Continents & Cities - en to he translation catalogue (453 entries)

en: Vincennes
he: וינסנס

en: Winamac
he: ווינמק

en: Inuvik
he: אינוביק

en: Iqaluit
he: איקלויט

en: Jamaica
he: ג'מייקה

en: Juneau
he: ג'ונו

en: Kentucky
he: קנטקי

en: Louisville
he: לואיסוויל

en: Monticello
he: מונטיסלו

en: Knox IN
he: נוקס

en: La Paz
he: לה פאס

en: Lima
he: לימה

en: Los Angeles
he: לוס אנג'לס

en: Maceio
he: מסיו

en: Managua
he: מנאגואה

en: Manaus
he: מנאוס

en: Marigot
he: מריגוט

en: Martinique
he: מרטיניק

en: Mazatlan
he: מזטלן

en: Menominee
he: מנומיני

en: Merida
he: מרידה

en: Mexico City
he: מקסיקו סיטי

en: Miquelon
he: מיקלון

en: Moncton
he: מונקטון

en: Monterrey
he: מונטריי

en: Montevideo
he: מונטבידאו

en: Montreal
he: מונטריאול

en: Montserrat
he: מונסראט

en: Nassau
he: נסאו

en: New York
he: ניו יורק

en: Nipigon
he: נפיו

en: Nome
he: נומה

en: Noronha
he: נורוניה

en: North Dakota
he: דקוטה הצפונית

en: Center
he: מרכז

en: New Salem
he: ניו-סיילם

en: Panama
he: פנמה

en: Pangnirtung
he: פנגנירטונג

en: Paramaribo
he: פרמריבו

en: Phoenix
he: פיניקס

en: Port-au-Prince
he: פורט-או-פרינס

en: Port of Spain
he: פורט אוף ספיין

en: Porto Acre
he: פורט אקרי

en: Porto Velho
he: פורט וליו

en: Puerto Rico
he: פורטו ריקו

en: Rainy River
he: רייני ריבר

en: Rankin Inlet
he: רנקין אינלט

en: Recife
he: רציפה

en: Regina
he: רג'ינה

en: Resolute
he: רזולוט

en: Rio Branco
he: ריו ברנקו

en: Rosario
he: רוסאריו

en: Santiago
he: סנטיאגו

en: Santo Domingo
he: סנטו דומינגו

en: Sao Paulo
he: סאו פאולו

en: Scoresbysund
he: סקורס סונד

en: Shiprock
he: שיפרוק

en: St Barthelemy
he: סן ברתלמי

en: St Johns
he: סנט ג'ונס

en: St Kitts
he: סנט קיטס

en: St Lucia
he: סנט לוסיה

en: St Thomas
he: סנט תומס

en: St Vincent
he: סנט וינסנט

en: Swift Current
he: סוויפט קרנט

en: Tegucigalpa
he: טגוצ'יגלפה

en: Thule
he: טולה

en: Thunder Bay
he: ת'אנדר בי

en: Tijuana
he: טיחואנה

en: Toronto
he: טורונטו

en: Tortola
he: טורטולה

en: Vancouver
he: ונקובר

en: Virgin
he: וירגין

en: Whitehorse
he: וויטהורס

en: Winnipeg
he: וויניפג

en: Yakutat
he: יאקוטת

en: Yellowknife
he: ילונייף

en: Antarctica
he: אנטרטיקה

en: Casey
he: קייסי

en: Davis
he: דיוויס

en: DumontDUrville
he: דומונט ארוויל

en: Mawson
he: מוסון

en: McMurdo
he: מקמורדו

en: Palmer
he: פלמר

en: Rothera
he: רות'רה

en: South Pole
he: הקוטב הדרומי

en: Syowa
he: סייווה

en: Vostok
he: ווסטוק

en: Arctic
he: ארקטיק

en: Longyearbyen
he: לונגיירניין

en: Asia
he: אסיה

en: Aden
he: עדן

en: Almaty
he: אלמטי

en: Amman
he: עמאן

en: Anadyr
he: אנדיר

en: Aqtau
he: אקטאו

en: Aqtobe
he: אקטובי

en: Ashgabat
he: אשגבט

en: Ashkhabad
he: אשגאבט

en: Baghdad
he: בגדד

en: Bahrain
he: בחריין

en: Baku
he: בקו

en: Bangkok
he: בנקוק

en: Beirut
he: ביירות

