Continents & Cities - en to ru translation catalogue (452 entries)

en: Vincennes
ru: Венсен

en: Winamac
ru: Винамак

en: Inuvik
ru: Инувик

en: Iqaluit
ru: Икаилут

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Juneau
ru: Жуно

en: Kentucky
ru: Кентукки

en: Louisville
ru: Луисвилл

en: Monticello
ru: Монтичелло

en: Knox IN
ru: Нокс (Индиана)

en: La Paz
ru: Ла-Пас

en: Lima
ru: Лима

en: Los Angeles
ru: Лос-Анжелес

en: Maceio
ru: Масейо

en: Managua
ru: Манагуа

en: Manaus
ru: Манаус

en: Marigot
ru: Маригот

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mazatlan
ru: Масатлан

en: Menominee
ru: Меномине

en: Merida
ru: Мерида

en: Mexico City
ru: Мехико

en: Miquelon
ru: Микелон

en: Moncton
ru: Монктон

en: Monterrey
ru: Монтеррей

en: Montevideo
ru: Монтевидео

en: Montreal
ru: Монреаль

en: Montserrat
ru: Монсеррат

en: Nassau
ru: Нассау

en: New York
ru: Нью Йорк

en: Nipigon
ru: Нипигон

en: Nome
ru: Ном

en: Noronha
ru: Норонха

en: North Dakota
ru: Түндүк Дакота

en: Center
ru: Центр

en: New Salem
ru: Нью-Салем

en: Panama
ru: Панама

en: Pangnirtung
ru: Пангниртунг

en: Paramaribo
ru: Парамарибо

en: Phoenix
ru: Феникс

en: Port-au-Prince
ru: Порт-о-Пренс

en: Port of Spain
ru: Порт-оф-Спейн

en: Porto Acre
ru: Порту-Акри

en: Porto Velho
ru: Порту-Велью

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Rainy River
ru: Рейни-Ривер

en: Rankin Inlet
ru: Ранкин-Инлет

en: Recife
ru: Ресифи

en: Regina
ru: Рижайна

en: Resolute
ru: Резольют

en: Rio Branco
ru: Рио-Бранко

en: Rosario
ru: Росарио

en: Santiago
ru: Сантьяго

en: Santo Domingo
ru: Санто Доминго

en: Sao Paulo
ru: Сан-Паулу

en: Scoresbysund
ru: Скорсби

en: Shiprock
ru: Шипрок

en: St Barthelemy
ru: Сент-Бартелеми

en: St Johns
ru: Сент-Жонс

en: St Kitts
ru: Сент-Китс

en: St Lucia
ru: Сент-Люсия

en: St Thomas
ru: Санкт-Томас

en: St Vincent
ru: Сент-Винсент

en: Swift Current
ru: Свифт-Каррент

en: Tegucigalpa
ru: Тегусигальпа

en: Thule
ru: Тула

en: Thunder Bay
ru: Тандер-Бей

en: Tijuana
ru: Тихуана

en: Toronto
ru: Торонто

en: Tortola
ru: Тортола

en: Vancouver
ru: Ванкувер

en: Virgin
ru: Виржин

en: Whitehorse
ru: Уайтхорс

en: Winnipeg
ru: Виннипег

en: Yakutat
ru: Якутат

en: Yellowknife
ru: Йеллоунайф

en: Antarctica
ru: Антарктика

en: Casey
ru: Кейси

en: Davis
ru: Дэвис

en: DumontDUrville
ru: Дюмон-Дюрвиль

en: Mawson
ru: Моусон

en: McMurdo
ru: Мак-Мердо

en: Palmer
ru: Палмер

en: Rothera
ru: Ротера

en: South Pole
ru: Түштүк полюс

en: Syowa
ru: Сиова

en: Vostok
ru: Восток

en: Arctic
ru: Арктика

