Development (trunk) - en to de translation catalogue (1605 entries)

en: Embed Media Player
de: Yhbundnige Medie-Player

en: Length:
de: Längi:

en: Embed or Link
de: Link ybette

en: Link to Media File
de: Link zur Mediedatei

en: Link to Attachment Page
de: Link zur Ahangssite

en: Download File
de: Datei herunterlade

en: Download Video
de: Video herunterlade

en: Mute Toggle
de: Stumm schalten

en: Turn off Fullscreen
de: Vollbild deaktiviere

en: Go Fullscreen
de: Vollbild yhschalte

en: Unmute
de: Lut schalte

en: Captions/Subtitles
de: Bildunterschrift / Subtitel

en: Empty
de: Leer

en: Valid
de: Gültig

en: Invalid
de: Ungültig

en: Failed
de: Fehlgschlage

en: Activate your Akismet account
de: Aktivier din Akismet Account

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
de: <strong>Fascht gschafft</strong>  - aktivier di Benutzerkonto und säg "Uf Wiederseh" zu Kommentar-Spam

en: %s week | %s weeks
de[0]: %s Wuche
de[1]: %sWuche

en: %s month | %s months
de[0]: %s Monat
de[1]: %s Mönet

en: %s year | %s years
de[0]: %s Johr
de[1]: %s Johr

en: #%d (no title)
de: #%d /Kein Titel)

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
de: JavaScript muess verfuegbar si für das Feature.

en: F j, Y
de: j. F Y

en: g:i a
de: G:i

en: F j, Y g:i a
de: j. F Y G:i

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
de: Din Akismet Account isch erfolgrich igrichtet und aktiviert. Viel Spass bim Blogge!

en: Please enter an API key
de: Bitte gib en API Schlüssel yh

en: Akismet <a href="%s" class="add-new-h2">Stats</a>
de: Akismet <a href="%s" class="add-new-h2">Statistik</a>

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. To use Akismet you may need to sign up for an API key. Click the button below to get started.
de: Akismet besitigt d`Kommentär und Trackback Spam-Nochrichte, die du in dim Blog bechumsch. Um Akismet z`verwende, muesch du dich für en API Schlüssel registriere. Klick uf d`Schaltflächi unte, um loszlege.

en: Create a new Akismet Key
de: Erstell en neue Akismet Schlüssel

en: I already have a key
de: Ich han bereits en Schlüssel

en: You must enter a valid Akismet API key here. If you need an API key, you can <a href="%s">create one here</a>
de: Du muesch hier en gültige Akismet API Schlüssel yhge. Wenn du en API Schlüssel bruchsch, chasch <a href="%s">hier eine erstelle</a>

en: Auto-detete old spam
de: Alte Spam automatisch lösche

en: Show approved comments
de: Genehmigti Kommentär ahzeige

en: Save Changes
de: Änderige speichere

en: Check Network Status
de: Netzwerk Status überpruefe

en: Last Checked
de: Zuletzt prüeft

en: %s Ago
de: %s her

en: Not yet
de: No nid

en: You can confirm that Akismet.com is up by <a href="%s" target="_blank">clicking here</a>.
de: Du chasch prüefe, ob Akismet erreichbar isch, indem du <a href="%s" target="_blank">hier drucksch</a>.

en: Akismet Error Code
de: Akismet Fehlercode

en: Login Address (URL)
de: Login Adrässe (URL)

en: The URL to the admin area
de: d`URL zum Admin Berich

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
de: d`Web-Browser uf dim Gerät cha leidr nid zum Hochladen vo Dateien benutzt werde. Du chasch villcht stattdessen es <a href="%s">native App für dis Gerät</a> benutzen.

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
de: Mögliche Grund: Din Hoster het d mail() funktion deaktiviert.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
de: <strong>ERROR</strong>: Het dich nid könne registriere, kontaktier bitte de <a href="mailto:%s">Webmaster</a> !

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Current Revision]
de: %1$s [Aktuelle Revision]

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
de: Dini Sitzig isch abgloffe. Du chasch dich uf dere site odr uf dr Login-Site wiedr ilogge.

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
de: Session abglofe. Bitte meld dich neu ah. Du wirsch d`Site nid debi verlo.

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
de: Hesch du dini E-Mail Adresse richtig yhge? Du hesch %s yhge, wenn das nid korrekt isch, erhältst du keini E-Mail.

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist, but you can create it now!
de: D`Site di du gsuecht hesch, <strong>%s</strong>, existiert nit, abr du chasch sie jetzt erstelle!

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist.
de: D`Site wod gsuecht hesch, <strong>%s</strong>, existiert nit.

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
de: D`Login Site wird sich in enem neue Fenster öffne. Nachem Yhlogge chasch du s`Fenster schliesse und zu dere Site zruckcho.

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
de: %1$s %2$s, %3$s  (%4$s)

en: %s <span class="says">says:</span>
de: %s <span class="says">sit:</span>

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
de: %1$s um %2$s

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
de: Sueche &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
de: Suechi für:

[ctx: submit button]
en: Search
de: Suechi

en: Session expired
de: Sitzig isch Abgloffe

en: No tags found.
de: Kei Tags gfunde.

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
de: Deaktivier nit s`%1$s Skript im Administrationsberich. Um s`Frontend z`erreichen, benutz dr %2$s Hook.

en: WordPress Address (URL)
de: WordPress Adresse (URL)

en: Site Address (URL)
de: Website Adresse (URL)

en: Invalid user ID.
de: Ungültigi Benutzer ID.

en: Random Order
de: Zuefälligi Sortierig

en: Caption this image&hellip;
de: Beschrieb das Bild

en: %d selected
de: %d usgwählt

en: Insert from URL
de: Vo URL yhfuege

en: Set Featured Image
de: Bitragsbild feschtlegge

[ctx: Links widget]
en: Random
de: Zuefällig

en: No items found.
de: Keini Element gfunde.

en: Add to Gallery
de: Zur Galerie hinzufüege

en: Reverse order
de: Sortierig umkehre

en: Set featured image
de: Bitragsbild feschtlegge

en: Deselect
de: abwähle

en: Sorry, that file cannot be edited.
de: Sorry, di Datei cha nid bearbeitet wärde.

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> for files over 100MB.
de: Din Browser het e Uploadbegrenzig für grossi Dateie im Multi-Dateien-Uploader. Bitte nutz dr <a href="%1$s" target="%2$s">Browser Uploader</a> für Dateie welli grösser als 100MB sind.

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
de: Du bisch grad debi das Element unwiderrueflich z`lösche.
      'Abbräche' zum Stoppe, 'OK' zum Lösche.

en: Delete Permanently
de: Unwiderruflich löschen

en: Upload Limit Exceeded
de: Upload-Limit erreicht

en: Maximum upload file size: %d%s.
de: Maximali Dateigrössi für dr Upload: %d%s.

en: Dismiss Errors
de: Fehler verwärfe

en: Error
de: Fehler

en: No editor could be selected.
de: Es cha kein Editor usgwählt wärde.

en: Uploading
de: Hochlade

en: Manage Images
de: Bilder verwalte

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Bild <span class="count">(%s)</span>
de[1]: Bilder <span class="count">(%s)</span>

en: Manage Audio
de: Audio verwalte

en: Manage Video
de: Video verwalte

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Video <span class="count">(%s)</span>
de[1]: Videos <span class="count">(%s)</span>

en: Insert into page
de: In d`Site ihfuege

en: Uploaded to this page
de: Zu däre Site hochglade

en: All media items
de: Alli Medie

en: Uploaded to this post
de: Zu dem Bitrag hochglade

en: &#8592; Return to library
de: &#8592; Zruck zur Bibliothek

en: Custom URL
de: Benutzerdefinierti URL

en: Attachment Details
de: Dateianhang Details

en: Alt Text
de: Alternativtext

en: Columns
de: Spalte

en: Drag and drop to reorder images.
de: D`Bilder per drag and drop ordne.

en: Large
de: Gross

en: Attachment Display Settings
de: Dateianhang Anzeigeneinstellung

en: Gallery Settings
de: Galerie Yhstellige

en: Upload Images
de: Bilder hochlade

en: &#8592; Cancel Gallery
de: &#8592; Galerie abbrechen

en: WordPress &rsaquo; Success
de: WordPress &rsaquo; Erfolg

en: Drop files anywhere to upload
de: Dateie hier ahnezieh zum ufelade

en: Upload Files
de: Dateie ufelade

en: Insert gallery
de: Galerie yhfuege

en: Drop files to upload
de: Dateie für dr Upload bereitstelle

en: Media Library
de: Mediathek

en: Create Gallery
de: Galerie erstelle

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
de: Zum Benutzer aktiviere, klick dr folgendi Link:
    
    %s
    
    Nachem Aktiviere bechumsch es Mail mit dine Logindate.

en: Already Installed
de: Bereits installiert

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
de: WordPress isch bereits installiert. Für e Neuinstallation lösch bitte zerscht dini alti Datebank.

en: Taxonomies cannot exceed 32 characters in length
de: Taxonomien chänd nicht mehr als 32 Zeiche lang si

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
de: Neui Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Deaktivier d`Mitteilige: %4$s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
de: Neue Benutzer: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Deaktivier d`Mitteilige: %3$s

en: Link To
de: Link zu

en: Attachment Page
de: Ahang-Site

en: Media File
de: Medie-Datei

en: Describe this video&hellip;
de: Beschrib das Video&hellip;

en: Describe this audio file&hellip;
de: Beschrib d`Audiodatei

en: Describe this media file&hellip;
de: Beschrib d`Medie-Datei&hellip;

en: Update gallery
de: Update Galerie

en: The requested user does not exist.
de: Dr ahgforderti Benutzer gits nid.

en: Please enter a valid email address.
de: Gib Bitte e gültigi E-Mail Adräss yh.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
de: <strong>ERROR</strong>: De Benutzername isch bsetzt, nim bitte en andere.

en: File doesn&#8217;t exist?
de: Git`s die Datei?

en: File is not an image.
de: Datei isch keis Bild.

en: Could not read image size.
de: Bildgrössi nid läsbar.

en: Image resize failed.
de: Änderige vo de Bildgrössi fählgschlage.

en: Image crop failed.
de: zueschnide vom Bild fählgschlage.

en: Image rotate failed.
de: Drülle vom Bild fählgschlage.

en: Image flip failed.
de: Spiegle vom Bild fählgschlage.

en: Image Editor Save Failed
de: S speichere vo de Bildbearbeitig isch fählgschlage.

[ctx: post type general name]
en: Media
de: Medien

[ctx: add new media]
en: Add New
de: Erstelle

en: View Attachment Page
de: Zeig d Ahangssite

en: Whoops, the provided date is invalid.
de: Ups, s`Datum isch ungültig.

en: Insert Media
de: Medien hinzufüege

en: Create a new gallery
de: Erstell e neui Galerie

en: Insert into post
de: In Bitrag yhfüege

en: Add to gallery
de: Zur Gallerie hinzufüege

en: Clear
de: leeren

en: Select Color
de: Farb wähle

en: Current Color
de: aktuelli Farb

en: Could not insert term relationship into the database
de: Het kei Begriffsbeziehig ind Datenbank chönne yhfüege.

en: Incorrect username or password.
de: Benutzer odr Passwort falsch.

en: XML-RPC services are disabled on this site.
de: Dr XML-RPC Service isch uf dere site deaktiviert.

en: There is a revision of this post that is more recent.
de: Es git e aktuelleri Revision vo dem Bitrag.

en: Display post date?
de: Veröffentlichungsdatum anzeigen?

en: You are not allowed to create pages as this user.
de: Du hesch keini recht e neui Site ahzläge.

en: Invalid post ID
de: Ungültigi Bitrags ID

en: Sorry, you cannot edit users.
de: Sorry, du chasch keini Benutzer bearbeite.

en: Invalid user ID
de: Ungültigi Bitrags ID

en: Sorry, you cannot list users.
de: Sorry, du chasch keini Benutzer uflischte.

en: The role specified is not valid
de: Die gwählti Benutzerrolle isch ungültig.

en: Sorry, you cannot edit your profile.
de: Sorry, du chasch dis Profil nid bearbeite.

en: Sorry, the user cannot be updated.
de: Sorry, dä Benutzer cha nid aktualisiert wärde.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
de: Sorry, du chasch dä Bitrag nid bearbeite.

en: Sorry, revisions are disabled.
de: Sorry, Revisione sind deaktiviert.

en: Select Files
de: Dateie uswähle

en: Distraction Free Writing mode
de: Ablänkigsfreie Schriebmodus (Vollbild)

en: For more information about this software visit the <a href="http://tinymce.com" target="_blank">TinyMCE website</a>.
de: Für mehr Informatione übr di Software lueg hier noche <a href="http://tinymce.com" target="_blank">TinyMCE-Webseite</a>.

en: Pasting content from another application, like Word or Excel, is best done with the Paste from Word button on the second row, or in Text mode.
de: Um Inhalt vo andere Ahwendige wie Word oder Excel yhne z`kopiere, nutz am beschte dr 'von Word kopiere' Button ide zweite Reihe odr de Textmodus.

en: When pasting content from another web page the results can be inconsistent and depend on your browser and on the web page you are pasting from. The editor tries to correct any invalid HTML code that was pasted, but for best results try using the Text tab or one of the paste buttons that are on the second row. Alternatively try pasting paragraph by paragraph. In most browsers to select one paragraph at a time, triple-click on it.
de: Bim Yhfuege vo Inhält, di vonr andere Website kopiert worde sind cha Darstellig wiedersprüchlich si. Dr Editor versuecht de ungültigi HTML-Code z`korrigiere. Für d`optimali Kontrolle vo de Darstellig empfählt sich  d`Buttons us de zweite Reihe im WYSIWYG-Modus z`verwände.
    Alternativ chasch Text Absatz für Absatz yhfüege. Ide meischte Browser chasch Absatzwiis markiere, idem mit enem Dreifach-Klick d Textpassage wod wetsch kopiere, markiersch.

en: Any HTML entered directly into the rich editor will show up as text when the post is viewed. What you see is what you get. When you want to include HTML elements that cannot be generated with the toolbar buttons, you must enter it by hand in the Text editor. Examples are tables and &lt;code&gt;. To do this, click the Text tab and edit the code, then switch back to Visual mode. If the code is valid and understood by the editor, you should see it rendered immediately.
de: Jedes HTML wo diräkt i de Rich Editor ihgä worde isch, wird als Text ide Bitragsvorschau ahzeigt. Wennd HTML verwende wetsch wo nid ide Toolbar vorhande sich, muesch dä Code selber im Text Editor yhgä. Bispielwis Tabelle und &lt;code&gt;. klick dr Texttabulator und schrieb dr Code, den wechseln zruck zur Vorschau Ahsicht. Wenn dr Code richtig isch und vom Editor ahgno wird, wirdr diräkt anzeigt.

en: If you need to upload an image or another media file from your computer, you can use the Media Library button above the editor. The media library will attempt to create a thumbnail-sized copy from each uploaded image. To insert your image into the post, first click on the thumbnail to reveal a menu of options. When you have selected the options you like, click "Insert into Post" and your image or file will appear in the post you are editing.
de: Wend es Bild odr e Medie-Datei ufelade wetsch, benütz di Mediathek-Taschte überem Editor. D`Mediathek wird versueche e Thumbnail-Grossi Kopie vo jedem ufegladnige Bild z`erstelle. Um dis Bild in Bitrag ihzfuege, klick ufs Vorschaubild um s`Menü mit de Optione ahzeige. Wend dini Optione usgwählt hesch, klick uf "In de Bitrag yhfuege" und s Bild oder di Datei wird in de Bitrag yhgfuegt wod grad bearbeitisch.

en: Editor width in Distraction Free Writing mode:
de: Editor-Breiti im freie Schriebmodus:

en: QuickTime options
de: QuickTime-Yhstellige

en: Skip to toolbar
de: Spring zur Werkzügleiste

en: Top navigation toolbar.
de: Oberi Navigationswerkzügleiste.

en: Distraction Free Writing mode (Alt + Shift + W)
de: Freie Schriebmodus Taschtekürzel: Alt + Shift + W

en: Horizontal rule
de: Horizontali Linie

en: Hex Value
de: HEX-Wert

en: Header Text Color
de: Textfarb ide Kopfzeile

en: Colors
de: Farbe

en: Save &amp; Activate
de: Speichere &amp; Aktiviere

en: Saved
de: Gspeichert

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to experience the awesomeness.
de: <strong>Du hesch WordPress erfolgrich aktualisiert!</strong> Meld dich erneut ah und heb viel Freud a de Neuerige.

en: Save &amp; Publish
de: Speichere &amp; Publiziere

en: Select File
de: Datei uswähle

en: Customize
de: Ahpassen

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
de: Es sind zwenig Argument a di XML-RPC-Method gsendet worde.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
de: Privati Biträg chönd leidr nid d`obe ghalte wärde.

en: This key is invalid.
de: Din Schlüssel isch ungültig.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation. Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
de: Einigi Kommentär si vo Akismet nonid uf Spam überprueft worde. Si befindet sich ide Moderationsschlaufe. Bitte pruef dini <a href="%s">Akismet-Konfiguration</a> und kontaktier din Webhoster, falls das Problem nid behobe wärde cha.

en: Awaiting spam check
de: Warte uf d`Spam-Pruefig

en: Akismet Widget
de: Akismet-Widget

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
de: Zeig d Ahzahl vode Spammkommentär wo Akismet blockiert het.