en: Bishkek
he: בישקק

en: Brunei
he: ברוניי

en: Calcutta
he: קלקוטה

en: Choibalsan
he: צ'ויבלסן

en: Chongqing
he: צ'נקינג

en: Chungking
he: צ'ונגצ'ינג

en: Colombo
he: קולומבו

en: Dacca
he: דאקה

en: Damascus
he: דמשק

en: Dhaka
he: דאקה

en: Dili
he: דילי

en: Dubai
he: דובאיי

en: Dushanbe
he: דושנבה

en: Gaza
he: עזה

en: Harbin
he: חרבין

en: Ho Chi Minh
he: הו-צ'י-מין

en: Hong Kong
he: הונג קונג

en: Hovd
he: הובד

en: Irkutsk
he: אירקוטסק

en: Istanbul
he: איסטנבול

en: Jakarta
he: ג'קרטה

en: Jayapura
he: ג'ייפורה

en: Jerusalem
he: ירושלים

en: Kabul
he: קאבול

en: Kamchatka
he: קמצ'טקה

en: Karachi
he: קראצ'י

en: Kashgar
he: קשגר

en: Katmandu
he: קטמנדו

en: Kolkata
he: קולקטה

en: Krasnoyarsk
he: קרסנויארסק

en: Kuala Lumpur
he: קואלה לומפור

en: Kuching
he: קושינג

en: Kuwait
he: כווית

en: Macao
he: מקאו

en: Macau
he: מקאו

en: Magadan
he: מגדן

en: Makassar
he: מקסאר

en: Manila
he: מנילה

en: Muscat
he: מוסקט

en: Nicosia
he: ניקוסיה

en: Novosibirsk
he: נובוסיבירסק

en: Omsk
he: אומסק

en: Oral
he: אורל

en: Phnom Penh
he: פנום פן

en: Pontianak
he: פונטיאנק

en: Pyongyang
he: פיונגיאנג

en: Qatar
he: קטאר

en: Qyzylorda
he: קיזילורדה

en: Rangoon
he: רנגון

en: Riyadh
he: ריאד

en: Saigon
he: סייגון

en: Sakhalin
he: סחאלין

en: Samarkand
he: סמרקנד

en: Seoul
he: סיאול

en: Shanghai
he: שנחאי

en: Singapore
he: סינגפור

en: Taipei
he: טאיפה

en: Tashkent
he: טשקנט

en: Tbilisi
he: טביליסי

en: Tehran
he: טהרן

en: Tel Aviv
he: תל אביב

en: Thimbu
he: טהימפהו

en: Thimphu
he: טהימפהו

en: Tokyo
he: טוקיו

en: Ujung Pandang
he: אוז'ונג פנגנג

en: Ulaanbaatar
he: אולן בטור

en: Ulan Bator
he: אולן בטור

en: Urumqi
he: אורומקי

en: Vientiane
he: ויינטיאנה

en: Vladivostok
he: ולדיבוסטוק

en: Yakutsk
he: יאקוטסק

en: Yekaterinburg
he: יקטרינבורג

en: Yerevan
he: ירבאן

en: Atlantic
he: אטלנטי

en: Azores
he: אזוריים

en: Bermuda
he: ברמודה

en: Canary
he: קנרי

en: Cape Verde
he: כף ורדה

en: Faeroe
he: פארו

en: Faroe
he: פארו

en: Jan Mayen
he: יאן מאיין

en: Madeira
he: מדיירה

en: Reykjavik
he: רייקיאוויק

en: South Georgia
he: דרום ג'ורג'יה

en: St Helena
he: סנט הלנה

en: Stanley
he: סטנלי

en: Australia
he: אוסטרליה

en: Adelaide
he: אדלייד

en: Brisbane
he: בריסביין

en: Broken Hill
he: ברוקן היל

en: Canberra
he: קנברה

en: Currie
he: קורי

en: Darwin
he: דארווין

en: Eucla
he: אאוקלה

en: Hobart
he: הוברט

en: Lindeman
he: לינדמן

en: Lord Howe
he: לורד הואו

en: Melbourne
he: מלבורן

en: North
he: צפון

en: NSW
he: ניו סאות' ויילס

en: Perth
he: פרת'

en: Queensland
he: קווינסלנד

en: South
he: דרום

en: Sydney
he: סידני

en: Tasmania
he: טסמניה

en: Victoria
he: ויקטוריה

en: West
he: מערב

en: Yancowinna
he: ינקובינה

en: Etc
he: אזורי זמן GMT

en: Greenwich
he: גריניץ'

