Continents & Cities - en to bg translation catalogue (102 entries)

en: Vincennes
bg: Винсен

en: Winamac
bg: Уинамак

en: Inuvik
bg: Инувик

en: Iqaluit
bg: Икалуит

en: Jamaica
bg: Ямайка

en: Juneau
bg: Джуно

en: Kentucky
bg: Кентъки

en: Louisville
bg: Луисвил

en: Monticello
bg: Монтичело

en: Knox IN
bg: Нокс (Индиана)

en: La Paz
bg: Ла Пас

en: Lima
bg: Лима

en: Los Angeles
bg: Лос Анджелис

en: Maceio
bg: Масейо

en: Managua
bg: Манагуа

en: Manaus
bg: Манаус

en: Marigot
bg: Мариго

en: Martinique
bg: Мартиника

en: Mazatlan
bg: Масатлан

en: Menominee
bg: Меномини

en: Merida
bg: Мерида

en: Mexico City
bg: Мексико Сити

en: Miquelon
bg: Микелон

en: Moncton
bg: Монктон

en: Monterrey
bg: Монтерей

en: Montevideo
bg: Монтевидео

en: Montreal
bg: Монреал

en: Nassau
bg: Насау

en: New York
bg: Ню Йорк

en: Nipigon
bg: Нипигон

en: Nome
bg: Ноум

en: Noronha
bg: Нороня

en: North Dakota
bg: Северна Дакота

en: Center
bg: Център

en: New Salem
bg: Ню Салем

en: Panama
bg: Панама

en: Pangnirtung
bg: Паниртънг

en: Paramaribo
bg: Парамарибо

en: Phoenix
bg: Финикс

en: Port-au-Prince
bg: Порт-о-Пренс

en: Port of Spain
bg: Порт ъф Спейн

en: Porto Acre
bg: Порто Акре

en: Porto Velho
bg: Порто Вельо

en: Puerto Rico
bg: Пуерто Рико

en: Rainy River
bg: Рейни Ривър

en: Rankin Inlet
bg: Ранкин Инлет

en: Recife
bg: Ресифе

en: Regina
bg: Регина

en: Resolute
bg: Ризолют

en: Rio Branco
bg: Рио Бранко

en: Rosario
bg: Росарио

en: Santiago
bg: Сантяго

en: Santo Domingo
bg: Санто Доминго

en: Sao Paulo
bg: Сао Паулу

en: Scoresbysund
bg: Скорсбисънд

en: Shiprock
bg: Шипрок

en: St Barthelemy
bg: Св. Бартелеми

en: St Johns
bg: Сейнт Джоунс

en: St Kitts
bg: Сейнт Китс

en: St Thomas
bg: Сейнт Томас

en: St Vincent
bg: Сен Венсан

en: Swift Current
bg: Суифт Карънт

en: Tegucigalpa
bg: Тегучипалпа

en: Thule
bg: Тула

en: Thunder Bay
bg: Тъндър Бей

en: Tijuana
bg: Тихуана

en: Toronto
bg: Торонто

en: Tortola
bg: Тортола

en: Vancouver
bg: Ванкувър

en: Virgin
bg: Вирджиния

en: Whitehorse
bg: Уайтхорс

en: Winnipeg
bg: Уинипег

en: Yakutat
bg: Якутат

en: Yellowknife
bg: Йелоунайф

en: Antarctica
bg: Антарктика

en: Casey
bg: Кейси

en: Davis
bg: Дейвис

en: DumontDUrville
bg: Дюмон Д'Юрвил

en: Mawson
bg: Моусън

en: McMurdo
bg: Макмърдо

en: Palmer
bg: Палмър

en: Rothera
bg: Ротера

en: South Pole
bg: Южен полюс

en: Syowa
bg: Сайова

en: Vostok
bg: Восток

en: Arctic
bg: Арктически океан

en: Longyearbyen
bg: Лонгиърбиен

en: Asia
bg: Азия

en: Aden
bg: Аден

en: Almaty
bg: Алмати

en: Amman
bg: Аман

en: Anadyr
bg: Анадир

en: Aqtau
bg: Актау

en: Aqtobe
bg: Актобе

en: Baghdad
bg: Багдад

en: Bahrain
bg: Бахрейн

en: Baku
bg: Баку

en: Bangkok
bg: Бангкок

en: Beirut
bg: Бейрут

en: Bishkek
bg: Бишкек

en: Brunei
bg: Бруней

en: Dushanbe
bg: Душанбе
