Continents & Cities - en to kn translation catalogue (450 entries)

en: ACT
kn: ಆಕ್ಟ್

en: Abidjan
kn: ಅಬಿಡ್ಜಾನ್

en: Accra
kn: ಆಕ್ರಾ

en: Adak
kn: ಅಡಕ್

en: Addis Ababa
kn: ಅಡೀಸ್ ಅಬಾಬಾ

en: Adelaide
kn: ಅಡಿಲೇಡ್

en: Aden
kn: ಏಡನ್

en: Africa
kn: ಆಫ್ರಿಕಾ

en: Algiers
kn: ಅಲ್ಜೀರ್ಸ್

en: Almaty
kn: ಅಲ್ಮಾಟಿ

en: America
kn: ಅಮೇರಿಕಾ

en: Amman
kn: ಅಮ್ಮಾನ್

en: Amsterdam
kn: ಅಂಸ್ಟರ್ ಡ್ಯಾಮ್

en: Anadyr
kn: ಅಂಡಿರ್

en: Anchorage
kn: ಅಂಕೊರಗೆ

en: Andorra
kn: ಅಂಡೊರ್ರಾ

en: Anguilla
kn: ಅಂಗ್ವಿಲ್ಲಾ

en: Antananarivo
kn: ಅಂಟಾನಾನಾರಿವೋ

en: Antarctica
kn: ಅಂಟಾರ್ಟಿಕ

en: Antigua
kn: ಅಂಟಿಗುವಾ

en: Apia
kn: ಏಪಿಯಾ

en: Aqtau
kn: ಅಕ್ಟೌ

en: Aqtobe
kn: ಆಕ್ಟೋಬ್

en: Araguaina
kn: ಅರಗ್ವೈನಾ

en: Arctic
kn: ಅರ್ಕಟಿಕ್

en: Argentina
kn: ಅರ್ಜೆಂಟಿನಾ

en: Aruba
kn: ಅರುಬಾ

en: Ashgabat
kn: ಆಶ್ಗಬಟ್

en: Ashkhabad
kn: ಆಶ್ಖಾಬಾದ್

en: Asia
kn: ಏಷ್ಯಾ

en: Asmara
kn: ಅಸ್ಮಾರಾ

en: Asmera
kn: ಅಸ್ಮೆರಾ

en: Asuncion
kn: ಅಸುಂಶಿನ್

en: Athens
kn: ಅಥೆನ್ಸ್

en: Atikokan
kn: ಅಟಿಕೊಕನ್

en: Atka
kn: ಅಟ್ಕಾ

en: Atlantic
kn: ಅಟ್ಲಾಂಟಿಕ್

en: Auckland
kn: ಆಕ್ಲಂಡ್

en: Australia
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ

en: Azores
kn: ಅಜ್ಹೋರ್ಸ್

en: Baghdad
kn: ಬಾಗ್ದಾದ್

en: Bahia
kn: ಬಹಿಯಾ

en: Bahrain
kn: ಬಹ್ರೈನ್

en: Baku
kn: ಬಾಕು

en: Bamako
kn: ಬಮಾಕೊ

en: Bangkok
kn: ಬ್ಯಾಂಕಾಕ್

en: Bangui
kn: ಬಂಗ್ವೆ

en: Banjul
kn: ಬಂಜುಲ್

en: Barbados
kn: ಬಾರ್ಬಡೊಸ್

en: Beirut
kn: ಭೈರೂತ್

en: Belem
kn: ಬೆಲೆಮ್

en: Belfast
kn: ಬೆಲ್ಫಾಸ್ಟ್

en: Belgrade
kn: ಬೆಲ್ಗ್ರೇಡ್

en: Belize
kn: ಬೆಲಿಝ್

en: Berlin
kn: ಬರ್ಲಿನ್

en: Bermuda
kn: ಬರ್ಮುಡಾ

en: Bishkek
