบ็อกซ์ ข้าง ๆ แต่ละรายการและกดเพิ่มไปที่เมนู</strong>

en: To add a custom link, <strong>expand the Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
th: เพื่อเพิ่มลิงก์ปรับแต่ง <strong>ขยายส่วนพื้นที่ลิงก์  ใส่ URL และข้อความลิงก์ และกดเพิ่มไปที่เมนู</strong>

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
th: เพื่อเรียงรายการเมนู <strong>ลางและวางรายการเมนูด้วยเม้าส์ของคุณหรือใช้คีย์บอร์ดของคุณ</strong> ลากหรือย้ายรายการเมนูไปด้านขวาเล็กน้อยเพื่อสร้างมันเป็นเมนูย่อย

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
th: ลบรายการเมนูโดย <strong>ขยายมันและกดที่ลิงก์ลบออก</strong>

en: Editing Menus
th: กำลังแก้ไขเมนู

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
th: หน้าจอนี้ใช้สำหรับการมอบหมายเมนูสำหรับทั้งเว็บไปยังที่อยู่ที่กำหนดโดย theme ของคุณ

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s drop down.</strong> When you&#8217;re finished, <strong>click Save Changes</strong>
th: การมอบหมายเมนูไปยังหนึ่งหรือหลายที่อยู่ theme <strong>เลือกเมนูจากรายการวางลงของที่อยู่</strong> เมื่อคุณทำเสร็จแล้ว <strong>กดบันทึกการเปลี่ยนแปลง</strong>

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
th: การแก้ไขเมนูที่มอบหมายในปัจจุบันไปยังที่อยู่ theme <strong>กดที่ แก้ไขลิงก์ ที่อยู่ติดกัน</strong>

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
th: การเพิ่มเมนูใหม่นอกจากการมอบหมายเมนูที่มีอยู่แล้ว <strong>ให้กดที่ลิงก์ใช้เมนูใหม่</strong> เมนูใหม่ของคุณจะมอบหมายอัตโนมัติไปยังที่อยู่ theme นั้น

en: Edit Menus
th: แก้ไขเมนู

en: Manage Locations
th: จัดการที่อยู่

en: Theme Location
th: ที่อยู่ของ theme

en: Assigned Menu
th: มอบหมายเมนู

en: Select a Menu
th: เลือกเมนู

[ctx: menu]
en: Edit
th: แก้ไข

[ctx: menu]
en: Use new menu
th: ใช้เมนูใหม่

en: Restore This Revision
th: กู้คืนรุ่นนี้

en: Move up one
th: ย้ายขึ้นหนึ่งอันดับ

en: Move down one
th: ย้ายลงหนึ่งอันดับ

en: Move to the top
th: ย้ายไปไว้บนสุด

en: Move under %s
th: ย้ายไปอยู่ภายใต้ %s

en: Move out from under %s
th: ย้ายออกจากภายใต้ %s

en: Under %s
th: ภายใต้ %s

en: Out from under %s
th: ออกจากภายใต้ %s

en: %1$s. Menu item %2$d of %3$d.
th: %1$s รายการเมนูMenu item %2$d ของ %3$d

en: %1$s. Sub item number %2$d under %3$s.
th: %1$s เลขที่รายการย่อย %2$d ภายใต้ %3$s

en: Capabilities
th: ความสามารถ

en: Denied: %s
th: ปฏิเสธ: %s

en: Move
th: ย้าย

en: Up one
th: ขึ้นหนึ่ง

en: Down one
th: ลงหนึ่ง

en: To the top
th: ไปบนสุด

en: Menu Structure
th: โครงสร้างเมนู

en: Menu Settings
th: การตั้งค่าเมนู

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
th: รุ่นสำรองของเรื่องนี้ในเบราว์เซอร์ของคุณแตกต่างรุ่นด้านล่าง

en: Restore the backup.
th: กู้คืนรุ่นสำรอง

en: Post restored successfully.
th: กู้คืนเรื่องสำเร็จแล้ว

en: Undo.
th: ย้อนกลับ

en: Draft created on %1$s at %2$s
th: สร้างฉบับร่างแล้วบน %1$s ที่ %2$s

en: %s has taken over and is currently editing.
th: %s ได้แทนที่และกำลังถูกแก้ไขอยู่ในตอนนี้

en: Take over
th: แทนที่

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
th: คุณไม่สามารถย้ายรายการนี้ไปยังถังขยะ มีการแก้ไข %s อยู่ในขณะนี้

en: Edit your menu below, or <a href="%s">create a new menu</a>.
th: แก้ไขเมนูของคุณด้านล่าง หรือ <a href="%s">สร้างเมนูใหม่</a>

en: Select a menu to edit:
th: เลือกเมนูที่จะแก้ไข:

en: or <a href="%s">create a new menu</a>.
th: หรือ <a href="%s">สร้างเมนูใหม่</a>

en: Thank you for Updating! Please visit the <a href="%s">Upgrade Network</a> page to update all your sites.
th: ขอบคุณสำหรับการอัปเดต  กรุณาเยี่ยมชมหน้า <a href="%s">อัปเกรดเครือข่าย</a> เพื่ออัปเดตเว็บทั้งหมดของคุณ

en: All right, sparky! You&#8217;ve made it through this part of the installation. WordPress can now communicate with your database. If you are ready, time now to&hellip;
th: ทั้งหมดสำเร็จแล้ว  คุณได้ทำขั้นตอนการติดตั้งส่วนนี้เสร็จแล้ว  เวิร์ดเพรสสามารถเชื่อมต่อกับฐานข้อมูลของคุณได้แล้ว  ถ้าคุณพร้อม  ก็ได้เวลาที่จะ&hellip;

en: sub item
th: รายการรอง

en: Link Text
th: ตัวอักษรลิงก์

en: <strong>%1$s</strong> has been updated.
th: อัปเดต <strong>%1$s</strong> แล้ว

en: Selected menus have been successfully deleted.
th: ลบเมนูที่เลือกสำเร็จแล้ว

en: -- Select --
th: -- เลือก --

en: Menu 1
th: เมนู 1

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag each item into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
th: แก้ไขเมนูเริ่มต้นของคุณโดยการเพิ่มหรือลบรายการ  ลากแต่ละรายการเรียงลำดับตามที่คุณพอใจ  กดสร้างเมนูเพื่อบันทึกการเปลี่ยนแปลงของคุณ

en: Give your menu a name above, then click Create Menu.
th: ให้ชื่อกับเมนูของคุณด้านบน  แล้วกดสร้างเมนู

en: Auto add pages
th: เพิ่มหน้าอัตโนมัติ

en: Automatically add new top-level pages to this menu
th: เพิ่มหน้าระดับบนใหม่อัตโนมัติไปยังเมนูนี้

en: Theme locations
th: ที่อยู่ theme

en: (Currently set to: %s)
th: (ปัจจุบันตั้งไปที่: %s)

en: The Documentation menu below the editor lists the PHP functions recognized in the plugin file. Clicking Look Up takes you to a web page about that particular function.
th: เมนูคู่มือด้านล่างตัวแก้ไขจะแสดงรายชื่อคำสั่ง PHP ที่จำไว้ในไฟล์ปลั๊กอิน  กดที่ตรวจดูจะนำคุณไปที่หน้าเว็บเกี่ยวกับคำสั่งเฉพาะ

en: Look Up
th: ตรวจดู

en: For PHP files, you can use the Documentation dropdown to select from functions recognized in that file. Look Up takes you to a web page with reference material about that particular function.
th: สำหรับไฟล์ PHP คุณสามารถใช้คู่มือดรอปดาวน์ เพื่อเลือกจากคำสั่งที่จำอยู่ในไฟล์นั้น  ตรวจดูจะนำคุณไปยังหน้าเว็บที่มีเนื้อหาอ้างอิงเกี่ยวกับคำสั่งเฉพาะ

en: %s is currently editing
th: %s กำลังทำการแก้ไข

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
th: คุณสามารถอัปโหลดและใส่ไฟล์สื่อ (ไฟล์รูป, ไฟล์เสียง, ไฟล์เอกสาร และอื่น ๆ) โดยกดที่ปุ่มเพิ่มไฟล์สื่อ  คุณสามารถเลือกจากรูปและไฟล์ที่ทำการอัปโหลดไปที่คลังไฟล์สื่อแล้ว  หรืออัปโหลดไฟล์สื่อใหม่เพื่อเพิ่มในหน้าและเรื่องของคุณ  เพื่อสร้างคลังรูปภาพ  เลือกรูปภาพที่จะเพิ่มและกดที่ปุ่ม  &#8220;สร้างคลังรูปใหม่&#8221;

en: You can also embed media from many popular websites including Twitter, YouTube, Flickr and others by pasting the media URL on its own line into the content of your post/page. Please refer to the Codex to <a href="http://codex.wordpress.org/Embeds">learn more about embeds</a>.
th: คุณยังสามารถเล่นไฟล์สื่อจากเว็บไซต์ยอดนิยมมากมายซึ่งรวมถึง  Twitter, YouTube, Flickr และอื่น ๆ โดยคัดลอก URL ไฟล์สื่อนั้นมาใส่ใน เรื่อง/หน้า ของคุณ  กรุณาดูการอ้างอิงคู่มือเรื่อง <a href="http://codex.wordpress.org/Embeds">เรียนรู้เพิ่มเรื่องการเล่นไฟล์สื่อ</a>

en: New Media Manager
th: ตัวจัดการไฟล์สื่อใหม่

en: Uploading files and creating image galleries has a whole new look. Check it out!
th: การอัปโหลดไฟล์และสร้างคลังรูปภาพมีหน้าตาที่เปลี่ยนใหม่หมด  ลองใช้งานมัน

en: Image rotation is not supported by your web host.
th: การหมุนรูปไม่ได้ถูกสนับสนุนโดยเว็บโฮสท์ของคุณ

en: If you are looking to use the link manager, please install the <a href="%s">Link Manager</a> plugin.
th: ถ้าคุณกำลังมองหาเพื่อใช้ตัวจัดการลิงก์  โปรดติดตั้งปลั๊กอิน <a href="%s">ตัวจัดการลิงก์</a>

en: Manage <a href="%1$s">widgets</a> or <a href="%2$s">menus</a>
th: จัดการ <a href="%1$s">widgets</a> หรือ <a href="%2$s">เมนู</a>

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
th: เพื่อใช้รูปภาพพื้นหลัง   เพียงอัปโหลดมันหรือเลือกรูปภาพที่คุณได้อัปโหลดไปที่คลังไฟล์สื่อของคุณโดยกดที่ปุ่ม &#8220;เลือกรูปภาพ&#8221;  คุณสามารถแสดงภาพเพียงภาพเดียว  หรือใช้ภาพนั้นมาต่อกันจนเต็มหน้าจอ  คุณสามารถให้รูปพื้นหลังของคุณวางอย่างตายตัว  โดยให้ข้อความเว็บของคุณเคลื่อนไปบนภาพพื้นหลัง  หรือคุณสามารถให้ภาพพื้นหลังเลื่อนไปพร้อมกับเว็บไซต์ของคุณ

en: Don&#8217;t forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you&#8217;re done!
th: อย่าลืมกด &#8220;บันทึกการเปลี่ยนแปลง&#8221; เมื่อคุณตั้งค่าเสร็จแล้ว

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
th: ช่องหัวข้อและพื้นที่แก้ไขเรื่องขนาดใหญ่ถูกวางอย่างตายตัว  แต่คุณสามารถเปลี่ยนที่กล่องอื่น ๆ โดยการลากและวาง  คุณยังสามารถย่อหรือขยายพวกมันโดยกดที่แถบหัวข้อของแต่ละกล่อง  ใช้แทบหน้าจอตัวเลือกเพื่อแสดงกล่องเพิ่มขึ้น (คำย่อ, การส่ง Trackbacks, ช่องปรับแต่ง, การสนทนา, Slug, ผู้เขียน) หรือเลือกรูปแบบ 1- หรือ 2-คอลัมน์สำหรับหน้าจอนี้

en: Inserting Media
th: ใส่ไฟล์สื่อ

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
th: กล่องหลายกล่องบนหน้าจอนี้ประกอบด้วยการตั้งค่าสำหรับข้อความของคุณจะเผยแพร่อย่างไร  ประกอบด้วย:

en: <strong>Format</strong> - Post Formats designate how your theme will display a specific post. For example, you could have a <em>standard</em> blog post with a title and paragraphs, or a short <em>aside</em> that omits the title and contains a short text blurb. Please refer to the Codex for <a href="http://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descriptions of each post format</a>. Your theme could enable all or some of 10 possible formats.
th: <strong>รูปแบบ</strong> - รูปแบบเรื่องจะจัดการว่า theme จะแสดงอย่างไรในเรื่องที่เจาะจง  สำหรับตัวอย่าง  คุณสามารถมีเรื่องบล็อก <em>มาตรฐาน</em> ที่มีหัวข้อและย่อหน้า  หรือ <em>เรื่องสั้น</em> ที่ไม่มีหัวข้อ   ประกอบด้วยข้อความประกาศสั้น ๆ  อ้างถึงคู่มือสำหรับ<a href="http://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">คำอธิบายแต่ละรูปแบบเรื่อง</a> theme ของคุณสามารถเปิดใช้งานทั้งหมดหรือเพียงบางส่วนของรูปแบบ 10 รูปแบบ

en: Publish Settings
th: การตั้งค่าเผยแพร่

en: <strong>Parent</strong> - Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
th: <strong>หมวดหมู่หลัก</strong> - หมวดหมู่  ไม่เหมือนกับป้ายกำกับ  สามารถมีลำดับขั้น   คุณสามารถมีหมวดหมู่เพลงแจ๊ส  และใต้หมวดหมู่นั้นมีหมวดหมู่ย่อยสำหรับ Bebop และ Big Band  เป็นทางเลือกอย่างหนึ่ง   เพื่อสร้างหมวดหมู่ย่อย  เพียงเลือกหมวดหมู่อื่นจากเมนูเลื่อนลงหมวดหมู่หลัก

en: <strong>Box Controls</strong> - Click the title bar of the box to expand or collapse it. In addition, some boxes have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
th: <strong>การควบคุมกล่อง</strong> - กดที่แถบหัวข้อของกล่องเพื่อขยายหรือย่อมัน  นอกจากนี้ บางกล่องยังมีเนื้อหาที่ปรับแต่ง  และจะแสดงลิงก์ &#8220;ปรับแต่ง&#8221; ถ้าคุณเลื่อนเม้าส์ไปเหนือมัน

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
th: เมื่อทำการเปลี่ยน themes  จะมีการขัดแย้งบางอย่างเกี่ยวกับเลขที่ลำดับการตั้งค่าและการตั้งค่าพื้นที่ widget/ด้านข้าง  และบางทีการขัดแย้งเหล่านี้ทำให้การตั้งค่าสะดุดเล็กน้อย  ถ้าคุณเปลี่ยน themes และดูเหมือนว่ามี widgets หายไป   เลื่อนเม้าส์ไปด้านล่างของหน้าจอนี้  ไปที่พื้นที่ Widgets ที่ไม่ใช้งาน  ซึ่ง widgets ทั้งหมดของคุณและการตั้งค่าพวกมันจะถูกบันทึกอยู่ที่นั่น

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> instead.
th: คุณกำลังใช้งานตัวอัปโหลดแบบหลายไฟล์  มีปัญหา?  โปรดลองใช้ <a href="%1$s" target="%2$s">ตัวอัปโหลดเบราว์เซอร์</a> แทน

[ctx: media item]
en: Edit
th: แก้ไข

[ctx: color]
en: Default: %s
th: ค่าเริ่มต้น: %s

[ctx: column name]
en: Uploaded to
th: อัปโหลดไปที่

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
th: ไฟล์ที่อัปโหลดไม่ใช่รูปภาพที่ใช้ได้  กรุณาลองใหม่อีกครั้ง

en: Choose a Background Image
th: เลือกรูปภาพพื้นหลัง

en: Choose a Custom Header
th: เลือกส่วนหัวปรับแต่ง

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
th: คุณยังสามารถเลือกสีพื้นหลังโดยการกดปุ่มเลือกสีและการพิมพ์ค่า HTML hex value ที่ใช้งานได้  ตัวอย่างเช่น &#8220;#ff0000&#8221; สำหรับสีแดง  หรือโดยเลือกสีโดยใช้ตัวเลือกสี

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
th: ในส่วนข้อความส่วนหัวของหน้านี้  คุณสามารถเลือกได้ว่าจะแสดงข้อความนี้หรือซ่อนมัน  คุณยังสามารถเลือกสีโดยการกดปุ่มเลือกสีและการพิมพ์ค่า HTML hex value ที่ใช้งานได้ ตัวอย่างเช่น &#8220;#ff0000&#8221; สำหรับสีแดง หรือโดยเลือกสีโดยใช้ตัวเลือกสี

en: Theme Customizer Options
th: ตัวเลือกปรับแต่ง theme

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the checkbox next to &#8220;Discourage search engines from indexing this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen. Note that your privacy is not complete; your site is still visible on the web.
th: คุณสามารถเลือกให้เว็บไซต์ของคุณถูกเก็บข้อมูลโดยบอทและบริการปิงหรือไม่ก็ได้  ถ้าคุณต้องการให้บริการเหล่านั้นไม่ต้องสนใจเว็บไซต์ของคุณ  กดที่กล่องเลือกถัดไปเพื่อ &#8220;เลือกให้ search engines ไม่ต้องเก็บข้อมูลเว็บไซต์นี้&#8221; และกดปุ่มบันทึกการเปลี่ยนแปลง  ที่ด้านล่างของหน้าจอ  หมายเหตุ แต่ไม่ใช่การตั้งค่าความเป็นส่วนตัว  เพราะเว็บไซต์ของคุณสามารถมองเห็นได้จากทุกคน

en: More Actions
th: การกระทำเพิ่มเติม

en: Turn comments on or off
th: ปิดหรือเปิดความเห็น

en: Learn more about getting started
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับการเริ่มใช้งาน

en: File URL:
th: URL ไฟล์:

en: In the <strong>In Response To</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If the bubble is gray, you have moderated all comments for that post. If it is blue, there are pending comments. Clicking the bubble will filter the comments screen to show only comments on that post.
th: ในคอลัมน์ <strong>ตอบกลับไปที่</strong> มีส่วนประกอบสามส่วน  ข้อความคือชื่อของเรื่องที่บันดาลใจให้เกิดความเห็น  และลิงก์ไปที่ตัวแก้ไขเรื่องสำหรับบทความนั้น  ลิงก์ดูเรื่องนำไปยังเรื่องบนเว็บไซต์ของคุณ  วงกลมเล็ก ๆ ที่มีตัวเลขข้างในแสดงจำนวนความเห็นที่ได้อนุมัติของเรื่องนั้น  ถ้าวงกลมเป็นสีเทา  คุณได้จัดการความเห็นทั้งหมดของเรื่องนั้นแล้ว  ถ้าเป็นสีฟ้า  แปลว่ามีความเห็นรอจัดการอยู่  กดที่วงกลมเพื่อให้หน้าจอความเห็นแสดงความเห็นบนเรื่องนั้นโดยเฉพาะ

en: Used: %1$s%% of %2$s
th: ใช้ไปแล้ว: %1$s%% จาก %2$s

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
th: เลขที่ #%1$s: %2$s <strong>ผู้ใช้ปัจจุบันจะไม่ถูกลบ</strong>

en: ID #%1$s: %2$s
th: เลขที่ #%1$s: %2$s

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be removed.</strong>
th: เลขที่ #%1$s: %2$s <strong>ผู้ใช้ปัจจุบันจะไม่ถูกลบ</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>You don't have permission to remove this user.</strong>
th: เลขที่ #%1$s: %2$s <strong>คุณไม่มีสิทธิลบผู้ใช้นี้</strong>

en: Please select an option.
th: โปรดเลือกตัวเลือก

en: <strong>ERROR</strong>: The email address is already used.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ที่อยู่อีเมล์นี้ถูกใช้ไปแล้ว

en: $image needs to be an WP_Image_Editor object
th: $รูปภาพจะต้องเป็น WP_Image_Editor object

en: Use WP_Image_Editor::rotate
th: ใช้ WP_Image_Editor::หมุน

en: Use WP_Image_Editor::flip
th: ใช้ WP_Image_Editor::พลิกกลับ

en: The privacy options group has been removed. Use another settings group.
th: กลุ่มตัวเลือกสำหรับส่วนตัวได้ถูกลบแล้ว  ใช้การตั้งค่ากลุ่มอื่น ๆ

en: WordPress is not notifying any <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%s">visibility settings</a>.
th: เวิร์ดเพรสจะไม่แสดงคำเตือนใด ๆ เกี่ยวกับ <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">บริการอัปเดต</a> เพราะว่า <a href="%s">การตั้งค่าให้มองเห็นได้</a> ของเว็บคุณ

en: Search Engines Discouraged
th: ไม่สนับสนุน Search Engines

en: Welcome to WordPress!
th: ยินดีต้อนรับสู่เวิร์ดเพรส

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
th: เราได้ทำการรวบรวมลิงก์บางลิงก์เพื่อช่วยในการเริ่มใช้งานของคุณ

en: Get Started
th: เริ่มใช้งาน

en: or, <a href="%s">change your theme completely</a>
th: หรือ <a href="%s">เปลี่ยน theme ของคุณไปเลย</a>

en: Next Steps
th: ขั้นตอนต่อไป

en: Edit your front page
th: แก้ไขหน้าแรกของคุณ

en: Add additional pages
th: เพิ่มหน้าเพิ่มเติม

en: Add a blog post
th: เพิ่มเรื่องของบล็อก

en: Write your first blog post
th: เขียนเรื่องแรกของบล็อกคุณ

en: Add an About page
th: เพิ่มหน้าเกี่ยวกับ

en: View your site
th: ดูเว็บไซต์ของคุณ

en: Uploaded on: <b>%1$s</b>
th: อัปโหลดบน: <b>%1$s</b>

en: If you have marked plugins as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
th: ถ้าคุณบันทึกปลั๊กอินนั้นเป็นปลั๊กอินที่คุณชื่นชอบบน WordPress.org คุณสามารถค้นหาพวกมันที่นี่

en: Your WordPress.org username:
th: ชื่อผู้ใช้ WordPress.org ของคุณ:

en: Get Favorites
th: แสดงรายการปลั๊กอินที่ชื่นชอบ

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
th: กลุ่มตัวเลือก "%s" ถูกลบแล้ว  โปรดใช้กลุ่มตั้งค่าอื่น

en: Welcome to WordPress %1$s. You will be redirected to the About WordPress screen. If not, click <a href="%2$s">here</a>.
th: ยินดีต้อนรับสู่เวิร์ดเพรส %1$s ระบบจะนำคุณไปยังหน้าเกี่ยวกับเวิร์ดเพรส ถ้าไม่มีอะไรเกิดขึ้น โปรดกด <a href="%2$s">ที่นี่</a>

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum numbers of posts to display and whether to show full text or a summary.
th: คุณยังสามารถควบคุมการแสดงเนื้อหาของคุณใน RSS feeds  ซึ่งรวมถึง จำนวนเรื่องสูงสุดที่จะแสดงและเลือกที่จะแสดงเนื้อหาทั้งหมดหรือโดยย่อ

en: Search Engine Visibility
th: การเข้าถึงของ Search Engine

en: Allow search engines to index this site
th: อนุญาต search engines ให้แสดงเว็บนี้ในผลการค้นหา

en: Discourage search engines from indexing this site
th: ไม่อนุญาต search engines แสดงเว็บนี้ในผลการค้นหา

en: It is up to search engines to honor this request.
th: มันขึ้นอยู่กับ search engines ที่จะตอบสนองคำร้องขอนี้หรือไม่

en: If you know what you&#8217;re looking for, Search is your best bet. The Search screen has options to search the WordPress.org Plugin Directory for a particular Term, Author, or Tag. You can also search the directory by selecting popular tags. Tags in larger type mean more plugins have been labeled with that tag.
th: ถ้าคุณรู้ว่าคุณกำลังมองหาอะไร  คำสั่งค้นหาคือสิ่งที่เหมาะสมที่สุดสำหรับคุณ  หน้าจอค้นหามีคำสั่งที่จะค้นหาไดเรกทอรีปลั๊กอินใน Wordpress.org สำหรับเงื่อนไขที่เจาะจง ผู้เขียน หรือป้ายกำกับ  คุณยังสามารถค้นหาไดเรกทอรีโดยเลือกป้ายกำกับยอดนิยม  ป้ายกำกับที่ใหญ่กว่าหมายถึงมีปลั๊กอินจำนวนมากที่ติดป้ายกำกับนั้น

en: You can also browse a user&#8217;s favorite plugins, by using the Favorites link in the upper left of the screen and entering their WordPress.org username.
th: คุณยังสามารถค้นหาปลั๊กอินที่ผู้ใช้ชื่นชอบ  โดยใช้ลิงก์ชื่นชอบที่ด้านบนซ้ายของหน้าจอโดยใส่ชื่อผู้ใช้ Wordpress.org

en: If you want to install a plugin that you&#8217;ve downloaded elsewhere, click the Upload link in the upper left. You will be prompted to upload the .zip package, and once uploaded, you can activate the new plugin.
th: ถ้าคุณตั้งการติดตั้งปลั๊กอินที่คุณดาวน์โหลดมาจากที่อื่น  กดที่ลิงก์อัปโหลดในด้านบนซ้าย  คุณจะมาสู่การอัปโหลดไฟล์ซิบ  เมื่ออัปโหลดเสร็จแล้ว  คุณสามารถเปิดใช้ปลั๊กอินใหม่นั้นได้

en: If for any reason this automatic file creation doesn&#8217;t work, don&#8217;t worry. All this does is fill in the database information to a configuration file. You may also simply open <code>wp-config-sample.php</code> in a text editor, fill in your information, and save it as <code>wp-config.php</code>.
th: ถ้ามีเหตุผลใด ๆ ที่ทำให้ไฟล์อัตโนมัตินี้ไม่ทำงาน  ไม่ต้องกังวล  ทั้งหมดเพียงใส่รายละเอียดฐานข้อมูลลงในไฟล์ปรับแต่ง  คุณอาจจะเพียงเปิดไฟล์ <code>wp-config-sample.php</code> ในโปรแกรมแก้ไขตัวอักษร   ใส่รายละเอียดของคุณและบันทึกไฟล์ในชื่อ <code>wp-config.php</code>

en: Below you should enter your database connection details. If you&#8217;re not sure about these, contact your host.
th: ด้านล่างคุณควรจะใส่ข้อมูลการเชื่อมต่อฐานข้อมูลของคุณ  ถ้าคุณไม่แน่ใจเกี่ยวกับข้อมูล  โปรดติดต่อโฮสท์ของคุณ

en: Sorry, but I can&#8217;t write the <code>wp-config.php</code> file.
th: ขอโทษครับ แต่ระบบไม่สามารถเขียนไฟล์ <code>wp-config.php</code>

en: After you&#8217;ve done that, click &#8220;Run the install.&#8221;
th: หลังจากใส่ข้อมูลเสร็จแล้ว  ให้กด &#8220;ทำการติดตั้ง&#8221;

en: Settings saved and theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
th: บันทึกการตั้งค่าและเปิดใช้ theme แล้ว <a href="%s">ดูเว็บไซต์</a>

en: This <a href="%1$s">child theme</a> requires its parent theme, %2$s.
th: <a href="%1$s">theme ลูก</a> นี้ต้องการ theme หลักของมัน %2$s

en: This screen allows you to edit four fields for metadata in a file within the media library.
th: หน้าจอนี้อนุญาตคุณให้แก้ไขช่องสี่ช่องสำหรับ metadata ในไฟล์ที่อยู่ในคลังไฟล์สื่อ

[ctx: Plugin Installer]
en: Favorites
th: ปลั๊กอินชื่นชอบ

en: Flexible Header
th: ส่วนหัวที่ยืดหยุ่นได้

en: Attribute all posts to:
th: โอนเรื่องทั้งหมดไปที่:

en: Delete all posts.
th: ลบเรื่องทั้งหมด

en: What should be done with posts owned by this user? | What should be done with posts owned by these users?
th[0]: จะทำอย่างไรกับเรื่องที่ผู้ใช้เหล่านี้เป็นเจ้าของ?

en: To install the theme so you can preview it with your site&#8217;s content and customize its theme options, click the "Install" button at the top of the left-hand pane. The theme files will be downloaded to your website automatically. When this is complete, the theme is now available for activation, which you can do by clicking the "Activate" link, or by navigating to your Manage Themes screen and clicking the "Live Preview" link under any installed theme&#8217;s thumbnail image.
th: เพื่อติดตั้ง theme คุณสามารถดูก่อนว่าหน้าตาเป็นอย่างไรกับเนื้อหาเว็บของคุณ  และปรับแต่งตัวเลือก theme ของมัน  กดที่ปุ่ม "ติดตั้ง" ด้านบนของแถบซ้ายมือ  ไฟล์ของ theme จะถูกดาวน์โหลดมายังเว็บไซต์ของคุณโดยอัตโนมัติ  เมื่อดาวน์โหลดเสร็จแล้ว  theme จะพร้อมให้เปิดใช้งานได้ ซึ่งคุณสามารถทำได้โดยกดลิงก์ "เปิดการใช้งาน"  หรือโดยไปยังหน้าจอจัดการ theme ของคุณโดยกดที่ลิงก์ "ดูแบบเสมือนจริง" ที่อยู่ภายใต้ รูปย่อของ theme ใด ๆ ที่ติดตั้งแล้ว

en: The <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> of your site (UTF-8 is recommended)
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> ของเว็บคุณ (UTF-8 คือชนิดที่เราแนะนำ)

en: In the editing area the Tab key enters a tab character. To move below this area by pressing Tab, press the Esc key followed by the Tab key.
th: ในส่วนการแก้ไขปุ่ม Tab ใส่ตัวอักษร tab เพื่อไปยังด้านล่างพื้นที่นี้โดยปุ่ม Esc ตามด้วยปุ่ม Tab

[ctx: widget]
en: Add
th: เพิ่ม widget

[ctx: widget]
en: Edit
th: แก้ไข widget

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
    
    <blockquote>Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my blog. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)</blockquote>
    
    ...or something like this:
    
    <blockquote>The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.</blockquote>
    
    As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
th: นี่เป็นหน้าตัวอย่าง  ซึ่งมันแตกต่างจากเรื่องของบล็อกเพราะว่ามันจะอยู่ในที่หนึ่งและจะแสดงในแถบเมนูของเว็บไซต์ของคุณ (ใน theme ส่วนมาก)  คนส่วนใหญ่จะเริ่มเขียนหน้าเกี่ยวกับซึ่งจะแนะนำประวัติพวกเขาเองกับผู้เยี่ยมชมเว็บ  ซึ่งข้อความส่วนใหญ่ในหน้านี้จะมีลักษณะอย่างนี้:
    
    <blockquote>สวัสดี  ผมเป็นคนส่งเอกสารในตอนกลางวัน  และนักแสดงที่โหยหาความสำเร็จในยามค่ำคืน  และนี่คือบล็อกของผม   ผมอาศัยอยู่ในลอสแองเจลิส  กับแจ๊คสุนัขที่น่ารักมากของผม พินยา โคลาด้าคือเครื่องดื่มที่ผมโปรดปราน (และติดอยู่ในฝน)</blockquote>
    
    ...หรือข้อความแบบนี้:
    
    <blockquote>บริษัท XYZ Doohickey ก่อตั้งขึ้นในปี 1971 และได้ผลิต doohickeys คุณภาพดีออกสู่ตลาดตั้งแต่นั้นมา  บริษัทของเราตั้งอยู่ในเมืองกอตแฮมซิตี้  มีจำนวนพนักงานมากกว่าสองพันคน  และเราได้สรรค์สร้างสิ่งดี ๆ ต่าง ๆ มากมายให้กับมหานครกอตแฮมนี้</blockquote>
    
    ในฐานะผู้ใช้เวิร์ดเพรสใหม่  คุณควรจะไปที่ <a href="%s">หน้าควบคุมของคุณ</a> เพื่อลบหน้านี้ทิ้งและสร้างเนื้อหาของคุณในหน้าใหม่  ขอให้มีความสุขกับการเขียนบล็อก

en: Hi, this is a comment.
    To delete a comment, just log in and view the post&#039;s comments. There you will have the option to edit or delete them.
th: สวัสดี  นี่เป็นความเห็น
    เพื่อลบความเห็น  ให้เข้าสู่ระบบและเข้าไปดูที่ ความเห็นของเรื่อง ที่นั่นคุณจะเจอตัวเลือกให้แก้ไขหรือลบพวกมัน   มีข้อสงสัยเพิ่มเติม สามารถสอบถามได้ที่ <a href="http://wordthai.com">Wordthai</a> หรือ <a href="http://codex.wordthai.com">ที่นี่</a>

en: Search by tag
th: ค้นหาโดยป้ายกำกับ

en: Search by author
th: ค้นหาโดยผู้เขียน

en: Search by keyword
th: ค้นหาโดยคีย์เวิร์ด

en: Type of search
th: ชนิดของการค้นหา

en: Screen Options Tab
th: แถบตัวเลือกหน้าจอ

en: Contextual Help Tab
th: แถบบริบทความช่วยเหลือ

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
th: ขอโทษครับ คุณได้ใช้พื้นที่จัดเก็บของคุณหมดแล้ว  โปรดลบบางไฟล์ทิ้งก่อนจะทำการอัปโหลดไฟล์เพิ่ม

en: Sorry, you have used all of your storage quota of %s MB.
th: ขอโทษครับ  คุณได้ใช้พื้นที่จัดเก็บของคุณเต็มทั้ง  %s MB แล้ว

en: Select comment
th: เลือกความคิดเห็น

en: Select %s
th: เลือก %s

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
th: ป้ายกำกับสามารถเลือกแปลงเป็นหมวดหมู่ได้โดยใช้ <a href="%s">ตัวแปลงป้ายกำกับเป็นหมวดหมู่</a>

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
th: คุณสามารถลบลิงก์หมวดหมู่ในการกระทำแบบจำนวนมากได้ แต่การกระทำนั้นจะไม่ลบลิงก์ภายในหมวดหมู่ แต่จะย้ายลิงก์เหล่านั้นไปยังหมวดหมู่ลิงก์เริ่มต้น

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and Text modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box:
th: การสร้างหน้านั้นคล้ายกับการสร้างเรื่อง  และหน้าจอนั้นสามารถปรับแต่งได้ด้วยวิธีเดียวกัน  โดยวิธีลากและวาง  แถบหน้าจอตัวเลือก และการขยายและย่อกล่องที่คุณเลือก  หน้าจอนี้ยังมีพื้นที่การเขียนอย่างอิสระไร้อุปสรรค  ซึ่งใช้งานได้ทั้งการเขียนแบบมองเห็นและแบบตัวอักษรผ่านทางปุ่มเต็มหน้าจอ  ตัวแก้ไขหน้าทำงานแบบเดียวกับตัวแก้ไขเรื่อง  แต่มีคุณสมบัติพิเศษบางอย่างของหน้าในกล่องเฉพาะของหน้า:

en: <strong>Post editor</strong> - Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and Text. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The Text mode allows you to enter HTML along with your post text. Line breaks will be converted to paragraphs automatically. You can insert media files by clicking the icons above the post editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in Text mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular post editor.
th: <strong>ตัวแก้ไขเรื่อง</strong> - ใส่ข้อความสำหรับเรื่องของคุณ  มีสองโหมดสำหรับการแก้ไข: แ่บบมองเห็นและแบบตัวอักษร   เลือกโหมดโดยการกดที่แถบที่เหมาะสม  โหมดมองเห็นจะให้ตัวแก้ไขแบบ WYSIWYG  กดที่ไอคอนสุดท้ายของแถวเพื่อแสดงแถบควบคุมแถวที่สอง   โหมดตัวอักษรจะอนุญาตให้คุณใส่ HTML ลงไปพร้อมกับข้อความของเรื่อง  เส้นแบ่งจะแปลงเป็นย่อหน้าโดยอัตโนมัติ  คุณสามารถเพิ่มไฟล์สื่อโดยกดที่ไอคอนด้านบนตัวแก้ไขเรื่องและทำตามคำแนะนำ  คุณสามารถไปยังการเขียนแบบอิสระไร้อุปสรรคผ่านไอคอนเต็มหน้าจอในโหมดมองเห็น (ลำดับที่สองจากสุดท้ายที่แถวบน) หรือปุ่มเต็มหน้าจอในโหมดตัวอักษร (ปุ่มสุดท้ายของแถว) เมื่อกดแล้ว  คุณสามารถทำให้ปุ่มแสดงออกมาโดยเลื่อนเม้าส์ไปเหนือพื้นที่ด้านบน ออกจากโหมดเต็มหน้าจอกลับไปยังตัวแก้ไขเรื่องแบบปกติ

