gravityforms - en to pt_BR translation catalogue (2309 entries)

en:  Bulk action
pt_BR: Ação em massa

en:  Bulk action
pt_BR: Ação em massa

en: "Other" Choice
pt_BR: Opção "Outro"

en: "Select All" Choice
pt_BR: Escolha "Selecionar tudo"

en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s às %2$s

en: %1$sView version %2$s details %3$s or %4$supdate now%5$s.
pt_BR: %1$sVer detalhes %2$s da versão %3$s ou %4$satualizar agora%5$s.

en: %d entries
pt_BR: %d registros

en: %d files
pt_BR: %d arquivos

en: %d of %d items shown. Edit field to view all
pt_BR: %d de %d itens mostrados. Edite o campo para ver todos

en: %s Feeds
pt_BR: %s feeds

en: %s Settings
pt_BR: Configurações %s

en: %s ago
pt_BR: %s atrás

en: %s deleted.
pt_BR: %s excluído.

en: %s form deleted. | %s forms deleted.
pt_BR[0]: %s formulário excluído.
pt_BR[1]: %s formulários excluídos.

en: %s form has been marked as active. | %s forms have been marked as active.
pt_BR[0]: %s formulário foi marcado como ativo.
pt_BR[1]: %s formulários foram marcados como ativos.

en: %s form has been marked as inactive. | %s forms have been marked as inactive.
pt_BR[0]: %s formulário foi marcado como inativo.
pt_BR[1]: %s formulários foram marcados como inativos.

en: %s form moved to the trash. | %s forms moved to the trash.
pt_BR[0]: %s movido para o lixo.
pt_BR[1]: %s movidos para a lixeira..

en: %s form restored. | %s forms restored.
pt_BR[0]: %s formulário restaurado.
pt_BR[1]: %s formulários restaurados.

en: %s has been captured successfully. Amount: %s. Transaction Id: %s
pt_BR: %s foi captado com sucesso. Quantia: %s. ID da Transação: %s

en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
pt_BR: %s foi desinstalado com sucesso. Ele pode ser reativado a partir da %spágina de plugins%s.

en: %s has requested permission to take over control of these settings.
pt_BR: %s solicitou permissão para assumir o controle destas configurações.

en: %s has requested permission to take over control of this entry.
pt_BR: %s solicitou permissão para assumir o controle deste registro.

en: %s has requested permission to take over control of this form.
pt_BR: %s foi solicitda permissão para assumir o controle deste formulário.

en: %s has requested permission to take over control.
pt_BR: %s solicitou permissão para assumir o controle.

en: %s has taken over and is currently editing.
pt_BR: %s assumiu o controle e está editando atualmente.

en: %s is currently editing
pt_BR: %s está editando atualmente

en: %s is not able to run because your WordPress environment has not met the minimum requirements.
pt_BR: %s não pode ser executado porque o seu ambiente WordPress não atendeu aos requisitos mínimos.

en: %s marked as read.
pt_BR: %s marcado como lido.

en: %s marked as spam.
pt_BR: %s marcado como spam.

en: %s marked as unread.
pt_BR: %s marcados como não lidos.

en: %s moved to Trash.
pt_BR: %s enviado para a lixeira.

en: %s permanently deleted.
pt_BR: %s permanentemente excluído.

en: %s restored from the Trash.
pt_BR: %s restaurados da lixeira.

en: %s restored from the spam.
pt_BR: %s restaurados do spam.

en: %s settings updated.
pt_BR: %s Configurações atualizadas

en: %s starred.
pt_BR: %s com estrela.

en: %s unstarred.
pt_BR: %s sem estrela.

en: %s%% complete.
pt_BR: %s%% concluído.

en: %sIMPORTANT NOTICE:%s We do not provide support via telephone or e-mail. Please %sopen a support ticket%s.
pt_BR: %sAVISO IMPORTANTE:%s Nós não oferecemos suporte por telefone ou e-mail. %sAbra um chamado de suporte%s.

en: %sPlease note%s, these settings are required only if you decide to use the reCAPTCHA field.
pt_BR: %sAtenção%s, estas configurações são necessárias apenas se você for utilizar o campo reCAPTCHA.

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
pt_BR: %sRegistre%s a sua cópia do Gravity Forms para receber suporte e atualizações automáticas. Precisa de uma chave de licença? %sAdquira uma agora%s.

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
pt_BR: %sRegistre%s a sua cópia do Gravity Forms para receber as atualizações automáticas e suporte. Precisa de uma chave de licença? %sAdquira uma agora%s.

en: %sThis operation deletes ALL %s settings%s. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
pt_BR: %sEsta operação exclui TODAS as %s configurações%s. Se você continuar, você não será capaz de restaurar essas configurações.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt_BR: 'Cancelar' para abortar, 'OK' para excluir.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
pt_BR: 'Cancelar' para abortar, 'OK' para redefinir.

en: 1 entry
pt_BR: 1 registro

en: 1 entry moved to the Trash. %sUndo%s
pt_BR: 1 entrada movida para a lixeira. %sDesfazer%s

en: 1 item | %s items
pt_BR[0]: 1 Item
pt_BR[1]: %s itens

en: 1-3 years
pt_BR: 1 a 3 anos

en: 1-6 months
pt_BR: 1 a 6 meses

en: 12 hour
pt_BR: 12 horas

en: 2 to 3 times a month
pt_BR: 2 a 3 vezes ao mês

en: 2 to 3 times a week
pt_BR: 2 a 3 vezes por semana

en: 24 hour
pt_BR: 24 horas

en: 5 of %d items shown. Edit field to view all
pt_BR: Mostrando 5 itens de %d. Edite o campo para ver todos

en: 65 or Above
pt_BR: Acima de 65

en: <em>This page does not exist.</em>
pt_BR: <em>Esta página não existe.</em>

en: <p>Please use the following link to return and complete this form from any computer.</p><p class="resume_form_link_wrapper"> {save_link} </p><p> Note: This link will expire after 30 days.<br />Enter your email address to if you would like to receive the link via email.</p></p> {save_email_input}</p>
pt_BR: <p>Use o link a seguir para retornar e preencher este formulário em qualquer computador. </p><p class="resume_form_link_wrapper"> {save_link}  </p><p> Observação: este link expirará após 30 dias. <br />Digite seu endereço de e-mail para se deseja receber o link por e-mail. </p></p>{save_email_input}</p>

en: <span class="saved_message_success">Success!</span>The link was sent to the following email address: <span class="saved_message_email">{save_email}</span>
pt_BR: <span class="saved_message_success">Sucesso!</span> O link foi enviado para o seguinte endereço de e-mail: <span class="saved_message_email">{save_email}</span>

en: AFGHANISTAN
pt_BR: AFEGANISTÃO

en: ALBANIA
pt_BR: ALBÂNIA

en: ALGERIA
pt_BR: ARGÉLIA

en: AMERICAN SAMOA
pt_BR: SAMOA AMERICANA

en: ANTIGUA AND BARBUDA
pt_BR: ANTÍGUA E BARBUDA

en: API Functions
pt_BR: Funções da API

en: ARMENIA
pt_BR: ARMÉNIA

en: AUSTRALIA
pt_BR: AUSTRÁLIA

en: AUSTRIA
pt_BR: ÁUSTRIA

en: AZERBAIJAN
pt_BR: AZERBAIJÃO

en: About the Same
pt_BR: O mesmo

en: Above inputs
pt_BR: Acima dos campos

en: Accept
pt_BR: Aceitar

en: Accepted file types: %s.
pt_BR: Tipos de arquivos permitidos: %s

en: Accounting/Finance
pt_BR: Contabilidade / Finanças

en: Activate this option to allow users to skip this field and submit the values entered in the associated field. For example, this is useful for shipping and billing address fields.
pt_BR: Ative esta opção para permitir que os usuários ignorem esse campo e submetam os valores inseridos no campo associado. Isso é útil para os campos de endereço de entrega e cobrança, por exemplo.

en: Activated by Default
pt_BR: Ativado por padrão

en: Activated by default
pt_BR: Ativado por padrão

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Active Columns
pt_BR: Ativar colunas

en: Active Plugins
pt_BR: Plugins Ativos

en: Active Theme
pt_BR: Tema ativo

en: Add Choices to this field. You can mark a choice as selected by default by using the radio buttons on the left.
pt_BR: Adicione opções para este campo. Você pode marcar uma opção como selecionada por padrão usando os botões à esquerda.

en: Add Choices to this field. You can mark each choice as checked by default by using the radio/checkbox fields on the left.
pt_BR: Adicione opções para este campo. Você pode deixar cada opção marcada por padrão usando os campos de rádio/caixa de marcação à esquerda

en: Add Custom
pt_BR: Adicionar personalizado

en: Add Custom Key
pt_BR: Adicionar chave personalizada

en: Add Custom Value
pt_BR: Adicionar Valor Personalizado

en: Add Form
pt_BR: Adicionar Formulário

en: Add Gravity Form
pt_BR: Adicionar Gravity Form

en: Add Icon URL
pt_BR: Adicionar URL do Ícone

en: Add New
pt_BR: Adicionar Novo

en: Add Note
pt_BR: Adicionar nota

en: Add Star
pt_BR: Adicionar estrela

en: Add a condition
pt_BR: Adicionar uma condição

en: Add a new row
pt_BR: Adicionar linha

en: Add another row
pt_BR: Adicionar outra linha

en: Add page break between entries
pt_BR: Adicionar quebra de página entre os registros

en: Add-On Framework
pt_BR: Framework de Add-On

en: Add-On browser is currently unavailable. Please try again later.
pt_BR: O add-on browser está indisponível no momento. Tente novamente mais tarde.

en: Add-Ons
pt_BR: Add-ons

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address (Address Line 2)
pt_BR: Endereço (complemento)

en: Address (City)
pt_BR: Endereço (cidade)

en: Address (Country)
pt_BR: Endereço (país)

en: Address (State / Province)
pt_BR: Endereço (estado)

en: Address (Street Address)
pt_BR: Endereço (rua)

en: Address (Zip / Postal Code)
pt_BR: Endereço (CEP)

en: Address 2
pt_BR: Complemento

en: Address Fields
pt_BR: Campos de Endereço

en: Address Line 2
pt_BR: Bairro e Complemento

en: Address Type
pt_BR: Tipo de Endereço

en: Admin Field Label
pt_BR: Rótulo do campo do Admin

en: Admin Label
pt_BR: Rótulo do Admin

en: Admin Notification
pt_BR: Notificação da administração

en: Administrative
pt_BR: Administrativo

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Advanced Fields
pt_BR: Campos avançados

en: Advanced Fields are for specific uses.  They enable advanced formatting of regularly used fields such as Name, Email, Address, etc.
pt_BR: Campos Avançados são para usuários específicos. Eles fornecem formatações avançadas de campos como Nome, Email, Endereço etc.

en: Advanced Options
pt_BR: Opções avançadas

en: Advertising/Public Relations
pt_BR: Publicidade / Relações Públicas

en: Aerospace/Aviation
pt_BR: Aerospacial / Aviação

en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

en: Africa
pt_BR: África

en: Age
pt_BR: Idade

en: Aggregate Rank
pt_BR: Classificação agregada

en: Agree
pt_BR: Concordo

en: Agreement
pt_BR: Concordância

en: Ajax error while adding field
pt_BR: Erro do Ajax ao adicionar campo

en: Ajax error while changing input type
pt_BR: Erro do Ajax ao adicionar campo

en: Ajax error while deleting field.
pt_BR: Erro no Ajax ao excluir o campo.

en: Ajax error while selecting a form
pt_BR: Erro de Ajax ao selecioanr o formulário.

en: Ajax error while setting lead property
pt_BR: Erro do Ajax ao definir propriedade

en: Ajax error while updating confirmation
pt_BR: Erro de Ajax ao atualizar a confirmação

en: Ajax error while updating form
pt_BR: Erro de Ajax ao atualizar o formulário

en: Ajax error while updating notification
pt_BR: Erro de Ajax ao atualizar a notificação

en: Akismet Integration
pt_BR: Integração com o Akismet

en: Albania
pt_BR: Albânia

en: Algeria
pt_BR: Argelia

en: All %s{0}%s entries have been selected.
pt_BR: Todas os %s{0}%s registros foram selecionados.

en: All %s{0}%s entries on this page are selected.
pt_BR: Todos os %s {0} %s registros nesta página estão selecionados.

en: All Categories
pt_BR: Todas Categorias

en: All Forms
pt_BR: Todos os formulários

en: All Pricing Fields
pt_BR: Todos os Campos de Preço

en: All Submitted Fields
pt_BR: Todos os Campos Enviados

en: All other characters are literal values and will be displayed automatically.
pt_BR: Todos os outros caracteres são valores reais e serão exibidos automaticamente.

en: Allow field to be populated dynamically
pt_BR: Permitir o campo ser preenchido dinamicamente

en: Allowable form fields
pt_BR: Campos de formulário permitidos

en: Allowed File Extensions
pt_BR: Extensões de arquivo permitidas

en: Allowed Files
pt_BR: Extensões permitidas

en: Allowed file extensions
pt_BR: Extensões de arquivo permitidas

en: Allows notification to be sent to different email addresses depending on values selected in the form.
pt_BR: Permite que a notificação seja enviada para endereços de e-mail diferentes dependendo dos valores selecionados no formulário.

en: Also email this note to
pt_BR: Enviar esta nota para o e-mail

en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

en: Amharic
pt_BR: Amárico

en: Amount
pt_BR: Valor

en: An error prevented the entry for this form submission being saved. Please contact support.
pt_BR: Um erro impediu que o registro deste formulário fosse salvo. Contate o suporte.

en: An outdated add-on or custom code is attempting to access the %1$s table which is not valid in this version of Gravity Forms. Update your add-ons and custom code to prevent loss of form data. Further details: %2$s
pt_BR: Um complemento desatualizado ou código personalizado está tentando acessar a tabela %1$sque não é válida nesta versão do Gravity Forms. Atualize seus complementos e códigos personalizados para evitar a perda de dados do formulário. Detalhes adicionais: %2$s

en: Animated transitions
pt_BR: Transições animadas

en: Antarctica
pt_BR: Antártida

en: Anti-spam honeypot
pt_BR: Anti-spam

en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

en: Any form field
pt_BR: Qualquer campo

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Apply filters
pt_BR: Aplicar filtros

en: Apr
pt_BR: abr

en: April
pt_BR: abril

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Are you sure you wish to cancel these changes?
pt_BR: Tem certeza que deseja cancelar essas alterações?

en: Are you sure you wish to delete this confirmation?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir esta confirmação?

en: Are you sure you would like to reset the Views for the selected forms?
pt_BR: Tem certeza que você gostaria de redefinir as Visualizações dos formulários selecionados?

en: Are you sure?
pt_BR: Tem certeza?

en: Armed Forces Americas
pt_BR: Forças Armadas das Américas

en: Armed Forces Europe
pt_BR: Forças Armadas da Europa

en: Armed Forces Pacific
pt_BR: Forças Armadas do Pacífico

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Arts/Entertainment/Publishing
pt_BR: Artes / Entretenimento / Editora

en: As this site doesn't support background tasks the upgrade process will take longer than usual and the status will change infrequently.
pt_BR: Como este site não suporta tarefas em segundo plano, o processo de atualização levará mais tempo do que o normal e o status será alterado com pouca frequência.

en: Asia
pt_BR: Ásia

en: Associate Degree
pt_BR: Diploma Associado

en: At least one field must be filled out
pt_BR: Pelo menos um campo deve ser preenchido

en: Aug
pt_BR: ago

en: August
pt_BR: agosto

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Australian Dollar
pt_BR: Dólar australiano

en: Austria
pt_BR: Áustria

en: Authentication
pt_BR: Autenticação

en: Authorization has been voided. Transaction Id: %s
pt_BR: A autorização foi anulada. ID da transação: %s.

en: Auto-formatting
pt_BR: Formatação automática

en: Automatic background migration is disabled but the database needs to be upgraded to version %s. %s
pt_BR: A migração automática em segundo plano está desativada, mas o banco de dados precisa ser atualizado para a versão.%s.%s

en: Automotive
pt_BR: Automotivo

en: Average Global Score
pt_BR: Pontuação Média Global

en: Average Row Score
pt_BR: Pontuação média

en: Average Score
pt_BR: Pontuação média

en: Average global score
pt_BR: Pontuação média global

en: Average score
pt_BR: Pontuação média

en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

en: Azerbaijani
pt_BR: Azerbaijanês

en: BCC
pt_BR: CCO

en: BELGIUM
pt_BR: BÉLGICA

en: BHUTAN
pt_BR: BUTÃO

en: BOLIVIA
pt_BR: BOLÍVIA

en: BOSNIA AND HERZEGOVINA
pt_BR: BÓSNIA E HERZEGOVINA

en: BRAZIL
pt_BR: BRASIL

en: BULGARIA
pt_BR: BULGÁRIA

en: Bachelor's Degree
pt_BR: Diploma de Bacharel

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

en: Background Updates
pt_BR: Atualizações de segundo plano

en: Background tasks
pt_BR: Tarefas em segundo plano

en: Background updates
pt_BR: Atualizações de segundo plano

en: Bad
pt_BR: Ruim

en: Bad request
pt_BR: Erro de solicitação

en: Banking/Mortgage
pt_BR: Banco / Hipoteca

en: Base Price
pt_BR: Preço Base

en: Basque
pt_BR: Basco

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Below inputs
pt_BR: Abaixo dos campos

en: Bhutan
pt_BR: Butão

en: Billing Cycle
pt_BR: Ciclo de Pagamento

en: Billing Information
pt_BR: Informações de Cobrança

en: Blind Carbon Copy Addresses
pt_BR: Endereços de Cópia carbono oculta

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Body
pt_BR: Corpo

en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Hezergovina

en: Botswana
pt_BR: Botsuana

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: Brazilian Real
pt_BR: Real brasileiro

en: British Columbia
pt_BR: Colúmbia Britânica

en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

en: Bulk Add / Predefined Choices
pt_BR: Adicionar em Massa / Opções pré-definidas

en: Bulk Print
pt_BR: Imprimir em massa

en: Business Development
pt_BR: Desenvolvimento de Negócios

en: Business Opportunity
pt_BR: Oportunidade de Negócios

en: Button Text:
pt_BR: Texto do botão:

en: Button conditional logic
pt_BR: Lógica Condicional do Botão

en: Button image path
pt_BR: Caminho da imagem do botão

en: Button text
pt_BR: Texto do botão

en: By disabling background updates your site may not get critical bug fixes and security enhancements. We only recommend doing this if you are experienced at managing a WordPress site and accept the risks involved in manually keeping your WordPress site updated.
pt_BR: Ao desativar as Atualizações de segundo plano seu site não poderá receber correções de bugs críticos e melhorias de segurança. Só recomendamos fazer isso se você é experiente em gerenciar um site WordPress e aceita os riscos envolvidos em manter seu site WordPress atualizado manualmente.

en: By selecting this option, the %s jQuery script will be applied to this field, enabling search capabilities to Drop Down fields and a more user-friendly interface for Multi Select fields.
pt_BR: Ao selecionar essa opção, o script %s jQuery será aplicado a esse campo, permitindo que os recursos de pesquisa sejam direcionados para os campos Drop Down e uma interface mais amigável para os campos de seleção múltipla.

en: CAMBODIA
pt_BR: CAMBOJA

en: CAMEROON
pt_BR: CAMARÕES

en: CANADA
pt_BR: CANADÁ

en: CAPE VERDE
pt_BR: CABO VERDE

en: CAPTCHA Type
pt_BR: Tipo de CAPTCHA

en: CAYMAN ISLANDS
pt_BR: ILHAS CAYMAN

en: CENTRAL AFRICAN REPUBLIC
pt_BR: REPÚBLICA CENTRO AFRICANO

en: CHAD
pt_BR: CHADE

en: COLOMBIA
pt_BR: COLÔMBIA

en: COMOROS
pt_BR: COMORES

en: CONGO, DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE
pt_BR: CONGO, REPÚBLICA DEMOCRÁTICA DO

en: CONGO, REPUBLIC OF THE
pt_BR: CONGO, REPÚBLICA DO

en: CROATIA
pt_BR: CROÁCIA

en: CSS Class Name
pt_BR: Nome da classe CSS

en: CSS Ready Classes
pt_BR: Classes CSS

en: CSS Selectors
pt_BR: Seletores CSS

en: CSS Targeting Examples
pt_BR: Exemplos de segmentação CSS

en: CYPRUS
pt_BR: CHIPRE

en: CZECH REPUBLIC
pt_BR: REPÚBLICA CHECA

en: Calculation
pt_BR: Cálculo

en: Calendar Icon
pt_BR: Ícone de Calendário

en: California
pt_BR: Califórnia

en: Cambodia
pt_BR: Camboja

en: Cameroon
pt_BR: Camarões

en: Can't find your form? Make sure it is active.
pt_BR: Não consegue encontrar seu formulário? Verifique se ele está ativado.

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Canadian
pt_BR: Canadense

en: Canadian Dollar
pt_BR: Dólar canadense

en: Canadian Province/Territory
pt_BR: Províncias / Territórios canadenses

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel Subscription
pt_BR: Cancelar assinatura

en: Cancel this upload
pt_BR: Cancelar este envio

en: Cancel to stop, OK to delete.
pt_BR: 'Cancelar' para abortar, 'OK' para excluir.

en: Canceled
pt_BR: Cancelada

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

en: Caption
pt_BR: Texto

en: Carbon Copy Addresses
pt_BR: Endereços de Cópia Carbono

en: Card Icon Style
pt_BR: Estilo de ícone do Cartão

en: Card Number
pt_BR: Número do cartão

en: Card Type
pt_BR: Tipo de Cartão

en: Cardholder Name
pt_BR: Nome do titular

en: Catalan
pt_BR: Catalão

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

en: Central African Republic
pt_BR: República Central Africana

en: Chad
pt_BR: Chade

en: Change the %sWordPress Permalink Settings%s from default to any of the other options to get started.
pt_BR: Modifique as %sConfigurações de Links Permanentes do WordPress%s do padrão para qualquer uma das outras opções para começar.

en: Check this box if you would like the progress bar to display with the confirmation text.
pt_BR: Marque esta caixa de seleção se quiser que a barra de progresso seja mostrada com o texto de confirmação.

en: Check this box if you would like to use the rich text editor for this field.
pt_BR: Marque esta caixa se você quer usar o Editor de Texto Rico para este campo.

en: Check this box to prevent Province field from being displayed in the form.
pt_BR: Marque esta caixa para prevenir que o campo Cidade seja exibido no formulário.

en: Check this box to prevent the State field from being displayed in the form.
pt_BR: Marque esta caixa para impedir que o campo Estado seja exibido no formulário.

en: Check this box to prevent the State/Province/Region from being displayed in the form.
pt_BR: Marque esta caixa para impedir que Cidade/Província/ Região sejam exibidos no formulário.

en: Check this box to prevent the extra address input (Address Line 2) from being displayed in the form.
pt_BR: Marque esta caixa para prevenir que a entrada de endereço extra (Bairro e Complemento) seja exibida no formulário.

en: Check this box to prevent this field from being displayed in a non-secure page (i.e. not https://). It will redirect the page to the same URL, but starting with https:// instead. This option requires a properly configured SSL certificate.
pt_BR: Selecione esta caixa para impedir que este campo seja exibido em uma página não segura (ou seja, não https://). Ele irá redirecionar a página para a mesma URL, mas iniciando com https:// em vez disso. Esta opção requer um certificado SSL corretamente configurado.

en: Check this option to add a "Select All" checkbox before the checkbox choices to allow users to check all the checkboxes with one click.
pt_BR: Marque esta opção para adicionar uma caixa de seleção "Selecionar tudo" antes das opções da caixa de seleção para permitir que os usuários verifiquem todas as caixas de seleção com um clique.

en: Check this option to add a text input as the final choice of your radio button field. This allows the user to specify a value that is not a predefined choice.
pt_BR: Marque esta opção para adicionar um campo de texto como a escolha final de sua lista com botões de rádio. Isto permite ao usuário especificar um valor que não é uma escolha pré-definida.

en: Check this option to enable a sliding animation when displaying/hiding conditional logic fields.
pt_BR: Marque esta opção para permitir uma animação de slide ao mostrar/esconder campos de Lógica condicional.

en: Check this option to enable data to be passed to the form and pre-populate this field dynamically. Data can be passed via Query Strings, Shortcode and/or Hooks.
pt_BR: Marque esta opção para permitir que dados sejam passados ​​para o formulário e assim preencha este campo dinamicamente. Os dados podem ser passados ​​via cadeias de consultas, Shortcodes e/ou Hooks

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Content.
pt_BR: Marque esta opção para formatar e inserir tags de mesclagem dentro do conteúdo do Post.