kn: ಬೈಷೆಕ್

en: Bissau
kn: ಬಿಸುವಾ

en: Blanc-Sablon
kn: ಬ್ಲಾಂಕ್-ಸಬ್ಲಾನ್

en: Blantyre
kn: ಬ್ಲಾಂಟೈರ್

en: Boa Vista
kn: ಬೊವಾ ವಿಸ್ಟಾ

en: Bogota
kn: ಬೊಗೊಟಾ

en: Boise
kn: ಬೊಯಿಸ್

en: Bratislava
kn: ಬ್ರಾಟಿಸ್ಲಾವ

en: Brazzaville
kn: ಬ್ರಝಾವಿಲ್ಲೇ

en: Brisbane
kn: ಬ್ರಿಸ್ಬೇನ್

en: Broken Hill
kn: ಬ್ರೋಕನ್ ಹಿಲ್

en: Brunei
kn: ಬ್ರೂನೈ

en: Brussels
kn: ಬ್ರುಸ್ಸೆಲ್ಸ್

en: Bucharest
kn: ಬುಕಾರೆಸ್ಟ್

en: Budapest
kn: ಬುಡಾಪೆಸ್ಟ್

en: Buenos Aires
kn: ಬ್ಯೂನಸ್ ಐರಿಸ್

en: Bujumbura
kn: ಉಜುಂಬುರ

en: Cairo
kn: ಕೈರೋ

en: Calcutta
kn: ಕಲ್ಕತ್ತಾ

en: Cambridge Bay
kn: ಕೆಂಬ್ರಿಡ್ಜ್ ಬೇ

en: Campo Grande
kn: ಕ್ಯಾಮ್ಪೊ ಗ್ರಾಂಡೆ

en: Canary
kn: ಕ್ಯಾನರಿ

en: Canberra
kn: ಕೆನ್ಬೆರಾ

en: Cancun
kn: ಕಾಕುನ್

en: Cape Verde
kn: ಕೇಪ್ ವರ್ಡೆ

en: Caracas
kn: ಕರಕಾಸ್

en: Casablanca
kn: ಕ್ಯಾಸಬ್ಲಾಂಕ

en: Casey
kn: ಕೇಸೀ

en: Catamarca
kn: ಕಟಮಾರ್ಕ

en: Cayenne
kn: ಸಿಯೆನ್ನಾ

en: Cayman
kn: ಕೇಮ್ಯಾನ್

en: Center
kn: ಸೆಂಟರ್

en: Ceuta
kn: ಸಿಯೂಟ

en: Chagos
kn: ಚಾಗೊಸ್

en: Chatham
kn: ಚಾತಂ

en: Chicago
kn: ಚಿಕಾಗೋ

en: Chihuahua
kn: ಚಿಹುಹ್ವಾ

en: Chisinau
kn: ಚಿಸಿನಾವ್

en: Choibalsan
kn: ಚಾಯ್ ಬಾಲ್ಸನ್

en: Chongqing
kn: ಚಾಂಗ್ ಕ್ವಿಂಗ್

en: Christmas
kn: ಕ್ರಿಸ್ಮಸ್

en: Chungking
kn: ಚುಂಕಿಂಗ್

en: Cocos
kn: ಕೊಕೊಸ್

en: Colombo
kn: ಕೊಲೊಂಬೋ

en: ComodRivadavia
kn: ಕೊಮೊಡ್ರಿವಡವಿಯಾ

en: Comoro
kn: ಕೊಮೊರೊ

en: Conakry
kn: ಕೊನಾಕ್ರಿ

en: Copenhagen
kn: ಕೋಪನ್ ಹೇಗನ್

en: Coral Harbour
kn: ಕೊರಲ್ ಹಾರ್ಬರ್

en: Cordoba
kn: ಕೊರ್ಡೊಬಾ

en: Costa Rica
kn: ಕೋಸ್ಟರೀಕಾ

en: Cuiaba
kn: ಕ್ಯೂಬಾ

en: Curacao
kn: ಕುರಕಾವ್

en: Currie
kn: ಕ್ಯೂರಿ

en: Dacca
kn: ಢಾಕಾ

en: Dakar