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
th: คุณสามารถเลือกรูปที่จะแสดงด้านบนของเว็บไซต์ของคุณโดยอัปโหลดจากคอมพิวเตอร์ของคุณหรือเลือกจากคลังไฟล์สื่อของคุณ  หลังจากเลือกรูปแล้วคุณจะสามารถตัดรูปได้

en: Main content
th: เนื้อหาหลัก

en: Skip to main content
th: ข้ามไปยังเนื้อหาหลัก

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
th: คุณสามารถตั้งรูปปรับแต่งส่วนหัวสำหรับเว็บไซต์ของคุณ  ทำได้ง่าย ๆ โดยอัปโหลดรูปและตัดรูป  และส่วนหัวใหม่จะแสดงในทันที  อีกทางเลือกหนึ่งคือ  คุณสามารถใช้รูปภาพที่คุณเคยอัปโหลดไปที่คลังไฟล์สื่อแล้วโดยกดที่ปุ่ม &#8220;เลือกรูปภาพ&#8221;

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
th: ข้ามขั้นตอนการตัดรูป  เผยแพร่รูปภาพอย่างที่มันเป็น

en: You are previewing %s
th: คุณกำลังดู %s ก่อน

en: Select Image
th: เลือกรูปภาพ

en: Or choose an image from your media library:
th: หรือเลือกรูปภาพจากคลังไฟล์สื่อของคุณ

en: Choose Image
th: เลือกรูปภาพ

en: Click the Live Preview links in the Available Themes list below to customize and preview another theme before activating it.
th: กดที่ลิงก์ดูแบบเสมือนจริงใน รายชื่อ theme ที่ใช้งานได้ข้างล่างเพื่อปรับแต่งและดูก่อน theme อื่นก่อนจะเปิดใช้งานมัน

en: Customize %s
th: ปรับแต่ง %s

en: Collapse
th: ยุบตัว

en: New Feature: Choose Image from Library
th: คุณสมบัติใหม่: เลือกรูปภาพจากคลังไฟล์สื่อ

en: Want to use an image you uploaded earlier? Select it from your media library instead of uploading it again.
th: ต้องการใช้รูปภาพที่คุณอัปโหลดก่อนหน้านี้? เลือกรูปจากคลังไฟล์สื่อของคุณโดยไม่ต้องอัปโหลดรูปอีกครั้ง

en: New Feature: Customizer
th: คุณสมบัติใหม่: ตัวปรับแต่ง

en: Click Customize to change the header, background, title and menus of the current theme, all in one place.
th: กดปรับแต่งเพื่อเปลี่ยน  ส่วนหัว  พื้นหลัง  หัวข้อและเมนูสำหรับ theme ปัจจุบัน  ทั้งหมดในที่เดียว

en: If you don&#8217;t want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
th: ถ้าคุณไม่ต้องการให้รูปส่วนหัวแสดงในเว็บไซต์ของคุณ  กดที่ปุ่ม &#8220;ลบรูปส่วนหัว&#8221; ที่ด้านใต้ของส่วนรูปภาพส่วนหัวของหน้านี้  ถ้าคุณต้องการเปิดใช้รูปภาพส่วนหัวภายหลัง คุณเพียงเลือกหนึ่งในรูปที่ให้เลือกและกด &#8220;บันทึกการเปลี่ยนแปลง&#8221;

en: You attempted to edit an item that isn&#8217;t an attachment. Please go back and try again.
th: คุณพยายามแก้ไขสิ่งที่ไม่ได้อยู่ในไฟล์แนบ  โปรดกลับไปลองอีกครั้ง

[ctx: plugin]
en: Installed
th: ปลั๊กอินที่ติดตั้งแล้ว

en: This theme is already installed and is up to date
th: theme นี้ติดตั้งแล้ว และเป็นรุ่นล่าสุด

[ctx: theme]
en: Installed
th: theme ที่ติดตั้งแล้ว

en: Once you have generated a list of themes, you can preview and install any of them. Click on the thumbnail of the theme you&#8217;re interested in previewing. It will open up in a full-screen Preview page to give you a better idea of how that theme will look.
th: เมื่อคุณได้สร้างรายชื่อ theme แล้ว  คุณสามารถดูก่อนและติดตั้ง theme ใดก็ได้  กดที่รูปย่อของ theme ที่คุณสนใจจะดูก่อน  มันจะเปิดหน้าการดูแบบเต็มหน้าจอเพื่อช่วยให้คุณเข้าใจได้ดีขึ้นว่า theme นี้จะมีหน้าตาเป็นอย่างไร

en: Previewing and Installing
th: ดูก่อนและการติดตั้ง theme

en: Previewing and Customizing
th: การดูก่อนและการปรับแต่ง

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the multi-file uploader</a>.
th: คุณกำลังใช้ตัวอัปโหลดไฟล์ที่อยู่ในเบราว์เซอร์  ตัวอัปโหลดเวิร์ดเพรสได้รวมการเลือกแบบหลายไฟล์และความสามารถในการลากและวาง <a href="#">เปลี่ยนไปยังตัวอัปโหลดแบบหลายไฟล์</a>

en: Preview %s
th: ดู %s ก่อน

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
th: หมวดหมู่มีลำดับขั้น  หมายถึงคุณสามารถโยงใยหมวดหมู่ย่อย  ป้ายกำกับไม่มีลำดับขั้นและไม่สามารถเชื่อมโยงกันได้  บางครั้งผู้เขียนอาจเริ่มใช้ป้ายกำกับบนเรื่องของพวกเขา  แล้วก็รู้สึกว่าป้ายกำกับอีกอย่างน่าจะเหมาะสมกว่าในเวลาต่อมา

en: The Categories and Tags Converter link on this screen will take you to the Import screen, where that Converter is one of the plugins you can install. Once that plugin is installed, the Activate Plugin &amp; Run Importer link will take you to a screen where you can choose to convert tags into categories or vice versa.
th: ลิงก์ตัวแปลงหมวดหมู่และป้ายกำกับบนหน้าจอนี้จะพาคุณไปยังหน้าจอนำเข้า  ที่ซึ่งตัวแปลงเป้นหนึ่งในปลั๊กอินที่คุณสามารถติดตั้งได้  เมื่อปลั๊กอินนั้นถูกติดตั้งแล้ว  การเปิดใช้งานปลั๊กอินและสั่งงานลิงก์นำเข้าจะนำคุณไปยังหน้าจอที่คุณสามารถเลือกที่จะแปลงป้ายกำกับเป็นหมวดหมู่ หรือทำกลับกันได้

en: Live Preview
th: ดูแบบเสมือนจริง

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
th: หน้าจอนี้ถูกใช้สำหรับปรับแต่งส่วนหัว theme ของคุณ

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
th: คุณสามารถเลือกจาก รูปส่วนหัวเริ่มต้น ของ theme หรือใช้รูปใดรูปหนึ่งของคุณเอง  คุณยังสามารถปรับแต่งหัวข้อเว็บและป้ายกำกับเว็บให้แสดงอย่างไร

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you&#8217;d like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
th: บาง theme มาพร้อมกับรูปส่วนหัวเพิ่มเติมอีกหลายรูป  ถ้าคุณเห็นรูปภาพหลายรูปแสดงอยู่  เลือกรูปเดียวที่คุณชอบและกดที่ปุ่ม &#8220;บันทึกการเปลี่ยนแปลง&#8221;

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
th: ถ้า theme ของคุณมีรูปส่วนหัวเริ่มต้นมากกว่าหนึ่งหรือคุณได้อัปโหลดภาพส่วนหัวมากกว่าหนึ่งรูป  คุณสามารถเลือกให้เวิร์ดเพรส สุ่มแสดงภาพที่แตกต่างกันในแต่ละหน้าเว็บไซต์ของคุณ  กดที่ปุ่ม  &#8220;สุ่ม&#8221;  ที่อยู่ด้านข้างของปุ่มอัปโหลดรูปภาพ หรือส่วนรูปภาพเริ่มต้นเพื่อเปิดใช้คำสั่งนี้

en: For most themes, the header text is your Site Title and Tagline, as defined in the <a href="%1$s">General Settings</a> section.
th: สำหรับ theme ส่วนมาก  ตัวอักษรส่วนหัวคือหัวข้อเว็บไซต์ของคุณและบรรทัดป้ายกำกับ  ที่ถูกกำหนดในส่วน <a href="%1$s">การตั้งค่าทั่วไป</a>

en: Configuration Error
th: การตั้งค่าผิดพลาด

en: Your <code>wp-config.php</code> file has an empty database table prefix, which is not supported.
th: ไฟล์ <code>wp-config.php</code> ของคุณนั้นไม่มีคำนำหน้าตารางฐานข้อมูล  ซึ่งเรายังไม่สนับสนุน

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
th: กลับไปยัง <strong>ตัวอัปโหลดแบบเบราว์เซอร์</strong> โดยกดที่ลิงก์ด้านล่างกล่องลากแล้ววาง

en: User deleted. | %s users deleted.
th[0]: ลบ %s ผู้ใช้แล้ว

en: New user created. <a href="%s">Edit user</a>
th: สร้างผู้ใช้ใหม่แล้ว <a href="%s">แก้ไขผู้ใช้</a>

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
th: ไม่สามารถคัดลอกไฟล์ได้  คุณอาจจะมีพื้นที่ไม่เพียงพอ

en: Search for themes by keyword.
th: ค้นหา theme โดยใช้คีย์เวิร์ด

en: Find a theme based on specific features.
th: ค้นหา theme โดยอ้างอิงจากคุณสมบัติเฉพาะ

en: In all likelihood, these items were supplied to you by your Web Host. If you do not have this information, then you will need to contact them before you can continue. If you&#8217;re all ready&hellip;
th: ในทุกกรณี  เว็บโฮสท์จะมีรายละเอียดสิ่งเหล่านี้ให้กับคุณ หากคุณไม่ได้มีข้อมูลเหล่านี้แล้วคุณจะต้องติดต่อกับพวกเขาก่อนที่คุณจะสามารถดำเนินการต่อ หากคุณมีทั้งหมดพร้อมแล้ว&hellip;

en: This theme is broken.
th: theme นี้เสียหาย

en: Version:
th: รุ่น:

en: Set as background
th: ตั้งเป็นพื้นหลัง

en: Set as header
th: ตั้งเป็นรูปส่วนหัว

en: Customize &#8220;%s&#8221;
th: ปรับแต่ง &#8220;%s&#8221;

en: Edit comment
th: แก้ไขความเห็น

en: Restore
th: กู้คืน

en: Actions
th: คำสั่งกระทำ

en: Collapse Sidebar
th: แถบด้านข้างเสียหาย

en: Media
th: ไฟล์สื่อ

en: Add
th: เพิ่ม

en: Edit Link
th: แก้ไขลิงก์

en: Keyword
th: คีย์เวิร์ด

en: This theme requires a parent theme. Checking if it is installed&#8230;
th: theme นี้ต้องการ theme หลัก โปรดตรวจสอบถ้ามันถูกติดตั้งแล้ว&#8230;

en: Preparing to install <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;
th: กำลังเตรียมการติดตั้ง <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;

en: The parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>, is currently installed.
th: theme หลัก <strong>%1$s %2$s</strong> ได้ถูกติดตั้งแล้ว

en: Successfully installed the parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>.
th: ติดตั้ง theme หลัก สำเร็จแล้ว <strong>%1$s %2$s</strong>

en: <strong>The parent theme could not be found.</strong> You will need to install the parent theme, <strong>%s</strong>, before you can use this child theme.
th: <strong>ไม่พบ theme หลัก</strong> คุณจะต้องติดตั้ง theme หลัก <strong>%s</strong> ก่อนที่คุณจะใช้ theme ลูก theme นี้

en: Header Text
th: ตัวอักษรส่วนหัว

en: Show header text with your image.
th: แสดงตัวอักษรส่วนหัวพร้อมด้วยรูปของคุณ

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" %5$s>update now</a>.
th: มีรุ่นที่ใหม่กว่าของ %1$s ให้ใช้งานได้ <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">ดูรายละเอียดของรุ่น %3$s </a> หรือ <a href="%4$s" %5$s>อัปเดตตอนนี้</a>

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">update now</a>.
th: มีรุ่นที่ใหม่กว่าของ %1$s ให้ใช้งานได้ <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">ดูรายละเอียดของรุ่น %4$s </a> หรือ <a href="%5$s">อัปเดตตอนนี้</a>

en: By %s.
th: โดย %s.

en: Add comment
th: เพิ่มความเห็น

en: Add new Comment
th: เพิ่มความเห็นใหม่

en: Add Comment
th: เพิ่มความเห็น

en: Broken Theme:
th: theme ที่เสียหาย

en: Broken <span class="count">(%s)</span> | Broken <span class="count">(%s)</span>
th[0]: <span class="count">(%s)</span> เสียหาย

en: Light
th: สว่าง

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from comment and trackback spam</strong>. It keeps your site protected from spam even while you sleep. To get started: 1) Click the "Activate" link to the left of this description, 2) <a href="http://akismet.com/get/?return=true">Sign up for an Akismet API key</a>, and 3) Go to your Akismet configuration page, and save your API key.
th: จำนวนผู้ใช้หลายล้านคน  Akismet เป็นวิธีที่อาจจะดีที่สุดในโลกในการ <strong>ป้องกันบล็อกของคุณจากความเห็นและ trackback สแปม</strong>  มันช่วยป้องกันเว็บของคุณจากสแปมแม้ในเวลาที่คุณหลับ   การเริ่มต้นใช้งาน: 1) กดที่ลิงก์ "เปิดการใช้งาน" ข้างซ้ายของคำอธิบายนี้, 2) <a href="http://akismet.com/get/?return=true">ลงทะเบียนสำหรับ Akismet API key</a> และ 3) ไปที่หน้า <a href="admin.php?page=akismet-key-config">การปรับแต่ง Akismet</a> ของคุณ  และบันทึก API key ของคุณ

en: This is not just a plugin, it symbolizes the hope and enthusiasm of an entire generation summed up in two words sung most famously by Louis Armstrong: Hello, Dolly. When activated you will randomly see a lyric from <cite>Hello, Dolly</cite> in the upper right of your admin screen on every page.
th: นี่ไม่ใช่เป็นเพียงปลั๊กอิน  แต่มันแสดงถึงความหวังและความศรัทธาของคนทั้งรุ่น  ซึ่งถูกร้องในคำเพียงสองคำที่มีชื่อเสียงมากที่สุดโดยหลุยส์ อาร์มสตรอง: Hello, Dolly.  เมื่อเปิดการใช้งานคุณจะเห็นเนื้อเพลงที่สุ่มมาจากเพลง <cite>Hello, Dolly</cite> ที่มุมขวาบนหน้าจอผู้ควบคุมของคุณในทุก ๆ หน้า

en: Show on screen
th: แสดงบนหน้าจอ

en: <strong>Welcome</strong> - Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
th: <strong>ยินดีต้อนรับ</strong> - แสดงลิงก์สำหรับงานส่วนมากที่ต้องทำเมื่อตั้งค่าเว็บใหม่

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
th: มีรุ่นใหม่ของ %1$s ให้ใช้งานแล้ว <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">ดูรายละเอียดรุ่น %4$s </a> <em>การอัปเดตอัตโนมัติยังไม่เปิดใช้งานสำหรับ theme นี้</em>

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
th: ยินดีต้อนรับ

en: Images should be at least <strong>%1$d pixels</strong> wide.
th: รูปภาพควรมีขนาดความกว้างอย่างน้อย <strong>%1$d พิกเซล</strong>

en: Suggested height is <strong>%1$d pixels</strong>.
th: ความสูงที่แนะนำอยู่ที่ <strong>%1$d พิกเซล</strong>

en: Images should be at least <strong>%1$d pixels</strong> tall.
th: รูปภาพควรมีขนาดความสูงอย่างน้อย <strong>%1$d พิกเซล</strong>

[ctx: Howdy]
en: Welcome
th: ยินดีต้อนรับ

en: Suggested width is <strong>%1$d pixels</strong>.
th: ขนาดความกว้างที่แนะนำคือ <strong>%1$d พิกเซล</strong>

en: I'm sure I want to permanently disable my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
th: ฉันมั่นใจว่าฉันจะเปิดการใช้งานเว็บของฉันไปตลอดกาล  และฉันได้คำนึงแล้วว่าจะไม่กลับมาใช้ %s อีก

en: Delete My Site Permanently
th: ลบเว็บของฉันอย่างถาวร

en: Delete My Site
th: ลบเว็บของฉัน

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
th: โปรดจำไว้ว่า  เมื่อลบเว็บของคุณแล้ว  จะไม่สามารถเรียกกลับคืนได้

en: I'm sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
th: ขอโทษครับ  ลิงก์ที่คุณกดนั้นเก่าไป  โปรดเลือกตัวเลือกอื่น

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
th: ขอบคุณสำหรับการใช้ %s  เว็บของคุณถูกลบแล้ว ขอให้มีความสุข  หวังว่าเราจะพบกันอีก

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
th: ถ้าคุณไม่ต้องการใช้เว็บ %s ของคุณอีกแล้ว  คุณสามารถลบมันโดยใช้แบบฟอร์มด้านล่าง  เมื่อคุณกด <strong>ลบเว็บของฉันอย่างถาวร</strong> คุณจะส่งเมล์พร้อมลิงก์ในเมล์นั้น   กดที่ลิงก์นี้เพื่อลบเว็บของคุณ

en: You do not have sufficient permissions to delete this site.
th: คุณไม่มีสิทธิเพียงพอที่จะลบเว็บนี้

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
th: ขอบคุณ  โปรดตรวจสอบอีเมล์ของคุณสำหรับลิงก์เพื่อยืนยันการกระทำของคุณ  เว็บของคุณจะไม่ถูกลบจนกว่าลิงก์นี้จะถูกกดเพื่อยืนยัน

en: Dear User,
    You recently clicked the 'Delete Site' link on your site and filled in a
    form on that page.
    If you really want to delete your site, click the link below. You will not
    be asked to confirm again so only click this link if you are absolutely certain:
    ###URL_DELETE###
    
    If you delete your site, please consider opening a new site here
    some time in the future! (But remember your current site and username
    are gone forever.)
    
    Thanks for using the site,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###
th: ถึงผู้ใช้งาน,
    เมื่อเร็ว ๆ นี้คุณได้กดลิงก์ 'ลบเว็บไซต์' บนเว็บองคุณและกรอกฟอร์ม
    ในหน้านั้น
    ถ้าคุณต้องการลบเว็บของคุณจริง  กดที่ลิงก์ด้านล่าง แล้วคุณจะไม่
    ถูกถามเพื่อยืนยันอีก  ดังนั้นเพียงกดลิงก์นี้ถ้าคุณแน่ใจจริง ๆ:
    ###URL_DELETE###
    
    ถ้าคุณลบเว็บไซต์ของคุณ  โปรดพิจารณาถึงการเปิดเว็บใหม่ที่นี่
    บางเวลาในอนาคต (แต่จำไว้ว่า  เว็บปัจจุบันของคุณและชื่อผู้ใช้
    ได้หายไปแล้ว)
    
    ของคุณสำหรับการใช้งานเว็บนี้,
    เว็บมาสเตอร์
    ###SITE_NAME###

en: This file is too big. Files must be less than %1$s KB in size.
th: ไฟล์นี้ใหญ่เกินไป  ไฟล์ต้องมีขนาดน้อยกว่า %1$s KB

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
th: คุณได้ใช้พื้นที่ของคุณจนเต็มแล้ว  โปรดลบไฟล์ก่อนทำการอัปโหลด

en: Back
th: กลับไป

en: [%s] New Admin Email Address
th: [%s] อีเมล์ใหม่ของผู้ควบคุม

en: Dear user,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
th: ถึงผู้ใช้,
    
    คุณได้ทำการร้องขอการเปลี่ยนอีเมล์สำหรับบัญชีของคุณเมื่อเร็ว ๆ นี้
    ถ้าคุณได้ทำการร้องขอจริง  โปรดกดที่ลิงก์ต่อไปนี้เพื่อเปลี่ยนมัน:
    ###ADMIN_URL###
    
    คุณสามารถเพิกเฉยและลบอีเมล์นี้ถ้าคุณไม่ต้องการที่จะ
    เปลี่ยนอีเมล์
    
    อีเมล์นี้ได้ส่งไปยัง ###EMAIL###
    
    ขอแสดงความนับถือ,
    ทั้งหมดที่ ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
th: อีเมล์ของคุณยังไม่ได้ทำการอัปเดต  โปรดตรวจสอบกล่องเมล์เข้าของคุณที่ %s สำหรับอีเมล์ยืนยัน

en: [%s] New Email Address
th: [%s] อีเมล์ใหม่

en: Network Disable
th: ปิดการใช้งานเครือข่าย

en: Sorry, you must delete files before you can upload any more.
th: ขอโทษครับ  คุณต้องลบไฟล์ก่อน คุณถึงสามารถอัปเดตไฟล์อื่นได้

en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
th[0]: เปิดการใช้งาน <span class="count">(%s)</span>

en: You do not appear to have any themes available at this time.
th: ดูเหมือนว่าคุณไม่มี theme ใด ๆ ที่ใช้ได้ในตอนนี้

en: No themes found.
th: ไม่พบ theme

en: Visit Dashboard
th: เยี่ยมชมหน้าควบคุม

en: Your Sites
th: เว็บไซต์ของคุณ

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
th: ถ้าคุณมาถึงหน้านี้ด้วยเหตุบังเอิญ  และตั้งใจที่จะเข้าดูหนึ่งในเว็บไซต์ของคุณ  นี่คือทางลัดบางอย่างที่จะช่วยคุณค้นหาวิธีของคุณเอง

[ctx: user]
en: Not Spam
th: ผู้ใช้นี้ไม่ใช่สแปม

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ปิดการใช้งาน <span class="count">(%s)</span>

en: Open this theme in the Theme Editor
th: เปิด theme นี้ในตัวแก้ไข theme

en: Disable this theme
th: ปิดการใช้งาน theme นี้

en: Enable this theme
th: เปิดใช้งาน theme นี้

[ctx: user]
en: Mark as Spam
th: บันทึกผู้ใช้นี้เป็นสแปม

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
th: คุณพยายามที่จะเข้าหน้าควบคุม "%1$s" แต่คุณไม่มีสิทธิเข้าถึงหน้านั้นของเว็บนี้  ถ้าคุณมั่นใจว่าคุณสามารถเข้าถึงหน้าควบคุม "%1$s" ได้  โปรดติดต่อผู้ควบคุมเครือข่ายของคุณ

en: MB (Leave blank for network default)
th: MB (ปล่อยว่างเพื่อใช้ค่าเริ่มต้นของเครือข่าย)

en: Visit theme homepage
th: เยี่ยมชมเว็บของ theme

en: British English
th: ภาษาอังกฤษแบบบริติช

en: View Site
th: ดูเว็บไซต์

en: Super Admin <span class="count">(%s)</span> | Super Admins <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ผู้ควบคุมขั้นสูง <span class="count">(%s)</span>

en: American English
th: ภาษาอังกฤษแบบอเมริกัน

en: Primary Site
th: เว็บหลัก

en: Visit Theme Site
th: เยี่ยมชมเว็บไซต์ของ theme

en: Delete this theme
th: ลบ theme นี้

en: Site Upload Space Quota
th: พื้นที่อัปโหลดของเว็บ

en: Disable
th: ปิดการใช้งาน

en: Not enough space to upload. %1$s KB needed.
th: พื้นที่ไม่เพียงพอสำหรับการอัปโหลด  ต้องการพื้นที่อีก %1$s KB

en: English
th: ภาษาอังกฤษ

en: You must be a member of at least one site to use this page.
th: คุณต้องเป็นสมาชิกอย่างน้อยหนึ่งเว็บเพื่อที่จะใช้หน้านี้

en: Global Settings
th: การตั้งค่าทั้งหมดทั้งเว็บ

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Documentation on My Sites</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">คู่มือบนเว็บของฉัน</a>

en: You do not have sufficient permissions to view this page.
th: คุณไม่มีสิทธิเพียงพอในการดูหน้านี้

en: The primary site you chose does not exist.
th: เว็บหลักที่คุณเลือกไม่มีอยู่จริง

en: Up until WordPress version 3.0, what is now called a Multisite Network had to be installed separately as WordPress MU (multi-user).
th: ก่อนหน้าเวิร์ดเพรส รุ่น 3.0 สิ่งที่เรียกว่าตอนนี้เวิร์ดเพรสแบบเครือข่ายหลายเว็บ จะต้องติดตั้งแยกเป็น เวิร์ดเพรสเอ็มยู Wordpress MU (หลายผู้ใช้)

en: Sorry, I need a wp-config-sample.php file to work from. Please re-upload this file from your WordPress installation.
th: ขอโทษครับ  ระบบต้องการไฟล์ wp-config-sample.php เพื่อจะดำเนินการ  โปรดอัปโหลดไฟล์นี้อีกครั้งจากการติดตั้งเวิร์ดเพรสของคุณ

en: The file 'wp-config.php' already exists. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
th: ไฟล์ 'wp-config.php' นั้นมีอยู่แล้ว  ถ้าคุณต้องการล้างค่าใด ๆ ของการตั้งค่าในไฟลืนั้น  โปรดลบไฟล์ทิ้งเสียก่อน  คุณอาจจะลอง <a href='%s'>ติดตั้งเดี๋ยวนี้</a>

en: The file 'wp-config.php' already exists one level above your WordPress installation. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='install.php'>installing now</a>.
th: ไฟล์ 'wp-config.php' มีอยู่แล้วขั้นหนึ่งเหนือการติดตั้งเวิร์ดเพรสของคุณ  ถ้าคุณต้องการล้างค่าใด ๆ ของการตั้งค่าในไฟล์นี้  โปรดลบมันทิ้งก่อน  คุณอาจจะลอง<a href='install.php'>ติดตั้งเดี๋ยวนี้</a>

en: WordPress &rsaquo; Setup Configuration File
th: เวิร์ดเพรส &rsaquo; ไฟล์ตั้งค่า

en: Welcome to WordPress. Before getting started, we need some information on the database. You will need to know the following items before proceeding.
th: ยินดีต้อนรับสู่เวิร์ดเพรส  ก่อนที่จะเริ่มต้น  เราต้องการข้อมูลบางอย่างบนฐานข้อมูล  คุณจะต้องการรู้ข้อมูลบางอย่างก่อนจะเริ่มต้น

en: Database name
th: ชื่อฐานข้อมูล

en: Database username
th: ชื่อผู้ใช้ฐานข้อมูล

en: Database password
th: รหัสผ่านฐานข้อมูล

en: Database host
th: โฮสท์ฐานข้อมูล

en: Table prefix (if you want to run more than one WordPress in a single database)
th: คำนำหน้าตาราง (ถ้าคุณต้องการติดตั้งเวิร์ดเพรสมากกว่าหนึ่งในหนึ่งฐานข้อมูล)

en: Let&#8217;s go!
th: เริ่มทำงานได้

en: Database Name
th: ชื่อฐานข้อมูล

en: The name of the database you want to run WP in.
th: ชื่อของฐานข้อมูลที่คุณต้องการใช้งานเวิร์ดเพรส

[ctx: example username]
en: username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Your MySQL username
th: ชื่อผู้ใช้ MySQL ของคุณ

[ctx: example password]
en: password
th: รหัสผ่าน

en: &hellip;and your MySQL password.
th: &hellip;และรหัสผ่าน MySQL ของคุณ

en: Database Host
th: โฮสท์ฐานข้อมูล

en: You should be able to get this info from your web host, if <code>localhost</code> does not work.
th: คุณควรจะได้รับข้อมูลนี้จากเว็บโฮสท์ของคุณถ้า <code>localhost</code> ไม่ทำงาน

en: Table Prefix
th: คำนำหน้าตาราง

en: If you want to run multiple WordPress installations in a single database, change this.
th: ถ้าคุณต้องการใช้งานการติดตั้งเวิร์ดเพรสหลายเว็บในฐานข้อมูลเดียวกัน  โปรดเปลี่ยนด้วย

en: You can create the <code>wp-config.php</code> manually and paste the following text into it.
th: คุณสามารถสร้างไฟล์ <code>wp-config.php</code> ด้วยตัวเองและวางข้อความต่อไปนี้ลงในไฟล์

en: Run the install
th: ดำเนินการติดตั้ง

en: To allow use of this page to automatically repair database problems, please add the following line to your <code>wp-config.php</code> file. Once this line is added to your config, reload this page.
th: การอนุญาตให้ใช้หน้านี้เพื่อซ่อมแซมปัญหาฐานข้อมูลโดยอัตโนมัติ  โปรดเพิ่มบรรทัดต่อไปนี้ไปที่ไฟล์<code> wp-config.php </code> ของคุณ เมื่อบรรทัดนี้จะถูกเพิ่มไปที่ไฟล์ของคุณ  โปรดโหลดหน้านี้อีกครั้ง

en: http://wordpress.org/support/forum/how-to-and-troubleshooting
th: http://forum.wordthai.com

en: No comments awaiting moderation.
th: ไม่มีความคิดเห็นที่รอการตรวจสอบ

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
th: บันทึกอื่น ๆ

[ctx: Plugin installer section title]
en: FAQ
th: คำถามที่พบบ่อย

[ctx: Plugin installer section title]
en: Installation
th: การติดตั้ง

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
th: คำอธิบาย

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
th: ภาพตัวอย่างหน้าจอ

en: If you just want to get an idea of what&#8217;s available, you can browse Featured, Popular, and Newest plugins by using the links in the upper left of the screen. These sections rotate regularly.
th: ถ้าคุณต้องการที่จะได้รับความคิดที่มีอยู่  คุณสามารถเรียกดูปลั๊กอินแนะนำ, ปลั๊กอินยอดนิยมและปลั๊กอินใหม่โดยใช้ลิงก์ที่ด้านบนซ้ายของหน้าจอ ปลั๊กอินในส่วนนี้จะมีการสลับปรับเปลี่ยนเป็นประจำ

en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s here. For example, using <code>topics</code> as your category base would make your category links like <code>http://example.org/%stopics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
th: ถ้าคุณต้องการ  คุณอาจจะใส่โครงสร้างที่กำหนดเองสำหรับหมวดหมู่และป้ายกำกับ  <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> ที่นี่ ตัวอย่างเช่นการใช้ <code>หัวข้อ</code> เป็นหมวดหมู่พื้นฐานของคุณ  นั้นจะสร้างลิงก์หมวดหมู่ของคุณเป็น <code>http://example.org/%stopics/uncategorized/</code> ถ้าคุณปล่อยให้ว่างไว้เป็นค่าเริ่มต้นจะถูกนำมาใช้

en: You should update your web.config now.
th: คุณควรทำการอัปเดท web.config ของคุณเดี๋ยวนี้

en: You are about to delete this link '%s'
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
th: คุณกำลังจะทำการลบลิงค์ '%s' นี้
     'ยกเลิก' เพื่อหยุด, 'ตกลง' เพื่อทำการลบ

en: Plugin Homepage &#187;
th: หน้าโฮมเพจของปลั๊กอิน &#187;

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
th: คุณสามารถนำออกไฟล์เนื้อหาเว็บไซต์ของคุณ  เพื่อที่จะนำเข้าไฟล์นั้นในการติดตั้งอื่นหรือแพลตฟอร์มอื่น ไฟล์นำออกจะเป็นไฟล์ชนิด XML ที่เรียกว่า WXR   เรื่อง, หน้า, ความเห็น, ช่องที่กำหนดเอง,หมวดหมู่และป้ายกำกับสามารถรวมอยู่ในไฟล์ คุณสามารถเลือกให้ไฟล์ WXR รวมเฉพาะเรื่องหรือหน้าโดยตั้งค่าตัวกรองแบบเลื่อนลงเพื่อจำกัด การนำออกตามหมวดหมู่,ผู้เขียน,ช่วงวันที่ตามเดือนหรือสถานะเผยแพร่

en: Failed to repair the %1$s table. Error: %2$s
th: ล้มเหวในการซ่อมแซมตาราง %1$s ความผิดพลาด: %2$s

en: Standard time begins on: <code>%s</code>.
th: เวลามาตรฐานเริ่มต้นเมื่อ: <code>%s</code>.

