Continents & Cities - en to ug translation catalogue (455 entries)

en: ACT
ug: ئاۋسترالىيە پايتەخت رايونى

en: Abidjan
ug: ئابىدژان

en: Accra
ug: ئاككرا

en: Adak
ug: ئاداك

en: Addis Ababa
ug: ئەددىس- ئەبىبە

en: Adelaide
ug: ئادېلەيد

en: Aden
ug: ئادېن

en: Africa
ug: ئافرىقا

en: Algiers
ug: ئالجىر

en: Almaty
ug: ئالماتا

en: America
ug: ئامېرىكا

en: Amman
ug: ئاممان

en: Amsterdam
ug: ئامستېردام

en: Anadyr
ug: ئانادىر

en: Anchorage
ug: ئانكورېج

en: Andorra
ug: ئاندوررا

en: Anguilla
ug: ئانگىۋىلا

en: Antananarivo
ug: تانانارىۋ

en: Antarctica
ug: ئانتاركتىكا

en: Antigua
ug: ئانتىگۇا

en: Apia
ug: ئاپىئا

en: Aqtau
ug: ئاقتاۋ

en: Aqtobe
ug: ئاقتۆبە

en: Araguaina
ug: ئاراگۇاينا

en: Arctic
ug: ئاركتىك

en: Argentina
ug: ئارگېنتىنا

en: Aruba
ug: ئارۇبا

en: Ashgabat
ug: ئاشخاباد

en: Ashkhabad
ug: ئاشخاباد

en: Asia
ug: ئاسىيا

en: Asmara
ug: ئاسمارا

en: Asmera
ug: ئاسمارا

en: Asuncion
ug: ئاسۇنسىيون

en: Athens
ug: ئافېنا

en: Atikokan
ug: ئاتىكوكان

en: Atka
ug: ئاتكا

en: Atlantic
ug: ئاتلانتىك ئوكيان

en: Auckland
ug: ئوكلاند

en: Australia
ug: ئاۋسترالىيە

en: Azores
ug: ئەيزورز

en: Baghdad
ug: باغداد

en: Bahia
ug: بائىيە

en: Bahrain
ug: بەھرەين

en: Baku
ug: باكۇ

en: Bamako
ug: باماكو

en: Bangkok
ug: باڭكوك

en: Bangui
ug: بانگۇي

en: Banjul
ug: بانجۇل

en: Barbados
ug: باربادوس

en: Beirut
ug: بېيرۇت

en: Belem
ug: بېلېم

en: Belfast
ug: بېلفاست

en: Belgrade
ug: بېلگراد

en: Belize
ug: بېلىز

en: Berlin
ug: بېرلىن

en: Bermuda
ug: بېرمۇدا

en: Bishkek
ug: بىشكەك

en: Bissau
ug: بىساۋ

en: Blanc-Sablon
ug: بلەنك- سابلون

en: Blantyre
ug: بلانتىر

en: Boa Vista
ug: بوئا ۋىستا

en: Bogota
ug: بوگوتا

en: Boise
ug: بويزى

en: Bratislava
ug: براتىسلاۋا

en: Brazzaville
ug: براززاۋىل

en: Brisbane
ug: برىزبەن

en: Broken Hill
ug: بروكېن خىل

en: Brunei
ug: برۇنېي

en: Brussels
ug: بىريۇسسېل

en: Bucharest
ug: بۇخارېست

en: Budapest
ug: بۇداپېشت

en: Buenos Aires
ug: بۇئېنوس ئايرېس

en: Bujumbura
ug: بۇجۇمبۇرا

en: Cairo
ug: قاھىرە

en: Calcutta
ug: كالكۇتتا

en: Cambridge Bay
ug: كامبرىج بەي

en: Campo Grande
ug: كامپو گرەند

en: Canary
ug: كانارى

en: Canberra
ug: كانبېررا

en: Cancun
ug: كاڭكۇن

en: Cape Verde
ug: كەيپ ۋېرد

en: Caracas
ug: كاراكوس

en: Casablanca
ug: كاسابلانكا

en: Casey
ug: كاسېي

en: Catamarca
ug: كاتاماركا

en: Cayenne
ug: كايەن

en: Cayman
ug: كايمان

en: Center
ug: سېنتېر

en: Ceuta
ug: سېۋتا

en: Chagos
ug: چاگوس

en: Chatham
ug: چاتېم

en: Chicago