kn: ಡಕಾರ್

en: Damascus
kn: ಡಮಾಸ್ಕಸ್

en: Danmarkshavn
kn: ಡನ್ಮ ರ್ಕ್ ಶ್ವಾನ್

en: Dar es Salaam
kn: ಡಾರ್ ಎಸ್ ಸಲಾಮ್

en: Darwin
kn: ಡಾರ್ವಿನ್

en: Davis
kn: ಡೇವಿಸ್

en: Dawson
kn: ಡಾಸನ್

en: Dawson Creek
kn: ಡಾಸನ್ ಕ್ರೀಕ್

en: Denver
kn: ದೆನ್ವರ್

en: Detroit
kn: ಡೆಟ್ರಾಯಿಟ್

en: Dhaka
kn: ಢಾಕಾ

en: Dili
kn: ದೆಲ್ಲಿ

en: Djibouti
kn: ಜಿಬೌಟಿ

en: Dominica
kn: ಡೊಮಿನಿಕಾ

en: Douala
kn: ಡೌವಾಲ

en: Dubai
kn: ದುಬೈ

en: Dublin
kn: ಡಬ್ಲಿನ್

en: DumontDUrville
kn: ಡ್ಯೂಮಾಂಟ್ ಡ್ರೂವಿಲ್ಲೆ

en: Dushanbe
kn: ದುಶಾಂಬೆ

en: Easter
kn: ಈಸ್ಟರ್

en: Edmonton
kn: ಎಡ್ಮಂಟನ್

en: Efate
kn: ಎಫಾಟೆ

en: Eirunepe
kn: ಐರುನೆಪೆ

en: El Aaiun
kn: ಎಲ್ ಐವಾನ್

en: El Salvador
kn: ಎಲ್ ಸಾಲ್ವೆಡಾರ್

en: Enderbury
kn: ಎಂಡರ್ಬರಿ

en: Ensenada
kn: ಎನ್ಸೆನಡಾ

en: Eucla
kn: ಯೂಕ್ಲಾ

en: Europe
kn: ಯೂರೋಪ್

en: Faeroe
kn: ಫೆರೊಯಿ

en: Fakaofo
kn: ಫಕಾಫೊ

en: Faroe
kn: ಫರೊಯಿ

en: Fiji
kn: ಫಿಜಿ

en: Fort Wayne
kn: ಫೊರ್ಟ್ ವೆಯ್ನೆ

en: Fortaleza
kn: ಫೊರ್ಟಲೆಝಾ

en: Freetown
kn: ಫ್ರೀಟೌನ್

en: Funafuti
kn: ಫ್ಯೂನಾಫುಟಿ

en: Gaborone
kn: ಗ್ಯಾಬೊರೊನೆ

en: Galapagos
kn: ಗ್ಯಾಲಪಾಗೋಸ್

en: Gambier
kn: ಗ್ಯಾಂಬಿಯರ್

en: Gaza
kn: ಗಾಜ್ಹಾ

en: Gibraltar
kn: ಜಿಬ್ರಾಲ್ಟರ್

en: Glace Bay
kn: ಗ್ಲೇಸ್ ಬೇ

en: Godthab
kn: ಗಾಡ್ಥಾಬ್

en: Goose Bay
kn: ಗೂಸ್ ಬೇ

en: Grand Turk
kn: ಗ್ರಾಂಡ್ ಟರ್ಕ್

en: Greenwich
kn: ಗ್ರೀನ್ವಿಚ್

en: Grenada
kn: ಗ್ರೆನೆಡಾ

en: Guadalcanal
kn: ಗ್ವಾಡಲ್ ಕೆನಾಲ್

en: Guadeloupe
kn: ಗ್ವಾಡೆಲೊಪೆ

en: Guam
kn: ಗಾಮ್

en: Guatemala
kn: ಗ್ವಾಟೆಮಾಲ

en: Guayaquil
kn: ಗ್ವಾಯಕ್ವಿಲ್

en: Guernsey
kn: ಗರ್ನ್ಸೀ

en: Guyana
kn: ಗಯಾನ

en: Halifax
kn: ಹ್ಯಾಲಿಫ್ಯಾಕ್ಸ್

en: Harare
kn: ಹರಾರೆ