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you don&#8217;t want the user to receive a welcome email.
th: ผู้ใช้ใหม่จะได้รับอีเมล  บอกให้พวกเขารู้ว่าพวกเขาได้รับการเพิ่มเป็นผู้ใช้สำหรับเว็บไซต์ของคุณ อีเมลนี้ยังมีรหัสผ่านของพวกเขาด้วย  กดเลือกที่กล่องหากคุณไม่ต้องการให้ผู้ใช้ได้อีเมล์ต้อนรับ

en: The plugin generated %d characters of <strong>unexpected output</strong> during activation. If you notice &#8220;headers already sent&#8221; messages, problems with syndication feeds or other issues, try deactivating or removing this plugin.
th: ปลั๊กอินได้สร้างตัวอักษร %d ของ<strong>ผลลัพท์ที่ไม่คาดคิด</strong> ระหว่างการเปิดใช้งาน  ถ้าคุณสังเกตุ &#8220;ส่วนหัวได้ทำการส่ง&#8221; ข้อความ  ปัญหาเกี่ยวกับ syndication feeds หรือปัญหาอื่น ๆ ลองปิดการใช้งานหรือลบปลั๊กอินนี้

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
th: การอัปเดต theme นี้จะสูญเสียการปรับแต่งใด ๆ ที่คุณได้ทำไป 'ยกเลิก' เพื่อหยุด 'ตกลง' เพื่ออัปเดต

en: You can filter the list of users by User Role using the text links in the upper left to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
th: คุณสามารถกรองรายชื่อผู้ใช้โดยบทบาทของผู้ใช้  โดยใช้การเชื่อมโยงตัวอักษรในด้านซ้ายบนเพื่อแสดงทั้งหมด, ผู้ควบคุม, ผู้แก้ไข, ผู้เขียน, ผู้สนับสนุนหรือสมาชิกรับข่าว มุมมองมาตรฐานคือการแสดงผู้ใช้ทั้งหมด บทบาทของผู้ใช้ที่ไม่ได้ใช้จะไม่ปรากฏในรายชื่อ

en: You are using a development version of WordPress. You can update to the latest nightly build automatically or download the nightly build and install it manually:
th: คุณกำลังใช้รุ่นพัฒนาของเวิร์ดเพรส คุณสามารถอัปเดตไปยังรุ่นล่าสุดโดยอัตโนมัติหรือดาวน์โหลดรุ่นล่าสุดไปแล้วติดตั้งด้วยตนเอง:

en: Post via email settings allow you to send your WordPress install an email with the content of your post. You must set up a secret e-mail account with POP3 access to use this, and any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret.
th: การตั้งค่าการเขียนเรื่องผ่านอีเมล์ อนุญาตให้คุณสามารถส่งเนื้อหาของเรื่องคุณผ่านทางอีเมล์ไปยังเวิร์ดเพรสที่ติดตั้งเองของคุณ คุณต้องตั้งค่าบัญชีผู้ใช้อีเมลลับกับการเข้าถึง POP3 เพื่อที่จะใช้คำสั่งนี้  และอีเมล์ใด ๆ ที่ได้รับบนที่อยู่อีเมล์นี้จะถูกโพสต์เป็นเรื่องใหม่  ดังนั้นจึงควรเก็บอีเมล์นี้เป็นความลับ อย่าให้ใครรู้

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
th: มีการเปลี่ยนค่าที่ยังไม่ได้ถูกบันทึก การกำหนดค่าดังกล่าวอาจสูญหายได้ กด 'ตกลง' เพื่อดำเนินการต่อ, กด 'ยกเลิก' เพื่อกลับไปที่เครื่องมือแก้ไขรูปภาพ

en: In previous versions of WordPress, all importers were built-in. They have been turned into plugins since most people only use them once or infrequently.
th: ในรุ่นก่อนหน้าของเวิร์ดเพรส ตัวนำเข้าข้อมูลทั้งหมดจะถูกฝังมากับระบบ แต่ปัจจุบันตัวนำเข้าข้อมูลดังกล่าวได้ถูกเปลี่ยนสภาพกลายเป็นเพียงปลั๊กอิน เนื่องจากผู้ใช้งานส่วนใหญ่มีการใช้งานตัวนำเข้าข้อมูลดังกล่าวเพียงครั้งสองครั้งเท่านั้น

en: The active theme is broken. Reverting to the default theme.
th: ชุด theme ที่เลือกใช้ไม่สามารถใช้ได้ กำลังย้อนกลับไปใช้ชุด theme มาตรฐาน

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
th: รูปภาพดังกล่าวไม่สามารถประมวลผลได้ โปรดย้อนกลับไปและลองใหม่อีกครั้ง

en: The %1$s table is not okay. It is reporting the following error: %2$s. WordPress will attempt to repair this table&hellip;
th: ตาราง %1$s นั้นผิดปกติ   มีการรายงานว่ามีข้อผิดพลาดต่อไปนี้: %2$s  เวิร์ดเพรสจะพยายามซ่อมแซมตารางนี้&hellip;

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
th: มีการบันทึกอัตโนมัติของเรื่องนี้ที่ใหม่กว่ารุ่นด้านล่าง <a href="%s"> ดูบันทึกอัตโนมัติ </a>

en: Repairs complete. Please remove the following line from wp-config.php to prevent this page from being used by unauthorized users.
th: การซ่อมแซมเสร็จสมบูรณ์ กรุณาลบบรรทัดต่อไปนี้จากไฟล์ wp-config.php เพื่อป้องกันหน้านี้จากการถูกใช้โดยผู้ใช้ที่ไม่ได้รับอนุญาต

en: WordPress can automatically look for some common database problems and repair them. Repairing can take a while, so please be patient.
th: เวิร์ดเพรสสามารถหาปัญหาทั่วไปบางปัญหาของฐานข้อมูลโดยอัตโนมัติและซ่อมแซมมัน  การซ่อมแซมต้องใช้เวลาซักพักนึง  ดังนั้นได้โปรดอดทนรอ

en: WordPress can also attempt to optimize the database. This improves performance in some situations. Repairing and optimizing the database can take a long time and the database will be locked while optimizing.
th: เวิร์ดเพรสยังสามารถทำการปรับปรุงประสิทธิภาพของฐานข้อมูลได้ด้วย ซึ่งจะช่วยเร่งประสิทธิภาพในบางสถานการณ์เท่านั้น การซ่อมแซมและการปรับปรุงฐานข้อมูลอาจใช้เวลานาน และฐานข้อมูลดังกล่าวจะถูกล็อคเอาไว้ในระหว่างการปรับปรุงประสิทธิภาพ

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
th: ใส่ที่อยู่อีเมล์หรือชื่อผู้ใช้งานของสมาชิกที่อยู่ในเครือข่ายนี้ เพื่อเชิญชวนพวกเขามาที่เว็บไซต์นี้ บุคคลนั้นจะส่งอีเมล์ขอให้พวกเขายืนยันคำเชิญ

en: An avatar is an image that follows you from weblog to weblog appearing beside your name when you comment on avatar enabled sites. Here you can enable the display of avatars for people who comment on your site.
th: รูปประจำตัว เป็นรูปภาพที่จะติดตามคุณ จากเว็บบล็อกหนึ่งไปยังอีกเว็บบล็อกหนึ่ง โดยจะปรากฏอยู่ข้าง ๆ ชื่อของคุณ เมื่อคุณแสดงความคิดเห็นลงบนเว็บไซต์ที่เปิดให้แสดงรูปประจำตัวได้ ที่นี่เป็นที่ที่คุณสามารถเปิดใช้งานการแสดงรูปประจำตัวของผู้ที่แสดงความคิดเห็นลงในเว็บไซต์ของคุณ

en: <strong>Warning:</strong> Making changes to active plugins is not recommended. If your changes cause a fatal error, the plugin will be automatically deactivated.
th: <strong>คำเตือน:</strong> ไม่แนะนำให้ทำการเปลี่ยนแปลงกับปลั๊กอินที่ใช้งานอยู่ ถ้าการเปลี่ยนแปลงของคุณทำให้เกิดข้อผิดพลาดร้ายแรง ปลั๊กอินจะถูกปิดการใช้งานโดยอัตโนมัติ

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
th: ใส่ที่อยู่อีเมล์หรือชื่อผู้ใช้งานของสมาชิกที่อยู่ในเครือข่ายนี้ เพื่อเชิญชวนพวกเขามาที่เว็บไซต์นี้ บุคคลนั้นจะส่งอีเมล์ขอให้พวกเขายืนยันคำเชิญ

en: Contributing Developers
th: ผู้พัฒนาที่อุทิศตัว

en: Show Toolbar when viewing site
th: แสดงแถบเครื่องมือเมื่อดูเว็บ

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
th[0]: <strong>รุ่น %1$s</strong> อ้างถึงความปลอดภัยและแก้ไขความผิดพลาด %2$s

en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
th: สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม ดูที่<a href="%s">หมายเหตุที่ออกมา</a>

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
th[0]: <strong>รุ่น %1$s</strong> อ้างถึงความปลอดภัยบางอย่างและแก้ไขความผิดพลาด %2$s

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
th[0]: <strong>รุ่น %1$s</strong> อ้างถึงความผิดพลาด %2$s

en: Welcome to your WordPress Dashboard! This is the screen you will see when you log in to your site, and gives you access to all the site management features of WordPress. You can get help for any screen by clicking the Help tab in the upper corner.
th: ยินดีต้อนรับสู่หน้าจอควบคุมเวิร์ดเพรสของคุณ  นี่เป็นหน้าจอที่คุณจะเห็นเมื่อคุณเข้าสู่ระบบของเว็บคุณ  และให้สิทธิ์การควบคุมการจัดการทุกอย่างของเวิร์ดเพรสกับคุณ  คุณสามารถขอความช่วยเหลือได้ในทุกหน้าจอโดยกดที่แท็บช่วยเหลือที่มุนด้านบน

en: Maintenance and Security Release | Maintenance and Security Releases
th[0]: การบำรุงรักษาและความปลอดภัยที่ออกมา

en: What&#8217;s New
th: มีอะไรใหม่

en: Security Release | Security Releases
th[0]: ความปลอดภัยที่ออกมา

en: Maintenance Release | Maintenance Releases
th[0]: การบำรุงรักษาที่ออกมา

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues.
th[0]: <strong>รุ่น %1$s</strong> อ้างถึงความปลอดภัย

en: This screen allows you to choose your default permalink structure. You can choose from common settings or create custom URL structures.
th: หน้าจอนี้อนุญาตให้คุณเลือกโครงสร้างลิงก์ถาวรมาตรฐาน  คุณสามารถเลือกจากการตั้งค่าทั่วไปหรือสร้างโครงสร้าง URL แบบเฉพาะ

en: Return to Updates
th: กลับไปที่อัปเดต

en: Welcome to WordPress %1$s. <a href="%2$s">Learn more</a>.
th: ยินดีต้องรับสู่เวิร์ดเพรส %1$s <a href="%2$s">เรียนรู้เพิ่มเติม</a>

en: Adding Categories
th: กำลังเพิ่มหมวดหมู่

en: Adding Tags
th: กำลังเพิ่มป้ายกำกับ

en: Troubleshooting
th: กำลังตรวจสอบปัญหา

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
th: คุณสามารถอัปโหลดไฟล์สื่อที่นี่โดยไม่มีการสร้างเรื่องก่อน  สิ่งนี้อนุญาตคุณให้อัปโหลดไฟล์เพื่อใช้กับเรื่องและหน้าภายหลัง  และ/หรือ เพื่อสร้างลิงก์เว็บไปยังไฟล์ที่คุณต้องการจะแบ่งปัน  โดยมีสามตัวเลือกสำหรับการอัปโหลดไฟล์:

en: You must assign a password to the new user, which they can change after logging in. The username, however, cannot be changed.
th: คุณต้องมอบรหัสผ่านให้กับผู้ใช้ใหม่  ซึ่งพวกเขาสามารถเปลี่ยนได้หลังจากเข้าสู่ระบบ  อย่างไรก็ตามชื่อผู้ใช้ไม่สามารถเปลี่ยนได้

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
th: ถ้าคุณต้องการแปลงหมวดหมู่ของคุณเป็นป้ายกำกับ (หรือทำสลับกัน)  ใช้ <a href="%s">ตัวแปลงหมวดหมู่และป้ายกำกับ</a> ที่ใช้ได้จากหน้าจอนำเข้า

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
th: จำไว้ว่าให้กดปุ่มเพิ่มผู้ใช้ใหม่ที่ด้านล่างของหน้าจอนี้เมื่อคุณทำเสร็จแล้ว

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
th: เมื่อคุณบันทึกไฟล์ที่ดาวน์โหลดแล้ว  คุณสามารถใช้คำสั่งนำเข้าในการติดตั้งเวิร์ดเพรสอีกเว็บนึงเพื่อนำเข้าเนื้อหาจากเว็บนี้

en: Screen Display
th: การแสดงหน้าจอ

en: Attaching Files
th: กำลังแนบไฟล์

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
th: นี่คือรายละเอียดพื้นฐานสำหรับบทบาทผู้ใช้ที่แตกต่างกันและการอนุญาตที่ได้รับสำหรับแต่ละบทบาท

en: User Roles
th: บทบาทผู้ใช้

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
th: เพื่อเพิ่มผู้ใช้ใหม่ในเว็บของคุณ  กรอกฟอร์มในหน้าจอนี้และกดที่ปุ่มสร้างผู้ใช้ใหม่ที่ด้านล่าง

en: Moderating Comments
th: กำลังจัดการความเห็น

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
th: สมาชิกรับข่าวสามารถอ่านความเห็น  เขียนความเห็น  รับข่าว  และอื่น ๆ แต่ไม่สามารถสร้างเนื้อหาบนเว็บได้

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
th: ถ้าตัวนำเข้าที่คุณต้องการไม่อยู่ในรายชื่อ  <a href="%s">ค้นหาไดเรกทอรีปลั๊กอิน</a> เพื่อดูว่ามีตัวนำเข้าที่ใช้ได้หรือไม่

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected posts at once. To remove a post from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
th: เมื่อใช้การแก้ไขแบบกลุ่ม  คุณสามารถเปลี่ยนแปลง metadata (หมวดหมู  ผู้เขียนและอื่น ๆ)  สำหรับเรื่องที่เลือกในทันที  การลบเรื่องจากกลุ่ม  เพียงกด x ข้าง ๆ ชื่อของมันในพื้นที่การแก้ไขแบบกลุ่มที่ปรากฎ

en: Available Actions
th: การกระทำที่ทำได้

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
th: ผู้เขียนสามารถเผยแพร่และจัดการเรื่องของพวกเขา และยังสามารถอัปโหลดไฟล์ได้

en: How to Update
th: อัปเดตอย่างไร

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
th: หน้าจอนี้สามารถเข้าถึงเรื่องทั้งหมดของคุณได้  คุณสามารถปรับแต่งหน้าจอนี้ให้เหมาะสมกับการทำงานของคุณ

en: You can also edit or move multiple posts to the trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
th: คุณยังสามารถแก้ไขหรือย้ายหลายเรื่องไปยังถังขยะในทันที  เลือกเรื่องที่คุณต้องการจะทำโดยใช้เช็คบ็อกซ์  แล้วเลือกการกระทำที่คุณต้องการจากเมนูการกระทำแบบกลุ่มและกดใช้งาน

en: Adding Plugins
th: กำลังเพิ่มปลั๊กอิน

en: Screen Content
th: หน้าจอบทความ

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
th: คุณสามารถปรับแต่งการแสดงเนื้อหาของหน้าจอนี้ในหลายรูปแบบ:

en: Adding Themes
th: กำลังเพิ่ม theme

en: Delete brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their posts. You can also delete multiple users at once by using Bulk Actions.
th: การลบจะนำคุณไปยังหน้าจอลบผู้ใช้เพื่อยืนยัน  ที่นั่นคุณสามารถลบผู้ใช้อย่างถาวรจากเว็บคุณและลบเรื่องของพวกเขา  คุณยังสามารถลบหลายผู้ใช้ได้พร้อมกันโดยใช้คำสั่งแบบกลุ่ม

en: Remove allows you to remove a user from your site. It does not delete their posts. You can also remove multiple users at once by using Bulk Actions.
th: การลบอนุญาตให้คุณลบผู้ใช้จากเว็บของคุณ  มันจะไม่ลบเรื่องของพวกเขา  คุณยังสามารถลบหลายผู้ใช้พร้อมกันโดยใช้คำสั่งแบบกลุ่ม

en: Plugins hook into WordPress to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from the core WordPress application by thousands of developers all over the world. All plugins in the official <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Plugin Directory</a> are compatible with the license WordPress uses. You can find new plugins to install by searching or browsing the Directory right here in your own Plugins section.
th: ปลั๊กอินเพิ่มเข้ากับเวิร์ดเพรสเพื่อขยายคำสั่งต่าง ๆ ด้วยความสามารถที่ปรับแต่งมา  ปลั๊กอินถูกพัฒนาแยกออกจากตัวเวิร์ดเพรสหลักโดยผู้พัฒนานับพันคนทั่วโลก  ปลั๊กอินทั้งหมดใน <a href="%s" target="_blank">ไดเรกทอรี ปลั๊กอิน WordPress.org</a> นั้นเข้ากันได้กับลิขสิทธิ์ผู้ใช้เวิร์ดเพรส  คุณสามารถค้นหาปลั๊กอินใหม่เพื่อติดตั้งโดยการค้นหาหรือค้นไดเรกทอรีที่นี่ในส่วนปลั๊กอินของคุณเอง

en: Permalinks are the permanent URLs to your individual pages and blog posts, as well as your category and tag archives. A permalink is the web address used to link to your content. The URL to each post should be permanent, and never change &#8212; hence the name permalink.
th: ลิงก์ถาวรคือ URL ถาวรไปยังหน้าแต่ละหน้าและเรื่องแต่ละเรื่องของคุณ  เช่นเดียวกับหมวดหมู่ของคุณและคลังเก็บป้ายกำกับ  ลิงก์ถาวรคือที่อยู่เว็บที่ใช้ลิงก์ไปที่บทความของคุณ  URL ไปที่แต่ละเรื่องควรจะเป็นแบบถาวรและไม่ควรเปลี่ยน  ดังชื่อของมัน  ลิงก์ถาวร

en: Many people choose to use &#8220;pretty permalinks,&#8221; URLs that contain useful information such as the post title rather than generic post ID numbers. You can choose from any of the permalink formats under Common Settings, or can craft your own if you select Custom Structure.
th: คนจำนวนมากเลือกที่จะใช้ &#8220;ลิงก์ถาวรแบบสวยงาม,&#8221;  URL ที่ประกอบด้วยข้อมูลที่มีประโยชน์เช่นหัวข้อเรื่องมากกว่าเลขที่บทความ  คุณสามารถเลือกแบบลิงก์ถาวรได้จากการตั้งค่าทั่วไป  หรือสามารถสร้างในแบบของคุณเองเมื่อคุณเลือกโครงสร้างปรับแต่ง

en: Common Settings
th: การตั้งค่าทั่วไป

en: Custom Structures
th: โครงสร้างปรับแต่ง

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
th: การอัปโหลดไฟล์อนุญาตคุณให้เลือกโฟลเดอร์และที่อยู่สำหรับเก็บไฟล์ที่อัปโหลดของคุณ

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
th: คุณสามารถส่งบทความได้หลายทาง  หน้าจอนี้มีการตั้งค่าสำหรับพวกมันทั้งหมด  ส่วนบนควบคุมผู้แก้ไขภายในหน้าจอควบคุม  ระหว่างที่ส่วนที่เหลือควบคุมวิธีการเผยแพร่จากภายนอก  สำหรับข้อมูลมากกว่านี้สำหรับวิธีเหล่านี้  โปรดใช้ลิงก์คู่มือ

en: Installing themes on Multisite can only be done from the Network Admin section.
th: การติดตั้ง themes บนหลายเว็บสามารถทำได้จากส่วนผู้ควบคุมเน็ตเวิร์ค

en: If you want site visitors to be able to register themselves, as opposed to by the site administrator, check the membership box. A default user role can be set for all new users, whether self-registered or registered by the site admin.
th: ถ้าคุณต้องการให้ผู้เยี่ยมชมเว็บสามารถลงทะเบียนได้เอง  ซึ่งปกติทำโดยผู้ควบคุมเว็บ ตรวจสอบที่กล่องสมาชิก  บทบาทของผู้ใช้มาตรฐานสามารถตั้งค่าสำหรับผู้ใช้ใหม่ทั้งหมด  ทั้งที่ลงทะเบียนเองและลงทะเบียนให้โดยผู้ควบคุมเว็บ

en: Post Via Email
th: เขียนเรื่องผ่านทางอีเมล์

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
th: ถ้าต้องการ เวิร์ดเพรสจะเตือนอัตโนมัติเกี่ยวกับบริการต่าง ๆ ของเรื่องใหม่ของคุณ

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they won&#8217;t all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
th: หน้าจอนี้มีหลายตัวเลือกสำหรับการควบคุมการจัดการและการแสดงความเห็นและลิงก์ไปยังเรื่อง/หน้า ของคุณ  หลายตัวเลือกมาก  ซึ่งในความจริงแล้ว พวกมันไม่ได้ใช้งานได้ทั้งหมด :) ใช้ลิงก์คู่มือเพื่อดูข้อมูลว่าการตั้งค่าแต่ละอย่างทำงานอย่างไร

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
th: คุณสามารถเปลี่ยนรหัสผ่านของคุณ  เปิดใช้งานปุ่มลัดคีย์บอร์ด  เปลี่ยนเฉดสีของหน้าจอควบคุมเวิร์ดเพรสของคุณ  และปิดตัวแก้ไขแบบมองเห็น (WYSIWYG) และอีกหลายสิ่ง  คุณสามารถซ่อนแถบเครื่องมือ (หรือชื่อเดิมว่าแถบผู้ควบคุม) จากหน้าจอเว็บของคุณ  อย่างไรก้ตามมันไม่สามารถปิดใช้งานจากหน้าจอควบคุม

en: Inactive Sidebar (not used)
th: ด้านข้างที่ไม่ทำงาน (ไม่ได้ใช้)

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
th: ด้านข้างนี้ไม่ได้ใช้งานอีกต่อไปและจะไม่แสดงบนที่ใด ๆ ของเว็บคุณ  นำ widget ด้านล่างออกทีละอันเพื่อลบด้านข้างที่ไม่ได้ใช้งานอย่างถาวร

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
th: <strong>ลากและวาง</strong> ไฟล์ของคุณลงในพื้นที่ด้านล่าง  หลายไฟล์ก็สามารถทำได้

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
th: กด <strong>เลือกไฟล์</strong> เพื่อเปิดหน้าต่างแสดงฝ่ายของคุณในระบบปฎิบัติการของคุณ  เลือก <strong>เปิด</strong> หลังจากกดไฟล์ที่คุณต้องการเปิดใช้แถบก้าวหน้าบนหน้าจออัปโหลด

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
th: คุณสามารถกลุ่มของลิงก์โดยใช้ลิงก์หมวดหมู่  ชื่อลิงก์หมวดหมู่ต้องเป็นชื่อเฉพาะและลิงก์หมวดหมู่ต้องแยกจากหมวดหมู่ที่คุณใช้สำหรับเรื่อง

en: Removing and Reusing
th: ลบออกและเอามาใช้ใหม่

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there&#8217;s no relationship from one tag to another.
th: คุณสามารถระบุคำที่ต้องการให้กับเรื่องของคุณโดยใช้ <strong>ป้ายกำกับ</strong> ไม่เหมือนกับหมวดหมู่  ป้ายกำกับไม่มีลำดับขั้น  หมายถึง มันไม่มีความเกี่ยวข้องระหว่างป้ายกำกับแต่ละอัน

en: Missing Widgets
th: widget ที่หายไป

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the Bulk Actions.
th: คุณสามารถจัดการความเห็นที่สร้างขึ้นบนเว็บของคุณในแบบเดียวกับที่คุณจัดการเรื่องและเนื้อหาอื่น ๆ  หน้าจอนี้ได้ปรับแต่งในวิธีเดียวกับหน้าจอจัดการอื่น ๆ  และคุณสามารถจัดการความเห็นโดยใช้ลิงก์จัดการเมื่อลากเม้าส์ผ่านหรือการจัดการแบบกลุ่ม

en: In the <strong>Author</strong> column, in addition to the author&#8217;s name, email address, and blog URL, the commenter&#8217;s IP address is shown. Clicking on this link will show you all the comments made from this IP address.
th: ในคอลัมน์ <strong>ผู้เขียน</strong> นอกจากชื่อผู้เขียน อีเมล์ และ URL บล็อก  IP address ของผู้ให้ความเห็นจะแสดงด้วย  กดที่ลิงก์นี้จะแสดงความเห็นทั้งหมดจาก IP address นี้ให้คุณดู

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
th: ลิงก์ในแถบเครื่องมือที่ด้านบนของหน้าจอเชื่อมต่อหน้าจอควบคุมของคุณกับหน้าเว็บของคุณ  และเพิ่มการเข้าถึงประวัติของคุณและข้อมูลที่มีประโยชน์ของเวิร์ดเพรส

en: Deleting Links
th: กำลังลบลิงก์

en: Hovering over a row reveals action links: Edit, Delete Permanently, and View. Clicking Edit or on the media file&#8217;s name displays a simple screen to edit that individual file&#8217;s metadata. Clicking Delete Permanently will delete the file from the media library (as well as from any posts to which it is currently attached). View will take you to the display page for that file.
th: ลากเม้าส์เหนือแถวเพื่อแสดงลิงก์คำสั่ง: แก้ไข, ลบถาวร และดู กดที่แก้ไขหรือชื่อไฟล์สื่อจะแสดงหน้าจอง่าย ๆ เพื่อแก้ไข metadata ของแต่ละไฟล์  กดลบถาวรจะลบไฟล์จากคลังสื่อ (และลบจากเรื่องใด ๆ ที่ไฟล์นั้นแนบอยู่)  ดุจะนำคุณไปยังหน้าเว็บที่แสดงไฟล์นั้น

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
th: การจัดการหน้าคล้ายกับการจัดการเรื่อง และหน้าจอสามารถปรับแต่งได้ในแบบเดียวกัน

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk Actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
th: คุณยังสามารถกระทำการกระทำเดิม  โดยรวมการหดรายชื่อโดยใช้ตัวกรอง  กระทำบนหน้าโดยใช้ลิงก์คำสั่งที่ปรากฎเมื่อคุณลากเม้าส์ผ่านแถว หรือใช้เมนูคำสั่งแบบกลุ่มเพื่อแก้ไข metadata สำหรับหลายหน้าพร้อมกัน

en: If a media file has not been attached to any post, you will see that in the Attached To column, and can click on Attach File to launch a small popup that will allow you to search for a post and attach the file.
th: ถ้าไฟล์สื่อไม่ได้ถูกแนบไว้กับเรื่องใด  คุณจะเห็นมันในคอลัมน์แนบไฟล์  และสามารถกดบนไฟล์เพื่อ

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
th: ไฟล์ทั้งหมดที่คุณอัปโหลดจะถูกเก็บไว้ในคลังสื่อ  โดยไฟล์ที่อัปโหลดล่าสุดจะอยู่ด้านบน  คุณสามารถใช้แท๊บหน้าจอตัวเลือกเพื่อปรับแต่งการแสดงหน้าจอนี้

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
th: หน้านั้นคล้ายกับเรื่องเพราะพวกมันมีชื่อเรื่อง บทความและ metadata เป็นส่วนประกอบเหมือนกัน  แต่พวกมันแตกต่างเพราะว่ามันไม่ได้เป็นส่วนหนึ่งของระบบบล็อกตามลำดับ  เป็นเหมือนเรื่องที่อยู่ถาวร  หน้าจะไม่มีหมวดหมู่หรือป้ายกำกับ  แต่สามารถมีลำดับขั้นได้  คุณสามารถสั่งให้หน้าอยู่ภายใต้หน้าอื่นได้โดยสร้างหน้าแม่สำหรับหน้าอื่น ๆ เพื่อสร้างกลุ่มสำหรับหน้า

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
th: ผู้คนจำนวนมากใช้ประโยชน์จากปุ่มลัดเพื่อจัดการความเห็นของพวกเขาอย่างเร็ว  ใช้ลิงก์ที่อยู่ด้านข้างเพื่อเรียนรู้เพิ่มเติม

en: In the <strong>Comment</strong> column, above each comment it says &#8220;Submitted on,&#8221; followed by the date and time the comment was left on your site. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site. Hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
th: ในคอลัมน์ <strong>ความเห็น</strong> เหนือแต่ละความเห็น จะมีคำพูดว่า &#8220;ส่งเมื่อ,&#8221 ตามด้วยวันที่และเวลาที่ความเห็นนั้นได้ถูกโพสท์บนเว็บคุณ  กดที่ลิงก์ วันที่/เวลา จะพาคุณไปยังความเห็นนั้นบนหน้าเว็บ  ลากเม้าส์เหนือความเห็นใด ๆ เพื่อแสดงตัวเลือกว่าจะอนุมัติ, ตอบกลับ(และอนุมัติ) แก้ไขอย่างเร็ว, แก้ไข, บันทึกเป็นสแปม หรือลบความเห็นนั้น

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
th: ลิงก์อาจจะแบ่งด้วยหมวดหมู่ลิงก์  ซึ่งแตกต่างกับหมวดหมู่ที่ใช้บนเรื่องของคุณ

en: <a href="%s">Learn more about WordPress %s</a>.
th: <a href="%s">เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับเวิร์ดเพรส %s</a>

en: Managing Pages
th: กำลังจัดการหน้า

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
th: คุณสามารถ ซ่อน/แสดง คอลัมน์ขึ้นอยู่กับความต้องการของคุณและ เลือกว่าผู้ใช้กี่คนที่จะแสดงต่อหน้าโดยใช้แท็บหน้าจอตัวเลือก

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
th: <strong>ดูก่อน</strong> จะแสดงให้คุณเห็นว่าฉบับร่างจะเป็นอย่างไรเมื่อคุณเผยแพร่มัน  การดูจะนำคุณไปยังเว็บเพื่อดูเรื่อง  แต่ละลิงก์จะใช้ได้ขึ้นอยู่กับสถานะเรื่องของคุณ

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
th: ลากเม้าส์เหนือแถวในรายชื่อผู้ใช้จะแสดงลิงก์คำสั่งที่อนุญาตคุณให้จัดการผู้ใช้  คุณสามารถทำคำสั่งต่อไปนี้:

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
th: <strong>ถังขยะ</strong>ลบเรื่องของคุณจากรายชื่อนี้และนำมันไปอยู่ในถังขยะ  ที่ซึ่งคุณสามารถลบเรื่องได้อย่างถาวรที่นั่น

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
th: <strong>แก้ไขอย่างเร็ว</strong> ทำให้เข้าถึง metadata ของเรื่องของคุณ  อนุญาตคุณให้อัปเดตรายละเอียดเรื่องโดยไม่ออกจากหน้าจอนี้

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
th: <strong>แก้ไข</strong> จะพาคุณไปยังหน้าจอแก้ไขสำหรับเรื่องนั้น  คุณสามารถไปที่หน้าจอนั้นโดยกดที่หัวข้อเรื่อง

en: Edit takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
th: การแก้ไขจะนำคุณไปยังหน้าจอสำหรับแก้ไขข้อมูลส่วนตัวของผู้ใช้นั้น  คุณยังสามารถเข้าไปที่หน้าจอนั้นได้โดยกดที่ชื่อผู้ใช้

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
th: คุณสามารถดูเรื่องทั้งหมดที่เขียนโดยผู้ใช้โดยกดที่ตัวเลขภายใต้คอลัมน์เรื่อง

en: Because this is a multisite installation, you may add accounts that already exist on the Network by specifying a username or email, and defining a role. For more options, such as specifying a password, you have to be a Network Administrator and use the hover link under an existing user&#8217;s name to Edit the user profile under Network Admin > All Users.
th: เพราะว่านี่เป็นการติดตั้งแบบหลายผู้ใช้  คุณสามารถเพิ่มบัญชีที่มีอยู่แล้วบนเน็ตเวิร์คโดยระบุชื่อผู้ใช้หรืออีเมล์  และกำหนดบทบาท  สำหรับตัวเลือกที่มากกว่า  เช่นการระบุรหัสผ่าน คุณต้องเป็นผู้ควบคุมเน็ตเวิร์คและใช้ลิงก์ที่อยู่ใต้ชื่อผู้ใช้ที่มีอยู่เพื่อแก้ไขประวัติผู้ใช้ภายใต้ ผู้ควบคุมเน็ตเวิร์ค > ผู้ใช้ทั้งหมด

en: Likely direct inclusion of wp-admin/includes/template.php in order to use add_meta_box(). This is very wrong. Hook the add_meta_box() call into the add_meta_boxes action instead.
th: เหมือนกับบทสรุปของ wp-admin/includes/template.php เพื่อที่จะใช้ add_meta_box(). เป็นวิธีที่ไม่ถูกต้อง  ให้ต่อ add_meta_box() เข้ากับ add_meta_boxes action แทน

en: Welcome to WordPress %s
th: ยินดีต้อนรับสู่เวิร์ดเพรส %s

en: Go to Dashboard &rarr; Home
th: ไปที่หน้าควบคุม &rarr; หน้าหลัก

en: Return to Dashboard &rarr; Updates
th: กลับไปที่หน้าควบคุม  &rarr; อัปเดต

en: WordPress is created by a worldwide team of passionate individuals.
th: เวิร์ดเพรสถูกสร้างขึ้นโดยทีมทั่วโลกด้วยความหลงไหลส่วนบุคคล

en: We&#8217;ve combined the admin bar and the old Dashboard header into one persistent toolbar. Hover over the toolbar items to see what&#8217;s new.
th: เราได้รวม แถบผู้ควบคุมและส่วนหัวควบคุมแบบเก่าเป็น หนึ่งแถบเครื่องมือแบบคงที่  ลากเม้าส์ผ่านแถบเครื่องมือเพื่อดูว่ามีอะไรใหม่

en: New Feature: Saving Widgets
th: คำสั่งใหม่: Widgets ที่บันทึกไว้

en: Network Admin is now located in the My Sites menu.
th: ผู้ควบคุมเน็ตเวิร์คถูกย้ายไปที่เมนูเว็บของฉัน

en: If you change your mind and revert to your previous theme, we&#8217;ll put the widgets back the way you had them.
th: ถ้าคุณเปลี่ยนใจและต้องการกลับไปใช้ theme ก่อนหน้า เราจะใส่ widgets กลับเข้าไปแบบเดิมกับที่คุณเคยมี

en: New Feature: Toolbar
th: คำสั่งใหม่: แถบเครื่องมือ

en: Core Developers
th: ผู้พัฒนาหลัก

en: Customize Your Site
th: ปรับแต่งเว็บของคุณ

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
th: เบราว์เซอร์ของคุณมีข้อจำกัดบางอย่างในการอัปโหลดไฟล์ขนาดใหญ่ด้วยตัวอัปโหลดหลายไฟล์  โปรดใช้ตัวอัปโหลดเบราว์เซอร์สำหรับไฟล์ที่ใหญ่กว่า 100MB

en: Profile updated.
th: อัปเดตข้อมูลแล้ว

en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
th: สวัสดีครับ,
    
    คุณได้รับคำเชิญให้เข้าร่วม '%1$s' ที่
    %2$s ด้วยบทบาทของ %3$s
    
    โปรดกดที่ลิงก์เพื่อตอบรับคำเชิญ:
    %4$s

en: Core Developer
th: ผู้พัฒนาหลัก

en: The package could not be installed.
th: แพคเกจไม่สามารถติดตั้งได้

en: The plugin contains no files.
th: ปลั๊กอินไม่มีไฟล์อยู่

en: No valid plugins were found.
th: ไม่พบปลั๊กอินที่ใช้งานได้

en: The theme is missing the <code>style.css</code> stylesheet.
th: theme นี้ไม่มีไฟล์ <code>style.css</code> stylesheet

en: The theme is missing the <code>index.php</code> file.
th: theme นี้ไม่มีไฟล์ <code>index.php</code>

en: The <code>style.css</code> stylesheet doesn't contain a valid theme header.
th: ไฟล์ <code>style.css</code> stylesheet ไม่ได้รวมอยู่ในส่วนหัว theme ที่ใช้ได้

en: Attachment Post URL
th: URL ส่วนแนบของเรื่อง

[ctx: admin menu]
en: All Links
th: ลิงก์ทั้งหมด

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
th: หรือ

en: Drop files here
th: วางไฟล์ที่นี่

en: %s plugins
th: %s ปลั๊กอิน

en: %s plugin
th: %s ปลั๊กอิน

en: Successfully optimized the %s table.
th: เพิ่มประสิทธิภาพตาราง %s แล้ว

en: Failed to optimize the %1$s table. Error: %2$s
th: ล้มเหลวในการเพิ่มประสิทธิภาพตาราง  %1$s ผิดพลาด: %2$s

en: Successfully repaired the %s table.
th: ซ่อมแซมตาราง %s สำเร็จแล้ว

en: The %s table is already optimized.
th: ตาราง %s ได้เพิ่มประสิทธิภาพแล้ว

en: The %s table is okay.
th: ตาราง %s นั้นใช้ได้

en: View version %1$s details
th: ดูข้อมูลรุ่น %1$s

en: Install the Tumblr importer to import posts &amp; media from Tumblr using their API.
th: ติดตั้งตัวนำเข้า Tumblr เพื่อนำเข้าเรื่องและไฟล์สื่อจาก Tumblr โดยใช้ API ของ Tumblr

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
th: <a href="%1$s" class="update-browser-link">อัปเดต %2$s</a> หรือเรียนรู้ที่จะใช้ <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>

en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
th: ขนาดรูปภาพที่จะเข้ากับรูปขนาดใหญ่ที่เลือกใน %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d)

en: Audio, Video, or Other File
th: ไฟล์เสียง วีดีโอ หรืออื่น ๆ

en: Insert media from another website
th: ใส่ไฟล์สื่อจากเว็บอื่น

en: <strong>ERROR</strong>: options page not found.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ไม่พบหน้าทางเลือก

en: <strong>ERROR:</strong> There was an error connecting to the server, Please verify the settings are correct.
th: <strong>ผิดพลาด:</strong> มีความผิดพลาดเกิดขึ้นระหว่างเชื่อมต่อกับเซิรฟเวอร์  โปรดตรวจสอบว่าการตั้งค่านั้นถูกต้อง

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
th: ผิดพลาด: คุณกำลังใส่ความเห็นบนเรื่องที่เป็นฉบับร่าง

en: ERROR: please type a comment.
th: ผิดพลาด: กรุณาใส่ความเห็น

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
th: เมนูทางซ้ายมือจะแสดงลิงก์ไปที่หน้าจอควบคุมเวิร์ดเพรสทั้งหมด  ด้วยคำสั่งเมนูย่อยที่จะแสดงเมื่อลากเม้าส์ผ่าน  คุณสามารถย่อเมนูนี้ให้แคบลงเหลือแค่รูปไอคอนโดยการกดที่เมนูรูปลูกศรที่ด้านล่าง

en: <strong>Drag and Drop</strong> - To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
th: <strong>ลากและวาง</strong> - การจัดกล่องใหม่  ลากและวางดดยกดที่แถบหัวข้อของกล่องที่เลือก  และปล่อยมันเมื่อคุณเห้นเส้นประสีเทา

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
th: คุณสามารถใช้คำสั่งต่อไปนี้เพื่อจัดหน้าจอควมคุมให้เหมาะกับการทำงานของคุณ  ซึ่งจะสามารถทำได้ที่หน้าจอควบคุมอื่นเช่นกัน

en: Overview
th: ภาพรวม

en: Updates %s
th: อัปเดต %s

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
th: ผลลัพท์การค้นหาสำหรับ &#8220;%s&#8221;

en: You can&#8217;t give users that role.
th: คุณไม่สามารถมอบบทบาทนั้นให้กับผู้ใช้

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
th[0]: มีการอัปเดตใหม่แล้ว <span class="count">(%s)</span>

en: Click to view entire list of files which will be deleted
th: กดเพื่อดูรายชื่อไฟล์ทั้งหมดซึ่งจะถูกลบ

en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em>
th: <strong>%1$s</strong> โดย <em>%2$s</em>

en: Caution:
th: ข้อควรระวัง:

en: Add New User
th: เพิ่มผู้ใช้ใหม่

[ctx: users per page (screen options)]
en: Users
th: ผู้ใช้

en: You do not have sufficient permissions to manage options for this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์พอในการจัดการตัวเลือกสำหรับเว็บนี้

[ctx: plugin editor]
en: Editor
th: ตัวแก้ไข ปลั๊กอิน

en: Installed Plugins
th: ปลั๊กอินที่ติดตั้งแล้ว

en: Confirm Deletion
th: ยืนยันการลบ

en: Deactivate
th: ปิดการใช้งาน

en: Version %s
th: รุ่น %s

en: By %s
th: โดย %s

en: User added.
th: เพิ่มผู้ใช้แล้ว

en: View
th: ดู

en: Super Admin
th: ผู้ควบคุมขั้นสูง

en: You can&#8217;t remove users.
th: คุณไม่สามารถลบผู้ใช้

en: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
th: <a href="http://forum.wordthai.com/" target="_blank">ฟอรั่มสนับสนุน</a>

en: Changed roles.
th: เปลี่ยนบทบาทแล้ว

en: User removed from this site.
th: ลบผู้ใช้ออกจากเว็บนี้แล้ว

en: Search Users
th: ค้นหาผู้ใช้

en: Add Existing User
th: เพิ่มผู้ใช้ที่มีอยู่แล้ว

en: Role
th: บทบาท

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
th[0]: <span class="count">(%s)</span>ทั้งหมด

en: For more information:
th: สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม

