Continents & Cities - en to my translation catalogue (164 entries)

en: Jamaica
my: ဂျေမကာ

en: Louisville
my: လူးဝစ် ဗီလာ

en: Los Angeles
my: ေလာ့စ်အင်ဂျလိစ်

en: Merida
my: ေမရီဒါ

en: Mexico City
my: မက္ကစီကို စီးတီး

en: New York
my: နယူးေယာက်

en: North Dakota
my: ေြမာင် ဒါကိုတာ

en: Center
my: စင်တာ

en: New Salem
my: နယူး စလင်

en: Panama
my: ပနားမား

en: Phoenix
my: ဖီးနစ်

en: Port of Spain
my: ေပါ့ေအာ့ဖ် စပိန်

en: Puerto Rico
my: ေပါ်တို ရီကို

en: Regina
my: ရက်ဂျီးနား

en: Santiago
my: စန်တီယာဂို

en: Toronto
my: ေတာ်ရန်တို

en: Asia
my: အာရှ

en: Aden
my: ဧဒင်

en: Baghdad
my: ဘဂဒက်

en: Bahrain
my: ဘားရိန်း

en: Bangkok
my: ဘန်ေကာက်

en: Brunei
my: ဘရ‌ူနိုင်း

en: Calcutta
my: ကာလကတ္တား

en: Dacca
my: ဒါကာ

en: Damascus
my: ဒမတ်စကတ်

en: Dhaka
my: ဒါခါ

en: Dubai
my: ဒူဘိုင်း

en: Gaza
my: ဂါဇာ

en: Ho Chi Minh
my: ဟိုချီမင်

en: Hong Kong
my: ေဟာင်ေကာင်

en: Istanbul
my: အစ်တန်ဘူ

en: Jakarta
my: ဂျက်ကာတာ

en: Jerusalem
my: ေဂျရူစလင်

en: Kabul
my: ကာဗူး

en: Karachi
my: ကာရာချိ

en: Kuala Lumpur
my: ကွာလာလန်ပူရ်

en: Kuching
my: ကူချင်း

en: Kuwait
my: ကူဝိတ်

en: Macao
my: မကာအို

en: Macau
my: မကာအို

en: Magadan
my: မကာဒန်

en: Makassar
my: မကာဆာ

en: Manila
my: မနီလာ

en: Oral
my: ေအာ်ရယ်

en: Phnom Penh
my: ဖနွမ်းပင်

en: Qatar
my: ကာတာ

en: Rangoon
my: ရန်ကုန်

en: Saigon
my: ဆိုင်ဂံု

en: Seoul
my: ဆိုးလ်

en: Shanghai
my: ရှန်ဟိုင်း

en: Singapore
my: စကႅာပူ

en: Taipei
my: တိုင်ေပ

en: Tehran
my: တီဟီရန်

en: Tel Aviv
my: တဲလ် အဗစ်

en: Tokyo
my: တိုကျို

en: Vientiane
my: ဗီယင်ကျင်း

en: Bermuda
my: ဘာြမူဒါ

en: South Georgia
my: ေတာင်ေဂျာ်ဂျီရာ

en: Australia
my: ြသစေတးလျှ

en: Brisbane
my: ဘရစ်ဘိန်း

en: North
my: ေြမာက်အရပ်

en: South
my: ေတာင်အရပ်

en: Victoria
my: ဗစ်တိုးရီးယား

en: West
my: အေနာက်အရပ်

en: Greenwich
my: ဂရင်းနစ်

en: Europe
my: ဥေရာပ

en: Amsterdam
my: အမ်စတာဒန်

en: Andorra
my: အန်ဒိုရာ

en: Athens
my: ေအသင်

en: Belgrade
my: ဘဲလ်ဂရိတ်

en: Berlin
my: ဘာလင်

en: Brussels
my: ဘရမ်ဆဲလ်

en: Budapest
my: ဘူဒါပက်စ်

en: Dublin
my: ဒပ်ဗလင်

en: Gibraltar
my: ဂျီဘေရာတာ

en: Jersey
my: ဂျာစီ

en: Kiev
my: ကိဗ်

en: Lisbon
my: လစ်စဘွန်း

en: London
my: လန်ဒန်

en: Luxembourg
my: လူဇင်ဘတ်

en: Madrid
my: မက်ဒရစ်