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
de[0]: <strong class="count">%1$s Spam</strong> blockiert vo <strong>Akismet</strong>
de[1]: <strong class="count">%1$s Spam</strong> blockiert vo <strong>Akismet</strong>

en: No Image
de: Keis Bild

en: Random Default Image
de: Zuefälliges Standardbild

en: Random Uploaded Image
de: Zuefälligs hochgladnigs Bild

en: You can edit your menu content on the Menus screen in the Appearance section.
de: Du chasch dini Menüinhält untr "Menüs" im Bereich Design bearbeite.

en: Drop a file here or <a href="#" class="upload">select a file</a>.
de: Zieh e Datei doch ahne odr  <a href="#" class="upload">wähl e Datei us</a>.

en: Header Image
de: Kopfbild

en: Post Thumbnail
de: Bitrags-Miniaturbild

en: text direction
de: Textrichtig

en: Toggle Editor Text Direction
de: Textrichtig umschalte

en: Site name must be at least 4 characters.
de: Dä Sitename muess min. 4 Zeiche lang si.

en: Please enter a site name.
de: Gib bitte en Sitename yh.

en: That username is not allowed.
de: Dä Benutzername isch nid erlaubt.

en: Please enter a username.
de: Gib bitte en Benutzername yh.

en: Please enter a site title.
de: Gib bitte en Sitetitel yh.

en: That name is not allowed.
de: Dä Name isch nid erlaubt.

en: Username must be at least 4 characters.
de: Dä Benutzername muess us min. 4 Zeiche bestoo.

en: A static page
de: E statischi Site

en: Display Header Text
de: Headertext ahzeige

en: Background Color
de: Hintergrundfarb

en: Background Image
de: Hintergrundbild

en: Background Repeat
de: Wiederholig dvom Hintergrund

en: Background Position
de: Position vom Hintergrund

en: Background Attachment
de: Scroll-Verhalte vom Hintergrund

en: Uploaded
de: Hochglade

en: Upload New
de: Hinzufüege

en: Remove Image
de: Cheis Bild verwändet

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
de: Sorry, dir ischs nid erlaubt de Inhaltstyp z`bearbeite.

en: Scroll
de: Mitscrollen

en: Fixed
de: Fixiert

en: No Repeat
de: chei Wiederholig

en: Tile
de: Wiederhole

en: Tile Horizontally
de: horizontal Wiederhole

en: Tile Vertically
de: vertikal Wiederhole

en: Front page
de: Startsite

en: Posts page
de: Bitragssite

en: Upload
de: Ufelade

en: Remove
de: Entferne

en: Allowed Files
de: Erlaubti Dateie

en: The term name cannot be empty.
de: Dr Begriffname dörf nid leer si.

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
de: Dir ischs nid erlaut Begriff in däre Taxonomie z`erstelle.

en: This taxonomy is not hierarchical.
de: Di Taxonimie isch nid hierachisch

en: Parent term does not exist.
de: Eltern-Begriff existiert nid.

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
de: Leidr het kei Begriff chönne erstellt wärde. Öbis isch schief gloffe.

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
de: Dir ischs nid erlaubt Begriff in däre Taxonimie z`bearbeite.

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
de: Die Taxonomie isch nid hierarchisch, daher chasch du keini Eltere-Begriff erstelle.

en: Sorry, editing the term failed.
de: Sorry, s Bearbeite vo dem Begriff isch fehlgschlage.

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
de: Dir ischs nid erlaubt Begriff i däre Taxonimie z`lösche.

en: Sorry, deleting the term failed.
de: Sorry, s`Lösche vo dem Begriff isch fehlgschlage.

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
de: Dir ischs nid erlaubt Begriff vo däre Taxonimie zuezwise.

en: Select Link Category:
de: Wähl e Link-Kategorie:

en: Link title
de: Link-Titel

en: Link rating
de: Link-Bewärtig

en: Link ID
de: Link-ID

en: Number of links to show:
de: Ahzahl vode ahzeigende Links:

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
de: FEHLER: s`Themeverzeichnis isch entweder leer oder existiert nid. Bitter überpruef dini Installation

en: Stylesheet is not readable.
de: Dis Stylesheet isch nid läsbar.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
de: Das "%s" Theme isch keis Gültigs Elterntheme.

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
de[0]: Dis Theme unterstützt %s Menü. Wähl welles Menü du gärn verwende wetsch.
de[1]: Dini Themes unterstütze %s Menüs. Wähl,welles Menü du in wellr Position verwände wetsch.

en: Refresh
de: Aktualisiere

en: Static Front Page
de: Statischi Startsite

en: Your theme supports a static front page.
de: Dis Theme unterstützt e statischi Startsite

en: Your latest posts
de: Dini letschte Biträg

en: Front page displays
de: Startsite zeigt

en: Site Title & Tagline
de: Sitetitel und Untertitel

en: Tagline
de: Untertitel

en: &mdash; Select &mdash;
de: &mdash; Uswähle &mdash;

en: Use left and right arrows to navigate.
de: Verwend di linki und rechti Pfeiltaste zum Navigiere.

en: The post type may not be changed.
de: Dä Inhaltstyp cha nid gändered wärde.

en: Image default size
de: Standard-Bildgrössi

en: Image default link type
de: Standard-Bildlink

en: Image default align
de: Standard Bildusrichtig

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
de: Sorry, du hesch keini Berechtigunge um dä Bitrag z`editiere.

en: Edit Site
de: Site bearbeite

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type
de: Sorry, du hesch keini Berechtigunge um dä Inhaltstyp z`editiere.

en: Invalid author ID.
de: Ungültigi Autore-ID.

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
de: Sorry, du hesch keini Berechtigunge um de Bitrag z`lösche.

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
de: Der Term ist in der hierarchischen Taxonomie mehrdeutig. Bitte stattdessen die Term-ID nutzen.

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
de: Leidr bisch du nid berechtigt en Begriff in dere gegebnige Taxonomie hinzuzfuege.

en: The post cannot be deleted.
de: De Bitrag cha nid glöscht wärde.

en: The post type specified is not valid
de: Der angegebene Inhaltstyp ist ungültig

en: Invalid post type
de: Ungültige Inhaltstyp

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
de: Leidr bisch du nid berechtigt en Passwortgschütze Bitrag mit dem Inhaltstyp z`erstelle.

en: You are not allowed to create posts as this user.
de: Du bisch nid berechtigt mit dem Konto Biträg z`erstelle.

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
de: Du bisch nid berechtigt en private Bitrag mit dem Inhaltstyp z`erstelle

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
de: Du bisch leider nid berechtigt en Bitrag mit dem Inhaltstyp z`veröffentliche.

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
de: Du bisch leider nid berechtigt em Begriff einer vo dene Taxonomie zuezordne.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
de: Leidr wird eine vo de gegebnige Taxonomie nid vo dem Inhaltstyp unterstützt.

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
de: Leider bisch du nid berechtigt dä Bitrag dobe z`halte.

en: English=en,Danish=da,Dutch=nl,Finnish=fi,French=fr,German=de,Italian=it,Polish=pl,Portuguese=pt,Spanish=es,Swedish=sv
de: Schwyzerdütsch=gsw,Dütsch=de,Englisch=en,Dänisch=da,Holländisch=nl,Finnisch=fi,Französisch=fr,Italienisch=it,Polnisch=pl,Portugiesisch=pt,Spanisch=es,Schwedisch=sv

en: Allow search engines to index this site.
de: Suechmaschine dörfe di Website indexiere.

en: There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.
de: Es schint so als ob die Datei <code>wp-config.php</code> nid existiert. Ich bruch die Datei bevor mir chönd starte.

en: Need more help? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.
de: Bruchsch Hilf?  <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>Hier gits di englischi Ahleitig</a>.

en: You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
de: Du chasch di Datei <code>wp-config.php</code> durchs Webinterface erstelle, abr das funktioniert nid mit allne Serverkonfiguratione. Dr sicherschtig Wär isch die Datei manuel z`erstelle.

en: Create a Configuration File
de: Erstell d`Konfigurationsdatei

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
de: Dini Site <a href="%1$s">%2$s</a> isch aktiv. Du chasch dich mit dim gwählte Benutzername &#8220;%3$s&#8221; yhlogge. Bitte überpruef dis E-Mail Posfach %4$s für dis Passwort und Login-Instruktione. Falls cheis Mail becho hesch, überpreuf bitte au din Spam Ordner. Hesch innerhalt enr Stund dis Passwoert nid, chasch dis<a href="%5$s">Passwort zrucksetze</a> loh.

en: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
de: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> isch dini neu Website. <a href="%3$s">Meld dich a </a> als &#8220;%4$s&#8221; und verwend dis existierendi Passwort.

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
de: Dis Benutzerkonto isch aktiviert worde. Du chasch dich mit dim gwählte Benutzername &#8220;%2$s&#8221; <a href="%1$s">ahmelde</a>. Bitte überpruef dis E-Mail Posfach %3$s für dis Passwort und Login-Instruktione. Falls cheis Mail becho hesch, überpreuf bitte au din Spam Ordner. Hesch innerhalt enr Stund dis Passwoert nid, chasch dis<a href="%4$s">Passwort zrucksetze</a> loh

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
de: Eini odr mehreri Datebanktabelle sind nid erreichbar. Di Datebank muess eventuell <a href="%s">repariert</a> werde.

en: Mission complete. Message <strong>%s</strong> deleted.
de: Mission erfüllt. Nochricht <strong>%s</strong> glöscht.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
de: Du schriebsch d`Kommentär z`schnell. Mach echli langsamer.

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
de: Neu

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
de[0]: %s Kommentar wartet uf Moderation
de[1]: %s Kommentare wartet ufd Moderation

en: What do I do now?
de: Was wetsch jetzt mache?

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
de: %s überstiegt s`Upload-Limit für dr Mehrdateie-Uploader.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
de: Bitte versuche di Datei mit em %1$sBrowser Uploader%2$s ufezlade.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
de: &#8220;%s&#8221; het nid chönne ufegade wärde.

en: Toggle spellchecker (Alt + Shift + N)
de: Rechtschreibprüfung aktivieren (ALT + UMSCHALT + N)

en: Toggle fullscreen mode (Alt + Shift + G)
de: Vollbildmodus aktivieren (ALT + UMSCHALT + G)

en: Align Center (Alt + Shift + C)
de: Zentrieren (ALT + UMSCHALT + C)

en: Align Left (Alt + Shift + L)
de: Linksbündig (ALT + UMSCHALT + L)

en: Strikethrough (Alt + Shift + D)
de: Durchstreichen (ALT + UMSCHALT + D)

en: Align Full (Alt + Shift + J)
de: Blocksatz (ALT + UMSCHALT + J)

en: Redo (Ctrl + Y)
de: Wiederholen (STRG + Y)

en: Undo (Ctrl + Z)
de: Rückgängig (STRG + Z)

en: Insert Page break (Alt + Shift + P)
de: Seitenumbruch yhfuegen (ALT + UMSCHALT + P)

en: Insert More Tag (Alt + Shift + T)
de: "Witrläse"-Link yhfuege (ALT + UMSCHALT + T)

en: Show/Hide Kitchen Sink (Alt + Shift + Z)
de: Werkzeugleiste ahzeige/verstecke (Alt + Shift + Z)

en: Blockquote (Alt + Shift + Q)
de: Zitat (ALT + UMSCHALT + Q)

en: Align Right (Alt + Shift + R)
de: Rechtsbündig (ALT + UMSCHALT + R)

[ctx: links widget]
en: All Links
de: Alli Links

en: The menu ID should not be empty.
de: Die Menü-ID dörf nid leer si.

en: About WordPress
de: Über WordPress

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
de: %s überschritet s`Uploadlimit.

en: Please see <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
de: Lueg dr <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> ah, um mehr drüber z`Erfahre.

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
de: Sali,
    
    e neui Site SITE_NAME isch erfolgrich ahglägt worde und isch untr folgende Adrässe z`Erreiche:
    BLOG_URL
    
    Du chasch dich mit folgende Date als Administrator yhlogge:
    Benutzername: USERNAME
    Passwort: PASSWORD
    Login untrr: BLOG_URLwp-login.php
    
    Viel Spass mit dinr neue Site!
    
    --s`Team vo SITE_NAME

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
de: <strong>FEHLER</strong>: Bitte gib en Kommentar yh.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
de: <strong>FEHLER</strong>: Bitte gib e gültigi E-Mail Adrässe ah.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
de: <strong>FEHLER</strong>: Bitte füll die Pflichtfälder us (Name, E-Mail-Adrässe).

en: ERROR: Invalid values entered, these are marked in red.
de: FEHLER: Es sind ungültigi Wert yhgä worde, si sind rot markiert.

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
de: Vorschaubild het nid chönne glade wärde. Bitte lad d`Site neu und probiers nomol.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
de: <strong>FEHLER</strong>: Site-Adrässe isch scho vergää.

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
de: <strong>FEHLER</strong>: Problem bim erstelle vo dere Site.

en: No
de: Nein

en: Email
de: E-Mail-Adrässe

en: Users
de: Benutzer

en: Update
de: Aktualisiere

en: Sites
de: Site

en: E-mail
de: E-Mail

en: Username
de: Benutzername

en: Settings
de: Istellige

en: Cheatin&#8217; uh?
de: Bisch am Schmummle, hää?

en: Log In
de: Ahmelde

en: Title
de: Titel

en: Public
de: Öffentlich

en: Path
de: Pfad

en: Yes
de: Ja

en: My Sites
de: Mini Site

en: Site Title
de: Blogtitel

en: First Post
de: Erste Bitrag

en: Password:
de: Passwort:

en: Activate
de: Aktiviere

en: Documentation
de: Dokumentation

en: Support Forums
de: Support-Foren

en: Database Error
de: Datebankfehler

en: Error establishing a database connection
de: Fehler bim Ufbau vonr Datebankverbindig

en: Global Dashboard: %s
de: Globales Dashboard: %s

en: Network Admin: %s
de: Netzwerkverwaltig: %s

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
de: Schlagwort

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
de: Schlagwort

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
de: Scripte und Styles sötte nid vor de Hooks %1$s, %2$s oder %3$s registriet odr ihbunde wärde.

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
de: Erlaub Link-Benachrichtigunge vo andere Webblogs (Pingbacks und Trackbacks)

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
de: Benutz stattdesse <code>WP_User->ID</code>.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
de: Du bisch zu dere Site hinzugfuegt worde. Du chasch nun <a href="%s">d`Startsite</a> bsueche odr dich mit enem Benutzername und Passwort <a href="%s">ahmälde</a>

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
de: De Arbeitsspeicher reicht nid us. Bitte versuech e chlineri Datei.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
de: Di Datei isch grösser als di Maximalgrössi. Bitte verwend e chlineri Datei.

en: This file is not an image. Please try another.
de: Die Datei isch chei Bilddatei. Bitte probier e anderi Datei.

en: Use commas instead of %s to separate excluded categories.
de: Benutz Kommas ahstell vo %s um ausgschlossnigi Kategorie z`trenne.

