Development (trunk) - en to ar translation catalogue (1698 entries)

[ctx: text direction]
en: ltr
ar: rtl

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
ar: شروق الشمس

[ctx: admin color scheme]
en: Ectoplasm
ar: أكتوبلازما

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
ar: المحيط

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
ar: القهوة

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
ar: حاولت ضبط جودة الصورة خارج النطاق [1,100].

en: A term with the name and slug provided already exists with this parent.
ar: هناك عنصر موجود مسبقاً بنفس العنوان و الإسم اللطيف مع هذا الأب.

en: A term with the name and slug provided already exists.
ar: هناك عنصر موجود مسبقاً بنفس العنوان و الإسم اللطيف.

en: A list of your site&#8217;s Pages.
ar: قائمة بصفحات موقعك.

en: A search form for your site.
ar: نموذج بحث لموقعك.

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
ar: آرشيف شهري لمقالات موقعك.

en: Login, RSS, &amp; WordPress.org links.
ar: تسجيل الدخول، RSS، &amp; روابط WordPress.org.

en: A calendar of your site&#8217;s Posts.
ar: تقويم يظهر المقالات التي كتبتها.

en: Arbitrary text or HTML.
ar: نص أو HTML.

en: A list or dropdown of categories.
ar: قائمة منسدلة بالتصنيفات.

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
ar: أحدث مقالات موقعك.

en: Your site&#8217;s most recent comments.
ar: أحدث تعليقات موقعك.

en: Entries from any RSS or Atom feed.
ar: مقالات من أي خلاصة RSS أو Atom.

en: A cloud of your most used tags.
ar: سحابة الوسوم الأكثر إستخداماً.

en: Add a custom menu to your sidebar.
ar: أضف قائمة مخصصة للشريط الجانبي.

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
ar: مفعل

[ctx: admin color scheme]
en: Default
ar: الإفتراضي

[ctx: admin color scheme]
en: Light
ar: الفاتح

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
ar: منتصف الليل

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
ar: استخدم الفواصل بدلاً من %s لفصل العناصر المستثناة.

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="http://wordpress.org/support/">support forums</a>.
ar: حصل خطأ غير متوقّع. قد يكون الخطأ من WordPress.org أو بسبب إعدادات هذا الخادم. إذا كنت لا تزال تواجه مشاكل، يمكنك البحث عن مساعدة في <a href="http://wordpress.org/support/">منتديات الدعم الفني</a>.

en: Menu
ar: القائمة

en: Translation Updates
ar: تحديثات الترجمة

en: Sorry, that key has expired. Please try again.
ar: عذراً، هذا المفتاح قد إنتهى. الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: The theme directory "%s" does not exist.
ar: دليل القالب "%s" غير موجود.

en: In <code>%1$s</code>, use the <code>%2$s</code> method, not the <code>%3$s</code> function. See %4$s.
ar: في <code>%1$s</code>، إستخدم الطريقة <code>%2$s</code>، وليس الدالة <code>%3$s</code>. أنظر %4$s.

en: ERROR: This is not a valid feed template.
ar: خطأ: هذا قالب تغذية غير صالح.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
ar: هذا المحتوى محمي بكلمة مرور. لإظهار المحتوى يتعين عليك كتابة كلمة المرور في الأدنى:

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
ar: اجل,اذا,اذما,اذن,الا,الالاء,الالى,التي,الذي,الذين,اللائي,اللاتي,اللتان,اللتيا,اللتين,اللذان,اللذين,اللواتي,الى,ام,اما,ان,انما,او,اولئك,اولئكم,اولاء,اولالك,اي,ايا,بل,بلى,بيد,تانك,تانِ,تلك,تلكم,تلكما,تينك,ثم,ثمة,جلل,جير,حتى,ذا,ذات,ذاك,ذانك,ذانِ,ذلك,ذلكم,ذلكما,ذلكن,ذه,ذوا,ذواتا,ذواتي,ذي,ذينك,ذينِ,رب,سوف,على,عما,عن,في,فيم,فيما,قد,قط,كان,كانما,كذلك,كلا,كلاهما,كليكما,كليهما,كما,كي,لئن,لا,لات,لاسيما,لعل,لكن,لكنما,لكي,لكيلا,لم,لما,لن,لو,لولا,لوما,ليت,ما,من,منذ,نعم,هؤلاء,هاتان,هاته,هاتي,هاتين,هاهنا,هذا,هذانِ,هذه,هذي,هذينِ,هكذا,هل,هلا,هنا,هناك,هنالك,هيا

en: Failed to write request to temporary file.
ar: فشل في كتابة الملف المؤقت.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
ar: تعذر التحقق من شهادة الـ SSL الخاصة بالمُضيف.

en: Embed Media Player
ar: إدراج مشغل الوسائط

en: Length:
ar: المدّة:

en: Embed or Link
ar: رابط أو إدراج

en: Link to Media File
ar: رابط لملف الوسائط

en: Link to Attachment Page
ar: رابط لصفحة المرفق

en: Download File
ar: تحميل الملف

en: Download Video
ar: تحميل الفيديو

en: Play/Pause
ar: تشغيل/إيقاف مؤقت

en: Mute Toggle
ar: تبديل الكتم

en: Turn off Fullscreen
ar: إيقاف الشاشه الكاملة

en: Go Fullscreen
ar: الانتقال إلى الشاشه الكاملة

en: Unmute
ar: إلغاء كتم الصوت

en: Captions/Subtitles
ar: كلمات توضيحية/عناوين فرعية

en: Empty
ar: فارغ

en: Valid
ar: صالح

en: Invalid
ar: غير صالح

en: Failed
ar: فشل

en: Activate your Akismet account
ar: تفعيل حساب أكيسميت الخاص بك

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
ar: <strong>على وشك الانتهاء</strong> - فعّل حسابك وقل وداعًا للتعليقات المزعجة

en: %s week | %s weeks
ar[0]: %s أسبوع
ar[1]: أسبوع واحد
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: %s أسابيع
ar[4]: %s أسبوع
ar[5]: %s أسابيع

en: %s month | %s months
ar[0]: 0 شهر
ar[1]: شهر واحد
ar[2]: شهرين
ar[3]: %s شهور
ar[4]: %s شهر
ar[5]: %s شهر

en: %s year | %s years
ar[0]: %s سنة
ar[1]: سنة واحدة
ar[2]: سنتين
ar[3]: %s سنوات
ar[4]: %s سنة
ar[5]: %s سنة

en: #%d (no title)
ar: #%d (بدون عنوان)

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
ar: يجب تمكين جافا سكريبت لاستخدام هذه الميزة.

en: F j, Y
ar: j F,Y

en: F j, Y g:i a
ar: j F, Y g:i a

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
ar: تم إعداد  وتفعيل حساب أكيسميت الخاص بك بنجاح. تدوين سعيد!

en: Please enter an API key
ar: رجاءً إدخال مفتاح API

en: Akismet <a href="%s" class="add-new-h2">Stats</a>
ar: <a href="%s" class="add-new-h2">إحصائيات</a> أكيسميت

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. To use Akismet you may need to sign up for an API key. Click the button below to get started.
ar: أكيسميت تتخلص من التعليقات والتعقيبات المزعجة التي تظهر على موقعك. لاستخدام أكيسميت قد تحتاج إلى التسجيل للحصول على مفتاح API. انقر فوق الزر أدناه للبدء.

en: Create a new Akismet Key
ar: إنشاء مفتاح جديد لأكيسميت

en: I already have a key
ar: يوجد لدي مفتاح

en: You must enter a valid Akismet API key here. If you need an API key, you can <a href="%s">create one here</a>
ar: يجب عليك إدخال مفتاح أكيسميت API صالح هنا. إذا كنت بحاجة إلى مفتاح API، يمكنك <a href="%s">إنشاء واحد من هنا</a>

en: Auto-detete old spam
ar: حذف تلقائي للرسائل المزعجة القديمة

en: Show approved comments
ar: إظهار التعليقات المعتمدة

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Server Status
ar: حالة الخادم

en: Check Network Status
ar: فحص حالة الشبكة

en: Last Checked
ar: آخر مراجعة

en: %s Ago
ar: منذ %s

en: Not yet
ar: ليس بعد

en: You can confirm that Akismet.com is up by <a href="%s" target="_blank">clicking here</a>.
ar: يمكنك التأكد أنّ Akismet.com يعمل بشكل سليم بواسطة <a href="%s" target="_blank">النقر هنا</a>.

en: Akismet Error Code
ar: شفرة خاطئة في أكيسميت

en: Login Address (URL)
ar: عنوان تسجيل الدخول (URL)

en: The URL to the admin area
ar: رابط لوحة التحكم

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
ar: المتصفح الذي تستخدمه لا يمكن استخدامه لرفع الملفات. ربما يمكنك استخدام <a href="%s">تطبيق آخر يدعم جهازك</a> كبديل.

en: (more&hellip;)
ar: (المزيد&hellip;)

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
ar: سبب محتمل: المستضيف الخاص بك قام بتعطيل دالة mail().

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
ar: <strong>خطأ</strong>: لا يمكن تسجيلك&hellip; يرجى التواصل مع <a href="mailto:%s">المسؤول عن الموقع</a> !

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Autosave]
ar: %1$s [حفظ تلقائي]

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Current Revision]
ar: %1$s [المراجعة الحالية]

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
ar: انتهت جلسة العمل الخاصة بك. يمكنك تسجيل الدخول مرة أخرى من هذه الصفحة أو الذهاب إلى صفحة تسجيل الدخول.

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
ar: انتهت جلسة العمل. الرجاء تسجيل الدخول مرة أخرى. لن يتم نقلك من هذه الصفحة.

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
ar: هل قمت بإدخال البريد الإلكتروني الخاص بك بشكل صحيح؟ لقد قمت بإدخال %s، لو كان غير صحيح، لن تتلقى بريدا إلكترونيا.

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist, but you can create it now!
ar: الموقع الذي كنت تبحث عنه، <strong>%s</strong>، غير موجود، لكن يمكنك إنشاءه الآن!

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist.
ar: الموقع الذي كنت تبحث عنه، <strong>%s</strong>، غير موجود.

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
ar: صفحة تسجيل الدخول ستفتح في نافذة جديدة. بعد تسجيل الدخول يمكنك إغلاقها والعودة إلى هذه الصفحة.

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
ar: %1$s %2$s، منذ %3$s (%4$s)

en: %s <span class="says">says:</span>
ar: <span class="says">يقول</span> %s:

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
ar: %1$s في %2$s

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ar: بحث &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ar: البحث عن:

[ctx: submit button]
en: Search
ar: بحث

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i:s
ar: j F Y عند G:i:s

en: Session expired
ar: انتهت صلاحية الجلسة

en: No tags found.
ar: لا توجد وسوم.

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
ar: لا تلغ تسجيل السكريبت %1$s في واجهة الإدارة. لاستهداف القالب الأمامي، استخدم الخطاف (hook) %2$s.

en: WordPress Address (URL)
ar: عنوان ووردبريس (URL)

en: Site Address (URL)
ar: عنوان الموقع (URL)

en: Invalid user ID.
ar: معرف المستخدم (ID) غير صالح.

en: Random Order
ar: ترتيب عشوائي

en: Caption this image&hellip;
ar: أضف وصفا للصورة&hellip;

en: %d selected
ar: عدد العناصر المحدّدة: %d

en: Insert from URL
ar: أدرج من رابط (URL)

en: Set Featured Image
ar: تعيين صورة بارزة

[ctx: Links widget]
en: Random
ar: عشوائي

en: No items found.
ar: لم يتم العثور على شيء.

en: Add to Gallery
ar: أضف للمعرض

en: Reverse order
ar: اعكس الترتيب

en: Set featured image
ar: تعيين صورة بارزة

en: Deselect
ar: إلغاء التحديد

en: Sorry, that file cannot be edited.
ar: عذراً، لا يمكن تحرير هذا الملف.

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> for files over 100MB.
ar: متصفحك لديه بعض القيود تمنعه من رفع ملفات كبيرة بواسطة أداة الرفع متعددّة الملفات. يُرجى استخدام <a href="%1$s" target="%2$s">أداة الرفع من المتصفّح</a> لرفع ملفات حجمها أكبر من 100 ميغابايت.

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ar: أنت على وشك حذف هذا العنصر نهائياً.
      'إلغاء' للتوقّف، 'موافق' للحذف.

en: Delete Permanently
ar: حذف بشكل دائم

en: Upload Limit Exceeded
ar: تمّ تجاوز الحد المسموح للرفع.

en: Maximum upload file size: %d%s.
ar: الحجم الأقصى للملف المرفوع: %d%s.

en: Dismiss Errors
ar: تجاهل الأخطاء

en: Error
ar: خطأ

en: No editor could be selected.
ar: تعذر اختيار محرر.

en: Uploading
ar: جاري الرفع

en: Manage Images
ar: إدارة الصور

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: صور <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: صور <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: صور <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: صور <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: صور <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: صور <span class="count">(%s)</span>

en: Manage Audio
ar: إدارة الصوتيات

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: صوتيات <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: صوتيات <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: صوتيات <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: صوتيات <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: صوتيات <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: صوتيات <span class="count">(%s)</span>

en: Video
ar: فيديو

en: Manage Video
ar: إدارة الفيديوهات

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: فيديو <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: فيديو <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: فيديو <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: فيديو <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: فيديو <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: فيديو <span class="count">(%s)</span>

en: Insert into page
ar: إدراج في الصفحة

en: Uploaded to this page
ar: المرفوعة إلى هذه الصفحة

en: All media items
ar: كافة ملفات الوسائط

en: Uploaded to this post
ar: المرفوعة إلى هذه المقالة

en: Audio
ar: صوت

en: &#8592; Return to library
ar: &#8592; الرجوع إلى المكتبة

en: Custom URL
ar: رابط (URL) مخصّص

en: Attachment Details
ar: تفاصيل المرفق

en: Alt Text
ar: النص البديل

en: Columns
ar: أعمدة

en: Drag and drop to reorder images.
ar: اسحب وأفلت الصور لإعادة ترتيبها.

en: Large
ar: كبير

en: Attachment Display Settings
ar: إعدادات عرض المرفق

en: Gallery Settings
ar: إعدادات المعرض

en: Upload Images
ar: رفع صور

en: &#8592; Cancel Gallery
ar: &#8592; إلغاء المعرض

en: WordPress &rsaquo; Success
ar: ووردبريس &rsaquo; نجاح

en: Drop files anywhere to upload
ar: أفلت الملفات في أي مكان هنا لرفعها

en: Upload Files
ar: رفع ملفات

en: Insert gallery
ar: إدراج المعرض

en: Drop files to upload
ar: أفلت الملفات لرفعها

en: Media Library
ar: مكتبة الوسائط

en: Create Gallery
ar: إنشاء معرض

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
ar: لتفعيل اسم المستخدم، أنقر من فضلك على الرابط:
    %s
    بعد التفعيل ستصلك *رسالة أخرى* تحتوي على بيانات الدخول.

en: Already Installed
ar: تمّ التنصيب مسبقاً

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
ar: يبدو أنك قمت بتنصيب ووردبريس مسبقا. لإعادة التنصيب يرجى إفراغ جداول قاعدة البيانات القديمة أولا.

en: Taxonomies cannot exceed 32 characters in length
ar: لا يمكن أن تتجاوز طول أسماء الفئات 32 حرفا

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
ar: موقع جديد: %1$s
    الرابط: %2$s
    عنوان آي بي: %3$s
    
    تعطيل هذه الإشعارات: %4$s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
ar: عضو جديد: %1$s
    عنوان آي بي: %2$s
    
    تعطيل هذه الإشعارات: %3$s

en: Link To
ar: رابط لـ

en: Attachment Page
ar: صفحة المرفق

en: Media File
ar: ملف الوسائط

en: Describe this video&hellip;
ar: صف هذا الفيديو&hellip;

en: Describe this audio file&hellip;
ar: صف هذا الملف الصوتي&hellip;

en: Describe this media file&hellip;
ar: صف ملف الوسائط هذا&hellip;

en: Update gallery
ar: تحديث المعرض

en: The requested user does not exist.
ar: العضو المطلوب غير موجود.

en: Please enter a valid email address.
ar: الرجاء إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
ar: <strong>خطأ</strong>: اسم المستخدم هذا مسجل مسبقا. المرجو اختيار آخر.

en: File doesn&#8217;t exist?
ar: الملف غير موجود؟

en: File is not an image.
ar: الملف ليس صورة.

en: Could not read image size.
ar: تعذّر قراءة حجم الصورة.

en: Image resize failed.
ar: فشل تغيير حجم الصورة.

en: Image crop failed.
ar: فشل قص الصورة.

en: Image rotate failed.
ar: فشل تدوير الصورة.

en: Image flip failed.
ar: فشل قلب الصورة.

en: Image Editor Save Failed
ar: فشل المحرّر في حفظ الصورة

[ctx: post type general name]
en: Media
ar: وسائط

[ctx: add new media]
en: Add New
ar: أضف جديدا

en: View Attachment Page
ar: مشاهدة صفحة المرفق

en: Whoops, the provided date is invalid.
ar: عذراً، التاريخ المدخل غير صالح.

en: Insert Media
ar: أضف وسائط

en: Create a new gallery
ar: إنشاء معرض جديد

en: Insert into post
ar: إدراج في المقالة

en: Add to gallery
ar: أضف للمعرض

en: Clear
ar: مسح

en: Select Color
ar: إختر لونا

en: Current Color
ar: اللون الحالي

en: Could not insert term relationship into the database
ar: تعذر إدخال علاقة العناصر في قاعدة البيانات

en: Incorrect username or password.
ar: اسم المستخدم أو كلمة المرور غير صحيحين.

en: XML-RPC services are disabled on this site.
ar: خدمات XML-RPC غير مفعلة في هذا الموقع.

en: There is a revision of this post that is more recent.
ar: هناك نسخة مراجعة أحدث لهذه المقالة.

en: %1$s %2$s %3$s Feed
ar: خلاصة %1$s %2$s %3$s

en: Display post date?
ar: عرض تاريخ المقالة؟

en: You are not allowed to create pages as this user.
ar: لا يسمح لك إنشاء صفحات بهذا المستخدم.

en: Invalid post ID
ar: معرّف (ID) المقالة غير صالح

en: Sorry, you cannot edit users.
ar: عذراً، لا يمكنك تحرير المستخدمين.