en: Harbin
kn: ಹಾರ್ಬಿನ್

en: Havana
kn: ಹವಾನಾ

en: Helsinki
kn: ಹೆಲ್ಸಿಂಕಿ

en: Hermosillo
kn: ಹರ್ಮೊಸಿಲ್ಲೋ

en: Ho Chi Minh
kn: ಹೊ ಚಿ ಮಿನ್ಹ್

en: Hobart
kn: ಹೋಬರ್ಟ್

en: Hong Kong
kn: ಹಾಂಗ್ ಕಾಂಗ್

en: Honolulu
kn: ಹೊನಲುಲು

en: Hovd
kn: ಹೋವ್ಡ್

en: Indian
kn: ಇಂಡಿಯನ್

en: Indiana
kn: ಇಂಡಿಯಾನಾ

en: Indianapolis
kn: ಇಂಡಿಯಾನಾ ಪೊಲಿಸ್

en: Inuvik
kn: ಇನುವಿಕ್

en: Iqaluit
kn: ಈಕ್ವಾಲ್ಯೂಟ್

en: Irkutsk
kn: ಇರ್ಕುಟ್ಸ್ಕ್

en: Isle of Man
kn: ಐಸ್ಲ್ ಆಫ್ ಮ್ಯಾನ್

en: Istanbul
kn: ಇಸ್ತಾನ್ ಬುಲ್

en: Jakarta
kn: ಜಕಾರ್ತ

en: Jamaica
kn: ಜಮೈಕಾ

en: Jan Mayen
kn: ಜಾನ್ ಮೇಯೆನ್

en: Jayapura
kn: ಜಯಪುರ

en: Jersey
kn: ಜೆರ್ಸಿ

en: Jerusalem
kn: ಜೆರುಸಲೇಂ

en: Johannesburg
kn: ಜೋಹಾನೆಸ್ ಬರ್ಗ್

en: Johnston
kn: ಜಾನ್ ಸ್ಟನ್

en: Jujuy
kn: ಜುಜುವಯ್

en: Juneau
kn: ಜೂನ್ಯೂ

en: Kabul
kn: ಕಾಬೂಲ್

en: Kaliningrad
kn: ಕಾಲಿನ್ ಗ್ರಾಡ್

en: Kamchatka
kn: ಕಾಮ್ಚಟ್ಕ

en: Kampala
kn: ಕಂಪಾಲಾ

en: Karachi
kn: ಕರಾಚಿ

en: Kashgar
kn: ಕಾಶ್ಗರ್

en: Katmandu
kn: ಕಟ್ಮಂಡು

en: Kentucky
kn: ಕೆಂಟುಕಿ

en: Kerguelen
kn: ಕರ್ಗೆಲೆನ್

en: Khartoum
kn: ಖರ್ಟೌಮ್

en: Kiev
kn: ಕೀವ್

en: Kigali
kn: ಕಿಗಲಿ

en: Kinshasa
kn: ಕಿನ್ಶಾಸಾ

en: Kiritimati
kn: ಕಿರಿಟಿಮಟಿ

en: Knox
kn: ನಾಕ್ಸ್

en: Knox IN
kn: ನಾಕ್ಸ್ IN

en: Kolkata
kn: ಕೊಲ್ಕೊತ್ತಾ

en: Kosrae
kn: ಕೋಸ್ರೆ

en: Krasnoyarsk
kn: ಕ್ರಾಸ್ನೊಯಾರ್ಸ್ಕ್

en: Kuala Lumpur
kn: ಕೌಲಾಲಂಪುರ್

en: Kuching
kn: ಕುಚಿಂಗ್

en: Kuwait
kn: ಕುವೈತ್

en: Kwajalein
kn: ಕ್ವಾಜಾಲೀನ್

en: La Paz
kn: ಲಾ ಪಾಜ್

en: La Rioja
kn: ಲಾ ರಿಯೋಜ

en: Lagos
kn: ಲಗೊಸ್

en: Libreville
kn: ಲೈಬರ್ ವಿಲ್ಲೆ

en: Lima
kn: ಲೀಮಾ

en: Lindeman
kn: ಲಿಂಡೆಮಾನ್

en: Lisbon