[ctx: user]
en: Add New
th: เพิ่มผู้ใช้ใหม่

[ctx: theme editor]
en: Editor
th: ตัวแก้ไข Theme

en: Delete
th: ลบ

en: All Users
th: ผู้ใช้ทั้งหมด

en: Attributes
th: คุณสมบัติ

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Plugins %s
th: ปลั๊กอิน %s

en: Delete Site
th: ลบเว็บ

en: About Pages
th: หน้าเกี่ยวกับ

en: Customizing This Display
th: ปรับแต่งหน้าจอนี้

en: Title and Post Editor
th: ตัวแก้ไขหัวข้อและเรื่อง

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentation on Tags</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">คู่มือเกี่ยวกับป้ายกำกับ</a>

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
th: หมายเหตุ: ไม่มีคำสั่งไหนเลยที่จะกั้นการเข้าถึงเว็บของคุณ  มันขึ้นอยู่กับ search engines ที่จะทำตามสิ่งที่คุณต้องการหรือไม่

en: Post name
th: ชื่อเรื่อง

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
th: เรื่องตัวอย่าง

[ctx: sample permalink base]
en: archives
th: คลังเก็บ

en: This importer is not installed. Please install importers from <a href="%s">the main site</a>.
th: ยังไม่ติดตั้งตัวนำเข้า  โปรดติดตั้งตัวนำเข้าจาก <a href="%s">เว็บหลัก</a>

en: E-mail Address
th: อีเมล์

en: Site Language
th: ภาษาของเว็บ

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
th: พยายามที่จะเตือนว่ามีบล็อกใด ๆ ลิงก์มาหาจากบทความ

en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
th: สวัสดี
    คุณได้ถูกเชิญให้เข้าร่วม '%1$s'  ที่
    %2$s ในฐานะ %3$s
    ถ้าคุณไม่ต้องการเข้าร่วมเว็บนี้ โปรดไม่ต้องสนใจ
    อีเมล์นี้ คำเชิญนี้จะหมดอายุไปเองในสองสามวัน
    
    โปรดกดที่ลิงก์ด้านล่างเพื่อใช้งานบัญชีผู้ใช้ของคุณ:
    %%s

en: Full Width Template
th: ขนาดความกว้าง Template

en: Post Formats
th: ชนิดเรื่อง

en: Featured Images
th: รูปพิเศษ

en: Featured Image Header
th: รูปพิเศษส่วนหัว

en: It looks like you're using an old version of <a href='%s'>%s</a>. For the best WordPress experience, please update your browser.
th: ดูเหมือนว่าคุณใช้รุ่นเก่าของ <a href='%s'>%s</a> สำหรับการใช้งานเวิร์ดเพรสที่ดีที่สุด  เราแนะนำให้คุณอัปเดตเบราว์เซอร์ของคุณ

en: It looks like you're using an insecure version of <a href='%s'>%s</a>. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
th: ดูเหมือนว่าคุณใช้รุ่นที่ไม่ปลอดภัยของ <a href='%s'>%s</a> การใช้เบราว์เซอร์ที่ล้าสมัยจะทำให้เครื่องคอมของคุณไม่ปลอดภัย  สำหรับการใช้งานเวิร์ดเพรสที่ดีที่สุด  เราแนะนำให้คุณอัปเดตเบราว์เซอร์ของคุณ

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
th: มีคำสั่งของเมนูที่ใช้งานไม่ได้  โปรดตรวจสอบหรือลบพวกมัน

en: %s (Invalid)
th: %s (ใช้งานไม่ได้)

[ctx: plugin name]
en: Name
th: ชื่อ

[ctx: term name]
en: Name
th: ชื่อ

[ctx: meta name]
en: Name
th: ชื่อ

en: [%s] Your site invite
th: [%s] เว็บของคุณเชิญ

[ctx: theme name]
en: Name
th: ชื่อ

[ctx: link name]
en: Name
th: ชื่อ

en: Icon Design
th: ผู้ออกแบบรูปไอคอน

en: You can find additional themes for your site by using the Theme Browser/Installer on this screen, which will display themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. These themes are designed and developed by third parties, are available free of charge, and are compatible with the license WordPress uses.
th: คุณสามารถหา theme เพิ่มเติมสำหรับเว็บของคุณโดยใช้ theme เบราว์เซอร์/ตัวติดตั้ง บนหน้าจอนี้  ซึ่งจะแสดง themes จาก <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme ไดเรกทอรี</a>  theme เหล่านี้ถูกสร้างและพัฒนาโดยบุคคลอื่น  และสามารถใช้งานได้โดยไม่เสียเงิน โดย theme เหล่านี้จะอยู่ภายใต้ลิขสิทธิ์แบบเดียวกับที่ใช้สำหรับเวิร์ดเพรส

en: Re-install Now
th: ติดตั้งอีกครั้งตอนนี้

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
th: ไฟล์อัปโหลดมีขนาดเกิน upload_max_filesize ที่ถูกระบุในไฟล์ php.ini

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
th: ไฟล์อัปโหลดมีขนาดเกิน MAX_FILE_SIZE ซึ่งถูกระบุในแบบฟอร์ม HTML

en: If your bookmarks toolbar is hidden: copy the code below, open your Bookmarks manager, create new bookmark, type Press This into the name field and paste the code into the URL field.
th: ถ้าแถบเครื่องมือ คั่นหน้าเว็บ ของคุณหายไป: คัดลอกโค้ดด้านล่าง  เปิดตัวจัดการที่คั่นหน้าเว็บ  สร้างที่คั่นหน้าเว็บใหม่  กด Press This ลงไปในช่องชื่อและวางโค้ดลงในช่อง URL

en: Core Committer
th: ผู้ดูแลหลัก

en: Guest Committer
th: ผู้ดูแลรับเชิญ

en: External Libraries
th: คลังสื่อภายนอก

en: Add:
th: เพิ่ม

en: Add Photos
th: เพิ่มรูป

en: Available Tools
th: เครื่องมือที่ใช้งานได้

en: Network Setup
th: ตั้งค่าเน็ตเวิร์ค

en: User Experience Lead
th: ผู้นำเรื่องประสบการณ์ผู้ใช้งาน

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
th: ผู้แปล

en: WordPress grows when people like you tell their friends about it, and the thousands of businesses and services that are built on and around WordPress share that fact with their users. We&#8217;re flattered every time someone spreads the good word, just make sure to <a href="%s">check out our trademark guidelines</a> first.
th: เวิร์ดเพรส เติบโตเมื่อคนเช่นคุณได้บอกต่อเพื่อนของเขาเกี่ยวกับมัน  และธุรกิจและบริการนับร้อยนับพันต่างก็ใช้งานเวิร์ดเพรสและแบ่งปันกับผู้ใช้ของเขา  เราภูมิใจมากทุกครั้งที่มีบางคนพูดสิ่งดี ๆ เกี่ยวกับเรา  เพียงแต่มั่นใจว่าคุณ <a href="%s">ได้ตรวจสอบข้อแนะนำเกี่ยวกับเครื่องหมายการค้าของเรา</a> ก่อน

en: Every plugin and theme in WordPress.org&#8217;s directory is 100%% GPL or a similarly free and compatible license, so you can feel safe finding <a href="%1$s">plugins</a> and <a href="%2$s">themes</a> there. If you get a plugin or theme from another source, make sure to <a href="%3$s">ask them if it&#8217;s GPL</a> first. If they don&#8217;t respect the WordPress license, we don&#8217;t recommend them.
th: ปลั๊กอินและ theme ใน Wordpress.org ไดเรกทอรีทุกตัวมีลิขสิทธิ์แบบ 100%% GPL หรือลิขสิทธิ์แบบฟรีและแบบใช้งานร่วมกันได้  ดังนั้นคุณสามารถรู้สึกปลอดภัยในการค้นหา <a href="%1$s">ปลั๊กอิน</a> และ <a href="%2$s">themes</a> ที่นั่น  ถ้าคุณโหลดปลั๊กอินหรือ theme จากที่อื่น  โปรด<a href="%3$s">ถามพวกเขาก่อนว่าเป็นลิขสิทธิ์แบบ GPLหรือไม่</a> ก่อน  ถ้าพวกมันไม่เป็นไปตามลิขสิทธิ์ของเวิร์ดเพรส  เราแนะนำว่าไม่ควรใช้งานพวกมัน

en: WordPress is Free and open source software, built by a distributed community of mostly volunteer developers from around the world. WordPress comes with some awesome, worldview-changing rights courtesy of its <a href="%s">license</a>, the GPL.
th: เวิร์ดเพรสนั้นฟรีและเป็นโปรแกรมโอเพ่นซอร์ส  ที่สร้างจากชุมชนผู้อาสาพัฒนาจำนวนมากจากทั่วโลก   เวิร์ดเพรสจึงเป็นสิ่งที่สุดยอด  การเปลี่ยนแปลงมุมมองเรื่องลิขสิทธิ์ไปทั่วโลกอันเนื่องจาก <a href="%s">ลิขสิทธิ์</a>ของมันเอง  คือลิขสิทธิ์แบบ GPL

en: Lead Developer
th: ผู้พัฒนาหลัก

en: Developer
th: ผู้พัฒนา

en: Extended Core Team
th: ทีมหลักเพิ่มเติม

en: Want to see your name in lights on this page? <a href="%s">Get involved in WordPress</a>.
th: อยากเห็นชื่อของคุณอยู่ในหน้านี้ <a href="%s">มีส่วนร่วมกับเวิร์ดเพรส</a>

en: Credits
th: เครดิต

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
th: เลิกใช้งาน

en: Cofounder, Project Lead
th: ผู้ร่วมก่อตั้งและผู้นำโปรเจค

en: Internationalization
th: ผู้รับผิดชอบเรื่องภาษา

en: Core Contributors to WordPress %s
th: ผู้พัฒนาหลักของเวิร์ดเพรส %s

en: Recent Rockstars
th: ดาวเด่นล่าสุด

en: All Comments
th: ความเห็นทั้งหมด

en: WordPress is created by a <a href="%1$s">worldwide team</a> of passionate individuals. <a href="%2$s">Get involved in WordPress</a>.
th: เวิร์ดเพรสถูกสร้างโดย <a href="%1$s">ทีมทั่วโลก</a> จากความหลงไหลของแต่ละคน <a href="%2$s">มีส่่วนร่วมในเวิร์ดเพรส</a>

en: Project Leaders
th: ผู้นำโปรเจค

en: Designer
th: ผู้ออกแบบ

en: You have the freedom to run the program, for any purpose.
th: คุณมีอิสระที่จะใช้โปรแกรมสำหรับทุก ๆ ความต้องการ

en: You have access to the source code, the freedom to study how the program works, and the freedom to change it to make it do what you wish.
th: คุณสามารถใช้งานซอร์สโค้ด  อิสระในการศึกษาว่าโปรแกรมทำงานอย่างไร  และอิสระในการเปลี่ยนแปลงหรือให้มันทำงานตามใจคุณ

en: You have the freedom to redistribute copies of the original program so you can help your neighbor.
th: คุณมีอิสระในการแจกจ่ายไฟล์ต้นฉบับ  ดังนั้นคุณสามารถช่วยเหลือเพื่อนของคุณได้

en: You have the freedom to distribute copies of your modified versions to others. By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes.
th: คุณมีอิสระในการแจกจ่ายไฟล์ที่คุณดัดแปลงให้ผู้อื่น  โดยการทำแบบนี้คุณสามารถช่วยชุมชนทั้งหมดจากการใช้ประโยชน์ของการเปลี่ยนแปลงของคุณ

en: You are using an insecure browser!
th: คุณกำลังใช้งาน Browser ที่ไม่ปลอดภัย

en: Your browser is out of date!
th: เบราว์เซอร์ของคุณล้าสมัยแล้ว

en: Don&#8217;t you wish all software came with these freedoms? So do we! For more information, check out the <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.
th: คุณไม่ต้องการโปรแกรมทั้งหมดมาพร้อมกับอิสระเหล่านี้หรือ  เราก็เช่นกัน  สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม  ตรวจสอบที่ <a href="http://www.fsf.org/">มูลนิธิซอฟท์แวร์ฟรี</a>

en: Freedoms
th: สิทธิ์การใช้

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
th: คุณสามารถใช้หนึ่งในส่วนหัวที่สวยงามเหล่านี้หรือแสดงแบบสุ่มบนแต่ละหน้า

en: If you don&lsquo;t want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
th: ถ้าคุณไม่ต้องการอัปโหลดรูปของคุณเอง  คุณสามารถใช้รูปใดรูปหนึ่งของรูปส่วนหัวนี้หรือแสดงแบบสุ่ม

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
th: คุณสามารถเลือกหนึ่งในการอัปโหลดส่วนหัวครั้งก่อนหรือแสดงแบบสุ่ม

en: Collapse menu
th: ย่อเมนู

en: Drop-ins are advanced plugins in the <code>%s</code> directory that replace WordPress functionality when present.
th: Drop-ins เป็นปลั๊กอินขั้นสูงใน <code>%s</code> ไดเรกทอรี  ที่แทนที่คำสั่งเวิร์ดเพรสเมื่อปรากฎ

en: Files in the <code>%s</code> directory are executed automatically.
th: ไฟล์ใน <code>%s</code> ไดเรกทอรีจะทำงานอัตโนมัติ

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
th: <strong>สุ่ม:</strong> แสดงรูปที่แตกต่างกันบนแต่ละหน้า

en: Uploaded Images
th: รูปภาพอัปโหลดแล้ว

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Uploading Media Files</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">คู่มือเกี่ยวกับการอัปโหลดไฟล์สื่อ</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Documentation on User Profiles</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">คู่มือสำหรบประวัติส่วนตัวผู้ใช้</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentation on Permalinks Settings</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">คู่มือตั้งค่า Permalinks</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Categories</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">คู่มือเกี่ยวกับหมวดหมู่</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Link Categories</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">คู่มือเกี่ยวกับลิงก์หมวดหมู่</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Documentation on Widgets</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">คู่มือใช้งาน Widgets</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentation on Menus</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">คู่มือเกี่ยวกับเมนู</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Documentation on Edit Media</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">คู่มือบนแก้ไขสื่อ</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Documentation on Editing Pages</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">คู่มือการแก้ไขหน้า</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Documentation on Media Library</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">คู่มือสำหรับคลังสื่อ</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Documentation on Tools</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Tools_Screen" target="_blank">คู่มือสำหรับเครื่องมือ</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Header</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">คู่มือปรับแต่งส่วนหัว</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentation on Export</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">คู่มือการส่งออก</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Documentation on General Settings</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">คู่มือตั้งค่าทั่วไป</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentation on Media Settings</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">คู่มือการตั้งค่าไฟล์สื่อ</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Updating WordPress</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">คู่มือการอัปเดตเวิร์ดเพรส</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Writing and Editing Posts</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">คู่มือการเขียนและแก้ไขเรื่อง</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentation on Comments</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">คู่มือสำหรับความเห็น</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Users</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Users_Screen" target="_blank">คู่มือการจัดการผู้ใช้</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentation on Discussion Settings</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">คู่มือการตั้งค่าการสนทนา</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Creating Links</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">เอกสารเกี่ยวกับการสร้างลิงก์</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentation on Reading Settings</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">คู่มือสำหรับการตั้งค่าการอ่าน</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Installing Plugins</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">คู่มือการติดตั้งปลั๊กอิน</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Posts</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">คู่มือการจัดการเรื่อง</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentation on Dashboard</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">คู่มือเกี่ยวกับหน้าควบคุมหลัก</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentation on Editing Plugins</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">คู่มือการแก้ไขปลั๊กอิน</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Background</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">เอกสารคู่มือปรับแต่งพื้นหลัง</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentation on Import</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">คู่มือการนำเข้า</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Pages</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">คู่มือการจัดการหน้า</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Pages</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">คู่มือการเพิ่มหนาใหม่</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentation on Writing Settings</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">คู่มือการตั้งค่าการเขียน</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Links</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Links_Screen" target="_blank">เอกสารเกี่ยวกับการจัดการลิงก์</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Users</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">คู่มือการเพิ่มผู้ใช้ใหม่</a>

en: Layout
th: รูปแบบ

en: Save failed
th: บันทึกล้มเหลว

en: You have specified this user for deletion: | You have specified these users for deletion:
th[0]: คุณได้ระบุผู้ใช้เหล่านี้เพื่อที่จะลบทิ้ง:

en: &larr; Back to Users
th: &larr; กลับไปผู้ใช้

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
th: %1$s จาก %2$s

en: %s Page Template
th: %s หน้า Template

en: Post Format:
th: รูปแบบเรื่อง:

en: This plugin may be active on other sites in the network. | These plugins may be active on other sites in the network.
th[0]: ปลั๊กอินนี้สามารถใช้งานได้สำหรับทุกเว็บในเน็ตเวิร์ค

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
th: คุณไม่สามารถลบปลั๊กอินในขณะที่มันใช้งานอยู่บนเว็บหลัก

en: Default Post Format
th: ชนิดเรื่องมาตรฐาน

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์อัปเดตในเว็บนี้

[ctx: user]
en: Add Existing
th: เพิ่มผู้ใช้ที่มีอยู่

[ctx: user]
en: Add New User
th: เพิ่มผู้ใช้ใหม่

en: Add New User
th: เพิ่มผู้ใช้ใหม่

en: Add Existing User
th: เพิ่มผู้ใช้ที่มีอยู่

en: Any edits to files from this screen will be reflected on all sites in the network.
th: การแก้ไขใด ๆ กับไฟล์บนหน้าจอนี้จะกระทบเว็บทั้งหมดในเน็ตเวิร์ค

[ctx: user]
en: Add Existing User
th: เพิ่มผู้ใช้ที่มีอยู่

en: Press This is a bookmarklet that makes it easy to blog about something you come across on the web. You can use it to just grab a link, or to post an excerpt. Press This will even allow you to choose from images included on the page and use them in your post. Just drag the Press This link on this screen to your bookmarks bar in your browser, and you&#8217;ll be on your way to easier content creation. Clicking on it while on another website opens a popup window with all these options.
th: Press This เป็นตัวคั่นเว็บที่จะช่วยให้ง่ายเมื่อต้องการเขียนถึงบางอย่างที่คุณเจอในอินเตอร์เนท  คุณสามารถใช้มันโดยจับลิงก์  หรือใช้ส่วนเรื่องย่อ  Press This ยังจะอนุญาตให้คุณเลือกจากรูปที่รวมอยู่บนหน้าและใช้มันในเรื่องของคุณ  เพียงลากลิงก์ Press This บนหน้าจอนี้ไปที่แถบที่คั่นเว็บในเบราเซอร์ของคุณ  และคุณจะเริ่มการสร้างเนื้อหาแบบง่าย ๆ  กดที่ลิง์บนเว็บอื่นเพื่อเปิดหน้าต่าง popup พร้อมตัวเลือกเหล่านี้ทั้งหมด

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Documentation on Writing Plugins</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">คู่มือการเขียนปลั๊กอิน</a>

en: The boxes on your Dashboard screen are:
th: กล่องบนหน้าจอควบคุมหลักของคุณคือ:

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
th: หน้าจอนี้มีรายชื่อผู้ใช้ที่มีอยู่ทั้งหมดสำหรับเว็บของคุณ  ผู้ใช้แต่ละคนจะมีบทบาทหนึ่งในห้าอย่างที่ถูกตั้งค่าโดยผู้ควบคุมเว็บ  คือ: ผู้ควบคุมเว็บ, ผู้ตรวจทาน, ผู้เขียน, ผู้สนับสนุน, และสมาชิกรับข่าว  ผู้ใช้ที่มีบทบาทอื่นนอกจากผู้ควบคุมเว็บจะเห็นตัวเลือกที่น้อยกว่าเมื่อพวกเขาเข้าสู่ระบบ  โดยอ้างอิงจากบทบาทของพวกเขา

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Documentation on Using Permalinks</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">คู่มือการใช้งาน Permalinks</a>

en: If you want to make changes but don&#8217;t want them to be overwritten when the plugin is updated, you may be ready to think about writing your own plugin. For information on how to edit plugins, write your own from scratch, or just better understand their anatomy, check out the links below.
th: ถ้าคุณต้องการทำการเปลี่ยนแปลงแต่ไม่ต้องการให้พวกมันถูกลบไปเมื่อทำการอัปเดตปลั๊กอิน  คุณอาจจะเริ่มคิดถึงการเขียนปลั๊กอินของตัวคุณเอง  สำหรับข้อมูลในการแก้ไขปลั๊กอินว่าทำอย่างไร หรือการเริ่มต้นรู้จักปลั๊กอิน  โปรดดูได้ที่ลิงก์ด้านล่าง

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descriptions of Roles and Capabilities</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">บทบาทและความอธิบายความสามารถ</a>

en: sample-page
th: หน้าตัวอย่าง

en: Sample Page
th: หน้าตัวอย่าง

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> or <a href="%2$s">install</a> more themes.
th: คุณสามารถใช้งาน theme ได้เพียง theme เดียวในตอนนี้   เข้าไปที่หน้าผู้ควบคุมเน็ตเวิร์คเพื่อ <a href="%1$s">เปิดใช้งาน</a> หรือ <a href="%2$s">ติดตั้ง</a> themes เพิ่ม

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> more themes.
th: คุณสามารถใช้งาน theme ได้เพียง theme เดียวในตอนนี้   เข้าไปที่หน้าผู้ควบคุมเน็ตเวิร์คเพื่อ <a href="%1$s">เปิดใช้งาน</a> themes เพิ่ม

en: Super admin privileges cannot be removed because this user has the network admin email.
th: สิทธิ์ผู้ควบคุณสูงสุดไม่สามารถยกเลิกเพราะผู้ใช้นี้มีอีเมล์ผู้ควบคุมเน็ตเวิร์ค

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress.org Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
th: คุณมีเพียง theme เดียวที่ติดตั้งอยู่ในตอนนี้ ซึ่งน้อยเกินไป คุณสามารถเลือกได้มากกว่าหนึ่งพัน theme ใน Wordpress.org theme ไดเรกทอรีเมื่อไหร่ก็ได้: เพียงกดที่แท๊บ <em><a href="%s">ติดตั้ง Themes</a></em> ด้านบน

en: One or more database tables are unavailable. To allow WordPress to attempt to repair these tables, press the &#8220;Repair Database&#8221; button. Repairing can take a while, so please be patient.
th: หนึ่งฐานข้อมูลหรือมากกว่าใช้งานไม่ได้  อนุญาตให้เวิร์ดเพรสพยายามซ่อมแซมตารางเหล่านั้น  กดปุ่ม &#8220;ซ่อมแซมฐานข้อมูล&#8221; การซ่อมแซมอาจใช้เวลาสักครู่  โปรดอดทนรอ

en: Visual Editor RTL Stylesheet
th: แก้ไขมุมมองสไตล์ชีทแบบขวาไปซ้าย

en: This child theme inherits templates from a parent theme, %s.
th: theme ลูกได้รับ templates จาก them แม่ %s

en: This is a file in your current parent theme.
th: นี่คือไฟล์ใน themeแม่ปัจจุบันของคุณ

en: Network Enable
th: ใช้งานเน็ตเวิร์ค

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
th: มีความผิดพลาดเกิดขึ้น โปรดโหลดหน้าใหม่และลองทำอีกครั้ง

en: Your WordPress database has been successfully updated!
th: ฐานข้อมูลเวิร์ดเพรสของคุณอัปเดตสำเร็จแล้ว

en: Update WordPress Database
th: อัปเดตฐานข้อมูลเวิร์ดเพรส

en: You are about to install WordPress %s <strong>in English (US).</strong> There is a chance this update will break your translation. You may prefer to wait for the localized version to be released.
th: คุณพยายามติดตั้งเวิร์ดเพรส %s <strong>ในภาษาอังกฤษ</strong> มีโอกาสที่การอัปเดตนี้จะลบไฟล์ภาษาไทย  คุณอาจอยากจะรอรุ่นภาษาไทยที่จะออกมาภายหลัง

en: The update process may take a little while, so please be patient.
th: การอัปเดตต้องใช้เวลาซักครู่  กรุณารอก่อน

en: WordPress &rsaquo; Update
th: เวิร์ดเพรส &rsaquo; อัปเดต

en: Update Complete
th: อัปเดตเสร็จแล้ว

en: Database Update Required
th: ต้องการการอัปเดตฐานข้อมูล

en: WordPress has been updated! Before we send you on your way, we have to update your database to the newest version.
th: เวิร์ดเพรสถูกอัปเดตแล้ว  ก่อนที่คุณจะใช้งานบล็อกของคุณ  เราต้องทำการอัปเดตฐานข้อมูลของคุณให้เป็นรุ่นใหม่ล่าสุด

en: No Update Required
th: ไม่ต้องการการอัปเดต

en: Plugin updated successfully.
th: ปลั๊กอินอัปเดตสำเร็จแล้ว

en: Update Theme
th: อัปเดต Theme

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
th: มีรุ่นใหม่ของ %1$s ออกมาแล้ว <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">ดูรายละเอียดของรุ่น %3$s </a> <em>ไม่มีอัปเดตอัตโนมัติสำหรับ theme นี้</em>

en: Plugin update failed.
th: อัปเดตปลั๊กอินล้มเหลว

en: Theme update failed.
th: อัปเดต theme ล้มเหลว

en: Theme updated successfully.
th: อัปเดต theme สำเร็จแล้ว

en: Update Plugin
th: อัปเดตปลั๊กอิน

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
th: มีรุ่นใหม่ของ %1$s ออกมาแล้ว <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">ดูรายละเอียดของรุ่น %4$s </a> <em>ไม่มีอัปเดตอัตโนมัติสำหรับปลั๊กอินนี้</em>

en: Update package not available.
th: แพคเกจที่อัปเดตยังไม่มีตอนนี้

en: Date range:
th: ระหว่างวันที่:

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus and custom posts.
th: นี่จะประกอบไปด้วย เรื่อง, หน้า, ความเห็น, custom fields, เงื่อนไข, เมนูและเรื่องปรับแต่ง

en: Choose what to export
th: เลือกสิ่งที่จะนำออก

en: Authors:
th: ผู้เขียน:

en: All content
th: บทความทั้งหมด

[ctx: themes]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
th[0]: <span class="count">(%s)</span>ทั้งหมด

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
th: ขอโทษครับ  ชนิดไฟล์นี้ไม่อนุญาตเนื่องจากเหตุผลความปลอดภัย

en: %1$s &#8212; WordPress
th: %1$s &#8212; เวิร์ดเพรส

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">More information</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">ข้อมูลเพิ่มเติม</a>

[ctx: column name]
en: In Response To
th: เพื่อตอบกับ

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
th: ส่งมาบน <a href="%1$s">%2$s ที่ %3$s</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Documentation on Comment Spam</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">คู่มือเกี่ยวกับความเห็นสแปม</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Documentation on Keyboard Shortcuts</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">คู่มือเกี่ยวกับปุ่มลัดคีย์บอร์ด</a>

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
th: ส่วน widget ที่ใช้งานได้ประกอบด้วย widget ทั้งหมดที่คุณสามารถเลือก  ทันทีที่คุณลาก widget ลงไปในด้านข้าง  มันจะอนุญาตให้คุณปรับแต่งการตั้งค่าของมัน  เมื่อคุณพอใจกับการตั้งค่า widget แล้ว กดที่ปุ่มบันทึกแล้ว widget ก็จะแสดงในเว็บของคุณ  ถ้าคุณกดลบ  มันจะลบ widget ออก

en: Remember to click Update Media to save metadata entered or changed.
th: โปรดจำว่าต้องกดปุ่มอัปเดตสื่อเพื่อบันทึก metadata ที่ใส่หรือเปลี่ยนแปลง

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
th: หมายเหตุคุณตัดรูปได้โดยกดที่รูป (เครื่องหมายตัดได้ถูกเลือกแล้ว) และลากขอบการตัดเพื่อเลือกส่วนของรูปที่ต้องการ  แล้วกดบันทึกเพื่อทำการตัดรูป

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
th: สำหรับรูปภาพเท่านั้น  คุณสามารถกดที่แก้ไขรูปภาพภายในรูปขนาดเล็กเพื่อขยายตัวแก้ไขรูปภาพพร้อมเครื่องหมายรูปสำหรับการตัด การหมุนหรือการพลิกรูป  และการยกเลิกหรือทำซ้ำ กล่องด้านขวานั้นมีคำสั่งมากมายให้คุณใช้ปรับขนาดรูป  หรือตัดรูป และตัดรูปขนาดเล็กในหลาย ๆ ทางมากกว่าที่คุณตัดรูปต้นฉบับ  คุณสามารถกดที่ช่วยเหลือในกล่องเหล่านี้เพื่อดูข้อมูลเพิ่มเติม

en: This screen allows you to edit five fields for metadata in a file within the media library.
th: หน้าจอนี้อนุญาตให้คุณแก้ไข metadata ห้าช่องในไฟล์ภายในคลังสื่อ

en: E-mail or Username
th: อีเมล์หรือชื่อผู้ใช้

en: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
th: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; เวิร์ดเพรส

en: Add the user without sending them a confirmation email.
th: สร้างผู้ใช้โดยไม่ต้องส่งอีเมล์ยืนยัน

en: Search Installed Themes
th: ค้นหา theme ที่ติดตั้งแล้ว

en: Enable this theme for all sites in this network
th: ใช้งาน theme นี้สำหรับทุกเว็บในเน็ตเวิร์คนี้

en: <strong>Please Note:</strong> Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using <a href="%s">child themes</a> for modifications.
th: <strong>โปรดจำว่า:</strong> การปรับแต่งใด ๆ ที่คุณทำกับไฟล์ theme จะหายไป   โปรดพิจารณาการใช้ <a href="%s">themes ลูก</a> สำหรับการปรับแต่ง

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ปักหมุด <span class="count">(%s)</span>

en: Please select one or more plugins to update.
th: โปรดเลือกหนึ่งปลั๊กอินหรือมากกว่าเพื่ออัปเดต

en: Please select one or more themes to update.
th: โปรดเลือกหนึ่ง theme หรือมากกว่าเพื่ออัปเดต

en: Last checked on %1$s at %2$s.
th: ตรวจครั้งสุดท้ายวันที่ %1$s เวลา %2$s

en: Check Again
th: ตรวจสอบอีกครั้ง

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
th: การอัปเดตกำลังเริ่มต้น  การทำงานนี้ต้องใช้เวลาซักครู่  กรุณาอดทนรอ

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">เอกสารประกอบเรียงตามรูปแบบวันที่</a>

en: You&rsquo;re using the auto-generated password for your account. Would you like to change it to something easier to remember?
th: คุณกำลังใช้งานรหัสผ่านที่ระบบสร้างให้สำหรับบัญชีของคุณ  คุณต้องการเปลี่ยนรหัสผ่านให้จำง่ายกว่าหรือไม่?

en: RTL Language Support
th: สนับสนุนภาษาเขียนจากขวาไปซ้าย

en: Editor Style
th: แก้ไขสไตล์

en: Front Page Posting
th: การเขียนเรื่องหน้าแรก

en: Translation Ready
th: การแปลพร้อมแล้ว

en: You are not allowed to edit this comment.
th: คุณไม่มีรับอนุญาตให้แก้ไขความเห็นนี้

en: To perform the requested action, WordPress needs to access your web server.
th: เพื่อดำเนินการตามที่ร้องขอ  เวิร์ดเพรสต้องการเข้าถึงเว็บเซิร์ฟเวอร์ของคุณด้วย

en: Current page
th: หน้าปัจจุบัน

en: Go to the previous page
th: ไปยังหน้าก่อนหน้า

en: Go to the next page
th: ไปที่หน้าต่อไป

en: Go to the last page
th: ไปที่หน้าสุดท้าย

en: 1 item | %s items
th[0]: %s รายการ

en: No matching users were found.
th: ไม่มีผู้ใช้ที่ต้องการหา

en: No themes match your request.
th: ไม่มี themes ที่ตรงกับความต้องการของคุณ

en: Go to the first page
th: ไปยังหน้าแรก

en: Search Sites
th: ค้นหาเว็บ

en: Create a New User
th: สร้างผู้ใช้ใหม่

en: You have %1$s and %2$s.
th: คุณมี %1$s และ %2$s

en: %s site | %s sites
th[0]: %s เว็บ

en: %s user | %s users
th[0]: %s ผู้ใช้

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">back up your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
th: <strong>หมายเหตุสำคัญ:</strong> ก่อนการอัปเดต กรุณา <a href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">สำรองไฟล์และฐานข้อมูลของคุณ</a> สำหรับการช่วยเหลือในการอัปเดต  โปรดดูหน้าคู่มือ <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">การอัปเดตเวิร์ดเพรส</a>

en: http://wordpress.org/news/
th: http://wordthai.com

en: http://wordpress.org/news/feed/
th: http://feeds.feedburner.com/wordthai/jNUX

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
th: (การลงทะเบียนถูกปิดแล้ว เฉพาะสมาชิกของเว็บนี้เท่านั้นที่ให้ความเห็นได้)

en: You can update to <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatically or download the package and install it manually:
th: คุณสามารถอัปเดตไป <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">เวิร์ดเพรสรุ่น %2$s</a> อัตโนมัติหรือดาวน์โหลดไฟล์ติดตั้งมาติดตั้งด้วยตัวเอง:

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. By default, this email will also contain their password. Uncheck the box if you don&#8217;t want the password to be included in the welcome email.
th: ผู้ใช้ใหม่จะได้รับอีเมล์ที่เตือนให้พวกเขารู้ว่าพวกเขาได้เป็นสมาชิกของเว็บคุณแล้ว  โดยปกติแล้ว อีเมล์นี้จะระบุรหัสผ่านของพวกเขาได้  กดไม่เลือกที่กล่องถ้าคุณไม่ต้องการให้รหัสผ่านรวมอยู่ในอีเมล์ต้อนรับ

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a>.
th: มีรุ่นใหม่ของ %1$s ออกมาแล้ว <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">ดูรายละเอียดของรุ่น %3$s </a>

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>.
th: มีรุ่นใหม่ของ %1$s ออกมาแล้ว <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">ดูรายละเอียดของรุ่น %4$s </a>

en: Go to themes page
th: ไปที่หน้า Themes

en: Go to plugins page
th: ไปที่หน้าปลั๊กอิน

en: Go to WordPress Updates page
th: ไปที่หน้าอัปเดตเวิร์ดเพรส

en: %s (Pending)
th: %s (รอตรวจสอบ)

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
th: กดบันทึกเมนูเพื่อสร้างเมนูที่ทำค้างอยู่ให้ใช้งานได้

en: Storage Space
th: พื้นที่จัดเก็บ

en: Create a New Site
th: สร้างเว็บใหม่

[ctx: plugins per page (screen options)]
en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

[ctx: items per page (screen options)]
en: Media items
th: ไฟล์สื่อ

[ctx: comments per page (screen options)]
en: Comments
th: ความเห็น

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
th: ขนาดรูปภาพ <strong>%1$d เท่า %2$d pixels</strong> จะถูกนำมาใช้ตอนนี้

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Documentation on Adding New Themes</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">คู่มือการเพิ่ม Themes ใหม่</a>

en: Crop and Publish
th: ตัดและเผยแพร่

en: You can find additional plugins for your site by using the <a href="%1$s">Plugin Browser/Installer</a> functionality or by browsing the <a href="%2$s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a> directly and installing new plugins manually. To manually install a plugin you generally just need to upload the plugin file into your <code>/wp-content/plugins</code> directory. Once a plugin has been installed, you can activate it here.
th: คุณสามารถหาปลั๊กอินเพิ่มเติมโดยใช้คำสั่ง <a href="%1$s">Plugin Browser/Installer</a> หรือค้นหาที่ <a href="%2$s" target="_blank">เวิร์ดเพรส ปลั๊กอิน ไดเรกทอรี</a> โดยตรงและติดตั้งเอง  เพื่อติดตั้งปลั๊กอิน <em>ด้วยตัวเอง</em> คุณต้องอัปโหลดไฟล์ปลั๊กอินลงในไดเรกทอรี <code>/wp-content/plugins</code> ของคุณ  ทันทีที่ติดตั้งปลั๊กอินแล้ว  คุณสามารถเปิดใช้งานได้ที่นี่

en: XFN stands for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
th: XFN ย่อมาจาก <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a> ซึ่งเป็นตัวเลือก  เวิร์ดเพรสอนุญาตให้รุ่นของความสามารถ XFN แสดงว่าคุณเกี่ยวกับกับ  ผู้เขียน/เจ้าของ เว็บที่คุณทำลิงก์ไปหาอย่างไร