en: Invalid user ID
ar: معرف المستخدم (ID) غير صالح

en: Sorry, you cannot list users.
ar: عذراً، لا يمكنك استعراض قائمة الأعضاء.

en: The role specified is not valid
ar: الرتبة المحدّدة غير صالحة

en: Sorry, you cannot edit your profile.
ar: عذراً، لا يمكنك تحرير ملفك الشخصي.

en: Sorry, the user cannot be updated.
ar: عذراً، لا يمكن تحديث المستخدم.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
ar: عذرًا، لا يسمح لك بتحرير مقالات.

en: Sorry, revisions are disabled.
ar: عذراً، المراجعات معطلة.

en: Alternative Text
ar: النص البديل

en: Select Files
ar: اختيار الملفات

en: Distraction Free Writing mode
ar: نمط الكتابة دون إلهاء

en: For more information about this software visit the <a href="http://tinymce.com" target="_blank">TinyMCE website</a>.
ar: لمزيد من المعلومات حول هذا البرنامج قم بزيارة <a href="http://tinymce.com" target="_blank">موقع TinyMCE الإلكتروني</a>.

en: GNU Library General Public License
ar: رخصة GNU العمومية

en: Pasting content from another application, like Word or Excel, is best done with the Paste from Word button on the second row, or in Text mode.
ar: لصق المحتوى من برنامج آخر، مثل الوورد أو الإكسل، يتم بأفضل طريقة بواسطة اللصق من زر Word في الصف الثاني أو بواسطة اللصق في محرر النص.

en: When pasting content from another web page the results can be inconsistent and depend on your browser and on the web page you are pasting from. The editor tries to correct any invalid HTML code that was pasted, but for best results try using the Text tab or one of the paste buttons that are on the second row. Alternatively try pasting paragraph by paragraph. In most browsers to select one paragraph at a time, triple-click on it.
ar: عند لصق محتوى من صفحة ويب أخرى ، النتائج قد تكون غير متناسقة وتعتمد على متصفك للإنترنت والصفحة التي تنسخ منها، المحرر يحاول تصحيح أي خلل في كود ال HTML لكن للحصول على أفضل نتائج جرب لصق النص فقرة فقرة.

en: Any HTML entered directly into the rich editor will show up as text when the post is viewed. What you see is what you get. When you want to include HTML elements that cannot be generated with the toolbar buttons, you must enter it by hand in the Text editor. Examples are tables and &lt;code&gt;. To do this, click the Text tab and edit the code, then switch back to Visual mode. If the code is valid and understood by the editor, you should see it rendered immediately.
ar: أي كود HTML تكتبه مباشرة في المحرر المرئي سيُعرض كنص عادي عند عرض المقالة. ما تراه هو ما تحصل عليه. عندما ترغب بتضمين عناصر HTML لا يمكن إنشائها من أزرار شريط الأدوات، يجب أن تكتب بنفسك في محرر النص. مثلاً، الجداول و &lt;code&gt;. للقيام بهذا، انقر على تبويب "نص" و حرر الكود، ثمّ انقر "تحديث". إذا كان الكود صحيحاً ومفهوماً لدى المحرر، ستراه يُعرض مباشرة

en: If you need to upload an image or another media file from your computer, you can use the Media Library button above the editor. The media library will attempt to create a thumbnail-sized copy from each uploaded image. To insert your image into the post, first click on the thumbnail to reveal a menu of options. When you have selected the options you like, click "Insert into Post" and your image or file will appear in the post you are editing.
ar: إذا كنت بحاجة إلى رفع صورة أو ملف وسائط من حاسوبك، فيمكنك استعمال زر مكتبة الوسائط الموجود فوق المحرر. ستحاول مكتبة الوسائط إنشاء صورة مصغرة من كل صورة مرفوعة. لإدراج صورتك إلى المقالة، انقر أولا على الصورة المصغرة لعرض قائمة من الخيارات. عندما تكون قد حددت الاختيارات التي تناسبك، انقر على زر "إدراج في المقالة" وستظهر صورتك أو ملفك في المقالة التي تقوم بتحريرها.

en: Editor width in Distraction Free Writing mode:
ar: عرض المحرر أثناء تشغيل نظام الشاشة الكاملة:

en: QuickTime options
ar: خيارات QuickTime

en: Skip to toolbar
ar: التخطي إلى شريط الأدوات

en: Top navigation toolbar.
ar: شريط أدوات الإبحار العلوي.

en: Distraction Free Writing mode (Alt + Shift + W)
ar: نمط الكتابة بدون إلهاء (Alt + Shift + W)

en: Horizontal rule
ar: خط أفقي

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
ar: نص

en: Hex Value
ar: القيمة الست عشرية

en: Header Text Color
ar: لون خط الترويسة

en: Colors
ar: الألوان

en: Save &amp; Activate
ar: حفظ وتفعيل

en: Saved
ar: تم الحفظ

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to experience the awesomeness.
ar: <strong>لقد حدثتَ ووردبريس بنجاح!</strong> المرجو تسجيل الدخول من جديد لتجربة الخصائص الرائعة.

en: Save &amp; Publish
ar: حفظ ونشر

en: Select File
ar: اختيار ملف

en: Customize
ar: تخصيص

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
ar: تم إرسال متغيرات غير كافية إلى أسلوب الـXML-RPC هذا.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
ar: عذراً، لا يمكنك تثبيت مقالة خاصة.

en: This key is invalid.
ar: هذا المفتاح غير صالح.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation. Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
ar: لم يتّم حتى الآن التحقّق من التعليقات المزعجة بالنسبة لبعض التعليقات. هذه التعليقات موجودة الآن في قائمة الانتظار لأجل المراجعة. يُرجى مراجعة <a href="%s">إعدادات أكيسميت</a> أو التواصل مع مستضيفك إذا استمرت المشاكل.

en: Awaiting spam check
ar: في انتظار التحقّق من البريد المزعج

en: Akismet Widget
ar: مربع جانبي أكيسميت

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
ar: عرض عدد التعليقات المزعجة التي أمسكتها أكيسميت

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
ar[0]: <strong class="count">%1$s تعليقات مزعجة</strong> حُجبت بواسطة <strong>أكيسميت</strong>
ar[1]: <strong class="count">تعليق مزعج واحد</strong> حُجب بواسطة <strong>أكيسميت</strong>
ar[2]: <strong class="count">تعليقين مزعجين</strong> حُجبا بواسطة <strong>أكيسميت</strong>
ar[3]: <strong class="count">%1$s تعليقات مزعجة</strong> حُجبت بواسطة <strong>أكيسميت</strong>
ar[4]: <strong class="count">%1$s تعليق</strong> حُجب بواسطة <strong>أكيسميت</strong>
ar[5]: <strong class="count">%1$s تعليق</strong> حُجب بواسطة <strong>أكيسميت</strong>

en: No Image
ar: بدون صورة

en: Random Default Image
ar: صورة افتراضية عشوائية

en: Random Uploaded Image
ar: صورة مرفوعة عشوائية

en: You can edit your menu content on the Menus screen in the Appearance section.
ar: يمكنك تحرير محتوى القائمة في لوحة التحكّم &larr; المظهر &larr; القوائم.

en: Drop a file here or <a href="#" class="upload">select a file</a>.
ar: اسحب ملف هنا أو <a href="#" class="upload">اختيار ملف</a>.

en: Header Image
ar: صورة الترويسة

en: Post Thumbnail
ar: الصورة المصغّرة للمقالة

en: text direction
ar: اتجاه النص

en: Toggle Editor Text Direction
ar: تبديل اتجاه محرر النص

en: Site name must be at least 4 characters.
ar: يجب أن يتكون اسم الموقع من 4 أحرف على الأقل.

en: Please enter a site name.
ar: يُرجى إدخال اسم للموقع.

en: That username is not allowed.
ar: اسم المستخدم هذا غير مسموح به.

en: Please enter a username.
ar: يُرجى إدخال اسم مستخدم.

en: Please enter a site title.
ar: يُرجى إدخال عنوان للموقع.

en: That name is not allowed.
ar: هذا الاسم غير مسموح به.

en: Username must be at least 4 characters.
ar: يجب أن يحتوي اسم المستخدم على 4 أحرف على الأقل.

en: A static page
ar: صفحة ثابتة

en: Display Header Text
ar: عرض اسم الموقع و سطر الوصف في الترويسة

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Background Image
ar: صورة الخلفية

en: Background Repeat
ar: تكرار الخلفية

en: Background Position
ar: موضع الخلفية

en: Background Attachment
ar: خلفية ثابتة / متحركة

en: Uploaded
ar: المرفوعة

en: Upload New
ar: رفع جديد

en: Remove Image
ar: إزالة الصورة

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
ar: عذراً، لا يُسمح لك بتحرير هذا النوع من المحتوى.

en: Scroll
ar: متحركة

en: Fixed
ar: ثابتة

en: No Repeat
ar: بدون تكرار

en: Tile
ar: متكررة

en: Tile Horizontally
ar: متكررة أفقيا

en: Tile Vertically
ar: متكررة عموديا

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Posts page
ar: صفحة المقالات

en: Upload
ar: رفع

en: Remove
ar: إزالة

en: Allowed Files
ar: الملفات المسموح بها

en: The term name cannot be empty.
ar: لا يمكن أن يكون اسم العنصر فارغا.

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
ar: لا يسمح لك إنشاء عناصر في هذه الفئة.

en: This taxonomy is not hierarchical.
ar: هذه الفئة غير هرمية.

en: Parent term does not exist.
ar: العنصر الأب غير موجود.

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
ar: عذراً ، حدث خطأ مجهول أثناء إنشاء هذا العنصر.

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
ar: لا يسمح لك تحرير العناصر في هذه الفئة.

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
ar: هذه الفئة غير هرمية و بالتالي لا يمكن تعيين عنصر أب.

en: Sorry, editing the term failed.
ar: عذرا، فشل تحرير العبارة.

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
ar: لا يسمح لك حذف عناصر هذه الفئة.

en: Sorry, deleting the term failed.
ar: .عذرا، فشل حذف العبارة

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
ar: لا يسمح لك ربط عناصر هذه الفئة.

en: Select Link Category:
ar: اختر تصنيف الرابط:

en: Template
ar: نموذج

en: Stylesheet
ar: ملف الستايل

en: Link title
ar: عنوان الرابط

en: Link rating
ar: تقييم الرابط

en: Link ID
ar: معرف الرابط (ID)

en: Number of links to show:
ar: عدد الروابط التي ستُعرض:

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
ar: خطأ: مجلد القوالب فارغ أو غير موجود. الرجاء التحقّق من التنصيب.

en: Stylesheet is not readable.
ar: ملف الستايل غير قابل للقراءة.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
ar: القالب "%s" ليس بقالب رئيسي (أب) صالح.

en: Navigation
ar: الابحار

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
ar[0]: القالب المستخدم لا يدعم القوائم.
ar[1]: القالب المستخدم يدعم قائمة واحدة فقط. اختر القائمة التي تود استخدامها.
ar[2]: القالب المستخدم يدعم قائمتين. اختر القوائم التي تود استخدامها.
ar[3]: القالب المستخدم يدعم %s قوائم. اختر القوائم التي تود استخدامها.
ar[4]: القالب المستخدم يدعم %s قائمة. اختر القوائم التي تود استخدامها.
ar[5]: القالب المستخدم يدعم %s قائمة. اختر القوائم التي تود استخدامها.

en: Refresh
ar: تحديث

en: Static Front Page
ar: صفحة رئيسية ثابتة

en: Your theme supports a static front page.
ar: القالب الخاص بك يدعم "الصفحة الثابتة" في الرئيسية.

en: Your latest posts
ar: آخر مقالاتك

en: Front page displays
ar: تعرض الصفحة الرئيسية

en: Site Title & Tagline
ar: اسم الموقع والشعار

en: Tagline
ar: الشعار

en: &mdash; Select &mdash;
ar: &mdash; اختيار &mdash;

en: Styles
ar: التنسيق (Styles)

en: Use left and right arrows to navigate.
ar: استخدم السهمين - الأيمن والأيسر - للتنقّل.

en: The post type may not be changed.
ar: هذا النوع من المحتوى قد لا يمكن تغييره.

en: Image default size
ar: الحجم الافتراضي للصورة

en: Image default link type
ar: نوع رابط الصورة الافتراضي

en: Image default align
ar: المحاذاة الافتراضية للصورة

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
ar: عذراً، لا يُسمح لك بتحرير هذه المقالة.

[ctx: tag delimiter]
en: ,
ar: ،

en: Edit Site
ar: تحرير الموقع

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type
ar: عذراً، لا يُسمح لك بتحرير مقالات في هذا النوع من المحتوى

en: Invalid author ID.
ar: معرف مؤلف (ID) غير صالح.

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
ar: عذراً، لا يُسمح لك بحذف هذه المقالة.

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
ar: إسم عنصر غامض مستعمل في فئة هرمية، رجاءاً إستعمل رقم العنصر بدلاً من ذلك.

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
ar: عذرا، لا يسمح لك بإضافة عنصر لإحدى الفئات المعطاة.

en: The post cannot be deleted.
ar: لا يمكن حذف المقالة.

en: The post type specified is not valid
ar: نوع المحتوى المحدد غير صالح

en: Invalid post type
ar: نوع المحتوى غير صالح

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
ar: عذراً، لا يُسمح لك بإنشاء مقالات محمية بكلمة مرور في هذا النوع من المحتوى

en: You are not allowed to create posts as this user.
ar: لا يسمح لك بإنشاء مقالات بهذه العضوية.

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
ar: عذراً، لا يسمح لك بإنشاء مقالات محمية بكلمة مرور في هذا النوع من المحتوى

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
ar: عذراً، لا يسمح لك بنشر مقالات من هذا النوع من المحتوى

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
ar: عذراً، لا يسمح لك بربط عنصر بإحدى الفئات المعطاة.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
ar: عذراً، إحدى الفئات المعطاة غير مدعومة من نوع المحتوى.

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
ar: عذراً، لا يسمح لك بتثبيت هذه المقالة.

en: Allow search engines to index this site.
ar: السماح لمحركات البحث بفهرسة هذا الموقع.

en: There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.
ar: يبدو أنّ ملف <code>wp-config.php</code> غير متوفّر ونحن بحاجة لهذا الملف قبل البدء.

en: Need more help? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.
ar: تحتاج المزيد من المساعدة؟ <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>تفضّل!</a>

en: You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
ar: بإمكانك إنشاء ملف <code>wp-config.php</code> مباشرةً من خلال المتصفّح، لكن هذه الطريقة لا تتوافق مع جميع إعدادات الخوادم، الطريقة الأكثر أماناُ هي إنشاء الملف يدوياً.

en: Create a Configuration File
ar: إنشاء ملف الإعدادات

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
ar: أصبح موقعك الآن لدى <a href="%1$s">%2$s</a> مفعّلاً. تستطيع تسجيل الدخول لموقعك باستخدام اسم المستخدم الخاص بك &#8220;%3$s&#8221;. يرجى مراجعة صندوق البريد الوارد في بريدك الإلكتروني  %4$s للحصول على كلمة المرور وقراءة التعليمات. في حال عدم وصول الرسالة إلى صندوق البريد الوارد، الرجاء قم بالبحث عنها في صندوق الرسائل المهملة. إذا لم تصلك الرسالة في غضون ساعة يمكنك طلب <a href="%5$s">استعادة كلمة المرور</a>.

en: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
ar: أصبح <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> موقعك الجديد. يمكنك <a href="%3$s">تسجيل الدخول</a> باسم &#8220;%4$s&#8221; باستخدام كلمة المرور الموجودة لديك.

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
ar: تم تفعيل حسابك. يمكنك الآن <a href="%1$s">تسجيل الدخول</a> للموقع باسم المستخدم &#8220;%2$s&#8221;. رجاءً، مراجعة صندوق البريد الوارد في بريدك الإلكتروني %3$s للحصول على كلمة المرور وقراءة التعليمات. في حال عدم وصول الرسالة إلى صندوق البريد الوارد، قم بالبحث عنها في صندوق الرسائل المهملة أو في صندوق الرسائل المزعجة (سبام). إن لم تصلك الرسالة في غضون ساعة يمكنك طلب <a href="%4$s">استعادة كلمة المرور</a>.

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
ar: هناك جدول أو مجموعة من الجداول في قاعدة البيانات غير متوفّرة. ربما يجب <a href="%s">إصلاح</a> قاعدة البيانات.

en: Mission complete. Message <strong>%s</strong> deleted.
ar: تمّ بنجاح. الرسالة <strong>%s</strong> حُذفت.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
ar: أنت تقوم بنشر التعليقات بسرعة كبيرة. تمهّل قليلاً.

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
ar: جديد

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
ar[0]: لا توجد تعليقات في انتظار المراجعة
ar[1]: تعليق واحد في انتظار المراجعة
ar[2]: تعليقان في انتظار المراجعة
ar[3]: %s تعليقات في انتظار المراجعة
ar[4]: %s تعليق في انتظار المراجعة
ar[5]: %s تعليق في انتظار المراجعة

en: What do I do now?
ar: ماذا يجب علي فعله الآن؟

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
ar: %s يتجاوز حجم الرفع الأقصى لأداة الرفع متعددة الملفات عند استخدامها في متصفحك.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
ar: يُرجى محاولة رفع الملف بواسطة %1$sأداة الرفع من المتصفح%2$s.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
ar: &#8220;%s&#8221; فشلت عملية الرفع.

en: Toggle spellchecker (Alt + Shift + N)
ar: رجح المدقّق الإملائي (Alt + Shift + N)

en: Toggle fullscreen mode (Alt + Shift + G)
ar: رجح نمط الشاشة الكاملة (Alt + Shift + G)

en: Align Center (Alt + Shift + C)
ar: محاذاة للوسط (Alt + Shift + C)

en: Align Left (Alt + Shift + L)
ar: محاذاة لليسار (Alt + Shift + L)

en: Strikethrough (Alt + Shift + D)
ar: خط في الوسط (Alt + Shift + D)

en: Align Full (Alt + Shift + J)
ar: ضبط (Alt + Shift + J)

en: Redo (Ctrl + Y)
ar: إعادة (Ctrl + Y)

en: Undo (Ctrl + Z)
ar: تراجع (Ctrl + Z)

en: Insert Page break (Alt + Shift + P)
ar: إدراج فاصل صفحة (Alt + Shift + P)

en: Insert More Tag (Alt + Shift + T)
ar: إدراج فاصل قراءة المزيد (Alt + Shift + T)

en: Show/Hide Kitchen Sink (Alt + Shift + Z)
ar: إظهار/إخفاء المزيد من الأدوات (Alt + Shift + Z)

en: Blockquote (Alt + Shift + Q)
ar: اقتباس (Alt + Shift + Q)

en: Align Right (Alt + Shift + R)
ar: محاذاة لليمين (Alt + Shift + R)

[ctx: links widget]
en: All Links
ar: كافة الروابط

en: The menu ID should not be empty.
ar: يجب ألا يكون معرف القائمة (ID) فارغا.

en: About WordPress
ar: نبذة عن ووردبريس

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
ar: تجاوز %s حجم الرفع الأقصى في هذا الموقع.

en: Please see <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
ar: المرجو مراجعة <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">التنقيح في ووردبريس</a> للمزيد من المعلومات.

en: Feedback
ar: طلبات واقتراحات

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
ar: عزيزي المستخدم،
    
    تم إعداد موقعك SITE_NAME الجديد بنجاح
    BLOG_URL
    
    يمكنك تسجيل الدخول إلى لوحة التحكم باستعمال البيانات التالية:
    اسم المستخدم: USERNAME
    كلمة المرور: PASSWORD
    تسجيل الدخول من هنا: BLOG_URLwp-login.php
    
    نرجو أن تستمتع بموقعك الجديد. شكرا!
    