en: Longyearbyen
ru: Лонгйир

en: Asia
ru: Азия

en: Aden
ru: Аден

en: Almaty
ru: Алматы

en: Anadyr
ru: Анадырь

en: Aqtau
ru: Актау

en: Aqtobe
ru: Актөбө

en: Ashgabat
ru: Ашкабат

en: Ashkhabad
ru: Ашкабат

en: Baghdad
ru: Багдад

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Baku
ru: Баку

en: Bangkok
ru: Бангкок

en: Beirut
ru: Бейрут

en: Bishkek
ru: Бишкек

en: Brunei
ru: Бруней

en: Calcutta
ru: Калькутта

en: Choibalsan
ru: Чойбалсан

en: Chongqing
ru: Чунцин

en: Chungking
ru: Чунцин

en: Colombo
ru: Коломбо

en: Dacca
ru: Дакка

en: Damascus
ru: Дамаск

en: Dhaka
ru: Дакка

en: Dili
ru: Дили

en: Dubai
ru: Дубай

en: Dushanbe
ru: Душанбе

en: Gaza
ru: Газа

en: Harbin
ru: Харбин

en: Ho Chi Minh
ru: Хошимин

en: Hong Kong
ru: Гонг Конг

en: Hovd
ru: Ховд

en: Irkutsk
ru: Иркутск

en: Istanbul
ru: Стамбул

en: Jakarta
ru: Жакарта

en: Jayapura
ru: Жаяпура

en: Jerusalem
ru: Иерусалим

en: Kabul
ru: Кабул

en: Kamchatka
ru: Камчатка

en: Karachi
ru: Карачи

en: Kashgar
ru: Кашгар

en: Katmandu
ru: Катманду

en: Kolkata
ru: Калькутта

en: Krasnoyarsk
ru: Красноярск

en: Kuala Lumpur
ru: Куала-Лумпур

en: Kuching
ru: Кучинг

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Macao
ru: Макао

en: Macau
ru: Макао

en: Magadan
ru: Магадан

en: Makassar
ru: Макассар

en: Manila
ru: Манила

en: Muscat
ru: Маскат

en: Nicosia
ru: Никосия

en: Novosibirsk
ru: Новосибирск

en: Omsk
ru: Омск

en: Oral
ru: Орал

en: Phnom Penh
ru: Пномпень

en: Pontianak
ru: Понтианаке

en: Pyongyang
ru: Пхеньян

en: Qatar
ru: Катар

en: Qyzylorda
ru: Кызылордо

en: Rangoon
ru: Янгон

en: Riyadh
ru: Эр-Рияд

en: Saigon
ru: Сайгон

en: Sakhalin
ru: Сахалин

en: Samarkand
ru: Самарканд

en: Seoul
ru: Сеул

en: Shanghai
ru: Шанхай

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Taipei
ru: Тайбэй

en: Tashkent
ru: Ташкент

en: Tbilisi
ru: Тбилиси

en: Tehran
ru: Тегеран

en: Tel Aviv
ru: Тель-Авив

en: Thimbu
ru: Тхимпху

en: Thimphu
ru: Тхимпху

en: Tokyo
ru: Токио

en: Ujung Pandang
ru: Уджунг Панданга

en: Ulaanbaatar
ru: Улан-Батор

en: Ulan Bator
ru: Улан-Батор

en: Urumqi
ru: Үрүмчү

en: Vientiane
ru: Вьентьян

en: Vladivostok
ru: Владивосток

en: Yakutsk
ru: Якутск

en: Yekaterinburg
ru: Екатеринбург

en: Yerevan
ru: Ереван

en: Atlantic
ru: Атлантика

en: Azores
ru: Азор аралдары

en: Bermuda
ru: Бермуд аралдары

en: Canary
ru: Канары

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Faeroe
ru: Фарер аралдары

en: Faroe
ru: Фарер

en: Jan Mayen
ru: Ян-Марен

en: Madeira
ru: Мадейра

en: Reykjavik
ru: Рейкьявик