en: Malta
my: မယ်တာ

en: Monaco
my: မိုနာကို

en: Moscow
my: ေမာ်စကို

en: Oslo
my: ေအာ့စလို

en: Paris
my: ပဲရစ်

en: Prague
my: ပရက်

en: Rome
my: ေရာမ

en: San Marino
my: ဆမ်မာရီယို

en: Sofia
my: ဆိုဖီယာ

en: Stockholm
my: စေတာ့ဟုမ်း

en: Vienna
my: ဗီယင်နာ

en: Warsaw
my: ဝါေဆာ

en: Zurich
my: ဇူးရစ်

en: Indian
my: အင်ဒီးယန်း

en: Christmas
my: ခရစ်စမာတ်

en: Comoro
my: ကိိုမိုရို

en: Maldives
my: မဲလ်ဒိုက်

en: Pacific
my: ပစိဖစ်

en: Easter
my: အီစတား

en: Fiji
my: ဖီဂျီ

en: Funafuti
my: ဖူနားဖူးတီ

en: Galapagos
my: ဂါတာပါးဂို့စ်

en: Gambier
my: ဂမ်ဘီယာ

en: Guam
my: ဂူအမ်

en: Honolulu
my: ဟိုုနိုလူလူ

en: Johnston
my: ဂျွန်စတန်

en: Kiritimati
my: ကီရီတီမတီ

en: Midway
my: မစ်ေဝး

en: Pago Pago
my: ပါဂို ပါဂို

en: Palau
my: ပါလာအူ

en: Samoa
my: ဆာမိုအာ

en: Tarawa
my: တာရဝ

en: Tongatapu
my: တွန်ဂတပူ

en: Wake
my: ဝိတ်ခ်

en: Wallis
my: ေဝါလစ်

en: Yap
my: ယက်ပ်

en: Johannesburg
my: ယိုဟန်နက်ဘာ့

en: Lubumbashi
my: လူဘန်ဘက်ရှီ

en: Luanda
my: လူအန်ဒါ

en: Lagos
my: လားဂို့စ်

en: Maputo
my: မပုတို

en: Malabo
my: မယ်လာဘို

en: Lusaka
my: လူဆာကာ

en: Monrovia
my: မွန်ရိုဗီးယား

en: Cordoba
my: ေကာ်ဒိုဘာ

en: Catamarca
my: ကတ်တာမာကာ

en: Argentina
my: အာဂျင်တီးနား

en: America
my: အေမရိက

en: Tunis
my: ကျူးနစ်

en: Porto-Novo
my: ေပါ်တို နိုဘို

en: Freetown
my: ဖရီးေတာင်း

en: Dar es Salaam
my: ေဒရုစလင်

en: Dakar
my: ဒါကာ

en: Casablanca
my: ကာဆာဘလန်ကာ

en: Cairo
my: ကုိင်ရို

en: Asmera
my: အက်မာရာ

en: Algiers
my: အယ်ဂျီးယီးရား

en: Asmara
my: အက်မာရာ

en: Africa
my: အာဖရိက

en: Mendoza
my: မန်ဒိုဇာ

en: San Luis
my: ဆမ်လူးဝစ်

en: Tucuman
my: တူကူမန်

en: Aruba
my: အရူးဘား

en: Atka
my: အက်က

en: Bahia
my: ဗဟီးရား

en: Barbados
my: ဘာဘက်ေဒါ့စ်

en: Belem
my: ဘယ်လမ်း

en: Belize
my: ဘယ်လိုက်

en: Boa Vista
my: ဘိုအာ ဗစ်စတာ

en: Bogota
my: ဘိုဂိုတာ

en: Cambridge Bay
my: ကိန်းဘရစ် ေဘး

en: Chicago
my: ချီကာဂို

en: Coral Harbour
my: ေကာ်ရယ် ဟာဘာ

en: Costa Rica
my: ေကာ်စတာ ရီကာ

en: Dawson
my: ေဒါ်ဆန်

en: Dawson Creek
my: ေဒါ်ဆန် ြမို  ့

en: Dominica
my: ဒိုမီနီကာ

en: Guatemala
my: ဂွာတီမာလာ

en: Havana
my: ဟာဗားနား

en: Indiana
my: အင်ဒီယားနား

en: Indianapolis
my: အင်ဒီယားနား ပိုးလစ်

en: Petersburg
my: ပီတာစ် ဘတ်

en: Tell City
my: တဲ စီးတီး