    -- مع تحيات فريق SITE_NAME

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
ar: <strong>خطأ</strong>: الرجاء كتابة تعليق.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
ar: <strong>خطأ</strong>: رجاءاً تأكد من البريد الإلكتروني.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
ar: <strong>خطأ</strong>: يرجى ملء الحقول المطلوبة (الاسم، البريد الإلكتروني).

en: ERROR: Invalid values entered, these are marked in red.
ar: خطأ: تمّ إدخال قيم غير صالحة وتمّ تعليمها بالأحمر.

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
ar: لا يمكن تحميل صورة المعاينة. يرجى تحديث الصفحة والمحاولة من جديد.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
ar: <strong>خطأ</strong>: رابط هذه الموقع مستخدم سابقاً.

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
ar: <strong>خطأ</strong>: مشكلة في إنشاء الصفحة الرئيسية للموقع.

en: No
ar: لا

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Users
ar: أعضاء

en: Update
ar: تحديث

en: Sites
ar: المواقع

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Name
ar: الاسم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Settings
ar: إعدادات

en: Dashboard
ar: الرئيسية

en: Cheatin&#8217; uh?
ar: تتحايل، ها؟

en: Themes
ar: القوالب

en: Log In
ar: دخول

en: Title
ar: العنوان

en: Public
ar: عام

en: Path
ar: مسار

en: Plugins
ar: إضافات

en: Yes
ar: نعم

en: My Sites
ar: مواقعي

en: Site Title
ar: اسم الموقع

en: First Post
ar: المقالة الأولى

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: Activate
ar: تفعيل

en: Documentation
ar: وثائق المساعدة

en: Support Forums
ar: منتديات الدعم الفني

en: Database Error
ar: خطأ في قاعدة البيانات

en: Error establishing a database connection
ar: خطأ في إنشاء اتصال بقاعدة البيانات

en: Global Dashboard: %s
ar: لوحة التحكم الشاملة: %s

en: Network Admin: %s
ar: مدير الشبكة: %s

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
ar: وسوم

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
ar: وسم

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
ar: النصوص (scripts) والأنماط (styles) لا يجب أن تكون مسجّلة أو موجودة في الانتظار (enqueued) قبل الخطاطيف (hooks): %1$s, %2$s, أو %3$s.

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
ar: السماح بروابط من المدونات الأخرى (التنبيهات "PingBacks" و التعقيبات "TrackBacks")

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
ar: استخدم <code>WP_User->ID</code> بدلاً من ذلك.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
ar: تمّت إضافتك إلى هذا الموقع. رجاء زيارة <a href="%s">الصفحة الرئيسية</a> أو <a href="%s">تسجيل الدخول</a> باستخدام اسم مستخدمك وكلمة مرورك.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
ar: تمّ تجاوز الذاكرة. يرجى المحاولة من جديد مع ملف أصغر.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
ar: الحجم تجاوز الحد الأقصى المسموح. يرجى المحاولة مع ملف آخر.

en: This file is not an image. Please try another.
ar: هذا الملف ليس بصورة. الرجاء المحاولة مرة أخرى.

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
ar: الأزرق

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
ar: المنطقة الزمنية التي أدخلتها غير صالحة. المرجو تحديد منطقة زمنية صالحة.

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
ar: مقالة

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
ar: صفحة

[ctx: html attribute]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: html attribute]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
ar: ملف وسائط

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
ar: رابط

[ctx: add new from admin bar]
en: User
ar: عضو

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
ar: يجب تحديد الفعل المناسب ليتم التحقق منه عن طريق استخدام المتغيّر الأول.

en: View Tag
ar: مشاهدة الوسم

en: View Category
ar: مشاهدة التصنيف

en: Wider
ar: أوسع

en: Narrower
ar: أضيق

en: Default width
ar: العرض الافتراضي

en: Word count: %s
ar: عدد الكلمات: %s

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
ar: حسابك الآن مفعّل. <a href="%1$s">سجل الدخول</a> أو ارجع إلى <a href="%2$s">الصفحة الرئيسية</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
ar: حسابك الآن مفعّل. <a href="%1$s">مشاهدة الموقع</a> أو <a href="%2$s">تسجيل الدخول</a>

en: Help (Alt + Shift + H)
ar: مساعدة (Alt + Shift + H)

en: Howdy, %1$s
ar: مرحبًا، %1$s

en: Exit fullscreen
ar: الخروج من الشاشة الكاملة

en: Just write.
ar: فقط أكتب.

en: Approve and Reply
ar: موافقة ورد

en: All Posts
ar: كافة المقالات

en: All Pages
ar: كل الصفحات

en: Updated.
ar: تمّ التحديث.

en: fullscreen
ar: نظام الشاشة الكاملة

en: Bold (Ctrl + B)
ar: عريض (Ctrl + B)

en: Italic (Ctrl + I)
ar: مائل (Ctrl + I)

en: Ordered list (Alt + Shift + O)
ar: قائمة ذات تعداد رقمي (Alt + Shift + O)

en: Unordered list (Alt + Shift + U)
ar: قائمة ذات تعداد نقطي (Alt + Shift + U)

en: Insert/edit image (Alt + Shift + M)
ar: أدرج/حرر صورة (Alt + Shift + M)

en: Insert/edit link (Alt + Shift + A)
ar: أدرج/حرر رابط (Alt + Shift + A)

en: Unlink (Alt + Shift + S)
ar: إزالة الرابط (Alt + Shift + S)

en: Pingback:
ar: تنبيه:

en: TinyMCE is a platform independent web based Javascript HTML WYSIWYG editor released as Open Source under %sLGPL</a>	by Moxiecode Systems AB. It has the ability to convert HTML TEXTAREA fields or other HTML elements to editor instances.
ar: TinyMCE هو برنامج ويب مستقل يعتمد على لغة Javascript و لغة HTML، ويصدر كبرنامج مفتوح المصدر تحت رخصة  %sLGPL</a>→ بواسطة Moxiecode Systems AB. البرنامج قادر على تحويل عناصر HTML إلى عناصر مرئية نشاهدها أثناء تحرير النص في المحرر المرئي.

en: Indigo
ar: نيلي

en: Navy Blue
ar: أزرق بحري

en: Dark green
ar: أخضر داكن

en: Amber
ar: كهرماني

en: Olive
ar: زيتوني

en: Words:
ar: كلمات:

en: Maroon
ar: كستنائي

en: Poster
ar: ملصق

en: Preload
ar: تحميل مسبق

en: Alternative source 2
ar: مصدر بديل 2

en: Alternative source 1
ar: مصدر بديل 1

en: Disc
ar: قرص

en: Upper roman
ar: رمان علوي

en: Aqua
ar: أكوا

en: Lime
ar: ليمي

en: Magenta
ar: أرجواني

en: Royal blue
ar: أزرق ملكي

en: Turquoise
ar: فيروزي

en: Yellow green
ar: أصفر مخضر

en: Upper alpha
ar: ألفا علوي

en: Lower roman
ar: رمان سفلي

en: Burnt orange
ar: أسمر برتقالي

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode.
ar: اللصق أصبح الآن في وضع النص المبسّط. أنقر مرة أخرى للعودة إلى وضع اللصق العادي.

en: Plum
ar: برقوق

en: {#field} must be a number
ar: {#field} يجب أن يكون رقماً

en: Medium gray
ar: متوسط رمادي

en: Sea green
ar: بحري أخضر

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode. After you paste something you will be returned to regular paste mode.
ar: اللصق أصبح الآن في وضع النص المبسّط. أنقر مرة أخرى للعودة إلى وضع اللصق العادي. بعد أن تقوم بلصق شيء ما سوف تعود إلى وضع اللصق العادي.

en: HTML5 Video Options
ar: خيارات فيديو HTML5

en: Very dark gray
ar: رمادي داكن جدا

en: Press ALT F10 for toolbar. Press ALT 0 for help.
ar: اضغط على ALT+F10 لشريط الأدوات. اضغط على ALT+0 للمساعدة.

en: Accessibility Help
ar: مساعدة في إمكانية الوصول

en: General Usage
ar: استخدام عام

en: {#field} must be a number greater than {#min}
ar: يجب أن يكون {#field} عددا أكبر من {#min}

en: Dark azure
ar: أزرق سماوي داكن

en: Dark olive
ar: زيتوني داكن

en: Lower greek
ar: يوناني سفلي

en: Lower alpha
ar: ألفا سفلي

en: Learn word
ar: حفظ الكلمة

en: Types
ar: أنواع

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: {#field} must be a number or percentage
ar: {#field} يجب أن يكون رقم أو نسبة

en: Square
ar: مربع

en: Gold
ar: ذهبي

en: Light sky blue
ar: أزرق سماوي مضيء

en: Circle
ar: دائرة

en: Peach
ar: خوخ

en: Copyright &copy; 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, All rights reserved.
ar: حقوق الطبع والنشر &copy; 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, كافة الحقوق محفوظة.

en: Sky blue
ar: أزرق سماوي

en: Rich Text Area
ar: منطقة كتابة متطورّة

en: Pale green
ar: أخضر شاحب

en: Light yellow
ar: اصفر مضيء

en: Teal
ar: أخضر مائل إلى الزرقة

en: Pale cyan
ar: سماوي شاحب

en: Grayish blue
ar: أزرق رمادي

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
ar: المجلد الهدف لتدفق الملفات غير موجود أو غير قابل للكتابة.

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
ar: لا يوجد بروتوكول HTTP متوفر يمكنك من إكمال الطلب.

[ctx: post format]
en: Format
ar: بنية المقالة

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
ar[0]: <a href="%1$s">أكيسميت</a> حمت موقعك من %2$s تعليقات مزعجة.
ar[1]: <a href="%1$s">أكيسميت</a> حمت موقعك من تعليق واحد مزعج.
ar[2]: <a href="%1$s">أكيسميت</a> حمت موقعك من تعليقين مزعجين.
ar[3]: <a href="%1$s">أكيسميت</a> حمت موقعك من %2$s تعليقات مزعجة.
ar[4]: <a href="%1$s">أكيسميت</a> حمت موقعك من %2$s تعليق مزعج.
ar[5]: <a href="%1$s">أكيسميت</a> حمت موقعك من %2$s تعليق مزعج.

en: There's <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
ar[0]: هناك <a href="%2$s">%1$s تعليقات</a> في قائمة انتظار التعليقات المزعجة.
ar[1]: هناك <a href="%2$s">تعليق واحد</a> في قائمة انتظار التعليقات المزعجة.
ar[2]: هناك <a href="%2$s">تعليقان</a> في قائمة انتظار التعليقات المزعجة.
ar[3]: هناك <a href="%2$s">%1$s تعليقات</a> في قائمة انتظار التعليقات المزعجة.
ar[4]: هناك <a href="%2$s">%1$s تعليق</a> في قائمة انتظار التعليقات المزعجة.
ar[5]: هناك <a href="%2$s">%1$s تعليق</a> في قائمة انتظار التعليقات المزعجة.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
ar: <a href="%1$s">أكيسميت</a> تمنع المحتوى المزعج (سبام) من الوصول لمدونتك.

en: <strong>Sign up success!</strong> Please check your email for your Akismet API Key and enter it below.
ar: <strong>تم التسجيل بنجاح!</strong> الرجاء فحص بريدك الإلكتروني للحصول على مفتاح الوصلة البينية البرمجية التطبيقية (كود API) لإضافته أدناه.

en: Flagged as spam by Akismet
ar: تمّت الإشارة إليه كتعليق مزعج (سبام) بواسطة أكيسميت

en: History
ar: سجّل الأحداث

[ctx: comments]
en: Spam
ar: مزعج

en: There's nothing in your <a href='%1$s'>spam queue</a> at the moment.
ar: في هذه اللحظة لا يوجد شيء في <a href='%1$s'>قائمة انتظار المحتوى المزعج (سبام)</a>.

en: Cleared by Akismet
ar: حُذفت بواسطة أكيسميت

en: Enter the destination URL
ar: أدخل رابط التحويل

en: Or link to existing content
ar: أو قم بالربط مع محتوى موجود

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
ar: الاستعلامات  الشرطية لا تعمل قبل تنفيذ الاستعلام. قبل ذلك، ستعيد لك دائماً رسالة خطأ (FALSE).

en: The user is already active.
ar: هذا العضو مُفعّل مسبقاً.

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
ar: %1$s تمّ استدعائه بشكل <strong>غير صحيح</strong>. %2$s %3$s

en: (This message was added in version %s.)
ar: (هذه الرسالة تمّت إضافتها في النسخة %s.)

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
ar: <strong>خطأ</strong>: كلمة المرور التي أدخلتها لاسم المستخدم <strong>%1$s</strong> غير صحيحة! <a href="%2$s" title="استعادة كلمة المرور">هل فقدت كلمة مرورك</a>?

en: Sorry, you cannot publish this post.
ar: عذرا، لا يمكنك نشر هذه المقالة.

en: Comment History
ar: سجّل التعليق

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
ar: أكسيميت %s تتطلّب إصدار ووردبريس 3.0 أو أعلى.

en: %s approved | %s approved
ar[0]: %s تمّ الموافقة عليها
ar[1]: %s تمّ الموافقة عليها
ar[2]: %s تمّ الموافقة عليها
ar[3]: %s تمّ الموافقة عليها
ar[4]: %s تمّ الموافقة عليها
ar[5]: %s تمّ الموافقة عليها

en: %s reported this comment as not spam
ar: أبلغ %s عن هذا التعليق بأنه تعليق غير مزعج

en: Akismet caught this comment as spam
ar: أكسيميت أمسكت هذا التعليق كتعليق مزعج (سبام)

en: %s reported this comment as spam
ar: قام %s بالإبلاغ عن هذا التعليق كتعليق مزعج

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
ar: أشارت أكيسميت أثناء محاولة تلقائية إلى أن هذا التعليق مزعج.

en: Re-trying
ar: جاري إعادة المحاولة

en: Auto-delete spam submitted on posts more than a month old.
ar: الحذف التلقائي للتعليقات المزعجة المرسلة في المقالات التي مرّ عليها أكثر من شهر.

en: Your WordPress home URL %s is invalid.  Please fix the <a href="%s">home option</a>.
ar: عنوان صفحتك الرئيسية لووردبريس %s غير صالح. المرجو تصحيح <a href="%s">خيار الصفحة الرئيسية</a>.

en: Show the number of comments you've approved beside each comment author.
ar: عرض عدد التعليقات التي قمت بالموافقة عليها بجانب إسم المعلّق.

en: %s changed the comment status to %s
ar: %s غيّر حالة التعليق إلى %s

en: Comment status was changed to %s
ar: تمّ تغيير حالة التعليق إلى %s

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
ar: أكيسميت أجازت هذا التعليق أثناء إعادة المحاولة تلقائياً.

en: Akismet cleared this comment
ar: أجازت أكيسميت هذا التعليق

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
ar: تمّ إمساك التعليق بواسطة wp_blacklist_check

en: Accessible
ar: متاح

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
ar: لم تتمكّن أكيسميت من التحقّق من هذا التعليق (الرد: %s).  ستعيد المحاولة تلقائيا في وقت لاحق.

en: Permalink: %s
ar: الرابط الدائم: %s

[ctx: Post format]
en: Standard
ar: قياسي

en: Post types cannot exceed 20 characters in length
ar: تسمية نوع المقالة يجب أن لا تتعدى 20 حرفاً.

en: Your address will be %s.
ar: عنوانك سيكون %s.

en: domain
ar: نطاق

[ctx: admin bar menu group label]
en: Add New
ar: أضف جديد

[ctx: Post format]
en: Audio
ar: صوت

en: Invalid post format
ar: بنية مقالة غير صالحة

en: Whois  : http://whois.arin.net/rest/ip/%s
ar: من هو: http://whois.arin.net/rest/ip/%s

en: Open link in a new window/tab
ar: فتح الرابط في نافذة/لسان جديد

en: No search term specified. Showing recent items.
ar: لم يتم تحديد كلمات البحث. جاري إظهار أحدث العناصر.

[ctx: Post format]
en: Aside
ar: ملاحظة

[ctx: Post format]
en: Chat
ar: محادثة

[ctx: Post format]
en: Gallery
ar: معرض

[ctx: Post format]
en: Link
ar: رابط

[ctx: Post format]
en: Image
ar: صورة

[ctx: Post format]
en: Quote
ar: اقتباس

[ctx: Post format]
en: Status
ar: حالة

[ctx: Post format]
en: Video
ar: فيديو

en: No pages found in Trash.
ar: لا توجد صفحات في سلة المهملات

en: No pages found.
ar: لا توجد صفحات.

en: No posts found in Trash.
ar: لا توجد مقالات في سلة المهملات.

en: Shortlink
ar: رابط مختصر

en: Invalid attachment ID.
ar: معرف المرفق (ID) غير صالح.

en: This file no longer needs to be included.
ar: لم تعد هناك حاجة لضم هذا الملف.