kn: ಲಿಸ್ಬನ್

en: Lome
kn: ಲೋಮ್

en: London
kn: ಲಂಡನ್

en: Longyearbyen
kn: ಲಾಂಗ್ ಯಿಯರ್ ಬೈನ್

en: Lord Howe
kn: ಲಾರ್ಡ್ ಹೋವೆ

en: Los Angeles
kn: ಲಾಸ್ ಏಂಜಲ್ಸ್

en: Louisville
kn: ಲೂಯಿಸ್ವಿಲ್ಲೆ

en: Luanda
kn: ಲುವಾಂಡಾ

en: Lubumbashi
kn: ಲುಬುಂಬಾಶಿ

en: Lusaka
kn: ಲುಸಾಕ

en: Luxembourg
kn: ಲಕ್ಸಂಬರ್ಗ್

en: Macao
kn: ಮಕಾವ್

en: Macau
kn: ಮಕಾವ್

en: Maceio
kn: ಮಾಸಿಯೋ

en: Madeira
kn: ಮಡೈರಾ

en: Madrid
kn: ಮ್ಯಾಡ್ರಿಡ್

en: Magadan
kn: ಮಗದಾನ್

en: Mahe
kn: ಮಾಹೆ

en: Majuro
kn: ಮಜುರೋ

en: Makassar
kn: ಮಕಸ್ಸರ್

en: Malabo
kn: ಮಾಲಬೋ

en: Maldives
kn: ಮಾಲ್ಡೀವ್ಸ್

en: Malta
kn: ಮಾಲ್ಟಾ

en: Managua
kn: ಮಾನಗ್ವ

en: Manaus
kn: ಮಾನೌಸ್

en: Manila
kn: ಮನಿಲಾ

en: Maputo
kn: ಮಾಪುಟೋ

en: Marengo
kn: ಮರೆಂಗೋ

en: Mariehamn
kn: ಮೇರಿಹೆಮ್ನ್

en: Marigot
kn: ಮಾರಿಗೋಟ್

en: Marquesas
kn: ಮರ್ಕ್ವೆಸಾಸ್

en: Martinique
kn: ಮಾರ್ಟಿನಿಕ್

en: Maseru
kn: ಮಾಸೆರು

en: Mauritius
kn: ಮಾರಿಶಿಯಸ್

en: Mawson
kn: ಮಾಸನ್

en: Mayotte
kn: ಮೇಯೊಟ್

en: Mazatlan
kn: ಮಜ್ಹಾಟ್ಲಾನ್

en: Mbabane
kn: ಮಬಾಬಾನೆ

en: McMurdo
kn: ಮ್ಯಾಕ್ ಮುರ್ಡೋ

en: Melbourne
kn: ಮೆಲ್ಬೊರ್ನ್

en: Mendoza
kn: ಮೆಂಡೋಝಾ

en: Menominee
kn: ಮೆನೋಮಿನೀ

en: Merida
kn: ಮೆರಿಡಾ

en: Mexico City
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕೋ ಸಿಟಿ

en: Midway
kn: ಮಿಡ್ವೇ

en: Minsk
kn: ಮಿನ್ ಸ್ಕ್

en: Miquelon
kn: ಮಿಕ್ವೆಲಾನ್

en: Mogadishu
kn: ಮೊಗಾಡಿಶು

en: Monaco
kn: ಮೊನಾಕೊ

en: Moncton
kn: ಮಾಂಕ್ಟನ್

en: Monrovia
kn: ಮೊನ್ರೋವಿಯಾ

en: Monterrey
kn: ಮಾಂಟೆರರಿ

en: Montevideo
kn: ಮಾಂಟೆವಿಡಿಯೋ

en: Monticello
kn: ಮಾಂಟಿಸೆಲ್ಲೊ

en: Montreal
kn: ಮಾಂಟ್ರಿಯಲ್

en: Montserrat
kn: ಮಾಂಟೆಸೆರಾಟ್

en: Moscow