en: Universal
he: אוניברסלי

en: Zulu
he: זולו

en: Europe
he: אירופה

en: Amsterdam
he: אמסטרדם

en: Andorra
he: אנדורה

en: Athens
he: אתונה

en: Belfast
he: בלפאסט

en: Belgrade
he: בלגרד

en: Berlin
he: ברלין

en: Bratislava
he: ברטיסלבה

en: Brussels
he: בריסל

en: Bucharest
he: בוקרשט

en: Budapest
he: בודפסט

en: Chisinau
he: קישינב

en: Copenhagen
he: קופנהגן

en: Dublin
he: דאבלין

en: Gibraltar
he: גיברלטר

en: Guernsey
he: גוארנסיי

en: Helsinki
he: הלסינקי

en: Isle of Man
he: האי מאן

en: Jersey
he: ג'רסי

en: Kaliningrad
he: קלינינגרד

en: Kiev
he: קייב

en: Lisbon
he: ליסבון

en: Ljubljana
he: לובליאנה

en: London
he: לונדון

en: Luxembourg
he: לוקסמבורג

en: Madrid
he: מדריד

en: Malta
he: מלטה

en: Mariehamn
he: מריהם

en: Minsk
he: מינסק

en: Monaco
he: מונקו

en: Moscow
he: מוסקבה

en: Oslo
he: אוסלו

en: Paris
he: פריס

en: Podgorica
he: פודגוריקה

en: Prague
he: פראג

en: Riga
he: ריגה

en: Rome
he: רומא

en: Samara
he: סמרה

en: San Marino
he: סן מרינו

en: Sarajevo
he: סרייבו

en: Simferopol
he: סימפרופול

en: Skopje
he: סקופיה

en: Sofia
he: סופיה

en: Stockholm
he: שטוקהולם

en: Tallinn
he: טאלין

en: Tirane
he: טירנה

en: Tiraspol
he: טירספול

en: Uzhgorod
he: אוזגורוד

en: Vaduz
he: ואדוז

en: Vatican
he: ותיקן

en: Vienna
he: וינה

en: Vilnius
he: וילנה

en: Volgograd
he: וולגוגרד

en: Warsaw
he: ורשה

en: Zagreb
he: זאגרב

en: Zaporozhye
he: זאפורוז'יה

en: Zurich
he: ציריך

en: Indian
he: הודו

en: Antananarivo
he: אנטננריבו

en: Chagos
he: שאגוס

en: Christmas
he: קריסמס

en: Cocos
he: קוקוס

en: Comoro
he: קומורו

en: Kerguelen
he: קרגואלן

en: Mahe
he: מאהה

en: Maldives
he: מלדיביים

en: Mauritius
he: מאוריציוס

en: Mayotte
he: מייבוטה

en: Reunion
he: ראוניון

en: Pacific
he: פאסיפי

en: Apia
he: אפיה

en: Auckland
he: אוקלנד

en: Chatham
he: צ'טהם

en: Easter
he: פסחא

en: Efate
he: אפט

en: Enderbury
he: אנדרברי

en: Fakaofo
he: פקאופו

en: Fiji
he: פיג'י

en: Funafuti
he: פונפוטי

en: Galapagos
he: גלפגוס

en: Gambier
he: גמבייר

en: Guadalcanal
he: גואדלקנל

en: Guam
he: גואם

en: Honolulu
he: הונולולו

en: Johnston
he: ג'ונסטון

en: Kiritimati
he: קיריטימטי

en: Kosrae
he: קוסראה

en: Kwajalein
he: קוואג'אלין

en: Majuro
he: מג'ורו

en: Marquesas
he: מרקסס

en: Midway
he: מידווי

en: Nauru
he: נאורו

en: Niue
he: ניואה

en: Norfolk
he: נורפולק

en: Noumea
he: נואמאה

en: Pago Pago
he: פאגו פאגו

en: Palau
he: פלאו

en: Pitcairn
he: פיטקאירן

en: Ponape
he: פונפה

en: Port Moresby
he: פורט מורסביי

en: Rarotonga
he: רארוטונגה

en: Saipan
he: סייפן

en: Samoa
he: סמואה

en: Tahiti
he: טהיטי

en: Tarawa
he: טראווה

en: Tongatapu
he: טונגטפו

en: Truk
he: טרוק

en: Wake
he: ווייק

en: Wallis
he: ווליס

en: Yap
he: יאפ

en: Kigali
he: קיגלי

en: Kinshasa
he: קינשסה

en: Johannesburg
he: יוהנסבורג

en: Kampala
he: קמפלה

en: Lubumbashi
he: לובומבשי

en: Luanda
he: לואנדה

en: Lome
he: לומה

en: Libreville
he: ליברוויל

en: Lagos
he: לאגוס

en: Maputo
he: מפוטו

en: Malabo
he: מאלבו

en: Lusaka
he: לוסקה

en: Ndjamena
he: נדג'מנה

en: Nairobi
he: נאירובי

en: Maseru
he: מזרו

en: Mbabane
he: מבבנה

en: Mogadishu
he: מוגדישו

en: Monrovia
he: מונרוביה

en: La Rioja
he: לה ריוחה

en: Jujuy
he: חוחוי

en: Cordoba
he: קורדובה

en: ComodRivadavia
he: קומודורו ריבדביה

en: Catamarca
he: קטמארקה

en: Buenos Aires
he: בואנוס איירס

en: Argentina
he: ארגנטינה

en: Araguaina
he: ארגואיינה

en: Antigua
he: אנטיגואה

en: Anguilla
he: אנגווילה

en: Anchorage
he: אנקורג'