ug: چىكاگو

en: Chihuahua
ug: چىۋاۋا

en: Chisinau
ug: كىشىنيوۋ

en: Choibalsan
ug: چويبالسان

en: Chongqing
ug: چۇڭچىڭ

en: Christmas
ug: كرىستماس

en: Chungking
ug: چۇڭچىڭ

en: Cocos
ug: كوكوس

en: Colombo
ug: كولومبو

en: ComodRivadavia
ug: كومودرىۋاداۋىيا

en: Comoro
ug: قەمەر ئارىلى

en: Conakry
ug: كوناكرى

en: Copenhagen
ug: كوپېنھاگېن

en: Coral Harbour
ug: كورېل پورتى

en: Cordoba
ug: كوردوبا

en: Costa Rica
ug: كوستارىكا

en: Cuiaba
ug: كۇيابا

en: Curacao
ug: كۇراساۋ

en: Currie
ug: كۇررى

en: Dacca
ug: داككا

en: Dakar
ug: داكار

en: Damascus
ug: دەمەشق

en: Danmarkshavn
ug: دانماركشاۋن

en: Dar es Salaam
ug: دار-ئېس-سالام

en: Darwin
ug: دارۋىن

en: Davis
ug: دەيۋىس

en: Dawson
ug: داۋسون

en: Dawson Creek
ug: داۋسون كرىك

en: Denver
ug: دېنۋېر

en: Detroit
ug: دېترويت

en: Dhaka
ug: داككا

en: Dili
ug: دىلى

en: Djibouti
ug: جىبۇتى

en: Dominica
ug: دومىنىكا

en: Douala
ug: دوئالا

en: Dubai
ug: دۇبەي

en: Dublin
ug: دۇبلىن

en: DumontDUrville
ug: دۇمونت دۇرۋىللې

en: Dushanbe
ug: دۈشەنبە

en: Easter
ug: ئېستېر ئارىلى

en: Edmonton
ug: ئېدمونتون

en: Efate
ug: ئېفەيت ئارىلى

en: Eirunepe
ug: ئېيرۇنېپې

en: El Aaiun
ug: ئەلئەيۇن

en: El Salvador
ug: ئەل سالۋادور

en: Enderbury
ug: ئېندېربارى ئارىلى

en: Ensenada
ug: ئېنسېنادا

en: Etc
ug: باشقىلار

en: Eucla
ug: ئېۋكلا

en: Europe
ug: ياۋروپا

en: Faeroe
ug: فارويې

en: Fakaofo
ug: فاكاۋفو ئارىلى

en: Faroe
ug: فارويې

en: Fiji
ug: فىجى

en: Fort Wayne
ug: فورت ۋەين

en: Fortaleza
ug: فورتالېزا

en: Freetown
ug: فرېتوۋن

en: Funafuti
ug: فۇنافۇتى

en: Gaborone
ug: گابورون

en: Galapagos
ug: گالاپاگوس

en: Gambier
ug: گامبيېر ئارىلى

en: Gaza
ug: غەززە

en: Gibraltar
ug: جىبرولتار

en: Glace Bay
ug: گلاسسى بەي

en: Godthab
ug: گۇدخۇب/نۇك

en: Goose Bay
ug: گۇس بەي

en: Grand Turk
ug: گرەند تۈرك ئارىلى

en: Greenwich
ug: گرىنۋىچ

en: Grenada
ug: گرېنادا

en: Guadalcanal
ug: گۋادالكانال ئارىلى

en: Guadeloupe
ug: گۇادېلۇپ

en: Guam
ug: گۇئام ئارىلى

en: Guatemala
ug: گۋاتېمالا

en: Guayaquil
ug: گۇاياكىل

en: Guernsey
ug: گېرنزى

en: Guyana
ug: گايئانا

en: Halifax
ug: خالىفاكس

en: Harare
ug: خارارې

en: Harbin
ug: خاربىن

en: Havana
ug: ھاۋانا

en: Helsinki
ug: خېلسىنكى

en: Hermosillo
ug: ئېرموسىلو

en: Ho Chi Minh
ug: خوچىمىن

en: Hobart
ug: خوبارت

en: Hong Kong
ug: شياڭگاڭ

en: Honolulu
ug: ھونولولو

en: Hovd
ug: خوۋد

en: Indian
ug: ئىندىئان

en: Indiana
ug: ئىندىئانا

en: Indianapolis
ug: ئىندىياناپولىس

en: Inuvik
ug: ئىنۋىك