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Title.
pt_BR: Assinale esta opção para formatar e inserir tags de mesclagem dentro do título do Post.

en: Check this option to require a user to be logged in to view this form.
pt_BR: Marque esta opção para exigir que um usuário tenha feito login para ver este formulário

en: Check this option to set this image as the post's Featured Image.
pt_BR: Marque esta opção para definir esta imagem como a Imagem Destacada do post.

en: Check this option to specify a value for each choice. Choice values are not displayed to the user viewing the form, but are accessible to administrators when viewing the entry.
pt_BR: Marque esta opção para especificar um valor para cada opção. Os valores não são exibidos para o usuário preenchendo o form, mas são acessíveis aos administradores ao ver o registro.

en: Checkbox
pt_BR: Caixa de marcação

en: Checkboxes
pt_BR: Caixas de marcação

en: Chinese (Hong Kong)
pt_BR: Chinês (Hong Kong)

en: Chinese (Simplified)
pt_BR: Chinês (simplificado)

en: Chinese (Traditional)
pt_BR: Chinês (tradicional)

en: Choice
pt_BR: Opção

en: Choices
pt_BR: Opções

en: City
pt_BR: Cidade

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear selection
pt_BR: Limpar seleção

en: Clerical/Administrative
pt_BR: Clerical / Igreja / Administrativo

en: Click on the edit link to configure the various field options
pt_BR: Clique no link Editar para configurar as várias opções de campo

en: Click the file selection button to upload a Gravity Forms export file from your computer.
pt_BR: Clique no botão de seleção de arquivo para carregar um arquivo de exportação do Gravity Forms do seu computador.

en: Click to Add A Field
pt_BR: Clique para adicionar um Campo

en: Click to edit post
pt_BR: Clique para editar o post

en: Click to select...
pt_BR: Clique para selecionar...

en: Click to view
pt_BR: Clique para ver

en: Close Window
pt_BR: Fechar Janela

en: Column 1
pt_BR: Coluna 1

en: Column 2
pt_BR: Coluna 2

en: Column 3
pt_BR: Coluna 3

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Comoros
pt_BR: Camarões

en: Comparison
pt_BR: Comparação

en: Completed
pt_BR: Concluído

en: Completion Text
pt_BR: Texto de conclusão

en: Conditional Logic
pt_BR: Condição lógica

[ctx: Conditional Logic]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Conditional Logic]
en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Configure Notifications
pt_BR: Configurar Notificações

en: Configure Routing
pt_BR: Configurar encaminhamento

en: Configuring Confirmations
pt_BR: Configurando Confirmações

en: Configuring Notifications
pt_BR: Configurando Notificações

en: Confirm Email
pt_BR: Confirmar e-mail

en: Confirm Password
pt_BR: Confirme a senha

en: Confirmation Message Text
pt_BR: Texto da mensagem de confirmação

en: Confirmation Name
pt_BR: Nome da confirmação

en: Confirmation Type
pt_BR: Tipo de confirmação

en: Confirmation deleted.
pt_BR: Confirmação excluída.

en: Confirmation saved successfully. %sBack to confirmations.%s
pt_BR: A confirmação foi salva com sucesso. %sVoltar para as Confirmações.%s

en: Confirmations
pt_BR: Confirmações

en: Congo, Democratic Republic of the
pt_BR: Congo, República Democrática do

en: Congo, Republic of the
pt_BR: Congo, República do

en: Congratulations! Click the 'Create A Form' button to get started.
pt_BR: Parabéns! Clique no botão 'Criar um Formulário' para começar.

en: Construction/Facilities
pt_BR: Construção / Instalações

en: Consumer Goods
pt_BR: Bens de Consumo

en: Contact Us
pt_BR: Fale Conosco

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Content Template
pt_BR: Conteúdo do modelo

en: Continents
pt_BR: Continentes

en: Continue Editing this Form
pt_BR: Continue editando este formulário

en: Continue editing this form
pt_BR: Continue editando este formulário

en: Contract
pt_BR: Contratado

en: Conversion
pt_BR: Conversão

en: Conversion is the percentage of form views that generated an entry. If a form was viewed twice, and one entry was generated, the conversion will be 50%.
pt_BR: A conversão é o percentual de pontos de formulário gerada por um registro. Se um formulário foi visualizado duas vezes e um registro foi gerado, a conversão será de 50%.

en: Copy %d
pt_BR: Cópia %d

en: Copy 1
pt_BR: Cópia 1

en: Copy System Report
pt_BR: Copiar Relatório do Sistema

en: Countries
pt_BR: Países

en: Country
pt_BR: País

[ctx: Country]
en: GEORGIA
pt_BR: GEÓRGIA

en: Course Code
pt_BR: Código do Curso

en: Create A Form
pt_BR: Criar um Formulário

en: Create Form
pt_BR: Criar formulário

en: Create a New Form
pt_BR: Criar um novo Formulário

en: Create content template
pt_BR: Criar um modelo de conteúdo

en: Create rules to dynamically display or hide the page's Next Button based on values from another field.
pt_BR: Crie regras para dinamicamente mostrar ou esconder o botão Seguinte das páginas com base em valores de outro campo

en: Create rules to dynamically display or hide the submit button based on values from another field.
pt_BR: Crie regras para mostrar ou esconder dinamicamente o botão de enviar/submeter com base em valores de outro campo

en: Create rules to dynamically display or hide this field based on values from another field.
pt_BR: Crie regras para mostrar ou esconder este campo dinamicamente, com base nos valores de outro campo.

en: Create rules to dynamically display or hide this page based on values from another field.
pt_BR: Crie regras para mostrar ou esconder dinamicamente esta página com base em valores de outro campo.

en: Created By (User Id)
pt_BR: Criado por (ID do usuário)

en: Creating Form...
pt_BR: Criando Formulário...

en: Creating a Form
pt_BR: Criando um Formulário

en: Credit Card
pt_BR: Cartão de crédito

en: Credit Card Icon Style
pt_BR: Estilo de ícone do cartão de crédito

en: Croatia
pt_BR: Croácia

en: Croatian
pt_BR: Croata

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Current PHP version (%s) does not meet minimum PHP version requirement (%s).
pt_BR: A versão atual do PHP (%s) não atende ao requisito mínimo de versão do PHP (%s).

en: Current Status: %s
pt_BR: Estado atual: %s

en: Current WordPress version (%s) does not meet minimum WordPress version requirement (%s).
pt_BR: A versão atual do Wordpress (%s) não atende ao requisito mínimo de versão do Wordpress (%s).

en: Current status: %s
pt_BR: Estado atual: %s

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Custom CSS Class
pt_BR: Classe CSS personalizada

en: Custom Choices
pt_BR: Escolhas personalizadas

en: Custom Field
pt_BR: Campo Personalizado

en: Custom Field Name
pt_BR: Campo de nome personalizado

en: Custom Icon
pt_BR: Ícone Personalizado

en: Custom Key
pt_BR: Chave personalizada

en: Custom Mask Instructions
pt_BR: Instruções da máscara

en: Custom Sub-Label
pt_BR: Sub-rótulo personalizado

en: Custom Validation Message
pt_BR: Mensagem de validação personalizada

en: Custom Value
pt_BR: Valor Personalizado

en: Customer Service
pt_BR: Atendimento ao Cliente

en: Customize Fields
pt_BR: Campos de personalização

en: Cyprus
pt_BR: Chipre

en: Czech
pt_BR: Tcheco

en: Czech Koruna
pt_BR: Coroa checa

en: Czech Republic
pt_BR: República Tcheca

en: CÔTE D'IVOIRE
pt_BR: COSTA DO MARFIM

en: Côte d'Ivoire
pt_BR: Costa do Marfim

en: DENMARK
pt_BR: DINAMARCA

en: DJIBOUTI
pt_BR: DJIBUTI

en: DOMINICAN REPUBLIC
pt_BR: REPÚBLICA DOMINICANA

en: Daily
pt_BR: Diário

en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

en: Danish Krone
pt_BR: Coroa dinamarquesa

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Database
pt_BR: Bando de dados

en: Database Character Set
pt_BR: Conjunto de Caracteres do Banco de Dados

en: Database Collation
pt_BR: Collation do Banco de Dados

en: Database Version
pt_BR: Versão do Banco de Dados

en: Database upgrade failed.
pt_BR: A atualização do banco de dados falhou.

en: Database upgraded successfully.
pt_BR: Banco de dados atualizado com sucesso.

en: Date
pt_BR: Data

en: Date Drop Down
pt_BR: Lista suspensa de data

en: Date Field
pt_BR: Campos de data

en: Date Format
pt_BR: Formato da data

en: Date Input Type
pt_BR: Tipo de data

en: Date Picker
pt_BR: Seletor de data

en: Date Range
pt_BR: Período

en: Date Range is optional, if no date range is selected all entries will be exported.
pt_BR: O período é opcional. Se nenhum período for selecionado, todas os registros serão exportados.

en: Date Range is optional, if no date range is specified it will be ignored.
pt_BR: O período é opcional, se não haver um intervalo de datas especificado ele será ignorado.

en: Day
pt_BR: Dia

en: Days of the Week
pt_BR: Dias da semana

en: Dec
pt_BR: dez

en: December
pt_BR: dezembro

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default %s
pt_BR: Padrão %s

en: Default Confirmation
pt_BR: Confirmação padrão

en: Default Country
pt_BR: País padrão

en: Default Filter
pt_BR: Filtro padrão

en: Default Post Author
pt_BR: Autor do Post Padrão

en: Default Province
pt_BR: Cidade padrão

en: Default State
pt_BR: Estado padrão

en: Default Value
pt_BR: Valor padrão

en: Default Value:
pt_BR: Valor Padrão:

en: Default Values
pt_BR: Valores padrão

en: Default option. The field is visible when viewing the form.
pt_BR: Opção padrão. Este campo é visível na visualização do formulário.

en: Definitely
pt_BR: Definitivamente

en: Definitely Not
pt_BR: Definitivamente não

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete All Spam
pt_BR: Excluir todos os Spams

en: Delete Icon URL
pt_BR: Excluir URL do Ícone

en: Delete Permanently
pt_BR: Excluir Permanentemente

en: Delete file
pt_BR: Excluir arquivo

en: Delete permanently
pt_BR: Excluir permanentemente

en: Delete this custom choice list? 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
pt_BR: Excluir esta lista de opções personalizadas? 'OK'  para apagar, 'Cancelar' para abortar.

en: Delete this entry permanently
pt_BR: Excluir este registro permanentemente

en: Delete this feed
pt_BR: Excluir este feed

en: Delete this file
pt_BR: Excluir este arquivo

en: Delete this item
pt_BR: Excluir este item

en: Delete this notification
pt_BR: Excluir esta notificação

en: Deleted Field
pt_BR: Campo excluído

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description Placement
pt_BR: Descrição da localização

en: Description placement
pt_BR: Localização da descrição

en: Deselect All
pt_BR: Desmarcar Todos

en: Designer Documentation
pt_BR: Documentação do Designer

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Developer Documentation
pt_BR: Documentação do Desenvolvedor

en: Developer tools
pt_BR: Ferramentas para Desenvolvedores

en: Disable Auto-Formatting
pt_BR: Desativar auto-formatação

en: Disable Auto-formatting
pt_BR: Desativar Auto-formatação

en: Disable Default Margins
pt_BR: Desativar Margem padrão

en: Disable Quantity
pt_BR: Desativar Quantidade

en: Disable auto-formatting
pt_BR: Desativar a formatação automática

en: Disable default margins
pt_BR: Desativar margem padrão

en: Disable quantity field
pt_BR: Desativar campo de quantidade

en: Disable script output
pt_BR: Desabilitar script de saída

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Disables the quantity field.  A quantity of 1 will be assumed or you can add a Quantity field to your form from the Pricing Fields.
pt_BR: Desativa o campo de quantidade. A quantidade de 1 será assumida ou você pode adicionar um campo Quantidade ao seu formulário a partir dos Campos de Preços.

en: Disagree
pt_BR: Não concordo

en: Dismiss
pt_BR: Dispensar

en: Display completed progress bar on confirmation
pt_BR: Mostrar a barra de progresso concluída na confirmação

en: Display form description
pt_BR: Mostrar a descrição do formulário

en: Display form title
pt_BR: Mostrar título do formulário

en: Display option to use the values submitted in different field
pt_BR: Exibe opções para usar os valores enviados em um campo diferente

en: Display placeholder
pt_BR: Mostrar espaço reservado

en: District of Columbia
pt_BR: Distrito de Columbia

en: Divorced
pt_BR: Divorciado(a)

en: Do not close or navigate away from this page until the upgrade is 100% complete.
pt_BR: Não feche ou navegue para fora dessa página até que a atualização esteja 100% concluída.

en: Do not round
pt_BR: Não arredondar

en: Document Root
pt_BR: Raiz do Documento

en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

en: Donation
pt_BR: Doação

en: Donations
pt_BR: Doações

en: Donations are not editable
pt_BR: Doações não são editáveis

en: Download Export File
pt_BR: Baixar arquivo de Exportação.

en: Download file
pt_BR: Baixar arquivo

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Drag & drop to order and select which columns are displayed in the entries table.
pt_BR: Arraste e solte para ordenar e selecionar quais colunas são exibidas na tabela de registros.

en: Drag the fields to arrange them the way you prefer
pt_BR: Arraste os campos para organizá-los da maneira que preferir

en: Drag to Arrange Fields
pt_BR: Arraste para organizar os Campos

en: Drag up or down to arrange your fields.
pt_BR: Arraste para cima ou para baixo para organizar os seus campos.

en: Drop Down
pt_BR: Lista suspensa

en: Drop files here or
pt_BR: Solte arquivos aqui ou

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Duplicate this confirmation
pt_BR: Duplicar este Formulário

en: Duplicate this feed
pt_BR: Duplicar este feed

en: Duplicate this form
pt_BR: Duplicar este Formulário

en: Duplicate this notification
pt_BR: Duplicar esta notificação

en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: EAST TIMOR
pt_BR: TIMOR LESTE

en: ECUADOR
pt_BR: EQUADOR

en: EGYPT
pt_BR: EGITO

en: END PAGING
pt_BR: PAGINAÇÃO FINAL

en: EQUATORIAL GUINEA
pt_BR: GUINÉ EQUATORIAL

en: ERITREA
pt_BR: ERITREIA

en: ESTONIA
pt_BR: ESTÔNIA

en: ETHIOPIA
pt_BR: ETIÓPIA

en: Easily create web forms and manage form entries within the WordPress admin.
pt_BR: Crie formulários web e gerencie seus dados facilmente de dentro da administração WordPress.

en: East Timor
pt_BR: Timor Leste

en: Ecuador
pt_BR: Equador

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Field Options
pt_BR: Editar opções do Campo

en: Edit Form
pt_BR: Editar

en: Edit Last Page
pt_BR: Editar a última página

en: Edit Post
pt_BR: Editar Post

en: Edit settings for this form
pt_BR: Editar as configurações deste formulário

en: Edit the field options. Go ahead.. go crazy.
pt_BR: Edite as opções de campo. Vá em frente!

en: Edit this feed
pt_BR: Editar este feed

en: Edit this form
pt_BR: Editar este formulário

en: Edit this item
pt_BR: Editar este item

en: Education
pt_BR: Educação

en: Education/Training
pt_BR: Educação / Formação / Treinamento

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email Service
pt_BR: Serviço de e-mail

en: Embed Post/Page Id
pt_BR: Incorporar ID do Post/Página

en: Embed Post/Page Title
pt_BR: Incorporar Título do Post/Página

en: Embed URL
pt_BR: Incorporar URL

en: Embed Url
pt_BR: Incorporar URL

en: Embedding a Form
pt_BR: Incorporando um Formulário

en: Employed Full-Time
pt_BR: Empregado(a) em Tempo integral

en: Employed Part-Time
pt_BR: Empregado(a) de meio-período

en: Employee
pt_BR: Empregado

en: Employment
pt_BR: Emprego

en: Empty Trash
pt_BR: Esvaziar lixeira

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Enable "Select All" choice
pt_BR: Ativar escolha "Selecionar tudo"

en: Enable "other" choice
pt_BR: Ativar opção "outro"

en: Enable Ajax
pt_BR: Ativar AJAX

en: Enable Animation
pt_BR: Ativar animação

en: Enable Anti-spam honeypot
pt_BR: Ativar Anti-spam

en: Enable Calculation
pt_BR: Ativar Cálculo

en: Enable Choice Values
pt_BR: Ativar valores de opções

en: Enable Condition
pt_BR: Ativar Condição

en: Enable Conditional Logic
pt_BR: Ativar Lógica condicional

en: Enable Email Confirmation
pt_BR: Ativar e-mail de confirmação

en: Enable Enhanced UI
pt_BR: Ativar interface de usuário melhorada

en: Enable Multi-File Upload
pt_BR: Ativar envios múltiplos

en: Enable Next Button Conditional Logic
pt_BR: Ativar Lógica Condicional de Botão Seguinte

en: Enable Page Conditional Logic
pt_BR: Ativar Lógica Condicional de Página

en: Enable Password Input
pt_BR: Ativar campo de senha

en: Enable Password Strength
pt_BR: Ativar Teste de resistência de senha

en: Enable Save and Continue
pt_BR: Ativar Salvar e Continuar

en: Enable a trial period.  The user's recurring payment will not begin until after this trial period.
pt_BR: Ative um período de Avaliação Gratuito. O pagamento recorrente do usuário não começará até que este período termine.

en: Enable access to the API
pt_BR: Ativar o acesso à API

en: Enable animations
pt_BR: Ativar animações

en: Enable anti-spam honeypot
pt_BR: Ativar anti-spam

en: Enable conditional logic
pt_BR: Ativar Lógica condicional

en: Enable enhanced user interface
pt_BR: Ativar interface avançada

en: Enable entry limit
pt_BR: Ativar o limite de registro

en: Enable logging
pt_BR: Habilitar criação de log

en: Enable multiple columns
pt_BR: Ativar várias colunas

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Enables the honeypot spam protection technique, which is an alternative to the reCAPTCHA field.
pt_BR: Ativa uma técnica de anti-spam, alternativa ao campo reCAPTCHA.

en: Enabling calculations will allow the value of this field to be dynamically calculated based on a mathematical formula.
pt_BR: Ativar cálculos permitirá que o valor deste campo seja calculado dinamicamente com base em uma fórmula matemática.

en: End
pt_BR: Fim

en: End Page: Options
pt_BR: Página Final: Opções

en: Energy/Utilities
pt_BR: Energia / Utilidades

en: Engineering
pt_BR: Engenharia

en: English (UK)
pt_BR: Inglês (Reino Unido)

en: English (US)
pt_BR: Inglês (Estados Unidos)

en: Ensure that the conditional logic for this confirmation is different from all the other confirmations for this form and then press save to create the new confirmation.
pt_BR: Certifique-se de que a Lógica condicional para esta confirmação é diferente de todas as outras confirmações para este formulário e em seguida pressione Salvar para criar a nova confirmação.

en: Enter Email
pt_BR: Digite um e-mail

en: Enter Password
pt_BR: Digite sua senha

en: Enter Your License Key
pt_BR: Digite sua chave de licença

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a BCC of the notification email.
pt_BR: Digite uma lista separada por vírgulas de endereços de e-mail que você gostaria de receber um CCO do e-mail de notificação.

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a CC of the notification email.
pt_BR: Insira uma lista separada por vírgulas de endereços de e-mail que você gostaria de receber um CC do e-mail de notificação.

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive the selected notification emails.
pt_BR: Digite uma lista separada por vírgulas dos endereços de e-mail dos quais gostaria de receber os e-mails de notificação selecionados.

en: Enter a custom mask
pt_BR: Digite uma máscara personalizada

en: Enter a description for your form. This may be used for user instructions.
pt_BR: Digite uma descrição para seu formulário. Isso pode ser usado para instruções ao usuário.

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
pt_BR: Digite um nome de feed para identificar esta configuração com exclusividade.

en: Enter a message to be displayed to users who are not logged in (shortcodes and HTML are supported).
pt_BR: Digite uma mensagem para mostrar aos usuários que não estão autenticados (shortcodes e HTML são suportados)

en: Enter a number in the input box below to limit the number of entries allowed for this form. The form will become inactive when that number is reached.
pt_BR: Digite um número na caixa de entrada abaixo para limitar o número de registros permitidos para este formulário. O formulário ficará inativo quando esse número for atingido.

en: Enter a value
pt_BR: Digite um valor

en: Enter an amount
pt_BR: Digite um valor

en: Enter name
pt_BR: Digite o nome

en: Enter text to display at the top of the progress bar.
pt_BR: Digite o texto para mostrar na parte superior da barra de progresso.

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this field.
pt_BR: Selecione o nome da classe CSS que deseja utilizar no lugar dos estilos padrões desse formulário.

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this form.
pt_BR: Digite o nome da classe CSS que gostaria de usar para substituir os estilos padrões desse formulário.

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'add item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
pt_BR: Digite a URL da imagem personalizada para substituir o ícone padrão de 'adicionar item' . Recomendamos o tamanho máximo de 16px por 16px.