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Documentation on Managing Plugins</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">คู่มือการจัดการปลั๊กอิน</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Documentation on Template Tags</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">คู่มือเกี่ยวกับป้ายกำกับ Template</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Documentation on Editing Files</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">คู่มือการแก้ไขไฟล์</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Documentation on Using Themes</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">คู่มือการใช้งาน Themes</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Documentation on Theme Development</a>
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">คู่มือการพัฒนา  Theme</a>

en: FTP Password
th: FTP  รหัสผ่าน

en: FTP Username
th: FTP ชื่อผู้ใช้

en: FTP/SSH Password
th: FTP/SSH รหัสผ่าน

en: FTP/SSH Username
th: FTP/SSH ชื่อผู้ใช้

en: You can choose what&#8217;s displayed on the front page of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static home page, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the front page, and the other will be where your posts are displayed.
th: คุณสามารถเลือกว่าจะแสดงสิ่งใดบ้างในหน้าแรกของเว็บคุร  มันสามารถเรื่องตามลำดับก่อนหลังการโพสท์ (แบบคลาสสิคบล็อก) หรือหน้าเว็บแบบคงที่  เพื่อสร้างหน้าเว็บแบบคงที่ คุณต้องสร้าง <a href="%s">หน้า</a> สองหน้า   หน้าหนึ่งเพื่อเป้นหน้าแรก  และอีกหน้าหนึ่งจะเป็นหน้าที่เรื่องของคุณจะแสดง

en: The Optional fields let you customize the &#8220;category&#8221; and &#8220;tag&#8221; base names that will appear in archive URLs. For example, the page listing all posts in the &#8220;Uncategorized&#8221; category could be <code>/topics/uncategorized</code> instead of <code>/category/uncategorized</code>.
th: ช่องตัวเลือกอนุญาตให้คุณปรับแต่ง  &#8220;หมวดหมู่&#8221; และ &#8220;ป้ายกำกับ&#8221; โดยใช้ชื่อที่ปรากฎในคลังเก็บ URL ตัวอย่างเชื่อ  หน้าที่มีรายชื่อเรื่องในหมวดหมู่ &#8220;ไม่มีหมวดหมู่&#8221; สามารถเป็น <code>/หัวข้อ/ไม่มีหมวดหมู่</code> แทนที่ <code>/หมวดหมู่/ไม่มีหมวดหมู่</code>

en: The following themes are installed but incomplete. Themes must have a stylesheet and a template.
th: themes ต่อไปนี้ถูกติดตั้งแล้วแต่ยังไม่สมบูรณ์  Themes ต้องมี stylesheet และ template ด้วย

en: When you assign multiple categories or tags to a post, only one can show up in the permalink: the lowest numbered category. This applies if your custom structure includes <code>%category%</code> or <code>%tag%</code>.
th: เมื่อคุณมอบหมายหมวดหมู่หรือป้ายกำกับ ๆ หลายชนิดให้กับเรื่อง  จะมีเพียงหนึ่งเดียวที่จะแสดงในลิงก์ถาวร: หมวดหมู่ที่เลขหมวดหมู่น้อยที่สุด  จะถูกใช้ถ้าโครงสร้างที่คุณปรับแต่งนั้นรวม <code>%category%</code> หรือ <code>%tag%</code>

en: If you pick an option other than Default, your general URL path with structure tags, terms surrounded by <code>%</code>, will also appear in the custom structure field and your path can be further modified there.
th: ถ้าคุณเลือกตัวเลือกอื่นนอกจากแบบมาตรฐาน  URL ทั่วไปของคุณที่มีโครงสร้างป้ายกำกับ (เงื่อนไขจะถูกล้อมรอบด้วย <code>%</code>) จะปรากฎในช่องปรับแต่งด้วยและ URL ของคุณจะสามารถแก้ไขเพิ่มเติมได้ที่นั่น

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
th: หลาย ๆ  theme แสดง widget ด้านข้าง theme จนกว่าคุณจะแก้ไขด้านข้างของ theme แต่พวกมันจะไม่แสดงอัตโนมัติในเครื่องมือจัดการด้านข้างของคุณ  หลังจากคุณได้เปลี่ยนแปลง widget แรกของคุณ  คุณสามารถเพิ่ม widget มาตรฐานอีกครั้ง โดยเพิ่มพวกมันจากส่วน widget ที่ใช้งานได้

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
th: ถ้าคุณต้องการลบ widget แต่บันทึกการตั้งค่าของ widget เพื่อการกลับมาใช้งานอีกในอนาคต  ก็เพียงลากมันไปที่ส่วน widget ที่ไม่ได้ใช้งาน  คุณสามารถนำพวกมันกลับมาใช้งานเมื่อไหร่ก็ได้จากที่นั่น  ซึ่งจะเป็นประโยชน์มากถ้าคุณเปลี่ยนไปใช้ theme ที่มีส่วนของ widget น้อยลง  หรือแตกต่างออกไป

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
th: การเพิ่มผู้ใช้ใหม่สำหรับเว็บของคุณ  กดที่ปุ่มเพิ่มผู้ใช้ใหม่ที่ด้านบนของหน้าจอ หรือเพิ่มผู้ใช้ใหม่ในส่วนเมนูผู้ใช้

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
th: คุณสามารถตั้งค่าขนาดใหญ่สุดของรูปที่จะใส่เข้าในเนื้อเรื่องของคุณได้  และคุณยังสามารถใส่รูปที่ขนาดเต็มของรูปได้

en: Most themes display the site title at the top of every page, in the title bar of the browser, and as the identifying name for syndicated feeds. The tagline is also displayed by many themes.
th: theme ส่วนใหญ่แสดงหัวข้อเว็บไว้ที่ด้านบนของทุกหน้า  ในแถบหัวข้อของเบราเซอร์  และเป็นชื่อที่ระบุสำหรับรูปแบบ feed  แถวป้ายกำกับยังถูกแสดงโดยหลาย ๆ theme

en: <strong>Order</strong> - Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
th: <strong>การเรียงลำดับ</strong> -หน้านั้นจะถูกเรียงตามตัวอักษร  แต่คุณสามารถใส่ตัวเลขเพื่อเปลี่ยนลำดับหน้าที่จะปรากฎ (1 สำหรับลำดับแรก) ในช่องนี้

en: Please enter your FTP or SSH credentials to proceed.
th: โปรดใส่ข้อมูล FTP หรือ SSH ของคุณเพื่อทำงานต่อ

en: Please enter your FTP credentials to proceed.
th: โปรดใส่ข้อมูล FTP ของคุณเพื่อทำงานต่อ

en: If you do not remember your credentials, you should contact your web host.
th: ถ้าคุณจำข้อมูลของคุณไม่ได้โปรดติดต่อเว็บโฮสท์ของคุณ

en: You can Upload a theme manually if you have already downloaded its ZIP archive onto your computer (make sure it is from a trusted and original source). You can also do it the old-fashioned way and copy a downloaded theme&#8217;s folder via FTP into your <code>/wp-content/themes</code> directory.
th: คุณสามารถอัปโหลด theme ด้วยตัวเองถ้าคุณได้ดาวน์โหลดไฟล์ซิบของ theme มาบนเครื่องคอมของคุณ  (โปรดมั่นใจว่ามันมาจากแหล่งที่ไว้ใจได้และเป็นที่ให้โหลดแรก)  คุณยังสามารถติดตั้ง theme ในรูปแบบเก่า โดยการคัดลอก theme ที่ดาวน์โหลด โดยผ่านทาง FTP ไปยัง <code>/wp-content/themes</code> ไดเรกทอรีของคุณ

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
th: ข้อมูลส่วนตัวของคุณประกอบด้วยข้อมูลของคุณ (&#8220;บัญชี&#8221;ของคุณ) เช่นเดียวกับตัวเลือกบุคคลบางอย่างที่เกี่ยวข้องกับการใช้เวิร์ดเพรส

en: Pages are similar to Posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest Pages under other Pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of Pages.
th: หน้านั้นเหมือนกับเรื่อง  เพราะพวกมันมี หัวข้อ, เนื้อหา, และข้อมูลอื่น ๆ แต่พวกมันต่างออกไปเพราะหน้าไม่ได้เป็นส่วนในระบบเรียงลำดับแบบบล็อก  เหมือนกับเรื่องที่อยู่ถาวร  หน้าไม่อยู่ในหมวดหมู่และไม่มีป้ายกำกับ  แต่สร้างสร้างหน้าหลักหน้าย่อยได้  คุณสามารถวางหน้าอยู่ใต้หน้าอื่นโดยทำให้หน้าหนึ่งเป็นหน้าหลักและสร้างกลุ่มหน้าย่อยในหน้าหลักจำนวนหนึ่ง

en: <strong>Send Trackbacks</strong> - Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
th: <strong>ส่ง Trackbacks</strong>Trackbacks เป็นวิธีการที่จะแจ้งกับระบบบล็อกว่า คุณได้ทำลิงก์หาพวกเขา ใส่ URL ถ้าคุณต้องการส่ง trackbacks  ถ้าคุณลิงก์หาบล็อกเวิร์ดเพรสอื่น  พวกเขาจะได้รับการแจ้งโดยอัตโนมัติโดยใช้ pingbacks โดยที่คุณไม่ต้องใส่ข้อมูลในช่องนี้

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
th: ผู้สนับสนุนสามารถเขียนและจัดการเรื่องของพวกเขาได้  แต่ไม่สามารถเผยแพร่เรื่องหรืออัปโหลดไฟล์สื่อได้

en: Administrators have access to all the administration features.
th: ผู้ควบคุมมีความสามารถในการจัดการเว็บทุกอย่าง

en: You can use the editor to make changes to any of your plugins&#8217; individual PHP files. Be aware that if you make changes, plugins updates will overwrite your customizations.
th: คุณสามารถใช้ตัวแก้ไขเพื่อเปลี่ยนแปลงแก้ไข ไฟล์ PHP ของปลั๊กอินของคุณ  โปรดระวังด้วยว่าถ้าคุณทำการเปลี่ยนแปลง  การอัปเดตปลั๊กอินจะทำการล้างค่าการปรับแต่งของคุณ

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
th: คุณสามารถเพิ่มลิงก์ที่นี่เพื่อแสดงบนเว็บของคุณ  โดยใช้<a href="%s">Widgets</a>  โดยการติดตั้งปกติจะมีลิงก์ไปยังเว็บชุมชนเวิร์ดเพรสอยู่หลายเว็บเป็นเหมือนตัวอย่าง

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
th: ถ้าคุณลบลิงก์  มันจะถูกลบอย่างถาวร  เพราะลิงก์ยังไม่มีส่วนถังขยะในขณะนี้

en: Don&#8217;t forget to click on the Save Changes button when you are finished.
th: อย่าลืมที่จะกดปุ่มบันทึกการเปลี่ยนแปลงเมื่อคุณทำเสร็จแล้ว

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
th: คุณสามารถปรับแต่งหน้าตาของเว็บคุณโดยไม่ต้องแก้ไขโค๊ด theme ของคุณโดยใช้การปรับแต่งพื้นหลัง พื้นหลังของคุณสามารถใช้รูปหรือสีก็ได้

en: <strong>Slug</strong> - The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
th: <strong>Slug</strong> - &#8220;slug&#8221; คือการเขียนชื่อเว็บใหม่ให้เป็น URL-friendly  ดังนั้นจะถูกเขียนออกมาในรูปตัวอักษรตัวเล็ก และมีเพียงตัวอักษร, ตัวเลข, และ hyphens (ขีดกลาง)

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
th: คุณยังสามารถสร้างเรื่องด้วย <a href="%s">กดที่ bookmarklet</a>

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
th: ชื่อผู้ใช้ของคุณไม่สามารถเปลี่ยนได้  แต่คุณสามารถใช้ช่องอื่นเพื่อใส่ชื่อจริงหรือชื่อเล่นของคุณได้  และเลือกได้ว่าชื่อไหนที่คุณต้องการให้แสดงบนเรื่องของคุณ

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
th: ช่องที่ต้องการ ต้องใส่ข้อมูล  ส่วนที่เหลือเป็นตัวเลือก  ข้อมูลส่วนบุคคลจะแสดงขึ้นเฉพาะ ถ้า theme ของคุณถูกตั้งค่าให้แสดง

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
th: โปรดจำว่าต้องกดปุ่มอัปเดตข้อมูลส่วนตัวเมื่อคุณทำเสร็จแล้ว

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
th: ผู้แก้ไขสามารถเผยแพร่เรื่อง  จัดการเรื่องได้ รวมทั้งเรื่องของคนอื่นด้วย

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
th: คุณสามารถจัดการความเห็นจากหน้าจอนี้โดยใช้กล่องสถานะ  ที่คุณสามารถเปลี่ยนเวลาของความเห็นนั้นได้ด้วย

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
th: คุณสามารถแก้ไขข้อมูลในความเห็นถ้าต้องการ  นี่เป็นข้อดีเมื่อคุณสังเกตว่าผู้ให้ความเห็นนั้นพิมพ์ผิดพลาด

en: Enter menu name here
th: ใส่ชื่อเมนูที่นี่

en: UTC means Coordinated Universal Time.
th: UTC หมายถึง Coordinated Universal Time.

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
th: ช่องบนหน้าจอนี้กำหนดหลักพื้นฐานบางอย่างของการตั้งค่าเว็บคุณ

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
th: หน้าจอนี้ประกอบด้วยการตั้งค่าที่มีผลต่อการแสดงเนื้อหาของคุณ

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
th: คุณต้องกดที่ปุ่มบันทึกการเปลี่ยนแปลงที่ด้านล่างของหน้าจอสำหรับการตั้งค่าใหม่เพื่อให้เกิดการเปลี่ยนแปลง

en: The WordPress URL and the Site URL can be the same (example.com) or different; for example, having the WordPress core files (example.com/wordpress) in a subdirectory instead of the root directory.
th: URL เวิร์ดเพรสและ URL เว็บ สามารถเป็น URL เดียวกันได้  (example.com) หรือแตกต่างกัน  ตัวอย่างเช่น  การมีไฟล์เวิร์ดเพรส (example.com/wordpress) ในไดเรกทอรีย่อยแทนที่จะอยู่ในไดเรกทอรีหลัก

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you don&#8217;t use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
th: กล่องสำหรับชื่อลิงก์  ที่อยู่เว็บ  และคำอธิบายอยู่ในตำแหน่งคงที่  ในขณะที่กล่องอื่น ๆ สามารถจัดวางใหม่ได้โดยการลากและวาง  คุณยังสามารถซ่อนกล่องที่คุณไม่ได้ใช้ในแท๊บหน้าจอตัวเลือก หรือย่อกล่องโดยกดที่แถบหัวข้อของกล่อง

en: While your site is being updated, it will be in maintenance mode. As soon as your updates are complete, your site will return to normal.
th: ขณะที่เว็บของคุณกำลังอัปเดต  มันจะอยู่ในโหมดบำรุงรักษา  ทันทีที่การอัปเดตสำเร็จ  เว็บของคุณจะกลับเป็นปกติ

en: Your plugins are all up to date.
th: ปลั๊กอินทั้งหมดของคุณถูกอัปเดตแล้ว

en: You have the latest version of WordPress.
th: เวิร์ดเพรสที่คุณใช้เป็นรุ่นล่าสุดอยู่แล้ว

en: Your themes are all up to date.
th: theme ทั้งหมดของคุณเป็นรุ่นล่าสุดแล้ว

en: An updated version of WordPress is available.
th: มีเวิร์ดเพรสรุ่นที่ใหม่ออกมาให้อัปเดตแล้ว

en: Original: %s
th: ต้นฉบับ: %s

en: Function Name&hellip;
th: ชื่อคำสั่ง&hellip;

en: Activate importer
th: เปิดใช้งานผู้นำเข้า

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
th: คุณสามารถเพิ่มหรือแก้ไขลิงก์บนหน้าจอนี้โดยใส่ข้อมูลในแต่ละกล่อง  เฉพาะ URL link และชื่อ (ตัวอักษรที่คุณต้องการใช้แสดงแทนลิงก์บนเว็บคุณ) เท่านั้นที่ต้องใส่

en: Return to Importers
th: กลับไปที่ตัวนำเข้า

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
th: ใช้งานปลั๊กอิน &amp; ใช้งานตัวนำเข้า

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
th: หมวดหมู่สามารถเลือกให้แปลงเป็นป้ายกำกับได้โดยใช้ <a href="%s">แปลงหมวดหมู่เป็นป้ายกำกับ</a>.

[ctx: nav menu front page title]
en: Home: %s
th: หน้าแรก: %s

en: ERROR:
th: ผิดพลาด:

en: The <strong>%s</strong> importer is invalid or is not installed.
th: <strong>%s</strong> ตัวนำเข้าใช้ไม่ได้หรือไม่ได้ติดตั้ง

en: Page Attributes
th: คุณสมบัติหน้า

en: Need help? Use the Help tab in the upper right of your screen.
th: ต้องการความช่วยเหลือ? ใช้หน้าแท๊บช่วยเหลือที่ด้านบนขวาของหน้าจอคุณ

en: This screen lists links to plugins to import data from blogging/content management platforms. Choose the platform you want to import from, and click Install Now when you are prompted in the popup window. If your platform is not listed, click the link to search the plugin directory for other importer plugins to see if there is one for your platform.
th: หน้าจอนี้มีรายชื่อลิงก์ไปยังปลั๊กอินที่จะนำเข้าข้อมูลจาก  บล็อก/เว็บสำเร็จรูปรูปแบบอื่น  เลือกรูปแบบที่คุณต้องการนำเข้าจาก  และกดที่ติดตั้งเดี๋ยวนี้เมื่อคุณพร้อมในหน้าต่างป๊อบอัป   ถ้ารูปแบบเว็บของคุณไม่ได้อยู่ในรายชื่อ  กดที่ลิงก์เพื่อค้นหาในปลั๊กอินไดเรกทอรีสำหรับปลั๊กอินนำเข้าอื่น ๆ เพื่อดูว่ามีปลั๊กอินไหนที่ตรงกับรูปแบบเว็บที่คุณต้องการหรือไม่

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
th: เมื่อสร้างขึ้นแล้ว  ไฟล์ WXR ของคุณสามารถนำเข้าโดยเว็บเวิร์ดเพรสอื่น ๆ หรือโดยระบบเว็บบล็อกอื่น ๆ ที่สามารถใช้งานรูปแบบแบบนี้ได้

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
th: คุณสามารถปรับแต่งการแสดงหน้าจอนี้โดยใช้หน้าตัวเลือกหน้าจอ  และ/หรือ ตัวกรองแบบ dropdown ด้านบนตารางลิงก์

en: Choose a plugin to edit from the menu in the upper right and click the Select button. Click once on any file name to load it in the editor, and make your changes. Don&#8217;t forget to save your changes (Update File) when you&#8217;re finished.
th: เลือกปลั๊กอินที่จะแก้ไขจากเมนูบนขวาแล้วกดปุ่มเลือก  กดครั้งหนึ่งที่ชื่อไฟล์เพื่อทำการโหลดขึ้นตัวแก้ไข  และทำการเปลี่ยนแปลงของคุณ  อย่าลืมบันทึกการเปลี่ยนแปลง (อัปเดตไฟล์) เมื่อคุณแก้ไขเสร็จแล้ว

en: Most of the time, plugins play nicely with the core of WordPress and with other plugins. Sometimes, though, a plugin&#8217;s code will get in the way of another plugin, causing compatibility issues. If your site starts doing strange things, this may be the problem. Try deactivating all your plugins and re-activating them in various combinations until you isolate which one(s) caused the issue.
th: โดยส่วนมาก  ปลั๊กอินจะทำงานเข้ากันได้ดีกับเวิร์ดเพรสและปลั๊กอินอื่น ๆ แต่บางที  แม้ว่าปลั๊กอินจะถูกออกแบบมาคล้ายกัน  แต่กลับเกิดปัญหาการเข้ากันไม่ได้เกิดขึ้น  ถ้าเว็บของคุณเริ่มมีสิ่งผิดปกติเกิดขึ้น  นี่อาจสร้างปัญหาได้  ให้คุณลองเลิกใช้ปลั๊กอินทั้งหมดของคุณ  แล้วลองเปิดใช้ดูทีละตัวเพื่อดูว่าปลั๊กอินตัวไหนที่ทำให้เกิดปัญหา

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
th: widget อาจจะใช้ที่ละ หลาย ๆ อย่างได้  คุณสามารถให้ชื่อแต่ละ widget เพื่อให้มันแสดงบนเว็บของคุณ  แต่ชื่อนี้ไม่จำเป็นต้องใส่ก็ได้

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
th: การเปิดใช้โหมดการเข้าถึง ผ่านหน้าจอตัวเลือก  จะอนุญาตให้คุณใช้ปุ่มเพิ่มและแก้ไขได้แทนที่จะใช้การลากแล้ววาง

en: You can use the Theme Editor to edit the individual CSS and PHP files which make up your theme.
th: คุณสามารถใช้ตัวแก้ไข theme เพื่อแก้ไขแต่ละไฟล์ CSS และ PHP ที่เป็นส่วนประกอบของ theme ของคุณ

en: Begin by choosing a theme to edit from the dropdown menu and clicking Select. A list then appears of all the template files. Clicking once on any file name causes the file to appear in the large Editor box.
th: เริ่มโดยการเลือก theme มาแก้ไขจากเมนู dropdown และกดที่ "เลือก"  รายชื่อจะปรากฎพร้อมด้วยไฟล์ template ทั้งหมด  กดหนึ่งครั้งที่ชื่อไฟล์แล้วเนื้อหาของไฟล์จะปรากฎในกล่องแก้ไขใหญ่

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
th: widget เป็นส่วนแยกต่างหากจากเนื้อเรื่องที่สามารถวางในส่วน widget ที่ theme ของคุณจัดไว้ (ปกติแล้วจะเป็นด้านข้าง)  การสร้าง widget ในส่วน ด้านข้าง/widget เริ่มจากการลางและวางแถบหัวข้อลงในส่วนที่ต้องการ  โดยปกติแล้ว เฉพาะส่วน widget แรกที่ขยายออกมา  เพื่อทำส่วนอื่น ๆ เพิ่ม กดที่แถบหัวข้อเพื่อขยายมัน

en: You can Search for themes by keyword, author, or tag, or can get more specific and search by criteria listed in the feature filter. Alternately, you can browse the themes that are Featured, Newest, or Recently Updated. When you find a theme you like, you can preview it or install it.
th: คุณสามารถค้นหา theme โดยใช้ คำเฉพาะ, ผู้เขียน หรือป้ายกำกับ หรือสามารถระบุให้ละเอียดกว่านั้น  และค้นหาโดยใช้รายชื่อลักษณะพิเศษที่อยู่ในตัวกรองเฉพาะ  คุณสามารถค้นหา theme ที่พิเศษ, ใหม่สุด หรือเพิ่งอัปเดตล่าสุด  เมื่อคุณหา theme ที่คุณชอบได้  คุณสามารถดูก่อนหรือติดตั้งมันได้

en: <strong>Advice:</strong> think very carefully about your site crashing if you are live-editing the theme currently in use.
th: <strong>คำแนะนำ:</strong> โปรดระวังว่าจะทำให้เว็บของคุณเสียหายหรือไม่ถ้าคุณแก้ไข theme ที่คุณกำลังใช้งานอยู่

en: After typing in your edits, click Update File.
th: หลังการพิมพ์ในการแก้ไขของคุณ  กดอัปเดตไฟล์

en: (no parent)
th: (ไม่มีกลุ่มหลัก)

en: <strong>Template</strong> - Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
th: <strong>Template</strong> - บาง themes มีส่วนปรับแต่ง templates  คุณสามารถใช้สำหรับหน้าที่มีคำสั่งพิเศษเพิ่มเติม หรือการปรับแต่งหน้าตาเฉพาะ  ถ้าthemes เหล่านั้นมี  คุณสามารถเห็นการตั้งค่าของ theme นั้นได้ที่เมนู dropdown

en: <strong>Parent</strong> - You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
th: <strong>หน้าแม่</strong> - คุณสามารถจัดเรียงหน้าของคุณเป็นขั้นได้  ตัวอย่างเช่น  คุณอาจจะมีหน้า &#8220;เกี่ยวกับผู้เขียน&#8221; ซึ่งอาจจะมีหน้า &#8220;ประวัติของฉัน&#8221; และ &#8220;สุนัขของฉัน&#8221; อยู่ใต้หน้านี้  ซึ่งไม่มีจำกัดในการสร้างหน้าย่อยรอง ๆ ลงไป

en: All updates have been completed.
th: การอัปเดตทั้งหมดเสร็จแล้ว

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
th: เมื่อเพื่มป้ายกำกับใหม่บนหน้าจอนี้  คุณจะต้องใส่ข้อมูลในช่องต่อไปนี้:

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
th: คุณสามารถใช้หมวดหมู่เพื่อกำหนดส่วนของเว็บของคุณและกลุ่มที่เกี่ยวกับเรื่อง  หมวดหมู่มาตรฐานคือ &#8220;ไม่มีหมวดหมู่&#8221; จนกว่าคุณจะเปลี่ยนมันใน <a href="%s">การตั้งค่าการเขียน</a> ของเว็บคุณ

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
th: อะไรคือความแตกต่างระหว่างหมวดหมู่และป้ายกำกับ  โดยทั่วไปแล้ว ป้ายกำกับเป็นคำเฉพาะที่ใช้ระบุข้อมูลสำคัญในเรื่องของคุณ (ชื่อ หัวข้อและอื่น ๆ) ซึ่งอาจจะมีในเรื่องอื่นด้วยหรือไม่มีก็ได้  ในขณะที่หมวดหมู่เป็นการจัดกลุ่ม  ถ้าคุณคิดว่าเว็บของคุณเหมือนหนังสือ  หมวดหมู่ก็เหมือนกับสารบัญและป้ายกำกับก็เหมือนคำต่าง ๆ ที่ใช้อ้างอิง

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
th: คุณสามารถเปลี่ยนการแสดงของหน้าจอนี้โดยใช้หน้าตัวเลือกหน้าจอเพื่อตั้งค่ากำหนดว่ากี่รายการที่แสดงในหนึ่งหน้าจอและกำหนดการแสดง/ซ่อน คอลัมน์ในตาราง

en: <strong>Description</strong> - The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
th: <strong>คำขยายความ</strong> - คำขยายความอาจจะไม่แสดงขึ้นมาทุกครั้ง  แต่บาง Themes ก็อาจจะนำมันมาแสดงด้วย

en: <strong>Name</strong> - The name is how it appears on your site.
th: <strong>ชื่อ</strong> - ชื่อนี้แสดงว่าชื่อจะปรากฎแบบใดบนเว็บของคุณ

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
th: เมื่อเพื่มหมวดหมู่ใหม่บนหน้าจอนี้  คุณจะต้องใส่ข้อมูลในช่องต่อไปนี้:

en: You can narrow the list by file type/status using the text link filters at the top of the screen. You also can refine the list by date using the dropdown menu above the media table.
th: คุณสามารถทำให้รายชื่อสั้นลงได้โดยระบุ  ชนิด/สถานะ ไฟล์โดยใช้ ตัวกรองลิงก์ตัวอักษรที่ด้านบนของหน้าจอ  คุณยังสามารถระบุรายชื่อตามวันที่ได้ โดยใช้เมนู dropdown ด้านบนของตารางสื่อ

en: Default Images
th: รูปภาพมาตรฐาน

en: Crop Header Image
th: ตัดรูปส่วนหัว

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
th: นี่จะลบรูปส่วนหัว  คุณจะไม่สามารถเอาส่วนที่คุณปรับแต่งแล้วกลับมาได้

en: Remove Header Image
th: ลบรูปส่วนหัว

en: Reset Image
th: ล้างค่ารูปภาพ

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
th: นี่จะกู้คืนรูปส่วนหัว  คุณจะไม่สามารถเอาส่วนที่คุณปรับแต่งแล้วกลับมาได้

en: Restore Original Header Image
th: กู้คืนรูปส่วนหัว

en: Text Color
th: สีตัวอักษร

en: Image Upload Error
th: การอัปโหลดรูปผิดพลาด

en: You need Javascript to choose a part of the image.
th: คุณต้องใช้จาวาสคริปต์เพื่อเลือกส่วนของรูป

en: A yellow row means the comment is waiting for you to moderate it.
th: แถวสีเหลืองหมายความว่าความเห็นกำลังรอการตรวจสอบจากคุณ

en: Edit this item
th: แก้ไขสิ่งนี้

en: Edit this item inline
th: แก้ไขสิ่งนี้ในเรื่อง

en: Restore this item from the Trash
th: กู้คืนสิ่งนี้จากถังขยะ

en: Move this item to the Trash
th: ย้ายสิ่งนี้ไปถังขยะ

en: Delete this item permanently
th: ลบสิ่งนี้ถาวร

en: Allow comments.
th: ให้แสดงความเห็นได้

en: Install the LiveJournal importer to import posts from LiveJournal using their API.
th: ติดตั้งตัวนำเข้า LiveJournal เพื่อนำเข้าเรื่องจาก LiveJournal โดยใช้ API ของ LiveJournal

en: Return to WordPress Updates
th: กลับไปหน้าอัปเดตเวิร์ดเพรส

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
th: <strong>เผยแพร่</strong> - คุณสามรถตั้งเงื่อนไขการเผยแพร่เรื่องของคุณในกล่องเผยแพร่  สำหรับสถานะ  มองเห็นได้ และเผยแพร่ (ทันที)  กดที่ลิงก์แก้ไขเพื่อดูตัวเลือกมากขึ้น  การมองเห็นได้รวมตัวเลือกสำหรับการป้องกันแบบใส่รหัสผ่านให้เรื่อง หรือทำให้เรื่องอยู่บนสุดของบล็อกของคุณ (ปักหมุด)  เผยแพร่ (ทันที) อนุญาตให้คุณตั้งให้วันและเวลาเป็นในอนาคตหรืออดีตได้  ดังนั้นคุณสามารถจัดตารางการเผยแพร่เรื่องในอนาคตหรืออดีตได้

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
th: <strong>รูปภาพพิเศษ</strong> - จะอนุญาตให้คุณใช้รูปในเรื่องของคุณโดยไม่ต้องใส่รูป  นี่เป็นประโยชน์เฉพาะถ้า theme ของคุณใช้รูปภาพพิเศษเป็นรูปขนาดเล็กบนหน้าแรกของเว็บเท่านั้น  หรือรูปส่วนหัว  หรืออื่น ๆ

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
th: <strong>หัวข้อ</strong> - ใส่หัวข้อของเรื่องของคุณ  หลังจากที่คุณใส่หัวข้อ  คุณจะเห็นลิงก์ถาวรที่ด้านล่าง ซึ่งคุณสามารถแก้ไขได้

en: <strong>Discussion</strong> - You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
th: <strong>การสนทนา</strong> - คุณสามารถเปิดหรือปิดการให้ความเห็นหรือ pings  ถ้ามีความเห็นอยู่บนเรื่อง  คุณสามารถดูได้ที่นี่และจัดการมัน

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
th: คุณสามารถคัดรายชื่อให้แสดงเฉพาะเรื่องในหมวดหมู่ที่ระบุหรือจากเดือนที่ระบุโดยใช้เมนู dropdown ด้านบนรายชื่อเรื่อง  กดที่ปุ่มตัวกรองหลังจากทำการเลือกของคุณ  คุณยังสามารถคัดรายชื่อโดยกดที่ชื่อผู้เขียนเรื่อง  หมวดหมู่หรือป้ายกำกับในรายชื่อเรื่อง

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
th: คุณสามารถดูเรื่องในรายชื่อหัวข้อแบบง่าย  หรือมีเรื่องย่อด้วย  เลือกการดูแบบที่คุณพอใจโดยกดที่รูปบนสุดของรายชื่อด้านขวา

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
th: คุณสามารถ ซ่อน/แสดง คอลัมน์ตามความต้องการของคุณและกำหนดให้หน้าจอแสดงเรื่องกี่เรื่องในหนึ่งหน้าจอโดยใช้หน้าตัวเลือกหน้าจอ

en: You can filter the list of posts by post status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed posts. The default view is to show all posts.
th: คุณสามารถกรองรายชื่อเรื่องโดยสถานะเรื่อง  โดยใช้ตัวอักษรลิงก์ที่ด้านบนซ้ายเพื่อแสดง ทั้งหมด, เผยแพร่, ฉบับร่าง หรือเรื่องในถังขยะ  การดูแบบมาตรฐานคือการดูเรื่องทั้งหมด

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
th: คุณสามารถปรับแต่งการแสดงหน้าจอนี้ในรูปแบบต่อไปนี้:

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
th: การเลื่อนเม้าส์ไปบนแต่ละเรื่องในรายชื่อเรื่องจะแสดงลิงก์คำสั่งที่จะอนุญาตให้คุณจัดการเรื่องของคุณ  คุณสามารถจัดการตามคำสั่งเหล่านั้น

en: Search Installed Plugins
th: ค้นหาปลั๊กอินที่ติดตั้งแล้ว

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
th: theme ของคุณไม่รองรับการใช้งานเมนูหรือ widgets

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload due to an error
th: &#8220;%s&#8221; ล้มเหลวในการอัปเดตเนื่องจากความผิดพลาด

en: Categories and Tags Converter
th: ตัวแปลงหมวดหมู่และป้ายกำกับ

en: Install the category/tag converter to convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
th: ติดตั้งตัวแปลงหมวดหมู่ที่มีอยู่เป็นป้ายกำกับ  หรือแปลงป้ายกำกับเป็นหมวดหมู่  แล้วแต่เลือก

en: There is a pending change of your e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
th: มีการรอเปลี่ยนแปลงของอีเมล์คุณไปที่ <code>%1$s</code> <a href="%2$s">ยกเลิก</a>

en: Most Recent
th: ใช้งานล่าสุด

en: End Date
th: วันที่สิ้นสุด

en: Start Date
th: วันที่เริ่ม

en: Install the WordPress importer to import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
th: ติดตั้งตัวนำเข้าเวิร์ดเพรส เพื่อนำเข้า เรื่อง, หน้า, ความเห็น, custom fields, หมวดหมู่และป้ายกำกับจากไฟล์ส่งออกของเวิร์ดเพรส

en: Install the RSS importer to import posts from an RSS feed.
th: ติดตั้งตัวนำเข้า RSS เพื่อนำเข้าเรื่องจาก RSS feed

en: Install the blogroll importer to import links in OPML format.
th: ติดตั้งตัวนำเข้า blogroll เพื่อนำเข้าลิงก์ในรูปแบบ OPML

en: Install the Movable Type importer to import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
th: ติดตั้งตัวนำเข้า Movable Type เพื่อนำเข้าเรื่องและความเห็นจาก  Movable Type หรือ Typepad blog

en: Install the Blogger importer to import posts, comments, and users from a Blogger blog.
th: ติดตั้งตัวนำเข้า เรื่อง, ความเห็น และผู้ใช้จาก Blogger

en: Install importer
th: ติดตั้งตัวนำเข้า

[ctx: site]
en: Mark as Spam
th: บันทึกเป็นสแปม

[ctx: Theme stylesheets in theme editor]
en: Styles
th: รูปแบบ

[ctx: Plugin Installer]
en: Tag
th: ป้ายกำกับ

[ctx: Theme Installer]
en: Tag
th: ป้ายกำกับ

[ctx: verb]
en: Clear
th: กวาดล้าง

[ctx: Taxonomy Description]
en: Description
th: คำขยายความ

[ctx: Taxonomy Name]
en: Name
th: ชื่อ

[ctx: Taxonomy Parent]
en: Parent
th: หลัก

[ctx: adjective]
en: Pending
th: รอการตรวจสอบ

[ctx: comment]
en: Mark as Spam
th: บันทึกเป็นสแปม

en: Remove Background Image
th: ลบรูปภาพพื้นหลัง

en: Comments on &#8220;%s&#8221;
th: ความเห็นบน &#8220;%s&#8221;

en: The Walker class named <strong>%s</strong> does not exist.
th: Walker class ที่ชื่อ <strong>%s</strong> ไม่มีอยู่จริง

en: Show advanced menu properties
th: แสดงคุณสมบัติเมนูขั้นสูง

en: You have version %1$s installed. Update to %2$s.
th: คุณกำลังใช้รุ่น %1$s  อัปเกรดไปยังรุ่น %2$s

[ctx: nav menu home label]
en: Home
th: หน้าแรก

en: Enable
th: ใช้งาน

[ctx: site]
en: Registered
th: ลงทะเบียนแล้ว

[ctx: site]
en: Not Spam
th: ไม่ใช่สแปม

[ctx: user]
en: Registered
th: ลงทะเบียนแล้ว

[ctx: verb; site]
en: Archive
th: คลังเก็บ

[ctx: site]
en: Spam
th: สแปม

[ctx: comment]
en: Not Spam
th: ไม่ใช่สแปม

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
th: นี่จะกู้คืนรูปภาพพื้นหลัง  คุณจะไม่สามารถเอาส่วนที่คุณปรับแต่งแล้วกลับมาได้

en: Create Menu
th: สร้างเมนู

en: Your new WordPress site has been successfully set up at:
    
    %1$s
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: %2$s
    Password: %3$s
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The WordPress Team
    http://wordpress.org/
th: เว็บเวิร์ดเพรสใหม่ของคุณถูกติดตั้งสำหรับแล้วที่ :
    
    %1$s
    
    คุณสามารถเข้าสู่ระบบในบัญชีของผู้ควบคุมเว็บพร้อมด้วยข้อมูลต่อไปนี้:
    
    ชื่อผู้ใช้: %2$s
    รหัสผ่าน: %3$s
    
    เราหวังว่าคุณจะมีความสุขกับบล็อกใหม่ของคุณ  ขอบคุณ!
    