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
ar: الرجاء إدخال اسم المستخدم أو عنوان البريد الإلكتروني. سيتم إرسال رابط إلى بريدك الإلكتروني تستطيع من خلاله إنشاء كلمة مرور جديدة.

en: Display as dropdown
ar: عرض كقائمة منسدلة

en: Large size image height
ar: ارتفاع الصورة ذات الحجم الكبير

en: Medium size image width
ar: عرض الصورة ذات الحجم المتوسّط

en: Medium size image height
ar: ارتفاع الصورة ذات الحجم المتوسّط

en: Large size image width
ar: عرض الصورة ذات الحجم الكبير

en: Crop thumbnail to exact dimensions
ar: إقطع الصورة المصغرة لتتلاءم مع المقاسات بالضبط

en: Thumbnail Height
ar: ارتفاع الصورة المصغّرة

en: Thumbnail Width
ar: عرض الصورة المصغّرة

en: No matches found.
ar: لاتوجد نتائج مطابقة.

en: New password
ar: كلمة مرور جديدة

en: Confirm new password
ar: تأكيد كلمة المرور الجديدة

en: To reset your password, visit the following address:
ar: لإستعادة كلمة المرور، قم بزيارة العنوان التالي:

en: Reset Password
ar: استعادة كلمة المرور

en: The passwords do not match.
ar: كلمات المرور غير متطابقة.

en: Password Reset
ar: استعادة كلمة المرور

en: Your password has been reset.
ar: تم استعادة كلمة المرور.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
ar: طلب أحد إعادة تعيين كلمة المرور للحساب التالي:

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ar: إذا كان هذا خطأ، فقط تجاهل هذه الرسالة ولن يحدث شئ.

en: Enter your new password below.
ar: أدخل كلمة المرور الجديدة أدناه.

en: Invalid post
ar: مقالة غير صالحة

en: Edit My Profile
ar: تحرير ملفي الشخصي

en: My Account
ar: حسابي

en: Manage Comments
ar: إدارة التعليقات

en: View comment history
ar: مشاهدة سجّل التعليق

en: Akismet
ar: أكيسميت

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
ar: لم تتمكن أكيسميت من إعادة فحص هذا التعليق (الرد: %s)

en: Flagged as spam by %s
ar: تمّت الإشارة إليه كمحتوى مزعج (سبام) بواسطة %s

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
ar: أكيسميت فحصت مرة أخرى ووجدت أنّ هذا التعليق مزعج (سبام)

en: Please <a href="%s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
ar: يُرجى <a href="%s">تحديث ووردبريس</a> للإصدارة الجديدة, أو <a href="%s">تركيب إضافة أكيسميت ذات الإصدارة القديمة 2.4</a>.

en: Un-spammed by %s
ar: صُنّف بأنه غير مزعج بواسطة %s

en: Akismet re-checked and cleared this comment
ar: أعادت أكيسميت فحص هذا التعليق وأجازته.

en: Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed.
ar: يُسمح بحروف صغيرة (a-z) أو أرقام فقط.

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
ar: "caller_get_posts" تمّ إيقافها. استخدم "ignore_sticky_posts" عوضاًَ عنها.

en: New Link Category Name
ar: اسم تصنيف الرابط الجديد

en: Add New Link Category
ar: أضف تصنيف رابط جديد

en: Update Link Category
ar: تحديث تصنيف الرابط

en: All Link Categories
ar: كافة تصنيفات الروابط

en: Search Link Categories
ar: بحث في تصنيفات الروابط

en: Link Category
ar: تصنيف الرابط

en: Network Admin
ar: إدارة الشبكة

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="http://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
ar: <h1>غير قادر على اختيار قاعدة البيانات</h1>
    <p>تمكنّا من الاتصال بخادم قاعدة البيانات بنجاح (أي أنّ اسم المستخدم وكلمة المرور صحيحتين) لكن لم نتمكن من اختيار قاعدة البيانات <code>%1$s</code>.</p>
    <ul>
    <li>هل أنت متأكّد من وجودها؟</li>
    <li>هل المستخدم <code>%2$s</code> يملك الصلاحيات الكافية لاستخدام قاعدة البيانات <code>%1$s</code> ?</li>
    <li>في بعض الأنظمة، اسم قاعدة البيانات يتم سبقه باسم المستخدم، لذلك من الممكن أن يكون اسم قاعدة البيانات <code>username_%1$s</code>. هل من الممكن أن تكون هذه هي المشكلة?</li>
    </ul>
    <p>إذا كنت غير قادر على إنشاء قاعدة البيانات يتوجّب عليك التواصل مع <strong>مستضيفك</strong>. إن باءت جميع محاولاتك بالفشل يمكنك طرح مشكلتك في <a href="http://wordpress.org/support/">منتديات الدعم الفني</a>.</p>

en: Read the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
ar: اقرأ<a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">تقرير الخطأ</a>. بعض المبادئ التوجيهية هناك قد تساعدك في معرفة الخطأ الذي حصل.

en: [%1$s] Activate %2$s
ar: [%1$s] تفعيل %2$s

en: No site defined on this host. If you are the owner of this site, please check <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">Debugging a WordPress Network</a> for help.
ar: لم يتّم تعريف أي موقع على هذا المضيف. إذا كنت صاحب هذا الموقع، يُرجى فحص صفحة <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">تشخيص الأخطاء في شبكة ووردبريس</a> للمزيد من المعلومات.

en: Spam Blocked
ar: الرسائل المزعجة المحذوفة

en: You must <a href="%1$s">enter your Akismet API key</a> for it to work.
ar: يجب أن <a href="%1$s">تدخل مفتاحك لواجهة (API) أكيسميت</a> حتى تعمل.

en: Akismet API Key
ar: مفتاح واجهة أكيسميت (API)

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
ar: خادمك يعمل على PHP النسخة %1$s لكن ووردبريس %2$s يحتاج على الأقل النسخة %3$s.

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
ar: تعقيب جديد على المقالة "%s" بانتظار موافقتك

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
ar: إذا كنت مالك هذه الشبكة الرجاء التأكد من أنّ MySQL تعمل بشكل صحيح، وأنّ كل الجداول خالية من الأخطاء.

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
ar: إذا لم يظهر لك موقعك، يرجى التواصل مع مالك هذه الشبكة.

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
ar[0]: %1$s رد على %2$s
ar[1]: رد واحد على %2$s
ar[2]: %1$s ردان على %2$s
ar[3]: %1$s ردود على %2$s
ar[4]: %1$s ردا على %2$s
ar[5]: %1$s رد على %2$s

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
ar: عضو

[ctx: Multisite active signup type]
en: blog
ar: مدونة

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
ar: بدون

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
ar: مواقع وعضويات

en: Custom Menu
ar: قائمة مخصصة

en: New pingback on your post "%s"
ar: تنبيه جديد على المقالة "%s"

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
ar: تنبيه جديد على المقالة "%s" بانتظار موافقتك

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
ar: تعليق جديد على المقالة "%s" بانتظار موافقتك

en: New trackback on your post "%s"
ar: تعقيب جديد على المقالة "%s"

en: New comment on your post "%s"
ar: تعليق جديد على مقالتك "%s"

en: XHTML Friends Network
ar: أصدقاء شبكة XHTML

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
ar: مطابق لمعايير <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>

en: %1$s and %2$s.
ar: %1$s و %2$s.

en: F, Y
ar: j F, Y

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
ar: أنت تتصفّح الآن أرشيف <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
ar: أنت تتصفّح الآن أرشيف <a href="%1$s/">%2$s</a> للفترة %3$s.

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
ar: أنت تتصفّح الآن أرشيف <a href="%1$s/">%2$s</a> لعام %3$s.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
ar: متصل بالاسم <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
ar: متّصل بالاسم <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="تسجيل الخروج من هذا الحساب">تسجيل الخروج &raquo;</a>

en: Submit Comment
ar: ارسال التعليق

en: %1$s is proudly powered by %2$s
ar: %1$s بدعم من %2$s

en: Your Comment
ar: تعليقك

en: Say It!
ar: قل ذلك!

en: Close this window.
ar: أغلق هذه النافذة.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
ar: عفواً ، لا يوجد مقالات متطابقة.

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
ar: يستخدم <a href="%s" title="برنامج النشر الأكثرة شهرة وتوسعاً في العالم"><strong>ووردبريس</strong></a>

en: Log out of this account
ar: تسجيل الخروج من هذا الحساب

en: Log out &raquo;
ar: تسجيل الخروج &raquo;

en: Mail (will not be published)
ar: بريدك الإلكتروني (لن يتم نشره)

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
ar: <strong>XHTML:</strong> بالإمكان استخدام الوسوم: <code>%s</code>

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
ar: بحثت في أرشيف <a href="%1$s/">%2$s</a> عن <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. إذا لم تجد نتائج بحث مناسبة حاول أن تستخدم إحدى الروابط التالية.

en: l, F jS, Y
ar: j F, Y

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
ar: أنت تتصفّح الآن أرشيف <a href="%1$s/">%2$s</a> ليوم %3$s.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
ar: أنت تتصفح الآن آرشيف التصنيف %s.

en: %d queries. %s seconds.
ar: %d عمليات. %s ثواني.

en: Comments (RSS)
ar: التعليقات (RSS)

en: Entries (RSS)
ar: خلاصة المقالات (RSS)

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
ar: السطور والعناوين سيتم فصلها آلياً، عناوين البريد لن تظهر، <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> الأكواد المسموحة <code>%s</code>

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ar: هذه المقالة محمية بكلمة مرور. لمشاهدة التعليقات، قم بكتابة كلمة المرور.

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
ar: هذه الصفحة مطابقة لمعايير XHTML

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
ar: عفواً ، التعليقات ملغية حالياً.

en: %1$s - Comments on %2$s
ar: %1$s - تعليقات على %2$s

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
ar: خلاصة "<abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>" للتعليقات على هذه المقالة.

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
ar: رابط (<abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>) تعقيب هذه المقالة: <em>%s</em>

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
ar: بواسطة %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: Leave a comment
ar: أضف تعليقا

en: Choose from the most used tags
ar: اختر من الوسوم الأكثر استخداماً

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
ar: يمكنك استخدام أكواد <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> والخصائص التالية: %s

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
ar: تصنيف

en: Search Tags
ar: بحث في الوسوم

en: Popular Tags
ar: الوسوم الشائعة

en: New Category Name
ar: اسم تصنيف جديد

en: New Tag Name
ar: وسم جديد

en: Add New Category
ar: أضف تصنيف جديد

en: Add New Tag
ar: أضف وسما جديدا

en: Update Tag
ar: تحديث الوسم

en: Parent Category:
ar: التصنيف الأب:

en: Parent Category
ar: التصنيف الأب

en: All Tags
ar: كل الوسوم

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
ar: تصنيفات

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
ar: عذرا، لا يُسمح بالتسجيل حاليا.

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
ar: افحص بريدك - <strong>%1$s</strong> - ثم أنقر على الرابط المرفق.

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
ar: انتظر قليلاً، أحياناً عملية إيصال الرسائل يمكن أن تتأخر لأسباب خارجة عن سيطرتنا.

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
ar: افحص صندوق الرسائل المزعجة (سبام) في بريدك الإلكتروني، أحياناً تصل الرسائل إلى هناك عن طريق الخطأ.

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
ar: تحياتنا يا مدير الموقع! أنت حالياً تسمح بتسجيل &#8220;%s&#8221;. لإيقاف التسجيل أو لتغيير إعدادات التسجيل توجّه إلى <a href="%s">صفحة الإعدادات</a>.

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
ar: ستتم مراسلتك على هذا العنوان. تأكد جيداً من صحة عنوان البريد الإلكتروني قبل المتابعة.

en: Search Pages
ar: بحث في الصفحات

en: Add New Post
ar: أضف مقالة جديدة

en: Parent Page:
ar: الصفحة الأب:

[ctx: post type general name]
en: Posts
ar: مقالات

en: Edit Page
ar: تحرير الصفحـة

en: Search Posts
ar: بحث في المقالات

en: Add New Page
ar: أضف صفحة جديدة

[ctx: post type general name]
en: Pages
ar: صفحات

[ctx: post type singular name]
en: Page
ar: صفحة

[ctx: post type singular name]
en: Post
ar: مقالة

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
ar: المتغيّر <code>VHOST</code> أصبح <strong>خارج الاستخدام</strong>. يمكنك استخدام المتغيّر <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> في ملف wp-config.php لتمكين النطاقات الفرعية. استخدم is_subdomain_install() للتأكّد إذا تمّ تمكين النطاقات الفرعية.

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
ar: <strong>هناك تعارض بين المتغيّرات VHOST و SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> القيمة SUBDOMAIN_INSTALL سيتّم اعتبارها المسؤولة عن إعداد تكوين النطاقات الفرعية (subdomain configuration setting).

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ar: <strong>خطأ</strong>: اسم المستخدم غير صحيح لأنه يحتوي على رموز أو حروف ممنوعة. يرجى اختيار اسم مستخدم آخر.

en: Required fields are marked %s
ar: الحقول الإلزامية مشار إليها بـ %s

en: Please include a %1$s template in your theme.
ar: يجب أن يحتوي قالبك على الملف %1$s.

en: Theme without %1$s
ar: قالب بدون %1$s

en: <strong>Could not find site <code>%1$s</code>.</strong> Searched for table <code>%2$s</code> in database <code>%3$s</code>. Is that right?
ar: <strong>غير قادر على إيجاد الموقع <code>%1$s</code>.</strong> تم البحث عن جدول <code>%2$s</code> في قاعدة البيانات <code>%3$s</code>. هل هذا صحيح ؟

en: The <code>%s</code> option is deprecated for the family of <code>bloginfo()</code> functions.
ar: خيار <code>%s</code> تمّ إيقافه من مجموعة وظائف <code>bloginfo()</code>.

en: Use the <code>%s</code> option instead.
ar: استعمل كبديل خيار <code>%s</code>.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP's <code>fsockopen</code> or <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet's system requirements</a>.
ar: قام مستضيفك أو مدير الخادم بتعطيل عمل PHP's <code>fsockopen</code> أو <code>gethostbynamel</code>. <strong>أكيسميت لن تعمل بشكل سليم حتى تتّم معالجة هذه المشكلة.</strong> من فضلك، يرجى التواصل مع مستضيفك أو مع مدير الخادم لحل هذه المشكلة ويمكنك أيضاً تزويده بـهذه المعلومات الخاصة بـ <a href="%s" target="_blank">متطلبات أكيسميت</a> حتى تعمل بشكل سليم.

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted <code>%s</code>. You really should look at your database now.
ar: <strong>ثمة جداول في قاعدة البيانات مفقودة.</strong> هذا يعني بأنّ MySQL لا تعمل أو أنّه لم يتم تنصيب ووردبريس بشكل صحيح أو أنّ أحداً ما قام بحذف <code>%s</code>. عليك الآن أن تقوم بالبحث عن قاعدة البيانات.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
ar: عذراً، لا توجد لديك إمكانية للوصول إلى معلومات الأعضاء في هذا الموقع.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
ar: عفواً، لا يسمح لك بالكتابة في هذا الموقع.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
ar: عذراً، لا يسمح لك بنشر مواضيع في هذا الموقع.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
ar: عذراً، يجب أن تكون قادراً على تحرير المقالات في هذا الموقع كي تتمكن من عرض التصنيفات.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
ar: عذراً، لا يسمح لك بنشر صفحات في هذا الموقع.

en: Sorry, that site already exists!
ar: المعذرة، هذا الموقع موجود مسبقا!

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
ar: لتفعيل المدوّنة، أنقر من فضلك على الرابط:
    
    %s
    
    بعد التفعيل، ستصلك رسالة جديدة تحتوي على بيانات الدخول.
    
    بعد التفعيل، يمكنك زيارة الموقع هنا:
    
    %s

en: New Site Registration: %s
ar: تسجيل موقع جديد: %s

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
ar: المعذرة, أسماء المواقع لا يمكنها أن تحتوي على الرمز &#8220;_&#8221;!

en: The site is already active.
ar: لقد تم تفعيل هذا الموقع مسبقاً.

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
ar: عذراً، لا يسمح لك بتحرير المقالات في هذا الموقع.

en: Sorry, you must be able to edit posts to this site in order to view categories.
ar: عذراً، يجب أن تكون قادراً على تحرير المقالات في هذا الموقع كي تتمكن من عرض التصنيفات.

en: You are not allowed access to details about this site.
ar: لا يسمح لك بالوصول إلى تفاصيل هذا الموقع.

en: Could not create site.
ar: غير قادر على إنشاء موقع.

en: Sorry, site names must have letters too!
ar: المعذرة، اسم الموقع يجب أن يحتوي على حروف أيضاً!

en: Sorry, you may not use that site name.
ar: المعذرة، لا يمكنك استخدام هذا الاسم للموقع.

en: Sorry, that site is reserved!
ar: عذراً، هذا الموقع محجوز!

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
ar: هذا الموقع محجوز حالياً لكن هناك احتمال أن يصبح متوفراً خلال يومين.

en: New user registration on your site %s:
ar: عضو جديد قام بالتسجيل في موقعك - %s:

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
ar: لا يسمح لك بتحرير التعليقات في هذا الموقع.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
ar: عذراً، يجب أن تكون قادراً على تحرير المقالات في هذا الموقع كي تتمكن من عرض الوسوم.

en: Site Tagline
ar: وصف الموقع

en: This site has been archived or suspended.
ar: هذا الموقع تمت أرشفته أو تم إيقافه.

en: No site by that name on this system.
ar: لا يوجد موقع بهذا الإسم في هذا النظام.

en: That site does not exist. Please try <a href="%s">%s</a>.
ar: هذه الموقع غير موجود، الرجاء محاولة <a href="%s">%s</a>.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
ar: الموقع الذي طلبته لم يتم تنصيبه بشكل صحيح. يرجى الاتصال بمدير هذا النظام.

[ctx: search results]
en: No results found.
ar: لا توجد نتائج.

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
ar: اسم القائمة <strong>%s</strong> يتعارض مع اسم قائمة آخر. حاول أن تختار اسماً مختلفاً.

en: The given object ID is not that of a menu item.
ar: رقم تعريف الكائن (ID) ليس من ضمن عناصر القائمة.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي قمت بإدخاله لا يبدو صحيحاً. من فضلك قم بإدخال عنوان بريد إلكتروني صحيح.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
ar: الرابط الذي أدخلته لا يبدو صحيحاً. من فضلك، أدخل رابط صحيح.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
ar: عنوان الموقع الذي قمت بإدخاله لا يبدو صحيحاً. من فضلك قم بإدخال عنوان صحيح.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
ar: هناك عنصر سابق يحمل نفس الإسم.