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'delete item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
pt_BR: Digite a URL da imagem personalizada para substituir o ícone padrão de 'excluir item'. Recomendamos o tamanho máximo de 16px por 16px.

en: Enter the URL of the webpage you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
pt_BR: Digite a URL do site para a qual o usuário será redirecionado ao enviar esse formulário.

en: Enter the admin label of the form field.  Entering a value in this field will override the Field Label when displayed in the Gravity Forms administration tool.
pt_BR: Digite o rótulo Admin do campo. Digitando um valor nesse campo, ele substituirá o rótulo do Campo quando visualizada na ferramenta de administração do Gravity Forms.

en: Enter the allowed file extensions for file uploads.  This will limit the type of files a user may upload.
pt_BR: Digite as extensões permitidas para o envio de arquivos. Isso limitará os tipos de arquivos permitidos para o usuário.

en: Enter the base price for this product.
pt_BR: Digite o preço base para este produto.

en: Enter the content (Text or HTML) to be displayed on the form.
pt_BR: Digite o conteúdo (Texto ou HTML) a ser exibido no formulário.

en: Enter the description for the form field.  This will be displayed to the user and provide some direction on how the field should be filled out or selected.
pt_BR: Digite a descrição do campo. Isso será mostrado ao usuário para auxiliá-lo no preenchimento ou seleção no campo.

en: Enter the email address you would like the notification email sent from, or select the email from available email form fields.
pt_BR: Digite o endereço de e-mail do qual você gostaria que a notificação fosse enviada, ou selecione o e-mail dos campos do formulário de e-mail disponível.

en: Enter the email address you would like the notification email sent to.
pt_BR: Digite o endereço de e-mail para o qual deseja que a notificação seja enviada.

en: Enter the email address you would like to be used as the reply to address for the notification email.
pt_BR: Digite o endereço de e-mail que gostaria de usar como o endereço de resposta para o e-mail de notificação.

en: Enter the label for this HTML block. It will help you identify your HTML blocks in the form editor, but it will not be displayed on the form.
pt_BR: Digite o rótulo para este bloco de HTML. Ele irá ajudá-lo a identificar seus blocos de HTML no editor de formulário, mas não será mostrado no formulário.

en: Enter the label of the form field.  This is the field title the user will see when filling out the form.
pt_BR: Digite o nome do campo. Esse é o campo do título que o usuário visualiza ao preencher o formulário.

en: Enter the label to be displayed next to the check box. For example, &quot;same as shipping address&quot;.
pt_BR: Digite o rótulo a ser exibido próximo à caixa de marcação. Por exemplo, &quot;o mesmo que o endereço de entrega&quot;.

en: Enter the maximum number of characters that this field is allowed to have.
pt_BR: Digite o número máximo de caracteres que este campo pode permitir

en: Enter the maximum number of rows that users are allowed to add.
pt_BR: Digite o número máximo de linhas que os usuários têm permissão para adicionar.

en: Enter the minimum and maximum values for this form field.  This will require that the value entered by the user must fall within this range.
pt_BR: Digite os valores mínimo e máximo para esse campo. Essa opção vai exigir que o usuário digite um valor entre os valores definidos.

en: Enter the name you would like the notification email sent from, or select the name from available name fields.
pt_BR: Digite o nome do qual o e-mail de notificação será enviado, ou selecione o nome nos campos de nomes disponíveis.

en: Enter the path to an image you would like to use as the form submit button.
pt_BR: Digite o caminho de uma imagem que gostaria de usar no botão submeter.

en: Enter the path to an image you would like to use as the page next button.
pt_BR: Digite o caminho para uma imagem que você gostaria de usar como o botão página anterior

en: Enter the path to an image you would like to use as the page previous button.
pt_BR: Digite o caminho para uma imagem que gostaria de usar como o botão de página anterior

en: Enter the text you would like the user to see on the confirmation page of this form.
pt_BR: Digite o texto que o usuário vai ser na página de confirmação deste formulário.

en: Enter the text you would like to appear on the form submit button.
pt_BR: Digite o texto que deseja que apareça no botão de submeter.

en: Enter the text you would like to appear on the page next button.
pt_BR: Digite o texto que gostaria de mostar no botão de próxima página

en: Enter the text you would like to appear on the page previous button.
pt_BR: Digite o texto que gostaria que mostrarno botão página anterior

en: Enter the title of your form.
pt_BR: Digite o título do seu formulário.

en: Enter value
pt_BR: Digite um valor:

en: Enter values in this setting to override the Sub-Label for each field.
pt_BR: Digite valores neste local para substituir o sub-rótulo para cada campo.

en: Enter your Gravity Forms License Key below.  Your key unlocks access to automatic updates, the add-on installer, and support.  You can find your key on the My Account page on the %sGravity Forms%s site.
pt_BR: Digite abaixo a sua chave de licença do Gravity Forms. Sua chave desbloqueia o acesso à atualizações automáticas, ao instalador de add-ons e ao suporte do plugin.  Você pode encontrar sua chave na página My Account no site %sGravity Forms%s .

en: Enter your reCAPTCHA Secret Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
pt_BR: Entre sua Chave secreta reCAPTCHA, se não possuir uma chave, basta se registrar e obter uma através do link. O reCAPTCHA é um serviço gratuito.

en: Enter your reCAPTCHA Site Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
pt_BR: Digite a chave de site do reCAPTCHA, se você não tem uma basta  cadastrar-se através do link. O reCAPCHA é um serviço gratuito.

en: Enter your reCAPTCHA site and secret keys in the reCAPTCHA Settings section of the %sSettings page%s
pt_BR: Digite as chaves secretas reCAPTCHA na seção Configurações do reCAPTCHA na %sPágina de Configurações%s

en: Entries
pt_BR: Registros

en: Entries Conversion
pt_BR: Conversão de Registros

en: Entries deleted successfully: %d
pt_BR: Registros excluídos com sucesso: %d

en: Entries for %s form have been deleted. | Entries for %s forms have been deleted.
pt_BR[0]: Entrada para %s formulário foi excluída.
pt_BR[1]: Os registros para %s formulários foram excluídos.

en: Entries processed: %1$d of %2$d
pt_BR: Registros processados: %1$d de %2$d

en: Entries updated successfully
pt_BR: Registros atualizadas com sucesso.

en: Entry
pt_BR: Registro

en: Entry #
pt_BR: Registro #

en: Entry Date
pt_BR: Data da Entrada

en: Entry ID
pt_BR: ID da Entrada

en: Entry Id
pt_BR: ID da Entrada

en: Entry Limit Reached Message
pt_BR: Data do Registro

en: Entry List
pt_BR: Lista de Registro

[ctx: Entry List]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Entry List]
en: Starred
pt_BR: Com estrela

[ctx: Entry List]
en: Unread
pt_BR: Não lido

en: Entry URL
pt_BR: URL do registro

en: Entry Updated.
pt_BR: Registro atualizado.

en: Entry deleted.
pt_BR: Registro excluído.

en: Entry details migrated.
pt_BR: Detalhes da entrada migrados.

en: Entry not found
pt_BR: Registro não encontrado

en: Entry updated successfully
pt_BR: Registro atualizado com sucesso.

en: Entry with id %s not found
pt_BR: Registro com ID %s não encontrado

en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_BR: Eritréia

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error Migrating Entry Details: %s
pt_BR: Erro ao migrar detalhes da entrada: %s

en: Error Migrating Entry Headers: %s
pt_BR: Erro ao migrar cabeçalhos de entrada: %s

en: Error Migrating Entry Meta: %s
pt_BR: Erro ao migrar o Meta de entrada: %s

en: Error Migrating incomplete submissions: %s
pt_BR: Erro ao migrar submissões incompletas: %s

en: Error retrieving results. If the problem persists, please contact support.
pt_BR: Erro ao recuperar os resultados. Se o problema persistir, entre em contato com o nosso suporte.

en: Error updating form
pt_BR: Erro ao atualizar o formulário

en: Error updating form confirmations
pt_BR: Erro ao atualizar as confirmações de formulário

en: Error updating form notifications
pt_BR: Erro ao atualizar as notificações de formulário

en: Error updating title
pt_BR: Erro ao atualizar o título

en: Errors have been highlighted below.
pt_BR: Os erros foram destacados abaixo.

en: Estonia
pt_BR: Estônia

en: Estonian
pt_BR: Estoniano

en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

en: Europe
pt_BR: Europa

en: Event
pt_BR: Evento

en: Every %d Minutes
pt_BR: A Cada %d Minutos

en: Every day
pt_BR: Esloveno

en: Examples
pt_BR: Exemplos

en: Excerpt
pt_BR: Resumo

en: Existing
pt_BR: Existente

en: Expiration Date
pt_BR: Data de validade

en: Expiration Month
pt_BR: Mês de vencimento

en: Expiration Year
pt_BR: Ano de vencimento

en: Export Date Range
pt_BR: Selecione o período

en: Export Entries
pt_BR: Exportar Registros

en: Export Forms
pt_BR: Exportar Formulários

en: Export Selected Fields
pt_BR: Exportar campos selecionados

en: Export Selected Form
pt_BR: Exportar o formulário selecionado

en: Export Selected Forms
pt_BR: Exportar formulários selecionados

en: Export entries if {0} of the following match:
pt_BR: Exporta registros se {0} coincidir com:

en: Exporting entries. Progress:
pt_BR: Exportando registros. Progresso:

en: Extended
pt_BR: Estendido

en: Extra Large
pt_BR: Extra Grande

en: Extra Small
pt_BR: Extra Pequeno

en: FAROE ISLANDS
pt_BR: ILHAS FAROE

en: FINLAND
pt_BR: FINLÂNDIA

en: FRANCE
pt_BR: FRANÇA

en: FRENCH POLYNESIA
pt_BR: POLINÉSIA FRANCESA

en: Failed to capture %s. Reason: %s.
pt_BR: Falha ao captar %s. Motivo: %s.

en: Failed to load the preview for this form.
pt_BR: Falha ao carregar a visualização deste formulário.

en: Failed to move uploaded file.
pt_BR: Falha ao mover o arquivo enviado.

en: Failed to open input stream.
pt_BR: Falha ao abrir o fluxo de entrada.

en: Failed to open output stream.
pt_BR: Falha ao abrir o fluxo de saída.

en: Failed to open temp directory.
pt_BR: Falha ao abrir o diretório temporário.

en: Failed to upload file.
pt_BR: Falha ao enviar o arquivo.

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Faroe

en: Featured Image
pt_BR: Imagem destacada

en: Feb
pt_BR: fev

en: February
pt_BR: fevereiro

en: Feed Settings
pt_BR: Configurações do feed

en: Feed id %s not found
pt_BR: ID do feed %s não encontrado

en: Feed not found
pt_BR: Feed não encontrado

en: Feed updated successfully.
pt_BR: Feed atualizado com sucesso.

en: Feeds deleted successfully: %d
pt_BR: Feeds excluídos com sucesso: %d

en: Feeds updated: %d
pt_BR: Feeds atualizados: %d

en: Female
pt_BR: Feminino

en: Field
pt_BR: Campo

en: Field Choices
pt_BR: Campo de opções

en: Field Date Format
pt_BR: Formato do campo Data

en: Field Description
pt_BR: Descrição do Campo

en: Field ID
pt_BR: ID do Campo

en: Field Label
pt_BR: Rótulo do Campo

en: Field Label Visibility
pt_BR: Visibilidade do rótulo do Campo

en: Field Name Format
pt_BR: Formato do Campo Nome

en: Field Size
pt_BR: Tamanho do campo

en: Field Type
pt_BR: Tipo de Campo

en: Field type
pt_BR: Tipo de campo

en: Field type '%s' has not been implemented
pt_BR: Tipo de campo '%s' não foi implementado

en: File
pt_BR: Arquivo

en: File Upload
pt_BR: Envio de arquivo

en: File exceeds size limit
pt_BR: O arquivo excede o limite de tamanho.

en: File exceeds size limit. Maximum file size: %dMB
pt_BR: O arquivo excede o limite de tamanho. Tamanho máximo do arquivo: % dMB

en: File uploads, entry exports, and logging will not function properly.
pt_BR: Upload de arquivos, exportações de dados e o criação de log não funcionarão corretamente.

en: Filter the entries by adding conditions.
pt_BR: Filtra entradas adicionando condições.

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Finished
pt_BR: Terminado

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: Finnish
pt_BR: Finlandês

en: First
pt_BR: Nome

en: First Choice
pt_BR: Primeira opção

en: First Name
pt_BR: Nome

en: First Option
pt_BR: Primeira opção

en: First name
pt_BR: Nome

en: Fix it
pt_BR: Consertar isto

en: Florida
pt_BR: Flórida

en: Font Color
pt_BR: Cor da fonte

en: For addresses that only apply to one country, you can choose to not display the country drop down. Entries will still be recorded with the selected country.
pt_BR: Para endereços que só se aplicam a um país, você pode optar por não mostrar o país no formulário. Os registros ainda serão gravados com o país selecionado.

en: Forbidden
pt_BR: Proibido

en: Force SSL
pt_BR: Forçar SSL

en: Force the migration manually
pt_BR: Forçar a migração manualmente

en: Force the upgrade
pt_BR: Forçar a atualização

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Form Basics
pt_BR: Formulário Básico

en: Form Button
pt_BR: Botão do formulário

en: Form Button Image
pt_BR: Imagem do botão do formulário

en: Form Button Text
pt_BR: Texto do Botão do Formulário

en: Form CSS Class Name
pt_BR: Nome da classe CSS do formulário

en: Form Description
pt_BR: Descrição do formulário

en: Form Expired Message
pt_BR: Mensagem de Encerramento do Formulário

en: Form Field
pt_BR: Campo de Formulário

en: Form Id
pt_BR: ID do Formulário

en: Form Id and Entry Id are required parameters.
pt_BR: Id do formulário e Id da entrada são parâmetros obrigatórios.

en: Form Label Placement
pt_BR: Local do rótulo do formulário

en: Form Layout
pt_BR: Layout do Formulário

[ctx: Form List]
en: Active
pt_BR: Ativo

[ctx: Form List]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Form List]
en: Inactive
pt_BR: Inativo

[ctx: Form List]
en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Form Options
pt_BR: Opções do Formulário

en: Form Pending Message
pt_BR: Mensagem de Pendência do Formulário

en: Form Preview
pt_BR: Visualizar formulário

en: Form Settings
pt_BR: Configurações do formulário

en: Form Title
pt_BR: Título do Formulário

en: Form Total
pt_BR: Total do Formulário

en: Form deleted.
pt_BR: Formulário excluído.

en: Form description
pt_BR: Descrição do Formulário

en: Form duplicated.
pt_BR: Formulário duplicado.

en: Form is saved
pt_BR: O formulário foi salvo

en: Form is submitted
pt_BR: O formulário foi enviado

en: Form moved to the trash.
pt_BR: Formulário movido para a lixeira.

en: Form not found
pt_BR: Formulário não encontrado

en: Form restored.
pt_BR: Formulário restaurado.

en: Form settings updated successfully.
pt_BR: As configurações do formulário foram atualizadas com sucesso.

en: Form title
pt_BR: Título do Formulário

en: Form updated successfully
pt_BR: Formulário atualizado com sucesso.

en: Form updated successfully.
pt_BR: Formulário atualizado.

en: Form with id: %s not found
pt_BR: Formulário com ID: %s não foi encontrado

en: Forms
pt_BR: Formulários

en: Forms could not be imported. Please make sure your export file is in the correct format.
pt_BR: Os formulários não foram importados. Certifique-se de que o arquivo exportado está no formato correto.

en: Forms could not be imported. Your export file is not compatible with your current version of Gravity Forms.
pt_BR: Os formulários não foram importados. Seu arquivo de exportação não é compatível com a sua versão atual do Gravity Forms.

en: Forms deleted successfully: %d
pt_BR: Formulários excluídos com sucesso: %d

en: Forms migrated.
pt_BR: Formulários migrados.

en: Forms per page
pt_BR: Formulários por Página

en: Forms updated successfully
pt_BR: Formulários atualizados com sucesso.

en: Formula
pt_BR: Fórmula

en: France
pt_BR: França

en: French
pt_BR: Francês

en: French (Canadian)
pt_BR: Francês (Canadá)

en: French Polynesia
pt_BR: Polinésia Francesa

en: Frequency
pt_BR: Frequência

en: Friday
pt_BR: sexta-feira

en: From Email
pt_BR: Do e-mail

en: From Email Address
pt_BR: Do e-mail

en: From Name
pt_BR: Do nome

en: Full
pt_BR: Completo

en: Full Size
pt_BR: Tamanho Completo

en: Full Size - Centered
pt_BR: Tamanho Completo - Centralizado

en: Full Size - Left Aligned
pt_BR: Tamanho Completo - Alinhado à Esquerda

en: Full Size - Right Aligned
pt_BR: Tamanho Completo - Alinhado à Direita

en: Full-Time
pt_BR: Tempo integral

en: GABON
pt_BR: GABÃO

en: GAMBIA
pt_BR: GÂMBIA

en: GERMANY
pt_BR: ALEMANHA

en: GHANA
pt_BR: GANA

en: GREECE
pt_BR: GRÉCIA

en: GREENLAND
pt_BR: GROELÂNDIA

en: GRENADA
pt_BR: GRANADA

en: GUINEA
pt_BR: GUINÉ

en: GUINEA-BISSAU
pt_BR: GUINÉ-BISSAU

en: GUYANA
pt_BR: GUIANA

en: Gabon
pt_BR: Gabão

en: Galician
pt_BR: Galego

en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

en: Gender
pt_BR: Gênero

en: General
pt_BR: Geral

en: General Settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: German
pt_BR: Alemão

en: German (Austria)
pt_BR: Alemão (Áustria)

en: German (Switzerland)
pt_BR: Alemão (Suíço)

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Getting Started with the Gravity Forms API
pt_BR: Primeiros passos com a API do Gravity Forms

en: Ghana
pt_BR: Gana

en: Global Settings
pt_BR: Configurações Globais

en: Go to the first page
pt_BR: Ir para a primeira página

en: Go to the last page
pt_BR: Ir para a última página

en: Go to the next page
pt_BR: Ir para a próxima página

en: Go to the previous page
pt_BR: Ir para a página anterior

en: Good
pt_BR: Boa

en: Government/Military
pt_BR: Governo / Militar

en: Grab here with your cursor.
pt_BR: Pegue aqui com o cursor.

en: Graduate or Professional Degree
pt_BR: Pós-graduação ou diploma profissional

en: Gravity Forms %s is required. Activate it now or %spurchase it today!%s
pt_BR: É necessário usar o Gravity Forms %s. Ative-o agora ou %scompre hoje!%s

en: Gravity Forms API Settings
pt_BR: Configurações da API do Gravity Forms

en: Gravity Forms Environment
pt_BR: Ambiente Gravity Forms

en: Gravity Forms Help
pt_BR: Ajuda do Gravity Forms.

en: Gravity Forms Widget
pt_BR: Widget Gravity Forms

en: Gravity Forms has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
pt_BR: O Gravity Forms foi desinstalado com sucesso. Ele pode ser reativado a partir da %spágina de plugins%s.

en: Gravity Forms integrates with reCAPTCHA, a free CAPTCHA service that helps to digitize books while protecting your forms from spam bots.
pt_BR: O Gravity Forms integra com o reCAPTCHA, um serviço de CAPTCHA gratuito que ajuda a digitalizar livros e ao mesmo tempo protege seus formulários contra spam.

en: Gravity Forms is currently upgrading the database to version %1$s. For sites with a large number of entries this may take a long time. Check the %2$sSystem Status%3$s page for further details.
pt_BR: Atualmente, o Gravity Forms está atualizando o banco de dados para a versão %1$s. Para sites com um grande número de entradas, isso pode levar muito tempo. Verifique a página %2$sStatus do sistema%3$spara mais detalhes.

en: Gravity Forms requires MySQL 5 or above.
pt_BR: O Gravity Forms requer MySQL 5 ou superior.

en: Gravity Forms requires PHP 5.6 or above.
pt_BR: Gravity Forms requer PHP 5.6 ou superior.

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms
pt_BR: O Gravity Forms requer o WordPress %s ou superior. Você deve atualizar o WordPress para utilizar esta versão do Gravity Forms.

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms.
pt_BR: O Gravity Forms requer o WordPress %s ou superior. Você deve atualizar o WordPress para utilizar esta versão do Gravity Forms.

en: Gravity Forms will download important bug fixes, security enhancements and plugin updates automatically. Updates are extremely important to the security of your WordPress site.
pt_BR: O Gravity Forms vai baixar correções de bugs, melhorias de segurança e atualizações do plugin automaticamente. As atualizações são extremamente importantes para a segurança do seu site WordPress.

en: Gray
pt_BR: Cinza

en: Greece
pt_BR: Grécia

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Green
pt_BR: Verde

en: Greenland
pt_BR: Groenlândia

en: Guinea
pt_BR: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: HTML Block
pt_BR: Bloco HTML

en: HTML Content
pt_BR: Conteúdo HTML

en: HTTP Referer URL
pt_BR: URL HTTP Referer

en: HUNGARY
pt_BR: HUNGRIA

en: Hawaii
pt_BR: Havaí

en: Healthcare
pt_BR: Cuidados com a Saúde

en: Hebrew
pt_BR: Hebreu

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Hidden
pt_BR: Oculto

en: Hidden Field
pt_BR: Campo Oculto

en: Hide
pt_BR: Esconder

en: Hide Address Line 2
pt_BR: Esconder Linha 2 do Endereço

en: Hide Country
pt_BR: Esconder País

en: Hide Province Field
pt_BR: Esconder o campo Cidade

en: Hide State Field
pt_BR: Esconder o campo Estado

en: Hide State/Province/Region
pt_BR: Esconder Cidade/Província/Região

en: High School
pt_BR: Ensino Médio

en: Home URL
pt_BR: URL da Página Inicial

en: Homemaker
pt_BR: Dona de Casa

en: Hong Kong Dollar
pt_BR: Dólar de Hong Kong

en: Hospitality/Travel
pt_BR: Hotelaria / Viagens

en: How Long
pt_BR: Há quanto tempo

en: How Often
pt_BR: Qual a freqüência

en: Human Resources
pt_BR: Recursos Humanos

en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

en: Hungarian Forint
pt_BR: Forint húngaro

en: Hungary
pt_BR: Hungria

en: I am done. Take me back to form list
pt_BR: Terminei. Leve-me de volta para a lista de formulários

en: I understand and accept the risk of not enabling background updates.
pt_BR: Eu entendo e aceito o risco de não ativar atualizações em segundo plano.

en: I understand the risks of not providing a valid license key.
pt_BR: Eu entendo os riscos de não fornecer uma chave de licença válida.

en: ICELAND
pt_BR: ISLÂNDIA

en: IMPORTANT: As this is a major update, we strongly recommend creating a backup of your site before updating.
pt_BR: IMPORTANTE: Como esta é uma atualização importante, recomendamos a criação de um backup do seu site antes da atualização.

en: INDIA
pt_BR: ÍNDIA

en: INDONESIA
pt_BR: INDONÉSIA

en: IP Address
pt_BR: Endereço de IP

en: IRAN
pt_BR: IRÃ

en: IRAQ
pt_BR: IRAQUE

en: IRELAND
pt_BR: IRLANDA

en: ITALY
pt_BR: ITÁLIA

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: Icelandic
pt_BR: islandês

en: If you continue, you will not be able to retrieve or restore your forms or entries.
pt_BR: Se continuar, você não será capaz de recuperar ou restaurar os seus formulários ou registros.