[ctx: admin color scheme]
en: Gray
de: Grau

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
de: Blau

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
de: Di Zitzone wo du yhgä hesch isch ungültig. Bitte wähl e gültigi Zitzone us.

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
de: Bitrag

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
de: Site

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
de: Datei

[ctx: add new from admin bar]
en: User
de: Benutzer

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
de: Um verifiziert z`werde, gib bitte e vorläufigi Aktion als erschte Parameter yh.

en: View Tag
de: Schlagwort ahluege

en: View Category
de: Kategorie ahluege

en: Wider
de: Breiter

en: Narrower
de: Schmaler

en: Default width
de: Standardbreiti

en: Word count: %s
de: Wörterahzahl: %s

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
de: Din Benutzeraccount isch jetzt aktiviert.<a href="%1$s">Meld dich jetz ah</a> oder gang zruck <a href="%2$s">zur Startsite.</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
de: Dis Benutzerkonto isch jetzt aktiviert.<a href="%1$s">Bsuech dini Site</a> odr <a href="%2$s">meld dich ah</a>.

en: Help (Alt + Shift + H)
de: Hilfe (ALT + Großschreibung + H)

en: Howdy, %1$s
de: Grüezi, %1$s

en: Exit fullscreen
de: Vollbild schliesse

en: Just write.
de: Eifach schriebe.

en: Approve and Reply
de: Genehmigen und Antworten

en: All Posts
de: Alli Biträge

en: All Pages
de: Alli Site

en: Updated.
de: Aktualisiert.

en: fullscreen
de: Vollbild

en: Bold (Ctrl + B)
de: Fett (STRG + B)

en: Italic (Ctrl + I)
de: Kursiv (STRG + I)

en: Ordered list (Alt + Shift + O)
de: Nummerierti Liste (ALT + Grossschreibung + O)

en: Unordered list (Alt + Shift + U)
de: Liste (ALT + Grossschreibung + U)

en: Insert/edit image (Alt + Shift + M)
de: Bild yhfuege/bearbeite (ALT + Grossschreibung + M)

en: Insert/edit link (Alt + Shift + A)
de: Link yhfuege/bearbeite (ALT + Grossschreibung + A)

en: Unlink (Alt + Shift + S)
de: Link entferne (ALT + Grossschreibung + S)

en: TinyMCE is a platform independent web based Javascript HTML WYSIWYG editor released as Open Source under %sLGPL</a>	by Moxiecode Systems AB. It has the ability to convert HTML TEXTAREA fields or other HTML elements to editor instances.
de: TinyMCE isch en plattformunabhängige, webbasierte JavaScript-HTML-WYSIWYG-Editor, der als Open Source untr %sLGPL</a> von Moxiecode Systems AB veröffentlicht wurde. Men cha demit HTML-Textfelder odr anderi HTML-Elemente in Editorinstanzen umwandeln.

en: Navy Blue
de: Marineblau

en: Dark green
de: Dunkles Gruen

en: Amber
de: Bernstein

en: Olive
de: Oliv

en: Words:
de: Wörter:

en: Maroon
de: Kastanienbraun

en: Preload
de: Vorspann vorem Lade

en: Alternative source 2
de: Alternativi Quelle 2

en: Alternative source 1
de: Alternativi Quelle 1

en: Disc
de: Gefüllter Kreis

en: Upper roman
de: Römische Ziffern (gross)

en: Aqua
de: Aquamarin

en: Lime
de: Hellgrün

en: Royal blue
de: Königsblau

en: Turquoise
de: Türkis

en: Yellow green
de: Gelbgrün

en: Upper alpha
de: Buchstaben (gross)

en: Lower roman
de: Römische Ziffern (klein)

en: Burnt orange
de: Dunkles Orange

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode.
de: Yhfuege isch jetzt im Modus für unformatierte Text. Klick no mol, um zum normale Yhfuegigsmodus zrückzkehre.

en: Plum
de: Pflaume

en: {#field} must be a number
de: {#field} muess e Zahl si

en: Medium gray
de: Mittelgrau

en: Sea green
de: Meergrün

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode. After you paste something you will be returned to regular paste mode.
de: Yfuege isch jetzt im Modus für unformatierte Text. Klick nomol um zum normale Yhfuegigsmodus zrückzkehre. Nachdem du öbis ygfüegt hesch, wird wiedr zum normale Modus gwechslet .

en: HTML5 Video Options
de: HTML5 Video-Optione

en: Very dark gray
de: Sehr dunkles Grau

en: Press ALT F10 for toolbar. Press ALT 0 for help.
de: Drück ALT + F10 für d`Werkzeugleiste. Drück ALT + 0 für d`Hilf.

en: Accessibility Help
de: Zugänglichkeitshilf

en: General Usage
de: Generelli Verwendig

en: {#field} must be a number greater than {#min}
de: {#field} muess e Zahl grösser als {#min} si

en: Dark azure
de: Dunkles Azurblau

en: Dark olive
de: Dunkles Oliv

en: Lower greek
de: Griechische Buchstaben (klein)

en: Lower alpha
de: Buchstaben (klein)

en: Learn word
de: Wort lärne

en: Types
de: Ufzähligspunkttype

en: Toolbar
de: Werkzügleischte

en: {#field} must be a number or percentage
de: {#field} muess e Zahl odr e Prozentahgob si

en: Square
de: Quadrat

en: Light sky blue
de: Helles Himmelblau

en: Circle
de: Kreis

en: Peach
de: Pfirsich

en: Copyright &copy; 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, All rights reserved.
de: Copyright &copy; 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, Alle Rechte vorbehalten.

en: Sky blue
de: Himmelblau

en: Rich Text Area
de: Textfeld mit Formatierungsmöglichkeite

en: Pale green
de: Blasses Grün

en: Light yellow
de: Hellgelb

en: Teal
de: Petrol

en: Pale cyan
de: Blasses Zyan

en: Grayish blue
de: Graublau

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
de: s`Zielverzeichnis fürs Datei-Streaming existiert nid odr isch nid beschribbar.

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
de: Es sind keini HTTP-Transports verfüegbar, welchi die gewünschte Abfroge usführen chönnte.

[ctx: post format]
en: Format
de: Formatvorlage

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
de[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> het dini Siite bereits vor %2$s Spam-Kommentär bewahrt.
de[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> hat dinie Seite bereits vor %2$s Spam-Kommentär bewahrt.

en: There's <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
de[0]: Es befinde sich derzit <a href="%2$s">%1$s Kommentär</a> in dr Spam-Warteschlange.
de[1]: Es befindn sich derzit <a href="%2$s">%1$s Kommentär</a> in dr Spam-Warteschlange.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
de: <a href="%1$s">Akismet</a> schützt dini Website vor Spam.

en: <strong>Sign up success!</strong> Please check your email for your Akismet API Key and enter it below.
de: <strong>Registrierig erfolgrich!</strong> Bitte überprüef dis E-Mail-Postfach, ob du d`E-Mail mit em API-Schlüssel vo Akismet scho becho hesch, und trag dä Schlüssel witr unte yh.

en: Flagged as spam by Akismet
de: Als Spam markiert durch Akismet

en: History
de: Ablauf

en: There's nothing in your <a href='%1$s'>spam queue</a> at the moment.
de: Zurzit befindet sich nüt in dr <a href='%1$s'>Spam-Warteschlange</a>.

en: Cleared by Akismet
de: Gesäubert durch Akismet

en: Enter the destination URL
de: Gib d`Ziel-Adresse yh

en: Or link to existing content
de: Odr verlink uf bestehende Inhalt

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
de: Bedingungsabfroge (Conditional Tags) funktioniere nie, wenn d`Beitrags-Abfrage (query_posts) nonid duregführt worde isch. s`git denn immr 'false' zruck.

en: The user is already active.
de: De Benutzer isch bereits aktiviert.

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
de: %1$s wurde <strong>fehlerhaft aufgerufen</strong>. %2$s %3$s

en: (This message was added in version %s.)
de: (Die Meldig isch in Version %s hinzugfuegt worde)

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
de: <strong>FEHLER:</strong>: s`Passwort, wo du für din Benutzername <strong>%1$s</strong> yhgee hesch, isch falsch. Hesch du dis <a href="%2$s" title="Passwort zrucksetze">Passwort vergässe</a>?

en: Sorry, you cannot publish this post.
de: Sorry, abr du chasch dä Bitrag nid veröffentliche.

en: Comment History
de: Statusänderige nochverfolgen

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
de: Akismet %s benötigt WordPress 3.0 odr höher.

en: %s approved | %s approved
de[0]: %s Genehmigt
de[1]: %s Genehmigte

en: %s reported this comment as not spam
de: %s het ahgä dass dä Kommentar kei Spam enthält

en: Akismet caught this comment as spam
de: Akismet hät de Kommentar als Spam erkannt

en: %s reported this comment as spam
de: %s het ahgä, dass dä Kommentar Spam isch

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
de: Akismet het dä Kommentar durch e erneuti Überprüefig als Spam erkannt.

en: Re-trying
de: Wiederhole

en: Auto-delete spam submitted on posts more than a month old.
de: Lösch Spam automatisch, wenn de älter als en Monat isch.

en: Your WordPress home URL %s is invalid.  Please fix the <a href="%s">home option</a>.
de: Dini WordPress-Adress %s isch falsch. Bitte <a href="%s">korrigiere die</a> (Eingabefeld 'home').

en: Show the number of comments you've approved beside each comment author.
de: Zeig d`Anzahl vode genehmigte Kommentär neb jedem Kommentarautor.

en: %s changed the comment status to %s
de: %s het dr Kommentarstatus zu %s gänderet

en: Comment status was changed to %s
de: Kommentarstatus wurde geändert zu %s

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
de: Akismet het dä Kommentar durch en erneuti Überprüefig als frei vo Spam erkannt.

en: Akismet cleared this comment
de: Akismet het de Kommentar blockiert

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
de: Kommentar isch als Spam markiert worde, da er dr Begriff us dr Kommentar-Blacklist enthält.

en: Accessible
de: Server erreichbar

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
de: Akismet ischs nid möglich gse, de Kommentar z`überprüefen (Antwort: %s). Akismet wird später e erneuti Überprüefung dureführe.

en: Post types cannot exceed 20 characters in length
de: Namen vo Inhaltstypen dörfed maximal 20 Zeichen lang si

en: Your address will be %s.
de: Dini Site-Adresse wird %s lute.

en: domain
de: Domain

[ctx: admin bar menu group label]
en: Add New
de: Hinzuefüege

en: Invalid post format
de: Ungültigi Formatvorlag

en: Whois  : http://whois.arin.net/rest/ip/%s
de: Whois: http://whois.arin.net/rest/ip/%s

en: Open link in a new window/tab
de: Link imne neue Fenster oder Tab öffne

en: No search term specified. Showing recent items.
de: Es isch kei Suechbegriff ahge worde. Es werde d`aktuellschte Inhält ahzeigt.

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
de: Numme ei Methode odr Funktion enr statische Klasse cha in enem <em>uninstall hook</em> verwendet werde.

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
de: E Ahzahl vo Biträg als integer-Zahl ah die Abfrog z`überge, isch veraltet. Nutz stattdesse e Array mit Parameter.

[ctx: Post format]
en: Aside
de: Kurzmitteilig

[ctx: Post format]
en: Chat
de: Chatprotokoll

[ctx: Post format]
en: Gallery
de: Galerie

[ctx: Post format]
en: Image
de: Bild

[ctx: Post format]
en: Quote
de: Zitat

[ctx: Post format]
en: Status
de: Statusmitteilig

en: No pages found in Trash.
de: Keini Site im Papierkorb gfunde.

en: No pages found.
de: Keini Site gfunde.

en: No posts found in Trash.
de: Kein Biträg im Papierkorb gfunde.

en: Shortlink
de: Kurzlink

en: Invalid attachment ID.
de: Ungültigi Anhang-ID.

en: This file no longer needs to be included.
de: Di Datei muess nüm per include() odr require() yhbunde werde.

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
de: Bitte gib dinn Benutzername odr dini E-Mail-Adresse hier yh. Du bechumsch e E-Mail zuegsandt, mit dere Hilfe du es neus Passwort erstelle chasch.

en: Display as dropdown
de: Als Uswahlbox darstelle

en: Large size image height
de: Höhe für maximali Bildgössi

en: Medium size image width
de: Breiti für mittleri Bildgrössi

en: Medium size image height
de: Höhe für mittleri Bildgrössi

en: Large size image width
de: Breiti für maximali Bildgrössi

en: Crop thumbnail to exact dimensions
de: Vorschaubild uf exakti Grössi beschniede.

en: Thumbnail Height
de: Höhe Vorschaubild

en: Thumbnail Width
de: Breite Vorschaubild

en: No matches found.
de: Keini Übereinstimmige gfunde.

en: New password
de: Neues Passwort

en: Confirm new password
de: Neues Passwort bestätige

en: To reset your password, visit the following address:
de: Um dis Passwort zrucksetze, bsuech folgendi Adresse:

en: Reset Password
de: Passwort zrucksetze

en: The passwords do not match.
de: D`Passwörter stimmed nid überein.

en: Password Reset
de: Passwort zrucksetze

en: Your password has been reset.
de: Dis Passwort isch zruckgsetzt.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
de: Öber het s`Zrucksetzte vom Passwort für folgendes Benutzerkono ahgforderet:

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
de: Falls das nid beabsichtig gse isch, ignorier eifach di E-Mail. Es passiert den nüt.

en: Enter your new password below.
de: Bitte gib hier di neus Passwort yh.

en: Invalid post
de: Ungültige Bitrag.

en: Edit My Profile
de: Profil bearbeite

en: My Account
de: Mis Profil

en: Manage Comments
de: Kommentär verwalte

en: View comment history
de: Bearbeitigshistorie ahluege

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
de: Akismet ischs nicht möglich gse, de Kommentar erneut z`überprüefe. (Antwort: %s)

en: Flagged as spam by %s
de: Als Spam markiert vo %s

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
de: Akismet het de Kommentar erneut überprüeft und als Spam yhgstueft

en: Please <a href="%s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
de: Bitte <a href="%s">aktualisier WordPress</a> uf die aktuellschti Version odr <a href="%s">führ en Downgrade zur Version 2.4 vo Akismet</a> durch.

en: Un-spammed by %s
de: Als spamfrei markiert vo %s

en: Akismet re-checked and cleared this comment
de: Akismet het de Kommentar erneut überprüeft und kei Spam erkennt

en: Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed.
de: Es sind numme Chlibuechstabe und Ziffere erlaubt.

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
de: "caller_get_posts" isch veraltet. Bitte nutz stattdesse "ignore_sticky_posts".

en: New Link Category Name
de: Name dr neue Linkkategorie

en: Add New Link Category
de: Neui Linkkategorie hinzufüege

en: Update Link Category
de: Linkkategorie überarbeite

en: All Link Categories
de: Alli Linkkategorie

en: Search Link Categories
de: Linkkategorie sueche

en: Link Category
de: Linkkategorie

en: Network Admin
de: Netzwerkverwaltig

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="http://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
de: <h1>Die Datenbank het nid chönne usgwählt werde</h1>
    <p>Es het zwar en Verbindig zum Datenbankserver hergestellt werde chönne (das bedütet, dass din Benutzername und dis Passwort stimme), abr die entsprechendi Datenbank <code>%1$s</code> nid cha usgwählt werde.</p>
    <ul>
    <li>Bisch du sichr, dass sie existiert?</li>
    <li>Het dr Benutzer <code>%2$s</code> die entsprechende Recht, um die <code>%1$s</code> Datenbank au z`nutze?</li>
    <li>Bi einige System isch dr Benutzername s`Präfix vo de Datenbank, so dass es so odr ähnlich usgset <code>username_%1$s</code>. Könnt das s`Problem si?</li>
    </ul>
    <p>Wenn du nid weisch, wie du die Datenbank yhrichtisch, <strong>kontaktier din Provider</strong>. Wenn du gar nüm witr chunsch, findisch Du im <a href="http://wordpress.org/support/">englischsprachige</a> und <a href="http://forum.wpde.org/">dütschsprachigen Support-Forum</a> Hilf.</p>

en: Read the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
de: Lies die <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">d`Fehler-Report</a> Site. 
    Einigi vo dene Richtlinie chönd dir helfe herauszfinde, was falsch gloffe isch.

en: [%1$s] Activate %2$s
de: [%1$s] Aktiviere %2$s

en: No site defined on this host. If you are the owner of this site, please check <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">Debugging a WordPress Network</a> for help.
de: Uf dem Host sind kein Site definiert. Wenn du dr Besitzer vo dere Site bisch, findisch du d`Hilf uf dr Site <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">Debugging a WordPress Network (engl.)</a>.

en: Spam Blocked
de: Spam isch blockiert worde

en: You must <a href="%1$s">enter your Akismet API key</a> for it to work.
de: Du muesch zerscht <a href="%1$s">din Akismet-API-Schlüssel yhtrage</a>, demit s`Plugin funktioniert. <strong>Bitte <a href="http://swky.ch/akismet">informier dich vorher übr möglichi rechtlichi Problem (Datenschutz beträffend)</a></strong>

en: Akismet API Key
de: Akismet-API-Schlüssel

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
de: Din Server läuft mit dr PHP-Version %1$s, abr WordPress %2$s benötigt mindischtens d`Version %3$s.