    --ทีมเวิร์ดเพรส
    http://wordpress.org/

en: WordPress Blog
th: เวิร์ดเพรสบล็อก

en: &mdash; No role for this site &mdash;
th: &mdash; ไม่มีบทบาทสำหรับเว็บนี้ &mdash;

en: Use Press This to clip text, images and videos from any web page. Then edit and add more straight from Press This before you save or publish it in a post on your site.
th: ใช้ Press This เพื่อแนบไฟล์ตัวอักษร รูปภาพและไฟล์วีดีโอจากเว็บอื่น ๆ  แล้วแก้ไขและเพิ่มโดยตรงจาก Press This ก่อนที่คุณจะบันทึกหรือเผยแพร่สิ่งนั้นในเรื่องบนเว็บของคุณ

en: Remove Users from Site
th: ลบผู้ใช้ออกจากเว็บ

en: You are not allowed to create posts or drafts on this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขเรื่องหรือฉบับร่างบนเว็บนี้

en: Custom site deleted message.
th: ข้อความถูกลบเว็บไซต์ปรับแต่ง

en: Custom site suspended message.
th: ข้อความยกเลิกเว็บไซต์ปรับแต่ง

en: Custom site inactive message.
th: ข้อความไม่ใช้งานของการปรับแต่งเว็บ

en: No sites found.
th: ไม่พบเว็บ

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using <a href="http://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">pingbacks</a>, no other action necessary.
th: Trackbacks เป็นวิธีการที่จะแจ้งอย่างเป็นทางการกับระบบบล็อกว่า คุณได้ทำลิงก์หาพวกเขา   ถ้าคุณลิงก์หาเว็บเวิร์ดเพรสอื่น  พวกเขาจะได้รับการแจ้งโดยอัตโนมัติโดยใช้ <a href="http://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">pingbacks</a>  โดยที่คุณไม่ต้องทำอะไรอื่นอีก

en: You are not allowed to create pages on this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์สร้างหน้าบนเว็บนี้

en: My Site
th: เว็บของฉัน

en: New WordPress Site
th: เว็บเวิร์ดเพรสใหม่

en: You do not have sufficient permissions to update themes for this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์อัปเดต theme ในเว็บนี้

en: You do not have sufficient permissions to update plugins for this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์อัปเดตปลั๊กอินสำหรับเว็บนี้

en: You do not have sufficient permissions to install themes on this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพียงพอในการติดตั้ง theme ในเว็บนี้

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไข template ในเว็บนี้

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เปิดใช้ปลั๊กอินสำหรับเว็บนี้

en: You do not have sufficient permissions to install plugins on this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ที่จะติดตั้งปลั๊กอินในเว็บนี้

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ที่เลิกใช้ปลั๊กอินของเว็บนี้

en: You do not have sufficient permissions to delete plugins for this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ที่จะลบปลั๊กอินของเว็บนี้

en: You do not have sufficient permissions to add links to this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพิ่มลิงก์บนเว็บนี้

en: You do not have sufficient permissions to edit the links for this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขลิงก์ของเว็บนี้

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์นำออกเรื่องในเว็บนี้

en: You do not have sufficient permissions to import content in this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์นำเข้าเรื่องของเว็บนี้

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
th: ถ้าคุณมีเรื่องหรือความเห็นในระบบอื่น  เวิร์ดเพรสสามารถนำเข้าสิ่งเหล่านี้มายังเว็บนี้  เพื่อเริ่มการนำเข้า  โปรดเลือกระบบที่ต้องการนำเข้าจากรายชื่อด้านล่าง:

en: There are no plugins installed on this site.
th: ไม่มี ปลั๊กอินถูกติดตั้งบนเว็บนี้

en: You do not have sufficient permissions to edit plugins for this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขปลั๊กอินในเว็บนี้

en: No items.
th: ไม่มีสิ่งใด

en: Menu Name
th: ชื่อเมนู

en: Navigation Label
th: ป้ายชื่อเมนู

en: To use a subdomain configuration, you must have a wildcard entry in your DNS. This usually means adding a <code>*</code> hostname record pointing at your web server in your DNS configuration tool.
th: สำหรับการตั้งค่าเพื่อใช้ซับโดเมน  คุณต้องมีการตั้งค่า wildcard ใน DNS ของคุณ  ซึ่งปกติคือการเพิ่มชื่อโฮสท์<code>*</code> ที่ชี้ไปยังเซิร์ฟเวอร์ของคุณในเครื่องมือตั้งค่า DNS ของคุณ

en: The installer attempted to contact a random hostname (<code>%1$s</code>) on your domain.
th: ตัวติดตั้งพยายามติดต่อโฮสท์แบบสุ่ม (<code>%1$s</code>) บนเว็บของคุณ

en: Usernames can have only alphanumeric characters, spaces, underscores, hyphens, periods and the @ symbol.
th: ชื่อผู้ใช้สามารถใช้ ตัวอักษร ช่องว่าง ขีดล่าง ขีดกลาง จุดและสัญลักษณ์ต่าง ๆ ได้

en: Move down
th: ย้ายลง

en: The menu item has been successfully deleted.
th: ลบรายการเมนูสำเร็จแล้ว

en: Move up
th: ย้ายขึ้น

en: Try again
th: ลองใหม่อีกครั้ง

en: Please provide a custom field name.
th: โปรดใส่ชื่อ custom field

en: Display Options
th: ตัวเลือกการแสดง

en: You have specified these users for removal:
th: คุณได้ระบุผู้ใช้เหล่านี้เพื่อที่จะลบทิ้ง:

en: User deletion is not allowed from this screen.
th: การลบผู้ใช้ไม่ถูกอนุญาตจากหน้าจอนี้

en: You can&#8217;t delete that user.
th: คุณไม่สามารถลบผู้ใช้

en: Confirm Removal
th: ยืนยันการลบ

en: There are no valid users selected for removal.
th: ไม่มีผู้ใช้ที่ใช้งานได้ถูกเลือกสำหรับการลบ

en: You can't remove the current user.
th: คุณไม่สามารถลบผู้ใช้นี้

en: Other users have been removed.
th: ผู้ใช้อื่นถูกลบแล้ว

en: %1$s updated successfully.
th: %1$s อัปเดตสำเร็จแล้ว

en: Show Details
th: แสดงรายละเอียด

en: Hide Details
th: ซ่อนรายละเอียด

en: Yes, take me to my profile page
th: ใช่ นำฉันไปยังหน้าข้อมูลของฉัน

en: Your chosen password.
th: คุณได้เลือกรหัสผ่าน

en: No thanks, do not remind me again
th: ไม่เป็นไร  ไม่ต้องเตือนฉันอีก

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ย้ายสิ้งนี้ออกจากถังขยะ

en: Error in deleting.
th: ผิดพลาดระหว่างการลบ

en: Error in restoring from Trash.
th: ผิดพลาดระหว่างการกู้คืนจากถังขยะ

en: You are not allowed to restore this item from the Trash.
th: คุณไม่มีสิทธิ์กู้คืนรายการนี้จากถังขยะ

en: Error in moving to Trash.
th: ผิดพลาดระหว่างย้ายไปถังขยะ

en: %s comment restored from the Trash | %s comments restored from the Trash
th[0]: %s ความเห็นถูกกู้คืนจากถังขยะ

en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
th[0]: %s ความเห็นถูกย้ายไปถังขยะ

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ย้ายรายการนี้ไปถังขยะ

en: The following themes have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Themes&#8221;.
th: Theme ต่อไปนี้ มีรุ่นใหม่ออกมาแล้ว  โปรดดู Theme ที่คุณต้องการอัปเดตแล้วกด &#8220;อัปเดต Themes&#8221;.

en: User has been added to your site.
th: เพิ่มผู้ใช้ในเว็บของคุณแล้ว

en: That user is already a member of this site.
th: ผู้ใช้เป็นสมาชิกของเว็บนี้แล้ว

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
th: อีเมล์เชิญถูกส่งไปให้ผู้ใช้ ลิงก์ยืนยันต้องถูกกดก่อนที่พวกเขาจะเป็นสมาชิกของเว็บคุณ

en: The following plugins have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Plugins&#8221;.
th: ปลั๊กอินต่อไปนี้ มีรุ่นใหม่ออกมาแล้ว  โปรดดูปลั๊กอินที่คุณต้องการอัปเดตแล้วกด &#8220;อัปเดตปลั๊กอิน&#8221;.

en: The <code>%1$s</code> setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See http://codex.wordpress.org/Settings_API
th: การตั้งค่า <code>%1$s</code> ไม่ได้ถูกลงทะเบียน  การตั้งค่าไม่ลงทะเบียนนั้นขัดแย้งกัน  ดูรายละเอียดที่ http://codex.wordpress.org/Settings_API

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
th: นี่จะลบรูปภาพพื้นหลัง  คุณจะไม่สามารถเอาส่วนที่คุณปรับแต่งแล้วกลับมาได้

en: You did not select an item for editing.
th: คุณยังไม่ได้เลือกสิ่งใดสำหรับการแก้ไข

en: Only the current theme is available to you. Contact the %s administrator for information about accessing additional themes.
th: มีเฉพาะ theme ปัจจุบันเท่านั้นที่คุณสามารถใช้ได้   ติดต่อผู้ควบคุม %s สำหรับข้อมูลการเกี่ยวกับเข้าถึง theme เพิ่มเติม

en: Author Template
th: ผู้สร้าง Template

en: Visual Editor Stylesheet
th: แก้ไขมุมมองสไตล์ชีท

en: Tag Template
th: ป้ายกำกับ Template

en: Page saved.
th: บันทึกหน้าแล้ว

en: This plugin is already installed and is up to date
th: ปลั๊กนี้ถูกติดตั้งแล้วและเป็นรุ่นล่าสุด

en: More information about %s
th: รายละเอียดเพิ่มเติมเกี่ยวกับ  %s

en: Update Now
th: อัปเดตตอนนี้

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
th: ให้สิทธิผู้ควบคุมสูงสุดกับผู้ใช้นี้สำหรับเน็ตเวิร์ค

en: Important:
th: สำคัญ:

en: This user has super admin privileges.
th: ผู้ใช้นี้มีสิทธิ์ของผู้ควบคุมสูงสุด

en: Remove featured image
th: ลบรูปภาพพิเศษ

en: Featured Image
th: รูปพิเศษ

en: Update to version %s
th: อัปเดตเป็นรุ่น %s

en: You are about to archive the site %s.
th: คุณกำลังเก็บเว็บ %s เข้าคลังเก็บ

en: You are about to unspam the site %s.
th: คุณกำลังนำเว็บ %s ออกจากสแปม

en: You are about to mark the site %s as spam.
th: คุณกำลังบันทึกเว็บ %s เป็นสแปม

en: You are about to delete the site %s.
th: คุณกำลังลบเว็บ %s

en: You are about to unarchive the site %s.
th: คุณกำลังนำเว็บ %s ออกจากคลังเก็บ

en: You cannot modify this Taxonomy.
th:  คุณไม่สามารถแก้ไขการจัดประเภทนี้

en: items
th: รายการ

en: Usernames cannot be changed.
th: ชื่อผู้ใช้ไม่สามารถเปลี่ยนได้

en: The menu has been successfully deleted.
th: ลบเมนูสำเร็จแล้ว

en: Your site is asking search engines not to index its content
th: เว็บของคุณขอให้ search engines ไม่ทำการนำหน้าเว็บคุณไปเผยแพร่

en: You do not have sufficient permissions to manage plugins for this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์จัดการปลั๊กอินสำหรับเว็บนี้

en: Enter the address here if you want your site homepage <a href="http://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">to be different from the directory</a> you installed WordPress.
th: ใส่ที่อยู่เว็บที่นี่  ถ้าคุณต้องการให้หน้าแรกของเว็บคุณ<a href="http://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">แตกต่างจากไดเรกทอรี</a> ที่คุณติดตั้งเวิร์ดเพรส

en: In a few words, explain what this site is about.
th: ใช้คำสั้น ๆ อธิบายว่าเว็บของคุณเกี่ยวกับอะไร

en: Site Visibility
th: สถานะการเห็นของเว็บ:

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
th: กลุ่มตัวเลือกเบ็ดเตล็ดได้ถูกลบแล้ว  โปรดใช้การตั้งค่ากลุ่มอื่น

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
th: คำอธิบายจะแสดงในเมนูถ้า theme ปัจจุบันสนับสนุนมัน

en: You do not have sufficient permissions to modify unregistered settings for this site.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขการตั้งค่าคนไม่ลงทะเบียนของเว็บนี้

en: There is a pending change of the admin e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
th: มีการรอการเปลี่ยนแปลงของอีเมล์ผู้ควบคุมไปที่ <code>%1$s</code> <a href="%2$s">ยกเลิก</a>

en: Title Attribute
th: คุณสมบัติหัวข้อ

en: Link Target
th: ลิงค์เป้าหมาย

en: CSS Classes (optional)
th: CSS Classes (ทางเลือก)

en: Save Menu
th: บันทึกเมนู

en: A password will be automatically generated for you if you leave this blank.
th: รหัสผ่านจะถูกสร้างอัตโนมัติสำหรับคุณถ้าคุณเว้นช่องนี้ไว้

en: Password, twice
th: รหัสผ่าน, สองครั้ง

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
th: กำลังอัปเดต Theme %1$s (%2$d/%3$d)

en: You must provide a domain name.
th: คุณต้องใส่ชื่อโดเมน

en: You must provide a name for your network of sites.
th: คุณต้องให้ชื่อสำหรับเว็บเน็ตเวิร์คของคุณ

en: The network already exists.
th: เน็ตเวิร์คมีอยู่แล้ว

en: You must provide a valid e-mail address.
th: คุณต้องใส่อีเมล์ที่ใช้งานได้

en: This resulted in an error message: %s
th: นี่จะแสดงในข้อความผิดพลาด: %s

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
th: คุณยังสามารถใช้เว็บของคุณ  แต่ซับโดเมนที่คุณสร้างอาจจะเข้าไม่ได้  ถ้าคุณรู้ว่า DNS ของคุณถูกต้อง ก็ไม่ต้องสนใจข้อความนี้

en: Notice:
th: หมายเหตุ:

en: Get Shortlink
th: เรียก ลิงก์แบบย่อ

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
th: กำลังอัปเดตปลั๊กอิน %1$s (%2$d/%3$d)

en: The update of %1$s failed.
th: การอัปเดต %1$s ล้มเหลว

en: The password you chose during the install.
th: รหัสผ่านที่คุณเลือกระหว่างการติดตั้ง

en: User already exists. Password inherited.
th: ผู้ใช้นี้มีอยู่แล้ว  รหัสผ่านได้ถูกส่งต่อ

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
th: คุณไม่สามารถอัปเดตได้เพราะ<a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">เวิร์ดเพรสรุ่น %1$s</a> ต้องการ MySQL รุ่น %2$s หรือสูงกว่า   คุณกำลังใช้งานรุ่น %3$s

en: WordPress updated successfully
th: อัปเดตเวิร์ดเพรสสำเร็จแล้ว

en: Update WordPress
th: อัปเดตเวิร์ดเพรส

en: Update Plugins
th: อัปเดตปลั๊กอิน

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
th: คุณไม่สามารถอัปเดตได้เพราะ<a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">เวิร์ดเพรสรุ่น %1$s</a> ต้องการ PHP รุ่น %2$s หรือสูงกว่า คุณกำลังใช้งาน รุ่น %3$s

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
th: คุณไม่สามารถอัปเดตได้เพราะ<a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">เวิร์ดเพรสรุ่น %1$s</a> ต้องการ PHP รุ่น %2$s หรือสูงกว่า และ MySQL รุ่น %3$s หรือสูงกว่า   คุณกำลังใช้งาน PHP รุ่น %4$s และ MySQL รุ่น %5$s

en: WordPress Updates
th: อัปเดตเวิร์ดเพรส

en: Edit Menu Item
th: แก้ไขเมนูต่าง ๆ

en: This address is used for admin purposes. If you change this we will send you an e-mail at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
th: อีเมล์นี้ใช้สำหรับผู้ควบคุม  ถ้าคุณเปลี่ยนแปลงมัน  เราจะส่งอีเมล์ให้คุณที่อีเมล์ใหม่ของคุณเพื่อให้คุณยืนยัน <strong>อีเมล์ใหม่จะยังใช้งานไม่ได้จนกว่าจะถูกยืนยันก่อน</strong>

en: Daylight saving time begins on: <code>%s</code>.
th: Daylight savings time เริ่มต้นบน: <code>%s</code>

en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em> (will also <strong>delete its data</strong>)
th: <strong>%1$s</strong> โดย <em>%2$s</em> (จะ <strong>ลบข้อมูลของมันด้วย</strong>)

en: You are about to remove the following plugin: | You are about to remove the following plugins:
th[0]: คุณกำลังจะลบปลั๊กอินต่อไปนี้:

en: Delete Plugin | Delete Plugins
th[0]: ลบปลั๊กอิน

en: Are you sure you wish to delete these files and data?
th: คุณแน่ใจที่จะลบไฟล์และข้อมูลเหล่านี้?

en: Yes, Delete these files and data
th: ใช่ ลบไฟล์และข้อมูลเหล่านี้เสีย

en: Requires <code>%s</code> in <code>wp-config.php</code>.
th: ต้องการ <code>%s</code> ใน <code>wp-config.php</code>

en: Inactive:
th: ไม่ใช้งาน

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ต้องใช้ <span class="count">(%s)</span>

en: Go to Dashboard
th: ไปที่หน้าหลัก

en: Please enter a valid menu name.
th: โปรดใส่ชื่อเมนูที่ใช้งานได้

en: Delete Menu
th: ลบเมนู

en: Menu Item
th: หัวข้อเมนู

en: View All
th: ดูทั้งหมด

en: Add to Menu
th: เพิ่มลงเมนู

en: This timezone is currently in daylight saving time.
th: เขตเวลานี้ปัจจุบันอยู่ใน daylight savings time

en: This timezone does not observe daylight saving time.
th: เขตเวลานี้ไม่ได้ปรับตาม daylight savings time

en: Executed before Multisite is loaded.
th: ทำงานก่อนหลายเว็บไซต์จะเริ่มทำงาน

en: External object cache.
th: cache ของวัตถุภายนอก

en: Custom maintenance message.
th: ข้อความปรับแต่งการดูแลรักษา

en: Custom install script.
th: สคริปติดตั้งปรับแต่ง

en: Custom database error message.
th: ข้อความผิดพลาดการปรับแต่งฐานข้อมูล

en: File is empty. Please upload something more substantial.
th: ไฟล์นั้นว่างเปล่า  โปรดแน่ใจว่าได้อัปโหลดไฟล์ถูกต้อง

en: Install %s
th: ติดตั้ง %s

en: Custom database class.
th: ปรับแต่งประเภทฐานข้อมูล

en: Advanced caching plugin.
th: ระบบเก็บปลั๊กอินขั้นสูง

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
th: คุณไม่สามารถติดตั้งได้เพราะ <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">เวิร์ดเพรส %1$s</a>  ต้องการ MySQL รุ่น %2$s หรือสูงกว่า  แต่คุณใช้รุ่น %3$s

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
th: คุณไม่สามารถติดตั้งได้เพราะ <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">เวิร์ดเพรส %1$s</a>  ต้องการ PHP รุ่น %2$s หรือสูงกว่าแต่คุณใช้รุ่น %3$s

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! Please notify the site administrator.
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">เวิร์ดเพรสรุ่น %1$s</a> ออกมาแล้ว  โปรดแจ้งให้ผู้ควบเว็บทราบ

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! <a href="%2$s">Please update now</a>.
th: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">เวิร์ดเพรสรุ่น %1$s</a> ออกมาแล้ว <a href="%2$s">โปรดอัปเดตทันที</a>

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
th: คุณไม่สามารถติดตั้งได้เพราะ <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">เวิร์ดเพรส %1$s</a>  ต้องการ PHP รุ่น %2$s หรือสูงกว่าและ MySQL รุ่น %3$s หรือสูงกว่า  แต่คุณใช้ PHP รุ่น %4$s และ MySQL รุ่น %5$s

en: You are about to activate the site %s
th: คุณกำลังเปิดใช้เว็บ %s

en: You are about to deactivate the site %s
th: คุณกำลังปิดใช้งานเว็บ %s

en: This comment is currently marked as spam.
th: ความเห็นนี้ถูกตั้งเป็น spam

en: Moderate Comment
th: จัดการความเห็น

en: This comment is currently approved.
th: ความเห็นนี้ถูกอนุมัติ

en: This comment is already approved.
th: ความเห็นนี้ถูกอนุมัติแล้ว

en: This comment is currently in the Trash.
th: ความเห็นนี้อยู่ในถังขยะ

en: Repeat
th: ทำซ้ำ

en: This comment is already in the Trash.
th: ความเห็นนี้อยู่ในถังขยะแล้ว

en: View Trash
th: ดูถังขยะ

en: This comment is already marked as spam.
th: ความเห็นนี้บันทึกเป็นแสปมแล้ว

en: Screen Options
th: ตัวเลือกหน้า

en: Screen Layout
th: ออกแบบหน้าจอ

en: Number of Columns:
th: จำนวนของคอลัมน์

en: Feature Filter
th: ตัวกรอง Feature

en: Tan
th: สีน้ำตาลเข้ม

en: Dark
th: มืด

en: One Column
th: หนึ่งคอลัมน์

en: Two Columns
th: สองคอลัมน์

en: Three Columns
th: สามคอลัมน์

en: Four Columns
th: สี่คอลัมน์

en: Left Sidebar
th: ด้านข้างซ้าย

en: Right Sidebar
th: ด้านข้างขวา

en: Features
th: ลักษณะพิเศษ

en: Custom Colors
th: ปรับแต่งสี

en: Theme Options
th: ตัวเลือก Theme

en: Threaded Comments
th: ความเห็นปักหมุด

en: Sticky Post
th: เรื่องที่ปักหมุด

en: Microformats
th: บล็อกขนาดเล็ก

en: Subject
th: ชื่อเรื่อง

en: Holiday
th: วันหยุด

en: Photoblogging
th: บล็อกรูปภาพ

en: Seasonal
th: ตามฤดู

en: Find Themes
th: หา Themes

en: Install a theme in .zip format
th: ติดตั้ง theme ในรูปแบบไฟล์ .zip

en: If you have a theme in a .zip format, you may install it by uploading it here.
th: ถ้าคุณมี theme ในรูปแบบไฟล์ .zip คุณอาจจะติดตั้งโดยอัปโหลดที่นี่

en: Details
th: รายละเอียด

en: Theme Install
th: ติดตั้ง Theme

en: Version: %s
th: รุ่น: %s

en: Unable to locate WordPress theme directory.
th: ไม่สามารถระบุเวิร์ดเพรสไดเรกทอรี Theme ได้

en: Could not fully remove the theme %s.
th: ไม่สามารถลบ theme %s ออกอย่างสมบูรณ์

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
th: ไม่สามารถอัปเดตได้เพราะเวิร์ดเพรส %1$s ต้องการ PHP รุ่น %2$s หรือสูงกว่าและ MySQL รุ่น %3$s หรือสูงกว่า  แต่คุณใช้ PHP รุ่น %4$s และ MySQL รุ่น %5$s

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
th: ไม่สามารถอัปเดตได้เพราะเวิร์ดเพรส %1$s ต้องการ PHP รุ่น %2$s หรือสูงกว่า แต่คุณใช้รุ่น %3$s

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
th: ไม่สามารถอัปเดตได้เพราะเวิร์ดเพรส %1$s ต้องการ MySQL รุ่น %2$s หรือสูงกว่า  แต่คุณใช้ %3$s

en: Verifying the unpacked files&#8230;
th: กำลังตรวจสอบไฟล์ที่แตกจากแพคเกจ&#8230;

en: The update could not be unpacked
th: ตัวที่อัปเดตไม่สามารถแตกแพคเกจได้

en: Upgrading database&#8230;
th: กำลังอัปเกรดฐานข้อมูล&#8230;

en: You are using a development version (%1$s). Cool! Please <a href="%2$s">stay updated</a>.
th: คุณกำลังใช้รุ่นพัฒนา (%1$s)   ยอดเยี่ยม! กรุณาช่วย <a href="%2$s">อัปเดตอยู่เรื่อย ๆ</a>.

en: <a href="%1$s">Get Version %2$s</a>
th: <a href="%1$s">เปลี่ยนเป็นรุ่น %2$s</a>

en: You are using <span class="b">WordPress %s</span>.
th: คุณกำลังใช้งาน <span class="b">เวิร์ดเพสรุ่น %s</span>.

en: Update to %s
th: อัปเดตเป็น %s

en: Latest
th: ล่าสุด

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
th: การอัปเดตเวิร์ดเพรสโดยอัตโนมัติล้มเหลว - <a href="%s">กรุณาพยายามอัปเดตอีกครั้ง</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
th: การอัปเดตเวิร์ดเพรสโดยอัตโนมัติล้มเหลว! กรุณาแจ้งต่อผู้ควบคุมเว็บ

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
th: <strong><em>จดรหัสผ่าน</em></strong> ให้ถูกต้อง!  รหัสผ่านนี้ถูก <em>สุ่มขึ้นมา</em> เพื่อใช้สำหรับคุณเท่านั้น

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
th: ไม่มีหมวดหมู่

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
th: ยินดีต้อนรับสู่เวิร์ดเพรส  นี่เป็นเรื่องแรกของคุณ  คุณสามารถแก้ไขหรือลบมันได้  แล้วเริ่มการสร้างบล็อกของคุณ ถ้ามีปัญหาเกี่ยวกับเวิร์ดเพรส คุณสามารถขอความช่วยเหลือได้ที่<a href="http://wordthai.com">เว็บบอร์ดเวิร์ดเพรส</a>  หรือ<a href="http://codex.wordthai.com">คู่มือเวิร์ดเพรส</a>

en: Hello world!
th: สวัสดีชาวโลก - -'

[ctx: Default post slug]
en: hello-world
th: สวัสดีชาวโลก - -'

en: Mr WordPress
th: นายเวิร์ดเพรส

en: <strong>ERROR</strong>: You entered your new password only once.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: คุณใส่รหัสผ่านใหม่เพียงครั้งเดียว

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your password.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: กรุณาใส่รหัสผ่านของคุณ

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your password twice.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: กรุณาใส่รหัสผ่านของคุณสองครั้ง

en: <strong>ERROR</strong>: Passwords may not contain the character "\".
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: รหัสผ่านจะต้องไม่มีตัวอักษรเหล่านี้ "\".

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter the same password in the two password fields.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: โปรดใส่รหัสผ่านแบบเดียวกันทั้งสองช่อง

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an e-mail address.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: โปรดใส่อีเมล์

en: No matching users were found!
th: ไม่มีผู้ใช้ที่ต้องการหา

en: WordPress &rsaquo; Installation
th: การติดตั้งเวิร์ดเพรส

en: User Name
th: ชื่อผู้ใช้

en: User(s) already exists.
th: ผู้ใช้มีอยู่แล้ว

en: Your E-mail
th: อีเมล์ของคุณ

en: Double-check your email address before continuing.
th: กรุณาเช็คอีเมล์ของคุณอีกครั้งก่อนจะดำเนินการต่อ

en: Install WordPress
th: ติดตั้งเวิร์ดเพรส

en: Insufficient Requirements
th: ไม่เพียงพอตามความต้องการ

en: Welcome to the famous five minute WordPress installation process! You may want to browse the <a href="%s">ReadMe documentation</a> at your leisure. Otherwise, just fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to using the most extendable and powerful personal publishing platform in the world.
th: ยินดีต้อนรับคุณสู่ขั้นตอนการลงเวิร์ดเพรสที่มีชื่อเสียงซึ่งใช้เวลาเพียงห้านาที <a href="%s">กรุณาอ่าน เอกสารประกอบ</a> เมื่อคุณมีเวลาว่าง  หรือไม่แล้ว  ก็เพียงกรอกข้อมูลต่าง ๆ ในช่องด้านล่าง  แล้วคุณก็จะได้เป็นหนึ่งในผู้ใช้เว็บบล็อกอันทรงพลังและน่าตื่นตาตื่นใจที่สุดในโลกที่จะทำหน้าที่เผยแพร่เรื่องของคุณออกสู่สายตาผู้อื่น

en: Information needed
th: รายละเอียดที่ต้องการ

en: Please provide the following information. Don&#8217;t worry, you can always change these settings later.
th: โปรดใส่ข้อมูลต่อไปนี้  ไม่ต้องห่วงว่าคุณควรใส่อะไร  เพราะคุณสามารถเปลี่ยนแปลงค่าเหล่านี้ได้ในภายหลัง

en: Success!
th: สำเร็จ!

en: WordPress has been installed. Were you expecting more steps? Sorry to disappoint.
th: เวิร์ดเพรสถูกติดตั้งเสร็จแล้ว  คุณคิดว่าต้องทำอะไรต่ออีกรึเปล่า  ขอโทษครับที่เราทำให้คุณผิดหวัง

en: Add New Link
th: เพิ่มลิงก์ใหม่

[ctx: link]
en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: %s link deleted. | %s links deleted
th[0]: %s ลิงก์ถูกลบ

en: Search Links
th: ค้นหาลิงก์

en: Visit %s
th: เยี่ยมชม %s

en: No links found.
th: ไม่พบลิงก์

en: XML error: %1$s at line %2$s
th: XML ผิดพลาด: %1$s ที่บรรทัด %2$s

en: Link not found.
th: ไม่พบลิงก์

en: WordPress &rsaquo; Database Repair
th: ซ่อมแซมฐานข้อมูลเวิร์ดเพรส &rsaquo;

en: Some database problems could not be repaired. Please copy-and-paste the following list of errors to the <a href="%s">WordPress support forums</a> to get additional assistance.
th: ปัญหาฐานข้อมูลบางอย่างไม่สามารถซ่อมแซมได้  โปรดคัดลอกและวางรายชื่อผิดพลาดเหล่านั้นไปที่ <a href="%s">ฟอรั่มช่วยเหลือเวิร์ดเพรส</a> เพื่อหาความช่วยเหลือเพิ่มเติม

en: Repair Database
th: ซ่อมแซมฐานข้อมูล

en: Repair and Optimize Database
th: ซ่อมแซมและเพิ่มประสิทธิภาพฐานข้อมูล

en: Upload New Media
th: อัปโหลดสื่อใหม่

en: You are not allowed to edit this attachment.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขไฟล์แนบ

en: You attempted to edit an attachment that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
th: คุณพยายามแก้ไขไฟล์แนบที่ไม่มีอยู่  บางทีไฟล์อาจถูกลบไปแล้ว?

en: You can&#8217;t edit this attachment because it is in the Trash. Please move it out of the Trash and try again.
th: คุณไม่สามารถแก้ไขไฟล์แนบเพราะมันอยู่ในถังขยะ  โปรดย้ายมันออกจากถังขยะแล้วลองอีกครั้ง

en: Media attachment updated.
th: ไฟล์แนบสื่อได้ถูกอัปเดต

en: Update Media
th: อัปเดตสื่อ

en: Library
th: คลังสื่อ

[ctx: file]
en: Add New
th: เพิ่มไฟล์ใหม่

en: Comments %s
th: ความเห็น %s

en: Appearance
th: รูปแบบบล็อก

[ctx: plugin]
en: Add New
th: เพิ่มปลั๊กอินใหม่

en: Profile
th: ข้อมูลส่วนตัว

en: Your Profile
th: ข้อมูลส่วนตัวของคุณ

en: Tools
th: เครื่องมือ

[ctx: settings screen]
en: General
th: ทั่วไป

en: Writing
th: การเขียน

en: Reading
th: การอ่าน

en: Privacy
th: ส่วนตัว

en: Permalinks
th: ลิงก์ถาวร

en: Multisite support is not enabled.
th: การสนับสนุนแบบหลายเว็บไม่เปิดใช้งาน

en: Domain
th: โดเมน

en: Last Updated
th: อัปเดตครั้งสุดท้าย

en: Archived
th: คลังเก็บ

en: Mature
th: เป็นผู้ใหญ่

en: Deleted
th: ลบ

en: Unarchive
th: ออกจากคลังเก็บ

en: Visit
th: เยี่ยมชม

en: Never
th: ไม่เคย

en: Only showing first 5 users.
th: แสดงเฉพาะผู้ใช้ห้าคนแรก

en: More
th: เพิ่มเติม

en: Update Themes
th: อัปเดต Theme

en: No users found.
th: ไม่พบผู้ใช้

en: Discussion Settings
th: ตั้งค่าสนทนา

en: Default article settings
th: การตั้งค่าเริ่มต้นของบทความ

en: These settings may be overridden for individual articles.
th: การตั้งค่าเหล่านี้อาจจะข้ามไปสำหรับบทความเฉพาะ

en: Other comment settings
th: ตั้งค่าความเห็นอื่น ๆ

en: Comment author must fill out name and e-mail
th: ผู้แสดงความเห็นต้องเขียนชื่อและอีเมล์

en: Users must be registered and logged in to comment
th: ผู้ใช้ต้องลงทะเบียนและเข้าสู่ระบบก่อนจะแสดงความเห็น

en: Automatically close comments on articles older than %s days
th: ปิดการแสดงความเห็นอัตโนมัติของบทความที่เก่ากว่า %s วัน

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
th: เปิดใช้ threaded (nested) ความเห็น %s ในระดับลึก

en: last
th: ล่าสุด

en: first
th: แรก

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
th: แยกความเห็นเป็นหน้าโดย %1$s ความเห็นต่อหน้า  และ %2$s หน้าถูกแสดงโดยค่ามาตรฐาน

en: older
th: เก่ากว่า

en: newer
th: ใหม่กว่า

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
th: ความเห็นควรแสดงกับ %s ความเห็นที่ด้านบนของแต่ละหน้า

en: E-mail me whenever
th: อีเมล์หาฉันเมื่อ

en: Anyone posts a comment
th: บางคนได้แสดงความเห็น

en: A comment is held for moderation
th: ความเห็นถูกพักไว้รอการตรวจสอบ

en: Before a comment appears
th: ก่อนที่ความเห็นจะแสดง

en: Comment author must have a previously approved comment
th: ผู้แสดงความเห็นต้องมีความเห็นเก่าที่ได้รับการอนุมัติแล้ว

en: Comment Moderation
th: การจัดการความเห็น

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
th: เก็บความเห็นไว้ในคิวจัดการ ถ้าความเห็นนั้นมีลิงก์ %s ลิงก์หรือมากกว่า (โดยปกติความเห็นที่มีลิงก์เยอะ ๆ จะถูกถือว่าเป็นความเห็นสแปม)

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
th: ถ้าความเห็นนั้นมีคำเหล่านี้ในเนื้อหา, ชื่อ, URL, อีเมล์ หรือ IP ความเห็นนั้นจะถูกเก็บไว้ใน<a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">คิวรอการจัดการ</a> หนึ่งคำหรือ หนึ่ง IP ต่อบรรทัด มันจะถูกจับคู่กับภายในคำด้วย  ดังนั้น คำว่า &#8220;press&#8221; ก็จะถูกจับคู่กับคำว่า &#8220;WordPress&#8221; ด้วย

en: Comment Blacklist
th: ความเห็น Blacklist

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be marked as spam. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
th: ถ้าความเห็นนั้นมีคำเหล่านี้ในเนื้อหา, ชื่อ, URL, อีเมล์ หรือ IP ความเห็นนั้นจะถูกเปลี่ยนเป็นความเห็นสแปม   หนึ่งคำหรือ หนึ่ง IP ต่อบรรทัด มันจะถูกจับคู่กันภายในคำด้วย  ดังนั้น คำว่า &#8220;press&#8221; ก็จะถูกจับคู่กับคำว่า &#8220;WordPress&#8221; ด้วย

en: Avatars
th: รูปประจำตัว

en: Show Avatars
th: แสดงรูปประจำตัว

en: Maximum Rating
th: การจัดอันดับการรับชม

en: G &#8212; Suitable for all audiences
th: เรท G &#8212; สำหรับผู้ชมทุกเพศทุกวัย