en: Iqaluit
ug: ئىقالىيۇت

en: Irkutsk
ug: ئىركۇتسكى

en: Isle of Man
ug: مەن ئارىلى

en: Istanbul
ug: ئىستانبۇل

en: Jakarta
ug: جاكارتا

en: Jamaica
ug: يامايكا

en: Jan Mayen
ug: مايېن ئارىلى

en: Jayapura
ug: ياۋاپۇرا

en: Jersey
ug: جېرزىي

en: Jerusalem
ug: يېرۇسالېم

en: Johannesburg
ug: يوھاننېسبۇرگ

en: Johnston
ug: جونستون

en: Jujuy
ug: سان سالۋادور جۇجۇي

en: Juneau
ug: جۇنوۋ

en: Kabul
ug: كابۇل

en: Kaliningrad
ug: كالىنىنگراد

en: Kamchatka
ug: كامچاتكا

en: Kampala
ug: كامپالا

en: Karachi
ug: كاراچى

en: Kashgar
ug: قەشقەر

en: Katmandu
ug: كاتماندۇ

en: Kentucky
ug: كېنتاكى

en: Kerguelen
ug: كېرگېلېن

en: Khartoum
ug: خارتۇم

en: Kiev
ug: كىيېۋ

en: Kigali
ug: كىگالى

en: Kinshasa
ug: كىنشاسا

en: Kiritimati
ug: كىرىتىماتى ئارىلى

en: Knox
ug: نوكس

en: Knox IN
ug: نوكس IN

en: Kolkata
ug: كولكاتا

en: Kosrae
ug: كوۋشاي

en: Krasnoyarsk
ug: كرېسنويارسكى

en: Kuala Lumpur
ug: كۇئالا لۇمپۇر

en: Kuching
ug: كۇچىڭ

en: Kuwait
ug: كۇۋەيت

en: Kwajalein
ug: كۋاجىلىن

en: LHI
ug: لورد خاۋ ئارىلى

en: La Paz
ug: لا پاز

en: La Rioja
ug: لا ريوجا

en: Lagos
ug: لاگوس

en: Libreville
ug: لىبرېۋىل

en: Lima
ug: لىما

en: Lindeman
ug: لىندېمان ئارىلى

en: Lisbon
ug: لىسبون

en: Ljubljana
ug: ليۇبليانا

en: Lome
ug: لومې

en: London
ug: لوندون

en: Longyearbyen
ug: لوڭيېربىن

en: Lord Howe
ug: لورد خاۋ ئارىلى

en: Los Angeles
ug: لوس ئانجېلېس

en: Louisville
ug: لۇئىۋىل

en: Luanda
ug: لۇئاندا

en: Lubumbashi
ug: لۇبۇمباشى

en: Lusaka
ug: لۇساكا

en: Luxembourg
ug: ليۇكسېمبورگ

en: Macao
ug: ئاۋمېن

en: Macau
ug: ئاۋمېن

en: Maceio
ug: ماسېيو

en: Madeira
ug: مەدېرە

en: Madrid
ug: مادرىد

en: Magadan
ug: ماگادان

en: Mahe
ug: ماھې

en: Majuro
ug: ماجېرو

en: Makassar
ug: ماكاسسار

en: Malabo
ug: مالابو

en: Maldives
ug: مالدىۋې

en: Malta
ug: مالتا

en: Managua
ug: ماناگۇئا

en: Manaus
ug: ماناۋس

en: Manila
ug: مانىلا

en: Maputo
ug: ماپۇتو

en: Marengo
ug: مارېنگو

en: Mariehamn
ug: مارىيخام

en: Marigot
ug: مارىگوت

en: Marquesas
ug: ماركۇزېس ئارىلى

en: Martinique
ug: مارتىنىك

en: Maseru
ug: ماسېرۇ

en: Mauritius
ug: ماۋرىتىئۇس

en: Mawson
ug: ماۋسون

en: Mayotte
ug: مايوت

en: Mazatlan
ug: مازاتلان

en: Mbabane
ug: مبابانې

en: McMurdo
ug: ماكمۇردو

en: Melbourne
ug: مېلبورن

en: Mendoza
ug: مېندوزا

en: Menominee
ug: مېنومىنى

en: Merida
ug: مېرىدا

en: Mexico City
ug: مېكسىكا شەھىرى

en: Midway
ug: مىدۋەي ئارىلى

en: Minsk
ug: مىنسكى

en: Miquelon
ug: مىكۇلون

en: Mogadishu
