Continents & Cities - en to ta translation catalogue (161 entries)

en: Jamaica
ta: ஜமெய்க்கா

en: Kentucky
ta: கென்ரகி

en: Louisville
ta: லூயிஸ்வில்லா

en: La Paz
ta: லாபாஸ்

en: Lima
ta: லிமா

en: Los Angeles
ta: லொஸ் ஏன்ஜலிஸ்

en: Managua
ta: மனாகுவா

en: Mexico City
ta: மெக்ஸிகோ நகரம்

en: Montreal
ta: மொன்றியல்

en: New York
ta: நியுயோர்க்

en: North Dakota
ta: வட டகோடா

en: Center
ta: நடு

en: Panama
ta: பனாமா

en: Puerto Rico
ta: போட்டோ றிக்கோ

en: Santiago
ta: சான்டியொகோ

en: St Johns
ta: சென் ஜோன்ஸ்

en: St Lucia
ta: சென் லூயிஸ்

en: St Thomas
ta: சென் தோமஸ்

en: St Vincent
ta: சென் வின்சென்ற்

en: Toronto
ta: ரொரான்ரோ

en: Vancouver
ta: வான்கூவர்

en: Winnipeg
ta: வின்னிபெக்

en: Antarctica
ta: அந்தாட்டிக்கா

en: South Pole
ta: தென்துருவம்

en: Arctic
ta: ஆர்க்டிக்

en: Asia
ta: ஆசியா

en: Aden
ta: ஏடன்

en: Almaty
ta: அல்மாதி

en: Amman
ta: அம்மான்

en: Baghdad
ta: பக்தாத்

en: Bahrain
ta: பஹ்ரெயின்

en: Baku
ta: பாகு

en: Bangkok
ta: பாங்கொக்

en: Beirut
ta: பெய்ரூட்

en: Brunei
ta: புரூணி

en: Calcutta
ta: கல்கத்தா

en: Colombo
ta: கொழும்பு

en: Dacca
ta: டாக்கா

en: Damascus
ta: டமஸ்கஸ்

en: Dhaka
ta: டாக்கா

en: Dili
ta: டிலி

en: Dubai
ta: துபாய்

en: Gaza
ta: காசா

en: Hong Kong
ta: ஹொங்கொங்

en: Istanbul
ta: இஸ்தான்புல்

en: Jakarta
ta: ஜகார்த்தா

en: Jayapura
ta: ஜயபுர

en: Jerusalem
ta: ஜெருசலேம்

en: Kabul
ta: காபூல்

en: Karachi
ta: கராச்சி

en: Katmandu
ta: காத்மண்டு

en: Kolkata
ta: கல்கத்தா

en: Kuala Lumpur
ta: கோலாலம்பூர்

en: Kuwait
ta: குவைத்

en: Manila
ta: மணிலா

en: Muscat
ta: மஸ்கட்

en: Pyongyang
ta: பியொங்யொங்

en: Qatar
ta: குவாடர்

en: Rangoon
ta: ரங்கூன்

en: Riyadh
ta: றியாத்

en: Seoul
ta: சியோல்

en: Shanghai
ta: சங்காய்

en: Singapore
ta: சிங்கப்பூர்

en: Taipei
ta: திபேய்

en: Tehran
ta: தெகரான்

en: Thimbu
ta: திம்பு

en: Thimphu
ta: திம்பு

en: Tokyo
ta: டோக்கியோ

en: Atlantic
ta: அத்திலாந்திக்

en: Bermuda
ta: பேர்முடா

en: Canary
ta: கனாரி

en: South Georgia
ta: தெற்கு ஜோர்ஜியா

en: Stanley
ta: ஸ்ரான்லி

en: Australia
ta: அவுஸ்திரேலியா

en: Canberra
ta: கான்பரா

en: Darwin
ta: டார்வின்

en: Melbourne
ta: மெல்பேர்ன்

en: North
ta: வடக்கு

en: Perth
ta: பேர்த்