en: South Georgia
ru: Түштүк Георгия

en: St Helena
ru: Елена олуя

en: Stanley
ru: Стэнли

en: Australia
ru: Австралия

en: ACT
ru: АСТ

en: Adelaide
ru: Аделаида

en: Brisbane
ru: Брисбен

en: Broken Hill
ru: Броукен-Хил

en: Canberra
ru: Канберра

en: Currie
ru: Карри

en: Darwin
ru: Дарвин

en: Eucla
ru: Эукла

en: Hobart
ru: Хобарт

en: Lindeman
ru: Линдеман

en: Lord Howe
ru: Лорд-Хау

en: Melbourne
ru: Мельбурн

en: North
ru: Түндүк

en: Perth
ru: Перт

en: Queensland
ru: Квинсленд

en: South
ru: Түштүк

en: Sydney
ru: Сидней

en: Tasmania
ru: Тасмания

en: Victoria
ru: Виктория

en: West
ru: Батыш

en: Yancowinna
ru: Янковинна

en: Etc
ru: Башка

en: Greenwich
ru: Гринвич

en: Universal
ru: Универсалдык координацияланган убакыт

en: Zulu
ru: Зулу

en: Europe
ru: Европа

en: Amsterdam
ru: Амстердам

en: Andorra
ru: Андорра

en: Athens
ru: Афиндер

en: Belfast
ru: Белфаст

en: Belgrade
ru: Белград

en: Berlin
ru: Берлин

en: Bratislava
ru: Братислава

en: Brussels
ru: Брюссель

en: Bucharest
ru: Бухарест

en: Budapest
ru: Будапешт

en: Chisinau
ru: Кишинев

en: Copenhagen
ru: Копенгаген

en: Dublin
ru: Дублин

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Helsinki
ru: Хельсинки

en: Isle of Man
ru: Мэн аралы

en: Jersey
ru: Жерси

en: Kaliningrad
ru: Калининград

en: Kiev
ru: Киев

en: Lisbon
ru: Лиссабон

en: Ljubljana
ru: Любляна

en: London
ru: Лондон

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Madrid
ru: Мадрид

en: Malta
ru: Мальта

en: Mariehamn
ru: Мариехамн

en: Minsk
ru: Минск

en: Monaco
ru: Монако

en: Moscow
ru: Москва

en: Oslo
ru: Осло

en: Paris
ru: Париж

en: Podgorica
ru: Подгорица

en: Prague
ru: Прага

en: Riga
ru: Рига

en: Rome
ru: Рим

en: Samara
ru: Самара

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Sarajevo
ru: Сараево

en: Simferopol
ru: Симферополь

en: Skopje
ru: Скопье

en: Sofia
ru: София

en: Stockholm
ru: Стокгольм

en: Tallinn
ru: Таллин

en: Tirane
ru: Тирана

en: Tiraspol
ru: Тирасполь

en: Uzhgorod
ru: Ужгород

en: Vaduz
ru: Вадуц

en: Vatican
ru: Ватикан

en: Vienna
ru: Вена

en: Vilnius
ru: Вильнюс

en: Volgograd
ru: Волгоград

en: Warsaw
ru: Варшава

en: Zagreb
ru: загреб

en: Zaporozhye
ru: Запорожье

en: Zurich
ru: Цюрих

en: Indian
ru: Индиан

en: Antananarivo
ru: Антананариву

en: Chagos
ru: Чагос

en: Christmas
ru: Кристмас

en: Cocos
ru: Кокос аралдары

en: Comoro
ru: Комор аралдары

en: Kerguelen
ru: Кергелен

en: Mahe
ru: Маэ

en: Maldives
ru: Мальдивтер

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Pacific
ru: Тынч океан региону