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
de: En neue Trackback zum Bitrag "%s" wartet uf d`Freigob

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
de: Wenn du de Besitzer vo dem Netzwerk bisch, überprüef bitte, dass MySQL störigsfrei läuft und alli Tabellen fehlerfrei sind.

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
de: Wenn dini Site nid ahzeigt wird, nimm bitte Kontakt zum Betriber des Netzwerks uf.

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
de[0]: En Kommentar zu %2$s
de[1]: %1$s Kommentär zu %2$s

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
de: Benutzern

[ctx: Multisite active signup type]
en: blog
de: Site

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
de: keini neue Site odr Benutzer

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
de: Benutzer und Site

en: Custom Menu
de: Individuelles Menü

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
de: Nutz das Widget, um dini selbschterstellte Navigationsmenüs ahzeige z`chöne. Übr de Menüpunkt "Design" &gt; "Menüs" chasch du es individuelles Menü erstelle.

en: New pingback on your post "%s"
de: Neue Pingback zum Bitrag "%s"

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
de: En neue Pingback zum Bitrag "%s" wartet uf sini Freigob.

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
de: En neue Kommentar zum Bitrag "%s" wartet uf dini Freischaltig.

en: New trackback on your post "%s"
de: Neue Trackback zum Bitrag "%s"

en: New comment on your post "%s"
de: Neue Kommentar zu dim Bitrag "%s"

en: A term with the name provided already exists.
de: Es existiert bereits es Schlagwort mit dem Name.

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
de: Valides <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>

en: %1$s and %2$s.
de: %1$s und %2$s.

en: F, Y
de: F Y

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
de: Du befindsch dich im Moment im <a href="%1$s/">%2$s</a>-Blogarchiv.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
de: Du befindsch dich im Moment im <a href="%1$s/">%2$s</a>-Blogarchiv für %3$s.

en: Comments are closed.
de: Kommentär sind gschlosse.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
de: Du befindsch dich im Moment im <a href="%1$s/">%2$s</a>-Blogarchiv fürs Jahr %3$s.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
de: Ahgmeldet als <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
de: Ahgmeldet als <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Dieses Konto abmelden">Uslogge &raquo;</a>

en: Submit Comment
de: Kommentar sende

en: %1$s is proudly powered by %2$s
de: %1$s wird Stolz präsentiert vo %2$s

en: Your Comment
de: Din Kommentar

en: Say It!
de: Sende

en: Close this window.
de: Fenster schliesse.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
de: Sorry, kein Bitrag passt zu dinr Suechi.

en: Log out of this account
de: Dä Benutzer abmälde

en: Log out &raquo;
de: Abmelde &raquo;

en: Mail (will not be published)
de: E-Mail-Adress (wird nid veröffentlicht)

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
de: <strong>XHTML:</strong> Die Tags chasch nutze: <code>%s</code>

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
de: Du hesch  <a href="%1$s/">%2$s</a>s` Blogarchiv nach <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong> durchsuecht. Wenn du nid s`Gewünschti gefunde hesch, probiers mol mit eine vo dene Links.

en: l, F jS, Y
de: l, d. F Y

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
de: Du befindsch dich Momentan im <a href="%1$s/">%2$s</a>-Blogarchiv für dr Tag %3$s.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
de: Du befindsch dich im Moment im Archiv für d`Kategorie %s.

en: %d queries. %s seconds.
de: %d Datebankabfroge. %s Sekunde.

en: Comments (RSS)
de: Kommentär (RSS)

en: Entries (RSS)
de: Biträg (RSS)

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
de: Zeile und Absätz bräche automatisch um, E-Mail-Adressen werde niemols ahzeigt, erlaubtes <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym>: <code>%s</code>

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
de: De Bitrag isch passwortgschützt. Um di Kommentär z`gse, muesch s`Passwort yhgä.

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
de: Di Site isch valids XHTML 1.0 Transitional.

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
de: Sorry, s`Kommentarformular isch zurzit gschlosse.

en: %1$s - Comments on %2$s
de: %1$s – Kommentär zu %2$s

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
de: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>-Feed für Kommentär zu dem Bitrag.

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
de: D <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>, um en Trackback z`sende, lutet: <em>%s</em>

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
de: vo %1$s &#8212; %2$s zu <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: Leave a comment
de: Hinterlos en Kommentar

en: Choose from the most used tags
de: Wähle us de hüfig benutzte Schlagwörter

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
de: Du chasch folgendi <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>-Tags benutze: %s

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
de: Kategorie

en: Search Tags
de: Schlagwörter sueche

en: Popular Tags
de: Beliebti Schlagwörter

en: New Category Name
de: Neuer Kategoriename

en: New Tag Name
de: Neuer Schlagwortname

en: Add New Category
de: Neu Kategorie erstelle

en: Add New Tag
de: Neus Schlagwort erstelle

en: Update Tag
de: Schlagwort aktualisiere

en: Parent Category:
de: Übergordneti Kategorie:

en: Parent Category
de: Übergordneti Kategorie

en: All Tags
de: Alli Schlagwörter

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
de: Kategorien

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
de: Sorry, abr Registrierunge si zurzit nid möglich.

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
de: Prüef dini E-Mails vo dr Adress <strong>%s</strong> und klick in dr E-Mail uf de enthalteni Link.

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
de: Bitte wart no echli. Mengmol verzögert sich s`Zuestelle vo E-Mails, ohni dass mir öbis dagege chönt tue.

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
de: Überpruef din Junk/SPAM-Ordner vo dim E-Mail-Postfach, da E-Mails amigs fälschlicherwis als SPAM erkannt werde.

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
de: Hey, Administrator! Du hesch zurzit s`Registriere vo %s erlaubt. Um di Yhstellige z`ändern, öffne  <a href="%s">d`Yhstellige</a>.

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
de: Mir verschicked dini Registrierungs-E-Mail a folgendi Adrässe. (Überprüef also nomol dini E-Mail-Adräss bevor du fortfahrsch.)

en: Search Pages
de: Site durchsueche

en: Add New Post
de: Neue Bitrag erstelle

en: Parent Page:
de: Übergordneti Site:

[ctx: post type general name]
en: Posts
de: Bitrag

en: Edit Page
de: Site bearbeite

en: Search Posts
de: Biträg durchsueche

en: Add New Page
de: Neui Site erstelle

[ctx: post type general name]
en: Pages
de: Site

[ctx: post type singular name]
en: Page
de: Site

[ctx: post type singular name]
en: Post
de: Bitrag

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
de: Die Konstante <code>VHOST</code> <strong>ist veraltet</strong>. Nutze die Boolean-Konstante <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in der Datei wp-config.php, um die Konfiguration von Subdomains zu aktivieren. Mit der Funktion <code>is_subdomain_install()</code> kannst du überprüfen, ob die Subdomain-Konfiguration aktiviert ist.

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
de: <strong>Widersprüchliche Angaben für die Konstanten VHOST und SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> Es wird der Wert von SUBDOMAIN_INSTALL für die Konfigurationseinstellungen von Subdomains übernommen.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
de: <strong>Fehler:</strong> Dä Benutzername cha nid verwendt werde, da er ungültigi Zeiche enthaltet. Bitte gib en gültige Benutzernamen ah.

en: Required fields are marked %s
de: Erforderlichi Felder sind markiert %s

en: Please include a %1$s template in your theme.
de: Bitte statt dis Theme mit enr %1$s-Datei aus, demit es au in zuekünftige WordPress-Versione nutzbar isch.

en: Theme without %1$s
de: Theme ohni %1$s

en: <strong>Could not find site <code>%1$s</code>.</strong> Searched for table <code>%2$s</code> in database <code>%3$s</code>. Is that right?
de: <strong>Cha d`Website nid finde. <code>%1$s</code>.</strong> Suech nach dr Tabelle <code>%2$s</code> in dr Datenbank <code>%3$s</code>. Isch das richtig?

en: The <code>%s</code> option is deprecated for the family of <code>bloginfo()</code> functions.
de: Der gnutzti Parameter <code>%s</code> für d`Funktion <code>bloginfo()</code> isch veraltet.

en: Use the <code>%s</code> option instead.
de: Verwend stattdesse d`Option <code>%s</code>.

en: Your site&#8217;s WordPress Pages
de: D Siten dinr WordPress-Website

en: Your web host or server administrator has disabled PHP's <code>fsockopen</code> or <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet's system requirements</a>.
de: Din Webhoster odr Serveradministrator het d PHP-Funktion <code>fsockopen</code> odr <code>gethostbynamel</code> deaktiviert. <strong>Akismet funktionier untr dene Umständ nid korrekt.</strong> Kontaktier din Webhoster oder Serveradministrator und <a href="%s" target="_blank">informier ihn übr die technische Vorraussetzige vo Akismet</a>.

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted <code>%s</code>. You really should look at your database now.
de: <strong>Es fehled Datenbanktabellen.</strong> Das bedütet, dass MySQL nid läuft, dass WordPress nid richtig installiert isch odr dass <code>%s</code> glöscht isch. Du sötsch dir jetzt dini Datenbank ahluege.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
de: Du hesch kei Zuegriff uf die Benutzerdate vo dere Site.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
de: Du verfüegsch nid übr usreichendi Rächt, um Biträg uf dere Site z`veröffentliche.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
de: Sorry, abr du dörfsch keini Biträg uf dere Site veröffentliche.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
de: Sorry, abr du muesch Biträg bearbeite chönne, um Kategorie z`betrachte.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
de: Sorry, abr du döfsch keini Site veröffentliche.

en: Sorry, that site already exists!
de: Sorry, di Website existiert bereits.

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
de: Um dini Website z`aktiviere, klick bitte uf folgende Link:
    
    %s
    
    Nach dr Aktivierig wirsch du e witeri E-Mail mit dine Zuegangsdate erhalte.
    
    Nach dr Aktivierig chasch du dini Website untr folgendr URL ufruefe:
    %s

en: New Site Registration: %s
de: Neui Registrierig enr Site: %s

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
de: Sorry, Siteadresse dörfed keini Unterstrich im Name ha.

en: New %1$s Site: %2$s
de: Neu %1$s Site: %2$s

en: The site is already active.
de: Die Site isch bereits aktiv.

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
de: Du verfüegsch nid übr usreichendi Recht, um uf dere Site Biträg z`bearbeiten.

en: Sorry, you must be able to edit posts to this site in order to view categories.
de: Du muesch berechtigt si Biträg z`bearbeiten, um Kategorie gse z`chönne.

en: You are not allowed access to details about this site.
de: Du bisch nid berechtigt, Details vo dere Website yhzgsehe.

en: Could not create site.
de: Site het nid chönne ahzeigt werde.

en: The most recent posts on your site
de: Die letschte Biträg vo dinr Site

en: A calendar of your site&#8217;s posts
de: En Kalender vode Biträg

en: Sorry, site names must have letters too!
de: Sorry, Sitename müend au Buechstabe enthalte!

en: Sorry, you may not use that site name.
de: De Sitename dörf leidr nid verwendet werde.

en: A monthly archive of your site&#8217;s posts
de: E Monatsarchiv vo dine Biträg

en: A search form for your site
de: Es Suechformular für din Website

en: Sorry, that site is reserved!
de: Sorry, abr die Site isch bereits reserviert!

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
de: Die Site isch bereits reserviert, abr viellicht in es paar Täg widr verfügbar.

en: New user registration on your site %s:
de: Neui Benutzerregistrierig uf dinr Site %s:

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
de: Es isch dir nid erlaub uf dem Blog Kommentär z`moderiere

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
de: Du muesch s`Rächt ha, Biträg bearbeite z`chöne demit Schlagwörter gse chasch.

en: Site Tagline
de: Blogbeschriebig

en: This site has been archived or suspended.
de: Dä Blog isch deaktiviert odr archiviert worde.

en: No site by that name on this system.
de: I dem System gits kei Blog mit dem Name.

en: That site does not exist. Please try <a href="%s">%s</a>.
de: Die Website gits nid. Versuech doch <a href="%s">%s</a>.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
de: Die Website wo du wetsch ufruefe isch nid korräkt installiert. Kontaktier bitte de Administrator.

[ctx: search results]
en: No results found.
de: Es sind keini Ergäbniss gfunde worde.

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
de: Dä Menüname <strong>%s</strong>wird scho brucht, bitte nimm en andere Name.

en: The given object ID is not that of a menu item.
de: Di übergäbnigi ID ghört zu keim Menüelement.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
de: Di E-Mail Adräss isch anschinend nid gültig. Gib doch bitte e gültigi E-Mail Adrässe ih.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
de: Di WordPress Adräss isch anschinend kei gültigi URL. Gib doch e gültigi URL ih.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
de: Di Website Adräss isch anschinend kei gültigi URL. Gib doch e gültigi URL ih

en: A term with the name provided already exists with this parent.
de: Das Schlagwort mit dem gliche übergordnete Schlagwort gits bereits scho.

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
de: Es het en Fehler gä bim Versuech dich zu däre Webiste hinzuzfüege. Hier got`s <a href="%s">zrück</a>.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
de: Die Datei isch z`gross. Dateie dörfed nid grösser als %d KB si.

en: number_format_decimal_point
de: ,

en: Your email address will not be published.
de: Dini E-Mail Adrässe wird nid veröffentlich

en: A valid URL was not provided.
de: Es isch kei gültigi URL übermittelt worde.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
de: Ahgmäldet als <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Vom Benutzerkonto uslogge">Abmälde?</a>

en: Could not calculate resized image dimensions
de: d`Abmässige vom grösseveränderte Bild chönt nid berächnet wärde.

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
de: Es muess us min. viel Zeiche bestoo, wobi du bitte numme Zahle und Buechstabe verwände sötsch. Überpruef dini Ahgob nomol, spöter cha das nüm abgänderet wärde.

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
de: Du muesch dich zerscht  <a href="%s">yhlogge</a>um e Website ahlegge z`chönne.

en: You are logged in already. No need to register again!
de: Du bisch bereits ahgmolde und muesch dich nüm neu registriere!

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
de: Wend dä Wert nid usgäh ha wetsch, verwänd stattdässe <code>get_trackback_url()</code>.

en: This action has been disabled by the administrator.
de: Di Aktion isch vom Administrator deaktiviert worde.

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
de: Willkomme zruck, %s. Wend das Formular usfüllsch chasch <strong>witeri Website</strong> für dis Benutzerkonto ahlägge. Für das git keini Begränzige, also nid zögere.

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
de: Benutzername dörfe keini Bodestrich enthalte.

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
de: Falls dini E-Mail no nid erhalte hesch, chasch folgendes tue:

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
de: Wend dä Wärt nid usgä wetsch becho, verwänd stattdesse  <code>get_the_author()</code>.