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
ar: حدث خطأ في إضافتك إلى هذا الموقع. الرجوع إلى <a href="%s">الصفحة الرئيسية</a>.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
ar: هذا الملف كبير جداً. يجب على الملفات أن يكون حجمها أقل من %d كيلوبايت.

en: Your email address will not be published.
ar: لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.

en: A valid URL was not provided.
ar: نوع الرابط خاطئ.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
ar: متصل بالإسم <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="تسجيل الخروج من هذا الحساب">تسجيل الخروج؟</a>

en: Could not calculate resized image dimensions
ar: غير قادر على تحديد مقاسات الصورة

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
ar: يجب أن يتكوّن من 4 خانات على الأقل، يسمح باستخدام حروف وأرقام فقط. لا يمكن التغيير لاحقاً، لذلك كن حذراً!

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
ar: يتوجّب عليك بدايةً <a href="%s">تسجيل الدخول</a>، وبعدها ستتمكّن من إنشاء موقع جديد.

en: You are logged in already. No need to register again!
ar: أنت متصّل! لا توجد حاجة للتسجيل مرة أخرى.

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
ar: استخدم كبديل <code>get_trackback_url()</code> إذا أردت أن لا تتكرر القيمة.

en: This action has been disabled by the administrator.
ar: تم تعطيل هذه العملية بواسطة المدير.

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
ar: مرحباً بعودتك، %s. يمكنك ملء الحقول أدناه <strong>لإضافة موقع جديد إلى حسابك</strong>. لا يوجد تحديد على عدد المواقع التي يمكنك إنشاؤها، نرجو ان تستخدم المواقع بما يفيدك ويفيد غيرك.

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
ar: المعذرة, اسم المستخدم لا يمكنه أن يحتوي على الرمز &#8220;_&#8221;!

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
ar: إذا لم تستلم رسالة بعد، هناك عدد من الأشياء التي يمكنك القيام بها:

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
ar: استخدم كبديل <code>get_the_author()</code> إذا أردت أن لا تتكرر القيمة.

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
ar: إن كنت لا تزال تعاني من هذه الرسالة، إذاً عليك التحقّق أنّ قاعدة البيانات تحتوي على الجداول التالية:

en: Enter title here
ar: أدخل العنوان هنا

en: Are you sure you want to install this plugin?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك بتنصيب هذه الإضافة؟

en: Use as featured image
ar: استخدامها كصورة بارزة

en: Mismatch
ar: عدم تطابق

en: Maintenance
ar: صيانة

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
ar: حالياً الموقع غير متوفّر لغرض الصيانة. يرجى المحاولة مجدداً بعد دقيقة.

en: Navigation Menu Items
ar: عناصر قائمة الإبحار

en: Navigation Menu Item
ar: بند قائمة التصفح

en: Navigation Menus
ar: قوائم التصفح

en: Multisite only works without the port number in the URL.
ar: المواقع المتعددة تعمل فقط بدون رقم المنفذ في عنوان الموقع.

en: Links for %s
ar: روابط %s

en: Custom
ar: مخصص

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
ar: حتى الآن لم تقم بانشاء قوائم. <a href="%s">إنشاء</a>.

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ar: أنت على وشك حذف هذه القائمة نهائياً. 
    'Cancel' للتراجع 
    'OK' للحذف.

en: This is the short link.
ar: هذا هو الرابط المختصر.

en: %d WordPress Update
ar: %d تحديث ووردبريس.

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
ar[0]: %d قالب يحتاج تحديث
ar[1]: %d قالب يحتاج تحديث
ar[2]: %d قوالب تحتاج تحديث
ar[3]: %d قوالب تحتاج تحديث
ar[4]: %d قوالب تحتاج تحديث
ar[5]: %d قوالب تحتاج تحديث

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
ar[0]: %d إضافات تحتاج تحديث
ar[1]: %d إضافة تحتاج تحديث
ar[2]: %d إضافات تحتاج تحديث
ar[3]: %d إضافات تحتاج تحديث
ar[4]: %d إضافة تحتاج تحديث
ar[5]: %d إضافة تحتاج تحديث

en: The site %s is yours.
ar: تمّ إنشاء موقعك الجديد - %s

en: Create Site
ar: إنشاء موقع

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
ar: إذا كنت لن تستخدم نطاق موقع رائع فدعه لعضو جديد. الآن تفضل!

en: Sites you are already a member of:
ar: حالياً، أنت عضو في المواقع التالية:

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.
ar: هذا الموقع لم يتم تفعيله بعد، إن كنت تعاني من مشاكل في تفعيل موقعك يرجى مراسلة <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.

en: File canceled.
ar: تم إلغاء الملف.

en: Site Title:
ar: عنوان الموقع:

en: Site Domain:
ar: نطاق (دومين) الموقع:

en: Site Name:
ar: اسم الموقع:

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
ar: أحصل على <em>موقع آخر</em> في %s خلال ثواني

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
ar: هنيئا! موقعك الجديد، %s، أصبح تقريباً جاهزا.

en: Site registration has been disabled.
ar: تم تعطيل التسجيل في الموقع.

en: Gimme a site!
ar: أريد موقعاً!

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
ar: ولكن قبل البدء في استخدام موقعك، <strong>عليك أن تقوم بتفعيله</strong>.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
ar: إذا لم تقم بتفعيل موقعك خلال يومين، سيتوجب عليك التسجيل مرة أخرى.

en: Select Menu:
ar: اختر قائمة:

en: Navigation Menu
ar: القوائم

en: Taxonomy:
ar: الفئة:

en: Menus
ar: القوائم

en: Software Name
ar: اسم البرنامج

en: Software Version
ar: إصدار البرنامج

en: Time Zone
ar: المنطقة الزمنيّة

en: Allow new users to sign up
ar: السماح للأعضاء الجدد بالتسجيل

en: Sorry, you cannot edit this page.
ar: عذراً ! أنت لا تملك الصلاحيات الكافية لتحرير هذه الصفحة

en: Sorry, no such page.
ar: عفواً، الصفحة غير موجود.

en: Sorry, you cannot edit pages.
ar: عذراً ! لا يمكنك تحرير الصفحات

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
ar: عفواً، أنت لا تملك الصلاحيات الكافية لحذف هذه الصفحة.

en: Failed to delete the page.
ar: فشل في حذف الصفحة.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
ar: عفواً، أنت لا تملك الصلاحيات الكافية لتحرير هذه الصفحة.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
ar: عفواً، ليس لديك الصلاحية لإضافة تصنيف.

en: Sorry, the new category failed.
ar: عذرًا ، فشل التصنيف الجديد.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
ar: عفواً، ليس لديك الصلاحية لحذف تصنيف.

en: Invalid comment ID.
ar: رقم التعليق خاطئ.

en: Sorry, you cannot edit comments.
ar: عذراً ! لا يمكنك تحرير التعليقات.

en: Invalid comment status.
ar: حالة التعليق خاطئة.

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
ar: عفواً، لا يمكن تحرير مقالتك. حدث خطأ ما.

en: You must be registered to comment
ar: يجب أن تكون مسجلاً حتى تتمكن من كتابة تعليقات.

en: Invalid post ID.
ar: رقم المقالة خاطئ.

en: Comment author name and email are required
ar: يجب على المعلق كتابة الاسم و البريد الإلكتروني.

en: A valid email address is required
ar: يجب إضافة بريد إلكتروني صحيح

en: You are not allowed access to details about comments.
ar: لا يسمح لك بالاطلاع على تفاصيل التعليقات

en: You are not allowed to update options.
ar: .لا يسمح لك بتحديث الخيارات

en: Sorry, you cannot edit this post.
ar: عفواً، أنت لا تملك الصلاحيات الكافية لتحرير هذه المقالة.

en: Either there are no posts, or something went wrong.
ar: إما أنه لا توجد مقالات، أو حدث خطأ ما.

en: Sorry, no such post.
ar: عفواً، المقالة غير موجود.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
ar: عفواً، أنت لا تملك الصلاحيات الكافية لنشر هذه المقالة.

en: You are not allowed to change the post author as this user.
ar: لا يسمح لك بتغيير كاتب المقالة بهذه العضوية.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
ar: لا يسمح لك بتغيير مؤلف الصفحة بهذه العضوية.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
ar: عفواً، أنت لا تملك الصلاحيات الكافية لنشر هذه الصفحة.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
ar: عفواً، لا يمكن تحرير مقالتك. حدث خطأ ما.

en: Could not write file %1$s (%2$s)
ar: لا يمكن الكتابة على الملف %1$s (%2$s)

en: Sorry, you can not edit this post.
ar: عذرا، لا يمكنك تحرير هذه المقالة.

en: Is there no link to us?
ar: ألا يوجد رابط لهذا الموقع؟

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
ar: عنوان (URL) المحدد كهدف لا يمكن استخدامه. إما أنه غير موجود، أو أنه مصدر غير مفعل للتنبيهات.

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
ar: الرابط المصدر و الرابط الهدف لا يمكن أن يكونا متطابقين.

en: The pingback has already been registered.
ar: التنبيه مسجل مسبقاً.

en: The source URL does not exist.
ar: الرابط المصدر غير موجود.

en: We cannot find a title on that page.
ar: لم نستطع إيجاد عنوان في تلك الصفحة.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
ar: الرابط المصدر لا يحتوي على الرابط الهدف، و لا يمكن إستخدامه كمصدر.

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
ar: تم تسجيل تنبيه من %1$s إلى %2$s. دع الويب يتحدث! :-)

en: The specified target URL does not exist.
ar: الرابط الهدف المحدد غير موجود.

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
ar: يبدو أن تثبيت PHP الخاص بك لا يحتوي على إضافة MySQL التي يحتاجها ووردبريس.

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
ar: <strong>خطأ</strong>: <code>$table_prefix</code> في ملف <code>wp-config.php</code> بإمكانه أن يحتوي فقط على أرقام، أحرف أو "_" فقط.

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
ar: <h1>خطأ في إنشاء اتصال بقاعدة البيانات</h1>
    <p> هذا يعني إما أنّ معلومات اسم المستخدم وكلمة المرور في ملف <code>wp-config.php</code> غير صحيحة، أو عدم إمكانيتنا الاتصال بخادم قاعدة البيانات على <code>%s</code>. قد يكون سبب ذلك أنّ خادم قاعدة البيانات للمستضيف لا يستجيب حالياً .</p>
    <ul>
    	<li>هل أنت متأكد من امتلاكك اسم المستخدم وكلمة المرور الصحيحتين؟</li>
    	<li>هل أنت متأكد من كتابتك لـ hostname بشكل صحيح؟</li>
    	<li>هل أنت متأكد أن خادم قاعدة البيانات يعمل بشكل صحيح؟</li>
    </ul>
    <p> إن كنت غير متأكد من هذه الشروط فعليك الاتصال بالمستضيف، إن كنت لا تزال بحاجة إلى المساعدة فبإمكانك دائماً زيارة <a href='http://wordpress.org/support/'>منتديات الدعم الفني</a>.</p>

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
ar: خطأ %1$s في قاعدة بيانات ووردبريس  للاستعلام %2$s القادم من %3$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
ar: خطأ %1$s في قاعدة بيانات ووردبريس  للاستعلام %2

en: Cancel reply
ar: إلغاء الرد

en: Post Comment
ar: إرســال التعليق

en: Unapproved
ar: لم يتم الموافقة عليه

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
ar: تم اكتشاف وجود تعليق مكرر، يبدو أنك قد سبق وأرسلت هذا التعلق.

en: Could not update comment status
ar: لم يتم التمكن من تحديث حالة التعليق

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
ar: هذه المعلومة (argument) تغيرت إلى مصفوفة (array) لتتناسب مع سلوك وظائف المهام المجدولة (cron) الأخرى.

en: Once Hourly
ar: كل ساعة

en: Twice Daily
ar: مرتين يومياً

en: Once Daily
ar: مرة واحدة يومياُ

en: Sort by:
ar: ترتيب حسب:

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Page order
ar: ترتيب الصفحة

en: Page ID
ar: رقم صفحة (ID)

en: Exclude:
ar: إستثناء:

en: Page IDs, separated by commas.
ar: أرقام ID للصفحات، مفصولة بفاصلة.

en: Your blogroll
ar: روابطك

en: Show Link Image
ar: إظهار صورة الرابط

en: Show Link Name
ar: إظهار اسم الرابط

en: Show Link Description
ar: إظهار وصف للرابط

en: Show Link Rating
ar: إظهار تقييم الرابط

en: Select Month
ar: اختر شهر

en: Show post counts
ar: عرض عدد المقالات

en: Syndicate this site using RSS 2.0
ar: خلاصة آخر المقالات RSS

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
ar: خلاصة آخر المقالات <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Calendar
ar: تقويم

en: Text
ar: نص

en: Automatically add paragraphs
ar: إضافة الفقرات آلياً.

en: Select Category
ar: اختر التصنيف

en: Show hierarchy
ar: عرض الترتيب الشجري

en: Recent Posts
ar: أحدث المقالات

en: Number of posts to show:
ar: عدد المقالات:

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
ar: %1$s على %2$s

en: Syndicate this content
ar: خلاصة آخر المقالات

en: Untitled
ar: بدون عنوان

en: RSS Error: %s
ar: خطأ RSS: %s

en: Enter the RSS feed URL here:
ar: أدخل رابط خلاصة RSS هنا:

en: Give the feed a title (optional):
ar: اسم الخلاصة (اختياري):

en: How many items would you like to display?
ar: كم عدد العناصر التي ترغب في عرضها؟

en: Display item content?
ar: عرض محتوى العنصر؟

en: Display item author if available?
ar: عرض كاتب العنصر إذا كان متوفرا؟

en: Display item date?
ar: عرض تاريخ العنصر؟

en: Tag Cloud
ar: معرض الوسوم

en: new WordPress Loop
ar: حلقة ووردبريس الجديدة

en: Last updated
ar: آخر تحديث

en: Missing Attachment
ar: الملحق مفقود

en: Comments for %1$s searching on %2$s
ar: التعليقات لموقع %s للبحث عن %sالتعليقات لـ  %1$s في البحث عن %2$s

en: Comments for %s
ar: تعليقات لموقع %s

en: Comment on %1$s by %2$s
ar: تعليق على %1$s بواسطة %2$s

en: By: %s
ar: بواسطة: %s

en: Comments on: %s
ar: التعليقات على: %s

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
ar: التعليقات محمية: رجاءاً أكتب كلمة المرور لمشاهدة التعليقات.

en: %s min | %s mins
ar[0]: %s دقيقة
ar[1]: %s دقيقة
ar[2]: %s دقيقتين
ar[3]: %s دقائق
ar[4]: %s دقيقة
ar[5]: %s دقيقة

en: %s hour | %s hours
ar[0]: %s ساعة
ar[1]: %s ساعة
ar[2]: %s ساعتين
ar[3]: %s ساعات
ar[4]: %s ساعة
ar[5]: %s ساعة

en: %s day | %s days
ar[0]: %s يوم
ar[1]: %s يوم
ar[2]: %s يومين
ar[3]: %s أيام
ar[4]: %s يوم
ar[5]: %s يوم

en: ,
ar: ،

en: , and
ar: ، و

en:  and
ar:  و

en: %s is a protected WP option and may not be modified
ar: إن %s إعداد ووردبريس محمي و قد لا يمكن تعديله.

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
ar: غير قادر على إنشاء مجلد  %s. هل المجلد الذي تريد إنشاء هذا المجلد فيه قابل للكتابة؟

en: Empty filename
ar: اسم الملف فارغ

en: Could not write file %s
ar: لا يمكن الكتابة على الملف %s

en: You are attempting to log out of %s
ar: أنت تحاول تسجيل الخروج من %s

en: WordPress Failure Notice
ar: ملاحظة عن فشل ووردبريس

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد <a href='%s'>تسجيل الخروج</a>؟

en: Please try again.
ar: الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: &laquo; Back
ar: &laquo; الرجوع

en: WordPress &rsaquo; Error
ar: ووردبريس &rsaquo; خطأ

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
ar: %1$s <strong>تم وقفها</strong> منذ الإصدار %2$s استخدم %3$s بدلاً منها.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
ar: %1$s <strong>تم وقفها</strong> منذ الإصدار %2$s ولا يوجد لها بديل حالياً

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
ar: %1$s أستدعي بواسطة متغيّر <strong>تمّ إيقافه</strong> منذ الإصدارة %2$s! %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
ar: %1$s أستدعي بواسطة متغيّر <strong>تمّ إيقافه</strong> منذ الإصدارة %2$s ولا يوجد هناك بديل متوفّر حالياً.

en: Select a city
ar: اختر مدينة

en: Manual Offsets
ar: تعديلات يدويّة

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Log out
ar: تسجيل الخروج

en: Remember Me
ar: تذكرني

en: Register
ar: تسجيل

en: Site Admin
ar: إدارة الموقع

en: Search Results %1$s %2$s
ar: نتائج البحث %1$s %2$s

en: Page not found
ar: الصفحة غير موجودة.

en: View posts for %1$s %2$s
ar: مشاهدة المقالات ل%1$s %2$s

en: %1$s %2$s Feed
ar: %1$s %2$s الخلاصة

en: %1$s %2$s Comments Feed
ar: %1$s %2$s خلاصة التعليقات

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
ar: %1$s %2$s %3$s خلاصة التعليقات

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
ar: %1$s %2$s %3$s خلاصة التصنيف

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
ar: %1$s %2$s %3$s خلاصة الوسوم