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Forms when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
pt_BR: Se você não digitar uma chave de licença válida, você não será capaz de atualizar o Gravity Forms quando importantes correções de bugs e aprimoramentos de segurança forem liberados. Isto pode ser um sério risco de segurança para o seu site.

en: If you get stuck, mouseover the tool tips for a little help.
pt_BR: Se tiver dúvidas, mova o cursor do mouse para ver a dica da ferramenta e ter uma ajudinha.

en: If you have other forms on the page (i.e. Comments Form), specify a higher tabindex start value so that your Gravity Form does not end up with the same tabindices as your other forms. To disable the tabindex, enter 0 (zero).
pt_BR: Se você tem outros formulários na página (ex.: formulário de comentários), especifique um valor maior de índice de tabulação para o Gravity Form não acabar com os índices iguais aos dos outros formulários. Para desativar o índice, digite 0 (zero).

en: If you would like to override the default error validation for a field, enter it here.  This message will be displayed if there is an error with this field when the user submits the form.
pt_BR: Se você precisar substituir a mensagem de erro de validação padrão, digite ela aqui. Esta mensagem será mostrada se houver algum erro no campo quando o usuário enviar o formulário.

en: If you would like to pre-populate the value of a field, enter it here.
pt_BR: Se você precisar pré-preencher um valor para o campo, digite aqui.

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image Meta
pt_BR: Metadados de Imagem

en: Image Metadata
pt_BR: Imagem

en: Image Path:
pt_BR: Caminho da Imagem:

en: Image Path:
pt_BR: Caminho da Imagem:

en: Impersonate account
pt_BR: Representar conta

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import Forms
pt_BR: Importar Formulários

en: Import/Export
pt_BR: Importar/Exportar

en: Importance
pt_BR: Importância

en: Important
pt_BR: Importante

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Inactive Columns
pt_BR: Desativar colunas

en: Include notes
pt_BR: Incluir notas

en: Include results if {0} match:
pt_BR: Incluir resultados se  {0} corresponder a:

en: Incoming Field Data
pt_BR: Dados de campo de receita

en: India
pt_BR: Índia

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

en: Industry
pt_BR: Indústria

en: Initial payment
pt_BR: Pagamento inicial

en: Input Mask
pt_BR: Máscara de entrada

en: Input masks provide a visual guide allowing users to more easily enter data in a specific format such as dates and phone numbers.
pt_BR: Máscaras de entrada fornecem um guia visual que permite aos usuários entrar dados em um formato específico, como datas e números de telefone de modo mais fácil.

en: Input type
pt_BR: Tipo de campo

en: Insert A Form
pt_BR: Inserir um Formulário

en: Insert Choices
pt_BR: Inserir opções

en: Insert Form
pt_BR: Inserir Formulário

en: Insert Merge Tag
pt_BR: Inserir Tag de Mesclagem

en: Installation Complete
pt_BR: Instalação completa

en: Installation/Maintenance
pt_BR: Automotiva

en: Insurance
pt_BR: Seguros

en: Intern
pt_BR: Interno

en: Internal Error
pt_BR: Erro  Interno

en: International
pt_BR: Internacional

en: Invalid credit card number.
pt_BR: Número de cartão de crédito inválido.

en: Invalid entry id: %s
pt_BR: ID do registro inválido: %s

en: Invalid form object
pt_BR: Objeto de formulário inválido

en: Invalid form objects
pt_BR: Objetos de formulário inválidos

en: Invalid log file.
pt_BR: Arquivo de log inválido.

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
pt_BR: Chave Inválida ou Expirada: Verifique se você digitou o valor correto e que a chave não está expirada.

en: Invalid selection. Please select one of the available choices.
pt_BR: Seleção inválida. Selecione uma das opções disponíveis.

en: Invalid value
pt_BR: Valor inválido

en: Iran
pt_BR: Irã

en: Iraq
pt_BR: Iraque

en: Ireland
pt_BR: Irlanda

en: Israeli New Sheqel
pt_BR: Novo Shekel de Israel

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: Italy
pt_BR: Itália

en: Item has been deleted.
pt_BR: O Item foi excluído.

en: Item has been saved.
pt_BR: O Item foi salvo.

en: JAPAN
pt_BR: JAPÃO

en: JORDAN
pt_BR: JORDÂNIA

en: Jan
pt_BR: jan

en: January
pt_BR: janeiro

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Japanese Yen
pt_BR: Yen japonês

en: Job Search Aids
pt_BR: Auxílio ao Trabalhador

en: Job Type
pt_BR: Tipo de Emprego

en: Jordan
pt_BR: Jordânia

en: Jul
pt_BR: jul

en: July
pt_BR: julho

en: Jun
pt_BR: jun

en: June
pt_BR: junho

en: KAZAKHSTAN
pt_BR: CAZAQUISTÃO

en: KENYA
pt_BR: QUÊNIA

en: KIRIBATI
pt_BR: QUIRIBATI

en: KYRGYZSTAN
pt_BR: QUIRGUISTÃO

en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

en: Keep background updates enabled
pt_BR: Ativar atualizações de segundo plano

en: Kenya
pt_BR: Quênia

en: Key
pt_BR: Chave

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

en: LATVIA
pt_BR: LETÔNIA

en: LEBANON
pt_BR: LÍBANO

en: LESOTHO
pt_BR: LESOTO

en: LIBERIA
pt_BR: LIBÉRIA

en: LIBYA
pt_BR: LÍBIA

en: LITHUANIA
pt_BR: LITUÂNIA

en: LUXEMBOURG
pt_BR: LUXEMBURGO

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Label Visibility
pt_BR: Visibilidade do rótulo

en: Label placement
pt_BR: Local do rótulo

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Laothian
pt_BR: Laótica

en: Large
pt_BR: Grande

en: Large - Centered
pt_BR: Grande - Centralizado

en: Large - Left Aligned
pt_BR: Grande - Alinhado à Esquerda

en: Large - Right Aligned
pt_BR: Grande - Alinhado à Direita

en: Last
pt_BR: Sobrenome

en: Last 30 Days
pt_BR: Últimos 30 dias

en: Last Entry: %s
pt_BR: Última Entrada: %s

en: Last Name
pt_BR: Sobrenome

en: Last name
pt_BR: Sobrenome

en: Latest values:
pt_BR: Últimos valores:

en: Latvia
pt_BR: Letônia

en: Latvian
pt_BR: Letão

en: Law Enforcement/Security
pt_BR: Aplicação da Legislação / Segurança

en: Lebanon
pt_BR: Líbano

en: Left aligned
pt_BR: Alinhado à esquerda

en: Legal
pt_BR: Direito

en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

en: Less than a month
pt_BR: Menos de um mês

en: Less than once a month
pt_BR: Menos de uma vez por mês

en: Liberia
pt_BR: Libéria

en: Libya
pt_BR: Líbia

en: License Key
pt_BR: Chave de Licença

en: Light
pt_BR: Claro

en: Limit Form Activity
pt_BR: Limitar atividade do Formulário

en: Limit Number of Entries
pt_BR: Limitar número de registros

en: Limit number of entries
pt_BR: Número limitado de Registros

en: Limit the number of entries a form can generate and/or schedule a time period the form is active.
pt_BR: Limite o número de registros de um formulário e/ou agende um período de tempo para o formulário ficar ativo.

en: Link text
pt_BR: Texto do link

en: Link to continue {form_title}
pt_BR: Link para continuar {form_title}

en: List
pt_BR: Lista

en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

en: Loaded Extensions
pt_BR: Extensões Carregadas

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Locale
pt_BR: Idiomas

en: Log Files
pt_BR: Arquivos de Registo

en: Log file could not be deleted.
pt_BR: O Arquivo de Registros não pôde ser excluído.

en: Log file was successfully deleted.
pt_BR: O Arquivo de Registros foi excluído com sucesso.

en: Logging
pt_BR: Criação de log

en: Logging assists in tracking down issues by logging debug and error messages in Gravity Forms Core and Gravity Forms Add-Ons. Important information may be included in the logging messages, including API usernames, passwords and credit card numbers. Logging is intended only to be used temporarily while trying to track down issues. Once the issue is identified and resolved, it should be disabled.
pt_BR: Criação de Log auxilia no rastreamento de problemas, registrando mensagens de erro e de depuração no Gravity Forms Core e Gravity Forms Add-Ons. Informações importantes podem ser incluídas nas mensagens de log, incluindo nomes de usuário da API, senhas e números de cartão de crédito. A Criação de Log destina-se apenas a ser usada temporariamente para tentar rastrear problemas. Uma vez que o problema é identificado e resolvido, deve ser desabilitada.

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: MACEDONIA
pt_BR: MACEDÔNIA

en: MADAGASCAR
pt_BR: MADAGÁSCAR

en: MALAWI
pt_BR: MALAVI

en: MALAYSIA
pt_BR: MALÁSIA

en: MALDIVES
pt_BR: MALDIVAS

en: MARSHALL ISLANDS
pt_BR: ILHAS MARSHALL

en: MAURITANIA
pt_BR: MAURITÂNIA

en: MAURITIUS
pt_BR: MAURÍCIA

en: MEXICO
pt_BR: MÉXICO

en: MICRONESIA
pt_BR: MICRONÉSIA

en: MOLDOVA
pt_BR: MOLDÁVIA

en: MONACO
pt_BR: MÔNACO

en: MONGOLIA
pt_BR: MONGÓLIA

en: MOROCCO
pt_BR: MARROCOS

en: MOZAMBIQUE
pt_BR: MOÇAMBIQUE

en: MYANMAR
pt_BR: MIANMAR

en: Macedonia
pt_BR: Macedônia

en: Madagascar
pt_BR: Madagáscar

en: Malawi
pt_BR: Malavi

en: Malay
pt_BR: Malaio

en: Malayalam
pt_BR: Malaiala

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Malaysian Ringgit
pt_BR: Ringgit da Malásia

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Male
pt_BR: Masculino

en: Management/Executive
pt_BR: Gestão / Executiva

en: Manufacturing/Operations
pt_BR: Manufatura / Operações

en: Map your Form Fields to the available listed fields.
pt_BR: Mapeie seus campos do formulário na lista de campos disponíveis.

en: Mar
pt_BR: mar

en: Marathi
pt_BR: Marata

en: March
pt_BR: março

en: Marital Status
pt_BR: Estado civil

en: Mark as Active
pt_BR: Marcar como ativo

en: Mark as Inactive
pt_BR: Marcar como inativo

en: Mark as Read
pt_BR: Marcar como lido

en: Mark as Spam
pt_BR: Marcar como Spam

en: Mark as Unread
pt_BR: Marcar como não lido

en: Mark read
pt_BR: Marcar como lido

en: Mark this entry as not spam
pt_BR: Marcar este registro como não sendo spam

en: Mark this entry as spam
pt_BR: Marcar este registro como spam

en: Mark this entry as unread
pt_BR: Marcar esse registro como não lido

en: Mark unread
pt_BR: Marcar como não lido

en: Married
pt_BR: Casado(a)

en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

en: Mask
pt_BR: Máscara

en: Math Challenge
pt_BR: Desafio de Matemática

en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

en: Mauritius
pt_BR: Maurício

en: Max
pt_BR: Máx.

en: Maximum Characters
pt_BR: Máximo de caracteres

en: Maximum Execution Time
pt_BR: Tempo Máximo de Execução

en: Maximum File Size
pt_BR: Tamanho máximo do arquivo

en: Maximum File Upload Size
pt_BR: Tamanho Máximo de Arquivo para Upload

en: Maximum File Uploads
pt_BR: Máximo de Arquivos para Upload

en: Maximum Input Variables
pt_BR: Máximo de Variáveis de Entrada

en: Maximum Number of Files
pt_BR: Número máximo de arquivos

en: Maximum Post Size
pt_BR: Tamanho Máximo do Post

en: Maximum Rows
pt_BR: Máximo de linhas

en: Maximum allowed on this server: %sMB
pt_BR: Máximo permitido neste servidor: %sMB

en: Maximum number of files reached
pt_BR: O número máximo arquivos permitidos foi atingido.

en: May
pt_BR: maio

en: Mbstring Enabled
pt_BR: Mbstring Ativado

en: Mcrypt Enabled
pt_BR: Mcrypt Ativado

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Medium - Centered
pt_BR: Médio - Centralizado

en: Medium - Left Aligned
pt_BR: Médio - Alinhado à Esquerda

en: Medium - Right Aligned
pt_BR: Médio - Alinhado à Direita

en: Memory Limit
pt_BR: Limite de Memória

en: Merge Tags
pt_BR: Mesclar Tags

en: Merge tags allow you to dynamically populate submitted field values in your form content wherever this merge tag icon is present.
pt_BR: Mesclar Tags permite preencher dinamicamente com valores os campos enviados no conteúdo do seu formulário sempre que o ícone "Mesclar Tag" estiver presente.

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Mexican Peso
pt_BR: Peso mexicano

en: Mexico
pt_BR: México

en: Micronesia
pt_BR: Micronésia

en: Middle
pt_BR: Meio

en: Middle name
pt_BR: Nome do meio

en: Migrating entry notes.
pt_BR: Migrando notas de entrada.

en: Migrating forms.
pt_BR: Migrando formulários.

en: Migrating incomplete submissions.
pt_BR: Migrando submissões incompletas.

en: Migrating leads. Step 1/3 Migrating entry headers. %d rows remaining.
pt_BR: Migrando leads. Passo 1/3 Migrando os cabeçalhos de entrada. %d linhas restantes.

en: Migrating leads. Step 2/3 Migrating entry details. %d rows remaining.
pt_BR: Migrando leads. Etapa 2/3 Migrando detalhes da entrada. %d linhas restantes.

en: Migrating leads. Step 3/3 Migrating entry meta. %d rows remaining.
pt_BR: Migrando leads. Passo 3/3 Migrando meta de entrada. %d linhas restantes.

en: Min
pt_BR: Mín.

en: Minimum Strength
pt_BR: Força mínima

en: Mismatch
pt_BR: Não coincidem

en: Miss
pt_BR: Senhorita

en: Missing entry id
pt_BR: ID do registro está em falta

en: Missing form id
pt_BR: ID do formulário em falta

en: Moldova
pt_BR: Moldávia

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Monday
pt_BR: segunda-feira

en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

en: Mongolian
pt_BR: Mongol

en: Month
pt_BR: Mês

en: Monthly
pt_BR: Mensalmente

en: Months of the Year
pt_BR: Meses do ano

en: Morocco
pt_BR: Morrocos

en: Move this entry to the trash
pt_BR: Mover este registro para a lixeira

en: Move this form to the trash
pt_BR: Mover este formulário para a lixeira

en: Move to Trash
pt_BR: Mover para a lixeira

en: Move to trash
pt_BR: Mover para a lixeira

en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

en: Mr.
pt_BR: Sr.

en: Mrs.
pt_BR: Sra.

en: Ms.
pt_BR: Srta.

en: Much Better
pt_BR: Muito melhor

en: Much Worse
pt_BR: Muito pior

en: Multi Select
pt_BR: Multi-seleção

en: Multiple Files
pt_BR: Múltiplos arquivos

en: Myanmar
pt_BR: Birmânia

en: NAMIBIA
pt_BR: NAMÍBIA

en: NETHERLANDS
pt_BR: HOLANDA

en: NEW ZEALAND
pt_BR: NOVA ZELÂNDIA

en: NICARAGUA
pt_BR: NICARÁGUA

en: NIGER
pt_BR: NÍGER

en: NIGERIA
pt_BR: NIGÉRIA

en: NORTH KOREA
pt_BR: COREIA DO NORTE

en: NORTHERN MARIANA ISLANDS
pt_BR: ILHAS MARIANAS DO NORTE

en: NORWAY
pt_BR: NORUEGA

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name (First)
pt_BR: Nome (primeiro)

en: Name (Last)
pt_BR: Nome (último)

en: Name Fields
pt_BR: Campos de Nome

en: Name Format
pt_BR: Formato do nome

en: Name Prefix Choices
pt_BR: Escolhas de prefixo de nome

en: Name each of the pages on your form.  Page names are displayed with the selected progress indicator.
pt_BR: Nomeie cada uma das páginas do seu formulário. Os nomes das páginas são mostrados com o indicador de progresso selecionado.

en: Name prefix
pt_BR: Prefixo do nome

en: Name suffix
pt_BR: Sufixo do nome

en: Namibia
pt_BR: Namíbia

en: Narrow the results by adding filters. Note that some field types support more options than others.
pt_BR: Limite os resultados, adicionando filtros. Observe que alguns tipos de campo suportam mais opções do que outros.

en: Netherlands
pt_BR: Holanda

en: Network Active Plugins
pt_BR: Plugins Ativos da Rede

en: Neutral
pt_BR: Neutro

en: Never used
pt_BR: Nunca usado

en: New
pt_BR: Novo

en: New Brunswick
pt_BR: Nova Brunswick

en: New Form
pt_BR: Novo Formulário

en: New Hampshire
pt_BR: Nova Hampshire

en: New Jersey
pt_BR: Nova Jersey

en: New Mexico
pt_BR: Novo México

en: New York
pt_BR: Nova Iorque

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: New Zealand Dollar
pt_BR: Dólar da Nova Zelândia

en: New submission from
pt_BR: Novo formulário de submissão

en: New version %s available.
pt_BR: Nova versão %s disponível.

en: Newfoundland & Labrador
pt_BR: Terra Nova e Labrador

en: Next
pt_BR: Seguinte

en: Next Button
pt_BR: Botão Seguinte

en: Next Button Conditional Logic
pt_BR: Lógica Condicional do botão Seguinte

en: Next Button Image
pt_BR: Imagem do botão Seguinte

en: Next Button Text
pt_BR: Texto do botão Seguinte

en: Next Page
pt_BR: Página Seguinte

en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

en: No
pt_BR: Não

en: No Duplicates
pt_BR: Sem duplicar

en: No Icon
pt_BR: Sem ícone

en: No entries for this field
pt_BR: Nenhum registro para este campo

en: No forms were found for your search query. %sView all forms%s.
pt_BR: Nenhum formulário foi encontrado para a expressão pesquisada. %sVer todos os formulários%s.

en: No notifications have been selected. Please select a notification to be sent.
pt_BR: Nenhuma notificação foi selecionada. Selecione uma notificação a ser enviada.

en: No property values were found in the request body
pt_BR: Não foram encontrados valores de propriedade no corpo da solicitação

en: No response
pt_BR: Sem resposta

en: No results
pt_BR: Sem resultados

en: No results matched
pt_BR: Nenhum resultado correspondente

en: No results.
pt_BR: Sem resultados.

en: No-Conflict Mode
pt_BR: Modo não-conflito

en: Non-Profit/Volunteer
pt_BR: ONGs / Voluntariado

en: None
pt_BR: Nenhum

en: North America
pt_BR: América do Norte

en: North Carolina
pt_BR: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt_BR: Dakota do Norte

en: North Korea
pt_BR: Coreia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt_BR: Ilhas Marianas do Norte

en: Northwest Territories
pt_BR: Territórios do Noroeste

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

en: Norwegian Krone
pt_BR: Coroa norueguesa

en: Not Important
pt_BR: Não é importante

en: Not Spam
pt_BR: Não é Spam

en: Not Sure
pt_BR: Não tenho certeza

en: Not authorized
pt_BR: Não autorizado

en: Not employed and not looking for work
pt_BR: Não está empregado e não está à procura de emprego

en: Not employed but looking for work
pt_BR: Não está empregado e está a procura de emprego

en: Not found
pt_BR: Não Encontrado

en: Not implemented
pt_BR: Não implementado

en: Not writable
pt_BR: Não gravável

en: Note: This is a simple form preview. This form may display differently when added to your page based on normal inheritance from parent theme styles.
pt_BR: Nota: esta é uma simples prévia do formulário. Este formulário  pode ter uma aparência diferente quando adicionado na sua página, baseado nos estilos herdados do tema pai.