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
de: Wend di Nochricht hier witerhin ahzeigt bechumsch, stell sichr das ide Datebank folgendi Tabelle enthalte si.

en: Enter title here
de: Gib hier de Titel ah

en: Are you sure you want to install this plugin?
de: Bisch sichr dasd das Plugin installiere wetsch?

en: Use as featured image
de: Als Bitragsbild verwände

en: Mismatch
de: Chei Überystimmig

en: Maintenance
de: Wartungsmodus

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
de: Für churzi Zit nid verfüegbar, um e regelmässigi Instandhalti durchzfuehre. Pruef d Site inr Minute nomol.

en: Navigation Menu Items
de: Elemänt vom Navigations-Menü

en: Navigation Menu Item
de: Elemänt vom Navigations-Menü

en: Navigation Menus
de: Navigationsmenüs

en: Multisite only works without the port number in the URL.
de: Multisites funktioniert numme ohni d`Portumleitig ide URL.

en: Links for %s
de: Links für %s

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
de: Es isch no keis Menü erstellt worde. <a href="%s">Erstelle welchi</a>.

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
de: Du bisch debi das Menü endgültig z`lösche. Klick uf "Abbräche" um dä Vorgang z`beende, odr uf "OK" um das Menü z`lösche.

en: This is the short link.
de: Das isch dr Kurzlink.

en: %d WordPress Update
de: %d WordPress-Aktualisierig

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
de[0]: %d Theme-Aktualisierig
de[1]: %d Theme-Aktualisierige

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
de[0]: %d Plugin-Update
de[1]: %d Plugin-Updates

en: The site %s is yours.
de: Di Website %s isch dini.

en: Create Site
de: Website erstelle.

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
de: Suech dr jetzt en witere Website-Name und Website-Titel us.

en: Sites you are already a member of:
de: Du bisch bereits Mitglied vo all dene Site:

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.
de: Di Site isch nonid aktiviert worde. Wend Problem mit de Aktivierig hesch, kontaktier bitte <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.

en: File canceled.
de: Datei abbroche.

en: Site Title:
de: Site-Titel:

en: Site Domain:
de: Site-Domain:

en: Site Name:
de: Name vo de Site:

en: sitename
de: Sitename

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
de: Erstell e <em>witerii</em> %s Site inr Sekunde

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
de: Herzliche Glückwunsch! Dini neu Site - %s - isch fascht fertig.

en: Site registration has been disabled.
de: s`Registiere vo Site isch deaktiviert.

en: Gimme a site!
de: Gimmr e Website!

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
de: Bevor dini Site benutze chasch, muesch si zerscht  <strong>aktiviere</strong>.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
de: Falls du dini Site nid innerhalb vo zwei Täg aktivierst, muesch du sie neu registriere.

en: Select Menu:
de: Wähl es Menü:

en: Navigation Menu
de: Individuelles Menü

en: Taxonomy:
de: Taxonomie

en: Menus
de: Menüs

en: Software Name
de: Softwarename

en: Software Version
de: Softwareversion

en: Time Zone
de: Zitzone

en: Allow new users to sign up
de: Erlaub neue Benutzer d`Registrierung

en: Sorry, you cannot edit this page.
de: Tuet mr leid, du chasch d`Seite nid bearbeite.

en: Sorry, no such page.
de: Di Site gits leidr nid.

en: Sorry, you cannot edit pages.
de: Tuet mr leid, du chasch keini Site bearbeite.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
de: Du verfuegsch nid übr usreichend Recht, um di Site z`lösche.

en: Failed to delete the page.
de: Di Site het nid chöne glöscht wärde.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
de: Du verfuegsch nid übr usreichendi Rächt, um d`Site z`bearbeite.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
de: Du verfuegsch nid übr usreichendi Rächt, um e Kategorie hinzuzfuege.

en: Sorry, the new category failed.
de: Di neu Kategorie het leidr nid hinzugfuegt werde chönne.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
de: Du hesch leidr nid di nötige Rächt, um Kategorie z`lösche.

en: Invalid comment ID.
de: Ungültigi Kommentar-ID.

en: Sorry, you cannot edit comments.
de: Sorry, du chsch keini Kommentär bearbeite.

en: Invalid comment status.
de: Ungültige Kommentarstatus.

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
de: Dä Bitrag het nid bearbeitert werde chönne. Irgendöbis isch schief gloffe.

en: You must be registered to comment
de: Um en Kommentar z`hinterloh, muesch ahgmeldet si.

en: Invalid post ID.
de: Ungültigi Bitrags-ID.

en: Comment author name and email are required
de: Name und E-Mail-Adrässe vom Autoren sind erforderlich.

en: A valid email address is required
de: E gültigi E-Mail-Adresse isch erforderlich

en: You are not allowed access to details about comments.
de: Du dörfsch nid uf Details vo Kommentär zuegriffe.

en: You are not allowed to update options.
de: Du dörfsch d`Yhstellige nid verändere.

en: Sorry, you cannot edit this post.
de: Sorry, du chasch de Bitrag nid bearbeite.

en: Either there are no posts, or something went wrong.
de: Entweder gits keini Biträg odr es isch öbbis schief gloffe.

en: Sorry, no such post.
de: De Bitrag gits leidr nid.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
de: Du verfuegsch nid übr usreichendi Rächt, um dä Bitrag z`veröffentliche.

en: You are not allowed to change the post author as this user.
de: De Benutzer dörf dr Autor vom Bitrag nid verändere.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
de: De Benutzer dörf de Autor vo dere Site nid verändere.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
de: Du verfuegsch nid übr usreichendi Recht, um di Site z`veröffentliche.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
de: De Bitrag het nid chöne bearbeitet werde. Irgendöbis isch schief gloffe.

en: Could not write file %1$s (%2$s)
de: Het folgendi Datei nid chöne schriebe %1$s (%2$s)

en: Sorry, you can not edit this post.
de: Du verfuegsch nid übr usreichendi Rächt, um de Bitrag z`bearbeite.

en: Is there no link to us?
de: Git`s kei Link zu üs?

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
de: Di ahgebnigi URL cha nid als Ziel verwändet werde. Entweder existiert sie nid, odr dr Empfänger erlaubt chei Pingbacks.

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
de: D Quell-URL und d`Ziel-URL chönd nid glichzitig uf de glich Punkt zeige.

en: The pingback has already been registered.
de: De Pingback isch scho registriert worde.

en: The source URL does not exist.
de: Di ahgebnigi Quell-URL existiert nid.

en: We cannot find a title on that page.
de: Mir chönd uf dere Site chei Titel finde.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
de: D Quell-URL enthält kei Link zur Ziel-URL und cha deshalb nid als Quelle gnutzt werde.

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
de: Pingback von %1$s zu %2$s registriert. Keep the web talking! :-)

en: The specified target URL does not exist.
de: Di ahgebnigi Ziel-URL existiert nid.

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
de: Dini PHP- Installation schint nid über di vo WordPress benötigti MySQL-Erwiterig z`verfuege.

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
de: <strong>Fehler:</strong> s`Tabellenpräfix <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> dörf numme Buechstabe, Zahle und Unterstrich enthalte.

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
de: <h1>Fehler bim Ufbau vo de Datenbank-Verbindig</h1>
    <p>Das bedütet entweder, dass Benutzername odr Passwort in dr Datei <code>wp-config.php</code> falsch si, odr das dr Datenbankserver <code>%s</code> nit erreichbar isch.</p>
    <ul>
    	<li>Bisch du sichr, dass Benutzername und Passwort stimme?</li>
    	<li>Bisch du sichr, dass dr Name vom Datenbankservers stimmt?</li>
    	<li>Bisch du sichr, dass dr Datenbankserver läuft?</li>
    </ul>
    <p>Wenn du nid sichr bisch wora es liegt, kontaktier am beschte din Hoster. Wenn du witergehendi Hilfe bruchsch, chasch du dich jederzit as <a href='http://forum.wpde.org/'>Support-Forum</a> (<a href='http://wordpress.org/support/'>en</a>) wende.</p>

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
de: WordPress-Datenbank-Fehler %1$s für Abfrage %2$s von %3$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
de: WordPress-Datenbank-Fehler %1$s für d`Abfrog %2$s

en: Cancel reply
de: Antworte abbreche

en: Post Comment
de: Kommentar abschicke

en: Unapproved
de: Nicht genehmigt

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
de: Doppelter Kommentar isch entdeckt worde. Es gset stark danach us, dass du das scho mol geseit hesch!

en: Could not update comment status
de: De Kommentarstatus het nid chönne aktualisiert werde

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
de: Das Argument isch durch es Array ersetzt worde, um d`Funktion an die anderi Cron-Funktione ahzpasse.

en: Once Hourly
de: eimol pro Stunde

en: Twice Daily
de: Zweimol täglich

en: Once Daily
de: Eimol täglich

en: Sort by:
de: Sortiert nach:

en: Page title
de: Sitetitel

en: Page order
de: Reihefolg vo de Site

en: Page ID
de: Site-ID

en: Exclude:
de: Usschliesse:

en: Page IDs, separated by commas.
de: Site-IDs, durch Kommas getrennt.

en: Your blogroll
de: Din Blogroll

en: Show Link Image
de: Zeig d Link-Grafik

en: Show Link Name
de: Zeig d Link-Namen

en: Show Link Description
de: Zeig d Link-Beschribig

en: Show Link Rating
de: Zeig d Link-Bewertig

en: Select Month
de: Wähl de Monat us

en: Show post counts
de: Zeig Bitrags-Zähler

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
de: An-/Abmelden, Adminbereich, Newsfeeds und WordPress-Links

en: Syndicate this site using RSS 2.0
de: Abonniere diese Website mit RSS 2.0

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
de: Beitrags-Feed (<abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>)

en: Calendar
de: Kalender

en: Arbitrary text or HTML
de: Block für eigeni Text odr HTML

en: Automatically add paragraphs
de: Absätz automatisch hinzufüege

en: A list or dropdown of categories
de: E Uflischtig vo dine Kategorie

en: Select Category
de: Kategorie uswähle

en: Show hierarchy
de: Zeig d`Hierarchie a

en: Recent Posts
de: Letschti Biträg

en: Number of posts to show:
de: Ahzahl vo de Biträg, wo azeigt werde:

en: The most recent comments
de: Di letschte Kommentär

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
de: %1$s bi %2$s

en: Entries from any RSS or Atom feed
de: Externi RSS- odr Atom-Feeds

en: Syndicate this content
de: De Inhalt uslese

en: Untitled
de: unbetitelt

en: RSS Error: %s
de: RSS Fehler: %s

en: Enter the RSS feed URL here:
de: Gib d`URL vom RSS-Feeds hier yh:

en: Give the feed a title (optional):
de: Gib em Feed en Titel (optional):

en: How many items would you like to display?
de: Wie viel Yhträg söllid ahzeigt werde?

en: Display item content?
de: Bitrags-Inhalt ahzeige?

en: Display item author if available?
de: Bitrags-Autor ahzeige, wenn verfüegbar?

en: Display item date?
de: Bitrags-Datum azeige?

en: Your most used tags in cloud format
de: Dini Schlagwort inr Wolke

en: Tag Cloud
de: Schlagwörter-Wolke

en: new WordPress Loop
de: Neue WordPress-Loop

en: Last updated
de: Zuletzt aktualisiert

en: Missing Attachment
de: Ahlag fählt

en: Comments for %1$s searching on %2$s
de: Kommentär für %1$s in %2$s gsuecht

en: Comments for %s
de: Kommentär für %s

en: Comment on %1$s by %2$s
de: Kommentar zu %1$s vo %2$s

en: By: %s
de: Vo: %s

en: Comments on: %s
de: Kommentare zu: %s

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
de: Au di Kommentär sind durch s`Passwort gschützt.

en: %s min | %s mins
de[0]: %s Minute
de[1]: %s Minuten

en: %s hour | %s hours
de[0]: %s Stunde
de[1]: %s Stunde

en: %s day | %s days
de[0]: %s Tag
de[1]: %s Täg

en: , and
de: , und

en:  and
de:  und

en: %s is a protected WP option and may not be modified
de: %s isch e gschützti WP-Option und sött nid verändert werde

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
de: s`Verzeichnis %s cha nid ahglegt werde. Ist das übergeordneti Verzeichnis durch de Server beschribbar?

en: Empty filename
de: leere Dateiname

en: Could not write file %s
de: Het folgendi Datei nid chöne schriebe %s

en: You are attempting to log out of %s
de: Du hesch vor, dich vo dere Website %s abmelde

en: WordPress Failure Notice
de: WordPress-Fehlermeldig

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
de: Wetsch du dich würklich scho <a href='%s'>abmelde</a>?

en: Please try again.
de: Bitte nomol versueche.

en: &laquo; Back
de: &laquo; Zrück

en: WordPress &rsaquo; Error
de: WordPress &rsaquo; Fehler

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
de: %1$s isch sit Version %2$s <strong>veraltet</strong>! Benutze stattdesse %3$s.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
de: %1$s isch sit Version %2$s <strong>veraltet</strong>. Es isch kei Alternative erhältlich.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
de: %1$s isch mit enem Parameter odr Argument ufgruefe worde, der sit Version %2$s <strong>veraltet isch</strong>! %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
de: %1$s isch mit enem Parameter odr Argument ufgeruefe worde, der sit Version %2$s <strong>veraltet ist</strong>! Es git jedoch kei Alternativi Möglichkeit.

en: Select a city
de: Wähl e Stadt

en: Manual Offsets
de: Manuelle Offsets

en: Log in
de: Ahmälde

en: Log out
de: Abmälde

en: Remember Me
de: Erinner dich a mich

en: Register
de: Registrieren

en: Site Admin
de: Administration

en: Search Results %1$s %2$s
de: Suechergebniss %1$s %2$s

en: Page not found
de: Site nid gfunde

en: View posts for %1$s %2$s
de: Zeig Biträg für %1$s %2$s

en: %1$s %2$s Comments Feed
de: %1$s %2$s Kommentar-Feed

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
de: %1$s %2$s %3$s Kommentar-Feed

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
de: %1$s %2$s %3$s Kategorie-Feed

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
de: %1$s %2$s %3$s Schlagwort-Feed

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
de: %1$s %2$s Biträg nach %3$s Feed

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
de: %1$s %2$s Suchergebnisse für &#8220;%3$s&#8221; Feed

en: &laquo; Previous
de: &laquo; Zrück

en: Next &raquo;
de: Witr &raquo;

en: Gray
de: Grau

en: User has blocked requests through HTTP.
de: Dr Benutzer het Ahfroge übr HTTP blockiert.

en: Too many redirects.
de: z`viel Witrleitige.

en: Could not open handle for fopen() to %s
de: Het d`Verbindig zu %s übr fopen() nid chöne öffne

en: Do you want to use the WYSIWYG mode for this textarea?
de: Möchtsch dr WYSIWYG-Modus für das Textfeld benutze?

en: Insert
de: Yhfuege

en: Browse
de: Durchsueche

en: Class
de: Klasse

en: -- Not set --
de: -- Leer --

en: Copy/Cut/Paste is not available in Mozilla and Firefox.
de: Kopiere, Usschniede und Yhfuege isch in Mozilla und Firefox nid vergfuegbar.

en: Currently not supported by your browser, use keyboard shortcuts instead.
de: Wird zu Zit vo dinem Browser nid unterstützt, benutz stattdesse Tastekürzel.

en: Sorry, but we have noticed that your popup-blocker has disabled a window that provides application functionality. You will need to disable popup blocking on this site in order to fully utilize this tool.
de: Din Pop-up-Blocker het d`Azeig vo enem Fenschter mit wichtigen Programmfunktione unterbunden. Um d`Site vollumfänglich nutzen z`chönne, muesch du dere Pop-ups zueloh.