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
ar: %1$s %2$s خلاصة مقالات %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
ar: %1$s %2$s خلاصة نتائج البحث عن &#8220;%3$s&#8221;

en: &laquo; Previous
ar: &laquo; الصفحة السابقة

en: Next &raquo;
ar: التالي &raquo;

en: Gray
ar: رمادي

en: User has blocked requests through HTTP.
ar: حجب المستخدم الطلبات من خلال ال HTTP

en: Too many redirects.
ar: العديد من التحويلات

en: Could not open handle for fopen() to %s
ar: لايمكن الاتصال بواسطة fopen إلى %s

en: Do you want to use the WYSIWYG mode for this textarea?
ar: هل ترغب باستخدام المحرر المتقدم لهذا الجزء من النص ؟

en: Insert
ar: إضافة

en: Browse
ar: استعراض الملفات

en: Class
ar: فئة

en: -- Not set --
ar: -- غير معين --

en: Copy/Cut/Paste is not available in Mozilla and Firefox.
ar: النسخ/ القطع واللصق غير متوفرة في متصفحا موزيللا وفيرفوكس

en: Currently not supported by your browser, use keyboard shortcuts instead.
ar: حالياً غير مدعومة بواسطة متصفحك، استخدم احتصارات لوحة المفاتيح بدلاً عنها

en: Sorry, but we have noticed that your popup-blocker has disabled a window that provides application functionality. You will need to disable popup blocking on this site in order to fully utilize this tool.
ar: عذراً ! لاحظنا أن مانع الإعلانات منع النافذة من الظهور، يرجى السماح لهذا الموقع بعرض النوافذ (popup) حتى تعمل هذه الأداة بشكل جيد

en: More colors
ar: المزيد من الألوان

en: Full
ar: كامل

en: Insert date
ar: أدرج التاريخ

en: Insert time
ar: أدرج الوقت

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Jan_January_abbreviation
ar: يناير_يناير_abbreviation

en: Feb_February_abbreviation
ar: فبراير_فبراير_abbreviation

en: Mar_March_abbreviation
ar: مارس_مارس_abbreviation

en: Apr_April_abbreviation
ar: أبريل_أبريل_abbreviation

en: May_May_abbreviation
ar: مايو_مايو_abbreviation

en: Jun_June_abbreviation
ar: يونيو_يونيو_abbreviation

en: Jul_July_abbreviation
ar: يوليو_يوليو_abbreviation

en: Aug_August_abbreviation
ar: أغسطس_أغسطس_abbreviation

en: Sep_September_abbreviation
ar: سبتمبر_سبتمبر_abbreviation

en: Oct_October_abbreviation
ar: أكتوبر_أكتوبر_abbreviation

en: Nov_November_abbreviation
ar: نوفمبر_نوفمبر_abbreviation

en: Dec_December_abbreviation
ar: ديسمبر_ديسمبر_abbreviation

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الإثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Sun
ar: الأحد

en: Mon
ar: الأثنين

en: Tue
ar: الثلاثاء

en: Wed
ar: الأربعاء

en: Thu
ar: الخميس

en: Fri
ar: الجمعة

en: Sat
ar: السبت

en: Print
ar: طباعة

en: Direction left to right
ar: الاتجاه من اليسار لليمين

en: Direction right to left
ar: الاتجاه من اليمين لليسار

en: Insert new layer
ar: أدرج طبقة جديدة

en: Move forward
ar: حرك للأمام

en: Move backward
ar: عد للخلف

en: Toggle absolute positioning
ar: طبق المسار المطلق

en: New layer...
ar: طبقة جديدة...

en: Cancel all changes
ar: الغ كل التغييرات

en: Insert non-breaking space character
ar: أدرج رمز عدم التقسيم

en: Run spell checking
ar: شغل المدقق الإملائي

en: ieSpell not detected. Do you want to install it now?
ar: ieSpell غير موجود، هل تريد تركيبه الآن ؟

en: Emotions
ar: انفعالات

en: Find
ar: بحث

en: Find/Replace
ar: ابحث/ استبدل

en: Insert/edit image
ar: أدرج/ حرر صورة

en: Insert/edit link
ar: أدرج/ حرر رابط

en: Citation
ar: استشهاد

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Acronym
ar: اختصار

en: Deletion
ar: حذف

en: Insertion
ar: إدراج

en: Insert/Edit Attributes
ar: أدرج/ حرر الخصائص

en: Edit CSS Style
ar: تحرير طراز CSS

en: Paste as Plain Text
ar: ألصق كنص عادي

en: Paste from Word
ar: ألصق من الوورد

en: Use CTRL+V on your keyboard to paste the text into the window.
ar: استخدم CTRL+V من لوحة المفاتيح للصق النص في النافذة

en: Keep linebreaks
ar: احتفظ بفواصل الأسطر

en: Inserts a new table
ar: يدرج جدولا جديدا

en: Insert row before
ar: أدرج سطر قبل

en: Insert row after
ar: أدرج سطر بعد

en: Delete row
ar: احذف صف

en: Insert column before
ar: أدرج عمود قبل

en: Insert column after
ar: أضف عمودا بعد

en: Remove column
ar: احذف عمود

en: Split merged table cells
ar: قسم خلايا الجدول المدموجة

en: Merge table cells
ar: ادمج خلايا الجدول

en: Table row properties
ar: خصائص صف الجدول

en: Table cell properties
ar: خصائص خلية الجدول

en: Table properties
ar: خصائص الجدول

en: Paste table row before
ar: الصق صف الجدول قبل

en: Paste table row after
ar: الصق صف الجدول بعد

en: Cut table row
ar: اقطع صف الجدول

en: Copy table row
ar: انسخ صف الجدول

en: Delete table
ar: احذف الجدول

en: Row
ar: صف

en: Column
ar: عمود

en: Cell
ar: خلية

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ar: التغييرات التي أحدثتها ستفقد إذا غادرت هذه الصفحة

en: Toggle fullscreen mode
ar: طبق أسلوب الشاشة الكاملة

en: Insert / edit embedded media
ar: أدرج / حرر الوسائط المضمنة

en: Edit embedded media
ar: حرر الوسائط المضمنة

en: Document properties
ar: خصائص المستند

en: Insert predefined template content
ar: أدرج محتوى النموذج المعرف مسبقاً

en: Visual control characters on/off.
ar: أحرف التحكم المرئية تعمل/ لا تعمل

en: Spellchecker settings
ar: إعدادات المدقق الإملائي

en: Ignore word
ar: تجاهل الكلمة

en: Ignore all
ar: تجاهل الكل

en: Languages
ar: اللغات

en: Please wait...
ar: الرجاء الانتظار ...

en: Suggestions
ar: اقتراحات

en: No suggestions
ar: لا اقتراحات

en: No misspellings found.
ar: لا يوجد أخطاء إملائية

en: Insert Page Break
ar: أدرج فاصل صفحة

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Font family
ar: عائلة الخط

en: Format
ar: التنسيق

en: Paragraph
ar: فقرة

en: Div
ar: قسم

en: Address
ar: العنوان

en: Preformatted
ar: مهيأ مسبقاً

en: Heading 1
ar: ترويسة 1

en: Heading 2
ar: ترويسة 2

en: Heading 3
ar: ترويسة 3

en: Heading 4
ar: ترويسة 4

en: Heading 5
ar: ترويسة 5

en: Heading 6
ar: ترويسة 6

en: Blockquote
ar: صندوق اقتباس

en: Code
ar: الشفرة البرمجية

en: Code sample
ar: مثال على الكود

en: Definition term
ar: مصطلح تعريفي

en: Definition description
ar: وصف التعريف

en: Bold
ar: عريض

en: Italic
ar: مائل

en: Underline
ar: تحته خط

en: Strikethrough
ar: يتوسطه خط

en: Align Left
ar: محاذاة إلى ليسار

en: Align Center
ar: توسيط

en: Align Right
ar: محاذاة إلى اليمين

en: Outdent
ar: إزالة إقتباس/إنقاص المسافة البادئة

en: Indent
ar: إضافة إقتباس/زيادة المسافة البادئة

en: Cleanup messy code
ar: نظف الكود الملخبط

en: Edit HTML Source
ar: تحرير مصدر HTML

en: Subscript
ar: أحرف سفلية

en: Superscript
ar: أحرف علوية

en: Insert horizontal ruler
ar: أدرج سطر أفقي

en: Remove formatting
ar: أزل التنسيق

en: Select text color
ar: اختر لون النص

en: Select background color
ar: اختر لون الخلفية

en: Insert custom character
ar: أدرج حرف مخصص

en: Toggle guidelines/invisible elements
ar: طبق الإرشادات/ عناصر غير مرئية

en: Insert/edit anchor
ar: أدرج/ حرر رابط

en: Cut
ar: قطع

en: Copy
ar: نسخ

en: Paste
ar: لصق

en: Image properties
ar: خصائص الصورة

en: New document
ar: مستند جديد

en: Are you sure you want to clear all contents?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف كل المحتويات؟

en: Jump to tool buttons - Alt+Q, Jump to editor - Alt-Z, Jump to element path - Alt-X
ar: اذهب إلى أداة الأزرار - Alt+Q، اذهب إلى المحرر - Alt-Z، اذهب إلى مسار العنصر- Alt-X

en: About TinyMCE
ar: نبذة عن TinyMCE

en: License
ar: ترخيص

en: Loaded plugins
ar: الإضافات المحملة

en: Anchor name
ar: اسم الرابط

en: HTML Source Editor
ar: المحرر المصدري ل HTML

en: Word wrap
ar: فصل الكلمات (Word wrap)

en: Select a color
ar: اختر لون

en: Picker
ar: الملتقط

en: Color picker
ar: ملتقط اللون

en: Palette
ar: لوحة الألوان

en: Palette colors
ar: لوحة الألوان

en: Named
ar: الألوان المسمّاة

en: Named colors
ar: الألوان المسماة

en: Color:
ar: اللون:

en: Select custom character
ar: اختر الحرف المخصص

en: Image description
ar: وصف الصورة

en: Image list
ar: قائمة الصورة

en: Border
ar: إطار

en: Dimensions
ar: أبعاد

en: Vertical space
ar: مسافة عمودية

en: Horizontal space
ar: مسافة أفقية

en: Baseline
ar: خط القاعدة

en: Top
ar: أعلى

en: Middle
ar: منتصف

en: Bottom
ar: أسفل

en: Text top
ar: أعلى النص

en: Text bottom
ar: أسفل النص

en: Open link in the same window
ar: افتح الرابط في نفس النافذة

en: Open link in a new window
ar: افتح الرابط في نافذة جديدة

en: The URL you entered seems to be an email address, do you want to add the required mailto: prefix?
ar: الرابط الذي أدخلته يبدو وكأنه عنوان إيميل، هل تريد إضافة البادئة mailto: له ؟

en: The URL you entered seems to external link, do you want to add the required http:// prefix?
ar: الرابط الذي أدخلته يبدو وكأنه رابط خارجي، هل تريد إضافة البادئة http:// له ؟

en: Link list
ar: قائمة الروابط

en: General
ar: عام

en: File/URL
ar: ملف/ رابط

en: List
ar: قائمة

en: Constrain proportions
ar: النسب المقيدة (Constrain proportions)

en: Type
ar: النوع

en: Id
ar: الهوية

en: V-Space
ar: مسافة عمودية

en: H-Space
ar: المسافة الأفقية

en: Auto play
ar: تشغيل تلقائي

en: Loop
ar: حلقة

en: Show menu
ar: عرض القائمة

en: Quality
ar: الجودة

en: Align
ar: محاذاة

en: Background
ar: الخلفية

en: Base
ar: القاعدة

en: Cache
ar: الذاكرة (Cache)

en: Hidden
ar: مخفي

en: Controller
ar: متحكم

en: Play every frame
ar: شغل كل إطار

en: Target cache
ar: الذاكرة الهدف (Target cache)

en: No correction
ar: لا تصحيح

en: Enable JavaScript
ar: فعل الجافاسكربت

en: Start time
ar: وقت البدء

en: End time
ar: وقت الانتهاء

en: href
ar: الوصلة

en: Choke speed
ar: سرعة الاختناق

en: Volume
ar: الصوت

en: Auto start
ar: بداية أوتوماتيكية

en: Fullscreen
ar: شاشة كاملة

en: Invoke URLs
ar: استدعاء الروابط

en: Mute
ar: صامت

en: Stretch to fit
ar: مدد حتى تتناسب

en: Windowless video
ar: فيديو بلا نافذة

en: Balance
ar: توازن

en: Base URL
ar: رابط القاعدة (URL)

en: Captioning id
ar: عنونة الهوية (id)

en: Current marker
ar: العلامة الحالية

en: Current position
ar: المكان الحالي

en: Default frame
ar: الإطار الافتراضي

en: Play count
ar: شغل العد

en: Rate
ar: التقييم

en: UI Mode
ar: نمط (UI)

en: Flash options
ar: خيارات الفلاش

en: Windows media player options
ar: خصائص Windows media player

en: Real media player options
ar: خيارات Real media player

en: Shockwave options
ar: خيارات Shockwave

en: Auto goto URL
ar: اذهب للرابط أوتوماتيكياً

en: Image status
ar: حالة الصورة

en: Maintain aspect
ar: حافظ على الواجهة

en: No java
ar: لا جافا

en: Prefetch
ar: جلب مسبق

en: Shuffle
ar: مراوغة (Shuffle)

en: Num loops
ar: عدد الحلقات

en: Controls
ar: متحكمات

en: Script callbacks
ar: سكربت الاستدعاء

en: Stretch style
ar: توسيع النسق

en: Stretch H-Align
ar: توسيع المحاذاة الأفقية

en: Stretch V-Align
ar: توسيع المحاذاة العمودية

en: Sound
ar: صوت

en: Progress
ar: عمل

en: Top left
ar: أعلى اليسار

en: Top right
ar: أعلى اليمين

en: Bottom left
ar: أسفل اليسار

en: Bottom right
ar: أسفل اليمين

en: Flash video options
ar: خصائص الفيديو الفلاشي

en: Scale mode
ar: أسلوب النطاق (Scale mode)

en: Buffer
ar: الذاكرة

en: Start image
ar: صورة البداية

en: Default volume
ar: الصوت الافتراضي

en: Hidden GUI
ar: واجهة رسومية مخفية

en: Show scale modes
ar: عرض أساليب النطاق (scale modes)

en: Smooth video
ar: فيديو سلس

en: JS Callback
ar: استدعاء ال JS

en: Insert More Tag
ar: أضف فاصل قراءة المزيد

en: More...
ar: المزيد...

en: Next page...
ar: الصفحة التالية...

en: Edit Gallery
ar: تحرير المعرض

en: Delete Gallery
ar: حذف المعرض

en: Delete Image
ar: حذف الصورة

en: Advanced Settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Current Link
ar: الرابط الحالي

en: Link to Image
ar: رابط الصورة

en: Advanced Image Settings
ar: إعدادات الصورة المتقدمة

en: Source
ar: المصدر

en: Original Size
ar: الحجم الأصلي

en: Advanced Link Settings
ar: إعدادات الرابط المتقدمة

en: Link Rel
ar: خصائص الرابط

en: Rich Editor Help
ar: تعيلمات المحرر المتطور

en: Basics of Rich Editing
ar: أساسيات المحرر المتطور

en: Basics
ar: البيانات الأساسية

en: Advanced use of the Rich Editor
ar: الإستخدام المتقدم للمحرر المتطور

en: Hotkeys
ar: إختصارات لوحة المفاتيح

en: About the software
ar: نبذة عن البرنامج

en: Rich Editing Basics
ar: أساسيات المحرر المتطور

en: <em>Rich editing</em>, also called WYSIWYG for What You See Is What You Get, means your text is formatted as you type. The rich editor creates HTML code behind the scenes while you concentrate on writing. Font styles, links and images all appear approximately as they will on the internet.
ar: <em>المحرر المتطور</em>, يسمى أيضاً WYSIWYG و تعني أن ما تراه هو ما تحصل عليه, المحرر المتطور ينشئ شفرة بلغة HTML بينما تركز أنت في الكتابة و التنسيق. خطوط، روابط و صور كلهم يظهرون كما لو أنهم على الإنترنت.

en: WordPress includes a rich HTML editor that works well in all major web browsers used today. However editing HTML is not the same as typing text. Each web page has two major components: the structure, which is the actual HTML code and is produced by the editor as you type, and the display, that is applied to it by the currently selected WordPress theme and is defined in style.css. WordPress is producing valid XHTML 1.0 which means that inserting multiple line breaks (BR tags) after a paragraph would not produce white space on the web page. The BR tags will be removed as invalid by the internal HTML correcting functions.
ar: ووردبريس يتضمن محرر HTML متقدم يتوافق مع كل المتصفحات المستخدمة حالياً، لكن تحرير ال HTML ليس كطباعة النص العادي، كل صفحة ويب تحتوي على مكونين اثنين: البناء، الذي هو كود HTML الفعلي والذ يتم توليده بواسطة المحرر أثناء طباعتك، والعرض، والذي يتم تطبيقه عليه بواسطة القالب الحالي، ووردبريس يولد كود  XHTML 1.0 والذي يعني  أن إدراج عدة فواصل للأسطر  (BR وسوم) بعد فقرة ما لن ينتج فراغاً في صفحة الويب، حيث سيتم إزالة وسم ال BR كونه غير صالح .

en: While using the editor, most basic keyboard shortcuts work like in any other text editor. For example: Shift+Enter inserts line break, Ctrl+C = copy, Ctrl+X = cut, Ctrl+Z = undo, Ctrl+Y = redo, Ctrl+A = select all, etc. (on Mac use the Command key instead of Ctrl). See the Hotkeys tab for all available keyboard shortcuts.
ar: أثناء استخدام المحرر، أغلب اختصارات لوحة المفاتيح تعمل كما هو الحال مع بقية برامج تحرير النص، مثلاً:  Shift+Enter  تدرج فاصل سطر، Ctrl+C = نسخ،  Ctrl+X = قطع، Ctrl+Z = تراجع،  Ctrl+Y = أعد ، Ctrl+A =تظليل الكل، وهكذا .. (في الماكنتوش استخدم Command key  بدل Ctrl)

en: If you do not like the way the rich editor works, you may turn it off from Your Profile submenu, under Users in the admin menu.
ar: إذا لم تعجبك طريقة عمل المحرر المتقدم، فبإمكانك تعطيله من القائمة الفرعية لملفك الشخصي، تحت "الأعضاء" في قائمة الإدارة.

en: Advanced Rich Editing
ar: التحرير المتقدم

en: Images and Attachments
ar: الصور و الملحقات

en: There is a button in the editor toolbar for inserting images that are already hosted somewhere on the internet. If you have a URL for an image, click this button and enter the URL in the box which appears.
ar: يوجد زر في شريط أدوات المحرر لإدراج الصور الموجودة في الإنترنت. إذا كان لديك رابط لصورة، انقر على هذا الزر و ادخل الرابط.

en: HTML in the Rich Editor
ar: لغة HTML في المحرر المتطور

en: Pasting in the Rich Editor
ar: لصق في المحرر المتطور

en: Writing at Full Speed
ar: الكتابة بأقصى سرعة

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
ar: بدلاً من استخدام الفأرة للنقر على صندوق الأدوات، استخدم هذه الاختصارات في لوحة المفاتيح. في نظام ويندوز و نظام لينوكس اضغط على Ctrl + مفتاح الاختصار، في نظام ماكنتوش اضغط على Command + مفتاح الاختصار.

en: Letter
ar: حرف

en: Action
ar: الإجراء

en: Select all
ar: اختر الكل

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
ar: الاختصارات التالية تستخدم مفاتيح مختلفة:  Alt + Shift + letter

en: Check Spelling
ar: تدقيق إملائي

en: Justify Text
ar: محاذاة النص

en: Insert link
ar: أضف رابطا

en: Remove link
ar: احذف الرابط

en: Quote
ar: اقتباس

en: Insert Page Break tag
ar: أضف وسم فاصل الصفحة

en: Comments Feed
ar: خلاصة التعليقات

en: Previous Post
ar: مقالة سابقة

en: Next Post
ar: مقالة لاحقة

en: Last Post
ar: المقالة الأخيرة

en: Newer Comments &raquo;
ar: التعليقات الأحدث &raquo;

en: &laquo; Older Comments
ar: &laquo; التعليقات الأقدم

en: S_Sunday_initial
ar: أ_الأحد_initial

en: M_Monday_initial
ar: ن_الإثنين_initial

en: T_Tuesday_initial
ar: ث_الثلاثاء_initial

en: W_Wednesday_initial
ar: ر_الأربعاء_initial

en: T_Thursday_initial
ar: خ_الخميس_initial

en: F_Friday_initial
ar: ج_الجمعة_initial

en: S_Saturday_initial
ar: س_السبت_initial

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: AM
ar: صباحًا

en: PM
ar: مساءً

en: Could not read image size
ar: لم نتمكن من قراءة حجم الصورة

en: That user does not exist.
ar: هذا العضو غير موجود.