ug: مۇقدېشو

en: Monaco
ug: موناكو

en: Moncton
ug: ماڭكتېن

en: Monrovia
ug: مونروۋىيە

en: Monterrey
ug: مونتېرېي

en: Montevideo
ug: مونتېۋىدېو- ئۇرۇگۋاي

en: Monticello
ug: مونتىچېلو

en: Montreal
ug: مونترېئال

en: Montserrat
ug: مونتسېرات

en: Moscow
ug: موسكۋا

en: Muscat
ug: مەسقات

en: NSW
ug: نيۇ سوۋس ۋەلېس

en: Nairobi
ug: نايروبى

en: Nassau
ug: ناسساۋ

en: Nauru
ug: نائۇرۇ

en: Ndjamena
ug: ئىنجامېنا

en: New Salem
ug: يېڭى سالېم

en: New York
ug: نيۇيورك

en: Niamey
ug: نىئامېي

en: Nicosia
ug: نىكوزىيە

en: Nipigon
ug: نىپىگون

en: Niue
ug: نيۇئېي ئارىلى

en: Nome
ug: نوم

en: Norfolk
ug: نورفېك

en: Noronha
ug: نورونخا

en: North
ug: شىمال

en: North Dakota
ug: جەنۇبىي داكوتا

en: Nouakchott
ug: ناۋاكشوت

en: Noumea
ug: نۇمېئا

en: Novosibirsk
ug: نېۋېسىبىرسكى

en: Omsk
ug: ئومسكى

en: Oral
ug: ئورال

en: Oslo
ug: ئوسلو

en: Ouagadougou
ug: ۋاگېدۇگۇ

en: Pacific
ug: تىنچ ئوكيان

en: Pago Pago
ug: پاڭگو پاڭگو

en: Palau
ug: پالاۋ

en: Palmer
ug: پالمېر

en: Panama
ug: پاناما

en: Pangnirtung
ug: پاڭنىرتاڭ

en: Paramaribo
ug: پارامارىبو

en: Paris
ug: پارىژ

en: Perth
ug: پېيرت

en: Petersburg
ug: پېتىرسبۇرگ

en: Phnom Penh
ug: پېنومپېن

en: Phoenix
ug: فىنىكىس

en: Pitcairn
ug: پىتكەيرن ئارىلى

en: Podgorica
ug: پودگارىكا

en: Ponape
ug: پونپېي

en: Pontianak
ug: پونتياناك

en: Port Moresby
ug: پورت مورزبى

en: Port of Spain
ug: پورت سپەين

en: Port-au-Prince
ug: پورت-ئو-پرىنس

en: Porto Acre
ug: پورتو ئاكرى

en: Porto Velho
ug: پورتو ۋېلو

en: Porto-Novo
ug: پورتو-نوۋو

en: Prague
ug: پراگا

en: Puerto Rico
ug: پۇئېرتو رىكو

en: Pyongyang
ug: پيوڭياڭ

en: Qatar
ug: قاتار

en: Queensland
ug: كۋىنزلەند

en: Qyzylorda
ug: قىزىلئوردا

en: Rainy River
ug: رەينى رىۋېر

en: Rangoon
ug: رانگون

en: Rankin Inlet
ug: رانكىن ئىنلېت

en: Rarotonga
ug: راروتونگا

en: Recife
ug: رېسىفى

en: Regina
ug: رىجاينا

en: Resolute
ug: رېسوليۇت

en: Reunion
ug: رېينيون

en: Reykjavik
ug: رېيكياۋىك

en: Riga
ug: رىگا

en: Rio Branco
ug: رىيو برانكو

en: Rio Gallegos
ug: رىيو گالېگوس

en: Riyadh
ug: رىياد

en: Rome
ug: رىم

en: Rosario
ug: روسارىيو

en: Rothera
ug: روزېرا

en: Saigon
ug: خوچىمىن

en: Saipan
ug: سايپان

en: Sakhalin
ug: ساخالىن

en: Samara
ug: سامارا

en: Samarkand
ug: سەمەرقەند

en: Samoa
ug: ساموئا

en: San Juan
ug: سان جۇئان

en: San Luis
ug: سان لۇئىس

en: San Marino
ug: سان مارىنو

en: Santiago
ug: سانتياگو

en: Santo Domingo
ug: سانتو دومىنگو

en: Sao Paulo
ug: سان پاۋلو

en: Sao Tome