en: More colors
de: Witeri Farbe

en: Full
de: Blocksatz

en: Insert date
de: Datum yhfuege

en: Insert time
de: Zit yhfuege

en: January
de: Januar

en: February
de: Februar

en: March
de: März

en: May
de: Mai

en: June
de: Juni

en: July
de: Juli

en: August
de: Auguscht

en: October
de: Oktoober

en: November
de: Novämber

en: December
de: Dezämber

en: Jan_January_abbreviation
de: Jan_Januar_abbreviation

en: Feb_February_abbreviation
de: Feb_Februar_abbreviation

en: Mar_March_abbreviation
de: Mrz_März_abbreviation

en: May_May_abbreviation
de: Mai_Mai_abbreviation

en: Jun_June_abbreviation
de: Jun_Juni_abbreviation

en: Jul_July_abbreviation
de: Jul_Juli_abbreviation

en: Oct_October_abbreviation
de: Okt_Oktober_abbreviation

en: Dec_December_abbreviation
de: Dez_Dezember_abbreviation

en: Sunday
de: Sunntig

en: Monday
de: Mäntig

en: Tuesday
de: Zischtig

en: Wednesday
de: Mittwuch

en: Thursday
de: Dunschtig

en: Friday
de: Fritig

en: Saturday
de: Samschtig

en: Sun
de: So

en: Mon
de: Mo

en: Tue
de: Di

en: Wed
de: Mi

en: Thu
de: Do

en: Fri
de: Fr

en: Sat
de: Sa

en: Print
de: Drucke

en: Direction left to right
de: Vo links nach rechts

en: Direction right to left
de: Vo rechts nach links

en: Insert new layer
de: Neui Ebeni yhfuege

en: Move forward
de: Vorwärts go

en: Move backward
de: Rückwärts go

en: Toggle absolute positioning
de: Absoluti Platzierig yh/us

en: New layer...
de: Neui Ebeni …

en: Cancel all changes
de: Alli Änderige verwerfe

en: Insert non-breaking space character
de: Geschütztes Leerzeiche yhfuege

en: Run spell checking
de: Rechtschreibepruefig durchführe

en: ieSpell not detected. Do you want to install it now?
de: ieSpell nid gfunde. Jetzt installiere?

en: Emotions
de: Gfüehl

en: Find
de: Sueche

en: Find/Replace
de: Sueche/Ersetze

en: Insert/edit image
de: Bild yhfüege/änderne

en: Insert/edit link
de: Link yhfüege/ändere

en: Citation
de: Zitat

en: Abbreviation
de: Abkürzig

en: Acronym
de: Akronym

en: Deletion
de: Löschung

en: Insertion
de: Yhfuegig

en: Insert/Edit Attributes
de: Attribute yhfüege/ändere

en: Edit CSS Style
de: Stylesheet bearbeite

en: Paste as Plain Text
de: Als unformatierten Text yhfuege

en: Paste from Word
de: Us Word yhfuege

en: Use CTRL+V on your keyboard to paste the text into the window.
de: STRG+V drücke, um de Text is Fenster yhzfuege.

en: Keep linebreaks
de: Zeilenumbrüch erhalte

en: Inserts a new table
de: Neui Tabelle yhfuege

en: Insert row before
de: Zeile yhfuege

en: Insert row after
de: Zeile yhfuege

en: Delete row
de: Zeile lösche

en: Insert column before
de: Spalte yhfuege

en: Insert column after
de: Spalte yhfuege

en: Remove column
de: Spalte entferne

en: Split merged table cells
de: Verbundeni Zellen wiedr teile

en: Merge table cells
de: Zelle verbinde

en: Table row properties
de: Zeileeigeschafte

en: Table cell properties
de: Zelleeigeschafte

en: Table properties
de: Tabelleeigenschafte

en: Paste table row before
de: Zeile mit Inhalt davor yhfuege

en: Paste table row after
de: Zeile mit Inhalt danach yhfuege

en: Cut table row
de: Zeile usschniede

en: Copy table row
de: Zeile kopiere

en: Delete table
de: Tabelle lösche

en: Row
de: Zeile

en: Column
de: Spalte

en: Cell
de: Zelle

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
de: Bim Verloh dr Site werde dini Änderige verworfe.

en: Toggle fullscreen mode
de: Vollbildmodus yh/us

en: Insert / edit embedded media
de: Medien einbetten/bearbeiten

en: Edit embedded media
de: Eingebettete Medien bearbeiten

en: Document properties
de: Dokumenteigenschafte

en: Insert predefined template content
de: Vordefinierte Template-Inhalt yhfuege

en: Visual control characters on/off.
de: Sichtbare Steuerzeichen ein/aus.

en: Spellchecker settings
de: Yhstellige für d`Rechtschreibpruefig

en: Ignore word
de: Wort ignoriere

en: Ignore all
de: Alles ignorieren

en: Languages
de: Sproche

en: Please wait...
de: Bitte warte …

en: Suggestions
de: Vorschläge

en: No suggestions
de: Keini Vorschläg

en: No misspellings found.
de: Es isch kei Rechtschribfehler gfunde worde.

en: Insert Page Break
de: Seiteumbruch yhfuege

en: Font size
de: Schriftgrössi

en: Font family
de: Schriftname

en: Paragraph
de: Absatz

en: Address
de: Adresse

en: Preformatted
de: Monospace

en: Heading 1
de: Überschrift 1

en: Heading 2
de: Überschrift 2

en: Heading 3
de: Überschrift 3

en: Heading 4
de: Überschrift 4

en: Heading 5
de: Überschrift 5

en: Heading 6
de: Überschrift 6

en: Blockquote
de: Zitat

en: Code sample
de: Codebispiel

en: Definition term
de: Definitionsbegriff

en: Definition description
de: Beschribig vo dr Definition

en: Bold
de: Fett

en: Italic
de: Kursiv

en: Underline
de: Unterstreiche

en: Strikethrough
de: Durchgestrichen

en: Align Left
de: Linksbündig

en: Align Center
de: Zentrieren

en: Align Right
de: Rechtsbündig

en: Outdent
de: Ausrücken

en: Indent
de: Yhrücke

en: Cleanup messy code
de: Code bereinige

en: Edit HTML Source
de: HTML bearbeite

en: Subscript
de: Tiefgstellt

en: Superscript
de: Hochgstellt

en: Insert horizontal ruler
de: Horizontales Lineal yhfuege

en: Remove formatting
de: Formatierrig entferne

en: Select text color
de: Textfarb uswähle

en: Select background color
de: Hintergrundfarb uswähle

en: Insert custom character
de: Sonderzeiche yhfuege

en: Toggle guidelines/invisible elements
de: Zwische Vorgabe und unsichtbare Elementen umschalte

en: Insert/edit anchor
de: Anker yhfuege/ändern

en: Cut
de: Usschniden

en: Copy
de: Kopiere

en: Paste
de: Yhfüege

en: Image properties
de: Bildeigeschafte

en: New document
de: Neues Dokument

en: Are you sure you want to clear all contents?
de: Bisch du sichr, dass du de gsamti Inhalt enferne wetsch?

en: Jump to tool buttons - Alt+Q, Jump to editor - Alt-Z, Jump to element path - Alt-X
de: Zu Werkzeugbuttons wechseln – Alt+Q, Zum Editor wechseln – Alt+Z, Zum Elementpfad wechseln – Alt+X

en: About TinyMCE
de: Über TinyMCE

en: License
de: Lizenz

en: Loaded plugins
de: Geladene Plugins

en: Anchor name
de: Ankerbezeichnung

en: HTML Source Editor
de: HTML-Quelltext-Editor

en: Word wrap
de: Zeilenumbruch

en: Select a color
de: Textfarb auswähle

en: Color picker
de: Pipette-Werkzeug

en: Palette colors
de: Farbpalette

en: Named
de: Benannt

en: Named colors
de: Farbnamen

en: Color:
de: Schriftfarbe:

en: Select custom character
de: Sonderzeichen auswählen

en: Image description
de: Bildbeschribig

en: Image list
de: Bildliste

en: Border
de: Rand

en: Dimensions
de: Grösse

en: Vertical space
de: Vertikaler Abstand

en: Horizontal space
de: Horizontaler Abstand

en: Baseline
de: Grundlinie

en: Top
de: Oben

en: Middle
de: Mitte

en: Bottom
de: Unten

en: Text top
de: Textbündig oben

en: Text bottom
de: Textbündig unten

en: Open link in the same window
de: Link i dem Fenster öffne

en: Open link in a new window
de: Link im neue Fenster öffne

en: The URL you entered seems to be an email address, do you want to add the required mailto: prefix?
de: Di igegebeni URL schint e E-Mail-Adresse z`si. Soll "mailto:" voragstellt werde?

en: The URL you entered seems to external link, do you want to add the required http:// prefix?
de: Di igegebeni URL schint en externe Link z`si. Soll "http://" voragstellt werde?

en: Link list
de: Linkliste

en: General
de: Allgemein

en: File/URL
de: Datei/URL

en: List
de: Liste

en: Constrain proportions
de: Proportione beschränke

en: Type
de: Typ

en: Id
de: ID

en: V-Space
de: Vertikaler Abstand

en: H-Space
de: Horizontaler Abstand

en: Auto play
de: Automatische Wiedergabe

en: Loop
de: Schleife

en: Show menu
de: Menü ahzeige

en: Quality
de: Qualität

en: Align
de: Ausrichtung

en: SAlign
de: S-Ausrichtung

en: WMode
de: W-Modus

en: Background
de: Hintergrund

en: Base
de: Basis

en: Flashvars
de: Flash-Variablen

en: AutoHREF
de: Automatische Hyperlink

en: Hidden
de: Versteckt

en: Kiosk mode
de: Kiosk-Modus

en: Play every frame
de: Jeden Frame abspielen

en: Target cache
de: Target-Cache

en: No correction
de: Keine Korrektur

en: Enable JavaScript
de: Erlaube JavaScript

en: Start time
de: Startzit

en: End time
de: Endzit

en: Choke speed
de: Gschwindigkeit drossle

en: Volume
de: Lutstärki

en: Auto start
de: Automatisch starten

en: Fullscreen
de: Vollbild

en: Invoke URLs
de: URLs aufrufen

en: Mute
de: Stumm

en: Stretch to fit
de: An Fenster apasse

en: Windowless video
de: Video ohni Fenster

en: Base URL
de: Basis-URL

en: Captioning id
de: Untertitelkennung

en: Current marker
de: Aktuelli Marke

en: Current position
de: Aktuelli Position

en: Default frame
de: Standard-Frame

en: Play count
de: Wiedergabezähler

en: Rate
de: Frequenz

en: UI Mode
de: UI-Modus

en: Flash options
de: Flash-Yhstellige

en: Windows media player options
de: Yhstellige für Windows-Media-Player

en: Real media player options
de: Yhstellige für Real-Media-Player

en: Shockwave options
de: Shockwave-Yhstellige

en: Auto goto URL
de: Gang automatisch zu URL

en: Image status
de: Bildstatus

en: Maintain aspect
de: Siteverhältnis bibhalte

en: No java
de: Kei Java

en: Prefetch
de: Vorhalte

en: Shuffle
de: Mische

en: Console
de: Konsole

en: Num loops
de: Anzahl Wiederholungen

en: Controls
de: Steuerelemente

en: Script callbacks
de: Skript-Callbacks

en: Stretch style
de: Strecken

en: Stretch H-Align
de: Bim Strecken horizontal usrichte

en: Stretch V-Align
de: Bim Strecke vertikal usrichte

en: Sound
de: Ton

en: Progress
de: Fortschritt

en: QT Src
de: QuickTime-Quelle

en: Streamed rtsp resources should be added to the QT Src field under the advanced tab.
de: RTSP-Streaming-Ressourcen bitte in das QT-Src-Feld eintragen (Karte: Erweitert)

en: Top left
de: Oben links

en: Top right
de: Oben rechts

en: Bottom left
de: Unten links

en: Bottom right
de: Unten rechts

en: Flash video options
de: Flash Video Einstellungen

en: Scale mode
de: Skalierungsmodus

en: Start image
de: Bild starte

en: Default volume
de: Standardlutstärki

en: Hidden GUI
de: GUI verstecke

en: Show scale modes
de: Zeige Skalierungsmodi

en: Smooth video
de: Ruckelfreies Video

en: JS Callback
de: JS-Callback

en: Insert More Tag
de: "Witrlese"-Link yhfuege

en: More...
de: Witrlese …

en: Next page...
de: Nächschti Site …

en: Edit Gallery
de: Galerie bearbeite

en: Delete Gallery
de: Galerie lösche

en: Delete Image
de: Bild lösche

en: Advanced Settings
de: Erwiterti Yhstellige

en: Current Link
de: Aktuelle Link

en: Link to Image
de: Mit Bild verlinken

en: Advanced Image Settings
de: Erwiterti Bildyhstellige

en: Source
de: Quelle

en: Original Size
de: Originalgrösse

en: CSS Class
de: CSS Klasse

en: Advanced Link Settings
de: Erweiterte Linkeinstellungen

en: Link Rel
de: Link-Beziehung

en: Rich Editor Help
de: Hilfe zum Rich Editor

en: Basics of Rich Editing
de: Rich-Editing-Grundlagen

en: Basics
de: Grundlegendi Ahgobe

en: Advanced use of the Rich Editor
de: Erweiterter Gebrauch des Rich Editors

en: About the software
de: Über die Software

en: Rich Editing Basics
de: Grundlagen vo Rich Editing

en: <em>Rich editing</em>, also called WYSIWYG for What You See Is What You Get, means your text is formatted as you type. The rich editor creates HTML code behind the scenes while you concentrate on writing. Font styles, links and images all appear approximately as they will on the internet.
de: <em>Rich editing</em>, au WYSIWYG gnannt (für What You See Is What You Get) bedütet, dass din Text so formatiert wird, wie du ihn itippsch. En Rich Editor erzügt im Hintergrund de HTML-Code, so dass du dich ganz uf s`Schribe konzentriere chasch. Schrifte, Links und Bildr werde in etwa so dargstellt, wie sie später im Internet erschine werde.

en: WordPress includes a rich HTML editor that works well in all major web browsers used today. However editing HTML is not the same as typing text. Each web page has two major components: the structure, which is the actual HTML code and is produced by the editor as you type, and the display, that is applied to it by the currently selected WordPress theme and is defined in style.css. WordPress is producing valid XHTML 1.0 which means that inserting multiple line breaks (BR tags) after a paragraph would not produce white space on the web page. The BR tags will be removed as invalid by the internal HTML correcting functions.
de: WordPress enthält en Komfort-HTML-Editor, de i allne gängige Webbrowsern funktioniert. HTML z`bearbeite isch allerdings etwas anderes als Text z`tippen. Jedi Webseite bestoht im wesentliche us zwei Komponente: d`Struktur, das isch dr eigntlichi HTML-Code, de wird vom Editor bi dr Igob erzügt; und d`Formatierig, sie wird vom gwählte WordPress-Theme beeiflusst und isch i dr style.css feschtglegt. Zudem erzügt WordPress gültigs XHTML 1.0, das heisst, d`Formatierig cha nid durch Strukturelement beeiflusst werde. Man kann nach einem Absatz soviele Zeilenumbrüche (BR-Tags) einfügen, wie man will: Auf der Webseite erhält man dadurch keinerlei vertikalen Leerraum. Die BR-Tags werden durch die interne HTML-Korrektur eliminiert, weil sie ungültig sind.

en: While using the editor, most basic keyboard shortcuts work like in any other text editor. For example: Shift+Enter inserts line break, Ctrl+C = copy, Ctrl+X = cut, Ctrl+Z = undo, Ctrl+Y = redo, Ctrl+A = select all, etc. (on Mac use the Command key instead of Ctrl). See the Hotkeys tab for all available keyboard shortcuts.
de: Bi dem Editor funktioniered vieli Tastekürzel gnau wie in andere Texteditore. Zum Bispiel: Umschalt+Enter = Zeilenumbruch einfügen, Strg+C = Kopieren, Strgl+X = Ausschneiden, Strg+Z = Rückgängig, Strg+Y = Wiederholen, Strg+A = Alle auswählen, usw. (Beim Mac ist es die Command-Taste und nicht Strg). Alle Tastenkürzel erfährst du auf der Karte "Hotkeys".

en: If you do not like the way the rich editor works, you may turn it off from Your Profile submenu, under Users in the admin menu.
de: Wenn dir de Rich Editor nid passt, chasch du de im Untermenü "Di Profil" abschalte, untr Benutzer im Admin-Menü.

en: Advanced Rich Editing
de: Erweiterte WYSIWYG-Schriboptione

en: Images and Attachments
de: Bilder und Ahlage

en: There is a button in the editor toolbar for inserting images that are already hosted somewhere on the internet. If you have a URL for an image, click this button and enter the URL in the box which appears.
de: In dr Editor-Symbolleiste gits e Schaltflächi, um Bilder yhzfuege, die bereits irgendwo im Internet gehostet sind. Wenn du e URL für es Bild hesch, klick d`Schaltflächi und gib d`URL yh.

en: HTML in the Rich Editor
de: HTML im Rich Editor

en: Pasting in the Rich Editor
de: Übetragen in den Rich Editor

en: Writing at Full Speed
de: Schribe mit vollr Gschwindigkeit

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
de: Bessr, als mit dr Maus in dr Toolbar herumzstochere, isch dr Yhsatz vo dene Kurzbefehl. Windows und Linux benutzid Strg + Buchstabe. Bim Mac ischs Command + Buchstabe.

en: Letter
de: Buchstabe

en: Action
de: Aktion

en: Select all
de: Alle uswähle

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
de: Di folgende Kurzbefehle liege uf andere Taste: Alt + Umsch + Buchstabe.

en: Check Spelling
de: Rechtschribeprüefig

en: Justify Text
de: Blocksatz

en: Insert link
de: Link yhfüege

en: Remove link
de: Link entferne

en: Quote
de: Zitat

en: Insert Page Break tag
de: Tag für Seitenumbruch yhfuege

en: Got Moxie?
de: Hesch Du Moxie?

en: Comments Feed
de: RSS Kommentare

en: Previous Post
de: vorherige Bitrag

en: Next Post
de: nächschte Bitrag

en: Last Post
de: Letschte Bitrag

en: Newer Comments &raquo;
de: Neuere Kommentare &raquo;

en: &laquo; Older Comments
de: &laquo; Ältere Kommentare

en: S_Sunday_initial
de: S_Sonntag_initial

en: M_Monday_initial
de: M_Montag_initial

en: T_Tuesday_initial
de: D_Dienstag_initial

en: W_Wednesday_initial
de: M_Mittwoch_initial

en: T_Thursday_initial
de: D_Donnerstag_initial

en: F_Friday_initial
de: F_Freitag_initial

en: S_Saturday_initial
de: S_Samstag_initial

en: number_format_thousands_sep
de: .

en: Could not read image size
de: d`Bildgrösso het nid glese werde chönne.

en: That user does not exist.
de: De Benutzer existiert nid.