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Notification could not be updated. Please enter all required information below.
pt_BR: A notificação não pode ser atualizada. Preencha todas as informações necessárias abaixo.

en: Notification deleted.
pt_BR: Notificação excluída.

en: Notification duplicated.
pt_BR: Notificação duplicada.

en: Notification not found
pt_BR: Notificação não encontrada

en: Notification saved successfully. %sBack to notifications.%s
pt_BR: Notificação salva com sucesso. %sVoltar para as notificações.%s

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Notifications for %s were resent successfully.
pt_BR: As notificações para %s foram reenviadas com sucesso.

en: Notifications were resent successfully.
pt_BR: As notificações foram reenviadas com sucesso.

en: Nov
pt_BR: nov

en: Nova Scotia
pt_BR: Nova Escócia

en: November
pt_BR: novembro

en: Now your new field magically appears over here.
pt_BR: Agora, o seu novo campo aparece magicamente aqui.

en: Number
pt_BR: Número

en: Number Format
pt_BR: Formato de número

en: Number Range
pt_BR: Intervalo de número

en: Number of Entries
pt_BR: Número de Registros

en: Number of entries per page:
pt_BR: Número de registros por página:

en: OMAN
pt_BR: OMÃ

en: Oct
pt_BR: out

en: October
pt_BR: outubro

en: Off
pt_BR: Desligado

en: Oman
pt_BR: Omã

en: On
pt_BR: Ligado

en: Once a month
pt_BR: Uma vez ao mês

en: Once a week
pt_BR: Uma vez por semana

en: Once you're happy with your form, remember to click on the 'update form' button to save all your hard work.
pt_BR: Uma vez que você estiver feliz com o seu formulário, lembre-se de clicar no botão "Atualizar formulário" para salvar todo seu trabalho.

en: Once you've found the field type you want, click to add it to the form editor here on the left side of your screen.
pt_BR: Uma vez que encontrou o tipo de campo que você quer, clique para adicioná-lo ao editor de formulário aqui do lado esquerdo da tela.

en: Only digits are allowed
pt_BR: Somente dígitos são aceitos

en: Only one Post Content field can be added to the form
pt_BR: Somente um campo de Conteúdo de Post pode ser adicionado ao formulário

en: Only one Post Excerpt field can be added to the form
pt_BR: Somente um campo Resumo do Post pode ser adicionado ao formulário

en: Only one Post Title field can be added to the form
pt_BR: Somente um campo Título de Post pode ser adicionado ao formulário

en: Only one Shipping field can be added to the form
pt_BR: Somente um campo de Entrega pode ser adicionado ao formulário

en: Only one credit card field can be added to the form
pt_BR: Apenas um campo de Cartão de crédito pode ser adicionado ao formulário

en: Only one reCAPTCHA field can be added to the form
pt_BR: Somente um campo reCAPTCHA pode ser adicionado ao formulário

en: Ontario
pt_BR: Ontário

en: Oops! There was an error saving the form title. Please refresh the page and try again.
pt_BR: Opa! Houve um problema ao salvar o título do formulário. Atualize a página e tente novamente.

en: Oops! We could not locate your form.
pt_BR: Opa! Não conseguimos encontrar o seu formulário.

en: Oops! We could not locate your form. Please try again.
pt_BR: Opa! Não conseguimos encontrar o seu formulário. Tente novamente.

en: Oops! We couldn't find your entry. Please try again
pt_BR: Opa! Não conseguimos encontrar seu registro. Tente novamente.

en: Oops!! Something went wrong. %sPlease try again or %scontact us%s.
pt_BR: Opa! Algo saiu errado. %sTente novamente ou %scontate-nos%s.

en: Oops!! Something went wrong.%sPlease try again or %scontact us%s.
pt_BR: Opa! Algo saiu errado.%sTente novamente ou %scontate-nos%s.

en: Open developer tools
pt_BR: Abrir Ferramentas para Desenvolvedores

en: Option
pt_BR: Opção

en: Option Label
pt_BR: Rótulo da opção

en: Optional form fields
pt_BR: Campos de Formulário opcionais

en: Options
pt_BR: Opções

en: Orange
pt_BR: Laranja

en: Order
pt_BR: Pedido

en: Orders
pt_BR: Pedidos

en: Other
pt_BR: Outros

en: Other Settings
pt_BR: Outras Configurações

en: Output CSS
pt_BR: CSS da saída

en: Output HTML5
pt_BR: HTML5 da saída

en: Over 3 years
pt_BR: Mais de 3 anos

en: Override Notifications
pt_BR: Substituir notificações

en: PAGE BREAK
pt_BR: QUEBRA DE PÁGINA

en: PAKISTAN
pt_BR: PAQUISTÃO

en: PALESTINE, STATE OF
pt_BR: PALESTINA, ESTADO DA

en: PANAMA
pt_BR: PANAMÁ

en: PAPUA NEW GUINEA
pt_BR: PAPUA-NOVA GUINÉ

en: PARAGUAY
pt_BR: PARAGUAI

en: PHILIPPINES
pt_BR: FILIPINAS

en: POLAND
pt_BR: POLÔNIA

en: PUERTO RICO
pt_BR: PORTO RICO

en: Page
pt_BR: Página

en: Page Conditional Logic
pt_BR: Lógica Condicional de Página

en: Page Names
pt_BR: Nome das Páginas

en: Pagination
pt_BR: Paginação

en: Paging: Options
pt_BR: Paginação: Opções

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Palestine, State of
pt_BR: Palestina, Estado da

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

en: Paragraph Text
pt_BR: Área de texto

en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

en: Parameter Name
pt_BR: Nome do Parâmetro

en: Parameter Name:
pt_BR: Nome do Parâmetro:

en: Parent
pt_BR: Pai

en: Part-Time
pt_BR: Meio-período

en: Pass Data Via Query String
pt_BR: Passar dados via cadeia de consulta

en: Pass Field Data Via Query String
pt_BR: Passar dados de campo via cadeia de consulta

en: Password
pt_BR: Senha

en: Payment Amount
pt_BR: Valor do Pagamento

en: Payment Date
pt_BR: Data de Pagamento

en: Payment Details
pt_BR: Detalhes do Pagamento

en: Payment Method
pt_BR: Método de Pagamento

en: Payment Status
pt_BR: Situação do Pagamento

en: Payment failed to be captured. Reason: %s
pt_BR: O pagamento falhou ao ser captado. Motivo: %s

en: Payment has been authorized. Amount: %s. Transaction Id: %s.
pt_BR: O pagamento foi autorizado. Total: %s. ID da Transação: %s.

en: Payment has been completed. Amount: %s. Transaction Id: %s.
pt_BR: O pagamento foi concluído. Valor: %s. ID da Transação: %s.

en: Payment has been refunded. Amount: %s. Transaction Id: %s.
pt_BR: O pagamento foi reembolsado. Valor: %s. ID da Transação: %s.

en: Payment has failed. Amount: %s.
pt_BR: O pagamento falhou. Valor: %s.

en: Payment is pending. Amount: %s. Transaction Id: %s.
pt_BR: O pagamento está pendente. Valor: %s. ID da Transação: %s.

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Pending Review
pt_BR: Revisão pendente

en: Per Diem
pt_BR: Por dia

en: Permalinks are not in the correct format.
pt_BR: Os links Permanentes não estão no formato correto.

en: Permanently Delete Entries
pt_BR: Excluir registros permanentemente

en: Permission denied
pt_BR: Permissão negada

en: Persian
pt_BR: Persa

en: Pharmaceutical/Biotech
pt_BR: Farmacêutica / Biotecnologia

en: Philippine Peso
pt_BR: Peso filipino

en: Philippines
pt_BR: Filipinas

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Phone Format
pt_BR: Formato do telefone

en: Phone Number Format
pt_BR: Formato do Telefone

en: Phone format:
pt_BR: Formato de Telefone:

en: Pick a field.. any field. Don't be shy.
pt_BR: Escolha um campo... qualquer campo. Não seja tímido.

en: Placeholder
pt_BR: Espaço reservado

en: Placeholder Label
pt_BR: Rótulos de espaço reservado

en: Placeholder text is not supported when using the Rich Text Editor.
pt_BR: Texto de espaço reservado não é suportado no Editor de Texto Rico.

en: Placeholder:
pt_BR: Espaço reservado:

en: Placeholders
pt_BR: Espaços reservados

en: Placeholders will not be submitted along with the form. Use Placeholders to give a hint at the expected value or format.
pt_BR: Os espaços reservados não são enviados juntamente com o formulário. Use os espaços reservados para dar uma dica do valor ou formato esperado.

en: Please %scontact our support team%s.
pt_BR: %sContate nossa equipe de suporte%s.

en: Please accept the terms
pt_BR: Aceite os termos

en: Please accept the terms.
pt_BR: Aceite os termos.

en: Please add a %s field to your form.
pt_BR: Adicione um campo de %s para seu formulário.

en: Please complete the reCAPTCHA widget to validate your reCAPTCHA keys:
pt_BR: Preencha o widget reCAPTCHA para validar as chaves reCAPTCHA:

en: Please enter a Title for this form. When adding the form to a page or post, you will have the option to hide the title.
pt_BR: Digite um título para este formulário. Ao inserir o formulário em uma página ou um post, você terá a opção de ocultar o título.

en: Please enter a URL.
pt_BR: Digite uma URL.

en: Please enter a confirmation name.
pt_BR: Digite um nome para a confirmação.

en: Please enter a form title.
pt_BR: Digite um título para o formulário

en: Please enter a message for the notification email
pt_BR: Digite uma mensagem para o e-mail de notificação

en: Please enter a subject for the notification email
pt_BR: Digite um assunto para o e-mail de notificação

en: Please enter a unique form title.
pt_BR: Digite um título único para o formulário.

en: Please enter a valid Website URL (e.g. http://www.gravityforms.com).
pt_BR: Digite uma URL válida (ex: http://www.gravityforms.com).

en: Please enter a valid amount.
pt_BR: Digite um valor válido.

en: Please enter a valid date in the format (%s).
pt_BR: Digite uma data válida no formato (%s).

en: Please enter a valid date.
pt_BR: Digite uma data válida.

en: Please enter a valid email address
pt_BR: Informe um e-mail válido

en: Please enter a valid email address for all highlighted routing rules above.
pt_BR: Digite um endereço de e-mail válido para todas as regras de encaminhamento destacadas acima.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the BCC field.
pt_BR: Digite um endereço de e-mail válido ou Tag de mesclagem no campo CCO.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the CC field.
pt_BR: Entre um endereço de e-mail válido ou uma tag de mesclagem no campo CC.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the Reply To field.
pt_BR: Digite um endereço de e-mail válido ou Tag de mesclagem no campo Responder Para.

en: Please enter a valid email address.
pt_BR: Por favor, entrar um email válido.

en: Please enter a valid license key.
pt_BR: Digite uma chave de licença válida.

en: Please enter a valid number
pt_BR: Digite um número válido.

en: Please enter a valid quantity
pt_BR: Indique uma quantidade válida

en: Please enter a valid quantity. Quantity cannot contain decimals.
pt_BR: Digite uma quantidade válida. O campo Quantidade não pode conter decimais.

en: Please enter a valid time.
pt_BR: Digite uma hora válida.

en: Please enter a valid value.
pt_BR: Digite um valor válido.

en: Please enter a value between %s and %s.
pt_BR: Digite um valor entre %s e %s.

en: Please enter a value greater than or equal to %s.
pt_BR: Digite um valor maior ou igual a %s.

en: Please enter a value less than or equal to %s.
pt_BR: Digite um valor menor ou igual a %s.

en: Please enter name.
pt_BR: Digite o nome.

en: Please enter your card's security code.
pt_BR: Digite o código de segurança do seu cartão.

en: Please enter your credit card information.
pt_BR: Digite suas informações de cartão de crédito.

en: Please resolve the following issues to use %s:
pt_BR: Resolva os seguintes problemas para usar %s:

en: Please review the plugin documentation and %sfrequently asked questions (FAQ)%s first. If you still can't find the answer %sopen a support ticket%s and we will be happy to answer your questions and assist you with any problems. %sPlease note:%s If you have not %spurchased a license%s from us, you will not have access to these help resources.
pt_BR: Reveja a documentação do plugin e as %sPerguntas Frequentes %s primeiro. Se não encontrar a resposta, %sabra um chamado de suporte%s e nós ficaremos felizes em ajudá-lo a solucionar qualquer questão. %sAtenção:%s Se você não %scomprou a licença%s conosco, não terá acesso a estes recursos de ajuda.

en: Please select a form
pt_BR: Selecione um formulário

en: Please select a form.
pt_BR: Selecione um formulário.

en: Please select a page.
pt_BR: Selecione uma página.

en: Please select at least one entry.
pt_BR: Selecione pelo menos um registro.

en: Please select at least one entry...
pt_BR: Selecione ao menos um registro...

en: Please select the currency for your location.  Currency is used for pricing fields and price calculations.
pt_BR: Selecione a moeda para seu local. A moeda é usada para campos de preços e cálculos de preços.

en: Please select the fields to be exported
pt_BR: Selecione os campos a serem exportados

en: Please select the forms to be exported
pt_BR: Selecione os formulários a serem exportados

en: Please wait for the uploading to complete
pt_BR: Aguarde o envio ser completado

en: Plugin Logging Settings
pt_BR: Configurações de Criação de Log do Plugin

en: Plugin logging settings have been updated.
pt_BR: As configurações de criação de log do plugin foram atualizadas.

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: Polish
pt_BR: Polonês

en: Polish Zloty
pt_BR: Zloty polonês

en: Port
pt_BR: Porta

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: Portuguese (Brazil)
pt_BR: Português (Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
pt_BR: Português (Portugal)

en: Post Author
pt_BR: Autor do Post

en: Post Body
pt_BR: Texto do Post

en: Post Category
pt_BR: Categoria do Post

en: Post Content Template
pt_BR: Modelo de Conteúdo do Post

en: Post Custom Field
pt_BR: Campo Personalizado do Post

en: Post Edit URL
pt_BR: URL da Edição do Post

en: Post Excerpt
pt_BR: Resumo do Post

en: Post Fields
pt_BR: Campos de Post

en: Post Fields allow you to add fields to your form that create Post Drafts in WordPress from the submitted data.
pt_BR: Campos de Posts permitem adicionar campos ao formulário que criam rascunhos de posts WordPress a partir dos dados apresentados.

en: Post Format
pt_BR: Formato do Post

en: Post Id
pt_BR: ID do Post

en: Post Image
pt_BR: Imagem do Post

en: Post Payment Actions
pt_BR: Ações pós-pagamento

en: Post Status
pt_BR: Status do Post

en: Post Tags
pt_BR: Tags do Post

en: Post Title
pt_BR: Título do Post

en: Post Title Template
pt_BR: Modelo do Título do Post

en: Postal Code
pt_BR: Código Postal

en: Pound Sterling
pt_BR: Libra esterlina

en: Predefined Choices
pt_BR: Opções Predefinidas

en: Prefer Not to Answer
pt_BR: Prefere não responder

en: Prefix
pt_BR: Prefixo

en: Prefix Choices
pt_BR: Prefixo das opções

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Preview this Form
pt_BR: Visualizar este formulário

en: Preview this form
pt_BR: Visualizar este formulário

en: Preview this form to see your custom icon.
pt_BR: Visualize este Formulário para ver seu ícone personalizado.

en: Preview your changes up here.
pt_BR: Visualize suas alterações aqui.

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Previous Button
pt_BR: Botão Anterior

en: Previous Button Image
pt_BR: Imagem do Botão Anterior

en: Previous Button Text
pt_BR: Texto do Botão Anterior

en: Previous Page
pt_BR: Página Anterior

en: Price
pt_BR: Preço

en: Price:
pt_BR: Preço:

en: Pricing Fields
pt_BR: Campos de Preços

en: Pricing fields allow you to add fields to your form that calculate pricing for selling goods and services.
pt_BR: Campos de Preços permitem adicionar campos ao formulário que calculam os preços de venda de bens e serviços.

en: Pricing form fields
pt_BR: Campos de Preço

en: Prince Edward Island
pt_BR: Ilha Príncipe Eduardo

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Print Entries
pt_BR: Imprimir Registros

en: Print Preview
pt_BR: Visualização de Impressão

en: Print all of the selected entries at once.
pt_BR: Imprimir todos os registros selecionados de uma vez.

en: Private API Key
pt_BR: Chave API Privada

en: Probably
pt_BR: Provavelmente

en: Probably Not
pt_BR: Provavelmente não

en: Process %s feed only when payment is received.
pt_BR: Processar feed %s somente quando o pagamento for recebido.

en: Process this feed if
pt_BR: Processar este feed se

en: Product
pt_BR: Produto

en: Product Field
pt_BR: Campo de Produto

en: Product Field Mapping
pt_BR: Mapeamento do Campo do Produto

en: Product Name
pt_BR: Nome do Produto

en: Product fields are not editable
pt_BR: Os campos de Produto não são editáveis

en: Products &amp; Services Settings
pt_BR: Configurações de Produtos &amp; Serviços

en: Products and Services
pt_BR: Produtos e Serviços

en: Professional Services
pt_BR: Serviços Profissionais

en: Progress Bar
pt_BR: Barra de progresso

en: Progress Bar Completion Text
pt_BR: Texto da barra de progresso na conclusão

en: Progress Bar Confirmation Display
pt_BR: Mostra a Barra de Progresso de Confirmação

en: Progress Bar Style
pt_BR: Estilo da Barra de Progresso

en: Progress Indicator
pt_BR: Indicador de Progresso

en: Property key incorrect
pt_BR: Chave de propriedade incorreta

en: Property values should be sent as an array
pt_BR: Valores de propriedade devem ser enviados como uma matriz

en: Protect your form entries from spam using Akismet.
pt_BR: Proteja as entradas do seu formulário contra spam usando o Akismet.

en: Province
pt_BR: Província

en: Public API Key
pt_BR: Chave API Pública

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

en: QA/Quality Control
pt_BR: Controle de Qualidade

en: QATAR
pt_BR: CATAR

en: QR Code
pt_BR: Código QR

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Qty
pt_BR: Quant.

en: Qty:
pt_BR: quant.

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Quantity:
pt_BR: Quantidade:

en: Queued for upgrade.
pt_BR: Enfileirado para atualização.

en: ROMANIA
pt_BR: ROMÊNIA

en: RUSSIA
pt_BR: RÚSSIA

en: RWANDA
pt_BR: RUANDA

en: Radio Buttons
pt_BR: Botões de rádio

en: Range
pt_BR: Faixa

en: Re-run database upgrade
pt_BR: Re-executar atualização de banco de dados

en: Read more about reCAPTCHA.
pt_BR: Leia mais sobre o reCAPTCHA

en: Real Estate
pt_BR: Imobiliário

en: Recent
pt_BR: Recente

en: Recurring Amount
pt_BR: Valor Recorrente

en: Recurring Payments
pt_BR: Pagamentos recorrentes

en: Recurring Times
pt_BR: Número de vezes da recorrência

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Redirect
pt_BR: Redirecionar

en: Redirect Form to Page
pt_BR: Redirecionar fomulário para a página

en: Redirect Form to URL
pt_BR: Redirecionar para URL

en: Redirect Query String
pt_BR: Redirecionamento da Cadeia de consulta

en: Redirect URL
pt_BR: URL de Redirecionamento

en: Refunds
pt_BR: Reembolsos

en: Registration
pt_BR: Cadastro

en: Reject Request
pt_BR: Rejeitar Pedido

en: Remove Star
pt_BR: Remover estrela

en: Remove a condition
pt_BR: Remover uma condição

en: Remove this row
pt_BR: Remover esta linha

en: Reply To
pt_BR: Responder para

en: Report Copied!
pt_BR: Relatório Copiado!

en: Report generated!
pt_BR: Relatório gerado!

en: Request Control
pt_BR: Pedir Controle

en: Request again
pt_BR: Solicitar novamente

en: Require Login Message
pt_BR: Exigir Mensagem de Login

en: Require user to be logged in
pt_BR: Requerer que o usuário tenha feito login

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Required Field
pt_BR: Campo obrigatório

en: Required Gravity Forms Add-On "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
pt_BR: Add-on obrigatório do Gravity Forms "%s" não atende ao requisito de versão mínima: %s.

en: Required Gravity Forms Add-On is missing: %s.
pt_BR: Add-on obrigatório do Gravity Forms está ausente: %s.

en: Required PHP extension "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
pt_BR: Extensão obrigatória do PHP "%s" não atende ao requisito de versão mínima: %s.

en: Required PHP extension missing: %s
pt_BR: Extensão obrigatória do PHP está ausente: %s

en: Required PHP function missing: %s
pt_BR: Função obrigatória do PHP está ausente: %s

en: Required WordPress plugin is missing: %s.
pt_BR: Plugin obrigatório do Wordpress está ausente: %s.

en: Required form fields
pt_BR: Campos de Formulário obrigatórios

en: Requirements check
pt_BR: Verifique os requisitos

en: Resend Notifications
pt_BR: Reenviar Notificações

en: Resending...
pt_BR: Reenviando ...

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Reset Views
pt_BR: Reiniciar Visualizações

en: Response code: %s
pt_BR: Código de resposta: %s

en: Restaurant/Food Service
pt_BR: Restaurante / Food Service

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Restore this entry
pt_BR: Restaurar este registro

en: Restrictions
pt_BR: Restrições

en: Results
pt_BR: Resultados

en: Results Filters
pt_BR: Filtrar resultados

en: Retail
pt_BR: Varejo

en: Retired
pt_BR: Aposentado(a)

en: Return to Form List
pt_BR: Retornar à Lista de formulários

en: Revenue
pt_BR: Receita

en: Review Form
pt_BR: Formulário de avaliação

en: Reviewing Form Submissions
pt_BR: Revisando os envios do Formulário

en: Right aligned
pt_BR: Alinhado à direita

en: Romania
pt_BR: Romênia

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Rounding
pt_BR: Arredondamento

en: Routing
pt_BR: Encaminhamento

en: Rules
pt_BR: Regras

en: Russia
pt_BR: Rússia

en: Russian
pt_BR: Russo

en: Russian Ruble
pt_BR: Rublo russo

en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

en: SAINT KITTS AND NEVIS
pt_BR: SÃO CRISTÓVÃO E NEVIS

en: SAINT LUCIA
pt_BR: SANTA LUCIA

en: SAINT VINCENT AND THE GRENADINES
pt_BR: SÃO VICENTE E GRANADINAS

en: SAN MARINO
pt_BR: SÃO MARINHO

en: SAO TOME AND PRINCIPE
pt_BR: SÃO TOMÉ E PRÍNCIPE

en: SAUDI ARABIA
pt_BR: ARÁBIA SAUDITA

en: SERBIA
pt_BR: SÉRVIA

en: SEYCHELLES
pt_BR: SEICHELES

en: SIERRA LEONE
pt_BR: SERRA LEOA

en: SINGAPORE
pt_BR: SINGAPURA

en: SINT MAARTEN
pt_BR: SÃO MARTINHO

en: SLOVAKIA
pt_BR: ESLOVÁQUIA

en: SLOVENIA
pt_BR: ESLOVÊNIA

en: SOLOMON ISLANDS
pt_BR: ILHAS SALOMÃO

en: SOMALIA
pt_BR: SOMÁLIA

en: SOUTH AFRICA
pt_BR: ÁFRICA DO SUL

en: SOUTH KOREA
pt_BR: COREIA DO SUL

en: SPAIN
pt_BR: ESPANHA

en: START PAGING
pt_BR: PAGINAÇÃO INICIAL

en: SUDAN
pt_BR: SUDÃO

en: SUDAN, SOUTH
pt_BR: SUDÃO DO SUL

en: SWAZILAND
pt_BR: SUAZILÂNDIA

en: SWEDEN
pt_BR: SUÉCIA

en: SWITZERLAND
pt_BR: SUÍÇA

en: SYRIA
pt_BR: SÍRIA

en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lúcia

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: Sales
pt_BR: Vendas

en: Same as previous
pt_BR: Igual ao anterior

en: Sample Option
pt_BR: Opção Modelo

en: Sample: phone={Phone:1}&email={Email:2}
pt_BR: Exemplo: telefone={Phone:1} &e-mail={Email:2}

en: San Marino
pt_BR: São Marinho

en: Sao Tome and Principe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

en: Satisfaction
pt_BR: Satisfação

en: Satisfied
pt_BR: Satisfeito

en: Saturday
pt_BR: sábado

en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save & Continue Link
pt_BR: Link de Salvar & Continuar

en: Save & Continue Token
pt_BR: Token de Salvar & Continuar

en: Save &amp; Continue Email Input
pt_BR: Campo de e-mail de Salvar &amp; Continuar

en: Save &amp; Continue Link
pt_BR: Link de Salvar &amp; Continuar

en: Save &amp; Continue Token
pt_BR: Token de Salvar &amp; Continuar

en: Save Confirmation
pt_BR: Salvar confirmação

en: Save Notification
pt_BR: Salvar Notificação

en: Save Settings
pt_BR: Salvar Configurações

en: Save Your Form
pt_BR: Salve seu formulário

en: Save Your New Form
pt_BR: Salve seu novo formulário

en: Save and Continue
pt_BR: Salvar e Continuar

en: Save and Continue Confirmation
pt_BR: Confirmação de Salvar e Continuar

en: Save and Continue Email
pt_BR: E-mail de Salvar e Continuar

en: Save and Continue Email Sent Confirmation
pt_BR: E-mail de Confirmação de Salvar e Continuar enviado

en: Save and Continue Later
pt_BR: Salvar e continuar mais tarde

en: Save and continue email is requested
pt_BR: É solicitado um e-mail para o Salvar e Continuar

en: Save as
pt_BR: Salvar como

en: Save as new custom choice
pt_BR: Salvar como nova lista de opções

en: Saved! Redirecting...
pt_BR: Salvo! Redirecionando...

en: Saving...
pt_BR: Salvando...

en: Schedule Form
pt_BR: Programar formulário

en: Schedule Form End Date/Time
pt_BR: Agendar Data/Hora de término

en: Schedule Start Date/Time
pt_BR: Agendar Data/Hora de início

en: Schedule a time period the form is active.
pt_BR: Programe um período de tempo para que o formulário fique ativo.

en: Schedule form
pt_BR: Formulário Programado

en: Science/Research
pt_BR: Ciência / Pesquisa

en: Scores are weighted calculations. Items ranked higher are given a greater score than items that are ranked lower. The total score for each item is the sum of the weighted scores.
pt_BR: Pontuações são cálculos ponderados. Os ítens melhor classificados recebem uma pontuação maior do que itens pior classificados. A pontuação total para cada item é a soma das pontuações ponderadas.