en: Adak
he: אדק

en: America
he: אמריקה

en: Windhoek
he: וינדהוק

en: Tunis
he: תוניס

en: Tripoli
he: טריפולי

en: Timbuktu
he: טימבוקטו

en: Sao Tome
he: סאו טום

en: Porto-Novo
he: פורטו-נובו

en: Ouagadougou
he: אוגדוגו

en: Nouakchott
he: נואקשוט

en: Niamey
he: ניאמיי

en: El Aaiun
he: אל עווין

en: Douala
he: דואלה

en: Harare
he: הררה

en: Freetown
he: פריטאון

en: Gaborone
he: גבורון

en: Khartoum
he: חרטום

en: Djibouti
he: דג'יבוטי

en: Dar es Salaam
he: דאר אל סאלם

en: Dakar
he: דקר

en: Conakry
he: סונקרי

en: Ceuta
he: קאוטה

en: Casablanca
he: קזבלנקה

en: Cairo
he: קהיר

en: Bujumbura
he: בוג'ומבורה

en: Brazzaville
he: ברזוויל

en: Blantyre
he: בלנטיר

en: Bissau
he: ביסאו

en: Banjul
he: בנג'ול

en: Bangui
he: בנגוי

en: Bamako
he: באמאקו

en: Asmera
he: אסמרה

en: Algiers
he: אלג'יר

en: Asmara
he: אסמרה

en: Addis Ababa
he: אדיס אבבה

en: Abidjan
he: אביג'ן

en: Africa
he: אפריקה

en: Accra
he: אקרה

en: Mendoza
he: מנדוסה

en: Rio Gallegos
he: ריו גז'גוס

en: San Juan
he: סן חואן

en: San Luis
he: סן לואיס

en: Tucuman
he: טוקומאן

en: Ushuaia
he: אוסוואיה

en: Aruba
he: ארובה

en: Asuncion
he: אסונסיון

en: Atikokan
he: אטיקוקאן

en: Atka
he: אטקה

en: Bahia
he: באהיה

en: Barbados
he: ברבדוס

en: Belem
he: בלם

en: Belize
he: בליז

en: Blanc-Sablon
he: בלנק-סבלון

en: Boa Vista
he: בואה ויסטה

en: Bogota
he: בוגוטה

en: Boise
he: בוייזי

en: Cambridge Bay
he: קיימברידג' ביי

en: Campo Grande
he: קמפו-גרנדה

en: Cancun
he: קנקון

en: Caracas
he: קרקס

en: Cayenne
he: קיינה

en: Cayman
he: קיימן

en: Chicago
he: שיקאגו

en: Chihuahua
he: צ'יוואווה

en: Coral Harbour
he: קורל הרבור

en: Costa Rica
he: קוסטה ריקה

en: Cuiaba
he: קויאבה

en: Curacao
he: קורסאו

en: Danmarkshavn
he: דנמרקשבן

en: Dawson
he: דוסון

en: Dawson Creek
he: דוסון קריק

en: Denver
he: דנבר

en: Detroit
he: דטרויט

en: Dominica
he: דומיניקיה

en: Edmonton
he: אדמונטון

en: Eirunepe
he: אירונפה

en: El Salvador
he: אל סלבדור

en: Ensenada
he: אנסנדה

en: Fort Wayne
he: פורט וין

en: Fortaleza
he: פורטלזה

en: Glace Bay
he: גלייס ביי

en: Godthab
he: גודטאב

en: Goose Bay
he: גוס ביי

en: Grand Turk
he: גרנד טורק

en: Grenada
he: גרנדה

en: Guadeloupe
he: גוואדלופ

en: Guatemala
he: גואטמלה

en: Guayaquil
he: גויאקוויל

en: Guyana
he: גיאנה

en: Halifax
he: הליפקס

en: Havana
he: האוונה

en: Hermosillo
he: הרמוסילו

en: Indiana
he: אנדיאנה

en: Indianapolis
he: אינדיאנפוליס

en: Knox
he: נוקס

en: Marengo
he: מרנגו

en: Petersburg
he: פטרסבורג

en: Tell City
he: טל-סיטי

en: Vevay
he: וואיי