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
de: Du chasch dich leidr nid mit dere E-Mail-Adresse registriere, da din E-Mail-Anbieter en Teil unserer E-Mails blockiert. Nutze bitte e E-Mailadress vo enem andere E-Mail-Anbieter.

en: Sorry, usernames must have letters too!
de: Sorry, abr Benutzernäme muend au Buechstabe enthalte!

en: Sorry, that email address is not allowed!
de: Die E-Mail-Adress isch nit erlaubt!

en: Sorry, that username already exists!
de: Sorry, abr de Benutzername existiert bereits!

en: Sorry, that email address is already used!
de: Sorry, abr die Email-Adräss wird bereits verwendet!

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
de: De Benutzername isch derzit reserviert, isch abr möglicherwis in de nächste Täg verfüegbar.

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
de: Die E-Mail-Adress isch bereits verwendet worde. Bitte schau in dim Postfach nach dr Aktivierigsmail. Falls du keini becho hesch oder d`Mail bereits glöscht hesch, chasch du dich in es paar Täg erneut mit dere E-Mail-Adresse registriere.

en: Invalid activation key.
de: Ungültige Aktivierigsschlüssel.

en: Could not create user
de: Dr Benutzer het nicht erstellt werde könne.

en: That username is already activated.
de: De Benutzername isch bereits aktiviert.

en: New User Registration: %s
de: Neui Benutzerregistrierig: %s

en: New %1$s User: %2$s
de: Neue %1$s Benutzer: %2$s

en: Dear User,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
de: Hallo,
    
    dis Benutzerkonto isch ahglegt worde.
    
    Du chasch dich mit folgende Daten yhlogge: 
    Benutzername: USERNAME
    Passwort: PASSWORD
    Login unter: LOGINLINK
    
    Viel Spass!
    
    --Das Team vo SITE_NAME

en: This user has elected to delete their account and the content is no longer available.
de: Dr Nutzer het sich entschiede sin Account z`lösche – demit sind d`Inhält nid längr verfüegbar.

en: Database tables are missing.
de: Es werde Datenbank-Tabelle vermisst.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
de: <strong>Fehler:</strong> Falsche Benutzername odr E-Mail-Adress.

en: Author : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
de: Autor: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: E-mail : %s
de: E-Mail : %s

en: URL    : %s
de: URL: %s

en: Comment:
de: Kommentar:

en: You can see all comments on this post here:
de: Du chasch alli Kommentär zu dem Bitrag hier gse:

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
de: [%1$s] Kommentar: "%2$s"

en: Excerpt:
de: Kurzfassig:

en: You can see all trackbacks on this post here:
de: Du chasch alli Trackbacks z dem Bitrag hier gse:

en: You can see all pingbacks on this post here:
de: Du kasch alli Pingbacks zu dem Bitrag hier gse:

en: Trash it: %s
de: In dr Papierkorb legge: %s

en: Delete it: %s
de: Lösche %s

en: Spam it: %s
de: Spam: %s

en: Website : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
de: Website: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Trackback excerpt:
de: Trackback (Kurzfassung):

en: Pingback excerpt:
de: Pingback (Kurzfassung):

en: Approve it: %s
de: Genehmige %s

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
de[0]: Zurzit wartet %s Kommentar uf d`Freigob. Bitte gang zur Moderationsahsicht:
de[1]: Zurzeit warte %s Kommentär uf d`Freigob. Bitte gang zur Moderationsansicht:

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
de: [%1$s] Bitte moderiere: "%2$s"

en: Password Lost and Changed for user: %s
de: Passwort verlore und geändert für Benutzer: %s

en: [%s] Password Lost/Changed
de: [%s] Passwort verlore/ändere

en: Username: %s
de: Benutzername: %s

en: [%s] New User Registration
de: [%s] Registrierig vo enem neue Benutzer

en: Password: %s
de: Passwort: %s

en: [%s] Your username and password
de: [%s] Din Benutzername und Passwort

en: Protected: %s
de: Gschützt: %s

en: Private: %s
de: Privat: %s

en: There is no excerpt because this is a protected post.
de: Es gibt kein Kurzfassig, da dies en gschützte Bitrag isch.

en: Next page
de: Nächschti Site

en: Previous page
de: Vorherigi Site

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i
de: d.m.Y H:i

en: %1$s [Autosave]
de: %1$s [Automatisch Speicherig]

en: %1$s [Current Revision]
de: %1$s [Aktuelli Überarbeitig]

[ctx: post]
en: Published
de: Veröffentlicht

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Veröffentlicht <span class="count">(%s)</span>
de[1]: Veröffentlichte <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Scheduled
de: Geplant

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Geplant <span class="count">(%s)</span>
de[1]: Geplante <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Draft
de: Entwurf

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Entwurf <span class="count">(%s)</span>
de[1]: Entwürfe <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Pending
de: Usstehend

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Ustehend <span class="count">(%s)</span>
de[1]: Ustehend <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Private
de: Privat

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Privat <span class="count">(%s)</span>
de[1]: Private <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Trash
de: Papierkorb

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Papierkorb <span class="count">(%s)</span>
de[1]: Papierkorb <span class="count">(%s)</span>

en: Content, title, and excerpt are empty.
de: Inhalt, Titel und Uszug sind leer.

en: Could not update post in the database
de: Dr Bitrag het nid in dr Datebank aktualisiert werde chönne.

en: Could not insert post into the database
de: De Bitrag het nid in dr Datebank könne yhfuegt werde

en: The page template is invalid.
de: Das Sitetemplate isch ungültig.

en: Cannot create a revision of a revision
de: Cha kein Überarbeitig enr Überarbeitig erstelle.

en: You do not have permission to preview drafts.
de: Du hesch nid d erforderliche Recht, um d`Entwurfsvorschau z`gse.

en: Cannot create a user with an empty login name.
de: Ohni Benutzername cha kei neue Benutzr ahglegt werde.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
de: En Fehler isch uftrete – dr Feed funktioniert zur Zit nit. Probiers später nomol.

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
de: Du bisch debi, d`usgwählte Pünkt endültig z`lösche. Drück 'Abbreche' zum stoppe, 'OK' zum lösche.

en: Close all open tags
de: All offnige Tags schliesse

en: close tags
de: Tags schliesse

en: Enter the URL
de: Gib e URL ah

en: Enter the URL of the image
de: Gib d URL vom Bild ah

en: Enter a description of the image
de: Gib e Beschribig vom Bild ah

en: You do not have permission to do that.
de: Du hesch nit d`erforderliche Recht, um di Aktion uszfüehre.

en: An unidentified error has occurred.
de: En unbekannte Fehler isch uftrete.

en: Next &gt;
de: nächste &gt;

en: &lt; Prev
de: &lt; vorherige

en: Image
de: Bild

en: of
de: von

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
de: Di Funktion benötigt Iframes. Du hesch jedoch Iframes deaktiviert odr din Browser unterstützt das nid.

en: not configured
de: nid konfiguriert

en: You have attempted to queue too many files.
de: Du hesch versuecht, z`viel Dateie ind Warteschlange z`stelle.

en: This file is empty. Please try another.
de: Di usgewählti Datei isch leer. Bitte versuech es mit enrer andere.

en: This file type is not allowed. Please try another.
de: Dr gwählti Dateityp isch nit zuelässig.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
de: Bi dem Upload isch en Fehler uftaucht. Probiers spöter nomol.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
de: D`Konfiguration isch fehlerhaft. Bitte wend dich an din Serveradministrator.

en: You may only upload 1 file.
de: Du möchtisch nur 1 Datei hochlade.

en: HTTP error.
de: HTTP Fehler.

en: Upload failed.
de: Upload fehlgschlage.

en: IO error.
de: IO Fehler.

en: Security error.
de: Sicherheitsfehler.

en: Upload stopped.
de: Upload gestoppt.

en: Crunching&hellip;
de: Verarbeiten&hellip;

en: moved to the trash.
de: in de Papierkorb glegt.

[ctx: password strength]
en: Medium
de: Mittelgross

en: Publish on:
de: Veröffentlicht am:

en: Schedule for:
de: Plant für:

en: Published on:
de: Veröffentlicht am:

en: Show more comments
de: Mehr Kommentär ahzeige

en: No more comments found.
de: Es sind keini witere Kommentär gfunde worde.

en: Password Protected
de: Passwortgschützt

en: Submitted on:
de: Yhgreicht am:

en: Error while saving the changes.
de: Fehler bim Speichere vo de Änderigen.

en: Remove From Bulk Edit
de: Us dr Massebearbeitig entferne

en: Saving...
de: Speichere …

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
de: S Bild het nid als Miniaturbild yhgsetzt werden chönne. Versueche es anders.

en: Saving Draft&#8230;
de: Entwurf wird gspeichert&#8230;

en: Invalid Taxonomy
de: Ungültigi Taxonomie

en: Empty Term
de: Leerer Usdruck

en: Invalid term ID
de: Ungültigi Begriffs-ID.

en: A name is required for this term
de: Für de Begriff isch en Name erforderlich

en: Could not insert term into the database
de: De Begriff het nid ind Datenbank yhgfüegt werde chönne.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
de: D`Titelform &#8220;%s&#8221; wird bereits verwendet

en: Invalid object ID
de: Ungültigi Objekt-ID

en: Template is missing.
de: s`Template fehlt.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
de: s`Übergordneti Theme fehlt. Bitte installiers übergeordneti Theme "%s", da du Child-Themes sonst nit nutze chasch.

en: Stylesheet is missing.
de: Es fehlt es Stylesheet.

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
de: <strong>Fehler:</strong> s`Benutzerfeld issch leer.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
de: <strong>Fehler:</strong>s`Passwortfeld isch leer.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
de: <strong>Fehler:</strong> Falscher Benutzername. <a href="%s" title="Passwort zrücksetze">Passwort vergesse</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
de: <strong>Fehler:</strong> Din Account isch als Spam markiert.

en: Please log in again.
de: Bitte meld dich nomol ah.

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
de: <strong>Fehler:</strong> WordPress %1$s benötigt mindestens MySQL %2$s

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
de: <strong>Fehler:</strong> Benutzername odr E-Mail-Adresse yhgee.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
de: <strong>Fehler:</strong> Es existiert kein Benutzer mit dere E-Mail-Adress

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
de: <strong>Fehler:</strong> Falsche Benutzername odr E-Mail-Adresse.

en: Password reset is not allowed for this user
de: Für de Benutzer ischs nit erlaubt, s`Passwort zrucksetze.

en: [%s] Password Reset
de: [%s] Passwort zrücksetze

en: The e-mail could not be sent.
de: d`E-Mail het nid chönne gesendet werde.

en: Invalid key
de: Ungültiger Schlüssel

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
de: <strong>Fehler:</strong> Bitte gib e gültigi E-Mail-Adresse yh.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
de: <strong>Fehler:</strong>d` E-Mail-Adress isch ungültig.

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
de: De Schlüssel schint leidr falsch z`si.

en: Lost Password
de: Passwort verlore

en: Username or E-mail:
de: Benutzername odr E-Mail-Adress:

en: Get New Password
de: Neues Passwort

en: Are you lost?
de: Verloffe?

en: &larr; Back to %s
de: &larr; Zrück zu %s

en: Registration Form
de: Registrierungsformular

en: Register For This Site
de: Für d`Site registriere

en: A password will be e-mailed to you.
de: Es Passwort wird dr zuegsendet.

en: Password Lost and Found
de: Passwortfundbüro

en: Lost your password?
de: Passwort vergesse?

en: You have logged in successfully.
de: Du hesch dich erfolgrich ahgmolde.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href='http://www.google.com/cookies.html'>enable cookies</a> to use WordPress.
de: <strong>Fehler:</strong> Cookies werde vo dim Browser blockiert odr nid unterstützt. Um WordPress z`benutze, muesch du <a href='http://www.google.com/cookies.html'>Cookies erlaube</a>.

en: You are now logged out.
de: Du hesch dich erfolgrich abgmolde.

en: User registration is currently not allowed.
de: Zurzit isch d Benutzer-Registrierig nid erlaubt.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
de: Überprüef dis E-Mail-Konto für de Bestätigungslink.

en: Check your e-mail for your new password.
de: Überprüef dis E-Mail-Konto für dis neuk Passwort.

en: Registration complete. Please check your e-mail.
de: Registrierig vollständig. Bitte lueg in dis E-Mail-Postfach.

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
de: Ruhe bewahren, es git kein Grund so oft nach neue Mails z`luege.

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
de: Da schint keini neui E-Mail z`si.

en: Author is %s
de: Dr Autor isch %s

en: <strong>Author:</strong> %s
de: <strong>Autor:</strong> %s

en: <strong>Posted title:</strong> %s
de: <strong>Vergebener Titel:</strong> %s

en: Privacy:
de: Datenschutz:

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
de: (Es müend mindestens 4 Zeiche si, bitte nur Buechstabe und Zahle.)

en: Email&nbsp;Address:
de: E-Mail-Addresse:

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
de: Es isch en Fehler uftrete. Bitte korrigier dini Yhgoob und versuchs nomol.

en: Get your own %s account in seconds
de: Registrier dich in nur wenige Sekunden bi %s.

en: Just a username, please.
de: Ich wett numme en Benutzernamen, und chei Site.

en: Next
de: Nöchscht Schritt

en: %s is your new username
de: %s isch din neue Benutzername

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
de: Bevor du jedoch loslegge und ihn nutze chasch, muesch du ihn erscht <strong>aktiviere</strong>.