ug: ساۋ تومې

en: Sarajevo
ug: سارايېۋو

en: Scoresbysund
ug: سكورېسبايساند

en: Seoul
ug: سېئۇل

en: Shanghai
ug: شاڭخەي

en: Shiprock
ug: شىپروك

en: Simferopol
ug: سىمفېروپول

en: Singapore
ug: سىنگاپور

en: Skopje
ug: سكوپيې

en: Sofia
ug: سوفىيە

en: South
ug: جەنۇب

en: South Georgia
ug: جەنۇبىي جورجىيە

en: South Pole
ug: جەنۇبىي قۇتۇپ

en: St Barthelemy
ug: ساينت بارتېلېمي

en: St Helena
ug: ساينت ھېلېنا

en: St Johns
ug: ساينت جونس

en: St Kitts
ug: ساينت كىتس

en: St Lucia
ug: ساينت لۇسىيا

en: St Thomas
ug: ساينت توماس

en: St Vincent
ug: ساينت ۋىنسېنت

en: Stanley
ug: ستەنلېي

en: Stockholm
ug: ستوكھولم

en: Swift Current
ug: سۋىفت كارېنت

en: Sydney
ug: سىدنېي

en: Syowa
ug: شوۋا

en: Tahiti
ug: تاخىتى ئارىلى

en: Taipei
ug: تەيپېي

en: Tallinn
ug: تاللىن

en: Tarawa
ug: تاراۋا

en: Tashkent
ug: تاشكەنت

en: Tasmania
ug: تاسمانىيە

en: Tbilisi
ug: تىبلىس

en: Tegucigalpa
ug: تېگۇچىگالپا

en: Tehran
ug: تېھران

en: Tel Aviv
ug: تېل-ئاۋېۋ

en: Tell City
ug: تېل شەھىرى

en: Thimbu
ug: تىمپۇ

en: Thimphu
ug: تىمپۇ

en: Thule
ug: قاناق

en: Thunder Bay
ug: ساندېر بەي

en: Tijuana
ug: تىۋانا

en: Timbuktu
ug: تىمبۇكتۇ

en: Tirane
ug: تىرانا

en: Tiraspol
ug: تىراسپول

en: Tokyo
ug: توكيو

en: Tongatapu
ug: تونگاتاپۇ

en: Toronto
ug: تورونتو

en: Tortola
ug: تورتولا

en: Tripoli
ug: ترىپولى

en: Truk
ug: چۇك

en: Tucuman
ug: تۇكۇمەن

en: Tunis
ug: تۇنىس

en: Ujung Pandang
ug: ماكاسسار

en: Ulaanbaatar
ug: ئۇلانباتور

en: Ulan Bator
ug: ئۇلانباتور

en: Universal
ug: ئۇنىۋېرسال

en: Urumqi
ug: ئۈرۈمچى

en: Ushuaia
ug: ئۇشۋائىيە

en: Uzhgorod
ug: ئۇزخورود

en: Vaduz
ug: ۋادۇز

en: Vancouver
ug: ۋانكۇۋېر

en: Vatican
ug: ۋاتىكان

en: Vevay
ug: ۋىۋى

en: Victoria
ug: ۋىكتورىيە

en: Vienna
ug: ۋېنا

en: Vientiane
ug: ۋيېنتيان

en: Vilnius
ug: ۋىلنيۇس

en: Vincennes
ug: ۋىنسېننېس

en: Virgin
ug: ۋىرجىن

en: Vladivostok
ug: ۋلادىۋوستوك

en: Volgograd
ug: ۋولگاگراد

en: Vostok
ug: ۋوستوك

en: Wake
ug: ۋەيك ئارىلى

en: Wallis
ug: ۋولىس ئارىلى

en: Warsaw
ug: ۋارشاۋا

en: West
ug: غەرب

en: Whitehorse
ug: ۋايتخورس

en: Winamac
ug: ۋىناماك

en: Windhoek
ug: ۋىندخوك

en: Winnipeg
ug: ۋىنپېگ

en: Yakutat
ug: ياكېتات- ئالياسكا@ئامېرىكا

en: Yakutsk
ug: ياكۇتسكى

en: Yancowinna
ug: يانسوۋىننا

en: Yap
ug: ياپ ئارىلى

en: Yekaterinburg
ug: يېكاتېرىنبۇرگ

en: Yellowknife
ug: يېلونايف

en: Yerevan
ug: ئېرېۋان

en: Zagreb
ug: زاگرېب

en: Zaporozhye
ug: زاپورىجيا

en: Zulu
ug: زۇلۇ

en: Zurich
ug: سيۇرىخ