kn: ಮಾಸ್ಕೋ

en: Muscat
kn: ಮಸ್ಕಟ್

en: Nairobi
kn: ನೈರೋಬಿ

en: Nassau
kn: ನಸ್ಸಾಉ

en: Nauru
kn: ನೌರು

en: New Salem
kn: ನ್ಯೂ ಸೇಲಮ್

en: New York
kn: ನ್ಯೂಯಾರ್ಕ್

en: Niamey
kn: ನಿಯಾಮೆಯ್

en: Nicosia
kn: ನಿಕೋಸಿಯಾ

en: Nipigon
kn: ನಿಪಿಗಾನ್

en: Niue
kn: ನ್ಯೂ

en: Nome
kn: ನೋಮೆ

en: Norfolk
kn: ನಾರ್ಫೊಕ್

en: Noronha
kn: ನೊರೋನ್ಹಾ

en: North
kn: ನಾರ್ತ್

en: North Dakota
kn: ನಾರ್ಥ್ ಡಕೋಟಾ

en: Nouakchott
kn: ನೊವಾಕೊಟ್

en: Noumea
kn: ನೌಮಿಯಾ

en: Novosibirsk
kn: ನೋವೋಸಿಬಿರ್ಸ್ಕ್

en: Omsk
kn: ಓಮ್ಸ್ಕ್

en: Oral
kn: ಓರಲ್

en: Oslo
kn: ಓಸ್ಲೋ

en: Ouagadougou
kn: ಔಗಡೌಗೌ

en: Pacific
kn: ಪ್ಯಾಸಿಫಿಕ್

en: Pago Pago
kn: ಪಾಗೋ ಪಾಗೋ

en: Palau
kn: ಪಾಲೌ

en: Palmer
kn: ಪಾಮರ್

en: Panama
kn: ಪನಾಮಾ

en: Pangnirtung
kn: ಪಾಂಗ್ನಿರ್ಟಂಗ್

en: Paramaribo
kn: ಪರಮಾರಿಬೊ

en: Paris
kn: ಪ್ಯಾರಿಸ್

en: Perth
kn: ಪರ್ಥ್

en: Petersburg
kn: ಪೀಟರ್ಸ್ ಬರ್ಗ್

en: Phnom Penh
kn: ಫ್ನಾಮ್ ಪೆನ್ಹ್

en: Phoenix
kn: ಫೀನಿಕ್ಸ್

en: Pitcairn
kn: ಪಿಟ್ಕಾಯಿರ್ನ್

en: Podgorica
kn: ಪೋಡ್ಗೋರೀಕ

en: Ponape
kn: ಪೊನಾಪೆ

en: Pontianak
kn: ಪೊಂಟಿಯಾನಕ್

en: Port Moresby
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಮಾರ್ಸ್ಬೆ

en: Port of Spain
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಆಫ್ ಸ್ಪೈನ್

en: Port-au-Prince
kn: ಪೋರ್ತ್-ಔ-ಪ್ರಿನ್ಸ್

en: Porto Acre
kn: ಪೋರ್ಟೋ ಅಕರ್

en: Porto Velho
kn: ಪೋರ್ಟೋ ವೆಲ್ಹೋ

en: Porto-Novo
kn: ಫೊರ್ಟೊ-ನೊವೊ

en: Prague
kn: ಪರಗ್ವೆ

en: Puerto Rico
kn: ಪೋರ್ಟೋ ರೀಕೋ

en: Pyongyang
kn: ಪ್ಯೋಮ್ಗ್ ಯಾಂಗ್

en: Qatar
kn: ಕತಾರ್

en: Queensland
kn: ಕ್ವೀನ್ಸ್ ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Qyzylorda
kn: ಕ್ಸೈಜೈಲೊರ್ಡಾ