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
de: Wenn du din Benutzername nid innert zwei Täg aktiviersch, muesch dich erneut registriere.

en: Signup
de: Registriere

en: Still waiting for your email?
de: Wartisch no uf dini Email?

en: Registration has been disabled.
de: D`Registrierig isch deaktiviert worde.

en: User registration has been disabled.
de: D`Benutzerregistrierig isch deaktiviert worde.

en: Help
de: Hilfe

en: Black
de: Schwarz

en: Blue
de: Blau

en: Brown
de: Braun

en: Green
de: Grüen

en: Purple
de: Violett

en: Red
de: Rot

en: Silver
de: Silber

en: White
de: Weiss

en: Yellow
de: Gelb

en: Width
de: Breite

en: About
de: Über

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
de: <strong>Fehler:</strong> Bitte gib en Benutzernamen yh.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
de: <strong>Fehler:</strong> Di E-Mail-Adrässe isch bereits registriert worde, bitte wähl e anderi.

en: There are no options for this widget.
de: Für das Widget gits keini witere Yhstellige.

en: Strength indicator
de: Passwortstärke

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
de: Hinweis: Dis Passwort sött mind. 7 Zeiche lang si. Um es sicherer z`mache, nutz d`Gross- und Grossschriebig, Ziffere und Symbol wie ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Very weak
de: Ganz schwach

en: Weak
de: Schwach

en: Strong
de: Stark

en: Edit Category
de: Kategorie bearbeite

[ctx: page]
en: Add New
de: Erstelle

en: Options saved.
de: Istellige gspeichert

en: Enabled
de: Erlaubt

en: Allow people to post comments on new articles
de: Erlaub Besuechern neui Biträg z`kommentieren

en: Date Format
de: Datumsformat

en: Time Format
de: Zeitformat

en: Settings saved.
de: Yhstellige gspeicheret.

en: Height
de: Höhe

en: Default
de: Standard

en: Insert Image
de: Bild yhfuege

en: Visual
de: Visuell

en: Title:
de: Titel:

en: Separate tags with commas
de: Trenn Schlagwörter durch Kommas

en: Select All
de: Alles uswähle

en: (required)
de: (erforderlich)

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
de: Din Bitrag het leider nid veröffentlicht werde chönne. Irgendetwas isch schief gloffe.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
de: Du verfüegsch nid übr usreichendi Recht, um de Bitrag z`bearbeite.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
de: Us enem seltsame, unerfreuliche Grund cha de Bitrag nid bearbeitet werde.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
de: Du verfüegsch nit über usreichendi Recht, um de Bitrag z`lösche.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
de: Us enem seltsame, unerfreuliche Grund cha de Bitrag nid glöscht werde.

en: Sorry, comments are closed for this item.
de: D`Kommentarfunktion isch für de Bitrag deaktiviert.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
de: Um en Kommentar z`hinterlo, muesch ahgmode si.

en: Your key has been cleared.
de: Din Schlüssel isch zrückgsetzt worde.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
de: De Schlüssel, wo du yhge hesch isch ungültig. Überprüef ihn bitte.

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
de: Dr Schlüssel, de du yhge hesch, het nid chönne verifiziert werde, da kei Verbindig zu akismet.com het chönne hergestellt werde. Bitte überprüef d`Konfiguration vo dim Server.

en: There was a problem connecting to the Akismet server. Please check your server configuration.
de: Dr Akismet-Server het nid chönne verbunden werde. Bitte überprüef d`Konfiguration vo dim Server.

en: The key below was previously validated but a connection to akismet.com can not be established at this time. Please check your server configuration.
de: Bisher isch din Schlüssel gültig gse, abr jetzt cha kei Verbindig mehr zu Akismet.com hergstellt werde. Bitte überprüef d`Serverihstellige.

en: Server Connectivity
de: Server-Konnektivität

en: Unable to reach some Akismet servers.
de: Het chei Akismet-Server chönne erreiche.

en: A network problem or firewall is blocking some connections from your web server to Akismet.com.  Akismet is working but this may cause problems during times of network congestion.  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
de: Es Netzwerkproblem odr e Firewall blockiere einigi Verbindindige vo dim Webserver zu Akismet.com. Akismet läuft zwar, abr dodurch chönne Problem uftrete, wenn dr Netzwerlverkehr ahsteigt. Bitte kontaktier din Webhoster odr de Firewall-Administrator und gib ihm <a href="%s" target="_blank">folgendi Informatione über Akismet und Firewalls</a>.

en: Unable to reach any Akismet servers.
de: Het kein Akismet-Server chönne erreiche.

en: A network problem or firewall is blocking all connections from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
de: Es Netzwerkproblem odr e Firewall blockiert einigi Verbindige von dim Webserver zu Akismet.com. <strong>Akismet wird nid wie vorgse funktioniere, bis das gelöst worde isch.</strong> Bitte kontaktier din Webhoster odr de Firewall-Administrator und gib Ihne <a href="%s" target="_blank">die Informatione über Akismet und Firewalls</a>.

en: All Akismet servers are available.
de: Alli Akismet-Server sind erreichbar.

en: Akismet is working correctly.  All servers are accessible.
de: Akismet arbeitet korrekt. Alli Server sind erreichbar.

en: Network functions are disabled.
de: Netzwerkfunktione sind deaktiviert.

en: Unable to find Akismet servers.
de: Akismet-Server het nid chönne gfunde werde.

en: A DNS problem or firewall is preventing all access from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
de: Es DNS-Problem odr e Firewall verhindere de Zugang zu Akismet.com vo dim Webserver. <strong>Akismet wird nit wie vorgseh funktioniere, bis das glöst worde isch.</strong> Bitte kontaktier din Webhoster odr de Firewall-Administrator und gib ihm <a href="%s" target="_blank">di Informatione übr Akismet und Firewalls</a>.

en: Akismet server
de: Akismet-Server

en: Network Status
de: Netzwerkstatus

en: Akismet Stats
de: Akismet-Statistiken

en: Akismet is almost ready.
de: Akismet isch fascht fertig.

en: Akismet has detected a problem.
de: Akismet het es Problem festgstellt.

en: Akismet Spam (%s)
de: Akismet-Spam (%s)

en: Akismet Spam
de: Akismet-Spam

en: You do not have sufficient permission to moderate comments.
de: Du hesch nid di erforderliche Recht, um Kommentär z`moderiere.

en: %1$s comments recovered.
de: %1$s Kommentär wiederhergstellt.

en: All spam deleted.
de: De ganzi Spam glöscht.

en: Caught Spam
de: Abgfangene Spam

en: Akismet has caught <strong>%1$s spam</strong> for you since you first installed it.
de: Akismet het <strong>%1$s</strong> mol Spam abgfange, sit es installiert worde isch.

en: You have no spam currently in the queue. Must be your lucky day. :)
de: Du hesch derzit kein Spam in dr Warteschlange. Isch wohl din Glückstag hüt. :)

en: You can delete all of the spam from your database with a single click. This operation cannot be undone, so you may wish to check to ensure that no legitimate comments got through first. Spam is automatically deleted after 15 days, so don&#8217;t sweat it.
de: Du chasch mit enem einzige Klick de ganzi Spam us dinr Datenbank lösche. Das cha nit rückgänig gmacht werde. Viellicht sötsch du vorher liebr nomol nochluege, obs do nit doch en guete Kommentar debi het. Spam wird grundsätzlich nach 15 Täg glöscht, also kei Panik.

en: There are currently %1$s comments identified as spam.
de: Derzit sind %1$s Kommentär als Spam identifiziert.

en: Delete all
de: Alles lösche

en: These are the latest comments identified as spam by Akismet. If you see any mistakes, simply mark the comment as "not spam" and Akismet will learn from the submission. If you wish to recover a comment from spam, simply select the comment, and click Not Spam. After 15 days we clean out the junk for you.
de: Das hier sin d`letzte Kommentär, die Akismet als Spam yhstueft het. Wenn en Fehler entdecksch, markier de schlicht als "kei Spam", demit Akismet druss lerne cha. Wenn du en Kommentar vom Spamfluech befreie wetsch, denn wähl ihn einfach us und klick uf "Kein Spam". Nach 15 Täge entferne mir für dich denn de Müll.

en: All
de: Alle

en: Search Spam &raquo;
de: Spam durchsueche &raquo;

en: &laquo; Previous Page
de: &laquo; Vorherigi Site

en: Next Page &raquo;
de: Nächschti Site &raquo;

en: De-spam marked comments &raquo;
de: Kommentär moderiere &raquo;

en: Comments you de-spam will be submitted to Akismet as mistakes so it can learn and get better.
de: Kommentär, die du als kei Spam markiersch, werde als Fehler an Akismet gsendet. So cha Akismet devo lärne und besser werde.

en: No results found.
de: Es si keini Kommentär gfunde, die dine Suechkriterie entspreche.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
de[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> het dini Site vor <a href="%2$s">%3$s Spamkommentär</a> bewahrt.
de[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> het dini Site vor <a href="%2$s">%3$s Spamkommentär</a> bewahrt.

en: Recheck Queue for Spam
de: Warteschlange erneut uf Spam prüefe.

en: Check for Spam
de: Uf Spam prüefe

en: Comments on %s
de: Kommentär zu %s

en: Enter your password to view comments.
de: Au d`Kommentär si durch s`Passwort gschützt.

en: No Comments
de: Keini Kommentär

en: 1 Comment
de: 1 Kommentar

en: % Comments
de: % Kommentär

en: Edit This
de: Bearbeite

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
de: Du muesch <a href="%s">ahgmeldet</a> si, um en Kommentar abzgä.

en: Tags:
de: Schlagwörter:

en: Pages:
de: Site:

en: The latest comments to all posts in RSS
de: Di neuschte Kommentär zu allne Biträge als RSS

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
de: Kommentare als <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
de: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">sagt:</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
de: Din Kommentar wartet uf d`Freischaltig.

en: %1$s at %2$s
de: %1$s um %2$s

en: (Edit)
de: (Bearbeite)

en: View all posts in %s
de: Alli Biträg in %s ahluege

en: XML error: %s at line %d
de: XML-Fehler: %s in der Zeile %d

en: Visit %s&#8217;s website
de: Bsuech %ss Website

en: Posts by %s
de: Beiträge von %s

en: Last updated: %s
de: Zletscht aktualisiert: %s

en: Bookmarks
de: Lesezeichen

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
de: d`Benutzig vo <code>user_level</code> in Plugins und Themes isch veraltet. Benutz stattdesse s`Abfroge vo <code>roles</code> odr <code>capabilities</code>.

en: No categories
de: Keini Kategorie

en: %s topic | %s topics
de[0]: %s Thema
de[1]: %s Themen

en: No server specified
de: Kein Server spezifiziert

en: Error
de: Fehler

en: no login ID submitted
de: es wurde kei Ahmelde-ID übertrage

en: connection not established
de: es het kei Verbindig etabliert werde chönne

en: No password submitted
de: Es isch kei Passwort übermittelt worde

en: Authentication failed
de: d`Authentifizierung isch fehlgschlage

en: No connection to server
de: Chei Verbindig zum Server

en: No login ID submitted
de: Es isch kei Anmelde-ID übertrage worde

en: No server banner
de: Kein Server-Banner

en: abort
de: abbreche

en: apop authentication failed
de: apop-Authentifizierung ist fehlgeschlagen

en: Premature end of list
de: Vorzeitiges Ende dr Liste

en: Empty command string
de: Leerer Befehls-String

en: connection does not exist
de: D Verbindig existiert nit

en: No msg number submitted
de: Es isch chei msg-Nummer übertrage worde

en: Command failed
de: De Befehl isch nid ahgnoo worde

en: View all posts filed under %s
de: Alli untr %s abglegte Biträge ahluege

en: Feed for all posts filed under %s
de: Feed für alli untr %s abglegte Biträg

en: Comments Off
de: Kommentare deaktiviert

en: Comment on %s
de: Kommentiere %s

en: Log in to Reply
de: Zum Antworte ahmelde

en: Leave a Comment
de: Hinterlasse einen Kommentar

en: Log in to leave a Comment
de: Meld dich ah, um en Kommentar z`hinterloh.

en: Click here to cancel reply.
de: Hier klicke, um d`Antwort abzbreche.

en: Leave a Reply
de: Hinterlos e Antwort

en: Leave a Reply to %s
de: Hinterlos en Kommentar zu %s

en: Author
de: Autor

[ctx: noun]
en: Comment
de: Kommentar

en: Are you sure you want to do this?
de: Bisch du sichr, dass du das tue wetsch?

en: Edit
de: Bearbeite

en: %s ago
de: vor %s

en: Undo
de: Widerruefe

en: Not Spam
de: Chei Spam

en: Apply
de: Übernä

en: Comments
de: Kommentär

en: Publish
de: Veröffentlicht

en: Excerpt
de: Uszug

en: Revisions
de: Revisione

[ctx: adjective]
en: Approved
de: Genehmigt

en: Link Categories
de: Kategorie

en: Search Categories
de: Kategorie sueche

en: Edit Link Category
de: Linkkategorie bearbeite

en: Update Category
de: Kategorie aktualisiere

en: Add Link
de: Link hinzufüege

en: Save
de: Speichern

en: Categories
de: Kategorien

en: Advanced
de: Fortgschritte

en: Description
de: Beschriebig

en: None
de: Keine

en: Invalid taxonomy
de: Ungültigi Taxonomie

en: Edit Tag
de: Schlagwort bearbeite

[ctx: post]
en: Add New
de: Erstelle

en: View Post
de: Bitrag ahluege

en: Edit Post
de: Bitrag bearbeite

en: Done
de: Fertig

en: Submit
de: Senden

en: Invalid file type
de: Ungültige Dateityp

en: Preview
de: Vorschau

en: Recent Comments
de: Letschti Kommentär

en: Cancel
de: Abbräche

en: Content
de: Inhalt

en: Tags
de: Schlagwörter

en: Save Draft
de: Speichern

en: No comments yet.
de: No keini Kommentär

en: Reply
de: Antworte

en: Number of comments to show:
de: Wieviel Kommentär söllid ahzeigt werde:

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
de: <strong>RSS-Fehler</strong>: %s

en: Unknown Feed
de: unbekannter Feed

en: Header
de: Kopfzeile

en: Archives
de: Archiv

en: Password
de: Passwort

en: Redo
de: Wiederhole

en: Scale
de: Skalierig

en: Thumbnail
de: Miniaturbild

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
de: Existiert die Datei &#8220;%s&#8221; nid?

en: The GD image library is not installed.
de: d`GD Image Library isch nid installiert.

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
de: Die Datei &#8220;%s&#8221; ist kein Bild.

en: Add Media
de: Dateien hinzufügen

en: Add an Image
de: Bild yhfuege

en: Add Video
de: Video hinzufuege

en: Add Audio
de: Audio hinzufüege

en: Saved.
de: Gspeicheret.

en: Left
de: Links

en: Center
de: Zentriert

en: Right
de: Rechts

en: Medium
de: Mittelgross

en: Full Size
de: Vollständigi Grössi

en: Size
de: Grössi

en: Alignment
de: Usrichtig

en: Caption
de: Beschriftig

en: Link URL
de: URL

en: Enter a link URL or click above for presets.
de: Gib e URL yh odr klick obe für eini vode Vorgabe.

en: Edit Image
de: Bild bearbeite

en: Actions
de: Aktione

en: Image URL
de: Bild-URL

en: Save as Pending
de: Als Unerledigt speichern

en: Privately Published
de: Privat veröffentlicht

en: Private
de: Privat

en: Public, Sticky
de: Öffentlich, Oben ghalte

en: Schedule
de: Planen

en: Add or remove tags
de: Schlagwörter hinzufüege odr entferne

en: All Categories
de: Alli Kategorie

en: Dismiss
de: Schliesse

en: Search
de: Sueche

en: Visit author homepage
de: Besuch die Homepage des Autors

en: Images
de: Bilder

en: View Page
de: Site ahluege

en: Uncategorized
de: Allgemein

en: E-mail: %s
de: E-Mail: %s

en: Pages
de: Site

en: Close
de: Schliesse

en: Select
de: - Wähle -

en: New Page
de: Neui Site

en: Edit Media
de: Medien bearbeite

en: New Post
de: Neue Bitrag

en: (no title)
de: (kei Titel)

en: Activation Key Required
de: Dr Aktivierigsschlüssel wird benötigt.

en: Activation Key:
de: Aktivierigssschlüssel

en: Your account is now active!
de: Dis Benutzerkonto isch jetzt aktiviert!

en: An error occurred during the activation
de: En Fehler isch während dr Ahmäldig uftrette.

en: Username:
de: Benutzername:

en: No posts found.
de: Keini Biträg gefunde.

en: Published
de: Veröffentlicht

en: Pending Review
de: Usstehende Review

en: Draft
de: Entwurf

en: Y/m/d
de: d.m.Y

en: Visit Site
de: Site ahluege

en: Log Out
de: Abmelden

en: You do not have permission to upload files.
de: Du hesch nicht di erforderliche Recht zum e Dateie ufezlade.