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search Forms
pt_BR: Formulários de Pesquisa

en: Seasonal
pt_BR: Sazonal

en: Second Choice
pt_BR: Segunda opção

en: Second Option
pt_BR: Segunda opção

en: Secret Key
pt_BR: Chave secreta

en: Section
pt_BR: Seção

en: Section Break
pt_BR: Quebra de Seção

en: Security Code
pt_BR: Código de Segurança

en: Select A Field Type
pt_BR: Selecione um Tipo de Campo

en: Select A Form
pt_BR: Selecione um Formulário

en: Select All
pt_BR: Selecionar Todos

en: Select Categories
pt_BR: Selecione Categorias

en: Select Date Range
pt_BR: Selecione o período

en: Select Fields
pt_BR: Selecionar campos

en: Select Files
pt_BR: Selecione Arquivos

en: Select Forms
pt_BR: Selecionar formulários

en: Select On or Off to enable or disable no-conflict mode. Setting this to On will prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
pt_BR: Selecione Ligado ou Desligado para ativar ou desativar o modo de não-conflito. Escolher Ligado impede que scripts e estilos externos sejam impressos nas páginas de administração do Gravity Forms, reduzindo conflitos com outros plugins e temas.

en: Select a %s Field
pt_BR: Selecione um campo de %s

en: Select a Currency
pt_BR: Selecione uma Moeda

en: Select a Field
pt_BR: Selecione um campo

en: Select a Form
pt_BR: Selecione um formulário

en: Select a Mask
pt_BR: Selecione uma máscara

en: Select a category
pt_BR: Selecione uma categoria

en: Select a category and customize the predefined choices or paste your own list to bulk add choices.
pt_BR: Selecione uma categoria e personalize as opções predefinidas ou cole a sua própria lista de opções.

en: Select a date range. Setting a range will limit the export to entries submitted during that date range. If no range is set, all entries will be exported.
pt_BR: Selecione um período. Definir um período limita a exportação para registros durante o intervalo. Se nenhum período for definido, todos os registros será exportados.

en: Select a field
pt_BR: Selecione um campo

en: Select a form
pt_BR: Selecione um Formulário

en: Select a form below to add it to your post or page.
pt_BR: Selecione um formulário abaixo para inserir em seu post ou página.

en: Select a form below to export entries. Once you have selected a form you may select the fields you would like to export and then define optional filters for field values and the date range. When you click the download button below, Gravity Forms will create a CSV file for you to save to your computer.
pt_BR: Selecione um formulário abaixo para exportar os registros. Após selecionar, você pode selecionar os campos que deseja exportar e um período. Quando clicar no botão para baixar o arquivo, o Gravity Forms criará um arquivo CSV para você salvar no computador.

en: Select a form field size from the available options. This will set the width of the field. Please note: if using a paragraph field, the size applies only to the height of the field.
pt_BR: Selecione um tamanho de campo de formulário para as opções disponíveis. Atenção: caso use um campo do tipo parágrafo, o tamanho se aplicará somente à altura do campo.

en: Select a form from the list to add it to your post or page.
pt_BR: Selecione um formulário abaixo para inserir em seu post ou página.

en: Select a format
pt_BR: Selecione um formato

en: Select a page
pt_BR: Selecione uma página

en: Select a product field
pt_BR: Selecione um campo de produto

en: Select a transaction type
pt_BR: Selecione um tipo de transação

en: Select a transaction type.
pt_BR: Selecione um tipo de transação.

en: Select all %s{0}%s entries.
pt_BR: Selecione todos os %s{0}%s registros.

en: Select an action
pt_BR: Selecione uma ação

en: Select an action for this shortcode. Actions are added by some add-ons.
pt_BR: Selecione uma ação para este shortcode. Ações são adicionadas por alguns add-ons.

en: Select an email field
pt_BR: Selecione um campo de e-mail

en: Select an existing custom field
pt_BR: Selecione um campo personalizado existente

en: Select entry
pt_BR: Selecionar registro

en: Select files
pt_BR: Selecione os arquivos

en: Select form
pt_BR: Selecionar formulário

en: Select how many times the recurring payment should be made.  The default is to bill the customer until the subscription is canceled.
pt_BR: Selecione quantas vezes o pagamento recorrente deve ser feito. O padrão é cobrar o cliente até que a assinatura seja cancelada.

en: Select how you would like the sales data to be displayed.
pt_BR: Selecione como você gostaria que os dados de vendas fossem exibidos.

en: Select image size
pt_BR: Selecione o tamanho da imagem

en: Select one or more image metadata field to be displayed along with the image upload field. They enable users to enter additional information about the uploaded image.
pt_BR: Selecione um ou mais campo de metadados de imagem para mostrar juntamente com o campo de envio de imagem. Eles permitem aos usuários entrarem informações adicionais sobre a imagem carregada.

en: Select the Gravity Forms export files you would like to import. When you click the import button below, Gravity Forms will import the forms.
pt_BR: Selecione os arquivos de exportação do Gravity Forms que você deseja importar. Quando você clica no botão de importação abaixo, o Gravity Forms importará os formulários.

en: Select the author that will be used for the post that is created by the form entry.
pt_BR: Selecione o autor que será utilizado para o post quando criado com a entrada de formulário.

en: Select the category that will be used for the post that is created by the form entry.
pt_BR: Escolha a categoria que será usada no post quando criado com a entrada de formulário.

en: Select the country you would like to be selected by default when the form gets displayed.
pt_BR: Selecione o país que você gostaria de deixar selecionado por padrão quando o formulário é exibido.

en: Select the custom field name from available existing custom fields, or enter a new custom field name.
pt_BR: Selecione o nome do campo personalizado entre as opções disponíveis, ou digite um novo nome.

en: Select the default description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
pt_BR: Selecione o posicionamento padrão da descrição. As descrições podem ser colocadas acima ou abaixo dos campos. Esta configuração pode ser substituída nas configurações de aparência para cada campo.

en: Select the default label placement.  Labels can be top aligned above a field, left aligned to the left of a field, or right aligned to the right of a field. This is a global label placement setting
pt_BR: Selecione a posição padrão do rótulo. Rótulos podem ser alinhados acima do campo, alinhados à esquerda do lado esquerdo do campo ou alinhados à direita do campo. Esta é uma posição global para todos os rótulos.

en: Select the default sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
pt_BR: Selecione o posicionamento padrão do sub-rótulo. Os sub-rótulos podem estar acima ou abaixo dos campos. Esta configuração pode ser substituída nas configurações de aparência para cada campo.

en: Select the description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs.
pt_BR: Selecione o local da descrição. As descrições podem ser colocadas acima ou abaixo dos campos.

en: Select the field to be used as the source for the values for this field.
pt_BR: Selecione o campo a ser usado como a fonte para os valores deste campo.

en: Select the fields you would like to include in the export.
pt_BR: Selecione os campos que gostaria de exportar.

en: Select the fields you'd like to use in this Address Field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
pt_BR: Selecione os campos que você gostaria de usar neste campo de Endereço e personalize os sub-rótulos inserindo novos.

en: Select the fields you'd like to use in this Name field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
pt_BR: Selecione os campos que você gostaria de usar neste campo Nome e personalize os sub-rótulos inserindo novos.

en: Select the form you would like to export entry data from. You may only export data from one form at a time.
pt_BR: Selecione o formulário do qual deseja exportar os registros. Você pode exportar os registro de um formulário por vez.

en: Select the format of numbers that are allowed in this field. You have the option to use a comma or a dot as the decimal separator.
pt_BR: Selecione o formato de números que são permitidos neste campo. Você tem a opção de usar uma vírgula ou um ponto como separador decimal.

en: Select the format you would like to use for the Name field.  There are 3 options, Normal which includes First and Last Name, Extended which adds Prefix and Suffix, or Simple which is a single input field.
pt_BR: Selecione o formato que gostaria para o Campo Nome. Há 3 opções, Normal (inclui Nome e Sobrenome), Extenso (adiciona Prefixo e Sufixo), ou Simples (um único campo de texto).

en: Select the format you would like to use for the date input.
pt_BR: Selecione o formato que gostaria de usar para o campo de data.

en: Select the format you would like to use for the phone input.  Available options are domestic US/CANADA style phone number and international long format phone number.
pt_BR: Selecione o formato que você gostaria de usar para a entrada de telefone. As opções disponíveis são estilo EUA/CANADÁ e número de telefone internacional de longo formato.

en: Select the format you would like to use for the time field.  Available options are 12 hour (i.e. 8:30 pm) and 24 hour (i.e. 20:30).
pt_BR: Selecione o formato que você gostaria de usar para o campo de hora. As opções disponíveis são 12 horas (ou seja, 8:30) ou 24 horas (ou seja, 20:30).

en: Select the forms you would like to export.
pt_BR: Selecione os formulários que gostaria de exportar.

en: Select the forms you would like to export. When you click the download button below, Gravity Forms will create a JSON file for you to save to your computer. Once you've saved the download file, you can use the Import tool to import the forms.
pt_BR: Selecione os formulários a serem exportados. Quando você clicar no botão abaixo o Gravity Forms criará um arquivo JSON para você salvar no seu computador. Após salvar o arquivo, você pode usar a ferramenta de importação para importar os formulários.

en: Select the label visibility for this field.  Labels can either inherit the form setting or be hidden.
pt_BR: Selecione a visibilidade do rótulo para este campo. Os rótulos também podem herdar a definição de formulário ou serem ocultas.

en: Select the language you would like to use for the reCAPTCHA display from the available options.
pt_BR: Selecione o idioma que deseja para o campo reCAPTCHA.

en: Select the page you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
pt_BR: Selecione a página que para a qual o usuário será redirecionado ao submeter esse formulário.

en: Select the post format that will be used for the post that is created by the form entry.
pt_BR: Selecione o formato do post que será usado na criação do post pela entrada desse formulário.

en: Select the post status that will be used for the post that is created by the form entry.
pt_BR: Selecione o status do post que será usado quando criado com a entrada do formulário.

en: Select the province you would like to be selected by default when the form gets displayed.
pt_BR: Selecione a cidade em que você gostaria de deixar selecionada por padrão quando o formulário é exibido.

en: Select the state you would like to be selected by default when the form gets displayed.
pt_BR: Selecione o estado padrão logo quando o formulário é mostrado.

en: Select the style you would like to use for the credit card icons.
pt_BR: Selecione o estilo que você gostaria de usar para os ícones de cartão de crédito.

en: Select the sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs.
pt_BR: Selecione o local da descrição. As descrições podem ser colocadas acima ou abaixo dos campos.

en: Select the type of CAPTCHA you would like to use.
pt_BR: Selecione o tipo de CAPTCHA que você gostaria de usar.

en: Select the type of address you would like to use.
pt_BR: Selecione o tipo de endereço que você quer usar.

en: Select the type of field from the available form fields.
pt_BR: Selecione o tipo de campo entre os campos disponíveis.

en: Select the type of inputs you would like to use for the date field. Date Picker will let users select a date from a calendar. Date Field will let users free type the date.
pt_BR: Selecione o tipo de campos que você gostaria de usar para o campo de data. O Seletor de data permite aos usuários selecionarem uma data no calendário. O campo Data permite aos usuários digitarem uma data livremente.

en: Select the visibility for this field.
pt_BR: Selecione a visibilidade deste campo.

en: Select the visual theme for the reCAPTCHA field from the available options to better match your site design.
pt_BR: Selecione o tema para o campo reCAPTCHA entre as opções disponíveis. Selecione a opção que mais combinar com o design do seu site.

en: Select this option to enable multiple files to be uploaded for this field.
pt_BR: Marque esta opção para ativar envios múltiplos para este campo.

en: Select this option to limit user input to unique values only.  This will require that a value entered in a field does not currently exist in the entry database for that field.
pt_BR: Selecione esta opção para tornar o campo único. Esta opção limita o campo a somente um valor único no banco de dados.

en: Select this option to make the form field required.  A required field will prevent the form from being submitted if it is not filled out or selected.
pt_BR: Selecione essa opção para tornar esse campo obrigatório. Um campo obrigatório impede o formulário de ser enviado se ele não foi preenchido ou selecionado corretamente.

en: Select this setting to display the option as activated by default when the form first loads.
pt_BR: Selecione esta configuração para mostrar a opção como ativada por padrão quando o formulário é carregado pela primeira vez.

en: Select which Product this field is tied to.
pt_BR: Selecione o Produto ao qual está campo está vinculado.

en: Select which actions should only occur after payment has been received.
pt_BR: Selecione quais ações devem ocorrer somente após o pagamento ter sido recebido.

en: Select which categories are displayed. You can choose to display all of them or select individual ones.
pt_BR: Selecione as categorias a serem mostradas. Voce pode mostrar todas ou selecionar algumas delas.

en: Select which field determines the payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the payment amount.
pt_BR: Selecione qual campo determina a quantia do pagamento, ou selecione 'Total do Formulário' para usar o total de todos os campos de preços como a quantia do pagamento.

en: Select which field determines the recurring payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the recurring amount.
pt_BR: Selecione qual campo determina a quantia do pagamento recorrente, ou selecione 'Total do Formulário' para usar o total de todos os campos de preços como quantia recorrente.

en: Select which progress bar style you would like to use.  Select custom to choose your own text and background color.
pt_BR: Selecione o estilo que gostaria de usar na barra de progresso. Selecione Personalizado para escolher seu próprio texto e cor de fundo

en: Select which type of visual progress indicator you would like to display.  Progress Bar, Steps or None.
pt_BR: Selecione qual o tipo de indicador visual de progresso gostaria de mostrar. Barra de Progresso, Passos ou Nenhum.

en: Select yes or no to enable or disable CSS output.  Setting this to no will disable the standard Gravity Forms CSS from being included in your theme.
pt_BR: Selecione sim ou não para ativar ou desativar o CSS padrão. Selecionar Não, desativara o CSS padrão do Gravity Forms.

en: Select yes or no to enable or disable HTML5 output. Setting this to no will disable the standard Gravity Forms HTML5 form field output.
pt_BR: Selecione Sim ou Não para ativar ou desativar o HTML5. Selecionar Não, desativa o HTML5 padrão do Gravity Forms.

en: Select your billing cycle.  This determines how often the recurring payment should occur.
pt_BR: Selecione seu período de faturamento. Isto determina com que frequência o pagamento recorrente deve ocorrer.

en: Selected
pt_BR: Selecionado

en: Selecting this option will set the post author to the WordPress user that submitted the form.
pt_BR: Selecionar esta opção define o usuário do WordPress que enviou o formulário como o autor do post.

en: Self-employed
pt_BR: Autônomo

en: Send Link
pt_BR: Enviar Link

en: Send To
pt_BR: Enviar para

en: Send To Email Address
pt_BR: Enviar para o e-mail

en: Send this notification if
pt_BR: Envie esta notificação se

en: Send to
pt_BR: Enviar para

en: Send to Email
pt_BR: Enviar para e-mail

en: Send to Field
pt_BR: Enviar para o campo

en: Sep
pt_BR: set

en: Separated with commas (i.e. jpg, gif, png, pdf)
pt_BR: Separe por vírgulas (ex.: jpg, gif, png, pdf)

en: September
pt_BR: setembro

en: Serbia
pt_BR: Sérvia

en: Serbian
pt_BR: Sérvio

en: Server Environment
pt_BR: Ambiente do Servidor

en: Service
pt_BR: Serviço

en: Set as Featured Image
pt_BR: Definir como Imagem Destacada

en: Set this to No if you would like to disable the plugin from outputting HTML5 form fields.
pt_BR: Defina esta opção como Não se você gostaria de desativar o HTML5do formulário.

en: Set this to No if you would like to disable the plugin from outputting the form CSS.
pt_BR: Defina esta opção como Não se você gostaria de desativar o CSS do formulário.

en: Set this to ON to allow Gravity Forms to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
pt_BR: Deixe Ligado para permitir que o Gravity Forms baixe e instale correções de bugs e atualizações de segurança automaticamente em segundo plano. Requer uma chave de licença válida.

en: Set this to ON to display the Forms menu in the WordPress top toolbar. The Forms menu will display the latest ten forms recently opened in the form editor.
pt_BR: Deixe Ativo para mostrar os menu Formulário na barra de ferramentas do topo. O menu Formulários mostrará os últimos dez formulários aberto no editor de formulários.

en: Set this to ON to enable logging within Gravity Forms. Logging allows you to easily debug the inner workings of Gravity Forms.
pt_BR: Defina isso como ON para habilitar a criação de log dentro do Gravity Forms. Geração de Registros permite que você facilmente depure o funcionamento interno do Gravity Forms.

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
pt_BR: Deixe Ligado para impedir que scripts e estilos externos sejam impressos em páginas de admin com o Gravity Forms, reduzindo assim conflitos com outros plugins e temas.

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Settings License Key
pt_BR: Chave de Licença

en: Settings Updated
pt_BR: Configurações atualizadas

en: Setup Email Notifications for this Form
pt_BR: Configurar Notificações de E-mail para este Formulário

en: Setup Fee
pt_BR: Taxa de Instalação

en: Setup email notifications for this form
pt_BR: Configurar notificação para esse Formulario

en: Seychelles
pt_BR: Seicheles

en: Shipping
pt_BR: Entrega

en: Short
pt_BR: Curta

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Show more
pt_BR: Mostrar mais

en: Show more details
pt_BR: Mostrar mais detalhes

en: Show/hide QR Code
pt_BR: Mostrar/Esconder QR

en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

en: Sign up%s for an API key pair for your site.
pt_BR: Cadastre-se em %s para obter um par de chaves API para o seu site.

en: Singapore
pt_BR: Singapura

en: Singapore Dollar
pt_BR: Dólar de Singapura

en: Single
pt_BR: Solteiro(a)

en: Single Line Text
pt_BR: Campo de texto

en: Single Method
pt_BR: Método único

en: Single Product
pt_BR: Produto único

en: Single line text
pt_BR: Campo de texto

en: Sinhalese
pt_BR: Cingalês

en: Sint Maarten
pt_BR: São Martinho

en: Site Key
pt_BR: Chave do Site

en: Site Registration
pt_BR: Registro no site

en: Site URL
pt_BR: URL do Site

en: Site registered
pt_BR: Site cadastrado

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Skilled Labor
pt_BR: Mão-de-obra especializada

en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

en: Slovakia
pt_BR: Eslováquia

en: Slovenia
pt_BR: Eslovênia

en: Slovenian
pt_BR: Esloveno

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Social Security Number
pt_BR: Número do Seguro Social

en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt_BR: Somália

en: Some College
pt_BR: Alguma instrução

en: Somewhat Better
pt_BR: Um pouco melhor

en: Somewhat Important
pt_BR: Um pouco importante

en: Somewhat Worse
pt_BR: Um pouco pior

en: Sorry, this file extension is not permitted for security reasons.
pt_BR: Desculpe, essa extensão de arquivo não é permitida por razões de segurança.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
pt_BR: Desculpe, este tipo de arquivo não é permitido por razões de segurança.

en: Sorry. This form is no longer accepting new submissions.
pt_BR: Desculpe! Este formulário não aceita mais envio de dados.

en: Sorry. This form is no longer available.
pt_BR: Desculpe! Este formulário não existe mais.

en: Sorry. You must be logged in to view this form.
pt_BR: Desculpe. Você precisa fazer login para ver este formulário.

en: Source Field
pt_BR: Campo de origem

en: Source URL
pt_BR: URL de Origem

en: Source Url
pt_BR: URL de origem

en: South Africa
pt_BR: África do Sul

en: South African Rand
pt_BR: Rand sul-africano

en: South America
pt_BR: América do Sul

en: South Carolina
pt_BR: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt_BR: Dakota do Sul

en: South Korea
pt_BR: Coreia do Sul

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Spanish (Latin America)
pt_BR: Espanhol (América Latina)

en: Specify a mathematical formula. The result of this formula will be dynamically populated as the value for this field.
pt_BR: Especifica uma fórmula matemática. O resultado desta fórmula será preenchido dinamicamente como o valor para este campo.

en: Specify how many decimal places the number should be rounded to.
pt_BR: Especifica para quantas casas decimais o número deve ser arredondado.

en: Specify the maximum file size in megabytes allowed for each of the files.
pt_BR: Especifica o tamanho máximo em megabytes permitidos para cada um dos arquivos.

en: Specify the maximum number of files that can be uploaded using this field. Leave blank for unlimited. Note that the actual number of files permitted may be limited by this server's specifications and configuration.
pt_BR: Especifica o número máximo de arquivos que podem ser enviados usando este campo. Deixe em branco para ilimitado. Observe que o número real de arquivos permitido pode ser limitado por especificações e configurações do seu servidor.

en: Specify the starting tab index for the fields of this form.
pt_BR: Especifica o índice inicial da tabulação para os campos deste formulário.

en: Specify whether or not to use Ajax to submit the form.
pt_BR: Especifique se deseja ou não usar o AJAX para enviar o formulário.

en: Specify which notifications you would like to resend for the selected entries.
pt_BR: Especifique quais notificações gostaria de reenviar para os registro selecionados.