en: Rainy River
kn: ರೈನಿ ರಿವರ್

en: Rangoon
kn: ರಂಗೂನ್

en: Rankin Inlet
kn: ‍ರ್‍ಯಾನ್ಕಿನ್ ಇನ್ಲೆಟ್

en: Rarotonga
kn: ರಾರೋಟೊಂಗ

en: Recife
kn: ರೆಸಿಫೆ

en: Regina
kn: ರೆಜಿನಾ

en: Resolute
kn: ರೆಸೊಲ್ಯೂಟ್

en: Reunion
kn: ರೀಯೂನಿಯನ್

en: Reykjavik
kn: ರೇಕ್ಜಾವಿಕ್

en: Riga
kn: ರೀಗ

en: Rio Branco
kn: ರೀಕೋ ಬಾಮ್ಕೋ

en: Rio Gallegos
kn: ರಿಯೋ ಗ್ಯಾಲಿಗೋಸ್

en: Riyadh
kn: ರಿಯಾಧ್

en: Rome
kn: ರೋಮ್

en: Rosario
kn: ರೋಸೈರೋ

en: Rothera
kn: ರೋಥೆರಾ

en: Saigon
kn: ಸೈಗಾನ್

en: Saipan
kn: ಸೈಪಾನ್

en: Sakhalin
kn: ಸಖಾಲಿನ್

en: Samara
kn: ಸಮರ

en: Samarkand
kn: ಸಮರ್ಕಂಡ್

en: Samoa
kn: ಸಾಮೋವಾ

en: San Juan
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಜುವಾನ್

en: San Luis
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಲೂಯಿಸ್

en: San Marino
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಮರೀನೋ

en: Santiago
kn: ಸ್ಯಾಂಟಿಯಾಗೊ

en: Santo Domingo
kn: ಸೆಂಟೋ ಡೊಮಿಂಗೊ

en: Sao Paulo
kn: ಸಾವೋ ಪೋಲೋ

en: Sao Tome
kn: ಸಾವೋ ಟೊಮೆ

en: Sarajevo
kn: ಸರ್ಜೇವೋ

en: Scoresbysund
kn: ಸ್ಕೋರ್ಸ್ ಬೈಸಂಡ್

en: Seoul
kn: ಸಿಯೋಲ್

en: Shanghai
kn: ಶಾಂಘೈ

en: Shiprock
kn: ಶಿಪ್ ರಾಕ್

en: Simferopol
kn: ಸಿಂಫೆರೊಪಾಲ್

en: Singapore
kn: ಸಿಂಗಾಪುರ್

en: Skopje
kn: ಸ್ಕೋಪ್ಜೆ

en: Sofia
kn: ಸೋಫಿಯಾ

en: South
kn: ಸೌತ್

en: South Georgia
kn: ಸೌತ್ ಜಾರ್ಜಿಯಾ

en: South Pole
kn: ಸೌತ್ ಪೋಲ್

en: St Barthelemy
kn: ಸೇಂಟ್ ಬಾರ್ಥಾಲೋಮ್ಯೋ

en: St Helena
kn: ಸೇಂಟ್ ಹೆಲೆನಾ

en: St Johns
kn: ಸೇಂಟ್ ಜಾನ್ಸ್

en: St Kitts
kn: ಸೇಂಟ್ ಕಿಟ್ಟ್ ಸ್

en: St Lucia
kn: ಸೇಂಟ್  ಲೂಸಿಯಾ

en: St Thomas
kn: ಸೇಂಟ್ ಲೂಸಿಡಾ

en: St Vincent
kn: ಸೇಂಟ್  ವಿನ್ಸೆಂಟ್

en: Stanley
kn: ಸ್ಟಾನ್ಲಿ

en: Stockholm
kn: ಸ್ಟಾಕ್ ಹೋಮ್

en: Swift Current
kn: ಸ್ವಿಫ್ಟ್ ಕರೆಂಟ್

en: Sydney
kn: ಸಿಡ್ನಿ

en: Syowa
kn: ಸ್ಯೋವಾ

en: Tahiti
kn: ತಾಹಿತಿ

en: Taipei
kn: ತೈಪೆ

en: Tallinn