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
ar: لا يمكنك استخدام عنوان هذا البريد الإلكتروني للتسجيل لأننا نواجه مشكلة مع هذه العناوين من ناحية استلام الرسائل. يرجى استخدام عنوان بريد إلكتروني مختلف من مزوّد آخر.

en: Sorry, usernames must have letters too!
ar: المعذرة، اسم المستخدم يجب أن يحتوي على حروف أيضاً!

en: Sorry, that email address is not allowed!
ar: المعذرة، عنوان البريد الإلكتروني هذا غير مسموح!

en: Sorry, that username already exists!
ar: المعذرة، اسم المستخدم هذا موجود مسبقاً.

en: Sorry, that email address is already used!
ar: المعذرة، عنوان البريد الإلكتروني هذا مستخدم مسبقاً!

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
ar: اسم المستخدم محجوز حالياً لكن من الممكن أن يكون متوفراً خلال يومين.

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
ar: عنوان البريد الإلكتروني هذا مسجّل لدينا مسبقاً. يرجى فحص صندوق الوارد في بريدك الإلكتروني ربما تجد هناك رسالة التفعيل. عموماً، سيكون عنوان البريد الإلكتروني هذا متاحاً للتسجيل مجدّداً خلال يومين وذلك في حال لم تقم بعمل شيء.

en: Invalid activation key.
ar: مفتاح التفعيل غير صحيح.

en: Could not create user
ar: غير قادر على إنشاء عضو

en: That username is already activated.
ar: لقد تم تفعيل اسم المستخدم مسبقاً.

en: New User Registration: %s
ar: تسجيل عضو جديد: %s

en: New %1$s User: %2$s
ar: جديد %1$s عضو: %2$s

en: Dear User,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
ar: عزيزي المستخدم،
    
    حسابك الجديد أصبح الآن جاهزاً.
    
    يمكنك تسجيل الدخول باستخدام البيانات التالية:
    اسم المستخدم: USERNAME
    كلمة المرور: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    شكراً!
    
    مع تحيات الإدارة @ SITE_NAME

en: This user has elected to delete their account and the content is no longer available.
ar: هذا العضو اختار أن يحذف حسابه ولذلك المحتوى لم يعد متوفراً.

en: Database tables are missing.
ar: هناك جداول ناقصة من قاعدة البيانات

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
ar: <strong>خطأ</strong>: اسم المستخدم غير صحيح، أو كلمة المرور خاطئة.

en: Author : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
ar: المؤلف: %1$s ( IP: %2$s , %3$s )

en: E-mail : %s
ar: البريد الإلكتروني: %s

en: URL    : %s
ar: الموقع : %s

en: Comment:
ar: التعليق:

en: You can see all comments on this post here:
ar: تستطيع رؤية جميع التعليقات على هذه المقالة هنا:

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
ar: [ %1$s ] تعليق: "%2$s"

en: Website: %1$s (IP: %2$s , %3$s)
ar: الموقع الإلكتروني: %1$s (الآي بي: %2$s , %3$s)

en: Excerpt:
ar: المختصر:

en: You can see all trackbacks on this post here:
ar: تستطيع رؤية جميع التعقيبات على هذه المقالة هنا:

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
ar: [%1$s] تعقيب: "%2$s"

en: You can see all pingbacks on this post here:
ar: تستطيع رؤية جميع التنبيهات على هذه المقالة هنا:

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
ar: [%1$s] تنبيه: "%2$s"

en: Trash it: %s
ar: نقل إلى سلة المهملات: %s

en: Delete it: %s
ar: حذفه: %s

en: Spam it: %s
ar: الإشارة إليه بأنه إعلان مزعج (SPAM): %s

en: Website : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
ar: الموقع الإلكتروني: %1$s (الآي بي: %2$s , %3$s)

en: Trackback excerpt:
ar: مقتطف التعقيبات:

en: Pingback excerpt:
ar: مقتطف التنبيهات:

en: Approve it: %s
ar: الموافقة عليه: %s

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
ar[0]: حالياً لا توجد تعليقات بانتظار الموافقة.
ar[1]: حالياً تعليق واحد بانتظار موافقتك، رجاءً زر لوحة التحكم:
ar[2]: حالياً تعليقين بانتظار موافقتك، رجاءً زر لوحة التحكم:
ar[3]: حالياً %s تعليقات بانتظار موافقتك، رجاءً زر لوحة التحكم:
ar[4]: حالياً %s تعليق بانتظار موافقتك، رجاءً زر لوحة التحكم:
ar[5]: حالياً %s تعليق بانتظار موافقتك، رجاءً زر لوحة التحكم:

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
ar: [ %1$s ] تعليقات بإنتظار الموافقة: "%2$s"

en: Password Lost and Changed for user: %s
ar: تم تغيير كلمة المرور المفقودة للعضو: %s

en: [%s] Password Lost/Changed
ar: [%s] تغيير كلمة المرور

en: Username: %s
ar: اسم المستخدم: %s

en: [%s] New User Registration
ar: [ %s ] تسجيل عضو جديد

en: Password: %s
ar: كلمة المرور: %s

en: [%s] Your username and password
ar: [ %s ] اسم المستخدم وكلمة المرور

en: Protected: %s
ar: محمي: %s

en: Private: %s
ar: خاص: %s

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ar: لا يوجد مختصر لأن هذه المقالة محمية بكلمة مرور.

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Home
ar: الرئيسية

en: %1$s [Autosave]
ar: %1$s [حفظ تلقائي]

en: %1$s [Current Revision]
ar: %1$s [المراجعة الحالية]

en: Revision
ar: مراجعة

[ctx: post]
en: Published
ar: منشور

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: المنشورة <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: المنشورة <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: المنشورة <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: المنشورة <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: المنشورة <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: المنشورة <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Scheduled
ar: مجدول

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: المجدّولة <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: المجدّولة <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: المجدّولة <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: المجدّولة <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: المجدّولة <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: المجدّولة <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Draft
ar: مسودة

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: المسودّات <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: المسودّات <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: المسودّات <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: المسودّات <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: المسودّات <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: المسودّات <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Pending
ar: بانتظار المراجعة

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: بانتظار المراجعة <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: بانتظار المراجعة <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: بانتظار المراجعة <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: بانتظار المراجعة <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: بانتظار المراجعة <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: بانتظار المراجعة <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Private
ar: خاص

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: الخاصة <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: الخاصة <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: الخاصة <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: الخاصة <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: الخاصة <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: الخاصة <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Trash
ar: سلة المهملات

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: سلة المهملات <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: سلة المهملات  <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: سلة المهملات <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: سلة المهملات <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: سلة المهملات <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: سلة المهملات <span class="count">(%s)</span>

en: Content, title, and excerpt are empty.
ar: حقول المحتوى، العنوان والمقتطف فارغة

en: Could not update post in the database
ar: لم أتمكن من تحديث المقالة في قاعدة البيانات

en: Could not insert post into the database
ar: لم أتمكن من إدراج المقالة في قاعدة البيانات

en: The page template is invalid.
ar: قالب الصفحة غير صالح

en: Cannot create a revision of a revision
ar: لا يمكن عمل مراجعة لمراجعة

en: You do not have permission to preview drafts.
ar: لا تملك صلاحيات لمعاينة المسودات.

en: Cannot create a user with an empty login name.
ar: لا يمكن إنشاء عضو بدون أن يكون لديه اسم مستخدم.

en: AIM
ar: ماسنجر AIM

en: Yahoo IM
ar: ياهو ماسنجر

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
ar: لقد حصل خطأ، من المحتمل وجود خطأ في ملف الخلاصة، حاول مجدداً لاحقاً.

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ar: أنت على وشك حذف البنود المحددّة.
      'Cancel' للتوقّف, 'OK'للاستمرار.

en: Close all open tags
ar: إغلاق جميع الوسوم المفتوحة

en: close tags
ar: إغلاق الوسوم

en: Enter the URL
ar: أدخل الرابط

en: Enter the URL of the image
ar: أدخل رابط الصورة

en: Enter a description of the image
ar: أدخل وصف للصورة

en: You do not have permission to do that.
ar: لا تملك الصلاحيات الكافية لتنفذ هذا الأمر

en: An unidentified error has occurred.
ar: حصل خطأ غير معروف

en: Next &gt;
ar: التالي  &gt;

en: &lt; Prev
ar: &lt; السابق

en: Image
ar: صورة

en: of
ar: من

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
ar: هذه الميزة تتطلب خاصية الإطارات المضمنة (inline frames). إما أن الخاصية معطلة أو أن المتصفح لا يدعم هذه الخاصية.

en: not configured
ar: لم يتم الاعداد

en: You have attempted to queue too many files.
ar: لقد حاولت رفع الكثير من الملفات

en: This file is empty. Please try another.
ar: الملف فارغ، الرجاء تجربة ملف آخر

en: This file type is not allowed. Please try another.
ar: هذا النوع من الملفات غير مسموح، الرجاء تجربة ملف آخر

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
ar: حصل خطأ في عملية الرفع، الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
ar: هناك مشكلة في الإعدادات، أرجو أن تتصل بمدير الخادم

en: You may only upload 1 file.
ar: يسمح لك برفع ملف واحد فقط

en: HTTP error.
ar: خطأ HTTP

en: Upload failed.
ar: الرفع فشل

en: IO error.
ar: خطأ IO

en: Security error.
ar: خطأ بالحماية

en: Upload stopped.
ar: تم وقف الرفع

en: Crunching&hellip;
ar: لحظات من فضلك&hellip;

en: moved to the trash.
ar: انقل الى سلة المهملات

[ctx: password strength]
en: Medium
ar: متوسط

en: Publish on:
ar: تاريخ النشر:

en: Schedule for:
ar: مجدول ليوم:

en: Published on:
ar: تاريخ النشر:

en: Show more comments
ar: عرض المزيد من التعليقات

en: No more comments found.
ar: لم يتم العثور على تعليقات إضافية.

en: Password Protected
ar: محمي بكلمة مرور

en: Submitted on:
ar: تاريخ الإرسال:

en: Error while saving the changes.
ar: حصل خلل أثناء حفظ التغييرات.

en: Remove From Bulk Edit
ar: حذف من التحرير الشامل

en: Plugin Information:
ar: معلومات الإضافة:

en: Saving...
ar: جاري الحفظ...

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
ar: لا يمكن وضعها كصورة مصغرة . حاول مع ارتباط آخر .

en: Saving Draft&#8230;
ar: جاري حفظ المسودة&#8230;

en: Invalid Taxonomy
ar: فئة غير صالحة

en: Empty Term
ar: عنصر فارغ

en: Invalid term ID
ar: معرف (ID) العنصر غير صالح

en: A name is required for this term
ar: الاسم مطلوب لهذا العنصر

en: Could not insert term into the database
ar: لم أتمكن من إدخال العنصر في قاعدة البيانات

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
ar: العنوان اللطيف &#8220;%s&#8221; مستخدم مسبقاً بواسطة عنصر آخر

en: Invalid object ID
ar: معرف (ID) الكائن غير صالح

en: Template is missing.
ar: ملف القالب الرئيسي يحتوي على أخطاء.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
ar: القالب الرئيسي (الأب) غير موجود. من فضلك قم بتنصيب قالب "%s" الرئيسي.

en: Stylesheet is missing.
ar: ملف <code>style.css</code> الخاص بالقالب يحتوي على أخطاء.

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
ar: <strong>خطأ</strong>: حقل اسم المستخدم فارغ.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
ar: <strong>خطأ</strong>: حقل كلمة المرور فارغ.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
ar: <strong>خطأ</strong>: اسم مستخدم غير صحيح. <a href="%s" title="استعادة كلمة المرور">فقدت كلمة المرور</a>؟

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
ar: <strong>خطأ</strong>: موقعك مشتبه بكونه موقع مزعج (spammer).

en: Please log in again.
ar: الرجاء تسجيل الدخول مرة أخرى

en: Sidebar %d
ar: الشريط الجانبي %d

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
ar: <strong>خطأ</strong>: ووردبريس %1$s يحتاج MySQL %2$s أو أعلى

en: Powered by WordPress
ar: يعمل بواسطة برنامج ووردبريس

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
ar: <strong>خطأ</strong>: أدخل اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا يوجد مستخدم مسجل بهذا البريد الإلكتروني

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
ar: <strong>خطأ</strong>: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني غير صحيح

en: Password reset is not allowed for this user
ar: لا يسمح لك بإعادة كلمة المرور الى الحالة الأولى (reset)

en: [%s] Password Reset
ar: [%s] تغيير كلمة المرور

en: The e-mail could not be sent.
ar: لا يمكن إرسال الرسالة.

en: Invalid key
ar: مفتاح غير صالح

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
ar: <strong>خطأ</strong>: يرجى التأكد من كتابة البريد الإلكتروني.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
ar: <strong>خطأ</strong>: البريد الإلكتروني غير صحيح.

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
ar: عفواً ، يبدو أن رمز المفتاح غير صحيح.

en: Lost Password
ar: استعادة كلمة المرور

en: Username or E-mail:
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني:

en: Get New Password
ar: احصل على كلمة مرور جديدة

en: Are you lost?
ar: هل أنت ضائع؟

en: &larr; Back to %s
ar: &rarr; الرجوع إلى %s

en: Registration Form
ar: نموذج التسجيل

en: Register For This Site
ar: التسجيل في هذا الموقع

en: A password will be e-mailed to you.
ar: كلمة المرور سترسل إليك بالبريد الإلكتروني.

en: Password Lost and Found
ar: استعادة كلمة المرور

en: Lost your password?
ar: هل فقدت كلمة مرورك ؟

en: You have logged in successfully.
ar: تم تسجيل الدخول بنجاح.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href='http://www.google.com/cookies.html'>enable cookies</a> to use WordPress.
ar: <strong>خطأ</strong>: الكوكيز محجوبة أو غير مدعومة من قبل متصفحك، يجب عليك  <a href='http://www.google.com/cookies.html'>تمكين الكوكيز</a> حتى تستخدم ووردبريس

en: You are now logged out.
ar: تم تسجيل الخروج.

en: User registration is currently not allowed.
ar: التسجيل معطل حالياً.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
ar: تم إرسال رسالة إلى بريدك الإلكتروني تحتوي على رابط لتأكيد كلمة المرور الجديدة.

en: Check your e-mail for your new password.
ar: تم إرسال رسالة إلى بريدك الإلكتروني لتغيير كلمة المرور.

en: Registration complete. Please check your e-mail.
ar: تمّ التسجيل بنجاح. يرجى مراجعة بريدك الإلكتروني.

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
ar: رجاءً التريّث وعدم الفحص هل وصلت رسائل جديدة بهذه الوتيرة العالية.

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
ar: يبدو أنه لا يوجد أي رسالة جديدة.

en: Author is %s
ar: الكاتب هو %s

en: <strong>Author:</strong> %s
ar: <strong>الكاتب:</strong> %s

en: <strong>Posted title:</strong> %s
ar: <strong>عنوان المقالة:</strong> %s

en: Oops: %s
ar: أوووووبس: %s

en: Privacy:
ar: الخصوصية:

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
ar: (يجب أن يتكوّن من 4 خانات على الأقل. يسمح باستخدام حروف وأرقام فقط.)

en: Email&nbsp;Address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني:

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
ar: حصل خطأ ما، فضلاً قم بتصحيح البيانات بالأسفل وحاول مجدداً.

en: Get your own %s account in seconds
ar: أحصل خلال ثواني على حساب جديد لدى [%s].

en: Just a username, please.
ar: فقط اسم مستخدم. (بدون موقع)

en: Next
ar: التالي

en: %s is your new username
ar: %s هو اسم مستخدمك الجديد

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
ar: لكن قبل اعتماد اسم المستخدم الجديد، <strong>يجب أن تقوم بتفعيله</strong>.