en: Apia
ru: Апия

en: Auckland
ru: Окленд

en: Chatham
ru: Чатэм

en: Easter
ru: Пасха

en: Efate
ru: Эфате

en: Enderbury
ru: Эндербери

en: Fakaofo
ru: Факаофо

en: Fiji
ru: Фижи

en: Funafuti
ru: Фунафути

en: Galapagos
ru: Галапагос

en: Gambier
ru: Остров Гамбье

en: Guadalcanal
ru: Гуадалканал

en: Guam
ru: Гуам

en: Honolulu
ru: Гонолулу

en: Johnston
ru: Жонсон

en: Kiritimati
ru: Киритимати

en: Kosrae
ru: Кусаие

en: Kwajalein
ru: Кважалейн

en: Majuro
ru: Мажуро

en: Marquesas
ru: Маркиздер

en: Midway
ru: Миндуэй

en: Nauru
ru: Науру

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Norfolk
ru: Норфолк

en: Noumea
ru: Нумеа

en: Pago Pago
ru: Паго-Паго

en: Palau
ru: Палау

en: Pitcairn
ru: Питкэрн

en: Ponape
ru: Понапе

en: Port Moresby
ru: Порт-Морсби

en: Rarotonga
ru: Раротонга

en: Saipan
ru: Сайпан

en: Samoa
ru: Самоа

en: Tahiti
ru: Таити

en: Tarawa
ru: Тарава

en: Tongatapu
ru: Тонгатапу

en: Truk
ru: Трук

en: Wake
ru: Уэйк

en: Wallis
ru: Уоллис

en: Yap
ru: Яп

en: Kigali
ru: Кигали

en: Kinshasa
ru: Киншаса

en: Johannesburg
ru: Йоханнесбург

en: Kampala
ru: Кампала

en: Lubumbashi
ru: Лубумбаши

en: Luanda
ru: Луанда

en: Lome
ru: Ломе

en: Libreville
ru: Либревиль

en: Lagos
ru: Лагос

en: Maputo
ru: Мапуту

en: Malabo
ru: Малабо

en: Lusaka
ru: Лусака

en: Ndjamena
ru: Нджамена

en: Nairobi
ru: Найроби

en: Maseru
ru: Масеру

en: Mbabane
ru: Мбабане

en: Mogadishu
ru: Могадишо

en: Monrovia
ru: Монровия

en: La Rioja
ru: Ла-Риоха

en: Jujuy
ru: Жужуй

en: Cordoba
ru: Кордова

en: ComodRivadavia
ru: Комодоро-Ривадавия

en: Catamarca
ru: Катамарка

en: Buenos Aires
ru: Буэнос-Айрес

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Araguaina
ru: Арагуйана

en: Antigua
ru: Антигуа

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Anchorage
ru: Анкориж

en: Adak
ru: Адак

en: America
ru: Америка

en: Windhoek
ru: Виндхук

en: Tunis
ru: Тунис

en: Tripoli
ru: Триполи

en: Timbuktu
ru: Тимбукту

en: Sao Tome
ru: Сан-Томе

en: Porto-Novo
ru: Порто-Ново

en: Ouagadougou
ru: Уагадугу

en: Nouakchott
ru: Нуакшот

en: Niamey
ru: Ниамэй

en: El Aaiun
ru: Эль-Аюн

en: Douala
ru: Дуала

en: Harare
ru: Хараре

en: Freetown
ru: Фритаун

en: Gaborone
ru: Габороне

en: Khartoum
ru: Хартум

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dar es Salaam
ru: Дар-эс-Салам

en: Dakar
ru: Дакар

en: Conakry
ru: Конакри

en: Ceuta
ru: Сеута

en: Casablanca
ru: Касабланка

en: Cairo
ru: Каир

en: Bujumbura
ru: Бужумбура

en: Brazzaville
ru: Браззавиль

en: Blantyre
ru: Блантайр

en: Bissau
ru: Бисау

en: Banjul
ru: Банжул

en: Bangui
ru: Банги

en: Bamako
ru: Бамако

en: Asmera
ru: Асмера

en: Algiers
ru: Алжир

en: Asmara
ru: Асмэра

en: Addis Ababa
ru: Аддис-Абеба

en: Abidjan
ru: Абижан

en: Africa
ru: Африка

en: Accra
ru: Аккра

en: Mendoza
ru: Мендоса

en: Rio Gallegos
ru: Рио-Гальегос

en: San Juan
ru: Сан-Хуан

en: San Luis
ru: Сан-Луис

en: Tucuman
ru: Тукумане

en: Ushuaia
ru: Ушуайя

en: Aruba
ru: Аруба

en: Asuncion
ru: Асунсьон

en: Atikokan
ru: Атикокан

en: Atka
ru: Атка

en: Bahia
ru: Баия

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belem
ru: Белем

en: Belize
ru: Белиз

en: Blanc-Sablon
ru: Бланк-Саблон

en: Boa Vista
ru: Боа-Виста

en: Bogota
ru: Богота

en: Boise
ru: Бойсе

en: Cambridge Bay
ru: Кеймбридж-Бей

en: Campo Grande
ru: Кампо Гранде

en: Cancun
ru: Канкун

en: Caracas
ru: Каракас

en: Cayenne
ru: Кайенна

en: Cayman
ru: Кайман

en: Chicago
ru: Чикаго

en: Chihuahua
ru: Чиуауа

en: Coral Harbour
ru: Корал-Харбор

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cuiaba
ru: Куяба

en: Curacao
ru: Кюрасао

en: Danmarkshavn
ru: Данмаркшавн

en: Dawson
ru: Доусон

en: Dawson Creek
ru: Доусон түрмөгү

en: Denver
ru: Денвер

en: Detroit
ru: Детройт

en: Dominica
ru: Доминика

en: Edmonton
ru: Эдмонтон

en: Eirunepe
ru: Эйрунепе

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Ensenada
ru: Энсенада

en: Fort Wayne
ru: Форт Уэйн

en: Fortaleza
ru: Форталеза

en: Glace Bay
ru: Глейс Бэй

en: Godthab
ru: Готхоб

en: Goose Bay
ru: Гус-Бей

en: Grand Turk
ru: Гранд-Терк

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guayaquil
ru: Гуаякиль

en: Guyana
ru: Гайана

en: Halifax
ru: Галифакс

en: Havana
ru: Гавана

en: Hermosillo
ru: Эрмосильо

en: Indiana
ru: Индиана

en: Indianapolis
ru: Индианаполис

en: Knox
ru: Нокс

en: Marengo
ru: Маренго

en: Petersburg
ru: Петербург

en: Tell City
ru: Телл Сити

en: Vevay
ru: Вевей