en: Queensland
ta: குயின்ஸ்லான்ட்

en: South
ta: தெற்கு

en: Sydney
ta: சிட்னி

en: Tasmania
ta: தாஸ்மானியா

en: Victoria
ta: விக்ரோறியா

en: West
ta: மேற்கு

en: Greenwich
ta: கிறீன்விச்

en: Zulu
ta: ஸுலு

en: Europe
ta: ஐரோப்பா

en: Amsterdam
ta: ஆம்ஸ்ரடாம்

en: Andorra
ta: அன்டோரா

en: Athens
ta: ஏதென்ஸ்

en: Belfast
ta: பெல்வாஸ்ற்

en: Belgrade
ta: பெல்கிரேட்

en: Berlin
ta: பேர்லின்

en: Brussels
ta: புருசெல்ஸ்

en: Copenhagen
ta: கோப்பன்ஹேகன்

en: Dublin
ta: டப்லின்

en: Jersey
ta: ஜேர்சி

en: Lisbon
ta: லிஸ்பன்

en: London
ta: இலண்டன்

en: Luxembourg
ta: லக்சம்பேர்க்

en: Madrid
ta: மட்ரிட்

en: Malta
ta: மால்ரா

en: Minsk
ta: மின்ஸ்க்

en: Monaco
ta: மொனாகோ

en: Moscow
ta: மொஸ்கோ

en: Oslo
ta: ஒஸ்லோ

en: Paris
ta: பாரீஸ்

en: Prague
ta: பராகுவே

en: Rome
ta: உரோம்

en: San Marino
ta: சான் மரினோ

en: Vatican
ta: வத்திக்கான்

en: Vienna
ta: வியன்னா

en: Zurich
ta: சூரிச்

en: Indian
ta: இந்தியா

en: Christmas
ta: கிறிஸ்மஸ்

en: Maldives
ta: மாலைதீவு

en: Mauritius
ta: மொரீசியஸ்

en: Reunion
ta: ரீயூனியன்

en: Pacific
ta: பசுபிக்

en: Auckland
ta: ஓக்லன்ட்

en: Fiji
ta: பிஜி

en: Johnston
ta: ஜோன்ஸ்ரன்

en: Nauru
ta: நவுரு

en: Norfolk
ta: நோவொக்

en: Pago Pago
ta: பாகோ பாகோ

en: Pitcairn
ta: பிற்கெய்ர்ன்

en: Tahiti
ta: தகிதி

en: Kigali
ta: கிகாலி

en: Johannesburg
ta: ஜொகானஸ்பேர்க்

en: Kampala
ta: கம்பாலா

en: Malabo
ta: மலபூ

en: Lusaka
ta: லுசாகா

en: Nairobi
ta: நைரோபி

en: Monrovia
ta: மொன்ரோவியா

en: Argentina
ta: ஆர்ஜென்ரீனா

en: America
ta: அமெரிக்கா

en: Tripoli
ta: திரிபோலி

en: Harare
ta: ஹராரே

en: Cairo
ta: கெய்ரோ

en: Africa
ta: ஆபிரிக்கா

en: Accra
ta: ஆக்ரா

en: San Luis
ta: சான் லூயிஸ்

en: Aruba
ta: அரூபா

en: Barbados
ta: பார்படோஸ்

en: Bogota
ta: போகோதா

en: Cambridge Bay
ta: கேம்பிரிஸ் பே

en: Chicago
ta: சிகாகோ

en: Coral Harbour
ta: கோரல் ஹாபர்

en: Costa Rica
ta: கோஸ்ரா றிகா

en: Denver
ta: டென்வர்

en: Detroit
ta: டிற்ரொயிற்

en: Dominica
ta: டொமினிகா

en: Edmonton
ta: எட்மொன்ரன்

en: El Salvador
ta: எல் சவடோர்

en: Guyana
ta: கயானா

en: Havana
ta: ஹவானா

en: Indiana
ta: இன்டியானா

en: Indianapolis
ta: இன்டியனாபொலிஸ்

en: Knox
ta: நொக்ஸ்

en: Petersburg
ta: பீற்றர்ஸ்பேர்க்