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
ar: إذا لم تقم بتفعيل اسم المستخدم الخاص بك خلال يومين، سيتوجب عليك التسجيل من جديد.

en: Signup
ar: تسجيل

en: Still waiting for your email?
ar: لا زلت تنتظر وصول الرسالة للبريد الإلكتروني؟

en: Registration has been disabled.
ar: تم إيقاف التسجيل.

en: User registration has been disabled.
ar: تم تعطيل التسجيل في الموقع.

en: Help
ar: مساعدة

en: Black
ar: أسود

en: Blue
ar: أزرق

en: Brown
ar: بني

en: Green
ar: أخضر

en: Orange
ar: برتقالي

en: Pink
ar: وردي ـ زهري

en: Purple
ar: بنفسجي

en: Red
ar: أحمر

en: Silver
ar: فضي

en: White
ar: أبيض

en: Yellow
ar: أصفر

en: Width
ar: عرض

en: About
ar: نبذة

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
ar: <strong>خطأ</strong>: يرجى التأكد من كتابة اسم المستخدم.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
ar: <strong>خطأ</strong>: البريد الإلكتروني مسجل مسبقاً , يرجى اختيار بريد إلكتروني آخر.

en: There are no options for this widget.
ar: لا توجد أية خيارات لهذا المربع الجانبي.

en: Strength indicator
ar: مؤشر القوة

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
ar: تلميح: مفضّل أن تتكوّن كلمة المرور من 7 خانات على الأقل. لجعلها أقوى، استخدم الحروف الكبيرة والصغيرة، الأرقام والرموز مثل !"؟$%^

en: Very weak
ar: ضعيف جداً

en: Weak
ar: ضعيف

en: Strong
ar: قوي

en: Edit Category
ar: تحرير التصنيف

[ctx: page]
en: Add New
ar: أضف جديد

en: Options saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Enabled
ar: مفعل

en: Allow people to post comments on new articles
ar: السماح للزوار بإدراج التعليقات على المقالات الجديدة.

en: Date Format
ar: صيغة التاريخ

en: Time Format
ar: صيغة الوقت

en: Settings saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Height
ar: ارتفاع

en: Default
ar: افتراضي

en: Plugin
ar: الإضافة

en: Insert Image
ar: اضافة صورة

en: Visual
ar: مرئي

en: Title:
ar: العنوان:

en: Separate tags with commas
ar: افصل بين الوسوم بفواصل

en: Select All
ar: اختر الكل

en: (required)
ar: (مطلوب)

en: Website
ar: الموقع الإلكتروني

en: Widgets
ar: المربعات الجانبية

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
ar: عفواً، لا يمكن نشر مقالتك. حصل شيء ما خاطئ.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
ar: عفواً، لا تملك الصلاحيات الكافية لتحرير هذه المقالة.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
ar: لسبب ما غريب، لا يمكن تحرير هذه المقالة.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
ar: عفواً، لا تملك الصلاحيات الكافية لحذف هذه المقالة.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
ar: لسبب ما غريب، لا يمكن حذف هذه المقالة.

en: Sorry, comments are closed for this item.
ar: عفواً، التعليقات ممنوعة لهذا العنصر.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
ar: عفواً، يجب عليك التسجيل لتضيف تعليق.

en: Your key has been cleared.
ar: تم مسح مفتاحك.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
ar: يبدو أن المفتاح الذي أدخلته خاطئ. تأكد منه جيداً.

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
ar: لم يتم التأكد من مفتاحك لأنه لا يمكن الإتصال إلى akismet.com. الرجاء التأكد من إعدادات خادمك.

en: There was a problem connecting to the Akismet server. Please check your server configuration.
ar: حصلت مشكلة في الإتصال إلى خادم أكيسميت. الرجاء التأكد من إعدادات خادمك.

en: The key below was previously validated but a connection to akismet.com can not be established at this time. Please check your server configuration.
ar: المفتاح التالي تم التحقق منه مسبقاً لكن لا يمكن إنشاء إتصال إلى akismet.com حالياً، الرجاء التحقق من إعدادات خادم موقعك.

en: Server Connectivity
ar: اتصال الخادم

en: Unable to reach some Akismet servers.
ar: غير قادر على الوصول إلى بعض خوادم أكيسميت.

en: A network problem or firewall is blocking some connections from your web server to Akismet.com.  Akismet is working but this may cause problems during times of network congestion.  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
ar: خلل في الشبكة أو في الجدار الناري يمنع اتصال موقعك بـ Akismet.com.  أكيسميت تعمل حالياً لكن هذا الأمر قد يتسبّب بمشاكل أثناء حصول ضغط على الشبكة.  من فضلك تواصل مع مستضيفك أو مع مدير الخام وأعطه هذه <a href="%s" target="_blank">المعلومات المتعلقة بأكيسميت وبالجدار الناري</a>.

en: Unable to reach any Akismet servers.
ar: غير قادر على الاتصال بأي من خوادم أكيسميت.

en: A network problem or firewall is blocking all connections from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
ar: خلل في الشبكة أو في الجدار الناري يحول دون وصول موقعك إلى Akismet.com.  <strong>أكيسميت لن تعمل بشكل صحيح حتى يتم حل هذه المشكلة.</strong>  من فضلك قم بالاتصال بمستضيفك أو بمدير الخادم وأعطه <a href="%s" target="_blank">هذه المعلومات المتعلقة بأكيسميت وبالجدار الناري</a>.

en: All Akismet servers are available.
ar: جميع خوادم أكيسميت متاحة.

en: Akismet is working correctly.  All servers are accessible.
ar: أكيسميت تعمل بشكل سليم ويمكن الوصول إلى جميع خوادمها.

en: Network functions are disabled.
ar: خيارات الشبكة معطّلة.

en: Unable to find Akismet servers.
ar: غير قادر على إيجاد خوادم أكيسميت.

en: A DNS problem or firewall is preventing all access from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
ar: مشكلة في الدي ان إس أو في الجدار الناري تحول دون وصول موقعك إلى Akismet.com.  <strong>أكيسميت لن تعمل بشكل صحيح حتى يتم حل هذه المشكلة.</strong>  من فضلك تواصل مع مستضيفك أو مع المسئول عن الخادم وأعطه <a href="%s" target="_blank">هذه المعلومات المتعلقة بأكيسميت وبالجدار الناري</a>.

en: Akismet server
ar: خادم  أكيسميت

en: Network Status
ar: حالة الشبكة

en: Akismet Stats
ar: إحصائيات  أكيسميت

en: Akismet is almost ready.
ar: أكيسميت تقريباً جاهزة

en: Akismet has detected a problem.
ar: أكيسميت واجهت مشكلة.

en: Akismet Spam (%s)
ar: أكيسميت (%s)

en: Akismet Spam
ar: أكيسميت

en: You do not have sufficient permission to moderate comments.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية لإدارة التعليقات.

en: %1$s comments recovered.
ar: %1$s تعليق تم استعادته.

en: All spam deleted.
ar: تم حذف جميع التعليقات المزعجة (Spam).

en: Caught Spam
ar: امساك إعلان مزعج

en: Akismet has caught <strong>%1$s spam</strong> for you since you first installed it.
ar: أكيسميت أمسكت <strong>%1$s تعليق مزعج</strong> منذ أن قمت بتنصيبها.

en: You have no spam currently in the queue. Must be your lucky day. :)
ar: لا يوجد أي إعلان مزعج (SPAM). لابد أن يكون هذا يومك المحظوظ. :)

en: You can delete all of the spam from your database with a single click. This operation cannot be undone, so you may wish to check to ensure that no legitimate comments got through first. Spam is automatically deleted after 15 days, so don&#8217;t sweat it.
ar: تستطيع حذف جميع الإعلانات المزعجة من قاعدة يبانات مدونتك بضغطة زر واحدة. هذه العملية لا يمكن أن يتم التراجع عنها، من الأفضل أن تتأكد من أنه لا يوجد تعليقات غير مزعجة في قائمة الإعلانات المزعجة. الإعلان المزعج سيحذف تلقائياً بعد 15 يوم من إضافته، لذلك قد يتم حذف بعض التعليقات الغير مزعجة تلقائياً.

en: There are currently %1$s comments identified as spam.
ar: يوجد الآن %1$s تعليق معرف أنه إعلان مزعج (SPAM).

en: Delete all
ar: حذف الكل

en: These are the latest comments identified as spam by Akismet. If you see any mistakes, simply mark the comment as "not spam" and Akismet will learn from the submission. If you wish to recover a comment from spam, simply select the comment, and click Not Spam. After 15 days we clean out the junk for you.
ar: هذه آخر التعليقات المحدّدة بأنها تعليقات مزعجة بواسطة أكيسميت. إذا وجدت أي أخطاء، ببساطة أشر إلى التعليق أنه "غير مزعج" وسوف تتعلم أكيسميت من ذلك. إذا أردت استعادة تعليق من التعليقات المزعجة، حدد التعليق ثمّ انقر على غير مزعج. بعد 15 يوم سيتم حذف جميع التعليقات المزعجة.

en: All
ar: الكل

en: Search Spam &raquo;
ar: البحث في (السبام) &raquo;

en: &laquo; Previous Page
ar: &laquo; الصفحة السابقة

en: Next Page &raquo;
ar: الصفحة التالية &laquo;

en: IP:
ar: رقم الـ IP:

en: De-spam marked comments &raquo;
ar: التعليقات المحددة ليست تعليقات مزعجة &raquo;

en: Comments you de-spam will be submitted to Akismet as mistakes so it can learn and get better.
ar: التعليقات التي تم إلغاء إشارة التعليقات المزعجة منها سترسل إلى أكيسمت كأخطاء لتتعلم و تتحسن.

en: No results found.
ar: لا توجد نتائج.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
ar[0]: <a href="%1$s">أكيسميت</a> حمت موقعك من <a href="%2$s">%3$s تعليقات مزعجة</a>.
ar[1]: <a href="%1$s">أكيسميت</a> حمت موقعك من <a href="%2$s">%3$s تعليق مزعج</a>.
ar[2]: <a href="%1$s">أكيسميت</a> حمت موقعك من <a href="%2$s">%3$s تعليقات مزعجة</a>.
ar[3]: <a href="%1$s">أكيسميت</a> حمت موقعك من <a href="%2$s">%3$s تعليقات مزعجة</a>.
ar[4]: <a href="%1$s">أكيسميت</a> حمت موقعك من <a href="%2$s">%3$s تعليق مزعج</a>.
ar[5]: <a href="%1$s">أكيسميت</a> حمت موقعك من <a href="%2$s">%3$s تعليق مزعج</a>.

en: Recheck Queue for Spam
ar: إعادة فحص التعليقات المعلقة للإعلانات المزعجة

en: Check for Spam
ar: تحقق من الإعلانات المزعجة

en: Comments on %s
ar: التعليقات على %s

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
ar: هذا الموقع يستخدم ووردبريس المعرب، منصة دلالية للنشر الشخصي.

en: Enter your password to view comments.
ar: أكتب كلمة المرور لمشاهدة التعليقات.

en: No Comments
ar: لا توجد تعليقات

en: 1 Comment
ar: تعليق واحد

en: % Comments
ar: % تعليقات

en: Edit This
ar: تحرير

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
ar: يجب أنت تكون <a href="%s">مسجل الدخول</a> لتضيف تعليق.

en: Tags:
ar: الوسوم:

en: Pages:
ar: الصفحات:

en: The latest comments to all posts in RSS
ar: خلاصة آخر التعليقات

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
ar: خلاصة التعليقات <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
ar: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">قال:</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
ar: تعليقك في انتظار المراجعة.

en: %1$s at %2$s
ar: %1$s الساعة %2$s

en: (Edit)
ar: (تحرير)

en: View all posts in %s
ar: شاهد جميع المقالات في %s

en: Meta
ar: منوعات

en: XML error: %s at line %d
ar: خطأ XML: %s في السطر %d

en: Visit %s&#8217;s website
ar: زيارة موقع %s

en: Posts by %s
ar: مقالات %s

en: Last updated: %s
ar: آخر تحديث: %s

en: Bookmarks
ar: روابط

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
ar: استخدام مستويات العضوية بواسطة الإضافات والقوالب لا تعمل. استخدم الوظائف والإمكانيات بدلا منها.

en: No categories
ar: لا توجد تصنيفات

en: %s topic | %s topics
ar[0]: %s موضوع
ar[1]: موضوع واحد
ar[2]: موضوعين
ar[3]: %s موضوعات
ar[4]: %s موضوع
ar[5]: %s موضوع

en: No server specified
ar: لم يتم تحديد الخادم

en: Error
ar: خطأ

en: no login ID submitted
ar: لم يتم إرسال معرف تسجيل الدخول

en: connection not established
ar: لم يتم تأسيس الإتصال

en: No password submitted
ar: لم يتم إرسال كلمة المرور

en: Authentication failed
ar: فشل التوثيق

en: No connection to server
ar: لا اتصال بالخادم

en: No login ID submitted
ar: لم يتم إرسال معرف تسجيل الدخول

en: No server banner
ar: مشكلة مع الخادم / No server banner

en: abort
ar: إلغاء

en: Empty command string
ar: نص الأمر فارغ

en: connection does not exist
ar: لم يتم إيجاد إتصال

en: No msg number submitted
ar: لم يتم الحصول على رقم الخطأ

en: Command failed
ar: الأمر فشل

en: View all posts filed under %s
ar: شاهد جميع المقالات في تصنيف %s

en: Feed for all posts filed under %s
ar: خلاصة جميع المقالات المدرجة تحت %s

en: Comments Off
ar: التعليقات مغلقة

en: Comment on %s
ar: التعليقات على %s

en: Log in to Reply
ar: عليك أن تسجل الدخول على تكتب رداً

en: Leave a Comment
ar: اكتب تعليقُا

en: Log in to leave a Comment
ar: عليك أن تسجل الدخول حتى تتمكن من كتابة تعليق

en: Click here to cancel reply.
ar: انقر هنا لإلغاء الرد.

en: Leave a Reply
ar: أضف تعليق

en: Leave a Reply to %s
ar: اترك رداً على %s

en: Author
ar: كاتب

en: URL
ar: الرابط

[ctx: noun]
en: Comment
ar: التعليق

en: Are you sure you want to do this?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك بفعل هذا؟

en: Edit
ar: تحرير

en: %s ago
ar: منذ %s

en: Undo
ar: تراجع

en: Not Spam
ar: غير مزعج

en: Apply
ar: تطبيق

en: Comments
ar: تعليقات

en: Publish
ar: نشر

en: Excerpt
ar: المقتطف

en: Revisions
ar: المراجعات

[ctx: adjective]
en: Approved
ar: تمّ الموافقة عليها

[ctx: adjective]
en: Spam
ar: مزعج

en: Link Categories
ar: تصنيفات الروابط

en: Search Categories
ar: بحث في التصنيفات

en: Edit Link Category
ar: تحرير تصنيف الرابط

en: Update Category
ar: تحديث التصنيف

en: Add Link
ar: أضف رابط

en: Save
ar: حفظ

en: Categories
ar: تصنيفات

en: Target
ar: أين يفتح الرابط:

en: Advanced
ar: متقدم

en: Description
ar: الوصف

en: None
ar: بدون

en: Invalid taxonomy
ar: فئة غير صالحة

en: Edit Tag
ar: تحرير الوسم

[ctx: post]
en: Add New
ar: أضف جديد

en: View Post
ar: مشاهدة المقالة

en: Edit Post
ar: تحرير المقالة

en: Done
ar: انتهى

en: Anonymous
ar: غير معروف

en: Submit
ar: إرسال

en: Invalid file type
ar: نوع الملف غير صالح

en: Preview
ar: معاينة

en: Recent Comments
ar: أحدث التعليقات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Content
ar: المحتوى

en: Tags
ar: وسوم

en: Save Draft
ar: حفظ المسودة

en: No comments yet.
ar: لا يوجد تعليقات.

en: Reply
ar: رد

en: Pingback
ar: التنبيهات "Pingback"

en: Trackback
ar: التعقيبات "TrackBack"

en: Number of comments to show:
ar: عدد التعليقات:

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
ar: <strong>خطأ RSS</strong>: %s

en: Unknown Feed
ar: خلاصة غير معروفة

en: Header
ar: الترويسة

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Archives
ar: الأرشيف

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Redo
ar: إلغاء التراجع

en: Scale
ar: تغيير المقاسات

en: Thumbnail
ar: صورة مصغرة

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
ar: الملف &#8220;%s&#8221; غير موجود؟

en: The GD image library is not installed.
ar: مكتبة GD لتحرير الصور غير مثبتة.

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
ar: الملف &#8220;%s&#8221; ليس صورة.

en: Add Media
ar: أضف ملفات وسائط

en: Add an Image
ar: أضف صورة

en: Add Video
ar: أضف فيديو

en: Add Audio
ar: أضف صوتا

en: Saved.
ar: تمّ الحفظ.

en: Left
ar: يسار

en: Center
ar: وسط

en: Right
ar: يمين

en: Medium
ar: متوسط

en: Full Size
ar: الحجم الكامل

en: Size
ar: حجم

en: Alignment
ar: محاذاة

en: Caption
ar: كلمات توضيحية

en: Link URL
ar: رابط الوصلة

en: Enter a link URL or click above for presets.
ar: أدخل رابطا أو أنقر أعلاه للتعيين المسبق.

en: Edit Image
ar: تحرير الصورة

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Image URL
ar: رابط الصورة

en: Save as Pending
ar: حفظ بانتظار المراجعة

en: Privately Published
ar: نشر خاص (يظهر للمدير فقط)

en: OK
ar: موافق

en: Private
ar: خاص

en: Public, Sticky
ar: عام، مثبّت

en: Schedule
ar: جدولة

en: Add or remove tags
ar: إضافة أو إزالة وسوم

en: All Categories
ar: كل التصنيفات

en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Search
ar: بحث

en: Version
ar: النسخة

en: Version:
ar: النسخة:

en: Visit author homepage
ar: زيارة الصفحة الرئيسية للكاتب

en: Images
ar: صور

en: View Page
ar: مشاهدة الصفحة

en: Links
ar: روابط

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: E-mail: %s
ar: البريد الإلكتروني: %s

en: Pages
ar: صفحات

en: Close
ar: إغلاق

en: Select
ar: اختر

en: New Page
ar: صفحة جديدة

en: Edit Media
ar: تحرير ملف الوسائط

en: New Post
ar: مقالة جديدة

en: (no title)
ar: (بدون عنوان)

en: Activation Key Required
ar: مفتاح التفعيل مطلوب

en: Activation Key:
ar: مفتاح التفعيل:

en: Your account is now active!
ar: حسابك الآن مفعّل!

en: An error occurred during the activation
ar: حصل خطأ ما أثناء التفعيل

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: No posts found.
ar: لا توجد مقالات.

en: Published
ar: منشور

en: Pending Review
ar: بانتظار المراجعة

en: Draft
ar: مسودة

en: Y/m/d
ar: Y/F/j

en: Visit Site
ar: زيارة الموقع

en: Log Out
ar: تسجيل الخروج

en: You do not have permission to upload files.
ar: لا تملك الصلاحيات الكافية لرفع الملفات.