kn: ಟಾಲ್ಲಿನ್

en: Tarawa
kn: ಟರಾವಾ

en: Tashkent
kn: ತಾಶ್ಕೆಂಟ್

en: Tasmania
kn: ಟಾಸ್ಮೇನಿಯಾ

en: Tbilisi
kn: ಟ್ಬಿಲಿಸಿ

en: Tegucigalpa
kn: ತೆಗುಸಿಗಲ್ಪಾ

en: Tehran
kn: ಟೆಹರಾನ್

en: Tel Aviv
kn: ಟೆಲ್ ಅವಿವ್

en: Tell City
kn: ಟೆಲ್ ಸಿಟಿ

en: Thimbu
kn: ತಿಂಬು

en: Thimphu
kn: ತಿಂಫು

en: Thule
kn: ಥೂಲೇ

en: Thunder Bay
kn: ಥಂಡರ್ ಬೇ

en: Tijuana
kn: ಟಿಜ್ವಾನ

en: Timbuktu
kn: ಟಿಮ್ಬಕ್ಟು

en: Tirane
kn: ಟಿರೇನ್

en: Tiraspol
kn: ಟಿರಾಸ್ಪೊಲ್

en: Tokyo
kn: ಟೊಕ್ಯೊ

en: Tongatapu
kn: ಟೊಂಗಾಟಾಪು

en: Toronto
kn: ಟೊರಾಂಟೋ

en: Tortola
kn: ಟಾರ್ ಟೊಲಾ

en: Tripoli
kn: ಟ್ರೈಪೊಲಿ

en: Truk
kn: ಟ್ರಕ್

en: Tucuman
kn: ಟುಕುಮಾನ್

en: Tunis
kn: ಟ್ಯೂನಿಸ್

en: Ujung Pandang
kn: ಜಂಗ್ ಪಂದಂಗ್

en: Ulaanbaatar
kn: ಉಲಾನ್ ಬಾತರ್

en: Ulan Bator
kn: ಉಲಾನ್ ಬಾತರ್

en: Universal
kn: ಯೂನಿವರ್ಸಲ್

en: Urumqi
kn: ಉರುಂಕ್ವಿ

en: Ushuaia
kn: ಉಶುವಿಯಾ

en: Uzhgorod
kn: ಉಜ್ಹ್ ಗೊರಾಡ್

en: Vaduz
kn: ವಾಡುಝ್

en: Vancouver
kn: ವ್ಯಾಂಕುವರ್

en: Vatican
kn: ವ್ಯಾಟಿಕನ್

en: Vevay
kn: ವೆವಾಯ್

en: Victoria
kn: ವಿಕ್ಟೊರಿಯಾ

en: Vienna
kn: ವಿಯೆನ್ನಾ

en: Vientiane
kn: ವಿಯಂಟಿಯಾನ್

en: Vilnius
kn: ವಿಲಿನಿಯಸ್

en: Vincennes
kn: ವಿನ್ಸೆನ್ನೆಸ್

en: Virgin
kn: ವರ್ಜಿನ್

en: Vladivostok
kn: ವ್ಲಾಡಿವೋಸ್ತೊಕ್

en: Volgograd
kn: ವೊಲ್ಗೋಗಾರ್ಡ್

en: Vostok
kn: ವೋಸ್ತೋಕ್

en: Wake
kn: ವೇಕ್

en: Wallis
kn: ವಾಲಿಸ್

en: Warsaw
kn: ವಾರ್ಸಾ

en: West
kn: ವೆಸ್ಟ್

en: Whitehorse
kn: ವ್ಹೈಟ್ ಹಾರ್ಸ್

en: Winamac
kn: ವಿನಮ್ಯಾಕ್

en: Windhoek
kn: ವಿಂಢೋಕ್

en: Winnipeg
kn: ವಿನಿಪೆಗ್

en: Yakutat
kn: ಯಾಕುಟಟ್

en: Yakutsk
kn: ಯಾಕುಟ್ಸ್ಕ್

en: Yancowinna
kn: ಯಾಂಕೊವಿನ್ನ

en: Yap
kn: ಯಾಪ್

en: Yekaterinburg
kn: ಯೆಕಟೆರಿಂಬರ್ಗ್

en: Yellowknife
kn: ಯೆಲ್ಲೋನೈಫ್

en: Yerevan
kn: ಯೆರವಾನ್

en: Zagreb
kn: ಝಗ್ರೆಬ್

en: Zaporozhye
kn: ಝಪೊರೊಝೈ

en: Zulu
kn: ಝುಲು

en: Zurich
kn: ಝ್ಯೂರಿಚ್