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
th: เรท PG &#8212; เหมาะสำหรับผู้ชมที่มีอายุ 13 ปีขึ้นไป

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
th: เรท R &#8212; เหมาะสำหรับผู้ชมที่มีอายุ 17 ปีขึ้นไป

en: X &#8212; Even more mature than above
th: เรท X &#8212; เหมาะสำหรับผู้ชมที่บรรลุนิติภาวะแล้ว

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their e-mail address.
th: สำหรับผู้ใช้ที่ไม่มี avatar ของตัวเอง  คุณสามารถแสดงรูป logo ทั่ว ๆ ไป หรือสร้างขึ้นจากอีเมล์ของพวกเขา

en: Mystery Man
th: บุรุษนิรนาม

en: Blank
th: ว่างเปล่า

en: General Settings
th: ตั้งค่าทั่วไป

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
th: ที่อยู่นี้สำหรับใช้เฉพาะผู้ควบคุม  อย่างเช่นการแจ้งเตือนผู้ใช้ใหม่

en: Membership
th: สมัครสมาชิก

en: Anyone can register
th: ใครก็สามารถสมัครได้

en: New User Default Role
th: บทบาทหลักผู้ใช้ใหม่

en: Timezone
th: เขตเวลา

en: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> time is <code>%s</code>
th: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> เวลาคือ <code>%s</code>

en: Local time is <code>%1$s</code>
th: เวลาท้องถิ่นคือ <code>%1$s</code>

en: Choose a city in the same timezone as you.
th: เลือกเมืองที่อยู่ในเขตเวลาเดียวกับคุณ

en: This timezone is currently in standard time.
th: เขตเวลานี้ปัจจุบันอยู่ในเวลามาตรฐาน

en: Custom:
th: ปรับแต่ง:

en: Week Starts On
th: วันที่เริ่มของสัปดาห์

en: Media Settings
th: การตั้งค่าไฟล์สื่อ

en: Image sizes
th: ขนาดรูปภาพ

en: Thumbnail size
th: ขนาด Thumbnail

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
th: ตัดส่วนเพื่อเลือกขนาด thumbnail ที่คงที่ (ตามปกติ thumbnail จะเป็นตามอัตราส่วน)

en: Medium size
th: ขนาดปานกลาง

en: Max Width
th: ความกว้างสูงสุด

en: Max Height
th: ความสูงมากสุด

en: Large size
th: ขนาดใหญ่

en: Uploading Files
th: การอัปโหลดไฟล์

en: Store uploads in this folder
th: เก็บไฟล์อัปโหลดในโฟลเดอร์นี้

en: Default is <code>wp-content/uploads</code>
th: ปกติแล้วจะอยู่ที่ <code>wp-content/uploads</code>

en: Full URL path to files
th: path เต็ม URL ที่จะเข้าถึงไฟล์

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
th: การตั้งค่านี้เป็นทางเลือก  โดยปกติแล้วค่านี้ไม่ควรใส่อะไร

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
th: จัดการไฟล์อัปโหลดของฉันในรูปแบบโฟลเดอร์ เดือน- และ ปี-

en: Permalink Settings
th: ตั้งค่าลิงก์ถาวร

en: Permalink structure updated. Remove write access on web.config file now!
th: โครงสร้างลิงก์ถาวรถูกอัปเดต  ลบสิทธิ์การเปลี่ยนแปลงบนไฟล์ web.config ทันที

en: You should update your .htaccess now.
th: คุณควรจะอัปเดตไฟล์ .htaccess ของคุณเดี๋ยวนี้

en: Permalink structure updated.
th: โครงสร้างลิงก์ถาวรอัปเดต

en: Day and name
th: วันที่และชื่อ

en: Month and name
th: เดือนและชื่อ

en: Numeric
th: ตามตัวเลข

en: Custom Structure
th: โครงสร้างปรับแต่ง

en: Optional
th: ทางเลือก

en: Category base
th: โครงสร้างหมวดหมู่

en: Tag base
th: โครงสร้างป้ายกำกับ

en: If your <code>web.config</code> file were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this rule inside of the <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> element in <code>web.config</code> file.
th: ถ้าไฟล์ <code>web.config</code> ของคุณนั้นสามารถ <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">บันทึกได้</a>  เราสามารถทำสิ่งนี้ได้โดยอัตโนมัติ  แต่ไฟล์คุณไม่ได้ตั้งค่าแบบนั้น ดังนั้น นี่คือ url rewrite rules ที่คุณต้องใส่ลงในไฟล์ <code>web.config</code> ของคุณ  มาที่ช่องนี้แล้วกด <kbd>CTRL + a</kbd> เพื่อเลือกทั้งหมด แล้วใส่ rule นี้ลงในส่วน <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> ในไฟล์ <code>web.config</code>

en: If you temporarily make your <code>web.config</code> file writable for us to generate rewrite rules automatically, do not forget to revert the permissions after rule has been saved.
th: ถ้าคุณตั้งค่าชั่วคราวให้ไฟล์ <code>web.config</code> ของคุณสามารถเขียนได้สำหรับเรา  เพื่อการสร้าง rewrite rules (ค่าลิงก์ถาวร) โดยอัตโนมัติ  อย่าลืมเปลี่ยนสิทธิการเขียนไฟล์กลับหลังจากที่การบันทึก rule สำเร็จแล้ว

en: If the root directory of your site were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Create a new file, called <code>web.config</code> in the root directory of your site. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this code into the <code>web.config</code> file.
th: ถ้าไดเรกทอรีหลักของคุณนั้นสามารถ <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">บันทึกได้</a>  เราสามารถทำสิ่งนี้ได้โดยอัตโนมัติ  แต่ถ้าคุณไม่ได้ตั้งค่าแบบนั้น ดังนั้น นี่คือ url rewrite rules ที่คุณต้องใส่ลงในไฟล์ <code>web.config</code> ของคุณ  ให้คุณสร้างไฟล์ใหม่ที่ชื่อ  <code>web.config</code> ในไดเรกทอรีหลัก  มาที่ช่องนี้แล้วกด <kbd>CTRL + a</kbd> เพื่อเลือกทั้งหมดในไฟล์ <code>web.config</code>

en: If you temporarily make your site&#8217;s root directory writable for us to generate the <code>web.config</code> file automatically, do not forget to revert the permissions after the file has been created.
th: ถ้าคุณตั้งค่าชั่วคราวให้ไดเรกทอรีหลักของคุณสามารถเขียนได้สำหรับเรา  เพื่อการสร้างไฟล์ <code>web.config</code> โดยอัตโนมัติ  อย่าลืมเปลี่ยนสิทธิการเขียนไฟล์กลับหลังจากที่ไฟล์ถูกสร้างแล้ว

en: If your <code>.htaccess</code> file were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
th: ถ้าไฟล์ <code>.htaccess</code> ของคุณนั้นสามารถ <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">บันทึกได้</a>  เราสามารถทำสิ่งนี้ได้โดยอัตโนมัติ  แต่ไฟล์คุณไม่ได้ตั้งค่าแบบนั้น ดังนั้น นี่คือ mod_rewrite rules ที่คุณต้องใส่ลงในไฟล์ <code>.htaccess</code> ของคุณ  มาที่ช่องนี้แล้วกด <kbd>CTRL + a</kbd> เพื่อเลือกทั้งหมด

en: Reading Settings
th: การตั้งค่าการอ่าน

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
th: <a href="%s">หน้าที่คงที่</a> (เลือกด้านล่าง)

en: Front page: %s
th: หน้าแรก: %s

en: Posts page: %s
th: หน้าเรื่อง: %s

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
th: <strong>คำเตือน:</strong> หน้าเหล่านี้อาจจะไม่เหมือนเดิม!

en: Blog pages show at most
th: ในหนึ่งหน้าบล็อกจะแสดง

en: posts
th: เรื่อง

en: Syndication feeds show the most recent
th: Syndication feeds จะแสดงรายการล่าสุด

en: For each article in a feed, show
th: สำหรับบทความแต่ละเรื่องใน feed, แสดง

en: Full text
th: ข้อความทั้งหมด

en: Summary
th: แบบย่อ

en: Encoding for pages and feeds
th: Encoding สำหรับ หน้า และ feeds

en: Writing Settings
th: การตั้งค่าการเขียน

en: Formatting
th: การจัดรูปแบบ

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
th: การแปลงสัญลักษณ์อารมณ์เช่น  <code>:-)</code> และ <code>:-P</code> เป็นรูปภาพแสดงอารมณ์

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
th: เวิร์ดเพรสจะทำการแก้ไข nested XHTML โดยอัตโนมัติ

en: Default Post Category
th: หมวดหมู่เรื่องหลัก

en: Default Link Category
th: หมวดหมู่ลิงก์หลัก

en: Post via e-mail
th: โพสท์ผ่านอีเมล์

en: To post to WordPress by e-mail you must set up a secret e-mail account with POP3 access. Any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret. Here are three random strings you could use: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.
th: การส่งบทความมายังเวิร์ดเพรสผ่านทางอีเมล์  คุณจะต้องตั้งค่าบัญชีอีเมล์ลับ ที่สามารถใช้งาน POP3 ได้  เมล์อื่น ๆ ที่ถูกส่งมายังอีเมล์นี้จะถูกส่งมาเป็นเรื่องในเวิร์ดเพรส  ดังนั้นคุณไม่ควรให้ใครรู้จักอีเมล์เป้นอันขาด  นี่คือตัวอักษรสุ่มสามอย่างที่คุณสามารถนำไปใช้ได้: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>

en: Mail Server
th: เมล์เซิร์ฟเวอร์

en: Login Name
th: ชื่อในการเข้าระบบ

en: Default Mail Category
th: หมวดหมู่เมล์หลัก

en: Update Services
th: บริการอัปเดต

en: When you publish a new post, WordPress automatically notifies the following site update services. For more about this, see <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> on the Codex. Separate multiple service <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s with line breaks.
th: เมื่อคุณเผยแพร่เรื่องใหม่  เวิร์ดเพรสจะทำการเตือนเว็บไซต์บริการอัปเดตเหล่านี้  สำหรับรายละเอียดเพิ่มเติม  โปรดดู <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">บริการอัปเดต</a> บนหน้า Codex. หลาย ๆ <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>ของเว็บบริการจะถูกแบ่งด้วยการเว้นบรรทัด

en: All Settings
th: การตั้งค่าทั้งหมด

en: Edit Plugins
th: แก้ไขปลั๊กอิน

en: No such file exists! Double check the name and try again.
th: ไม่มีไฟล์เหล่านั้นอยู่  กรุณาเช็คชื่อไฟล์อีกครั้งแล้วลองใหม่

en: Files of this type are not editable.
th: ไฟล์ชนิดนี้ไม่สามารถแก้ไขได้

en: File edited successfully.
th: ไฟล์ถูกแก้ไขสำเร็จแล้ว

en: This plugin has been deactivated because your changes resulted in a <strong>fatal error</strong>.
th: ปลั๊กอินถูกเลิกใช้งานเนื่องการเปลี่ยนแปลงของคุณทำให้เกิด <strong>ความผิดพลาดใหญ่หลวง</strong>

en: Editing <strong>%s</strong> (active)
th: กำลังแก้ไข <strong>%s</strong> (active)

en: Editing <strong>%s</strong> (inactive)
th: กำลังแก้ไข <strong>%s</strong> (inactive)

en: Select plugin to edit:
th: เลือกปลั๊กอินเพื่อแก้ไข:

en: Plugin Files
th: ไฟล์ปลั๊กอิน

en: Documentation:
th: เอกสารประกอบ:

en: Update File and Attempt to Reactivate
th: อัปเดตไฟล์และพยายามที่จะใช้งานอีกครั้ง

en: Update File
th: อัปเดตไฟล์

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
th: คุณต้องทำให้ไฟล์นี้สามารถบันทึกได้ก่อนที่คุณจะบันทึกการเปลี่ยนแปลงของคุณ  ดูรายละเอียดเพิ่มเติมที่ <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a>

[ctx: Plugin Installer]
en: Featured
th: แนะนำ

[ctx: Plugin Installer]
en: Popular
th: ยอดนิยม

[ctx: Plugin Installer]
en: Newest
th: ใหม่ที่สุด

en: Are you sure you wish to delete these files?
th: คุณแน่ใจที่จะลบไฟล์เหล่านี้?

en: Yes, Delete these files
th: ใช่ ลบไฟล์เหล่านี้เสีย

en: No, Return me to the plugin list
th: ไม่ต้อง  นำฉันกลับสู่รายชื่อปลั๊กอิน

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. Once a plugin is installed, you may activate it or deactivate it here.
th: ปลั๊กอินนั้นจะช่วยเพิ่มความสามารถของเวิร์ดเพรส  เมื่อปลั๊กอินถูกติดตั้งแล้ว คุณสามารถเปิดการใช้งาน หรือยกเลิกการใช้งานได้ที่นี่

en: If something goes wrong with a plugin and you can&#8217;t use WordPress, delete or rename that file in the <code>%s</code> directory and it will be automatically deactivated.
th: ถ้ามีบางสิ่งผิดปกติเกี่ยวกับปลั๊กอินและคุณไม่สามารถใช้งานเวิร์ดเพรสได้  ให้ทำการลบหรือเปลี่ยนชื่อไฟล์ในไดเรกทอรี  <code>%s</code> แล้วปลั๊กอินที่มีปัญหาจะถูกเลิกใช้งานอัตโนมัติ

en: The plugin <code>%s</code> has been <strong>deactivated</strong> due to an error: %s
th: ปลั๊กอิน <code>%s</code> ถูก<strong>เลิกการใช้งาน</strong> เนื่องจากความผิดพลาด: %s

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
th: ปลั๊กอินไม่สามารถใช้งานได้เพราะว่ามันจะทำให้เกิด <strong>ความผิดพลาดร้ายแรง</strong>

en: Plugin could not be deleted due to an error: %s
th: ไม่สามารถลบปลั๊กอินได้เพราะเกิดผิดพลาดที่: %s

en: The selected plugins have been <strong>deleted</strong>.
th: ปลั๊กอินที่เลือกไว้ได้ <strong>ถูกลบแล้ว</strong>

en: Plugin <strong>activated</strong>.
th: ปลั๊กอิน <strong>ทำงาน</strong>.

en: Selected plugins <strong>activated</strong>.
th: เลือกปลั๊กอินที่จะ <strong>ทำงาน</strong>.

en: Plugin <strong>deactivated</strong>.
th: <strong>เลิกใช้</strong>ปลั๊กอิน

en: Selected plugins <strong>deactivated</strong>.
th: เลือกปลั๊กอิน <strong>ที่ไม่ได้ใช้งาน</strong>.

en: No out of date plugins were selected.
th: ปลั๊กอินที่เลือกไม่ได้ล้าสมัย

en: Deactivate this plugin
th: เลิกใช้งานปลั๊กอินนี้

en: Network Deactivate
th: เลิกใช้งานเน็ตเวิร์ค

en: Activate this plugin for all sites in this network
th: ใช้งานปลั๊กอินนี้สำหรับทุกเว็บในเน็ตเวิร์คนี้

en: Network Activate
th: เปิดใช้งานเน็ตเวิร์ค

en: Open this file in the Plugin Editor
th: เปิดไฟล์นี้ใน Plugin Editor

en: Delete this plugin
th: ลบปลั๊กอินนี้

en: Visit plugin site
th: เยี่ยมชมเว็บของปลั๊กอิน

en: Clear List
th: เคลียร์รายชื่อ

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ทั้งหมด <span class="count">(%s)</span>

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
th[0]: กำลังใช้งาน <span class="count">(%s)</span>

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
th[0]: เคยใช้งาน <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ไม่ได้ใช้งาน <span class="count">(%s)</span>

en: No plugins found.
th: ไม่พบปลั๊กอิน

en: You do not appear to have any plugins available at this time.
th: ไม่ปรากฎว่า คุณมีปลั๊กอินที่ใช้งานได้ในตอนนี้

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
th: คุณพยายามแก้ไขสิ่งที่ไม่มีอยู่  บางทีมันอาจถูกลบไปแล้ว?

en: You are not allowed to edit this item.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขสิ้งนี้

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
th: คุณไม่สามารถแก้ไขสิ่งนี้ได้เนื่องจากมันอยู่ในถังขยะ  โปรดย้ายมันออกจากถังขยะแล้วลองอีกครั้ง

en: Unknown post type.
th: ไม่ทราบชนิดเรื่อง

en: Insert Video
th: ใส่ไฟล์วีดีโอ

en: Click to insert.
th: กดเพื่อเพิ่ม

en: Unable to retrieve images or no images on page.
th: ไม่สามารถเปิดรูปภาพได้หรือไม่มีรูปภาพในหน้านี้

en: click images to select
th: กดที่รูปภาพเพื่อเลือก

en: Add from URL
th: เพิ่มจาก URL

en: Your post has been saved.
th: เรื่องของคุณถูกบันทึกแล้ว

en: View post
th: ดูเรื่อง

en: Close Window
th: ปิดหน้าจอ

en: Insert an Image
th: ใส่รูปภาพ

en: via
th: ผ่านทาง

en: Compare Revisions of &#8220;%1$s&#8221;
th: เปรียบเทียบรุ่นของ &#8220;%1$s&#8221;

en: Tags:
th: ป้ายกำกับ:

en: Edit Themes
th: แก้ไข Themes

en: The requested theme does not exist.
th: theme ที่เลือกไม่มีอยู่จริง

en: Select theme to edit:
th: เลือก theme เพื่อแก้ไข:

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
th: ไม่มีไฟล์เหล่านั้นอยู่  กรุณาเช็คชื่อไฟล์อีกครั้งแล้วลองใหม่

[ctx: Theme Installer]
en: Featured
th: แนะนำ

[ctx: Theme Installer]
en: Newest
th: ใหม่ที่สุด

[ctx: Theme Installer]
en: Recently Updated
th: อัปเดตล่าสุด

en: New theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
th: theme ใหม่ถูกใช้งาน <a href="%s">ดูเว็บไซต์</a>

en: Theme deleted.
th: Theme ถูกลบแล้ว

en: Current Theme
th: Theme ปัจจุบัน

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
th: คุณกำลังลบ theme นี้ '%s'
      'Cancel' เพื่อหยุด, 'OK' เพื่อลบ

en: Broken Themes
th: Themes ที่เสียหาย

en: Press This is a bookmarklet: a little app that runs in your browser and lets you grab bits of the web.
th: Press This เป็นโปรแกรมคั่นหน้า: โปรแกรมเล็ก ๆ ที่ทำงานบนเบราว์เซอร์ของคุณและอนุญาตให้คุณเก็บสิ่งต่าง ๆ บนเว็บ

en: Drag-and-drop the following link to your bookmarks bar or right click it and add it to your favorites for a posting shortcut.
th: Drag-and-drop (ลากแล้ววาง) ลิงก์เหล่านี้ไปที่ bookmarks bar ของคุณ หรือกดคลิ๊กขวาและเพิ่มมันใน favorites ของคุณ สำหรับเป็นทางลัดในการส่งข้อความ

en: Download nightly build
th: ดาวน์โหลด nightly build

en: Download %s
th: ดาวน์โหลด %s

en: Hide this update
th: ซ่อนการอัปเดตนี้

en: Bring back this update
th: นำการอัปเดตนี้กลับมา

en: This localized version contains both the translation and various other localization fixes. You can skip upgrading if you want to keep your current translation.
th: รุ่นภาษาท้องถิ่นนี้จะประกอบด้วย การแปลและส่วนที่ปรับให้เข้ากับภาษาท้องถิ่น  คุณสามารถข้ามการอัปเกรดนี้ถ้าคุณต้องการเก็บคำแปลปัจจุบันไว้

en: Show hidden updates
th: แสดงอัปเดตที่มองไม่เห็น

en: Hide hidden updates
th: ซ่อนอัปเดตที่มองไม่เห็น

en: Compatibility with WordPress %1$s: 100%% (according to its author)
th: ระดับความเข้ากันได้กับเวิร์ดเพรส %1$s: 100%% (ขึ้นอยู่กับผู้เขียนมัน)

en: Compatibility with WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "works" votes out of %4$d total)
th: ระดับความเข้ากันได้กับเวิร์ดเพรส %1$s: %2$d%% (%3$d "ใช้งานได้ดี" จากการโหวตทั้งหมด %4$d)

en: Compatibility with WordPress %1$s: Unknown
th: ระดับความเข้ากันได้กับเวิร์ดเพรส  %1$s: ไม่ทราบ

en: Installation Failed
th: การติดตั้งล้มเหลว

en: Plugin Reactivation
th: ใช้งานปลั๊กอินอีกครั้ง

en: Plugin reactivated successfully.
th: ใช้งานปลั๊กอินอีกครั้งสำเร็จแล้ว

en: Plugin failed to reactivate due to a fatal error.
th: ปลั๊กอินไม่สามารถกลับมาใช้อีกเนื่องจากผิดพลาดร้ายแรง

en: Installing Plugin: %s
th: ติดตั้งปลั๊กอิน: %s

en: Upload Plugin
th: อัปโหลดปลั๊กอิน

en: Installing Plugin from uploaded file: %s
th: ติดตั้งปลั๊กอินจากไฟล์อัปโหลด: %s

en: Installing Theme: %s
th: ติดตั้ง Theme: %s

en: Upload Theme
th: อัปโหลด Theme

en: Installing Theme from uploaded file: %s
th: ติดตั้ง Theme จากไฟล์อัปโหลด: %s

en: Your WordPress database is already up-to-date!
th: ฐานข้อมูลเวิร์ดเพรสของคุณนั้นทันสมัยแล้ว

en: %s seconds
th: %s วินาที

en: You are not allowed to scan for lost attachments.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ค้นหาไฟล์แนบที่หายไป

en: You are not allowed to move this post to the trash.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ย้ายเรื่องนี้ไปถังขยะ

en: You are not allowed to move this post out of the trash.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ย้ายเรื่องนี้ออกจากถังขยะ

en: You are not allowed to delete this post.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ลบเรื่องนี้

en: Reattached %d attachment. | Reattached %d attachments.
th[0]: แนบ %d ไฟล์แนบใหม่

en: Media attachment permanently deleted. | %d media attachments permanently deleted.
th[0]: ลบ %d ไฟล์สื่อเรียบร้อยแล้ว

en: Media attachment moved to the trash. | %d media attachments moved to the trash.
th[0]: ย้าย %d  ไฟล์สื่อไปถังขยะแล้ว

en: Media attachment restored from the trash. | %d media attachments restored from the trash.
th[0]: %d ไฟล์สื่อถูกกู้คืนจากถังขยะ

en: Media permanently deleted.
th: ลบสื่อเรียบร้อยแล้ว

en: Error saving media attachment.
th: บันทึกไฟล์แนบสื่อผิดพลาด

en: Media moved to the trash.
th: ย้ายสื่อไปถังขยะแล้ว

en: Media restored from the trash.
th: สื่อถูกกู้คืนจากถังขยะ

[ctx: uploaded files]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ทั้งหมด <span class="count">(%s)</span>

[ctx: detached files]
en: Unattached <span class="count">(%s)</span> | Unattached <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ไม่แนบไฟล์ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: uploaded files]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ถังขยะ <span class="count">(%s)</span>

en: Attach to a post
th: แนบด้วยกับเรื่อง

en: Scan for lost attachments
th: ค้นหาไฟล์แนบที่หายไป

en: Edit User
th: แก้ไขผู้ใช้

en: Use https
th: ใช้ https

en: Always use https when visiting the admin
th: มักจะใช้ https เมื่อเยี่ยมชมผู้ควบคุมเว็บ

en: You do not have permission to edit this user.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขผู้ใช้นี้

en: User updated.
th: อัปเดตผู้ใช้

en: Personal Options
th: ตัวเลือกส่วนตัว

en: Visual Editor
th: แก้ไขมุมมอง

en: Disable the visual editor when writing
th: ยกเลิกแก้ไขเสมือนจริงเมื่อกำลังเขียน

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
th: ใช้งานปุ่มลัดคีย์บอร์ดสำหรับการจัดการความเห็น

en: First Name
th: ชื่อ

en: Last Name
th: นามสกุล

en: Nickname
th: ชื่อเล่น

en: Display name publicly as
th: ชื่อที่แสดงให้คนทั่วไปเห็น

en: Contact Info
th: ข้อมูลติดต่อ

en: About Yourself
th: ข้อมูลของคุณ

en: About the user
th: ข้อมูลผู้ใช้

en: Biographical Info
th: ข้อมูลชีวประวัติ

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
th: ใส่ชีวประวัติสั้น ๆ ในข้อมูลส่วนตัวของคุณ  สิ่งนี้อาจแสดงให้คนอื่น ๆ ให้เห็น

en: New Password
th: รหัสผ่านใหม่

en: If you would like to change the password type a new one. Otherwise leave this blank.
th: ถ้าคุณต้องการเปลี่ยนรหัสผ่านใหม่  กรุณาพิมพ์รหัสผ่านใหม่  ถ้าไม่ก็ให้ช่องนี้ว่างไว้

en: Type your new password again.
th: พิมพ์รหัสผ่านใหม่ของคุณอีกครั้ง

en: Additional Capabilities
th: ความสามารถเพิ่มเติม

en: Update Profile
th: อัปเดตข้อมูลส่วนตัว

en: Update User
th: อัปเดตผู้ใช้

en: [%s] Joining confirmation
th: [%s] การยืนยันการเข้าร่วม

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
th: อีเมล์เชิญถูกส่งไปให้ผู้ใช้ใหม่  ลิงก์ยืนยันต้องถูกกดก่อนที่บัญชีพวกเขาจะถูกสร้างขึ้น

en: Send Password?
th: ส่งรหัสผ่านให้?

en: Send this password to the new user by email.
th: ส่งรหัสผ่านนี้ให้กับผู้ใช้ใหม่ทางอีเมล์

en: Skip Confirmation Email
th: ข้ามการยืนยันอีเมล์

en: You can&#8217;t edit that user.
th: คุณไม่สามารถแก้ไขผู้ใช้

en: You can&#8217;t delete users.
th: คุณไม่สามารถลบผู้ใช้

en: Delete Users
th: ลบผู้ใช้

en: There are no valid users selected for deletion.
th: ไม่มีผู้ใช้ที่ใช้งานได้ถูกเลือกสำหรับการลบ

en: New user created.
th: ผู้ใช้ใหม่ถูกสร้าง

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
th: บทบาทผู้ใช้นี้ต้องมีความสามารถแก้ไขผู้ใช้

en: Other user roles have been changed.
th: บทบาทผู้ใช้อื่นได้ถูกเปลี่ยนแปลงแล้ว

en: You can&#8217;t delete the current user.
th: คุณไม่สามารถลบผู้ใช้นี้

en: Other users have been deleted.
th: ผู้ใช้อื่นถูกลบแล้ว

en: Change role to&hellip;
th: เปลี่ยนบทบาทเป็น &hellip;

en: Change
th: เปลี่ยนแปลง

en: Inactive Widgets
th: Widgets ไม่ได้ใช้งาน

en: The theme you are currently using isn&#8217;t widget-aware, meaning that it has no sidebars that you are able to change. For information on making your theme widget-aware, please <a href="http://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">follow these instructions</a>.
th: คุณเห็นข้อความนี้เนื่องจาก theme ที่คุณใช้อยู่นั้นไม่รองรับ widget  หมายความว่าคุณไม่สามารถเปลี่ยนแปลง sidebars ได้  สำหรับรายละเอียดเพิ่มเติมเพื่อให้ theme ของคุณสามารถใช้งาน widget ได้  กรุณา <a href="http://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">ทำตามคำสั่งเหล่านี้</a>

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
th: เลือกสองอย่างสำหรับ widget นี้คือด้านข้าง (ซ้ายหรือขวา) และตำแหน่งของ widget ในด้านข้างนั้น

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Save Widget
th: บันทึก Widget

en: Changes saved.
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงแล้ว

en: Error while saving.
th: ผิดพลาดขณะบันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Error in displaying the widget settings form.
th: ผิดพลาดในการแสดงฟอร์มตั้งค่า widget

en: Available Widgets
th: Widgets ที่ใช้งานได้

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
th: ลาก widgets มาที่นี่เพื่อลบพวกมันออกจากด้านข้าง แต่ยังเก็บค่าการตั้งค่าพวกมันไว้

en: Categories:
th: หมวดหมู่:

en: Permanently Delete Comment
th: ลบความเห็นถาวร

en: You are about to approve the following comment:
th: คุณกำลังอนุมัติความเห็นต่อไป

en: Approve Comment
th: อนุมัติความเห็น

en: Unknown action.
th: การกระทำที่ระบุไม่ได้

en: Custom Background
th: ปรับแต่งพื้นหลัง

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
th: อัปเดตพื้นหลังแล้ว <a href="%s">เยี่ยมชมเว็บคุณ</a> เพื่อดูหน้าตาเว็บ

en: Choose an image from your computer:
th: เลือกรูปจากเครื่องคอมพิวเตอร์ของคุณ:

en: Custom Header
th: ปรับแต่งส่วนหัว

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
th: อัปเดตส่วนหัว <a href="%s">ดูเว็บไซต์</a> เพื่อดูการเปลี่ยนแปลง

en: Image Processing Error
th: การจัดการรูปผิดพลาด

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
th: เลือกส่วนของรูปภาพที่คุณต้องการเพื่อใช้เป็นรูปภาพส่วนหัวของบล็อกคุณ

en: You do not have permission to customize headers.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ปรับแต่งส่วนหัว

en: Edit &#8220;%s&#8221;
th: แก้ไข &#8220;%s&#8221;

en: Trash
th: ถังขยะ

en: View &#8220;%s&#8221;
th: ดู &#8220;%s&#8221;

en: Unpublished
th: ยังไม่เผยแพร่

en: %s from now
th: %s จากตอนนี้

en: (Unattached)
th: (ไม่แนบ)

en: Attach
th: แนบ

en: %s pending
th: %s รอตรวจสอบ

en: No media attachments found.
th: ไม่พบไฟล์สื่อที่แนบ

en: %s comment approved | %s comments approved
th[0]: %s ความเห็นถูกอนุมัติ

en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
th[0]: %s ความเห็นถูกบันทึกเป็นสแปม

en: %s comment restored from the spam | %s comments restored from the spam
th[0]: %s ความเห็นถูกกู้คืนเป็นสแปม

en: %s comment permanently deleted | %s comments permanently deleted
th[0]: %s ความเห็นถูกลบถาวร

[ctx: comments]
en: All | All
th[0]: ทั้งหมด

en: Pending <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span> | Pending <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>
th[0]: รอคอยการตรวจสอบ <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>

en: Approved | Approved
th[0]: อนุมัติ

en: Spam <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span> | Spam <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span>
th[0]: ความเห็นแสปม <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span>

en: Trash <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span> | Trash <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>
th[0]: ถังขยะ <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>

en: Search Comments
th: ค้นหาความเห็น

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
th: กำลังแสดง %s&#8211;%s of %s

en: Bulk Actions
th: คำสั่งจำนวนมาก

en: Unapprove
th: ไม่อนุมัติ

en: Approve
th: อนุมติ

en: Move to Trash
th: ย้ายไปถังขยะ

en: Show all comment types
th: แสดงประเภทความเห็นทั้งหมด

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Empty Spam
th: ลบสแปมทั้งหมด

en: Empty Trash
th: ล้างถังขยะ

en: No comments found.
th: ไม่พบความเห็น

en: Post updated. <a href="%s">View post</a>
th: อัปเดตเรื่องแล้ว <a href="%s">ดูเรื่องนี้</a>

en: Custom field updated.
th: Custom field ถูกปรับปรุง

en: Custom field deleted.
th: Custom field ถูกลบ

en: Post updated.
th: เรื่องที่อัปเดต

en: Post restored to revision from %s
th: เรื่องจะถูกกู้กลับไปเป็นรุ่นจาก %s

en: Post published. <a href="%s">View post</a>
th: เผยแพร่เรื่องแล้ว <a href="%s">ดูเรื่องนี้</a>

en: Post saved.
th: บันทึกเรื่องแล้ว

en: Post submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview post</a>
th: ส่งเรื่องแล้ว <a target="_blank" href="%s">ดูเรื่องนี้</a>

en: Post scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview post</a>
th: ตั้งเวลาสำหรับส่งเรื่อง: <strong>%1$s</strong> <a target="_blank" href="%2$s">ดูเรื่องนี้</a>

en: Post draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview post</a>
th: อัปเดตฉบับร่างเรื่องแล้ว <a target="_blank" href="%s">ดูเรื่องนี้</a>

en: Page updated. <a href="%s">View page</a>
th: อัปเดตหน้าแล้ว <a href="%s">ดูหน้านี้</a>

en: Page updated.
th: อัปเดตหน้าแล้ว

en: Page restored to revision from %s
th: หน้าถูกกู้กลับไปเป็นรุ่นจาก %s

en: Page published. <a href="%s">View page</a>
th: เผยแพร่หน้าแล้ว <a href="%s">ดูหน้านี้</a>

en: Page submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview page</a>
th: ส่งหน้าแล้ว <a target="_blank" href="%s">ดูหน้านี้</a>

en: Page scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview page</a>
th: ตั้งเวลาสำหรับส่งหน้า: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">ดูหน้านี้</a>

en: Page draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview page</a>
th: อัปเดตฉบับร่างหน้าแล้ว <a target="_blank" href="%s">ดูหน้านี้</a>

en: Send Trackbacks
th: ส่ง trackbacks

en: Custom Fields
th: Custom field

en: Discussion
th: สนทนา

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
th: แก้ไขครั้งสุดท้ายโดย %1$s บน %2$s ที่ %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
th: แก้ไขบน %1$s ที่ %2$s

en: View Comment
th: ดูความเห็น

en: Submitted on: <b>%1$s</b>
th: ส่งบน: <b>%1$s</b>

en: Update Comment
th: อัปเดตความเห็น

en: Name:
th: ชื่อ:

en: E-mail (%s):
th: อีเมล์ (%s):

en: send e-mail
th: ส่งอีเมล์

en: E-mail:
th: อีเมล์:

en: visit site
th: เยี่ยมชมเว็บไซต์

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
th: &#8220;slug&#8221; คือการเขียนชื่อเว็บใหม่ให้เป็น URL-friendly  ดังนั้นจะถูกเขียนออกมาในรูปตัวอักษรตัวเล็ก และมีเพียงตัวอักษร, ตัวเลข, และ hyphens (ขีดกลาง)

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
th: คำขยายความอาจจะไม่แสดงขึ้นมาทุกครั้ง  แต่บาง Themes ก็อาจจะนำมันมาแสดงด้วย

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
th: <a href="%s">ลิงก์</a> / แก้ไขลิงก์

en: Update Link
th: อัปเดตลิงก์

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
th: <a href="%s">ลิงก์</a> / เพิ่มลิงก์ใหม่

en: Link Relationship (XFN)
th: ความสัมพันธ์ลิงก์ (XFN)

en: Link added.
th: ลิงก์ถูกเพิ่มแล้ว

en: Example: Nifty blogging software
th: ตัวอย่าง: Nifty blogging software

en: Web Address
th: ที่อยู่เว็บ

en: Example: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; don&#8217;t forget the <code>http://</code>
th: ตัวอย่าง: <code>http://wordpress.org/</code> อย่าลืมขึ้นต้นด้วย <code>http://</code>

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
th: สิ่งนี้จะแสดงเมื่อผู้เยี่ยมชมเลื่อนเม้าส์มาเหนือลิงก์เล่านี้ใน blogroll หรือ ตัวเลือกภายใต้ลิงก์

en: The name is how it appears on your site.
th: ชื่อนี้แสดงว่าชื่อจะปรากฎแบบใดบนเว็บของคุณ

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
th: หมวดหมู่ ไม่เหมือนป้ายกำกับ  สามารถมีลำดับขั้นได้   คุณอาจจะมีหมวดหมู่แจ๊ช  และภายใต้หมวดหมู่แจ๊ชก็สามารถมีหมวดหมู่ย่อยสำหรับ Bebop และ Big Band ได้  สามารถเลือกได้ทั้งนั้น

en: Item added.
th: สร้างรายการแล้ว

en: Item deleted.
th: ลบรายการแล้ว

en: Item updated.
th: อัปเดตรายการแล้ว

en: Item not added.
th: ยังไม่สร้างรายการ

en: Items deleted.
th: ลบรายการแล้ว

en: <strong>Note:</strong><br />Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the category <strong>%s</strong>.
th: <strong>หมายเหตุ:</strong><br />การลบหมวดหมู่นั้นไม่ได้ลบเรื่องที่อยู่ในหมวดหมู่นั้น  เรื่องที่อยู่ภายใต้หมวดหมู่ที่ถูกลบจะส่งจัดให้อยู่ภายใต้หมวดหมู่ <strong>%s</strong>.