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Standard Fields
pt_BR: Campos Padrão

en: Standard Fields provide basic form functionality.
pt_BR: Campos Padrões fornecem funcionalidade básica ao formulário.

en: Starred
pt_BR: Estrelado

en: Start
pt_BR: Inicio

en: Start Date
pt_BR: Data de Início

en: Start Over There
pt_BR: Comece por aqui

en: Start by selecting a field type from the nifty floating panels on the right.
pt_BR: Comece selecionando um tipo de campo a partir dos painéis flutuantes à direita.

en: State
pt_BR: Estado

en: State / Province
pt_BR: Estado

en: State / Province / Region
pt_BR: Estado

en: Step
pt_BR: Passo

en: Steps
pt_BR: Passos

en: Street Address
pt_BR: Rua

en: Strength indicator
pt_BR: Indicador de força

en: Strong
pt_BR: Forte

en: Strongly Agree
pt_BR: Concordo fortemente

en: Strongly Disagree
pt_BR: Discordo fortemente

en: Student
pt_BR: Estudante

en: Sub-Label Placement
pt_BR: Posicionamento do sub-rótulo

en: Sub-Label:
pt_BR: Sub-rótulo:

en: Sub-Labels
pt_BR: Sub-rótulos

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Subject:
pt_BR: Assunto:

en: Submissions are currently blocked due to an upgrade in progress
pt_BR: As submissões estão atualmente bloqueadas devido a uma atualização em andamento

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Submitted on
pt_BR: Enviado em

en: Subscription
pt_BR: Assinatura

en: Subscription Details
pt_BR: Detalhes da Assinatura

en: Subscription Id
pt_BR: ID da Assinatura

en: Subscription Settings
pt_BR: Detalhes da assinatura

en: Subscription failed to be created. Reason: %s
pt_BR: A assinatura falhou ao ser criada. Motivo: %s

en: Subscription has been cancelled. Subscription Id: %s.
pt_BR: A assinatura foi cancelada. ID da assinatura: %s.

en: Subscription has been created. Subscription Id: %s.
pt_BR: A assinatura foi criada. ID da assinatura: %s.

en: Subscription has been paid. Amount: %s. Subscription Id: %s
pt_BR: A assinatura foi paga. Valor: %s. ID da assinatura: %s.

en: Subscription has expired. Subscriber Id: %s
pt_BR: A assinatura expirou. ID do assinante: %s

en: Subscription payment has failed. Amount: %s. Subscription Id: %s.
pt_BR: O pagamento da assinatura falhou. Valor: %s. ID da assinatura: %s.

en: Subscriptions
pt_BR: Assinaturas

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Sudan
pt_BR: Sudão

en: Sudan, South
pt_BR: Sudão do Sul

en: Suffix
pt_BR: Sufixo

en: Sunday
pt_BR: domingo

en: Support License Key
pt_BR: Chave de licença do Suporte

en: Supported Credit Cards
pt_BR: Cartões de crédito suportados

en: Swahili
pt_BR: Suaíli

en: Swaziland
pt_BR: Suazilândia

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Swedish
pt_BR: Sueco

en: Swedish Krona
pt_BR: Coroa sueca

en: Swiss Franc
pt_BR: Franco suíço

en: Switch Form
pt_BR: Alternar formulário

en: Switzerland
pt_BR: Suíça

en: Syria
pt_BR: Síria

en: System Report
pt_BR: Relatório do Sistema

en: System Status
pt_BR: Status do sistema

en: TAJIKISTAN
pt_BR: TAJIQUISTÃO

en: TANZANIA
pt_BR: TANZÂNIA

en: THAILAND
pt_BR: TAILÂNDIA

en: TRINIDAD AND TOBAGO
pt_BR: TRINIDAD E TOBAGO

en: TUNISIA
pt_BR: TUNÍSIA

en: TURKEY
pt_BR: TURQUIA

en: TURKMENISTAN
pt_BR: TURCOMENISTÃO

en: Tab Index Start
pt_BR: Início do índice de tabulação

en: Tab Index Start Value
pt_BR: Valor de início do índice de tabulação

en: Table does not exist
pt_BR: A tabela não existe

en: Table has not been upgraded successfully.
pt_BR: A tabela não foi atualizada com sucesso.

en: Taiwan New Dollar
pt_BR: Novo Dólar de Taiwan

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquistão

en: Take Over
pt_BR: Assumir Controle

en: Tanzania
pt_BR: Tanzânia

en: Technology
pt_BR: Tecnologia

en: Telecommunications
pt_BR: Telecomunicações

en: Telugu
pt_BR: Telugo

en: Temporary
pt_BR: Temporário

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Color
pt_BR: Cor do texto

en: Text:
pt_BR: Texto:

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Thai Baht
pt_BR: Baht tailandês

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: Thank you for saving {form_title}. Please use the unique link below to return to the form from any computer. <br /><br /> {save_link} <br /><br /> Remember that the link will expire after 30 days so please return via the provided link to complete your form submission.
pt_BR: Obrigado por salvar o {form_title}. Use o link original abaixo para retornar ao formulário a partir de qualquer computador.<br /><br />{save_link}<br /><br />Lembre-se que o link expira após 30 dias, então retorne usando o link fornecido para concluir o envio do formulário.

en: Thanks for contacting us! We will get in touch with you shortly.
pt_BR: Obrigado por entrar em contato! Em breve entraremos em contato.

en: The %s is not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
pt_BR: O %s não é compatível com esta versão do Gravity Forms. Veja a lista de plugins para mais detalhes.

en: The %sSend To%s email address provided is not valid.
pt_BR: O endereço de e-mail %sEnviar para%s fornecido não é válido.

en: The CAPTCHA wasn't entered correctly. Go back and try it again.
pt_BR: O CAPTCHA não foi digitado corretamente. Volte e tente novamente.

en: The Gravity Forms API allows developers to interact with this install via a JSON REST API.
pt_BR: A API do Gravity Forms permite aos desenvolvedores interagir com essa instalação através de uma API REST do JSON.

en: The Gravity Forms support agreement requires WordPress %s or greater. This site must be upgraded in order to be eligible for support.
pt_BR: O contrato de suporte do Gravity Forms requer o WordPress %s ou superior. Este site precisa ser atualizado para ser elegível a receber suporte.

en: The PHP readfile function is not available, please contact the web host.
pt_BR: A função readfile do PHP não está disponível, contate o servidor de hospedagem.

en: The Placeholder will not be submitted along with the form. Use the Placeholder to give a hint at the expected value or format.
pt_BR: O espaço reservado não será enviado juntamente com o formulário. Use o espaço reservado para dar uma dica do valor ou formato esperado.

en: The aggregate rank is the overall rank for all entries based on the weighted scores for each item.
pt_BR: A classificação agregada é a classificação total de todos os registros baseada nas classificações de cada item.

en: The average (mean) score for each row: the sum of all the scores for each row divided by the total number of entries.
pt_BR: A pontuação média para cada linha: a soma de todas as pontuações para cada linha dividido pelo número total de registros.

en: The average (mean) score for the whole field. The sum of the total scores divided by the number of entries.
pt_BR: A pontuação média para todo campo. A soma das pontuações totais dividido pelo número de entradas.

en: The average (mean) score: The sum of the scores divided by the number of entries.
pt_BR: A pontuação média: A soma das pontuações dividido pelo número de entradas.

en: The database is currently being upgraded to version %s. %s
pt_BR: O banco de dados está sendo atualizado para a versão %s.%s

en: The entry object must be an array
pt_BR: O objeto do registro deve ser uma matriz

en: The field is hidden when viewing the form. Useful when you require the functionality of this field but do not want the user to be able to see this field.
pt_BR: Este campo é oculto na visualização do formulário. É útil quando você precisa de seu funcionamento mas não quer que o usuário o veja.

en: The field is only visible when administering submitted entries. The field is not visible or functional when viewing the form.
pt_BR: O campo só é visível ao administrar as entradas enviadas. O campo não é visível ou funcional ao visualizar o formulário.

en: The following is a system report containing useful technical information for troubleshooting issues. If you need further help after viewing the report, click on the "Copy System Report" button below to copy the report and paste it in your message to support.
pt_BR: O que segue é um relatório do sistema que contém informações técnicas úteis para solucionar problemas. Se você precisar de mais ajuda após visualizar o relatório, clique no botão "Copiar Relatório do Sistema" abaixo para copiar o relatório, e então cole-o em sua mensagem para o suporte técnico.

en: The form for this entry does not exist
pt_BR: O formulário para este registro não existe

en: The form id must be specified
pt_BR: O ID do formulário deve ser especificado

en: The form title is missing
pt_BR: O título do formulário está em falta

en: The form title you have entered has already been used. Please enter a unique form title.
pt_BR: O título do formulário que você digitou já existe. Digite um título que ainda não foi usado.

en: The form title you have entered is already taken. Please enter a unique form title
pt_BR: O título do formulário digitado já existe. Digite um outro título.

en: The form title you have entered is already taken. Please enter a unique form title.
pt_BR: O título do formulário que você digitou já existe. Digite um título que ainda não foi usado.

en: The formula appears to be valid.
pt_BR: A fórmula parece ser válida.

en: The license key is used for access to automatic upgrades and support.
pt_BR: A chave de licença é utilizada para acesso às atualizações automáticas e suporte.

en: The reCAPTCHA was invalid. Go back and try it again.
pt_BR: O reCAPTCHA estava inválido. Volte e tente novamente.

en: The settings below are only required to authenticate external applications. WordPress cookie authentication is supported for logged in users.
pt_BR: As configurações abaixo são obrigatórias apenas para autenticar aplicativos externos. A autenticação de cookie do WordPress é suportada para usuários que fizeram login.

en: The subscription could not be canceled. Please try again later.
pt_BR: A assinatura não pode ser cancelada. Tente novamente mais tarde.

en: The text entered exceeds the maximum number of characters.
pt_BR: O texto digitado excede o número máximo de caracteres.

en: The text you have entered is not valid. For security reasons, some characters are not allowed.
pt_BR: O texto que você digitou é inválido. Por questões de segurança, alguns caracteres não são permitidos.

en: The uploaded file type is not allowed.
pt_BR: O tipo de arquivo enviado não é permitido.

en: The uploaded file type is not allowed. Must be one of the following: %s
pt_BR: O arquivo selecionado não é permitido. Arquivos permitidos: %s

en: The versions of the following add-ons you're running haven't been tested with Gravity Forms %s. Please update them or confirm compatibility before updating Gravity Forms, or you may experience issues:
pt_BR: As versões dos seguintes add-ons que você está executando não foram testadas com o Gravity Forms %s. Atualize-os ou confirme a compatibilidade antes de atualizar o  Gravity Forms, ou você pode ter problemas:

en: Theme
pt_BR: Tema

en: There appears to be a problem with the formula.
pt_BR: Aparentemente ocorreu um problema com a fórmula.

en: There appears to be an issue with one of the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
pt_BR: Parece haver um problema com uma das tabelas do banco de dados da Gravity Forms. Contate o suporte técnico.

en: There appears to be an issue with the data in the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
pt_BR: Parece haver um problema com os dados das tabelas do banco de dados da Gravity Forms. Contate o suporte técnico.

en: There are %d add-ons installed that are not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
pt_BR: Existem %d extras instalados que não são compatíveis com esta versão do Gravity Forms. Veja a lista de plugins para mais detalhes.

en: There are issues with your database.
pt_BR: Há problemas com seu banco de dados.

en: There are no forms in the trash.
pt_BR: Nenhum formulário na lixeira.

en: There are unsaved changes to the current confirmation. Would you like to discard these changes?
pt_BR: Há alterações não salvas para a confirmação atual. Você gostaria de descartar estas alterações?

en: There aren't any transactions that match your criteria.
pt_BR: Não existem quaisquer transações que correspondam aos seus critérios.

en: There hasn't been any sales in the specified date range.
pt_BR: Não há quaisquer vendas no período especificado.

en: There is a new version of %1$s available. %s.
pt_BR: Há uma nova versão do %1$s disponível. %s.

en: There is a new version of %s available.
pt_BR: Há uma nova versão disponível do %s

en: There is a new version of Gravity Forms available.
pt_BR: Há uma nova versão do Gravity Forms disponível.

en: There is an update available for Gravity Forms. %sView Details%s
pt_BR: Há uma atualização do Gravity Forms disponível. %sVer Detalhes%s

en: There was a problem while inserting one of the input values for the entry
pt_BR: Ocorreu um problema ao inserir um dos valores de entrada para o registro

en: There was a problem while inserting the entry properties
pt_BR: Ocorreu um problema ao inserir as propriedades do registro

en: There was a problem while inserting the field values
pt_BR: Ocorreu um problema ao inserir os valores do campo

en: There was a problem while inserting the form
pt_BR: Ocorreu um erro ao inserir o formulário.

en: There was a problem while saving the file on the server
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar o arquivo no servidor

en: There was a problem while updating one of the input values for the entry
pt_BR: Ocorreu um problema ao atualizar um dos valores de entrada para o registro

en: There was a problem while updating the entry properties
pt_BR: Ocorreu um problema ao atualizar as propriedades do registro

en: There was a problem while updating the field values
pt_BR: Ocorreu um problema ao atualizar os valores do campo

en: There was a problem with your submission.
pt_BR: Ocorreu um problema no envio dos seus dados.

en: There was an error registering your site. Please check that the licence key entered is valid and not expired. If the problem persists, please contact support. %1$sRegister Site%2$s.
pt_BR: Ocorreu um erro ao registrar seu site. Verifique se a chave de licença digitada é válida e não expirou. Se o problema persistir, entre em contato com o suporte. %1$sRegistre o site%2$s.

en: There was an error updating this feed. Please review all errors below and try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao atualizar este feed. Reveja todos os erros abaixo e tente novamente.

en: There was an error while deleting feed id %s
pt_BR: Ocorreu um problema ao excluir o feed %s

en: There was an error while inserting a feed
pt_BR: Ocorreu um problema ao entrar o feed

en: There was an error while processing the entries. Please contact support.
pt_BR: Ocorreu um erro ao processar os registros. Contate o suporte.

en: There was an error while processing the form:
pt_BR: Ocorreu um erro ao processar o formulário:

en: There was an error while resending the notifications.
pt_BR: Ocorreu um erro durante o reenvio das notificações.

en: There was an error while saving your form.
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar seu formulário.

en: There was an error while saving your settings.
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar suas configurações

en: There was an error while updating feed id %s
pt_BR: Ocorreu um problema ao atualizar o feed %s

en: There was an error while uploading the file. Error code: %d
pt_BR: Ocorreu um erro ao enviar o arquivo. Código do erro: %d

en: There was an error while validating your license key. Gravity Forms will continue to work, but automatic upgrades will not be available. Please contact support to resolve this issue.
pt_BR: Ocorreu um erro ao validar sua chave de licença. O Gravity Forms vai continuar funcionando, mas as atualizações automáticas não estarão disponíveis. Contate o suporte para resolver esse problema.

en: There was an issue creating your form.
pt_BR: Ocorreu um problema ao criar seu formulário.

en: There was an issue deleting this confirmation.
pt_BR: Ocorreu um problema ao excluir esta confirmação.

en: There was an issue deleting this notification.
pt_BR: Ocorreu um problema ao excluir esta notificação.

en: There was an issue duplicating this notification.
pt_BR: Ocorreu um erro ao duplicar esta notificação

en: There was an issue saving this confirmation.
pt_BR: Ocorreu um problema ao salvar esta confirmação.

en: There was an problem while verifying your file.
pt_BR: Ocorreu um problema durante a verificação do seu arquivo.

en: These form settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt_BR: Essas configurações do formulário estão bloqueadas no momento. Clique no botão "Solicitar Controle" para que %s saiba que você gostaria de assumir.

en: These settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt_BR: Estas configurações estão bloqueadas no momento. Clique no botão "Solicitar Controle" para que %s saiba que você gostaria de assumir.

en: Third Choice
pt_BR: Segunda opção

en: Third Option
pt_BR: Terceira opção

en: This add-on needs to be updated. Please contact the developer.
pt_BR: Este add-on precisa ser atualizado. Entre em contato com o desenvolvedor.

en: This custom choice name is already in use. Please enter another name.
pt_BR: Este nome já está em uso. Digite outro nome.

en: This date has already been taken. Please select a new date.
pt_BR: Essa data já foi selecionada. Selecione uma nova data.

en: This entry is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt_BR: Este registro está bloqueado no momento. Clique no botão "Solicitar Controle" para que %s saibam que você gostaria de assumir.

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually.
pt_BR: Este recurso está ativado por padrão a menos que você opte por desativá-lo abaixo. Apenas recomendamos desativar as atualizações de segundo plano se você pretender gerenciar atualizações manualmente.

en: This feature stores potentially private and sensitive data on this server and protects it with a unique link which is displayed to the user on the page in plain, unencrypted text. The link is similar to a password so it's strongly advisable to ensure that the page enforces a secure connection (HTTPS) before activating this setting.
pt_BR: Esse recurso armazena dados potencialmente privados e sensíveis neste servidor e os protege com um link exclusivo que é exibido para o usuário na página em texto simples, não criptografado. O link é semelhante a uma senha, então é fortemente aconselhável garantir que a página force uma conexão segura (HTTPS) antes de ativar essa configuração.

en: This field is for validation purposes and should be left unchanged.
pt_BR: Este campo é para fins de validação e não deve ser alterado.

en: This field is not associated with a product. Please add a Product Field to the form.
pt_BR: Este campo não está  associado a um produto. Adicione um campo de produto para o formulário.

en: This field is required.
pt_BR: Este campo é obrigatório.

en: This field is required. Please enter a complete address.
pt_BR: Esse campo é necessário. Digite o seu endereço completo.

en: This field is required. Please enter the first and last name.
pt_BR: Esse campo é obrigatório. Digite seu nome e sobrenome.

en: This field requires a unique entry and '%s' has already been used
pt_BR: Este campo requer um valor único e '%s' já está em uso

en: This field requires a unique entry and the values you entered have already been used.
pt_BR: Este campo requer uma única entrada e os valores que digitou já foram usados.

en: This form contains conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to delete this choice? 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
pt_BR: Este formulário contém uma lógica condicional que depende desta escolha. Tem certeza de que deseja excluir esta escolha? &#39;OK&#39; para excluir ou &quot;Cancelar&quot; para abortar.

en: This form contains conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to modify this choice? 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
pt_BR: Este formulário contém uma lógica condicional que depende desta escolha. Tem certeza de que deseja modificar esta escolha? 'OK' para excluir ou 'Cancelar' para abortar.

en: This form contains conditional logic dependent upon this field. Are you sure you want to mark this field as Admin Only? 'OK' to confirm, 'Cancel' to abort.
pt_BR: Este formulário contém uma Lógica condicional que depende deste campo. Tem certeza que deseja marcar este campo como Apenas Admin? 'OK' para confirmar, 'Cancelar' para abortar.

en: This form does not have any entries in the trash matching the search criteria.
pt_BR: Este formulário não possui registros na lixeira que coincida com seu critério de busca.

en: This form does not have any entries in the trash.
pt_BR: Este formulário não possui registros na lixeira.

en: This form does not have any entries matching the search criteria.
pt_BR: Este formulário não possui registros que coincidam com seu critério de busca.

en: This form does not have any entries yet.
pt_BR: Esse formulário ainda não possui registros.

en: This form does not have any fields that can be used for results
pt_BR: Este formulário não possui quaisquer campos que podem ser usados para obter resultados

en: This form does not have any spam.
pt_BR: Este formulário não possui spam.

en: This form does not have any starred entries matching the search criteria.
pt_BR: Este formulário não possui registros estreladas que coincidam com seu critério de busca.

en: This form does not have any starred entries.
pt_BR: Este formulário não possui registros com estrela.

en: This form does not have any unread entries matching the search criteria.
pt_BR: Este formulário não possui registros que coincidam com seu critério de busca.

en: This form does not have any unread entries.
pt_BR: Este formulário não possui registros não lidos.

en: This form doesn't have any fields yet. Follow the steps below to get started.
pt_BR: Este formulário ainda não tem nenhum campo. Siga os passos abaixo para começar.

en: This form doesn't have any notifications. Let's go %screate one%s.
pt_BR: Este formulário não tem quaisquer notificações. Vamos %scriar uma%s.

en: This form is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt_BR: Este formulário está bloqueado no momento. Clique no botão "Solicitar Controle" para que saibam %s que você gostaria de assumir.

en: This form is not yet available.
pt_BR: Este formulário ainda não está disponível.

en: This iframe contains the logic required to handle Ajax powered Gravity Forms.
pt_BR: Este iframe contém a lógica necessária para manusear os formulários Gravity Forms movidos a AJAX.

en: This is a content placeholder. HTML content is not displayed in the form admin. Preview this form to view the content.
pt_BR: Este é um espaço reservado de conteúdo. Este conteúdo HTML não é visível no admin do formulário. Visualize este formulário para ver o conteúdo.

en: This operation deletes ALL Gravity Forms data.
pt_BR: Esta operação exclui todos os dados de formulários do Gravity Forms.

en: This page is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt_BR: Esta página está bloqueada no momento. Clique no botão "Solicitar controle" para avisar %s que você gostaria de assumir.

en: This page is unsecured. Do not enter a real credit card number! Use this field only for testing purposes.
pt_BR: Esta página é insegura. Não digite um número de cartão de crédito real! Use este campo somente para fins de teste.

en: This site has not been registered. %1$sPlease register your site%2$s.
pt_BR: Este site não foi registrado. %1$sRegistre seu site%2$s.

en: This type of file is not allowed.
pt_BR: Este tipo de arquivo não é permitido.

en: This type of file is not allowed. Must be one of the following:
pt_BR: Este tipo de arquivo não é permitido. Arquivos permitidos: %s

en: This version of the %1$s is not compatible with the version of Gravity Forms that is installed. Upgrade this add-on to version %2$s or greater to avoid compatibility issues and potential loss of data.
pt_BR: Esta versão do %1$s não é compatível com a versão do Gravity Forms que está instalada. Atualize este complemento para versão %2$s ou superior para evitar problemas de compatibilidade e possível perda de dados.

en: This webhook has already been processed (Event Id: %s)
pt_BR: Este webhook já foi processado (ID do evento: %s)

en: Thumbnail
pt_BR: Miniatura

en: Thumbnail - Centered
pt_BR: Miniatura - Centralizada

en: Thumbnail - Left Aligned
pt_BR: Miniatura - Alinhada à Esquerda

en: Thumbnail - Right Aligned
pt_BR: Miniatura - Alinhada à Direita

en: Thursday
pt_BR: quinta-feira

en: Time
pt_BR: Hora

en: Time Format
pt_BR: Formato de hora

en: Title
pt_BR: Título

en: To activate this option, please add a field to be used as the source.
pt_BR: Para ativar essa opção, adicione um campo para ser usado como a fonte.

en: To get started, please configure your %s.
pt_BR: Para começar, configure seu %s.

en: To pass field data to the confirmation page, build a Query String using the 'Insert Merge Tag' drop down. %s..more info on querystrings &raquo;%s
pt_BR: Para transmitir dados de campo para a página de confirmação, crie uma string de consulta usando a lista suspensa "Inserir tag de mesclagem".%s ..mais informações sobre querystrings &raquo;%s

en: To register your site, enter your license key below.
pt_BR: Para registrar seu site, insira sua chave de licença abaixo.

en: To use conditional logic, please create a field that supports conditional logic.
pt_BR: Para usar uma lógica condicional, crie um campo de lista suspensa, caixa de marcação ou botão de rádio.

en: To use notification routing, your form must have a field supported by conditional logic.
pt_BR: Para usar o encaminhamento de notificação, seu formulário deve ter um campo suportado por Lógica condicional.

en: To use the reCAPTCHA field you must do the following:
pt_BR: Para usar o campo reCAPTCHA você deve fazer o seguinte:

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Toolbar Menu
pt_BR: Menu de ferramentas

en: Top aligned
pt_BR: Alinhado no topo

en: Total Score
pt_BR: Pontuação total

en: Transaction ID
pt_BR: ID da Transação

en: Transaction Id
pt_BR: ID da Transação

en: Transaction Type
pt_BR: Tipo de transação

en: Transportation/Logistics
pt_BR: Transporte / Logística

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Trial
pt_BR: Avaliação

en: Trial Period
pt_BR: Período de Avaliação

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trindade e Tobago

en: Tuesday
pt_BR: terça-feira

en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

en: Turn off background updates
pt_BR: Desativar atualizações de segundo plano

en: Type
pt_BR: Tipo

en: U.S. Dollar
pt_BR: Dólar americano

en: U.S. States
pt_BR: Estados norte-americanos

en: UKRAINE
pt_BR: UCRÂNIA

en: UNITED ARAB EMIRATES
pt_BR: EMIRADOS ÁRABES UNIDOS

en: UNITED KINGDOM
pt_BR: REINO UNIDO

en: UNITED STATES
pt_BR: ESTADOS UNIDOS

en: URUGUAY
pt_BR: URUGUAI

en: UZBEKISTAN
pt_BR: UZBEQUISTÃO

en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Undefined Service
pt_BR: Serviço indefinido

en: Under 18
pt_BR: Abaixo de 18

en: Unexpected content in the response.
pt_BR: Conteúdo inesperado na resposta.

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: Uninstall  Add-On
pt_BR: Desinstalar Add-on

en: Uninstall %s
pt_BR: Desinstalar %s

en: Uninstall %s Add-On
pt_BR: Desinstalar Add-on %s

en: Uninstall Gravity Forms
pt_BR: Desinstalar Gravity Form

en: Unit Price
pt_BR: Preço Unitário

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: Unread
pt_BR: Não lido

en: Unsatisfied
pt_BR: Insatisfeito

en: Unsupported transaction type
pt_BR: Tipo de transação não suportada

en: Untitled
pt_BR: Sem Título

en: Untitled Confirmation
pt_BR: Confirmação Sem Título

en: Untitled Form
pt_BR: Formulário Sem Título

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update Available
pt_BR: Atualização disponível

en: Update Form
pt_BR: Atualizar Formulário

en: Update Form Settings
pt_BR: Atualizar configurações do Formulário

en: Update Notification
pt_BR: Atualizar Notificação

en: Update Settings
pt_BR: Atualizar Configurações

en: Updates
pt_BR: Atualizações

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
pt_BR: As atualizações somente estarão disponíveis se você tiver digitado uma chave de licença válida

en: Upgrade database
pt_BR: Atualização do banco de dados

en: Upgrading Gravity Forms
pt_BR: Atualizando Gravity Forms

en: Upload folder
pt_BR: Pasta de upload

en: Upload folder permissions
pt_BR: Permissões de upload da pasta

en: Upload unsuccessful
pt_BR: O envio falhou

en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

en: Usage
pt_BR: Uso

en: Use Current User as Author
pt_BR: Usar o Usuário atual como autor

en: Use Form Setting (%s)
pt_BR: Usar a configuração do Formulário (%s)

en: Use Rich Text Editor
pt_BR: Usar Editor de Texto Rico

en: Use Values Submitted in a Different Field
pt_BR: Usar Valores enviados em um Campo Diferente

en: Use a '9' to indicate a numerical character.
pt_BR: Use um '9' para indicar um caracter numérico.

en: Use a lower case 'a' to indicate an alphabetical character.
pt_BR: Use uma letra minúscula 'a' para indicar um caracter alfabético.

en: Use a question mark '?' to indicate optional characters. Note: All characters after the question mark will be optional.
pt_BR: Use um ponto de interrogação '?' para indicar caracteres opcionais. ATENÇÃO: Todos os caracteres após o ponto de interrogação serão opcionais.

en: Use an asterisk '*' to indicate any alphanumeric character.
pt_BR: Use um asterisco '*' para indicar qualquer caracter alfanumérico.

en: Use logged in user as author
pt_BR: Use o usuário autenticado como autor

en: Use the Rich Text Editor
pt_BR: Usar o Editor de texto rico

en: Use this confirmation if
pt_BR: Use esta confirmação se

en: User
pt_BR: Usuário

en: User Agent
pt_BR: Agente do usuário

en: User Defined Price
pt_BR: Preço Definido pelo Usuário

en: User Display Name
pt_BR: Nome de Exibição do Usuário

en: User Documentation
pt_BR: Documentação do Usuário

en: User Email
pt_BR: E-mail do Usuário

en: User IP
pt_BR: IP do usuário

en: User IP Address
pt_BR: Endereço IP do Usuário

en: User Login
pt_BR: Login do Usuário

en: User Notification
pt_BR: Notificação do usuário

en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

en: VATICAN CITY
pt_BR: CIDADE DO VATICANO

en: VIETNAM
pt_BR: VIETNÃ

en: VIRGIN ISLANDS, BRITISH
pt_BR: Ilhas Virgens Britânicas

en: VIRGIN ISLANDS, U.S.
pt_BR: ILHAS VIRGENS AMERICANAS

en: Valid Input
pt_BR: Entrada válida

en: Valid Key : Your license key has been successfully validated.
pt_BR: Chave Válida: Sua chave de licença foi validada com sucesso.

en: Validate Formula
pt_BR: Validar fórmula

en: Validate Keys
pt_BR: Validar chaves

en: Validation Error
pt_BR: Erro de validação

en: Validation Message
pt_BR: Mensagem de Validação

en: Value
pt_BR: Valor

en: Vatican City
pt_BR: Cidade do Vaticano

en: Version
pt_BR: Versão

en: Very Important
pt_BR: Muito Importante

en: Very Satisfied
pt_BR: Muito Satisfeito

en: Very Unsatisfied
pt_BR: Muito insatisfeito

en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: View
pt_BR: Ver

en: View All Entries
pt_BR: Ver todos os registros

en: View All Forms
pt_BR: Ver Todos os Forms

en: View entries generated by this form
pt_BR: Ver registros gerados por esse formulário

en: View results generated by this form
pt_BR: Visualizar os resultados gerados por este formulário

en: View this entry
pt_BR: Ver esse registro

en: View user profile
pt_BR: Ver perfil do usuário

en: View version %s Details
pt_BR: Ver detalhes da versão %s

en: View version %s details
pt_BR: Ver detalhes da versão %s

en: Views
pt_BR: Visualizações

en: Views for %s form have been reset. | Views for %s forms have been reset.
pt_BR[0]: Visualizações para %s formulário foi redefinida.
pt_BR[1]: As visualizações para %s formulários foram redefinidas.

en: Virgin Islands, British
pt_BR: Ilhas Virgens Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt_BR: Ilhas Virgens Americanas

en: Virginia
pt_BR: Virgínia

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Visible
pt_BR: Visível

en: Visible (%s)
pt_BR: Visível (%s)

en: Visit plugin page
pt_BR: Visitar página do plugin

en: WARNING! Re-running the upgrade process is only recommended if you are currently experiencing issues with your database. This process may take several minutes to complete. 'OK' to upgrade. 'Cancel' to abort.
pt_BR: ALERTA! Re-executar o processo de atualização só é recomendado se você estiver enfrentando problemas com seu banco de dados. Esse processo pode levar vários minutos para ser concluído. 'OK' para atualizar. 'Cancelar' para abortar.

en: WARNING! This operation cannot be undone. Empty trash? 'Ok' to empty trash. 'Cancel' to abort.
pt_BR: AVISO! Esta operação não pode ser desfeita. Esvaziar a lixeira? 'Ok' para esvaziar a lixeira. 'Cancelar' para abortar.

en: WARNING! This operation cannot be undone. Permanently delete all spam? 'Ok' to delete. 'Cancel' to abort.
pt_BR: AVISO! Esta operação não pode ser desfeita. Excluir permanentemente todos os spams? 'Ok' para excluir. 'Cancelar' para abortar.

en: WARNING: You are about to delete ALL entries associated with the selected forms.
pt_BR: CUIDADO: Você está prestes a excluir TODOS os registros associadas aos formulários selecionados.

en: WARNING: You are about to delete these forms and ALL entries associated with them.
pt_BR: ATENÇÃO: Você está prestes a apagar esse formulário e TODOS os registros contidos nele.

en: WARNING: You are about to delete this confirmation.
pt_BR: Aviso: Você está prestes a excluir esta confirmação.

en: WARNING: You are about to delete this form and ALL entries associated with it.
pt_BR: ATENÇÃO: Você está prestes a apagar esse formulário e TODOS os registros contidos nele.

en: WARNING: You are about to delete this item.
pt_BR: ATENÇÃO: Você está prestes a excluir este item.

en: WARNING: You are about to delete this notification.
pt_BR: Aviso: Você está prestes a excluir esta notificação.

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: Warning! ALL %s settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
pt_BR: Aviso! TODAS as configurações de %s serão excluídas. Isto não pode ser desfeito. 'OK' para excluir, 'Cancelar' para abortar

en: Warning! ALL Gravity Forms data, including form entries will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
pt_BR: Atenção! TODOS os dados do Gravity Forms, incluindo os registros de formulário serão excluídos. Isto não pode ser desfeito. 'OK' para excluir, em 'Cancelar' para parar

en: Warning! Deleting this field will also delete all entry data associated with it. 'Cancel' to stop. 'OK' to delete.
pt_BR: Aviso! Excluir este campo também excluirá todos os dados de registros associados a ele. 'Cancelar' para parar. 'OK' para excluir

en: Warning! This form contains conditional logic dependent upon this field. Deleting this field will deactivate those conditional logic rules and also delete all entry data associated with the field. 'OK' to delete, 'Cancel' to abort.
pt_BR: Alerta! Este formulário contém lógica condicional dependente deste campo. A exclusão desse campo desativará essas regras de lógica condicional e também excluirá todos os dados de entrada associados ao campo. 'OK' para apagar, 'Cancelar' para abortar.

en: Warning! This subscription will be canceled. This cannot be undone. 'OK' to cancel subscription, 'Cancel' to stop
pt_BR: Aviso! Esta assinatura será cancelada. Isto não pode ser desfeito. 'OK' para cancelar a assinatura, 'Cancelar' para abortar

en: Warning: downgrading Gravity Forms is not recommended.
pt_BR: Aviso: o downgrade do Gravity Forms não é recomendado.

en: We would love to hear from you! Please fill out this form and we will get in touch with you shortly.
pt_BR: Nós gostaríamos de ouvir você! Preencha este formulário e nós entraremos em contato em breve.

en: Web API
pt_BR: API Web

en: Web Server
pt_BR: Servidor Web

en: Wednesday
pt_BR: quarta-feira

en: Week
pt_BR: Semana

en: Weekly
pt_BR: Semanalmente

en: Welcome to Gravity Forms
pt_BR: Bem-vindo ao Gravity Forms

en: West Virginia
pt_BR: Virgínia Ocidental

en: What would you like to do next?
pt_BR: O que você gostaria de fazer a seguir?

en: When conditions are enabled, form submissions will only be sent to the payment gateway when the conditions are met. When disabled, all form submissions will be sent to the payment gateway.
pt_BR: Quando condições estão ativadas, as submissões de formulários serão apenas enviadas para o gateway de pagamento quando as condições forem atendidas. Quando desativadas, todos as submissões de formulários serão enviadas para o gateway de pagamento.

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create email notification content.
pt_BR: Quando ativado, a formatação automática insere quebras de parágrafo automaticamente. Desative a auto-formatação ao usar HTML para criar o conteúdo da notificação.

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create the confirmation content.
pt_BR: Quando ativada, a auto-formatação insere quebras de parágrafo automaticamente. Desative a auto-formatação ao usar HTML para criar o conteúdo de confirmação.

en: When enabled, margins are added to properly align the HTML content with other form fields.
pt_BR: Quando ativado, as margens são adicionadas para alinhar corretamente o conteúdo HTML com outros campos do formulário.

en: When this setting is activated two confirmations and one notification are automatically generated and can be modified in their respective editors. When this setting is deactivated the confirmations and the notification will be deleted automatically and any modifications will be lost.
pt_BR: Quando esta configuração é ativada, uma notificação e confirmação de dois fatores são geradas automaticamente e podem ser modificadas em seus respectivos editores. Quando esta configuração estiver desativada, a notificação e a confirmação serão excluídas automaticamente e as alterações serão perdidas.

en: Whether or not to display the form description.
pt_BR: Mostrar ou não a descrição do formulário.

en: Whether or not to display the form title.
pt_BR: Mostrar ou não o título do formulário.

en: Widowed
pt_BR: Viúvo(a)

en: WordPress Alternate Cron
pt_BR: Cron alternativo do Wordpress

en: WordPress Cron
pt_BR: Cron do Wordpress

en: WordPress Debug Log
pt_BR: Debug de Registros Wordpress

en: WordPress Debug Mode
pt_BR: Modo de Debug do Wordpress

en: WordPress Environment
pt_BR: Ambiente Wordpress

en: WordPress Memory Limit
pt_BR: Limite de Memória do Wordpress

en: WordPress Multisite
pt_BR: Multisite Wordpress

en: WordPress Script Debug Mode
pt_BR: Script do Modo de Debug do Wordpress

en: WordPress Version
pt_BR: Versão do WordPress.

en: Would You
pt_BR: Você iria...

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
pt_BR: Gostaria de excluir este arquivo? 'Cancelar' para parar. 'OK' para excluir

en: Writable
pt_BR: Gravável

en: YEMEN
pt_BR: IÊMEN

en: YYYY
pt_BR: AAAA

en: Year
pt_BR: Ano

en: Yemen
pt_BR: Iêmen

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: You are about to delete this entry. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt_BR: Você está prestes a excluir este registro. 'Cancelar' para parar, 'OK' para excluir.

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually.
pt_BR: Você pode atualizar para a versão mais recente automaticamente ou baixar a atualização e instalá-la manualmente.

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually. %sUpdate Automatically%s %sDownload Update%s
pt_BR: Você pode atualizar automaticamente para a versão mais recente ou baixar a atualização e instalar manualmente. %sAtualizar Automaticamente%s %sBaixar Atualização%s

en: You cannot resend notifications for these entries because this form does not currently have any notifications configured.
pt_BR: Você não pode reenviar notificações para esses registros porque este formulário atualmente não possui notificações configuradas.

en: You cannot resend notifications for this entry because this form does not currently have any notifications configured.
pt_BR: Você não pode reenviar notificações para este registro porque atualmente este formulário não possui quaisquer notificações configuradas.

en: You don't have adequate permission to delete entries.
pt_BR: Você não possui a permissão adequada para excluir registros.

en: You don't have adequate permission to delete forms.
pt_BR: Você não tem a permissão adequada para excluir formulários.

en: You don't have adequate permission to delete notes.
pt_BR: Você não possui permissão para excluir notas.

en: You don't have adequate permission to edit entries.
pt_BR: Você não tem permissão para editar registros.

en: You don't have adequate permission to edit settings.
pt_BR: Você não tem permissão para editar as configurações.

en: You don't have adequate permission to preview forms.
pt_BR: Você não tem permissão adequada para visualizar formulários.

en: You don't have adequate permission to uninstall Gravity Forms.
pt_BR: Você não tem permissão para desinstalar o Gravity Forms.

en: You don't have adequate permission to view entries.
pt_BR: Você não tem permissão para ver registros.

en: You don't have adequate permission to view this page
pt_BR: Você não tem a permissão adequada para visualizar esta página

en: You don't have adequate permissions to delete forms.
pt_BR: Você não tem permissão para excluir formulários.

en: You don't have any active forms. Let's go %screate one%s
pt_BR: Você não possui nenhum formulário ativo. Vamos %scriar algum%s

en: You don't have any feeds configured. Let's go %screate one%s!
pt_BR: Você não possui qualquer feed configurado. Vamos %scriar um%s!

en: You don't have any forms. Let's go %screate one %s!
pt_BR: Você não tem nenhum formulário. Vamos %s criar um %s!

en: You don't have any forms. Let's go %screate one%s!
pt_BR: Você não tem nenhum formulário ainda. Vamos %scriar um%s!

en: You don't have permissions to view this page
pt_BR: Você não tem permissão para ver esta página

en: You don't have sufficient permissions to update the form settings.
pt_BR: Você não tem permissões suficientes para atualizar as configurações deste formulário.

en: You don't have sufficient permissions to update the settings.
pt_BR: Você não tem permissões suficientes para atualizar as configurações.

en: You have successfully saved your form!
pt_BR: O formulário foi salvo com sucesso!

en: You may override the default notification settings by entering a comma delimited list of emails to which the selected notifications should be sent.
pt_BR: Você pode substituir as configurações de notificação padrão digitando uma lista de e-mails delimitados por vírgulas para os quais as notificações selecionadas devem ser enviadas.

en: You must add a Credit Card field to your form before creating a feed. Let's go %sadd one%s!
pt_BR: Você precisa adicionar um campo de Cartão de Crédito ao seu formulário antes de criar um feed. Vamos %sadicionar um%s!

en: You must add a product field to the form first
pt_BR: Primeiro adicione um campo de produto ao formulário

en: You must select a Confirmation Page.
pt_BR: Você deve selecionar uma Página de confirmação.

en: You must select at least one type of notification to resend.
pt_BR: É preciso selecionar ao menos um tipo de notificação para reenviar.

en: You must specify a Confirmation Name.
pt_BR: Você deve especificar um Nome de confirmação.

en: You must specify a valid Redirect URL.
pt_BR: Você deve especificar uma URL de Redirecionamento válida.

en: You now have control
pt_BR: Agora você tem controle

en: You're done. That's it.
pt_BR: Tudo pronto. É isso.

en: Your Gravity Forms support license key is used to verify your support package, enable automatic updates and receive support.
pt_BR: A sua chave de licença de suporte Gravity Forms é utilizada para verificar o seu pacote de suporte, ativar atualizações automáticas e receber suporte.

en: Your confirmation message appears to contain a merge tag as the value for an HTML attribute. Depending on the attribute and field type, this might be a security risk. %sFurther details%s
pt_BR: A sua mensagem de confirmação parece conter Tags de mesclagem como valor para um atributo HTML. Dependendo do atributo e do tipo de campo, isto pode ser arriscado. %sMais detalhes%s

en: Your database is up-to-date.
pt_BR: O seu banco de dados está atualizado.

en: Your database version is out of date.
pt_BR: O seu banco de dados está desatualizado.

en: Your emails do not match.
pt_BR: Seus e-mails não coincidem.

en: Your form could not be found
pt_BR: Seu formulário não pode ser encontrado

en: Your form currently has a product field with a blank label.
    Please enter a label for all product fields.
pt_BR: Atualmente seu formulário possui um campo produto com um rótulo em branco. 
    Digite um rótulo para todos os campos de produtos.

en: Your form currently has an option field without a product field.
    You must add a product field to your form.
pt_BR: Atualmente seu formulário possui um campo de opção sem um campo de produto. Você deve adicionar um campo de produto para seu formulário.

en: Your form currently has one or more pages without any fields in it. Blank pages are a result of Page Breaks that are positioned as the first or last field in the form or right after each other. Please adjust your Page Breaks and try again.
pt_BR: O seu formulário atualmente possui uma ou mais páginas sem quaisquer campos. As páginas em branco são o resultado de quebras de página posicionadas como o primeiro ou o último campo no formulário ou logo após um e outro. Ajuste suas quebras de página e tente novamente.

en: Your form does not have an email field. Add an email field to your form and try again.
pt_BR: O formulário não tem um campo de e-mail. Adicione um campo de e-mail ao seu formulário e tente novamente.

en: Your form was not submitted. Please try again in a few minutes.
pt_BR: Seu formulário não foi enviado. Tente novamente em alguns minutos.

en: Your password does not meet the required strength. %sHint: To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ %% ^ & ).
pt_BR: A sua senha não é suficientemente segura. DICA%s: para torná-la mais segura, utilize letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como ! " ? $ %% ^ & ).

en: Your passwords do not match.
pt_BR: Suas senhas não coincidem.

en: Your request has been sent to %s.
pt_BR: Seu pedido foi enviado para %s.

en: Your request was rejected
pt_BR: Sua solicitação foi rejeitada

en: Your system does not meet the minimum requirements for this Add-On (%1$d errors). %2$sView details%3$s
pt_BR: Seu sistema não atende aos requisitos mínimos para este Add-On (erros %1$d). %2$sVer detalhes%3$s

en: Your version of %s is up to date.
pt_BR: Sua versão do %s está atualizada

en: Your version of Gravity Forms is up to date.
pt_BR: A sua versão do Gravity Forms está atualizada

en: ZAMBIA
pt_BR: ZÂMBIA

en: ZIMBABWE
pt_BR: ZIMBÁBUE

en: ZIP / Postal Code
pt_BR: Código postal

en: ZIP Code
pt_BR: CEP

en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

en: Zip
pt_BR: CEP

en: Zip Code
pt_BR: Código postal

en: Zip Code w/ Optional Plus Four
pt_BR: Código posta/ com opcional mais quatro

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
pt_BR: \'Cancelar\' para parar, \'OK\' para excluir.

en: added on
pt_BR: adiciona em

en: and log all messages
pt_BR: e registrar todas as mensagens

en: and log only error messages
pt_BR: e registrar apenas mensagens de erro

en: begin form
pt_BR: início do formulário

en: cURL Enabled
pt_BR: cURL Ativado

en: click to delete this field
pt_BR: clique para excluir este campo

en: click to duplicate this field
pt_BR: clique para duplicar este campo

en: click to edit page options
pt_BR: Click para editar as opções da página

en: click to expand and edit the options for this field
pt_BR: clique para expandir e editar as opções para este campo

en: click to select columns to display
pt_BR: clique para selecionar as colunas de exibição

en: close window
pt_BR: Fechar janela

en: complete.
pt_BR: Completo

en: contains
pt_BR: contém

en: day(s)
pt_BR: dia(s)

en: delete
pt_BR: excluir

en: delete log
pt_BR: excluir registros

en: dismiss
pt_BR: dispensar

en: display grid
pt_BR: mostrar grade

en: email address
pt_BR: endereço de e-mail

en: end of form
pt_BR: final do formulário

en: end of last page
pt_BR: final da última página

en: end of page
pt_BR: fim da página

en: ends with
pt_BR: termina com

en: enter name
pt_BR: digitar nome

en: entries
pt_BR: registros

en: entry
pt_BR: registro

en: form
pt_BR: formulário

en: forms
pt_BR: formulários

en: greater than
pt_BR: maior que

en: if
pt_BR: se

en: in progress
pt_BR: em progresso

en: include notes
pt_BR: incluir notas

en: infinite
pt_BR: Infinito

en: is
pt_BR: é

en: is not
pt_BR: não é

en: is not supported. Please enter one of the supported credit cards.
pt_BR: não é suportado. Use um dos cartões de crédito aceitos.

en: less than
pt_BR: menor que

en: max characters
pt_BR: máx. de caracteres

[ctx: metabox title]
en: Filter
pt_BR: Filtro

en: month(s)
pt_BR: mês(es)

en: of
pt_BR: de

en: of the following match:
pt_BR: coincidir com:

en: options:
pt_BR: Opções:

en: orders
pt_BR: pedidos

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
pt_BR: %1$s de %2$s

en: per day
pt_BR: por dia

en: per month
pt_BR: por mês

en: per week
pt_BR: por semana

en: per year
pt_BR: por ano

en: reCAPTCHA Language
pt_BR: Idioma do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Secret Key
pt_BR: Chave secreta do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
pt_BR: Configurações do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Site Key
pt_BR: Chave de site reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
pt_BR: Tema reCAPTCHA

en: sale
pt_BR: oferta

en: sales
pt_BR: vendas

en: show empty fields
pt_BR: mostrar os campos vazios

en: show structure
pt_BR: mostrar estrutura

en: show values
pt_BR: mostrar valores

en: starts with
pt_BR: começa com

en: subscriptions
pt_BR: assinaturas

en: this field if
pt_BR: este campo se

en: this form button if
pt_BR: este botão se

en: this page
pt_BR: esta página

en: this section if
pt_BR: esta seção se

[ctx: toolbar label]
en: Sales
pt_BR: Vendas

en: top of new page
pt_BR: topo da nova página

en: top of the first page
pt_BR: topo da primeira página

en: total entries
pt_BR: total de registros

en: version
pt_BR: versão

en: view log
pt_BR: ver registros

en: week(s)
pt_BR: semana(s)

en: year(s)
pt_BR: ano(s)

en: yyyy-mm-dd
pt_BR: dd-mm-yyyy