en: You are not allowed to delete this item.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ลบรายการนี้

en: %s post updated. | %s posts updated.
th[0]: เรื่อง %s ถูกอัปเดต

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ของฉัน <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ทั้งหมด <span class="count">(%s)</span>

en: Show all dates
th: แสดงวันที่ทั้งหมด

en: View all categories
th: ดูหมวดหมู่ทั้งหมด

en: List View
th: มุมมองรายชื่อ

en: Excerpt View
th: มุมมองตัดทอน

en: Export
th: นำออก

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
th: เมื่อคุณกดปุ่มด้านล่าง เวิร์ดเพรสจะสร้าง ไฟล์ XML file สำหรับบันทึกลงในคอมพิวเตอร์ของคุณ

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
th: รูปแบบนี้  เราเรียกว่า เวิร์ดเพรส eXtended RSS หรือ WXR  ซึ่งในนั้นจะประกอบไปด้วย เรื่อง, หน้า, ความเห็น, custom fields, หมวดหมู่และป้ายกำกับ

en: Download Export File
th: ดาวน์โหลดไฟล์นำเข้า

en: No importers are available.
th: ไม่มีตัว importer ที่ใช้งานได้

en: Continue
th: ต่อไป

en: Posts
th: เรื่อง

en: Movable Type and TypePad
th: Movable Type และ TypePad

en: Could not update link in the database
th: ไม่สามารถอัปเดตลิงก์ในฐานข้อมูลได้

en: Could not insert link into the database
th: ไม่สามารถเพิ่มลิงก์ในฐานข้อมูลได้

en: Changing to %s
th: เปลี่ยนเป็น %s

en: Found %s
th: พบ %s

en: The ftp PHP extension is not available
th: ftp PHP extension ยังไม่รองรับในตอนนี้

en: FTP hostname is required
th: ต้องการ ชื่อโฮสท์ FTP

en: FTP username is required
th: ต้องการชื่อผู้ใช้ FTP

en: FTP password is required
th: ต้องการรหัสผ่าน FTP

en: Failed to connect to FTP Server %1$s:%2$s
th: ล้มเหลวในการเชื่อมต่อกับ FTP Server %1$s:%2$s

en: Username/Password incorrect for %s
th: ชื่อผู้ใช้/รหัสผ่านไม่ถูกต้องสำหรับ %s

en: The ssh2 PHP extension is not available
th: ssh2 PHP extension ยังไม่รองรับในตอนนี้

en: The ssh2 PHP extension is available, however, we require the PHP5 function <code>stream_get_contents()</code>
th: ssh2 PHP extension สามารถใช้งานได้  แต่โฮสท์ของคุณต้องรองรับคำสั่ง PHP5 <code>stream_get_contents()</code>

en: SSH2 hostname is required
th: ต้องการชื่อ SSH2 hostname

en: SSH2 username is required
th: ต้องการ SSH2 username

en: SSH2 password is required
th: ต้องการ SSH2 password

en: Failed to connect to SSH2 Server %1$s:%2$s
th: ล้มเหลวในการเชื่อมต่อกับ SSH2 Server %1$s:%2$s

en: Public and Private keys incorrect for %s
th: Public keys และ Private keys ไม่ถูกต้องสำหรับ %s

en: Unable to perform command: %s
th: ไม่สามารถปฎิบัติตามคำสั่ง: %s

en: Invalid Data provided.
th: ข้อมูลที่ให้ใช้งานไม่ได้

en: Could not access filesystem.
th: ไม่สามารถเข้าถึงไฟล์ระบบ

en: Filesystem error.
th: ไฟล์ระบบผิดพลาด

en: Unable to locate WordPress Root directory.
th: ไม่สามารถระบุเวิร์ดเพรสไดเรกทอรี

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
th: ไม่สามารถระบุไดเรกทอรีของเนื้อเรื่องเวิร์ดเพรส (wp-content)

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
th: ไม่สามารถระบุไดเรกทอรีของเวิร์ดเพรสปลั๊กอิน

en: Unable to locate WordPress Theme directory.
th: ไม่สามารถระบุเวิร์ดเพรสไดเรกทอรี Theme ได้

en: Unable to locate needed folder (%s).
th: ไม่สามารถระบุโฟลเดอร์ที่ต้องการ  (%s)

en: Download failed.
th: ดาวน์โหลดล้มเหลว

en: Installing the latest version&#8230;
th: กำลังติดตั้งรุ่นล่าสุด&#8230;

en: Destination folder already exists.
th: โฟลเดอร์มีอยู่แล้ว

en: Could not create directory.
th: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรี่ได้

en: Incompatible Archive.
th: Archive เข้ากันไม่ได้

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
th: เปิดใช้โหมดซ่อมบำรุง&#8230;

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
th: เลิกใช้โหมดซ่อมบำรุง&#8230;

en: The plugin is at the latest version.
th: ปลั๊กอินนี้เป็นรุ่นล่าสุด

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
th: กำลังดาวน์โหลดตัวอัปเดตจาก <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
th: นำไฟล์ตัวอัปเดตออกจากแพคเกจ&#8230;

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
th: ลบทิ้งรุ่นเก่าของปลั๊กอิน&#8230;

en: Could not remove the old plugin.
th: ไม่สามารถลบปลั๊กอินเก่า

en: Install package not available.
th: แพคเกจสำหรับติดตั้งยังไม่มีในตอนนี้

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
th: ดาวน์โหลดแพคเกจติดตั้งจาก <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
th: กำลังนำไฟล์ออกจากแพคเกจ&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
th: กำลังติดตั้งปลั๊กอิน&#8230;

en: Plugin install failed.
th: ติดตั้งปลั๊กอินล้มเหลว

en: Plugin installed successfully.
th: ติดตั้ง ปลั๊กอินสำเร็จแล้ว

en: The theme is at the latest version.
th: Theme นี้เป็นรุ่นล่าสุด

en: Removing the old version of the theme&#8230;
th: ลบทิ้ง Theme รุ่นเก่า&#8230;

en: Could not remove the old theme.
th: ไม่สามารถลบ theme เก่า

en: Installing the theme&#8230;
th: ติดตั้ง theme&#8230;

en: Theme install failed.
th: การติดตั้ง theme ล้มเหลว

en: Theme installed successfully.
th: Theme ติดตั้งสำเร็จแล้ว

en: WordPress is at the latest version.
th: เวิร์ดเพรสรุ่นนี้เป็นรุ่นล่าสุด

en: Could not copy files.
th: ไม่สามารถคัดลอกไฟล์

en: Activate this plugin
th: ใช้งานปลั๊กอินนี้

en: Activate Plugin
th: ใช้งานปลั๊กอิน

en: Return to Plugins page
th: กลับไปหน้าปลั๊กอิน

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
th: ติดตั้งปลั๊กอิน <strong>%s %s</strong> สำเร็จ

en: Return to Plugin Installer
th: กลับไปยังติดตั้งปลั๊กอิน

en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
th: ติดตั้ง theme <strong>%1$s %2$s</strong> สำเร็จแล้ว

en: Preview &#8220;%s&#8221;
th: ดู &#8220;%s&#8221;

en: Activate &#8220;%s&#8221;
th: ใช้งาน &#8220;%s&#8221;

en: Return to Theme Installer
th: กลับไปที่ตัวติดตั้ง Theme

en: Themes page
th: หน้า Themes

en: Return to Themes page
th: กลับไปหน้า theme

en: Please select a file
th: โปรดเลือกไฟล์

en: The uploaded file could not be moved to %s.
th: ไฟล์ที่อัปโหลดไม่สามารถย้ายไปที่ %s

en: Right Now
th: ในตอนนี้

en: http://planet.wordpress.org/
th: http://forum.wordthai.com/

en: http://planet.wordpress.org/feed/
th: http://feeds.feedburner.com/wordthai/goAE

en: Other WordPress News
th: เว็บบอร์ดสนทนาเวิร์ดเพรส

en: View all
th: ดูทั้งหมด

en: Configure
th: ปรับแต่ง

en: Submit for Review
th: ส่งรอตรวจสอบ

en: Approve this comment
th: อนุมัติความเห็นนี้

en: Unapprove this comment
th: ไม่อนุมัติความเห็นนี้

en: Reply to this comment
th: ตอบกลับความเห็นนี้

en: Mark this comment as spam
th: เปลี่ยนความเห็นเป็นสแปม

[ctx: verb]
en: Spam
th: ความเห็นสแปม

en: Move this comment to the trash
th: ย้ายความเห็นนี้ไปถังขยะ

[ctx: verb]
en: Trash
th: ถังขยะ

en: From %1$s on %2$s%3$s
th: จาก %1$s บน %2$s%3$s

en: [Pending]
th: [รอการตรวจสอบ]

[ctx: dashboard]
en: %1$s on %2$s
th: %1$s บน %2$s

en: Loading&#8230;
th: กำลังโหลด&#8230;

en: This widget requires JavaScript.
th: widget นี้ต้องการ JavaScript.

en: Main Index Template
th: Template หน้าหลัก

en: Popup Comments
th: ความเห็น Popup

en: Footer
th: ส่วนล่าง

en: Category Template
th: Template หมวดหมู่

en: Page Template
th: หน้า Template

en: Search Results
th: ค้นหาผลลัพท์

en: Search Form
th: ช่องค้นหา

en: Single Post
th: หน้าเดี่ยว

en: 404 Template
th: Template หน้า 404

en: Links Template
th: Template หน้าลิงก์

en: Attachment Template
th: Template ไฟล์แนบ

en: Image Attachment Template
th: Template ไฟล์แนบรูปภาพ

en: Video Attachment Template
th: Template ไฟล์แนบวีดีโอ

en: Audio Attachment Template
th: Template ไฟล์แนบเสียง

en: Application Attachment Template
th: Template ไฟล์แนบการสมัคร

en: .htaccess (for rewrite rules )
th: .htaccess (สำหรับกฎการรีไรท์ )

en: Comments Template
th: ้เทมเพลตความเห็น

en: Popup Comments Template
th: เทมเพลตความเห็น Popup

en: Sorry, can&#8217;t edit files with &#8220;..&#8221; in the name. If you are trying to edit a file in your WordPress home directory, you can just type the name of the file in.
th: ไม่สามารถแก้ไขไฟล์ที่มีตัวอักษร  &#8220;..&#8221; ในชื่อไฟล์  ถ้าคุณพยายามแก้ไขไฟล์ในไดเรกทอรีที่เก็บไฟล์เวิร์ดเพรสของคุณ  คุณสามารถทำได้เพียงพิมพ์ชื่อไฟล์

en: The uploaded file exceeds the <code>upload_max_filesize</code> directive in <code>php.ini</code>.
th: ไฟล์อัปโหลดมีขนาดเกิน <code>upload_max_filesize</code> ที่ถูกระบุในไฟล์ <code>php.ini</code>.

en: The uploaded file exceeds the <em>MAX_FILE_SIZE</em> directive that was specified in the HTML form.
th: ไฟล์อัปโหลดมีขนาดเกิน <em>MAX_FILE_SIZE</em> ซึ่งถูกระบุในแบบฟอร์ม HTML

en: The uploaded file was only partially uploaded.
th: ไฟล์อัปโหลดถูกอัปโหลดไปเพียงบางส่วน

en: No file was uploaded.
th: ไม่มีไฟล์ถูกอัปโหลด

en: Missing a temporary folder.
th: โฟลเดอร์ชั่วคราวหายไป

en: Failed to write file to disk.
th: การบันทึกไฟล์ล้มเหลว

en: File upload stopped by extension.
th: ไฟล์อัปโหลดหยุดลงโดยส่วนเพิ่ม

en: Invalid form submission.
th: แบบฟอร์ม submission ใช้ไม่ได้

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
th: ไฟล์ว่างเปล่า  กรุณาอัปโหลดไฟล์ใหม่ที่มีข้อมูล  ความผิดพลาดนี้อาจเกิดจากการไม่เปิดใช้การอัปโหลดในไฟล์ php.ini หรือ โดย

en: Specified file failed upload test.
th: ระบุการทดสอบการล้มเหลวของไฟล์อัปโหลด

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini.
th: ไฟล์ว่างเปล่า  กรุณาอัปโหลดไฟล์ใหม่ที่มีข้อมูล  ความผิดพลาดนี้อาจเกิดจากการไม่เปิดใช้การอัปโหลดในไฟล์ php.ini

en: Specified file does not exist.
th: ไฟล์ที่ระบุไม่มีอยู่

en: Invalid URL Provided.
th: URL ที่ให้มาใช้ไม่ได้

en: Could not create Temporary file.
th: ไม่สามารถสร้างไฟล์ชั่วคราว

en: Could not retrieve file from archive.
th: ไม่สามารถรับไฟล์จากคลังเก็บ

en: Could not extract file from archive.
th: ไม่สามารถแตกไฟล์จากคลังเก็บ

en: Could not copy file.
th: ไม่สามารถคัดลอกไฟล์

en: Empty archive.
th: คลังเก็บว่างเปล่า

en: Connection Information
th: ข้อมูลการเชื่อมต่อ

en: Hostname
th: ชื่อโฮสท์

en: Enter the location on the server where the keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.
th: ใส่ที่อยู่ของเซิร์ฟเวอร์ที่ซึ่ง key นั้นอยู่  ถ้าคุณใส่รหัสผ่านการเข้าถึงไว้  โปรดใส่รหัสผ่านที่ช่องด้านบนด้วย

en: Connection Type
th: ชนิดการเชื่อมต่อ

en: Proceed
th: ดำเนินการ

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
th: ไม่มีข้อมูลภาพ  โปรดลองโหลดรูปใหม่อีกครั้ง

en: Crop
th: ตัด

en: Rotate counter-clockwise
th: หมุนทวนเข็มนาฬิกา

en: Rotate clockwise
th: หมุนตามเข็มนาฬิกา

en: Flip vertically
th: พลิกแนวตั้ง

en: Flip horizontally
th: พลิกตามแนวนอน

en: Scale Image
th: ขนาดรูปภาพ

en: Original dimensions %s
th: ขนาดดั้งเดิม %s

en: Restore Original Image
th: กลับสภาพรูปดังเดิม

en: Discard any changes and restore the original image.
th: ไม่สนใจการเปลี่ยนแปลงของรูปและกู้รูปดั้งเดิม

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
th: รูปที่แก้ไขล่าสุดจะไม่ถูกลบ

en: Restore image
th: กู้คืนรูปภาพ

en: Image Crop
th: รูปภาพตัด

en: (help)
th: (ช่วยเหลือ)

en: The image can be cropped by clicking on it and dragging to select the desired part. While dragging the dimensions of the selection are displayed below.
th: รูปจะถูกตัดโดยกดที่รูปแล้วลากเพื่อเลือกส่วนที่ต้องการ  ขณะที่ลากขนาดรูปที่เลือกจะแสดงด้านล่าง

en: Keyboard Shortcuts
th: ปุ่มทางลัด

en: Crop Aspect Ratio
th: ตัดขนาดสัมพันธ์

en: You can specify the crop selection aspect ratio then hold down the Shift key while dragging to lock it. The values can be 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc. If there is a selection, specifying aspect ratio will set it immediately.
th: คุณสามารถระบุตัดขนาดสัมพันธ์ที่เลือกแล้วกดปุ่ม shift ค้างไว้แล้วลากเพื่อล็อคมัน  ค่าสามารถเป็น 1:1 (สี่เหลี่ยม), 4:3, 16:9, และอื่น ๆ ถ้ามีการเลือกแล้ว ขนาดสัมพันธ์ของรูปจะตั้งค่าอัตโนมัติ

en: Crop Selection
th: ตัดส่วนที่เลือก

en: Once started, the selection can be adjusted by entering new values (in pixels). Note that these values are scaled to approximately match the original image dimensions. The minimum selection size equals the thumbnail size as set in the Media settings.
th: เมื่อเริ่มแล้ว  ขนาดที่เลือกจะถูกแก้ไขโดยค่าใหม่ (เป็น pixel) หมายเหตุ ค่าเหล่านั้นจะถูกตั้งค่าให้เหมาะสมกับขนาดรูปดั้งเดิม ขนาดเลือกเล็กที่สุดจะท่ากับรูปขนาดเล็กที่ตั้งค่าในการตั้งค่าไฟล์สื่อ

en: Aspect ratio:
th: ขนาดสัมพันธ์รูป:

en: Selection:
th: การเลือก:

en: Thumbnail Settings
th: ตั้งค่ารูปขนาดเล็ก

en: The thumbnail image can be cropped differently. For example it can be square or contain only a portion of the original image to showcase it better. Here you can select whether to apply changes to all image sizes or make the thumbnail different.
th: รูปขนาดเล็กสามารถตัดแตกต่างกัน ตัวอย่าง มันสามารถเป็นรูปสี่เหลี่ยมหรือขนาดเฉพาะของรูปดั้งเดิมเพื่อให้มันดีขึ้น  คุณสามารถเลือกใช้การเปลี่ยนแปลงกับทุกขนาดรูปหรือทำให้รูปขนาดเล้กต่างออกไป

en: Current thumbnail
th: รูปขนาดเล็กปัจจุบัน

en: Apply changes to:
th: ใช้งานการเปลี่ยนแปลงไปที่:

en: All image sizes
th: ทุกขนาดรูปภาพ

en: All sizes except thumbnail
th: ทุกขนาดยกเว้นรูปขนาดเล็ก

en: Cannot load image metadata.
th: ไม่สามารถโหลด metadata ของรูปภาพ

en: Cannot save image metadata.
th: ไม่สามารถบันทึก metadata รูปภาพ

en: Image metadata is inconsistent.
th: metadata รูปภาพไม่สอดคล้องกัน

en: Image restored successfully.
th: รูปภาพถูกกู้คืนแล้ว

en: Unable to create new image.
th: ไม่สามารถสร้างรูปใหม่

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
th: มีความผิดพลาดเกิดขึ้นระหว่างบันทึกขนาดรูป โปรดโหลดหน้าใหม่และลองทำอีกครั้ง

en: Nothing to save, the image has not changed.
th: ไม่มีสิ่งใดให้บันทึก  รูปไม่มีการเปลี่ยนแปลง

en: Unable to save the image.
th: ไม่สามารถบันทึกรูป

en: Image saved
th: บันทึกรูปภาพแล้ว

en: From Computer
th: จากคอมพิวเตอร์

en: From URL
th: จาก URL

en: Gallery
th: คลังภาพ

en: Gallery (%s)
th: คลังภาพ (%s)

en: Uploads
th: อัปโหลด

en: WordPress
th: เวิร์ดเพรส

en: File URL
th: URL ของไฟล์

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
th: Alt text สำหรับรูปภาพ  ตัวอย่างเช่น &#8220;The Mona Lisa&#8221;

en: Empty Title filled from filename.
th: ทำให้หัวข้อจากชื่อไฟล์ว่างเปล่า

en: Order
th: จัดลำดับ

en: Location of the uploaded file.
th: ที่อยู่ของไฟล์อัปโหลด

en: Show
th: แสดง

en: Hide
th: ซ่อน

en: File name:
th: ชื่อไฟล์:

en: File type:
th: ชนิดของไฟล์:

en: Upload date:
th: วันที่อัปโหลด:

en: Dimensions:
th: ขนาด:

en: Insert into Post
th: ใส่เข้าในเรื่อง

en: You are about to delete <strong>%s</strong>.
th: คุณกำลังจะลบ <strong>%s</strong>.

en: Add media files from your computer
th: เพิ่มไฟล์สื่อจากเครื่องคอมฯของคุณ

en: Save all changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงทั้งหมด

en: All Tabs:
th: แท็บทั้งหมด

en: Sort Order:
th: เรียงลำดับ:

en: Ascending
th: น้อยไปหามาก

en: Descending
th: มากไปหาน้อย

en: Link thumbnails to:
th: ลิงก์รูปย่อไปยัง:

en: Image File
th: ไฟล์รูปภาพ

en: Order images by:
th: เรียงรูปภาพโดย:

en: Menu order
th: ลำดับเมนู

en: Date/Time
th: วัน/เวลา

en: Random
th: สุ่มเลือก

en: Order:
th: ลำดับ:

en: Gallery columns:
th: คอลัมภ์คลังภาพ:

en: Update gallery settings
th: อัปเดตการตั้งค่าคลังภาพ

en: Search Media
th: ค้นหาสื่อ

en: All Types
th: ชนิดทั้งหมด

en: Filter &#187;
th: ตัวกรอง &#187;

en: Image Caption
th: คำอธิบายภาพ

en: Link Image To:
th: ลิงก์รูปไปยัง:

en: Link to image
th: ลิงก์หารูป

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
th: ตัวอักษรลิงก์  ตัวอย่างเช่น  &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;

en: Preview Changes
th: ดูการเปลี่ยนแปลง

en: Status:
th: สถานะ:

en: Visibility:
th: เห็นได้:

en: Password protected
th: รหัสผ่านป้องกัน

en: Stick this post to the front page
th: เปลี่ยนให้เรื่องนี้เป็นหน้าแรก

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>
th: ตารางเวลาสำหรับ: <b>%1$s</b>

en: Published on: <b>%1$s</b>
th: เผยแพร่บน: <b>%1$s</b>

en: Publish <b>immediately</b>
th: เผยแพร่ <b>ทันที</b>

en: Schedule for: <b>%1$s</b>
th: ตารางเวลาสำหรับ: <b>%1$s</b>

en: Publish on: <b>%1$s</b>
th: เผยแพร่บน: <b>%1$s</b>

en: Most Used
th: ใช้บ่อย

en: + Add New Category
th: + สร้างหมวดหมู่ใหม่

en: New category name
th: ชื่อหมวดหมู่ใหม่

en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="http://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">Learn more about manual excerpts.</a>
th: Excerpts (คำตัดทอน) เป็นอีกทางเลือกหนึ่งสำหรับการเขียนสรุปสั้น ๆ ของบทความคุณ ซึ่งสามารถใช้ใน theme ของคุณได้ <a href="http://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับการใช้ excerpts</a>

en: Already pinged:
th: ping เสร็จแล้ว:

en: Send trackbacks to:
th: ส่ง trackbacks กลับไปที่:

en: Separate multiple URLs with spaces
th: แยก URL หลาย ๆ อันด้วยช่องว่าง

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">use in your theme</a>.
th: Custom fields สามารถใช้ในการใส่ metadata ของเรื่อง  คุณสามารถ <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">ใช้มันใน theme ของคุณได้</a>.

en: Allow <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
th: อนุญาต <a href="%s" target="_blank">trackbacks และ pingbacks</a> กับเรื่องนี้

en: Show comments
th: แสดงความเห็น

en: Parent
th: หลัก

en: Main Page (no parent)
th: หน้าหลัก (ไม่มีหน้าแม่)

en: Default Template
th: เทมเพลตค่าเริ่มต้น

en: Visit Link
th: เยี่ยมชมลิงก์

en: Keep this link private
th: เก็บลิงก์นี้เป็นส่วนตัว

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
th: คุณกำลังลบลิงก์ '%s'
      'ยกเลิก' เพื่อยกเลิก, 'ตกลง' เพื่อลบ

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
th: <code>_blank</code> &mdash; หน้าต่างหรือแท็บใหม่

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
th: <code>_top</code> &mdash; หน้าต่างหรือแท็บปัจจุบัน โดยไม่มี frame

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
th: <code>_none</code> &mdash; หน้าต่างหรือแท็บเดิม

en: Choose the target frame for your link.
th: เลือกขอบเขตเป้าหมายสำหรับลิงก์ของคุณ

en: rel:
th: อ้างอิง:

en: identity
th: ลักษณะเฉพาะ

en: another web address of mine
th: ที่อยู่เว็บอื่น ๆ ของฉัน

en: friendship
th: มิตรภาพ

en: contact
th: ติดต่อ

en: acquaintance
th: คนรู้จัก

en: friend
th: เพื่อน

en: none
th: ไม่มี

en: physical
th: ทางกายภาพ

en: met
th: พบปะ

en: professional
th: ทางอาชีพ

en: co-worker
th: เพื่อนร่วมงาน

en: colleague
th: เพื่อนร่วมงาน

en: geographical
th: ทางภูมิศาสตร์

en: co-resident
th: เพื่อนร่วมห้อง

en: neighbor
th: เพื่อนบ้าน

en: family
th: ครอบครัว

en: child
th: ลูก

en: kin
th: ญาติ

en: parent
th: พ่อแม่

en: sibling
th: พี่น้อง

en: spouse
th: คู่สมรส

en: romantic
th: โรแมนติค

en: muse
th: ครุ่นคิด

en: crush
th: หลงไหล

en: date
th: เดต

en: sweetheart
th: ที่รัก

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
th: ถ้าสิ่งที่คุณลิงก์เป็นบุคคล  คุณสามารถระบุความสัมพันธ์ของคุณกับพวกเขาได้โดยใช้แบบฟอร์มด้านบน  ถ้าต้องการรู้รายละเอียดมากกว่านี้  กรุณาดู <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.

en: Image Address
th: ที่อยู่รูปภาพ

en: RSS Address
th: ที่อยู่ RSS

en: Notes
th: หมายเหตุ

en: Rating
th: จัดอันดับ

en: (Leave at 0 for no rating.)
th: (เลือกที่ 0 เพื่อจะไม่จัดอันดับ)

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เข้าถึงหน้านี้

en: Popular tags
th: ป้ายกำกับยอดนิยม

en: You may also browse based on the most popular tags in the Plugin Directory:
th: คุณอาจจะค้นหาโดยอิงจากป้ายกำกับยอดนิยมในไดเรกทอรีปลั๊กอิน:

en: Search Plugins
th: ค้นหาปลั๊กอิน

en: Install a plugin in .zip format
th: ติดตั้งปลั๊กอินในรูปแบบไฟล์ .zip

en: If you have a plugin in a .zip format, you may install it by uploading it here.
th: ถ้าคุณมีปลั๊กอินในรูปแบบไฟล์ .zip คุณอาจจะติดตั้งโดยอัปโหลดปลั๊กอินนั้นที่นี่

en: Plugin zip file
th: ไฟล์ซิบปลั๊กอิน

en: Install Now
th: ติดตั้งตอนนี้

en: No plugins match your request.
th: ไม่มีปลั๊กอินที่เข้ากับความต้องการของคุณ

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
th[0]: (ขึ้นอยู่กับการจัดอันดับตาม %s)

en: Plugin Install
th: ติดตั้งปลั๊กอิน

en: Install Update Now
th: ติดตั้งอัปเดตเดี๋ยวนี้

en: Newer Version (%s) Installed
th: รุ่นที่ใหม่กว่า (%s) ติดตั้งแล้ว

en: Latest Version Installed
th: รุ่นล่าสุดที่ติดตั้ง

en: Author:
th: ผู้เขียน:

en: Last Updated:
th: อัปเดตครั้งสุดท้าย

en: Requires WordPress Version:
th: ต้องการเวิร์ดเพรสรุ่น

en: %s or higher
th: %s หรือสูงกว่า

en: Compatible up to:
th: เข้ากับได้กับ:

en: Downloaded:
th: ดาวน์โหลด:

en: %s time | %s times
th[0]: %s เวลา

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
th: WordPress.org หน้าปลั๊กอิน &#187;

en: Average Rating
th: ค่าการจัดอันดับโดยเฉลี่ย

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
th: <strong>คำเตือน:</strong> ปลั๊กอินนี้ <strong>ไม่ได้ถูกทดสอบ</strong> กับรุ่นเวิร์ดเพรสที่คุณใช้อยู่ตอนนี้

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
th: <strong>คำเตือน:</strong> ปลั๊กอินนี้ไม่ถูกบันทึกว่า <strong>ใช้งานได้</strong> กับเวิร์ดเพรสรุ่นที่คุณใช้งานอยู่

en: The <code>%1$s</code> plugin header is deprecated. Use <code>%2$s</code> instead.
th: ส่วนหัวปลั๊กอิน <code>%1$s</code>ไม่ผ่านการตรวจสอบ  ให้ใช้งาน<code>%2$s</code> แทน

en: Visit plugin homepage
th: เยี่ยมชมหน้าเว็บของปลั๊กอิน

en: The plugin generated unexpected output.
th: ปลั๊กอินได้สร้างผลลัพท์ที่ไม่คาดคิดขึ้น

en: One of the plugins is invalid.
th: ปลั๊กอินตัวหนึ่งใช้งานไม่ได้

en: Could not fully remove the plugin(s) %s.
th: ไม่สามารถลบปลั๊กอิน %s ออกอย่างสมบูรณ์

en: Invalid plugin path.
th: path ของปลั๊กอินใช้งานไม่ได้

en: Plugin file does not exist.
th: ไฟล์ปลั๊กอินไม่มีอยู่จริง

en: The plugin does not have a valid header.
th: ปลั๊กอินนี้ไม่มีส่วนหัวที่ใช้งานได้

en: You are not allowed to edit pages as this user.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขหน้าในชื่อผู้ใช้นี้

en: You are not allowed to edit posts as this user.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขเรื่องในชื่อผู้ใช้นี้

en: You are not allowed to edit pages.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขหน้านี้

en: You are not allowed to edit posts.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขเรื่องนี้

en: Auto Draft
th: บันทึกฉบับร่างอัตโนมัติ

en: Click to edit this part of the permalink
th: กดเพื่อแก้ไขส่วนนี้ของลิงก์ถาวร

en: Temporary permalink. Click to edit this part.
th: ลิงก์ชั่วคราว  กดเพื่อแก้ไขส่วนนี้

en: Permalink:
th: ลิงก์ถาวร:

en: Change Permalinks
th: เปลี่ยนลิงก์ถาวร

en: Preview not available. Please save as a draft first.
th: ยังดูบทความไม่ได้  กรุณาบันทึกเป็นฉบับร่างก่อน

en: Just another WordPress site
th: แค่เว็บเวิร์ดเพรสเว็บหนึ่ง

en: Just another %s site
th: แค่เว็บ %s เว็บหนึ่ง

[ctx: User role]
en: Administrator
th: ผู้ควบคุมเว็บ

[ctx: User role]
en: Editor
th: ผู้ตรวจทาน

[ctx: User role]
en: Author
th: ผู้เขียน

[ctx: User role]
en: Contributor
th: ผู้สนับสนุน

[ctx: User role]
en: Subscriber
th: สมาชิกรับข่าว

en: Welcome to <a href="SITE_URL">SITE_NAME</a>. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
th: ยินดีต้อนรับสู่<a href="SITE_URL">SITE_NAME</a>  นี่เป็นเรื่องแรกของคุณ  คุณสามารถแก้ไขหรือลบมันได้  แล้วเริ่มการสร้างบล็อกของคุณ ถ้ามีปัญหาเกี่ยวกับเวิร์ดเพรส คุณสามารถขอความช่วยเหลือได้ที่<a href="http://www.wordthai.com">เว็บบอร์ดเวิร์ดเพรส</a>  หรือ<a href="http://codex.wordthai.com">คู่มือเวิร์ดเพรส</a>

en: Warning! Wildcard DNS may not be configured correctly!
th: คำเตือน Wildcard DNS ถูกตั้งค่าไม่ถุกต้อง

en: Quick Edit
th: แก้ไขอย่างเร็ว

en: Quick&nbsp;Edit
th: แก้ไขอย่างเร็ว

[ctx: column name]
en: Title
th: หัวข้อ

[ctx: column name]
en: File
th: ไฟล์

[ctx: column name]
en: Date
th: วันที่

[ctx: column name]
en: Comment
th: ความเห็น

en: Relationship
th: ความสัมพันธ์

en: Visible
th: มองเห็นได้

en: Bulk Edit
th: แก้ไขจำนวนมาก

en: &mdash; No Change &mdash;
th: &mdash; ไม่มีการเปลี่ยนแปลง &mdash;

en: &ndash;OR&ndash;
th: &ndash;หรือ&ndash;

en: Allow
th: อนุญาต

en: Do not allow
th: ไม่อนุญาต

en: Allow Comments
th: ให้แสดงความเห็นได้

en: Allow Pings
th: อนุญาต Pings

en: Sticky
th: ปักหมุด

en: Not Sticky
th: ไม่ปักหมุด

en: Make this post sticky
th: ปักหมุดเรื่องนี้

en: Missed schedule
th: ตารางเวลาผิดพลาด

en: Last Modified
th: เปลี่ยนแปลงล่าสุด

en: View posts by this author
th: ดูเรื่องที่เขียนโดยผู้เขียนนี้

en: In reply to <a href="%1$s">%2$s</a>.
th: ตอบไปที่ <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Reply to Comment
th: ตอบกลับความเห็น

en: Submit Reply
th: ส่งความเห็น

en: Comment by %s moved to the trash.
th: ย้ายความเห็นของ %s ไปถังขยะแล้ว

en: Comment by %s marked as spam.
th: ความเห็นของ %s ถูกบันทึกเป็นสแปม

en: Value
th: ค่า

en: Add New Custom Field:
th: เพิ่มช่องปรับแต่งใหม่:

en: Enter new
th: เพิ่มใหม่

en: Add Custom Field
th: เพิ่ม Custom Field

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
th: ก่อนที่คุณสามารถอัปโหลดไฟล์นำเข้าของคุณ  คุณต้องการแก้ไขความผิดพลาดต่อไปนี้:

en: Choose a file from your computer:
th: เลือกไฟล์จากเครื่องคอมพิวเตอร์ของคุณ

en: Maximum size: %s
th: ขนาดใหญ่สุด: %s

en: Upload file and import
th: อัปโหลดไฟล์และนำเข้า

en: Click to toggle
th: กดเพื่อปักหมุด

en: Find Posts or Pages
th: ค้นหาเรื่องหรือหน้า

en: Install Plugins
th: ติดตั้งปลั๊กอิน

en: Install Themes
th: ติดตั้ง Themes

en: Manage Themes
th: จัดการ Themes

[ctx: post state]
en: Pending
th: รอการตรวจสอบ

en: Enable accessibility mode
th: เปิดใช้โหมด accessibility

en: Disable accessibility mode
th: เลิกใช้โหมด accessibility

en: Comment %d does not exist
th: ความเห็น %d ไม่มีอยู่จริง

en: You did not enter a category name.
th: คุณยังไม่ได้ใส่ชื่อหมวดหมู่

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
th: คุณต้องเข้าสู่ระบบก่อนที่จะใส่ความเห็นได้

en: Please provide a custom field value.
th: โปรดใส่ค่า custom field

en: User <a href="#%s">%s</a> added
th: ผู้ใช้ <a href="#%s">%s</a> ถูกสร้าง

en: Draft saved at %s.
th: ฉบับร่างถูกบันทึกที่ %s

en: Someone
th: บางคน

en: You are not allowed to edit this page.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขหน้านี้

en: You are not allowed to edit this post.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขเรื่องนี้

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
th: บันทึกหน้าไม่ได้: %s กำลังแก้ไขหน้านี้อยู่

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
th: บันทึกเรื่องไม่ได้: %s กำลังแก้ไขเรื่องนี้อยู่

en: Item not updated.
th: รายการยังไม่อัปเดต

en: Date
th: วันที่

en: Status
th: สถานะ

en: Scheduled
th: จัดตารางเวลา

en: Thank you for creating with <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>.
th: ขอบคุณที่เลือกใช้ <a href="http://th.wordpress.org/">เวิร์ดเพรส</a>

en: Invalid plugin page
th: หน้าปลั๊กอินใช้งานไม่ได้

en: Cannot load %s.
th: ไม่สามารถโหลด %s.

en: You are not allowed to import.
th: คุณไม่มีสิทธิ์นำเข้า

en: Import
th: นำเข้า

en: Edit Comment
th: แก้ไขความเห็น

en: Oops, no comment with this ID.
th: ไม่มีความเห็นเลขที่นี้

en: Go back
th: กลับไป

en: You are not allowed to edit comments on this post.
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขความเห็นของเรื่องนี้

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
th: ความเห็นนี้อยู่ในถังขยะ  โปรดย้ายมันออกจากถังขยะถ้าคุณต้องการแก้ไขมัน

en: You are about to mark the following comment as spam:
th: คุณกำลังจะเปลี่ยนความเห็นต่อไปนี้เป็นสแปม:

en: Spam Comment
th: ความเห็นสแปม

en: You are about to move the following comment to the Trash:
th: คุณกำลังย้ายความเห็นต่อไปนี้ไปถังขยะ:

en: Trash Comment
th: ถังขยะความเห็น

en: You are about to delete the following comment:
th: คุณกำลังลบความเห็นต่อไป
